6 Levensvreugde. Buk reor Oost-Vlundiriii Vrijdag Juni 1950 VRIJE BRANDWEER Aalst De ophefmakende aanhouding te Brussel Diefstal te. Etterbeek De Wederlandsche Herstelbank Nationale Maatschappij van Belgische spoorwegen KAMER XXXI» JAARGANG NU in MER 130 Kerkstraat, 9 21, Aalst. Telefoon 114. DAQBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-D» Qeadt. H. Norbertus Zonop3.51Zonat7.48 V. M. 11 L. K. 19 Publiciteit buiten het Arrond, AALST, 'Agentscha lavas, Adolf Maxlaan 13,Brussel Ruc de Richelieu. Parijs— Bant BudtLiigi/Lnng^^ Is hot waar dat onze tijd arm is eau vreugde Dat de menschen onte vreden zijn, dat iedereen mort tegen zijn lot eu de een den ander zijn schijnbaar grooler geluk of welzijn benijdt? Helaas ja, 'tis maar al te "waar. De vreugde is al even schaarsch geworden als de vele deugden welke de samenleving mogelijk maken verdraagzaamheid, naastenliefde, of fervaardigheid. Men heeft de vreugde laten weg trokken uit 't leven en er schijngenot voor in de plaats gesteld plezier is geen vreugde Wat blijft er van cinemabezoek en dansmuziek? Leegte dio men den volgenden dag weer op dezelfde manier tracht aan te vullen, om tot dezelfde teleurstelling te komen. «Brood en spelen» verlangde 't Romeiuscke volk van zijn keizers brood,,, met vleesch a. u. b. en veel lekkernijen,en theater en cinema ver langt men thans, en zijn wij er ge» lukkiger om Het is zeker een feit, dat hoe minder men arbeidt en hoe moer meu verstrooiing zoekt, hoe onvoldaner men wordt. Ieder voor zich komt wel eens tot die ontdek king, maar het is zoo moeilijk zich te onttrekken aan dien sleur, het kost inooite ziebzeiven te overwinnen en ernstigs bezigheid te zoeken als ont spanning. En toch kan er slechts ware vreug de zijn in nauwgezette plichtsbetrach ting niet da koude plicht als plicht, iets dat ons is opgelegd als een juk, maar de plicht door de liefde omvan gen en verwarmd, de welbegrepen liefdeplicht jegens ons-zelven en je gens don naaste. Vreugde over onze goede daden, over ouzo overwinnin gen, onze successen vreugde ook over betgeen ons iederen dag ge< schonken wordt gezondheid, vriend schap, genegenheid over de hoornen en bloemen die voor ons bloeien over de zon die voor ons allen schijnt' de vogelen die voor ons zingen vreugde ook over de regendruppels die do aarde vruchtbaar maken, over den tegenslag, de teleurstelling die ons hooger op voeren naar de vol maaklheid, daar zij ons onze zwak heid doen inzien en ons aansporen tot meor voorzichtigheid en ons tegen zelfvoldaanheid behoeden. Vreugde is voor den mensch even noodzakelijk als lucht en licht onze natuur haakt er onophoudelijk naar als naar haar hoogste aardscke goed, en toch, wetens en tcillens gaan icij langs haar heen, op zoek naar bevre, diging van hartstochten en verlan gens, miskennen wij de bron der ware vreugde, die in ons zeiven is. Is de vreugdeMn ons, dan vinden wij haar overal rondom o, die hoerlijko reine vreugde die straalt uit heldere kinderoogen een opgo- wekten lach, een vriendelijko blik, een woord, brengt vreugde voor den ganschen dag Er zijn menschen die steeds opge ruimd door 't ieven gaan, en alles valt hen mee, 't zijn Zondagskinderen geluksvogels, en men noemt hen vaak lichtzinnig, zorgeloos, denkt hen niet instaat «diep» te voelen, gelijk wij, ernstige menschen, die 't leven o zoo zwaar opvatten Wat weten wij er van Hebben zij niet even goed to strijden, te lijden, lederen dag? Mear zij zijn de ware «optimisten» zij zit ten niet neer, te treuren en te zuchten maar nemen het leven gelijk het is, met goed en kwaad, verbergen hun eigen leed. zoeken cn vinden overal méér van bet eersto in hun groot vertrouwen en in hunne naastenliefde. Het doet ons goed met zulke men schen in aanraking te komen. Wij voelen ons beter worden in hun ge zelschap, wij verlangen te zijn gelijk zij. Dit verlangen kan bevredigd wor den trachten wij ook het goede te zien en te vinden in menschen en dingen. Vervolg en slot BUITENGEMEENTELIJKE [BRAND WEERDIENST. AANVULLENDE INLICHTINGEN In den brief aan de heeron. Burge meesters en gemeenteraadsleden der na burige gerr.e.cnlcu, is. e,r genoegzaam ge wezen op de groote verantwoordelijk heid der gemeenten die niets doen'voor hulp te verlcenen bij btrandgeval of die het voorgesteld akkoord niet aanvaar-^ den. Dit kan er nog gevoegd wonden bij de opmerking «Ei- is geen water waar men zich ie gemakkelijk ae'hiter schuilt om niets te moeten, doen. Als het regent op de daken der kerk, der gemeente scholen, enz. gaat het water verloren; d-oet e-en of twee putten (maken waarin gij liet water opvangt en U hebt genoeg om meer dan één brand te blusschen. Aan degene die vinden dat de ak- koordsprijs hoog is, lean er nog wat ge zegd worden, namelijk een vergelijking t-ussehen Aalst en andere steden. Buiten het gewone tarief dat onge veer overal hetzelfde is voor materieel en personeel, vraagt Antwerpen als abonnementsprijs voor gemeenten, van 1000 tot 10.000 inwoners 5.000 fr. Aalst van 100 lot 500 f-r. Bijzondere betalen te Antwerpen 200 frank; te Aalst 50 fr. Tc Deynzc betalen de nijveirhoidsge- stichten 500 fr. te Aalst 100 fr. Buiten het tarief en het abonnement, vragen sommige steden nog een vast tarief voor het eerste uur. Gent 2000 fr. St. Jans-Miülenbeek 1000 fr. enz. Aalst niets. Dat men dus niet kome zeggen, dat Aalst duur staat, met (zijne voorwaar den van. hulpverleencn bij brandgeval. Hoe zullen de aangeslotene gemeen ten de brandweer van Aalst verwittigen als het 's nachts brandt Waar er geen bestendige teleplvonische verbinding is (en 't fa meestal li-et geval), op een de zer manieren 1) door iemand van goeden wil die per auto of per moto naar het eerste huis van do stad komt gereden dat een telefoon hoeft. en nog beter: een nachtelijke ver binding mef Aalst nemen in 't gemeen tehuis,. in 't huis van don burgemees ter, enz. tegen 5 fr. pér nacht. LOSSE BESCHOUWINGEN Voor de.n oorlog was het in ons land eone waarde van 20 miljoen frank die jaarlijks in de vlammen opging. Reke ning houdende met den jegenwoordigen toestand is dit nu op zijn minst een jaarlijks honderd millioen of 271.000 fr. per dag. Belgio telt 2G89 gemeenten. Slechts 250 zijn min of meer goed ingericht tegen brand. In do omgeving van Aalst is liet niet beter: van 30 gemeenten die in eene straal van 10 km. rond de stad liggen zijn er slechts 3 die brandmaterieel be zitten. Erpe, Lede, Moorse!Aan deze gemeenten mag hulde gebracht worden om hunne pogingen tot de brandbe strijding en de makkers pompiers van die gemeenten zullen niet gekwetst zijn als wij zeggen dat hun materieel verouderd is en niet meer beantwoordt aan de huidige vereisehlen. Het is he laas met geen opofferingsgcest alléén dat een brand goblusoht wordt. Zelfs deze gemeenten zouden het akkootrd moeten sluiten. Volgende gemeenten hebben'- zich aan gesloten Hofstade, Meire, Welle, Wie ze. Andere gemeenten zijn in ondérhan. deling getreden met liet bestuur van het korps. De inwoners van voornoemde gé meenten, bij brandgeval, hoeven dus slechts de overheid der gemeente te ver. wit-tigen die de brandweer van Aalst zal oproepen. De bijzondere roepen rechtstreeksch de brandweer op. PLICHT DER GEMEENTEN Het ter beschikking stellen van hulp in geval van brand is. eene plicht voor de gemeenieoverheid; inderdaad, het decreet van 2 5-8-1790 Titel XI luidt als volgt Artikel 3 «Ondor de aan de waakzaamheid en de overheid der ge meentebesturen toevertrouwde politie maatregelen komt voor.:. 5/ de zorg, Het volgende verhaaltje wordt vrien delijk ter overweging geschonken aan. de heeren Burgemeesters en schepenen der naburige gemeenten. Begin 1927 'ontstond er een brand bij een nijveraar in Roco-ur, togen Luik. Roc-oür had geene brandweer, ae had, als zooveel andere gemeenten het brandgevaar over 't hoofd gezien; maar de nijveraar moest geholpen worden hij telefoneerde naar 'de pompiers van Luik die onjmiiddellijk kwamen t-oege- .sne.ld en den brand blusc'hten. Ze zon den eene rekening aan don nijveraar van 16.124,65 fr. (Tussoben haakjes, dit zal wel meer dan 10 maal de som zijn die Aalst zou aangerekend hebben.) Nu, Mijnheer betaalde voluit maar spande e<en proces in legen zijn ge meente. En op 8 Juni 1927 viel de uit spraak van de Burgerlijke Rechtbank van lsten aanleg te Luik, de gemeente Roeour veroordeelend aan. den nijve raar in kwestie de volle som van 16.124.65 ff. terug te koeren. De beweegreden «Volgens de ter men der wet van 24-8-1790 is het op de gemeenten dat de plicht berust de bran den te bestrijden... de hulp van buit-en verleend, bij gebrek aan voldoende mid delen m de gemeente om de ramp te bestrijden, zonder gevraagd te zijn door de gcmecnieoverh-eid, stolt niet te min oen uitvoering vast van. een wettel ijken plicht, niet allceii ten voordeele van de door brand geteisterde, miaar van alle inwoners der gemeente, waar-van de eigendommen konden bedreigd zijn. j> Over 't algemeen dus, wanneer in al de gemeenten waar geen enkel werke lijk hulpmiddel Hes-laat, de bedreigde inwoners beroep doen op de brandweer van die naastgelegen stad, op de kosten voor rekening van de nalatige ge meenten, zullen deze er misschien toe gebracht werdén dit vraagstuk met wat meen? oplettendheid te beschouwen. Voor de omgeving van Aalst zou het volgende plaats hebben Bij brandg-eval roept een inwoner de Brandweer van Aalst op. Doch door de schuld van de gemeenteoverheid die de zaak ïiïöl ernstig opnam ofwel door na latigheid geen. akkoord aanging, mag onze brandweer niet oprukken, met het gevolg dat, de brand een groote uitbrei ding neemt. Maar de inwoner wil geholpen wor den, mag Aalst niet bomen dat zal Brussel komen (of Gent, of Dender- moaide) en alle kosten, 10 maal meer dan Aalst zou aanrekenen, zullen ten laste komen van de gemeenten. Het berouw zal slechts na de zonde komen'. Deze artikel werd geschréven zoowel om de inwoners der naburige gemeenten als om c-nze stedelijke Vrije Brandweer van Dienst te zijn. Voor alle inlichtingen zich wenden tot den Kapitein-Bevelhebber. 3 MILLIOEN COMMISSIELOON ONTVANGEN We hebben gisteren de ernstige zaak an omkooping medegedeeld ten laste gelegd van een hoog fonctionaris. Deze, een zekere heer FricJc, aangesteld als hoofd van ae finantioele operaties der Duit-schc herstellingen, ten tijde dat. M. Theunis, (minister van Financien was. Ziehier in welke omstandigheden deze corruptiezaak aan het licht kftam. Sedert langen tijd had men vermoe dens togen M. Friek. Deze voerde een zeer luxueus leventje, bezat een auto en verschillende dienstboden en ver teerde ve.ci geld, zoodat men zich te recht afvroeg of zijn wedde als bestuur der zulke verspillingen toeliet. Onlangs nog had de minister van Financiën een pccialist ermede belast de boekhou ding na te zien. Deze weid in orde be vonden;. Toch had men de overtuiging dat M. Frick fooien moest ontvangen. Hef parket bemoeide zich op zijn beurt met de zaak. Inderdaad, Rosine Braakens.ick werd ondervraagd en bekende vlakaf dat haar man omgekocht werd. Nochtans, met- de feiten te bekennen toekende zij tezelf dertijd de bekentenis barer eigene me deplichtigheid. Rosine Braakénsick bekende aan de policie dat haar man op verschillende datums, belangrijke bom m is si cl oo n en ontving van Duitseke firmas die 'kleur stoffen aa® Belgie leverden op rekening der Herstelbetalingen. Nochtans, om geen argwaan te wekken, werden de wissels op haar naam gestuurd. Tot hiertoe werden e.r reods voor 3 miljoen teruggevonden, doch men is overtuigd dat dit cijfer grooter is. Alvorens M. Frick te ondervragen ging het parket na of de bekende foiten van Rosine Braakénsick waar zijn. Op het einde der week begaf het par ket. zicih dan naar het ministerie van Financies, waar talrijke dokumenten, betreffende de levering van kleurstof fen. in beslag genomen, werden. Na liet onderzoek werden M'. Frick en Rosine Braakénsick IMJaandag avond onder aan houdingsmandaat in het gevang van Vorst opgesloten. Woensdag morgend stelde Mad. Goeyere de Heusch wonende te Etter beek, rue Baron de Gastro, vast- dat die-r en bij haar waren ingebrogen. Op het gelijkvloers hadden de dieven al de meubelen met geweld opengebro ken en eene somt van 8000 fr. gestolen alsook een reeks juweelen ter waardQ van 25000 frank. De dieven om over den afsluitings- nmur te komen, lrcbbon zich bediend van eene lackler. Eens in het gebouw werd dan eene ruit in het waschhuis uitge slagen van waar zij dan gemakkelijk in de verschillende plaatsen van bet huis konden komen. PLECHTIGE COMMUNIE Ten bureele dezer^ Kerkstraat, 21, Aalst Schoone keus van KERKBOEKEN PATERNOSTERS in alle prijzen, caders wijwatervatjes, naai- en schrijfdoozen, buvards, albums, doozen in laqué de chine, enz. enz. BEELDEKEN8 MET GOUDEN DRUK te beginnen aan 15 fr. de 25. DUITSCHLAND STORT 100 MILJOEN MARK WAARBORG De Duitschc regeer ing heeft Dinsdag 100 miljoen mark gestort aan de We- dorlandscho Herstelbank, als waarborg voorzien door liét akkoord van Den Haag. Deze waarborg, waarbij er geen kwestie is van interesten, moeit ge middeld de 50 t.h. uitmaken van de kredieten der schuklvord-erende mo gendheden, zonder de 100 miljoen mark te moéten overschrijden. Men rekende te Berlijn op een storting van 60 tot 65 miljoen mark, daar het akkoord van Den Haag een minimum-storting voor zag van 125 miiljoen mark door de schuldvordcrcnde mogendhedenmaar het saldo der 'herstclrekening bedraagt, volgens het verslag van den. algemee- non agent, ongeveer 205 miljoen, zoo dat de Reicheregeérmg zich verplicht heeft gezien 100 miljoen te storten in door behoorlijke behoedmiddelen te plaats van 65 miljoen. Men hoopt dat voorkomen,on te doen eindigen door dé de Duitschc- waarborg in de naaste maanden zal kunnen vermindt-rd worden uitdeeling der noodige hulp., de ongo vallen cn rampspoedige gcesels dat een deel der stortingen in d branden, enz. I Schatkist van het Réi clival lerugkeeren, [oén statie najAragen, AANWERVING VAN INGENIEURS, SECTIEOVERSTEN TOEGEVOEGDE BOUWMEESTERS EN TECHNICI De Nationale Maatschappij van Bel gische Spoorwegen schrijft met ingang van de maand Augustus eerstkomende, vergelijkende examens uit voor 1) 4 bedieningen van ingenieur bij den Dienst van de Exploitatie (2 Vlaa.mi- sclie, 2 Waalsche) 2) 6 bedieningen van ingenieur bij den Dienst van het Materieel (3 Vlaam- sehe, 3 Waalsche) 3) 2 bedieningen van ingenieur bij den Dienst van d-e Baan i Vlaamsche 1 Waalsche) 4) 5 bedieningen van seoUeovorsto bij den Dienst van het Materieel (3 Vlaamsche, 2 Waalsche.) 5). 10 bedieningen van sectieoversle bij den Dienst van de Baan (7 Vlaaan sohe, 3 Waalsche) 6) 5 bedieningen van toegevoegde HouwnJeester bij den Dienst pan de baan (3 Vlaamsche en 2 Waalsche) 7) 8 bedieningen van technicus bij. den Dienst van het Materieel (6 Vlaa.m sche; 2 Waalsche). De aa.nvangs wedde bedraagt 24.000-}- 3840 voor ingenieurs, 20.000-j-3200 voor de aecticoversten en toegevoegd bouwmeesters en 17.000-J-2720 voor de technioi. Bovendien wordt desgevallend, de standplaats- en gezinsvergoeding toege kend Elke proef zal, te gelegener tijd, worden aangekondigd door een in de spoorwegstatien aangeplakt bericht, met opgave van de voorwaarden van deelne ming en den termijn waarin de mschrij vingen worden ontvangen. De Nationale [Maatschappij houdt van nu af aan reeds de regleinenten-pro- gramma's van eiken wedstrijd ter be schikking van de candidaten. Bedoelde brochures worden kosteloos en per omgaande gezonden aan de per sonen die ze, hetzij rechtstreeks arAn den Dienst van het Personeel, biyrecl 52-1, Hendrik Beyaerfstraat, 1£, te Brussel, hetzij door tusschenkophst van ZITTINGEN VAN WOENSDAG 4 JUNI MORG EN DZITTING De zitting vangt aan oni 10 ure, on der voorzitlerscirap van M. baron TIB- BAUT. M. FISCHER, wijst op den moeilijk heden der stekjftsnijverheid. Do waarlieid is zegt hij dat men bij ons vreemde stekjes verkoopt aan veeü agere pnijzen dan do verkoopprijzen opgelegd in het uitvoeren land zelf. Spreker vraagt de afschaffing; van het accijnsrecut. M. AMELOT, spreekt in denzelfdcu zin. M. PETITJEAN verslaggever is van meening dat do af&cliaffing van het accijnsrecht geen einde zal stellen aan eene werkloozen krisis die vooral is te wijten aan de nijvcrbeidsconcentralie. M. GAR MER. Maar dat is niet bet. gedacht der Kommissie M. PETITJEAN. Ik mag vrij mij-1 no meen ing uiten. M. JAQGEMOTTE (com.), protcs- f-eerl tegen de verdubbeling der doua nerechten op de sovjolisdue stekjes cn zegt.dat de afschaffing van de rechter geen invloed zal uitoefenen op den ver koopprijs. M. IlüUTART blijft bij het stand punt der regecring; eene vermindering do,r rcclhlen met 60 p.h. Wij hebben zegt hij vooral de be langen aan don verbruiker op liet oog. •Een. recht van f centiem per doosje stekjes is niet zwaar. Anderzijds hebben wij de tolrechten met verhoord in de mate dat geene concurrentie meer zou mogolijk wezen, Wij behoudc-n ons nochtans het recht voor, de rechten nog te v echo ogen, moest de aovjetischc invoer nog (meer uitbreiding nemen. MM. FISCHER cn BOLOGNE dringen er nog op aan opdat de minister de af schaffing de rechten zou bijtreden. De zitting wordt geheven om 12 u. N AMIDDAGZrïTlNG Aanvang om 2' ure onder voorzitter schap van M. baron TIBBAüT. OVERDRA.CIITTAKS M. BOLOGNE vraagt de afschaffing van al de verbruikslasten, alsook dei vermindering der luxe-taks op 5 p.h. M. PIERARD zou willen de taks zien verdwijnen op de kolen die kosteloos aan de mijnwerkers worden uitgedeeld, en hij vraagt ook de afschaffing dec woelde-taks op de gewone meubelen. M DET.ATTRB vraagt hetzelfde als ML Pierard, voor de kolen. M. II017*1'ART herbaalt niet verder Ie kunnen gaan dan in de -teksten der re-, geering voorzien. Er wordt overgegaan tot écne reeks stemmingen bij staan en zitten er. al de voorgebrachte amendementen wor den verworpen. De afschaffing der taks op het versch' vleesch wordt ook bij naainafroeping verworpen. - Do zitting worlt geïtfeven rond 6 u. Hebt U geld te beleggen in AKTIES of OBLIGATIES raadpleegt de Df je gelaat zieh met het uitvoeren van BEURSORDERS op al de binnen- tn buitenlandaebe geldmarkten aan de V00RDEELIGSTE VOORWAARDEN 1652

De Volksstem | 1930 | | pagina 1