16 Onze Lieve Vroaw va» den Berg Carmel link uir Oett-VliiRftnii Woensdag Juli 1950 Belangrijk proces in Italië De mijnwerkersstaking in het Walenland geëindigd 23 Juli, Wettige feestdag De Oudleerlingen der Kolleges van het Gezelschap Jesu Ons Telefoonnet Schrikkelijk ongeluk te Antwerpen Tien dagen in de wildernis Landbouwbelangen Een Persproces te Brussel DE VOLKSSTEM XXX*» JAARQANQ KUMHR 162 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 CeMiemea Uitgerer J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten liet Arrond. AALST, Agentscha J lavas, Adolf Maxlaan 13 fie Brussel Rue de Richelieu, ParijsBank Building King sway20 Londres tv. IO.L.Vr- Van Carmel Zonop4,05Zonaf7,4 L. K. 18 N. M. 25 De berg Carmel in Palestina was reeds in het Oude Verbond vermaard om het verblijf en de wonderen van den Profeet Elias. Ook in het Nieuwe Verbond is hy steeds beschouwd els een der heiligdommen van hot H. Land, Reeds in de vroegste tijden van het christendom was die berg dan ook een geliefkoosde plaats voor de klui zenaars. die zich in de eenzaamheid afzonderden om God beter te kunnen dienen. Men noemde deze vrome mannen gewoonlijk Broeders van den Berg Carmel. Zij vormden geen kloosterorde en leefden niet volgens een gemeenschappelijken regel, Ieder was hoeren meester over zich zelf ei leefde zooals hij hot verkoos zij had den ook geen overste. In éen punt echter kwamen zij allen overeen allen waren groots vereerders van de H. Maagd Maria. Op den berg ver hief zich dan ook oen kapel, die aan O. L. Vrouw was toegewijd. In het jaar 1205 kwam er echter eenegroot» verandering in het leven der Broeders van den berg Carmel. Op hun verzoek schonk de H, Albertus. de Patriarch van Jeruzalem, hun een regel, die nauwkeurig voorschreef, hoe zij moesten leven. Ook ontvingen zij een overste, aan wien allen moes' ten gehoorzamen. De Paus keurde deze verandering goed en erkende do nieuwe kloosterorddie de Orde der Carmelieten gonoemd wordt. Evenals de vroegere kluizenaars bleveu ook de Carmelieten steods uitmunten door hunne groot» vereering van de H Maagd Maria, die zij als O. L. Vrouw van den berg Carmel feeder bemin, den. Niet lang echter bleven de Ca melieten in Palestina gevostigd. Zij hadden er veel te lijden van de Tur^ ken die het H. Land boheerscliten Omstreeks 1225 trokken zij daarom naar Europa en stichtten in verschil lende landen hunne kloosters.Vooral in Engeland was hun aantal groot. In het graafschap Kent, het Zuid. Oosten van Engeland, woonde destijd een heilig man, met name Simon Stock, Reeds twintig jaar had hij in do eenzaamheid doorgebracht. Een hollen eikenboom diende hem tot woning zijn voedsel bestond uit wil de kruiden hel water eener be leschte zijn dor3t, Simon werd getroffen door de strenge levenswijzo en vooral door de teedere godsvrucht tot de H, Maagd, waardoor de Carmelieten uitmuntten. Hij aarzelde niet lang en sloot zich bij de Paters aan.Vol ijver begon hij zich op de studie toe te leggen en weldra schitterde hij onder allen uit zoowel door zijn wetenschap als door zijn deugd, In het jaar 1245 werd hij dan ook tot generaal der Orde gekozen. De tijden, waarin de zalige Simon Stock het bestuur aanvaardde, waren moeilijk. Zijn kloosterlingen waren door hun strenge levenswijze een voort durend verwijt voor de slechte chris' tenen,die in weelde en zonde leefden, Deze haatten en vervolgden dikwijls die arme en vrome mannen. Simon wist in dien nood geen beter» be schermster dan de H, Moedermaagd, Tot haar nam hij zijn toevlucht, en smeekte hare hulp af voor de Carme- lietenorde.Maria wilde hare kinderen die haar ateeds zoo trouw gediend en zoo vurig bemind hadden, niet zonder troost laten. Zij schonk hun nog meer dan de Z, Simon haar gevraagd had, 'tWaz de 15 Juli van het jaar 1245, Weder lag de zalige Simon Stock neergeknield voor het beeld der H, Maagd en smeekte vurig hare be scherming af, Opeens opende zich de hemel en in een zee van licht ver scheen de lieve Moedermaagd aan haar trouwen dienaar. Zij hield een scapulier inde hand en dit aan den Zalig» overreikend sprak ze Zie hier mijn Zoon, het scapulier, het kleed uwer orde, als een bijzonder teeken mijner bescherming, Alwie er mede bekleed sterft, zal van 'l eeuwig vuur bevrijd blijven.* Wat een geluk doorstroomde de ziel van den heiligen man, en boe ver heugden zich zijne zonen, toen zij het gebeurde vernamen. Van dien dag af droegen alle Carmelieten het scapu lier als de livrei hunner moeder en ais teeken harer bijzondere bescher ming. Daarmede was de gelukzalige Simon echter niet tevreden- Hy wilde ook de gewone geloovigen aan die groots gunst deelachtig maken. Hij stichtte daarom de Broederschap van het scapulier. De leden dezer broe derschap beloofden Maria steeds op eene bijzondere wijzote veroeren en tot hare eer het scapulier te dragen V Verwonderlijk snel breidde zich het aantal leden der nieuwe broederschap uit. En geen wonder Wie wil niet gaarne deelachtig worden aan de machtige bescherming door Maria aan de dragers van haar kleed be loofd Bovendien gebeurde het meer malen, dat de zieken op wonderbare wijze genazen, zoodra de Z,Simon hen met het scapulier omhing, Nog had Maria hare gunsten niet uitgeput. Verscheidene jaren later verscheen zij aau Paus Joannes XXII en beval hem in 't bijzonder de leden der broederschap aan. Zij hernieuwde hare vroegere beloften en voegde er eene nieuwe gunst bij, Zij beloofde bare kinderen die met hot scapulier bekleed sterven, spoedig uit liet vage vuur te zullen verlossen en wel bij voorkeur den eersten Zaterdag na hun dood, Vele Pausen keurden later nog her haaldelijk de broederschap van het scapulier goed, bevalen haar te zeer ste aan en verrijkten baar met vele geestelijke voorrechten. Paus Sixtus V stelde de feestdag in van O. LVrouw van den bei*g Car mel, die op den 16 Juli gevierd wordt En Benedictus XIV bepaalde dat op denzelfden dag ook de Feestdag van het scapuliern zou gevierd worden het verkeer tussenen de drie voornaam ste steden zou worden vergemakkelijkt en bespoedigd. Daartoe zullen twee nieuwe speciale kabels worden gelegd Brussel, Mochelen, Lier, Boucbout, Ant werpen en Brussel, Luik, De eerste zal voltooid zijn einde 1930, de tweede in 1931. Eenmaal in gebruik gesteld, zullen' die kabels toelaten van Brussel-uit naar Antwerpen of Luik of omgekeerd evengauw een gesprek le hebben als dit mogelijk is tusschen twee abonnenten van eenzelfde plaatselijk net. De lus- schensteedsche dienst zal voor het ver keer op die kabels, nog enkel als kon- trool optreden. Het programma van werken aan de telefonie zal een 130 millioen opslorpen Het voorziet ook verbeteringen in het verkeer arret Parijs en het leggen van een heele reeks andere ondergrondsche kabels. Reeds is men begonnen met de lijnen Brussel-Gent, Brussel-Bergen, Brussel-Halle, enz. IIet heele. program ma zal einde 1933 uitgewerkt zijn. fer hulp te komen; het was-Charles Van V esenbeke, van Calmpthout, hij daalde ook de ladder af en wist tot De Ridder te geraken, hij bond dezen een koord om den arm en hoopte hem aldus, boven te brengen, hij was nochtans even onge lukkig als de andere redder, wanneer hij •Te Sciacca, op Sicilië, is een groot proces begonnen tegen een aantal ban dieten, behoorende tot. de beruchte Ma fia. Het aantal besclvuldigden bedraagt niet minder dan 215, terwijl een goede T->et de koord in de hand naar boven duizend getuigen moeten gehoord wor- SOLERftStiELE 3MTAAF TER EERE VAN. DE Allerhoiligste en Onbevlekte Maagd Maria DES BERGS CARMELUS Onder den titel ven den Heiligen Scapulier gevierd in de kerk der Karmelitersen te Aalst, van den 16n tot den 2Sn Juli- Alle geloovigen kunnen eanen vollen aFIaat vsrdienon, toepasselijk aan da zielen des vagevuurs, iedere maal, zij de voorgemelde kerk bezoeken, na ge biecht en gecommuniceerd te hebben, te beginnon van den 15n Juli, om mid dag. tot m-ddarnacht van den 16n Juii. en er bidden tot da inzichten van Z'H. den Paus. Orde der Goddelijke diensten Dinsdag 15 Juli. Om 2 uren, uit stelling ven het Allerheiligste Sacra ment. Te 6 uren, Lot, Woensdag 10 Juli. De eerste Mis, te 6 1/2 uren, met uitstelling van het Allerheiligste. De plechtige mis om 8 ure. 's Namiddags, te 5 uren, solemneel Lof, Vlaamsch Sermoen en Te Deum. Zondag 20 Juli. Te 6 1/2 uren, de eerste Mis, met uitstelling van het Allerheiligste. De solemneel» Mis, om 8 uran. Namiddags te 6 uren,plechtig Lof en Viaamsoh Sermoen, MariaGlorie van Carmelus, bid voor ons. Alle geloovigen, en bijzonderlijk de Medebroeder» en Medezusters,worden verzocht de goddelijke dienstan met ever en godvruchtigheid bij te wonen. Al degenen, die begeeren deel te me- ken van het broedersohap ven den H- Scapulier, mogen zich laten insohrij- ven, alle dagen, na de Mis. De Sermoenen zullen gepredikt worden door den Eerwaarden Pater. De Bil) s. j, Dc mijnwerkers van den Borinage vergaderden gis.toren namiddag in het Volkshuis te Hornu. De besprekingen duurden zeer lang en hadden een. hef tig verloop. De stakers eischten het referendum tot stemming der voort-zetting van de taking. Er waren ongeveer 200 aanwezigen met hunne vrouwen en talrijke arbei ders uit het omliggende. Allen wilden deelnemen aan de bespreking midden van geschreeuw en getier en onder een on beschrijf elijke wanorde. Wat er ook gedaan werd om de orde te handhaven bleef vruchteloos. Eindelijk moest dan ook de vergade ring worden geheven. Het centraal komiteit vergaderde in eene nevenzaal om den toestand te be spreken. Er werd ter stemming overgogaan, 60 stemmen werden uitgebracht voor de voortzetting der staking en 75 stem men voor het eindigen dezer. Besloten werd dezen uitslag aan de arbeiders bekend te maken en de sta kers aan te zetten het werk te hervatten. Uitzonderlijk voor het jubeljaar 1930, wilde gaan voelde hij zich ook door de gassen bevangen en stortte nevens het lichaam van De Ridder ten gronde. Daarop verzamelden de overige werklie den zich rondom den put en gelukten er .n beiden door. middel van koorden, stokken en vorken boven te halen. In middels. was reeds het No o-r der verb and- huis verwittigd dat een auto met zuur stofapparaten naar de plaats gestuurd had. Na een halve uur de kunstmatige ademhaling op De Ridder toegepast te hebben bleek alle hulp overbodig. De man was overleden, zijn ongelukkige makker van Wesenbeke werd in aller- 1 naast naar de kliniek der Kipdorpvest overgebracht. Zijn toestand was zoo be vredigend mogelijk Het parket is ter plaats geweest. kongres te luik De oud-leerlingen der kolleges van het Gezelschap Jesu waren Zaterdag, Zondag en Maandag tc Luik in Kongres vereenigd. De openingszitting had plaats ipl de feestzaal van St. Louiskollege. Aan het bureel bemerkte men M. Philippart, provinciaal raadslid, voorzitter der oud leerlingen uit St. Servaiskollege; M-iVT. Doat, penningmeester Depresseux, schepene; E. P. Willaert, gewezen pro vinciaal van 1 et Gezelschap Jesu, enz. M. Philippart dankte den provinciaal, E. P. Misson e'- de opgekomen kon gressjsten, alsmede de vreemde per soonlijkheden en de Franschc en Ne derlandsche afvaardigingen. M. Hody, gemeenteraadslid, gaf in de eerste af heeling een verslag oven het doel, de bedrijvigheid en de aktiemiddelen van de oudleerlingenbonden. Aan de bespre kingen welke volgden, werd onder ande ren deel genomen door MM. Henrard, uit Brussel; du Bus de Warnaffe, Corin, Bequet, uit Bergen, enz. In de tweede afdeeling, voorgezeten door M. de Pierpont, werd verslag uit gebracht over de gepastheid der huidi ge programmas, door M. Boland, voor zitter van den oudleerlingenbond te Ver- j T- viers. Men hoorde in die «zaak den uit hebben de wetgevende Kamers, een wet -» _r J oo t..,: ,e" ^an Professor Liagro, Dr le Maire, E. P. Grottschalk, rector van St-Sej-- vaiskollege. M. Herbied droeg een verslag voor over de onontbeerlijke samenwerking der ouders en -meesters in de opvoeding der kinderen. Na een gedaehtenwisseling den. In verband hiermee schat men dan ook den duur van het proces op een, maand of zes. Men heeft de grootste moeite gehad' om een jury samen te stellen, daar nie mand bereid bleek zes maanden lang als gezwoorne de debatten bij te wonen, wat overigens zeer begrijpelijk ia. Slechts door het dreigen met strenge straffen gelukte men er ten slotte in het benoodigde aantal juryleden bijeen te trommelen. Dertig beschuldig-den hebben een ver klaring van een dokter overgelegd, waarin gezegd wordt dat zij te ziek zijn om het proces bij te wonen. De 185 andere beschuldigden ontken nen alle schuld. Men schat dat de jury ongeveer op een duizendtal vragen zal hebben te antwoorden. In 1930 werden reeds verscheidene ouwe ondergrqndsche kabels gelegd Charleroi, Tamines, Namen, Yerviers, Spa, Francorchamps, Luik, Comblain- u-Pont, Antwerpen, Boom, Dender- r-onde, Gent. gestemd, waarbij de dag van 23 Juli dient beschouwd te worden als wettige feestdag. Voor wrat den arbeid in openbare be sturen, in bureelen, winkels en fabrieken betreft, beteekent zulks, dat overal Belgie, de dienst dien dag, moet geregeld w-orden, zooals op Zon- en feestdagen. Die arbeiders voor wie de volstrekte Zondagrust door de wet is opgelegd, hebben dus volledig vrijaf; in de diens ten van openbaar nut, en in die, waar geregeld een Zondagdienst is ingericht, wordt deze uitzonderlijke dienst ook oien dag ingevoerd. Het spreekt als vnn zelf, dat de 23 Juli alleen dit jaar een wettige feest dag is. 'Maandag voormiddag, rond 10 ure bad te Antwerpen in de Touwnatie, ge legen Ankerrui, een vreeselijk ongeluk plaats. hechtte de vergadering hare goedkeu i ing aan de. volgende wensclven, voor te leggen aan de ajgemeene vergadering 1) De verstandhouding- tussclien ouders en professors te zien behouden en ont wikkelen; 2) Elke vreemde invloed die 't werk der gewone opvoeders schaadt, te zien vermijden. De zitting werd ge heven na een minuut ingetogenheid ter gedachtenis der afgestorven oudleer lingen. De Engelsche vlieger Matthews werd gisteren door dorpelingen, aan den voet /an het Arakangebbrgte in geheel uit- geputten toestand gevonden. Zooals men weet was Matthews met De stalknecht Joseph Do Ridder, had j Rook een vliegtocht aan het maken van de paardenstal gereinigd en wilde als naar gewoonte he.t vuil in den mestput opstapelen, wanneer do Ridder nu in den put daalde om zijn dagelijks werk te verrichten liet hij eensklaps een kreet. Dit hoorende kwamen al de werklieden d:e op den koer werkzaam waren toege- loopen en zagen de ongelukkige levens loos ten gronde liggen. Een hunner de 26-jarige Michel Loos eveneens stalgast en wonende in de Na tie, vermoedend y/at er gebeurd was daalde langs de ladder af om zijn mak ker te redden. Pas was hij eenige schre den in den kelder verwijderd of hij ''oelde zich door gassen bevangen. In een uiterste krachtinspanning wist hij de ladder te bereiken om vervolgens, na deze opgeklommen te hebben bewuste loos. op den beganen grond neder tc allen. Een paar nv.nuten nadat hem wat water verschaft was, was hij hersteld, Sok liebbea wijcr. oE gewezen hoejufln waagde een tweede bet De JUddci; Engeland naar Australië. In den aan hang ging alles goed, maar tien da gen geleden raakte men het spoor van ce vliegers kwijt. Men vreesde, dat bei den met hun toestel in zee gevallen en omgekomen zouden zijn. Naar Matthews na zijn redding kon mededeelen was Lij zeven dagen gele den met aijn toestel in de wildernis ge vallen. Beide vliegers waren er goed van afgekomen, doch hun vliegtuig bleek voor goed onbruikbaar te zijn. Zij be sloten te trachten te voet uit de wilder nis te komen en de bewoonde wereld te bereiken. Zij volgden hiertoe den loop \an de Puyo. Door gebrek aan voedsel en vermoeienis moest Hook ten slotte achter blijven, bedreigd door de ontel bare gevaren van de rimboe. Matthews kon zich nog een dag voortsleepen. Ge lukkig werd hij nog- bijtijds gevonden. Er is thans een reddingsbrigade .ver trokken pm Hook te zoeken, BEZIGHEDEN IN AUGUSTUS 1. De Zomer is ver gevorderd; zorg voor rapen cn groen voeder zooals, w;it- te mostaard. Deze planten moeten krachtig door- groeien, daarom zal men het gebruik van stikstof niet sparen. Derhalve raden wij aan per hectare 400 kgr. superfosfaat (oe le dienen, alsook 200 kgr. cMoor- potasch en 200 kgr. zwavelzuur ammo niak. 2. Tijdens deze maand zal men dc koolzaadpfanten in vollen grond zetten. Wil men loonende opbrengsten beko men dan moet men doelmatig bemesten, Een goede dosis stalmest (25.000 kgr. per hectare) aangewend is niet te mis prijzen, doch bovendien zal men voor het planten nog 400 kgr. superfosfaat, 200 kgr chloorpotasch en 150 kgr. zwa velzuur ammoniak gebruiken. 3. Spurrie kan in Augustus in zand achtige gionden nog gezaaid worden, indien de noodige vochtigheid niet ont-' breekt. Daar het een voornaam groen voeder is voor de huisdieren, mag men i'iet nalaten een zekere hoeveelheid te aaien. Te dien einde, en om tc geluk7 ken, zal den 400 tot 500 kgr, slaalslak- ken en 300 kgr. sylviniet per hectare onderploegen en voor het zaaien 100 kgr zwavelzuur ammoniak ondereggen. 4. De aandacht, van den landbouwer dient gevestigd op de teelt van inkar- naatklavor, een voeder dat in de lente wel te pas komt. Om te gelukken zal men bij de omploeging 400 kgr. superfos faat en 200 kgr. chloorpotasch per hec tare inwerken, en op den omgewerkten grond nog 75 tot 100 kgr. zwaVelzuur ammoniak strooien. 5. In den tuin dient men de groenten als solder latouw, brokolis, kardoenen, bloemkool en enz. regelmatig te begieten met regenwater waarin 30 gr. zwavel zuur ammoniak per 10 liter water zijn opgelost. J 6. De ingeoogs.te groenten moeten vervangen worden door andere zooals p.rci, spinazie, koornsalade, enz. Maandag Leeft de tweede burgerlijke rechtbank van Brussel uitspraak ge daan over de twee processen, ingespan- i en door M. Tschoffen tegen de «Na tion Beige». Het Brusselsch blad wordt veroor deeld tot 2 frank schadevergoeding en* tot de inlassching van het vonnis in «Ia Nation Beige» en in vijf dagbladen! volgens de keuze van M. Tschoffen. Hebt U geld te beleggen in AKTIES of OBLIGATIES raadpleegt de Deze gelast zich met bat uitvoeren van BEURSORDERS op al de binnen- (n buitenlandeehe geldmarkten aan de V00R0EELI0STE VOORWAARDEN 1652

De Volksstem | 1930 | | pagina 1