St Jan-Baptist 24 Bank to§r Oost-YlaandiriR Dinsdag Juui 1950 Heldenhuid te Mariakerhe. Ontaarde ouders te Ronse Het Koningspaar te Charleroi De Uietsche Bond in 1930 Prinselijk Bezoek te La Louvière Omveer ten lande Pensioenen ten laste van den Staal Voor het werk der gesloten Retretten Poor mannen en jongens XXXi» JAAROANfl WUMSIE» 144 Kerkstraat, 9 ea 21, Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AALST, Agentscha Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu. ParijsBank Building/Kingsway, 20 Londres WC. 2.- H, Joannes |zonopS,4SZonat7,56 N. M.28 E. K. 3 Men zal niet zoo lieel gemakkelijk veel heiligen vinden die in 't Vlaam- eche land zoo populair zijn als Sint Jan Baptist. Bij den Heiligen Evangelist Mat- tbeus verklaart de Goddelijke Zalig maker over zijn II. Voorloopor, dat bij was e;n profeet, ja meer dan een profeet, want van hem staat geschre ven «Zie, ik zend voor uw aan schijn mijn gezant die U den weg bereiden .zal.» Verder zegde Christus van hem «Onder alle monschenkin- deren is geeu grootere opgestaan dan Joannes de Dooper. Zijne geboorte werd door de aarts engel Gabriel aangekondigd, en zijn vader Zacharias, die de boodschap ontving en ongeloovig bleef, omdat z'u vrouw Elisabeth zoo oud was, werd door doof-en stomheid geslagen. Reeds bij het bezoek der H, Maagd in het huis zijner H. Ouders, Zacha rias en Eiisabetb, werd Joannes met bemelsche gunsten overladen en ge heiligd, en bevrijd van de smet der erfzonde. De H. Kerk viert van de zen grooten Heilige niet alleen zijn marteldood op 29 Auguztus, maar ook zijn geboortefeest op 24 Juni. De H- Lucas verhaalt die geboorte als volgt Toen de dagen van Elisabeth ver- vu'd waren, baarde zij een zoon. En hare buren en verwanten hoorden,dat de Heer haar groote erbarming ge daan bad en verheugden zich met liaar. Eu den achtsten dag kwamen zij hst kind besnijden en noemden het met deu naam zijns vaders Zacharias Doch zijne moeder nam het woord en zegde «Neen, maar Joannes zal hij hoeten,. En ze zeiden tot haai:: «Er is niomand in uwe maagschap, die dozen naam draagt,» En ze gaven een toeken aan zijn vader, hoe hij hem wilde genoemd bobben.En hij wenkte naar een schrijfhordje, en schreef «Joannes is zijn naam.» En allen ver- wouderden zich. Maar aanstonds werd zijn mond en zijne tong ontbon den en hij sprak en zegende God. En vrees kwam over at hunne buren en over geheol bet gebergte van Judea werden al deze woorden verbreid. En allen die het hoorden, overdachten het ir> hun hart en zeiden «Wat zal toch dit kind worden?» Want de hand des Heoren was ook met hem. En Zacharias, zijn vader, werd ver. vuld van den H. Geest en hij profe teerde en zeide «Gezegend de Heer. de God van Israel, dat Hij zijn volk bezocht en verlossing gebracht heeft.» Het kind nu groeide op on werd sterk van geest en verbleef in de wil dernis tot don dag van zijn optreden voor Israel, hij predikte dan boete ter vergilïenis der zunden en doopte aan den oever van den Jordaan al die zich hekeerde, tot hij in den kerker geworpen werd ouder volgende om- Btandigheden Herod s Antipas, de zoon van den kindermoorder van Bethlehem, en die later den Heer op Goeden Vrijdag voor zijn rechterstoel zou zien ver schijnen, had zijn wettige echtcenoote verstooten, en loefde tot ergernis van het ganscbe volk met Ilerodias, de vrouw van zijn nog levenden broeder Pbilippus. De H. Boetgezant, Joannes de Dooper die aan 't volk onbeschroomd boetvaardigheid predikte, trad ook zonder vrees op tegsn den overtreder van Gods wetten, al was hij gezeten op tien koningstroon. Fier en onver schrokken voegde hij den ergernisge- ver toe «Het is u niet geoorloofd de echtgenoote uws broeders te hebben» Herodias, de bedorven vrouw, was zoo vertoornd, dat zij den H.Man wel aanstonds zou hebben gedood, maar Ilerodos achtte hem hoog, en was be ducht voor het volk, dat Joannes als een Godsgezant vereerde.De H. Voor loopor des Hoeren word gevangen genomen ea bleef een jaar opgeslo ten in d» Overjordaansche sterkte Macbsrus. Toen nu Herodes op zijn verjaardag •en feestmaal gaf aan zijne rijksge- nooten, kwam Salomé, de dochter van Herodias in de zaal, en voerde een dans uit, die den wellustige vorst zoozeer behaagde, dat bij meteen be loofde haar alles te geven, wat zij vragen zou, al was het de helft van zijn ryk. Zij raadpleegde haar bodor- ven moeder en verscheen woldra met het schandelijk verzoek «Ik wil,dat gij mij dadelijk op oon schotel, het hoofd van Joannes den Dooper geelt» Herodes ontstelde over deze vraag, maar om de danseres en en genoodig- don en ook zijn eed. wilde hij het onrodelijk verzoek niet afwijzen Een zijner lijfwachten onthoofde dan den H. joannes in den kerker, De schaamtelooze prinses ontving het bloedende hoofd op een schotel en gaf het aan haar moeder, die,volgens den H. Hierouymus, do tong van deo martelaar met een stalen priem door boorde. Toen de leerlingen van Jo annes dit hoorden, namen zij het li chaam W9g en legden het in een grat. We zegden booger dat dozo groote heilige in 't land zeer vereerd wordt. We kunnen er ook bijvoegen dat ver scheidene gemeenten hem tot patroon kozen St Jan in Eremo, St Jan He- melveerdigem, St Jan Molenbeek, St Jan hij leper, enz, enz., terwijl tal van parochiekerken, hospitalen.gods- huizen en broederschappen hem net als onze beenhouwers als een schutsheilige vereeren. Over het algemeen wordt hij gediend tegen de hoofdpijn, omdat hij, zooals men gezien heeft, onthoofd werd en tegen den e overschreeuw e der hinde ren, omdat het volk hem noemde Joannes de schreeuwer, gedenkende dat hij in dewoestijn predikte en ween- de omdat er weinigen zijn woord ver- stonden, toen hij den Zaligmaker aanwees. Op den vooravond van 't feest van Joannes den dooper, worden in me nige streken vreugdevuren aangesto ken, welke den naam van Sint Jans- vuur dragen, ONTHULLING VAN EEN G EDENKTEEKEN Zondagnmiddag werd le Mariakerkc het gedenkteeken onthuld, voor c,c £e"jMijn vrouw alleen is verantwoordelijk sneuvelde soldaten cn buigerij'e voor hetgeen gebeurd is, meer zeg ik KNAAPJE MAANDENLANG OPGESLOTEN EEN WREEDE MARTELING l'n de stad Ronse is een zaak aan het licht gekomen, die de gansclve bevolking met afschuw vervult en terecht de al- gemeene verontwaardiging opwekt. Aan don straatweg Ronse-Elzele, ge hucht Bruyère, wonen de echtgenoot en Georges Monie-Carbonelle. Be man is van Franscbe nationaliteit en de 28-ja- rige vrouw is uit Maria-Hoorebeke. In het gezin zijn zes- kinderen, de 8- jarige Rene, het oudste, dan Georgette, Albert, Marcel, Denise en het jongste, Martha, in 1929 geboren. Hulpkommissaris van politie Dclobel Vernam bij toeval, dat de vijfjarige Al bert, sinds langen t.ij-.l niet meer ge.* er werd en dat buren soms smartkreten uit de keldervenster boo-den opstijgen. De h. Delobel en een agent begaven zich naar de woning van Monie. Zij vraagden aan Alice Carbonelle, waar baar derde kind was.. Zonder dralen antwoordde de vrouw, dat baar zoontje Albert sedert enkele dagen door haar moeder was meegenomen naar Maria- Hoorebeke. Het is een zeer lastig kind en ik kan er toch geen weg mee voegde zij er aan toe. De politiemannen zagen in, dat de vrouw loog en zij onderzochten de wo ning. Wanneer vrouw Monie bemerkte, dat zij in den kelder zouden afdalen, zag zij dat alles verloren was. De vol gende bekentenis ontviel haar Wel ja, het vuil jong zit inderdaad in den kelder Neemt het maar en doet er mee wat ge wilt. Ik heb te veel kinderen en ik kan niet voor allen zor gen t EEN ALLERTREURIGST SCHOUWSPEL De politiemannen daalden de kelder trappen af. En dan stonden zij voor een vreeselijk schouwspel. Op een hoop kolen lag bet vijfjarig Albertje. Het kind verkeerde DE GROOTE WERKEN DER SAMBER. De koning en de koningin hebben Zondag een bezoek gebracht aan de. stad Charleroi. Zij waren vergezeld van een talrijk gevolg en van M. Van Caenegem, Mi nister van Openbare Werken. Zij bezochten de werken van verdie ping en verhreeding der Samber. Rond half vijf werden Hunne Majes teiten op het stadhuis ontvangen. Zij werden er ontvangen door den b'. burgemeester Tirou met eene vader- landsche en tevens zaakrijke redevoe ring, uitdrukking gevend aan de toe- komstdroomen der zwarte nijverheids- stad. De Koning antwoordde met zijne te» vredenheid uit te drukken over den aanvang der groote werken en zij119 boop voor de toekomst en de welvaart van Charleroi. Zijne Majesteit wenschtc het ge meentebestuur en den burgemeester ge luk met de bezorgdheid die zij voor hun ne stad aan den dag leggen. Op het banket 's avonds door de stad Charleroi aangeboden, heeft de Eerste Minister, M. Jaspar, eene redevoering uitgesproken, waarin hij 't vooral had over de groote werken die in het ge west in uitvoering zijn of nog zullen uitgevoerd worden. Binnen twee jaren zullen de werken van verbreeding van het kanaal van Charleroi voltooid zijn, na vijftig jaren noesten en onafgebroken arbeid. De voornaamste werken zijn echter die van het bevaarbaar maken der Be neden Samber, en voor dewelke de Staat besloten heeft 381 milliocn te besteden De minister zag in het geheel der werken de Maas te Luik, de. Samber te Charleroi en het kanaal Antwerpen- Luik het symbool der samenwerking van al de levende krachten in Belgie.. een walgelijken staat van vervuiling. Aan het hoofd droeg het talrijke: .wondon veroorzaakt door een val, af door sla gen. De rechterborst was reeds geheel vergroeid en een vinger van de rechter hand was gebroken. Het kind was als een dier, aan den linkerarm met een touw vastgebonden. NAAR HET HOSPITAAL Dit allerongelukkigste kind ontving onmiddellijk de eerste hulp van dokter Jozef Ameels, die telefonisch verwittigd, terstond per auto het slachtoffertje kwam afhalen. Het gemartelde knaapje werd naar het hospitaal overgebracht, waar h-et in behandeling zal blijven. Het parket van Audenaarde werd in- tusschen van de. zaak op de hoogte ge bracht. EEN BEZWAREND GETUIGENIS Georges M'onie, de echtgenoot, gaf aan de politie brutaalweg de volgende verklaring. «Ik heb met den jongen niets te. zien. slachtoffers der gemeente. Bij deze gc tegenheid werd ccn optocht gevormd aan de grensscheiding Gent-Mariaker- ke, door de oud^strijders, vaderland- sche kringen en bijzondere vercenigin- niet». De 61-jarige rentenierster Gabrielle Dendauw heeft verklaard, dat. zij sedert maanden het kind niet meer zag. Dik wijls hoorde zij het weenen, want het en. In den optocht, geopend door hetkreeg veel slagen en weinig eten. Maar muziekkorpsen ingedeeld van de imuzic- ken van Selzate en Beirvelde De optocht-, welke indrukwekkend was, de vrouw durfde deze onmenschelijke daden, hoe afschuwelijk ook niet aan klagen, uit vrees voor Monie, die een begaf zich door de voornaamste straten 'woeslaard is. Buren hebben de verkla der gemeente naar het G.emeenteploin van de rentenierster Dendauw al-waar werd overgegaan tot dc onthul- ling van liet gedenkteeken. Onder de aanwezige overheidsperso nen merkten wij op de h. Lippens, mi nister van Verkeerswezen; volksverte genwoordiger Carpentier; provinciaal raadslid Story, luitenant-kolonel Spil man van het 2e linieregiment; burge meester Vandeputte, van 'Mariakdrke, enz. enz. De h. Van Hooren, voorzitter van de plaatselijke verecniging der oud-strij ders, na hulde te hebben gebracht aan de heldhaftigheid van de gesneuvelde inwoners, maakte het gedenkteeken over aan de gemeenteoverheid. bevestigd. De Dielsche Bond heeft Zaterdag in Nederland «1830» herdacht. Sprekers waren prof. Dr C. Gerret- son, die er dc afschuwelijkste leugens en laster vertelde over de muiters van 1830. Hugo van den Broeck cn de fameuse Dr. Börms, die hun gal op Belgie spuwden. Machteloozen die zich inbeelden iets le zijn en enkel met geweld er in ge lukken de aandacht op zich te trekken; Kinderachtige naapers van wat de Ie- Het floers werd verwijderd van denLen djt bjed presteerdeni maaf gedenksteen en men kon de namen le-jn0 nlet aaa hlm knicën relkten. zen van de militaire en burgerlijke ge- Zo zongen vWilUelmus van Nas sneuvelden. sauen» en de «Vlaamsche Leeuw» een Minister Lippens, namens de regee- leeuw die- ze eerst gebonden aan ring. luitenant-kolonel Spilman, na- Duilsöhland wilden versjacheren en hem mens het leger en burgemeester Vande- nil Voor een occasie aan Holland willen putte, uit naam van de gemeente, bracb- opsolferèn. ten op hun beurt hulde aan de nage- Aan Holland, dat hen verachtelijk dacktcnis van do gesneuvelden, wegscliupt en te Antwerpen, te Luik en Na do toespraken defileerde men te Brussel, zooals alle goede Nederlan- voor het gedenkteeken, [ders.in Belgie de. «Braban^onne». zingt. DE HERTOG EN DE HERTOGIN VAN BRABANT GEESTDRIFTIG ONTVANGEN Prins Leopold en prinses Astrid heb ben er aan gehouden de feestelijkheden die bij gelegenheid van de onafbanke- lijkheidsherdenking werden op touw ge zet, bij tc wonen. Onder geestdriftige toejuichingen van een meer dan talrijk publiek trok de prinselijke stoet door de versierde en bevlagde stratennaar het Gemeen teplein waar een groot verhoog was op gericht voor de vorstelijke bezoekers en de genoodigden. Hier namen de hertog en de hertogin van Brabant den historisch en optocht in oogenschouw. Gisteren rond zes uur brak een kort maar nogal hev'ig onweder los, wat na de drukkende hitte die den ganschen dag geheescht had niemand verraste. Maar eigenlijk doorregenen deed het niet. Eene korte vlaag, gevolgd door eene tweede en eene derde en tenslotte door een korststondigc hagelval. De hagelbollen al waren zij niet tal- rijlskonden evenwel tellen. Zij knetter den met geweld op de ruiten der koe pels en toen wij kijken gingen s.telden wij vast dat enkelen groot waren als kleine duiveneieren. Van ongelukken evenwel vernamen we niets. TRAGISCHE BRAND DOQR BLIKSEM VEROORZAAKT, TE DEU RN E Het onweder, dat gisteren nanoen op vele plaatsen geheerscht heeft, veroor zaakte te Deurne een vrij belangrijken brand. De bliksem was op het huis, gele gen Van DiiysesAraat, 35, bewoond door den koeboer Balus, gevallen. In een ommezion stond de koestal in licht laaie vlammen. De koebeesten konden echter dank aan de tegenwoordigheid van geest der huisbewoners, verwijderd worden. Spoedig waren de pompiers ter plaat se. Het werken evenwel ging met dc gebruikelijke moeilijkheid gepaard: er was geen water. Het vuur had middelerwijl grootere uitbreiding genomen. De boven den atalj opgetrokken hooizolder stond in.brand en er heerschte gevaar voor een aanpa lend hout-magazijn. Alles evenwel bepaalde zich bij deze vrees. De koestal qyckwc! werd in, nseh gelegd. De schade beloopt op 40.000 fr. maaj is gelukkig door verzekering gedekt, STORM! TE OOSTENDE Drukkende hitte woog Zondag in deoi voornoen op dc stad Oostende. In den; nanoen, kort voor drie ure, brak het ver wachte onweder uit. Al spoedig was. het strand verlaten van de badgasten en, over de stad hing eene halve duisternis. Ten zes ure bleef het al maar -door; bliksemen, maar het onweder was eenigszins ges.lild. De achterstallen van het 3e trimes ter 1930 der hierna genoemde pensioe nen van den Staat, zijn betaalbaar op do volgende, datums der toekomende maand Juli: Te beginnen van den 4n, voor da pensioenen der gemeenlclèeraars en onderwijzers. Te beginnen van den 7n voor al de militaire pensioenen en tege moetkomingen welke uit den oorlog niet spruiten, en voor de renten verbonden aan Nationale Orden. Te beginnen van den lOn, voor de burgerlijke en voor dl geestelijke pensioenen Als we van retraiten spreken aan men&chen die er nooit een meemaakten, dan schiet ge zoo gauw nog niet op. Hm in retraite l me twee, drie daggn gaan opsluiten om te bidden en te pein zen, en u werk laten staan. Ik kan nooh 't een, noch 't ander I Dat hebben er al veel gezegd en als ze dan toch gegaan zijn omdat een priester het hun gedurig vragen kwau, dan... dan zijn ze terug gekeerd als an dere <menschen. Over dat bidden en peinzen denken ze heelemaal anders. Wat doet het deugd eens gemeend mogen doordenken op onze geestelijke belangen die toch de voornaamste zijn on eens, goed, eens echt goed te bidden zooals men dat alleen kan doen in een retraite. 'n Retraite dat pakt ons met geweld vast om ons terug op de goede baan to zetten. We loopen allen gemakkellijk nog al eens een zijwegske in e.n we ge raken op den dool. Niets beters ohi weer de baan te vinden dan een re traite.. 'n Retraite, dat doet ons oogen open om duidelijk te zien wat er in en ron dom ons gebeurt 1 Weten we dat mis schien niet Maar neen. We. zijn zoo blind voor ons eigen en ons oogen zien tegenwoordig zooveel vieze dingen rond om ons dat we ze door den duur niet meer zien Dat gelijkt wel wat op blind heid Om een paar gezonde, kijkers moeten we gaan in een relret. 'n Retraite, dat geeft ons weer ge zonde gedachten over geld en goed, ziekte en gezondheid, wel en wee. Hoe veel ziekelijke, dwaze gedachten, worden daarover verspreid op de straat^en in de herberg. Om onze gedachten te ge nezen is er niets beters dan een retret. Geen beter gezondheidskuur dan een retret. Dus naar de retret. Dc gesloten retret is 'n school, de hoogeschool van •het Christelijk leven. Om dit werk te bevorderen, om een. fonds te stichten dat ook min begoeden do middelen tfan de hand zou doen om een retraite meê te maken, wrordt op Dinsdag 15 Juli in St. Martenskerk een Orgel-recital gegeven door M. Volc- kaert, orgelist. De week zullen kaarten ten huizo worden aangeboden. Mocht ook dat liefdewerk milddadig gesteund worden door het vrijgevig Aalslersoh volk. Hebt U geld te beleggen in AKTIES of OBLIGATIES raadpleegt de Daze gelast ziah met het uitvoeren van BEURSORDERS op af de binnen-1li baitenlandaehe betdmarkten aan da V0CRDEEL1GSTE VOORWAARDEN - 1652

De Volksstem | 1930 | | pagina 1