De Zoon der Ster THE BUFFALO SHOE Banpe d'Alos! KL E ME GAZET NIEUWSTIJDINGEN 22, üflolensfpaai, AALST Bains de Mer aan 12, 15, 18 en 2! fr. Jongensschoenen aan 35, 40, 45 en 49 fr. SPAARKAS GettgimnoudhQ verzekerd Biiitenlaiidsishe Borlelaten BIJ DEN PAUS. Vijftien Japan- eche schilders werden doorZ. H- den Paus ontvangen en hebben den H. Vader een keurig beschilderd wand" scherm overhandigd, waarop in Japen- schen stijl tafereelen uit de verschil» lende jaargetijden staan afgebeeld. BELGISCHE AFVAARDIGING bij Mevr. Fcoh. Zaterdag morgen werd te Parijs, oene afvaardiging van het Belgisch Komiteit voor de oprichting van een Monument aan Maarschalk Foch in Belgie, door Mevr. Foch ont vangen. Da afvaardiging werd aange leid door den beeldhouwer Pieter De Soete. Mevr: Foch overhandigde aan de afvaardiging verscheidene gedenke nissen van den grooten Fransohen veldheer. GESCHIL BIJGELEGD. Men kent het geschil dat tusschen de maat schappijen van Onderlingen Bijstand en de apothekers opgerezen was erover hebben wij herhaaldelijk ge sproken. Da apothekers wilden hunne tarieven verhoogen en de mutualiteiten weigerden de opgelegde nieuwe prij zen te betalen, Dit geschil is thans bijgelegd langs den arbitralen weg, door M. Heyman, minister van nijver heid en arbeid voorgesteld. ONGESTELD. Onse minister van buitenlandsohe «aken, de heer Paul Hymans, is bedlegerig mat eene zware verkoudheid, die hem belette, Vrijdag 11. zijne voordracht over «de mannen van 1830» te houden te Charleroi, zoo als aangekondigd was. 8e en de Vande - ge- 436. AANRIJDINGEN TE GENT Op liet Parkplein liad een.botsing plaats tusschen de wielrijdster Claris- se Stevens, oud 17 jaar, bediende, huisvest Maeterliugstraat, 113 auto, bestuurd door Leopold Walle, oud 26 jaar, magazijnier huisvest Kortrijksclie steenweg', De wielrijdster werd te gronde gewor pen en was ernstig gekwetst 1 ze werd na verpleging naar hare woning over gebracht, Zaterdagavond kwam August Mculeman, wonende .Dampoortstraat, 55, por auto gereden' in de Kortrijk sclie straat. Hij botste tegen een tram paal, mot het gevolg dat zijn voertuig kantelde. De inzittende personen be kwamen geen letsel met uitzondering van den autobestuurder die oen kwet suur opliep aan de linkerhand. Hij word ter plaatse verpleegd. EEUWFEESTEN. Do «getting heeft besloten eene som van 1,570.000 fr. ter beschikking te stellen van de steden die geen provinoiehoofdplaat- sen zijn en van de belangrijkete ge meenten des lands. Doze som zal ver deeld worden in evenredigheid dar belangrijkheid van do gemeenten. WIJN, In April 11. werden 365.000 liters Luxemburgsohe wijn in Belgie gevoord, 't zij zes maal zooveel als in dezelfde maand van do drie laatste jaren. UIT ROME TERUG. Zaterdag namiddag zijn de deolnomers aan de bedevaart der Katholieke Drukpers to Brussel teruggekeerd, met een onver- geetlijke herinnering aan de heerlijke reis, en nog ganzoh onder den indruk van de hartelijke ontvangst welke Z- H. da Paus hen voorbehouden had. BELANGRIJKE AANHOUDING TE BRUSSEL dievegge De Bruvn en Vrijdag eene VERWACHT. De «Leopoldville wordt uit Kongo, terug verwacht te Antwerpen, Dinsdag 13 Mei, loods 22, van 9 u- 's middags af- De extratroin Antwerpen Brussel zal uiterlijk 6075 minuten na aankomst van de boot ver trekken aan da kade, BERICHT. Er wordt het publiek ter kennis gebracht dat, na 1 October 1930, do Nationale Bank geen metalen muntbons van twee frank, builen om loop gesteld door hot Groothertogdom Luxemburg, meer tor inwisseling zul len aannemen. EXAMEN. In den loop dor maand Juli o. k. wordt een vergelijkend exa- men ingericht voor het begeven van 140 bedieningen van opsteller bij de beheeren der Luchtvaart, Posterijen, Telegrafen en Telefonen. De oandidaten dia wonsohen aan dit examen deel te nemen, gelieven in de statiën en in do post en telegraafkan toren aangehangen berichten te raad plegen. ALKOOLWET, Da Kabinetsraad zal morgen het onderzoek voortzetten over het voorontwerp tot wijziging van da wotgeving op don alkoolverkoop- vrij naar Q. G E N O T door 'JOS. WITLOX Verboden Nadruk- 13de Vervolg. Diep geroerd omhelsde Ëuphemla hare vrome meesteres en dankte haar voor die treffende hulde, heur dierba ren vader gebracht. Een oogenblik later kwam. ook de goede Seraphine, Domililla's trouwe voedster zij droeg Sabinus en Mar- ciue, Clemens' zonen, op heur armen. De edele moeder nam zo van Seraphia over en legde hunne handjes op de borst van den martelaar, als wilde ze hare kinderen door dio aanraking hei- 'ligcn. Toen de eerste ontroering bedaard was. werden lampen, met geurige olie gevuld, bij het praalbed geplaatst en aangestoken, waarna de christenen 'van Clemens huis- liet stoffelijk over schot, van Christus' bloedgetuige om ringden en vrome zangen aanhieven.- Laat in den avond werd nel heilig lichaam in een cederhouten kist ge legd, in een draagstoel buiten tic stad gevoerd en plechtig begraven in de zelfde katakombe, waar we Clemens,die zijne echtgenoote gevolgd was, een- tnaal gezien hebben. In den steen, die fret graf des martelaars afsloot, wer den later twee palmen gegrift, onder saam gestrengeld, tusschen welke men de twee eerste letters van den geze- INTERNATION ALE De politieagenten Sterckx bemerkten schoon gekleede vrouw, die een prach tigc pels op den linkerarm droeg. Ze wandelde doör de drukste straten der stad terwijl ze altijd -rondzag. De agenten volgden haar. In de Nieuwstr. te Brussel, gelukte zij er in op eenige uren een tiental handzakjes open te doen. De slachtoffers bemerkten ech ter seffens dat hun lvandzakje open stond, zoodat de dievegge er niet in gelukte er iets uit te nemen. Ze zette hare wandeling voort en deed weer een liandzakje open. liet slachtoffer ging dan een der magazij nen van de Nieuwslraat, binnen, ge volgd door dc vreemdelinge. Deze maakte van een oogenblik onoplet tendheid van .haar slachtoffer gebruik om haar hand in het zakje te steken en met den geldbeugel te vluchten. Ze werd echter door de agenten aange houden en naar den polictepost geleid'. Ze had in haar bezit 900 fr., die ze aan Mad. üc Masseneire, Aarts.chotstraat, Ie Sehaerbeek, kwam te stelen, alsook nog een belangrijke som geld en een pas op naam van Theresa Goldberg, geboren te Lodz in 1898, wonende te Parijs.Ze wilde echter niet antwoorden op de vragen haar door den politieof ficier gesteld. De vrouw werd Ie Vorst opgesloten. NA HET COCAINE DRAMA TE BRUSSEL. OPZIENBARE AANHOUDING TE BRUGGE Ingevolge bekentenissen afgelegd door den advókaat Lannoy heeft een of ficier van do' Brusselsche rèchtspolitie, vergezeld door Brbgsche kollega's een bezoek gebracht aan een zeer mooie villa, in dc wijk van St. Pi eters, waar de 56-jarige mevr. weduwe II. woont met haar zoon. Cariös,: 21 jaar, die han del drijft in steenkolen. Carlos door Lannoy beschuldigd hem cocaine te hebben verkocht, cn zijn moeder die 'ontkent, zijn in de gevan genis te Vorst opgesloten geworden. Tot aan den dood van vader II., enke le jaren gilleden, stond de familie zeer in aanz-ion te Brugge. Maar sedertdien werd Carlos in locnsehe. zaken betrok ken. A Toen twee jaar. geleden de vilTa in Den Haan afbrandde, welke de familie er bezat, werd daar een verborgen sto kerij ontdekt en werd Carlos deswege voorwaardelijk tot 8 maanden gevange nis, die hij nog niet heeft uitgezeten. Gebureri hadden Carlos gewaar schuwd, die in de omgeving verkeerde met enkele vrienden. Dadelijk sprong lïij met dezen, in zijn auto en vertrok om de brandweer te halen. Dat die brandweer nooit verscheen, begreep men enkele dagen later, toen de stoke rij werd ontdekt. De jonge man deed zijn studiën to Anderlecbt. waar hij Lannoy leerde kennen. Het is niet de eerste maal dat liij in een cocaïnezaak is betrokken: dc parketten van Brugge, Bergen en Rijsel. hebben lièm vroeger reeds in dergelijke aken ontmoet. —O— HEERENSCHOENEN in eersten keus Box-calf, Vernis en Chrevreau van ai 38 fr. DAIVIENSCHOENEN in besten keus gekleurde Chevreau van af 98 fr Mooie gevlochten SCHOENTJES vanaf 85 fr. KWALITEIT GEWAARBORGD 5C3 AUTO-ONGELUK TE GRAIDE OUDE VROUW DOODGEREDEN Zaterdag gebeurde te Graide (Na men), een ongeluk dat de dood van he.t slachtoffer voor gevolg had. Een been houwer van Gedinne kwamj per auto in dèn omtrek der statie gereden en bot ste op mej. Etehume, eene oude vrouw der gemeente. Het arm' slachtoffer, werd zoo erg gekwetst., dat het eènigc oogenblikken later den. geest gaf. ONWEER IN OOST-VLAANDEREN 'Men meldt uit Lcdeberg Zaterdag heel vroeg hadden we hier ook af Ce rekenen met het onweder. De hevige slagregens die van aan den vroe gen morgen neerstortten hadden de waterplassen doen aangroeien. Op de botermarkt geleek liet eene zee. Slechts de tramlijnen stonden boven water; Het water klom tot aan de huisdeuren, de voetpaden waren onbegankelijk. Dit ligt hier enkel aan de slechte inrichting der ricotregelmg. Gelukkigli'jk was rond de middag het water totaal verdwenen. Bij don briefdrager Alfons Segers te Strijpön," is 'gedurende het onweder dat over dé' streek woedde, de bliksem, in de schouw terecht gekomen. Hij heeft gansch de ejectïis.chê leiding vernield". De inwoners zijn er gelukkiglijk niet den schrik.van afgekomen. tTijdens het onweder fiat te St. Ivlaria-Audenliove heeft gewoed is dn bliksem gevallen m den bof van het bui ven Lokaal, bij Frans Rijskaert. Al de groenten zijn verbrand. KINDJE ONDER DEN TREIN TE GEMBLOERS Na het voorbijrijden van een koop- warentrein te Gembloers, tusschen de bruggen Grand-Leez en Chapelle-Dieu, ontdekte men op het spoor het 2jarig kindje Hip. Piette. Het wichtje was door den 'trein overreden geworden. He.t was vreéseïijk gekwetst over gansch het li chaam. Een bijgeroepen geneesheer vreesde een noodlotligen afloop. Men weet niet hoe liet kind onder den trein geraakt is. Daar de ouderlijke woning nabij de spoorbaan gelegen is, denkt men dat de kleine onopgemerkt buiten- geloopen is om de spoorbaan te gaan spelen. ERG ONGELUK TE DADIZEELE Zaterdag namiddag rond 5 uur 30 kwam de voerman O. Belkin, 26 jaar, van Dadizeele met een wagen langs het gehucht Vijfwegen, -tusseihon Dadizee le en Gheluwe gereden. De jongeling wilde van den wagen stappen terwij! deze voortreed. Hij verloor-echter het evenwicht, rolde onder een der wielen van zijn rijtuig en werd de borstkas in gedrukt. Men droeg hem in een naburig huis, waar een geneesheer hem de beste zor gen toediende. De ongelukkige is er overleden. VECHTPARTIJ MET DOODELIJKEN AFLOOP TE BRUSSEL In den'na'cht van Zaterdag op Zon dag heeft in een. huis der. rue des Mé nages eene vechtpartij plaats gehad tusschen verscheidene personen. Toen de politie ter plaatse kwam vond zo den ge.naamden Corneel Lipère badend iii zijn bloed op het voetpad liggen. Ilij werd door oen Pool, zekeren Jan Palka, dopr een messteek in de borst getroffen en stierf bij zijne aankomst in liet gasthuis. De moordenaar werd aangehouden en opgesloten. De ruzie was ontslaan over eene kwestie van spel. DER Naaml. Vennootschap 27, ftieuwBfti*aat| Aalst rcntr) b™4'0 6'00 h- RE1NIb) netto 4,175 t. h- STORTINGEN van af 20 frank TERUGBETALINGEN kunnen steeds onmiddellijk gebeuren Zonder voorbericht. 665 enden naam van Christus zag Daarenboven werd de sluitsteen voorzien van het volgende opschrift, dat nog te huidigen dage leesbaar is Uit de Hand van Christus hebt ge alles ontvangen gij antwoordt coor den 'dood van Gaudentius ziedaar, o wreede Vespasianus, hoe gij uwe dank baarheid betuigt l Maar Christus heeft hem in den Hemel een. ander schouw- tooneel bereid... Daags na dc begrafenis van Gauden tius verzocht Domitianus zijn neef Clemens, hem Mauahem af te staan. De vertrouwelijke omgang van den Is raëliet met den losbandigen vorst, en Clemens overtuiging, dat Manahem sé hu ld droeg aan den gruwel, op zijn vriend en raadsman gepleegd, nooptéri den patriciër, dat verzocL in te willi- gen De Jood nam dus voor goed zijn in trek in liet paleis van Domitianus, die hem de gewichtigste bedieningen toe vertrouwde en zich méér en méér aan hem hechtte. Manahems vertrek was voor Clemens eene ware verlichting en bevrijdde hem van een snood en haat dragend spion. Acht dagen na Gaudentius' heiligen dood wilde Clemens de belofte, vervul len. den martelaar gedaan. Met dat doel leidde bij Caleb en Euphemia naar de vergadering der christenen, welke ditmaal door Clemens, den Oppeiher- der, werd voorgezeten. Daar ontvingen dc jonge ve,rloofden den plechtigen ze gen, die hen voor Christus en dc Kerk in het huwelijk verbond. In treffende woorden sprak de Paus over de goede; voorbeelden, door, Gau dentins nagelaten, over zijne verheven deugden, zijn onwankelbaren moed. Bij de Communie ontvingen alle aanwezigen, op de eerste plaats de jon ge ecihtgenooten, het aanbiddelijk Li- haam des Zaligmakers, dat hen voor den zworen strijd des levens moest, sterken. "Veler oog en vulden zich mei tranen, en de ontroering was algemeen. Twee «jagen later verlieten Caleb en Euphemia te midden van den nacht en in hetjdiepste getbeim de woning- van Clemens, begaven zich naar Ostia en gingen daar scheep naar Palestina Dc scheiding tusschen Ivet jonge paar én zijne yrienden was smartelijk ge weest; maar die edele zielen vonden troost en m haar sterk geloof, in de zoele cn onwrikbare hoop, dat ze in beter Vaderland met al hare dierbaren hereenigd zouden worden. Wanahem ontstok in woede, toen hij vernam,, dat Caleb en Euphemia Cle mens' woiiing verlaten hadden, en stelde alles in 'l werk om hun spoor te ontdek ken Maar dit gelukte hem niet. Aan de mogelijkheid, dat zij hunne schreden naar Judea hadden gericht, dacht hij niet eens., Om zich sehadelooi3 te stellen, zoude hij nu op Clemens, izijn weldoener, en op diens gezin ziin duivelschen haai koelen. Dat zwoer 'de ellendeling, er. in de volgende hoqfstukken zullen wij zien, of hij dien gruwel ijken eed wist ta houden. De toekomst scheen hem; in ieder ge val rooskleurig. Het einde van Ves.pa- RÏanus' regeering naderde; Titus, die hem moest,, opvolgen, zou eerlang de De streek van Urumiga, in Per- ,ie is door een geweldige aardbeving geteisterd. Da kerk der katholieke mis sie en verscheidene gebouwen zijn in puin gestort. Tijdens eene te Londen gehouden kunstveiling werd een Van Ostade toe gekend tegen 260.400 fr„ aan Jean Van Gcyen op paneel van 1642 en een Clau de Lorraine Jupiter» in Europa» te gen 163.750 frank ieder. De Duitsche motorrijder Steg- mann is tijdens de wedstrijden te Praag met «ijn motorrijwiel zoo on« gelukkig gevallen dat hij een bekken breuk en een breuk aan het linkerdij teugels van het bewind grijpen;, hij was kinderloos, zoodat men van toen af h>et oogenblik kon voorzien, waarop Domi- tianusi op zijne beurt den troon zou be klimmen, VII. EENE AANNEMING been bekwam. De ongelukkige is zon der tot het bewustzijn te zijn gekomen overleden. Teheran. 11 Mei. Te Tabriz ia gisteren een krachtige aardschok ge voeld, die anderhalve minuut aan hield' De bevolking is in paniek naar de nabijgelegen heuvels gevlucht en de st&d is nagenoeg verlaten. Eenige dagen geleden is oök de stad Salmas dooreen aardbeving ge troffen. Tweeduizend personen wer den hierbij gedood, terwijl hat aantal gewonden vijfduizend bedroeg. Berlijn, 11 Mei. De schade die veroorzaakt ïb door de overstrooming van de potasehmijnen te Vienenburg in Brunswijk wordt op veertig miljoen mark geschat (ongeveer 360 millioen frank). Daar de terpeinverzRkkingen nu op# gehouden zijn, kan men thans een aan vang maken metopruimingswerkzaam- heden en de indijking. Parijs, 11 Mei. Zondagmorgen is bij het rondpunt op de Champs Ely- sées een auto geslipt, waardoor een luitenant en twee soldaten, die zich aan het difilea in de rue dè Rivoli be gaven, aangereden werden, De drie slaehtofferswerden naar een ziekenhuis overgebracht. Hun toestand is tamelijk ernstig. De E. H. Victor R. Stoner, klein- neef van George Washington, is ka tholiek krijgsaalmoezenier benoemd in het Amerikaansche leger, met den graad van eersten luitenant. De E. H. Stonef. die in 1912 het protestantism heeft afgezworen en zich tot het ka tholiek geloof bekeerd heeft, werd in 1925 priester gewijd- Hij was kanselier en sekretaris van het bisdom Tucson, Te Cgatam, Engeland, werd de nieuwe kruiser «York» van 8.400 ton, uitgerust. H' sohipkost 1.670.684pond sterling- De /ork» is gewapend met kanonnen van 8 duim en 4 kanonnen van 4 duim voor het schieten naar de vliegtuigen. Hii dient om den kruiser Canterbury» te vervangen in het tweede smaldeel kruisers, In eene groote fabriek te St Jo seph, Missouri, Amerika,heeft Vrijdag eene moorddadige ontploffing plaats gehad. De eerste beriahten maken ge wag van 10 dooden en een lötal ge« kwetsten. Men vreest dat een 30tal werkmeisjes onder de puinen begra ven liggen. Het meerendeel der slacht offer» zijn vrouwen en kinderen, Vijf tien jonge meisjes zitten opgesloten in de keldering van het gebouw en da policie was van oordeel dat er ten minste 24 uren zouden noodig «ijn om de engelukkigen te ontzetten. Ook be staat er nog weinig hoop de meisjes nog levend terug te vinden. De schade wordt op 25.000 dollars gesohat. Zos jaar na de gebeurtenissen, die wij verhaald hebben, hadden te Rome ge wichtige veranderingen plaats gegre pen. Vespasianus was overleden. Titus zijn' zoon die hem was opgevolgd, had zich door de wijslveid van zijn bestuur door zijne zachtzinnigheid en andera deugden den eerenaam wellust de§ mens.cihdoms» waardig gemaakt. Doch helaas reeds na verloop van twee ja ren had hij, de beslommeringen des be wind moede, de kroon aan z?jn broe der Domitianus afgestaan. Daarmede was het vurig verlangen van den tweeden zoon des hoogbejaar den imperators in vervulling gegaan het oppergezag over het wereldrijk was sinds jaar en dag het doel van zijn streven geweest. Aanvankelijk trad hij in de voet stappen zijns edelen broeders. Steeds nog was de Jood Manahem zijn boe zemvriend zijn raadsman en vertrou- weling Ook Manahem had zijne oog merken, en om Öie te bereiken schroomde hij voor geene inspanning en deinsde voor geen middel terug.Het gezin van Elavius Clemens, bestond nog maar eerlang zou het ondervin den, waartoe de haat cn de wraakzucht van een Jood ih staat zijn. Eens. wandelde Cesar met zijn gupsteling door dg 'heerlijke tuinen var. het paleis, «n gaf zijn leedwezen erover te fcehnen, dat hij geen zoon bezat. Vriend, sprak bij, Vespasianus, mijn vader, en Titus, mijn broeder, zijn door een lid hunner familie als keizer opgevolgd 'maar kom IK te overlijden, dan beklimt een vreemde ling don troon. Vindt ge dat vooruit zicht niet droevig Manahem antwoordde "niet. Waarom, hernam Domitianus, terwijl hij den Jood aanzag, antwoordt ge niet op mijne, vraag Ik denk na... Waarover. Ik geloof, heer, het middel te heb ben gevonden om u dien steen van het harte te wentelen, die wolk van den horizon nws levens weg te vagen. En welk middel vroeg <le keizer ongeloovig Gij hebt een opvolger tusscheri uwe bloedverwanten. Wie Elavius Clemens. Flavins Clemens, de christen, dei man, dien we beiden haten en veraf schuwen 1 riep Domitianus uit.Spreekt ge in ernst Ge weet, dat ik gean kortswijl verdraag, Ik spreek in vollen ernst, heef, en verzoek u, mijn betoog ten einde toe aandachtig te volgen. "Verklaar u nader, beval Doinitii- nus met klimmend ongeduld, Flavius Clemens heeft twee zo-, nervi SI ytrvolgt.j :Met toelating van V. Opdebcelïi .Uitgever, Antwerpen.

De Volksstem | 1930 | | pagina 2