27 Bami m 6ost-VlaaRder«n Dinsdag Mei 1950 De Kroostrijke Huisgezinnen. Denderleeuw aan 't Heilig Hart Blijde intrede te Doornik Trein~ontrig geling IXationale Oud-Strijders Nationale Maatschappij van Spoorwegen Oorlogschade Voor het bezoek der Tentoonstellingen GEMEENE MUREN XXX!» JAARGANG NUMMER 122 Kerkstraat, 9 »n 21, Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Qeadt. 'Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentscha Haves, Adolf Maxlaan 13,te Brussel Rue de RichelieuParijs— Bank Buildmg/Kmgswag, 20 Load,es 11'. C. 2. H. Fradericus Zo nop 3,5 8Zon al 7,36 N. M. 28 E. K. 3 63 Gezagvoerende tongen en pennen Lebben reeds meer dan eens onweer legbaar bewezen waarop de kroostrij ke buisgezinnen reebt hebben, en toch lijn er nog personen, welke die rech ten niet tan volle begrijpen of niet willen begrijpen. Zulk verschijnsel, aardig genoeg, doet zich voor, telkens er nieuwe, noodige dingen in hetmaatschappelijk leven opdagen. Mutualiteiten en pen sioenkassen zijn aeer nuttige instel lingen. Bij hunne opkomst had men schoon op de groote voordoelen te wijzen, toch waren er geesten, die deze instellingen bestreden en be- kampten, wellicht omdat zg die niet grondig begrepen. Nopens de bulp waarop de kroost rijke gezinnen recht hebben, heerscht er nog altijd verwarring dat is eens te meer gebleken tijdens de bespre kingen der begrooting in de Kamer. Pater Fallon, de ijverige kamper dei- talrijke families, beeft daarop do aandacht getrokken. Minister Houtart heeft, tijdens de bespreking van de perelcwatie der jaarwedden voor de staatsagenten, gezegd dat hij aan een merkelijke verhooging van de gezinsvergoeding gedacht bad, maar voegde er bij «er ligt eene opwerping in den weg de gezinsvergoeding beval veel goeds ze moei hare plaats hebben in het vast stellen der jam-wedde, maar. er is toch eene grens, die men niet overschrijden mag, want in zekere mate moet het heeten gelijk werk, gelijk loon. Et- mag dus geen al te groot verschil be staan tusschen de wedden van 2 amb tenaars die j zelfde werk doen. De opwerping van M. Houtart zou van eenig gewicht zijn, indien de'ge zinsvergoeding, zegt Pater Fallon, een loon of een wedde ware. Doch iedereen is het eens dat er een groot verschil bestaat tusschen gezinsvergoeding en loon of wedde. Loon krijgt men voor gedane werk en daarom is bet rechtvaardig te zeg gen gelijk werk, gelijk loon. De gerechtigheid vorgenoegl zich niet mot oen zekere mato in die gelijkheid r,och met eon zekor verschil in de wedde tusschen twee ambtenaars die 't zeilde werk verrichten. De gezinsvergoeding is noch loon noch wedde, zij werd vergund om bet kweeken en opvoeden der kinderen mogelijk te maken. Het is een» hulp nan den huisvader of aan de persoon die kinderlast beeft, om dien last en niet om het afgedane werk. Men zal wellicht opwerpen dat in dit geval de gezinsvergoeding eene aalmoes is. In 't geheel niet. liet is een verdien de bulp die aan een bewezen dienst beantwoordt. Wie bewijst er aan bet land de grootste diensten Hij die verschei dene kinderen opkweekt of hij. die ialïelijk den last des huwelijks van de schouders schudt bij die door zijn kindertal medewerkt tot den groei en den bloei van het vaderland of bij die moedwillig hot land zonder werk krachten zet Die kinderen opvoedt, helpt krachtdadig mede tot de ver- dodiging van 's lands belangen, dat is zonneklaar, want hij vernieuwt da le rende krachten der natie bij bezorgt aan de nationale economie den bij- zondersten factor van den voorspoed en den vooruitgang hij brengt zijn steentje mede tot ontwikkeling van gobeel de sociale bedrijvigheid. De dienst icelke de kroostrijke ge zinnen aan de natie bewijzen, is des te kostelijker, daar hij volgens de wraakroepende kinderbeperking, zeld zamer en zeldzamer wordt. In de te genwoordige omstandigheden is de dienst, door de talrijke families bewe zen, uitstekend, ja, onschatbaar. Niets verzet .er zich tegen dat de gezinsvergoeding een aanzienlijk vel schil brenge tusschen de geheele wed de van een ambtenaar zonder kinde ren en die van een ambtenaar die 8 en 10 kinderen den mond open te houden heeft. Indien zij aanspraak maken op hulp. dan is het niet alleenlijk omdat zij die noodig hebben, maar bijzon derlijk ómdat zij bewust zijn van bun verdiensten Zij zijn, zooals men eens wijselijk en hartelijk noerpende «de schuldeischers der natie*. Men ver eert zich, men pleegt gerechtigheid met ben te helpen en bij te staan. Zooals wc reeds hebben, gemeld zullen op i Juni a.s. grootsehe feestelijkhe den plaats hebben te Denderleeuw, ter gelegenheid der toewijding der belang rijke gemeente der Denderstreek aan het H. Hart. Het lijdt gee-n twijfel dat die fee-ste- ijkiheden een allergrootsten bijval zul len genieten. Sedert weken ievert het inrichtingscomiteit met de medewer king van gans oh de bevolking voor het uitvoeren van een uitgebreid en vast programma. Op het programma der feestelijkhe den komen wij in een volgend nummei terug. De 1 Juni zal voor Denderleeuw eè-n onvergetelijke dag wezen. Ganscth de bevolking zal zich onder de bescherming stellen van Christus-Koning en eijne heerschappij over de bloeiende gemeen te doen zegepralen. Niet alleen Dender leeuw imaar ook de omliggende steden en gemeenten zullen hunne hulde bren gen aan het H. Hart, wiens standbeeld zal prijken op de voornaamste plaats, ais herinnering aan de grootsclve plech- igtheid. Dat men dien dag veel volk verwacht in de mooie DendergemeeiiLe bewijzen de talrijke treinen, die de vreemdelin gen van Denderleeuw zullen doen sttoo- mcn. Om onze. lozers aan te zetten, zop tadrijk mogelijk, met volle scharen do plechtigheid bij te wénen, géven wij hier de tabel der bijzondere treinen die de verplaatsing gemakkelijk zullen maken voor iedereen. BIJZONDERE TREINEN 1. A. Audenaarde-Denderleeuw. D. Vertrek Audenaarde 13.14 Eename 13.20 .Welden 13,26 Boekei S. D. N. 1332 Mumkzwalm 4 3,37 Rooborst 13.42 Herzele il 4.03 Denderleeuw: 14,20 A. 2. TERUG Denderleeuw-Audenaarde. yertrek Denderleeuw 21.05 Herzele 24.25 Rooborst 21.43 Mmnckzwalm, 21.48 Boekei S. D. N. 21.53 Wolóen 21.59 Eename 22.05 Audenaarde 22.09 A. 3. B. Scttegem-Denderleeuw Vertrek Sot Legem 13.34 Leeuwergcm 13.40 Hillegem 13.44 Terhagen 13.51 Burst 13.58 De>nu<erleeu w 1410 A 4. TERUG H. Denderleeuw-Sottegem Vertrek Denderleeuw 20.50 Burst 21.08 Torhagen 21.12 Uil loge nï 21.20 Leeuwergcm 21.25 Sottegem 21.30 A. 5. C. Gceraardsbergen-Denderteeuw Vertrok Geeraardsbergên 13.50 Maria-Jiierde 14.05 Erwetegem 44.15 "Eede ,14.32 Haeltert 14.39 Denderleeuw l 4.45 A. 6. TERUG I. Denderleeuw-Geeraardsbergen Vertrek Denderleeuw 20.26 Haeltert 20.84 Eode 20.41! Erwotegeni 21.10 Maria-Lierde 21.17 Geejraardsbergcsi 21.28 A Geeraardsbergen-Denderleeuw Vertrek Geeraardsbergon .13.22 Sehcndelbeke 13,29 Idegem .13.33 Santbergen 13.39 Appelterre .13.44 Okegcm 13.56 Iddergem 14.05 Denderleeuw 14.10 A. 8. TERUG J. Denderleeuw-Geeraardsbergen Vertrok Denderleeuw 22.00 Iddergelm 22.05 Okege.m 22.11 Ninove 22.19 Appelterre 22.26 Santbergen 22.30 Idegem 22.36 Schendolbeke 22.40 Goeraardsborgen 22.46 A. 7bis 2665 Ninove-Conderleouw Vertrek Ninove 14.03 Okogem ,14.09 Iddergem 14.13 Denderleeuw 14.17 A. 8bis TERUG 2742 Denderleeuw-Geeraardsbergen Vertrek 20.46 20.50 20.57 21.03 21.12 21.16 21.22 21.26 21.32 A Denderleeuw Iddergem Okegem Ninove Appelterre Santbergen Idegem Schendolbeke G ceraardsbergen 9. E. Dendermonde-Denderleeuw Vertrek Dendermonde 13.38 Hofslade 13.53 Aalst .1.4.02 Erembodegem - 14.09 Denderleeuw 14.15 A. 10. TERUG K. Denderleeuw-Dendcrmonde Vertrek Denderleeuw 24.46 Erèmbodegem 21.53 Aalst 22.02 Hofslade 22.08 Dendermonde 22.22 A. li. F. Lede-Denderleeuw PRINS LEOPOLD EN PRINSES ASTRID HARTELIJK ONTHAALD EN TOEGE JUICHT Te Doornik had Zondag de blijde in trede plaats van prins Leopold en prin ses Astrid, wat tevens gepaard ging metj de opening vaii de tentoonstelling van oude dekoraticve kunst, een landbo'uw- wedstrijfd en andere eeuwfeesten. De voornaamste straten waren prachtig versierd cn toen prins Leopold en prinses Astrid om lialfdrie per cx- tratrciri aankwamen, werden zij har telijk toegejuicht door de menigte. Na de begroeting door burgeme-estei Wibaül, reden de officicele auto's naai het gedenkteeken der gesneuvelden, waar de prins bloemen legde. Daarna ging het naar het stadhuis, waar de geestdrift, bij de aankomst, niette genstaande de regen, even groot bleek. In de ontvangstzaal sprak burge meester Wibaul de prinsen toe en ver klaarde zich vereerd on gelukkig met hun bezoek dat samenvalt mot de vie ring van 's lands onafhankelijkheid. De burgemeester wees daarbij op de woor den van den koning, die tc Antwerpen bij de opening der tentoonstelling, te recht zegde dat- Belgie een vrijheid kent zooals in geen ander land. PLECHTIGE COMMUNIE Ten bureele dezer^ Kerkstraat, 21, Aalst Schoone keus van KERKBOEKEN en PATERNOSTERS In alle prijzen, cadera wijwatervatjes, naai- en achrijfdoozen, buvards, albums, doozen in laqué de chine, enz. enz. BEELDEKENS MET GOUDEN DRUK te beginnen aan 15 fr. de 25. van een zelfde inrichting die naar Ant werpen of naar Luik reizen in groepen van ten minste 5 personen. De le vervullen formaliteiten zijn de ze welke zijn voorzien voor het ver voer van maatschappijleden. B. ABONNEMENTEN VOOR 5 EN VOOR 15 DAGEN Er worden abonnementen voor 5 en' voor 15 dagen afgegeven die geldig zijn op al de Belgische spoorwegen on tij dens hun geldigheidsduur vrijen toe gang verschaffen tot de tentoonstellin gen van Anl-worpen en Luik. De prijzen zijn vastgesteld als volgt: .le klasse 2e klasse 3e klasse dagen fr. 340 fr. 2.50 fr. 150 15 dag dn fr. 620 fr. 450 fr. 270 Die abonnementen kunnen, op mon delinge aanvraag, bekomen worden in al de statiën en halten. Voor deze voor 15 dagen is een photo vereischt. Lede Denderleeuw 12 TERUG Denderleeuw-Lede Denderleeuw Le.dc 2936 Vertrek 14.10 14.28 A. Vertrek 22.23 22.54 A. Door eene nog onbekende oorzaak is een reizigerstrein uit Blsenborn, dtie erscheidene honderden soldaten uit het het kamp terugbracht, ontriggeld aan den ingang der static Welkenraedt- Herbftsbhal. De locomotief ging dwars, over de baan liggen en verscheidene rijtuigen liepen van de. baan. Een 10-tal soldaten liepen schram men op door het breken van ruiten, of kneuzingen door het vallen tegen den grond. Alleen de machinist werd redelijk erg aan de knie gewond. De spoorwegdienst werd echter mer kelijk ontredderd. EEN KON GRES TE LÜHC Door den Nalionalen Strijdersbond werden tc Luik drie kongresdagen in gericht die Zaterdag aanvingen met een ontvangst ten stadhuize. Zondag kwamen de kongressisten in den Noordorscktor van de tentoon stelling bijeen. De vergadering werd ook bijgewoond door de buitenlandsethe afgevaardigden Marcel Héraud (Frank rijk) Parker en Shaw (Engeland), Bac- carini (Italië), Halska (Polen). De h. Delfosse legde vooreerst een verklaring af, waarna de -R. De. Praete- re verslag uitbracht over de wetgeving in zake de oudstrijders. Spreker be treurde daarbij, dat nog geen statuut voor de oud-strijders tot stand kwam, Na de toespraken-door de buitenland- solve afgevaardigden bepleitte de h. Hu- biert de belangen van de krijgsgevan genen en de militaire arbeiders, waarna moties werden aangenomen betreffende de stoffelijke belangen en het vrede lievend herstel van Europa, BEDRIJ FSU TESL AG EN OVER APRIL 1930 De ontvangsten over April 1930 be dragen, na aftrek, van de belastingen, 300.4 millioen tegen 299.5 millioen in 'April 1929. Anderzijds bedroegen de bedrijfsuil- gaven over .April 1930, 274 millioen, wat een nelto-bpbrengst van 26.4 mil lioen geeft,. De bedrijfscoefficient is 91.21 De netto opbrengst over April 1929 bedolg 57.6 millioen en de be drijfscoefficient 80,7 4 De netto opbrengst over de vier eer ste maanden van 1930 bedraagt 54.1 millioen en de bedrijfscoefficient 95.31 tegen respectievelijk 151.8 miljoen en 66.12 in 1929. De minder gunstige uilslagen van 1930, niettegenstaande Jde venhooging der "tarieven op 1 Maart zijn te wijten aan de nijverheidscrisis en ook aan. bet feit dat de maanden Maart en April 1929 door een buitengewoon verkeer werden begunstigd, als gevolg van den laten winter en het dichtvriezen der kanalen. De minister van Financien verstrekt desaangaande de volgende gegevens Het bedrag der oorlogsvergoedingen voor schade aan goederen 'cn de daar mee verband houdende intresten, baar geld betaald, beliep, op 31 Maart 1930, de som van 6.003.996.500 frank 72c. (Niet inbegrepen de betalingen in effecten) De Staat heeft herbouwd voor onge veer één milliard 430.380.000 frank. Volgens een nabijkomende ramiiig beloopt het globaal bedrag van de vor deringon tot hersteJ, waarover nog geen eindbeslissing is getroffen, onge veer 550 miljoen frank. Met inbegrip der aanvragen die waarsehijnlijk zonder gevolg zullen blijven en de onlangs door de oud strijders ingediende aanvragen voor verlies hunner burgerskieedcren, moet er nog definitief uitspraak worden ge daan over 43.820 vorderingen op eei tot-aal van 1.380.263 aanvragen. A. MAATSCHAP PIJLEDENEen ver mindering van 35 op de normale prijzen van de rcizigersbiljetten wordt verleond 1) Aan de leden van algemeen beken de maatschappijen die naar Antwerpen of naar Luik reizen in groepen van ten minste 10 personen 1 2). aan de bedienden en werfcluMten Vraag. Wanneer moet de prijs der overname van gemeenheid betaald worden Welke waarde dient in acht geno men, tot vaststelling van deze prijs Is het de koopprijs of de hedendaag- sohe waarde Bordereel van prijzen van gemeen heidsovername in OosuVlaanderen Moet ik den prijs van ovaraami der gemeenheid, voor den bouw batalen Mag men mij de hedendaagscho waarde aanrekenen Bestaat er geen barema van prijzen? Antwoord. De Overname van ge meenheid van muren een waren aan koop zijnde, moet de prijs ervan vóór de ingabruiktreding betaald worden. Begon men tegen den muur van den gebuur te bouwen en balken in te plaatsen vóór een getroffen akkoord van overname, dan zou men zich plichtig maken aan een ongeoorloofde voie de fait Wat de vaststelling van dezen prijs betreft, dient gezegd dat de muur over genomen wordt in den staat waarin hij zich bevindt tijdens de overname, 't Is dus de hedendaagsche waarde t.t.z. de waarde van den dag dör overname dia dient geschat en betaald. De staat waarin de muur zioh bevindt bij dé overname dient in acht genomen, als ook de vermeerdering der prijzen van opbouw. Noch de koopprijs van den muur, noch desgevallend deze van den grond bij de oprichting, komt in aan merking. Er bestaan tarieven aangenomen in zake overname van gemeenheid, Hier over vindt u de maximmprijzen toe te passen op de overname van gemeen heid van nieuwe gebouwen, volgens de regels der bouwkunst opgericht en van toepassing vanaf 1 Juli 1928, in de Provincie Oost Vlaanderen. Dit bor« dereel van prijzen werd aangenomen door de vereeniging der bouwmeesters en door de Syndikale Kamer de onder1 nemers van deze provincie. 1. Uitgraving en aanvulling voor l'ondeering tot 1,60 m. diepte zonder vervoer v.aarde Fr.ï4,— pjrmS 2. Idem. maar met vervoer van aarde binnen de werken, in den omtrek van 30 metera Fr. 17.50 p. m3 3. Idem met vervoer van aarde daarbuiten Fr. 28,— p, m3 Beton, 6 gedeelten briquail- len, 2 gedeelten zender. 2 ge deelten zand, en 1 gedeelte eimen, portland artificiei Fr.116,— p, m3 5. Msconeerwerk in steen van de plaats zelve met gewoon moortel F.217,— p. m3 Idem met mekanioke steen en gewoon moortel Fr.240.— p. m3 7. idt-m in zendereteen 0,20 cm. dikte Fr. 154,p. m3 Bedekkingsplaten in cement armé ou comprimé, muur van eon steen Fr. 17,50 1, m. Bedekkingen in gow. pannenFr. 22,— 1, in, 10. Idem in nokpannen (tuiles faitières). Fr. 10.— 1. m. A. Rodenbach. Hèbt U geld te beleggen in AKTIES o/ OBLIGATIES raadpleegt de Deze gelaat zieh met het uitvoeren van BEURSORDERS op al de binnen- en buitenlandsehe geldmarkten aaB de VOORDEELIGSTE VOORWAARDEN 1652

De Volksstem | 1930 | | pagina 1