Bink feer Bost-Vliietfens Het Zaterdag Mei 1930 Het H. Sakraments- kongres te Carthago Flaamsch in het Leger Foor de Duivenliej hebbers Uitvoerders De Duitsche Floot KAMER Kerkstraat, 9 »n 21, Aalst. Telefoon 114. XXXI? JAARGANG DAGBLAD - 20 NUMMER 108 Centiemen Uitgever J Van Nuffel-De Gandt. ^Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Eavaa, Adotf HgzAomz, 18, te Brunei - to de Bidt*firn, Porij, Brmm» Building,, 6, Jjondres, E. 0. 4. H. Antonius Zonop4,10Zonat7,16 V. M. 12 L. K. 20 In den volksmond leeit er eene spreuk die iammer genoog op ome dagen maar al te veel in praktijk wordt gesteld met bet fluitje ge wonnen, met bet trommeltje verteerd. Zie dat is verkwisting, eene on deugd die eens vroeg of laat in zich zelve bare straf vindt. Do laatste crisis in het diamantbe drijf, waar men booge loonen ver dient, beeft andermaal bewezen boe spoedig bet gebrek bij velen binnen trad, omdat zij de uitmuntende deugd van spaarzaamheid tijdens do dagen van overvloed niet beoefond hadden. Spaarzaamheid is eene deugd die van jongs at aan dient aangekweekt ën beoefend om ze voor goed te blij ven behouden. Om rijk te worden is niet de eerste voorwaarde dat men veel verdiene, maar wel dat men van zijn inkomsten een deel, al ware 't maar een tiende, voor moeilijker dagen weet ter zijde te leggen. Velen onder het opkomend geslacht hebben niet het minste begrip of zeer weinig van matigheid, overleg, spaar zaamheid. Wat ze verdienen aan loon achten ze natuurlijker wijze bestemd om dagelijks verbruikt en heel dik wijls om dagelijks verbrast te worden. Veel onzer buitenjongens weten eigenlijk bet loon dat ze vaak zoo zuur verdiend hebben, niet op de juiste, op de bun meest nuttige wijze te besteden. Vooral zij die in labrieken arbeiden zjjn aan die plaag nog meer blootge steld dan de mannen, die op bet veld werken en zwoegeD. Daarbij heeft ons moderne beschaving er een bandje Vvan om dagelijks nieuwe behoeften in bet leven te roepen, Hoeveel uitgaven dringen zich bij veel jongelingen nies op enkel en al» leen om zoo als een ander te kunnen doen Zoo gaat er wat geld op in rooken, modeartikelen en andere weelde, dancing, kinema, snoeperij Hoeveel voorbeelden kan men niet aanhalen van menschen die ten onder gingen, omdat ze uit afgunst even grootsch wilden doen als hun gebuur. Hoe meer de menscli zich .behoeften aankweekt, hoe meer hij er slaaf van wordt. Onderzoeken wij maar even de oorzaak van menigen diefstal, bedrie gerij, moordaanslagenz. Zij worden gepleegd door menschen die willen leven zonder werken en zich verma ken willen zonder daartoe het noodp ge geld te bezitten. Het zoo menigmaal verdiende loon, al schijnt hot nog hoog, zon de ar beiders toch kostbaarder moeten zijn zij zouden zich wel moeten wachten bel te gebruiken ol beter te misbrui ken aan overtollige, aan nadeeiige zaken. Zij zouden er moeten op uil zijn dit geld, waaraan bun zweet en zelfs een stuk van bun leven kleeft, te benuttigen, tot welstand in bet huishouden, ten voordeele van vrouw en kinderen. Zelfs van een klein inkomen, kan men, mits overleg, nog sparen,ter wijl hij dia gansch zijn inkomen maar aan stonds uitgeeft, geen voet vooruit gaat naar stoffelijke welvaart. Stel uw lering naar uw nering, of uw nering krijgt de tering, zoo leert ons een oud, maar dougdelijk spreek woord, dat elke meoscb die in het leven vooruit wil komen, van af zijn eerste inkomen moet toepassen Sparen moet den mensch eene ge woonte zijn. Niemand weet of in hot latere leven zijn zaken zullen lukken. Niels is wankelbaarder dan rijkdom daarom moet iedereen, rijk als arm bezorgd zijn voor de dag van morgen Heeft men van kindsbeen af gaiaerd zijne behoeften te matigen, zich met weinig tevreden te stellen, dan valt in voorkomend geval armoede ook minder hard, en klimt men gemakke lijker met wilskracht weer booger op in de maatschappij. DE BEY VAN TUNIS ONTVANGT DE LEGAAT VAN DEN PAUS OPENING VAN HET CONGRES De speciale correspondent van De Maasbode» te Carthago seint d.d. 1 do- z er Heden morgen heeft de kardinaal-le gaat een bezoek gebracht aan La Mar- sa, de residentie van den bey van Tunis. Omstreeks 'half tien arriveerde de lieer. Manceron, de Franeche resident van Tunis, aan het aartsbisschoppelijk pa leis, waor de Pauselijke legaat verblijf houdt, om deii Kerkprins af te halen en Tiaar den bey le vergezellen. Een viertal rijtuigen wach'tten reeds voor het aarts bisschoppelijk paleis. Kort daarop zette de kleine, doch in drukwekkende stoet zich in beweging. Een detachement van het vierde re giment zouaven bracht het militair sa luut. Twee pelotons van de Chasseurs d'Afrique vergezelden den stoet tol bui ten de stad. Daar wachtte het schitterend 'gala- ijtuig van den bey. om den Pauselijken afgezant af le halen en een speciaal door den bey gezonden escorte, om deri prins der kerk naar het paleis te bege leiden. Met den resident-generaal nam de legaat plaats 111 het met twee prachtige muilezels bespannen rijtuig; lvel escor- haarde zich aan weerskanten van de 'hooge gasten en opnieuw zette de stoet zich in beweging. Bij het paleis stond de garde van den bey in 't gelid, om den hoogen bezoeker het .militair salut te brengen; de kapel van het vierde regiment zouaven zette de Paushymne in, en daarna de Marseil laise; het muziekkorps Van de garde speelde de hymne van den bey. Plechtig werden de liooge bezoekers het paleis binnengeleid; naai' de troon zaal, waar de bey, omgeven door zijn ministers, hen wachtte. In enkele goed gekozen woorden dankte de resident den vorst voor de vriendelijke ontvangst, welke hij aan de congressisten, pelgrims uit alle wereld- deelcn, te Tunis en Carthago thad bereid. Daarna nam de kardinaal-legaat het woord, om namens den Souvareinen Opperherder den bev dank le brengen voor de beminnelijkheid, waarmede de ze het oerevoörzitterschap had willen aanvaarden van dit glorievolle, in vrede en eendracht alle volken dor aarde om vattend congres. Door bemiddeling van een zijner of ficieren sprak de bey een kort woord van 'met God vercenigt dank en hulde, daarna nam hij plaats jschen onderling, op zijn troon en begon een hartelijk 'on derhoud met den Pauselijken afgezant en zijn doorluchtig gevolg, dat ein digde met de uitreiking van verschil lende eereteekenen aan den kardinaal- legaal en alle personen, die hem verge zelden. De kardinalen Lép icier en Ver- dier ontvingen het grootlint van den Nieham, een onderscheiding welke eer tijds ook aan kardinaal Charost was ver leend. De aanwezigen poseerden daarna welwillend voor dt fotografen, waarna, met het zelfde ceremonieel als bij het bezoek, het vertrek plaats vond en de terugtocht naar het aartsbisschoppelijk paleis van Tunis werd aanvaard. De zoon van den bey bracht later een tegen bezoek aan den kardinaal-legaat. De hartelijke ontvangst, de vriende lijke attenties van den bey, het. tegen bezoek. dat alles heeft in heel Tunis, een buitengewoon goeden indruk gemaakt. DE PLECHTIGE OPENING VAN HET CONGRES Ondanks de dreigende lucht en den wind, die vrij krachtig vanuit de zee over de kust kwam, hebben heden der tig duizend personen de plechtige ope ning van het congres bijgewoond. Het. waren aangrijpende oogenblik- ken. Onder do met roodo draperieën be hangen portiek van de kathedraal, op een breecle. met de Pauselijke kleuren en de vlaggen van alib naties rijk ver sierde estrade, was het altaar opgericht Wederom stonden rond het plein de soldaten in 't gelid, om het saluut te brengen aan den Pauselijken afgezant. En achter hen, in de breede lanen, die uitkomen op het majestueuze plein en overal rondom voor de vensters en op de hooge Oostérsche terrassen ston den, eerbiedig biddend uitziend naar liet hoog verheven altaar en de priesters- menigte op het plein, de duizenden uit alle landen der aardo, herwaarts ge regen vier uur kw&m de. Pauseïijke- legaal aan, omgeven door de kardina len Verdier, Charost, Hlond, Van Roey, Mac Rorv en Lavitrano, en Mgr. Le- maitre, aartsbisschop van Carthago en gevolgd door een zestigtal bisschoppon. Achter dezen grandioczen stoet volg den de prelaten, m paarse mantels en de priesters in toog of ihabijt, de resi dent-generaal en zijn officieren in schit terende uniformen, omgeven door de Fransche afgevaardigden. Als een orkaan brak plotseling uit de menigte, bij het verschijnen van den Paii8elijken afgezant, die geestdrift los. Men juichte, wuifde, riep zegewen- schen Plechtig klonk de stem van den voor zitter van liet bestendig comité voor in ternationale congressen, Mgr. Heylcn. verklarend, dat het dertigste internatio nale Eucharistische congres geopend was. Na voorlezing van de Pauselijke bre ve, meldende de benoeming van den kardinaal-legaat, bracht Mgr. dank aan God en aan Zijn plaatsvervanger op aarde, voor de benoeming van kardi naal Lépicicr, die jaren geleden, op het congres van Montreal, toen nog een voudig religieus, maar vermaard theo loog reeds, in een schitterende rede de liefde-triomfen der Eucharistie had be zongen. Migr. bracht vervolgens hulde aan den aartsbisschop van Carthago, Mgr Lemaitre, die alle moeilijkheden wist te ove-rwinnen. om dit buitengewone Con gres te organiseeren, een Congres, waarvan het welslagen reeds nu vast staat. Hij gaf tevens verzekering, dat, ge- trcuw~aan de wensclien van den II. Va der, alle sprekers, die zullen optreden, zich er op zullen toeleggen, om het so ciale Koningschap van Jezus-Christus te verbreiden. Vervolgens nam Kardinaal Lépicier liet woord. Eerst riep hij de herinne ring op aan de vijftig jaren, waarin reeds Eucharistische Congressen wa ren gehouden, die allen er toe bijdroe gen de H. Eucharistie *e:. doen triom- feeren in allé deelen der V1 thans weer op den rocmruchte-n bdcfém van CarUiago, dat in deze dagen weer lot nieuw leven gewekt is. - Daarna zette hij de intenties van den II. Vader in verband met dit Eucharis tisch Congres uiteen. De H. Eucharistie, zeide hij is het Sacrament van de universeele Liefde van Christus voor alle wolken en rassen Zij is het mysterie van de Goddelijke en menschclijke liefde, die de'menschen maar ook de men- M. de Broquevillc, minister van Landsverdediging verklaarde in de Ka mer, in zijn antwoord op de ondervra ging Vos. nog liet volgende «Sommige bladen (VI. Nationalistische) durven drukken dat de Fransche bevelen m het Ijoen voorziene kosten. Voor het geschut leger het gevolg zijn van de Fransch- n d(jn <Leipzig> 4-7 mjijoen, op pen Belgische Overeenkomst, waardoor de! totaal yan 51 g miKoen; waarvan er Vlaamsche soldaten als vee aan Frank- Leedg 10 8 bctaaid Z1jn. Dit laar wordt rijk verkocht worden. Is. het dwaas ge nocg De Fransche bevelen sedert honderd jaar Binnen drie we ken komt de klas van 1930 onder de wa pens. De bevelen zullen in 't Vlaamsch gegeven worden aan de Vamingen. Niets verplichtte mij dien maatregelen te ne men. 'Men beloont er mij om door niiij le beleedingen en mfjn inzichten ver keerd uit te leggen. De zaak De Leeuw een kneep van 't laatste uur. Men heeft willen doen gelooven dat de wet belangwekkend is voor onze durveiiliel- niet -zou toegepast worden; welnu, al de onderrichtingen voor hare toepas sing zijn gereed. Zij beslaan een boek deel van 160 bladzijden; cle opstel er voer een schoolschip. Vorig jaar werd" een gestemd voor hetzelfde deel. Voov de uitrusting in geschut van den ge- pantserden kruiser A. is een krediet ge stemd van 8.1 miljoen. Het alles kost 32 miljoen, waarvan er nog iB.ïï moeien betaald worden. Voor dc uitrusting van. den gepantserden kruiser B. worden 800.000 mark gevraagd op de 32 iBitj reeds 10.8 betaald zijn. ,2.6 miljoen gevraagd voor de zes groo- bes an le torpedobootcn. Ongeveer 2 miljoen mark werden nog gestemd yoqr .ver scheidene andere schepen. EEN BELANGWEKKEND VONNIS De Handelsrechtbank' van Bergen Men heeft een vonnis uitgesproken dat heel hebbers. Ziehier hoe de zaak ineen zal. De eigenaar van eene zieke reisduif li-ad deze toevertrouwd aan oen apothe- van werd -gedaan door de volledige me- ker, specialist in het vak, om de duit to dewerking van den legerstaf. Men zet genezen. Wanneer de duif genezen was, aan dat werk allen spoed bij; wij willen zond de apotheker zé naar zekeien \V de wet van 1928 trouw toepassen. Mot om ze te laten lolografeeren. VV... dat gevoelen hebben wij gewerkt in het opende de kevie om (hot beest te .laten belang der Vlamingen en der Walen. (drinken, doch de duit ontsnapte cu Wij werken onverpoosd. Vergissen wij jkwam niet meer terug naar het hok van ons. dan zullen wij de eersten zijn om ,den eigenaar. Deze hét te bekennen. Wij hebben niets te schadeloosstelling verbergen. Ik vraag dat M. Vos de hoofdgedach ten van mijn antwoord zou afdrukken in zijne bladen, doch ik daag hem uit zulks te doen, want ganscli zijn opzet zou in duigen vallen. Dat is kort en goed, klaar en duide lijk. Nu dat gansch het Vlaamseli rechtsherstel volop aan gang is, willen de Vlaamsche nationalisten de wonde laten bloeden Er mag geen bevredi ging komen. België is dc vijand Bel gië moet kapot Dat is heel het pro gramma va.n de visschers in troebel ter I Sinds uv. V- -. Vlaamsahe Beweging, op de medewer king van al de Vlamingen gesteund, wil erdringen, zullen wij nog meer anderen dollen praat liooren Wees dus arm in begeerten om ge- komen, om mede te vieren liet hooghei- lukkig te weten* [lig Liefde-mysterie, Deze gedachten», beval de legaat van den H. Vader aan mogen het ge- lieele Congres bezielen en beheerschen. Dit Congres moge door den Christus werken, om de menschen en naties, broederlijk bij elkander te brengen Een plechtig Lof vormde de beëindi- ing van dc*ceremonicele opening Een bijzonder roerend oogenblik was het'toen de zegen niet Ivet Allerheilig ste gegeven werd. Een klein klokje kondigde dit mo ment aan. De menigte bewaart een diep stilzwijken, alleen onderbroken door militaire commando's, die 't bevel ge ven de wapens te presenteeren voor den Eucharisfischen Scuvere.in en door de fanfares' der soldaten, die met het vaandel de eerbewijzen brengen. Men- scbelijko macht begroet den Vredes vorst I Diep onder den indruk verspreidt zich langzaam de menigte onder den kemel, die nog'wel grijs is, maar steeds lichter wordt. STEEDS NIEUWE 8TROOMEN PELGRIMS Te Tunis zijn talrijke booten met pelgrims aangekomen. Dinsdag zijn den loop van den dag twee booten aan gekomen «Le Kochambeau», die recht streéks uit Amerika kwam met meer dan drie honderd pelgrims onder wie meer dan zestig priesters en vier bisschop pen, «Le Mét.éor», een Noorsche. stoom boot, die van Génua, Napels en Malta ïankwam met Scandinavische pelgrims Engclsclven, Delgen en Tchecoslowaken on «La France», eveneens met verschil lende Amerikaansche pelgrims. Woensdag, om 1 uur in den morgen, kwam de «Marsa 11». dc haven van Tu nis binnen. Nog dertien andere booten kwamen in. don loop van den dag aan te Tunis, te La Goulettc of le Bizorta, vijf Fran sche, vijf ltaliaansche, een Engelfiche, een Spaansche en een Duitsche. WELKE VERLANGEN IN VERTROUWEN BEDIEND TE ZIJN, WENDEN ZICH TOT DE Zij heeft CORRESPONDENTEN IN DE B1ZONDERSTE STEDEN DER WERELD. 1652 Hier volgen eenige cijfers over het budjet van dc. Duitsche vloot vcor 1930. Voor het houwen van den gepantserden kruiser A. wordt een derde kredietver- leening van 9.7 miljoen voorzien. Het gansche schip kost 40 miljoen mark. waarvoor, in 1929, 6 miljoen, in 1929, 9 miljoen gestemd werden, dus reeds 24.7 miljoen in drie jaar. Er blijft nog 15.3 miljoen te betalen. Voor het bouwen van den gepantser den kruiser B., waarover de laatste da gen veel gesproken werd, wordt een eerste krediltverleening van 2 miljoen voorzien. Het totaal voor het bouwen van liet schip wordt op 38 miljoen mark geraamd. Het bestuur van de scheep vaart laat weten dat het bouwen van het schip, door het verdrag van Ver sailles toegelaten is, daar de bepaalde tijd. waarop zij :nct mochten gemaakt worden, voorbij is. Een vierde kredietverleening van 47 millioen is toegestaan voor het bouwen van den kruiser «Leipzig»; het totaal van de onkosten wordt op 24 miljoen mark gesel.at, waarvan er "reeds 13 bo- Te Tuitte en Carthago wordt de iBmld zijn. Een andere verleening van Stroom van nicngejion steedfi jjrootcr.. 14.7 miljoen markt woedt besproken vroeg 10.000 frank voor het verlies dat hij bierdoor ondergaan, ihad. Deze som werd geeischt van don apotheker, doch deze stelde den fotograaf verantwoor delijk. De Handelsrechtbank van Bergen hoeft den eigenaar in 't gelijk gesteld. Gezien den ouderdom van de duif 4 jaar de prijzen behaald in de vluch ten en hare hoedanigheid van voortte.* Ier, wordt de duif op 1500 fr. waarde geschat. Dé apotheker is veroordeeld tof, de betaling van deze som. doch liij is in beroep gegaan en stelde den foto graaf aansprakelijk. Het is ten stotlé de fotograaf die de som zal moeten be talen aan den eigenaar der duif. ZITTINGEN VAN DON DEf® AG—ë—Sftlf MORGENDZITTTNG Dc zitting vangt aan, om 10 ure on*» der voorzitterschap van M. baron TIB- BAUT. De Kamer zet de bespreking voort der fiskale «ontwerpen, namelijk liet ontwerp in zake rechlstreeksche belas tingen. De zitting wordt ge hoven om 12 ure, NA MIDDAG ZITTING Aanvang om 2 ure, onder voorzitter schap van M. baron TIBBAUT. DE RECHTSTREEKSCHE BELASTINGEN, De bespreking van den voormiddag wo/dt hernomen. DE ZAAK DE LEEUW) De dagorde van M. Vos, als gevolg aan het debat over dè zaak De Leeuw, wordt verworpen door. 95 stemmen té gen 6$. Die dagorde van vertrouwen voorge steld door M. Van de Vyvere wordt bij, staan en zitten aangenomen. M. VAN HOECK zegt dat hij zich heeft onthouden omdat de wet die bin nen drie weken van toepassing worden zal de gevallen zooals dit van De Leeuw onmogelijk zal maken. M. DE JAEGERS heeft zich onthou den om dezelfde reden als M. Van Hoedt* (De Leeuw bevindt zich in de open bare tribuun.)! M. DE CLERCQ roept tot M, Van Hoeck «Platbroek». Dc hoerVOORZITTER doet M. D<S Clercq opmerken dat het woord dat hij; komt uit te spreken niet parlementair is. Hij roept M. De Clercq tot de orde. M. HERMANS beweert dat M. Sinzot hem voor verrader heeft verweten on vraagt dat M.-Sinzot die woorden ia- trekken ZOll. M. SINZOT, - Ik trek volstrekt niéta( in. De heer voorzitter zegt dat het biu reel niets heeft gehoord, liet incident ie gesloten. HERNEMING VAN HET DEBAT, M. PUSSEMIER verdedigt in ëena lange rede het ontwerp der regeering. Doof verscheidene leden worden nog opmerkingen gemaakt waarna do t\U ting wordt geheven.

De Volksstem | 1930 | | pagina 1