H. ffllJVOlIGHEMMG Bank ieor Bost-Ylaaniiirii) Uit de Eaticaansche Stad De eerste Ommegang Ie Brussel En wat is dat toch in ERPE De Speelclubs der Hoofdstad Vrije Tribuun KAMER Dubbele gasverstikhing ie Antwerpen EE1X FILM Bloedige zeeliedent wist te Antwerpen XXXI» MARCUMM MUMMBR 13 7 Kerkstraat, 9 aa SI, Aalst, Telefoon 114. DAGBLAD 20 Castuman Uitgaver J. Van Nuffel-Da OenJl. 'Publiciteit buiten het Arrond. AALST, Ayentscha Haw», Adolf Moriaan 13, U Brunei - Rue de Richelieu. Parijs- E^kjuüd^ ZONDAG 15 JUNI H. Drievuldigheid Zonop3|48,Zonaf7,54 MAANDA6 16 JUNI 1930 H. Lutgirdis Zonop3,48,Zonaf7,54 L. K. 19 N. M. 26 BERICHT AAN ONZE ABONNENTEN Binnen eenige dagen zullen kwijt- Schriften ten huize aangeboden worden voor de hernieuwing der halfjaarlijk- Sche en driemaandelijksche abonne. menten. Wij verzoeken beleefd onze abonnenten te willen zorgen dat de kwijtschriften bij de eerste aanbieding zouden betaald worden, dit om nieuwe onkosten te vermijden. Op den eersten ïondag na Pink steren of Sinksen, dus op vandaag, viert onsa Moeder de H. Kerk den feestdag der H. Drijvnldigkeid, om «ene bijzondere dankbaarheid aan de drij Goddelijke Personen te bewijzen, eu ons tot de diepste gevoelens van aanbidding op te wokkeu. Dit ieest viort men gepast juist na Sinksenzondag om te toonen en te bewijzen dat al de geheimenissen van Christus, die wij tot dan toe gevierd hebben, eigenlijk uitkomen op de eer der H. Drijvuldigheid, en dat bet mysterie of geheim der H. Drieëen- heid in het algemeen maar gekend werd na de nederdaling van den H. Geest over de apostelen en de eerste leden der H. Kerk. De H. Kerk viert dit feest met geene bijzondere plechtigheden, ten eerste omdat op al de zondagen van bot jaar die onbegrijpelijke en aller hoogste geheimenis gefeest wordt; en ten tweede om hierdoor te belijden dat zij niet bekwaam is om dit ge heim op eene behoorlijke wijze te vieren. Laat ons heden overdenken dat wij geschapen zijn om ons zeiven geheel oil ganscli ten dienste der II. Drijvul digheid te besteden. Leven wij zoo Wij zijn naar hun beeld of gelijkenis geschapen. Bewaren wij die? Ver* vorderen wij die in ons zeiven Too neir'wij in ons de macht van den Vader met kloekmoedig aan alle bekoringen te weerstaan Toonen wij in ons de wijsboid van den Zoon niet ons niet te laten verleiden met de bedrieglijke aanioksols der zonde Toonen wij in ons de goedheid van den H. Geest, inet de krankheden van onzen evenmenscb te vordragen met hem te helpen,' met hem bij te staan in zijnen nood, met hem op den weg der deugd te brengen Zoo loven is waarlijk de H.Drijvul digheid eoren en dienen. Zoo zullon wij waarachtige kinderen zijn van den Vader, levende ledematen van don Zoon en heilige tempels van den H Geest en zulks moot. Bij 't maken van 't kruisteelcen zul ion we ons dat meermaal daags her inneren en bij 't opzeggen en bidden van Glorie zij den Vader, den Zoon en den H. Geest zullen we meer den ken aan en voor de glorie Gods en de zaligheid onzer ziel en der andere zielen. Johan I PAUSIIULDE OP HET DA'MASUSPLEIN Woensdag avond werd op het Dama y.isplein, in liet Vatikaan, eene feestver- gadcring gehouden van de Pauselijke j Grcgoriaansche Hoogeschool, in samen werking met het Bijbel-Instituut, ter j viering van 's Pausen gouden jubilee. Waren tegenwoordig HH. EE. Kardi- nalen Bisletti, Pacelli en Bhrle, oud- leerlingen van gezegde Hoogeschool, verder al de tegenwoordige leerlingen, belioorend tot 48 verschillende naties., al de professoren, een groot getal Bis schoppen en Prelaten, Rectoren van al de Pauselijke kollegies en vele leden van het diplomatisch korps. Z. H. de Paus werd bij Zijn verschij nen op het plein begroot met de Paus- marach, waarna nog eenige andere hymnen ten geboore gebracht werden. Er werden vervolgens verscheidene toe spraken gehouden, beurtelings door een Franschen, een Engelsehen, een Ita liaauschen, een Duitschen en een Ilyri- schen leerling. Ten slotte werd nog het wooid gevoerd door een jongen leek, die een leergang van katholieke actie volgt i aan de Gregoriaansche Hoogeschool. Daarna trokken 48 leerlingen voorbij den Heiligen Yader, om Hem, als. ver tegenwoordigers, yan hunne naties,, te huldigena Welke boeken moet men houden voor de toepassing der zegelwetten We kunnen niet beter antwoorden op daze vraag dan door bier art. 28 vau da zegelwet ten over te drukken Art. 28 1. Om, wat hen betreft, de z"uï.™gevo1:du;;;den;d;p;rsón,nd,,o? 500 tot 5DOO frank, houden 1) Een boek voor de inkomende fakturen, waarin zij, naarmate van de ontvangst eu de De Burgemeester van Brussel ver zoekt de inwoners der openbare wegen, welke op 15 Juni door den Ommegang aanvaarding der koopwaren en andere roe rende goederen uit hunnen aard, al de bun toegezonden aan koopfacturen vermelden 2) Een bijzonder Doek voor de uitgaande facturen ot elk ander ooraptabiliteitsrogis- ter, dat uitsluitend voorbehouden wordt tot het afdrukken, vóór hunne opzending, van de facturen wolk® zij opmaken. 2.De factuurboeken mosten, op straffe eeuer boete van 10 fr. voor elke overtreding door den belanghebbende genummerd en geparaf erd worden. Deze. vermeld iu let terschrift, op het eerste blad, het getal folio's vun het register. Ean boete van 5 fr. wordt toegepast ?oor elke factuur, waarvan de inschrijving, het afdrukken of de samenvatting, naar 't geval, uit het factuurboak ad hco is weggelaten of daarin te laat gedaan wordt. HAGEN ALS SCHEIDING HOOGTE- Bestaat er eene bepaling rakende de hoogte der hagen Mijn gebuur heeft over enkele jaren oene haaa geplant op den vereischten afstand van vijftig centimeters van mijnen grond. Maar zun haag is zoo hoog gowordeu (ruim twee meters) dat er hierdoor groote schade aan de planten van mijnen hof veroorzaakt wordt. Men vorzekert mij dafc ik het recht heb mijnen gebuur te verplichten zij110 haag te korten en tot de gewone hoogte van lmöO te verminderen. Is xulks waar en wettelgk ANTWOORD. Vele eigenaars te lande meenen bij dwa ling, dat do hoogte eener haag geen lm60 mag overschrijden. Er bestaat in hot wetboek geene bepaling die eene maximahoogte der haceu voorziet. Wel wordt (le hoogte der muren aange wezen, maar nergens deze der hagen, 't Is waur dat iti vele gemeenten de gewoonte be staat de liagen te brengen op eene maxima- hoogte vau lm60 maar een gebruik is geeno wottelijke verplichting, zoo de wet zelve het naleven van gebruiken niet beveelt. t Is natuurlijk eene zaak van betamelijk-* held tusschen geburon, buiten alle verplich ting voor de eigenaars der hagen, die wet telijk mogen groeien zoo hoog als men wil, wol te verstaan wanneer er geen plaatselijk reglement bestaat dat een maximahoogte voorziet. Gij hebt dus het recht niet uwen gebuur te dwingen tot afkorting zjjntr haag. Krach tens de algemoeno princiepen kunt u noch» tans aan uwen gebuur schadevergoeding vrugen, indien gij schuld en schade bewijst. Was er kwestie van eene seheldlngshaag, van een gemeoue haag, dan zoudt gij het recht hebben deze te vorvangeu door een muur tot aan de grensscheiding gebouwd.De wet staat u immers het recht toe oone ge meens haag uit te roeien tot aan do grens scheiding, op last eenen muur op de grens scheiding te bouwen. ONREGELMATIGE BOEKHOUDING EN SGHIUFTVERVALSCHING. EEN AANHOUDING Eenige maanden geleden stapte het parket van Brussel af in ee.n speelclub, op dc Zaterdagplaats. Er werd beslag gelegd op de boekhouding en. de ge- naamden Gaston Duperay en Cigala, deze laatste afkomstig uit Griekenland, werden voor de boetstraffelijke recht bank verzonden. Duperay werd ycroor- deeld voor inbreuk op de wet betreffend de spelen. Tijdens de debatten twistten Duperay en Cigala nopens eene leening, welke aan Cigala was toegestaan, en doze betichtte Duperay zijn boekhou ding vervalscht te hebben. De Griek be weerde zelfs dat dé andere hem een miljoen frank verschuldigd was. Het onderzoek der aangeslagen pa pieren had overigens reedë onregelma tigheden doen ontdekken in de percen ten op de speelinzetten ten voordeele van den fiskus. Alzoo werd het onder- zoek hernomen en Donderdag avond is het parket vertegenwoordigd door M den onderzoeksrechter Bareel, M. dep eeste substituut Mommaerts en M. den griffier Yo§, opnieuw in de speelclub der Zatoi dagplaats afgestapt. De ma gistraten waren vergezeld door deskun- dieen en door policieopzienera van het parket. Gansch dc boekhouding werd hen uitgenoodigd om den doortocht van den stoet bij te wonen, aan te raden, tèn minste anderhalf uur voor het aan geduide uur aan te komen. Wegwijzer en vermoedelijke urén Kunstherlevingslaan 44 u.; Wetstraat^ hoek der Kustenlaan 44 u. 30; Luxem- burgstraat-hoek 'Miarie de Bourgogne- straat, 14 u. 45; Naamsche poort 15 u.; Poelaerkplein 15 u. 15; Koningplein 15 u. 30; Groote Markt 16 u. 15; Anspach- laan 16 u. 45 Noord-station 17 u. 15; Schaarbeekscbepoort 17 u. 45 Jozef II-straat 18 u. 15. Wij ontvingen volgenden brief Daar ik bestatig dat gij in uw blad van den 1 Juni 1930 een artikel laat verschijnen betref fende het bouwvak, wil ik uwe aandacht ves tigen op eenige punten. 1) In alle lastenboeken zult gij vinden dat de bouwkundigeniet verantwoordelijk is voor misslagen welke zich zouden kunnen voordoen in den metingstaat. Waarom trekt deze dan zijne 5 t. h., als hij geene verantwoordelijkheid te dragen of geen kapitaal te verschieten heeft Dit dient gewijzigd te worden als volgtAlle misslagen zijn ten laste van den bouwkundige ofwel alle meerdere of mindere hoeveelheden in den metingstaat niet vormeld, zullen bijbetaald of afgetrokken worden. 2) Om aan eene openbare of privaat aanbe steding deel te nemen is de aannemer soms verplicht 5 h 600 fr. kosten te doen, meer nog zijnen tijd voor een prijs cp te maken. Alle prijsvragen dienen betaald te worden en een kleine vergoeding dient verleend te worden aan ieder deelnemende aannemer. 3) Wat ziet men in openbare ondernemin gen. Dat gewoonlijk de laagste aannemer een prijaheeft waaraan hij geld moet verliezen en dus geen ernstig werk kan afleveren. Dus moet hij alle middelen gebruiken om er te kunnen komen. Waarom dit niet doen zooals in Frankrijk. Het werk geven aan da eerste, tweede of derde, 't is te zeggen deze welke naast den prijs is van den besturende bouwkundige. Alsdan alleen zal er mogelijkheid zijn, werken in order te zien uitvoeren en het be drog te vermijden. 4) Er dient ook gezorgd te worden dat de aannemers regelmatiger beta»id worden en dat de waarborgsom welke slechts een jaar nadien uitbetaald wordt niet meer dan 5 t.h. mag bedragen en deze som een intrest op- brenge aan deze in voege bij de banken. De aannemer die werken uitvoert is reeds een geldversehieter voor den staat of bijzon dere en moet alle materialen op 30 dagan betalen en wekelijks zijne werklieden uit betalen. Dit dient hoogstdringend grondig onder zocht en bewerkt te worden. 5) Iedere aannemer zoude moeten reserven maken wegens den eventueeien opslag van dagloonen, want dit is een vak welke meest onderhevig is aan loonsverandering, waarde aannemer dus het hardst onder lijdt, Aanvaard,,,....... Blijft dat daax duren ïraet dat ver over de Vlaamsche Kermis De groene moniteur geraakt niet uitgepraat over 't fransch spreken op den berg, en over 't ontbreken van de Leeuwenvlag gen. De Erpenaars worden het zoo beu als koude pap en antwoorden «Waarom toch verwijdert 'het kopstuk onder an dere niet eerst zijn fransch uithang bord Is 't waar dat hij geen Vlaamsche handelspapieren maar uitsluitend fransche omslagen en. kaarten .bezigt en zijn verpakkingen voor Vlaamsche be stemmingen eentalig, in 't Fransch ijn En dan durft hij zelf in de her bergen er op boffen dat hij alle fran sche. «réclame-s» weigert en terugstuurt! De leeuwenvlaggen nu Moest Borms naar Erpe gaan er is spraak van'dan is men daar overtuigd dat T. buiten de zijne er in gansch de ge meente zooveel niet zou vinden dan er op de Vlaamsche Kennis lringen te wap peren. En over de schoone deugd van lief dadigheid. Zeg eens, T, gij die er zoo hertoerend over scbrijjt en zo aanprijst men vraagt in Erpe wie die deugd minst in praktijk stelden met da VI. Kermis, zich onthielden en er op voorhand re- klaam tegen voerden. Zijn het diegenen niet die er nu meest praat over maken? Doch wat wilt ge als 't geen koren is voor "hunnen eigen molen, niet waar T. Vrijdag werd de politie verwittigd dat in het huis Provinciestraat, 151, zich eene dubbele ga svers tikking heeft voorgedaan. De politie-officier M. De Peuter begaf zich dadelijk ter plaatse en vernam in welke omstandigheden men tot de. ontdekking kwam yan dit dramatisch voorval. In genoemd huis wonen verschillende gezinnen, waar onder twee Poolsche meisjes Girla Leter en Innann Zlata, beiden 28 jaar oud, naaisters van be roep, die daar samen een klein vertrek hebben, waarin slechts een paar hoogst noodigc meubeltjes stonden. Ne-vens de ze kamer wonen diamantbewerkers, die de gewoonte hadden aangenomen \s morgens de meisjes op te kloppen. Zoo geschiedde het ook Vrijdag mor gen, doch kregen tot hunne groote ver wondering ditmaal geen antwoord, niet tegenstaande hun herhaald kloppen. Bij dit al werden ze eenen gasreuk ge-» waar en vreesden het ergste. In een oogwenk stond' bet geheele gebouw in rop en roer. Er werd om de politie en om een dokter gcloopen. Juist waren op het gelijkvloers timmerlieden aan het Werk, die. dadelijk de deur open braken. De twee meisjes werden bewusteloos gevonden verstikt door. het gas. De eene aangeslagen en Duperay opgeleid naar.iag in eenen ligstoel, "terwijl het andere het Justiciepaleis, waar men hem lang-meisje nabij het venster ten gronde lag. durig heeft, ondervraagd. Daarna werdjMogelijk heeft deze in eene uitersto Duperay onder aanboudingsmandaat'krachtinspanning nog gepoogd het; ven geplaatst voor schriftvervalsching .en ster te openen, gebruik van. valsche schriften. ZITTING VAN VRIJDAG 13 JUNI 1930 De zitting vangt aan om 2 ure, on der voorzitterschap van M. baron Tib- baut. De Kamer bespreekt de artikelen van het wetsontwerp op de BEDIEN-DiENPEN SIOENEN M. BOLOGNE, bij artikel 1 zegt, dat hij verschillende vragen heeft geste.ld aan den heer minister en amendemen ten heeft aangekondigd. Volgens rede naar heeft M. Heyman niet klaar en be paaldelijk genoeg die vragen beant woord. Ml. Bologne verwacht dus dat de b. .minister zich duidelijker verklare. M. HEYMAN, minister zegt, dat hij, ondanks zijn verlangen niet duidelijker wezen kan. Indien de artikelen of be palingen die M. Bologne bedoelt niet in het ontwerp vervat zijn, behoudt deze zijn recht tot voorbrengen van amende menten. De minister heeft echter zelf reeds de neerlegging van een wijzigend voorstel aangekondigd. M. HEYMAN dringt er niettemin op aan dat 'het onderhavig voorstel zonder meer vertraging zou gestemd worden. M. GAftPENTIER, verslaggever, dringt ook aan op dc stemming van het ontwerp. Er werd besloten tot de in stelling eener eenige kas, zelfstandig op haar eigen. Het beheer derzelfde zal op paritaire basis geschoeid zijn. De bedienden verwachten met onge duld de stemming der wet. Er kunnen voorzeker verbeteringen aangebracht worden, doch M. Heyman stelde dezelf de reeds in het vooruitzicht. Spreker vindt dat M. Bologne zich voldaan mag achten over de bekomen tegemoetkomingen. M. HEY1MIAN, minister, bevestigt de gezegdens van M. Carpentier. M. BOLOGNE vei klaart zich geluk kig om verzekering door den minister gegeven. Hij verhoopt dat men spoodig tot instelling van het organisme der centrale kas zal overgaan en dat men ook aan de bijzondere kategorien van bedienden zooals de handelsreizigers zal denken. Spreker haalt nog enkele uitzonderlijke gevallen aan. De artikelen tot n. 17. worden aange nomen. Bij artikel 18 brengt M. LEURIDAN eene opmerking voor. Artikelen 18 tot 21 worden ycrvol gens aangenomen. Bij artikel 22 verklaart de h. minister Heyman dat indien groepeeringen van bedienden in den schoot hunner veree- niging eene pensioenkas stichten dazel ve bij h-et centraal organisme zal kun nen aangesloten worden. M. DELACOLETTE dankt den heer mi nist-er om die verklaring. Na nog eene opmerking van M. Bolo gne worden de artikelen aangenomen tot ih 34. Artikel 35 lokt een klein debat uit tus schen MM. Heyman en Carton de Wiart waarna behalve hot voorbehouden artir kei 7, met een amendement van M. Br,- iVan onzen Geutschen medewerker. CHOLIN Dat VKL9 de laatste vergadering mei voordracht van het heerlijke seizoen 1929-1980 dat onze studie lering mocht beleven. En 't verdiende heel zeker ge- fümeerd. Wij hebben niet zot gesprongen en gezongen lijk sommige krekels. Wij hebben verduldig en volhardend ge werkt aan ontwikkeling. W ij hebben ons daarbij heelemaal niet verveeld. Hetgeen wederom bewijzen mag dat de deugd een bron is van zuivere geneug ten. En nu die prachtige avond, om al die prachtige avonden te bekronen. Advo- kaat De Vlicgher sprak over Chopin èn over zijn bewogen kunstenaarsleven- Flinke causerie. En Tuypens speelde op een speciaal gebrachten Gevaert-vleugel. Tuypens is een secure uitvoerder, en hij weet de muziek to doen aanvoelen en er al uit le halen wat er in steekt. t Was alsof de mondaine Chopin op nieuw geblaseerd van een feest was te ruggekeerd. Daar op het klavier liet hij lusteloos zijn «hout- de forme» neerzak ken- Achteloos heeft hij zijn witte gla- cc-handschoenen neergeworpen. Nu spedt hij, improviseert hij, weent en lacht en fantaseert hij, nu leeft hij groot en grootsch. Daar zindert de ziele van Chopin en wordt verlicht met een vuur werk van klanken, daar fonkelen de geheimenissen van zijn over geweldig heid. Daar beeft even de schim van Oeorges Sand. Parijs. Muziek. Im promptu Nocturne. En Polen toch ook. Een Polonaise. Chopin... Prachtige avond. De Vlie- gher en Tuypens. In de muzie Icatmosfeer werd die an dere kunstenaar Camiel Struyvelt ge huldigd- Struyvelt, dc apostel van den midden stand. Moest hij niet bestaan, men zou hem moeten uitvinden zei een spreker. Struyvelt, de idealist, de populaire rrviddenstandsijvéraar, die alles veil heeft voor de sociale actie. Prachtige avond. Hoogtepunten van Jcunst en ideaal werden kleurig belicht. Heil den Studiekring, Heil de werkers van de steden, Heil de werkers van het land, Maar leveen immer leve De Middenstand. H. de T. De zeelieden Nore Mode en Ali You- souf, beiden kleurlingen van een Brit- sche bezitting waren sedert geruimen tijd op elkaar verbitterd. Vrijdag, omstreeks half twaalf, ont moetten zij elkaar in een herberg der Vlecsehhouwersstraat. Het duurde niet lang of zij gingen geweldig aan het twisten, zoodat de "herbergier het .raad zaam' vond het tweetal aan de deur te zotten. Doch daarmede waren de woedende kleurlingen niet kalmer geworden, want eensklaps haalde Mode een revolver te voorschijn, waarmede hij vijf schoten loste in dc richting van zijn tegenstan der. Deze werd door een der kogels in het hoofd getroffen. De vier andere ko gels misten gelukkig doel. De politie werd verwittigd en More werd aange houden. De gekwetste werd naar het verband- huis gebracht waar men hem genees kundige hulp verstrekte. De wonde is niet gevaarlijk. Hij werd naar zijn lo gement in de Oude Beurs geleid. Dc toegekomen geneesheer kon enkel Alle fijnproevers" verkiezen de pro*. jnoo (lon 110011 vaststellen,, waarop de ducten der blschuitfabrlek DE TOE- jbcide lijken dan ook naar het dooden- logne het ontwerp wordt aangonon*i is der Korte Dijkstragt werden ge-1door 122 stemmen tegen 1 onthouding KOIY13T, Avenlr, Dendqrteouw, te de beste *IJn% omdat huis (yoerd. I (Ml. JacqucmoUe.Jt, Hebt U geld te beleggen in AKTIES of OBLIGATIES raadpleegt da D$z9 gelaat zieh met het uitvoeren van BEURSORDERS op al de binnen- tn buitenlandaehe geldmarkten aan da VOORDELIGSTE VOORWAARDEN 1652

De Volksstem | 1930 | | pagina 1