Sink nor Sest-VliMfrrei 17 80. Donderdag Juli 1950 Hel Belg ische spaarvermogen Oudstrijdersdag te Brussel Gedeeltelijke Amnestie op 21 Juli De staking in de Borinage Leening der Verwoesie Gewesten Mussolini geopereerd Lam-Gods-Spel Bond den Provincieraad De Kostbare Belilnvies der Kathedraal van Aken Moord te Maria=Hoorebeke Burgerlijke rechtbank van Brussel Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. XXXI* JAARGAMQ DAGBLAD 20 NUMBER 163 Csatiomaa Uitgerer J. Van NuffeI Da Gendt. H. Alexius |Zonop4,06Zonaf7,47 L. K. 18 N. M. 25 Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentscha TIavas, Adolf Maxlaan 13,te Brussel Rue de RichelieuParijsBank Canada of bet oud nieuw Frank rijk on ganscb de katholieke wereld mag roemen op een aantal nieuwe fransck-canadeoscke belden die zoo veel de katholieke kerk als do Jezui- tenorde, tot dewelke zij bebooren, onuitsprekelijke eere aandoen, L)o gelukzalige martelaren Jan de Brébceuf, Gabriel Lallement, Antoino Daniel, Charles Garnior, Noël Chaba- nelstierven don marteldood ia Canada zelf, onder den ouden volksstam der Hurons Isaac Jogues, Kené Goupll, Jean de la Lande verwierven de mar telkroon in do Iroquoisemissio dor Vereenigdo Staton on werden allen enkele dagen geleden heilig verklaard door 'Ij. H, Paus Pius XI, Van 1611 tot 1642 waren bot stille en vredige apostolaatjaren, doch op 't einde van dit tijdvak begon de ver- volging. Do eerste zendeling die er door te lijden bad was Pater Jogues, gehoor» tig van Orleans, den 10 Januari 1607 Hij kwsrn in Canada aan op 't einde van 1636, 'tjaar zijner priesterwij. ding en werd voor de Huvonnenmis- sio bestemd. In den loop der Oogst maand 1612, na enkoio dagen te Quebec overgebracht te hebben, ver trok bij mot twee Franscbmansen een twintigtal wilden naar bet dorpje Sinte Maria, eeno der twaalf kristene verblijfplaatsen, welke de Jezuiten bij de Huronnen hadden gesticht, toen bij door do Iroquois werd govangen genomen en in ballingschap meege sleurd. Dit was 't begin van eeno langdurige marteling, Wat hij moest verduren van die beulen is onbe schrijflijk. Men verminkte zijne vingeren, men overdekte zijn lichaam met wonden door priemen on houtscberfjes ver oorzaakt. Eindelijk werd bij als slaaf aan een Iroquoiscne familie geschon ken, waar bij erg veel te lijden had, De II. Isaac Jogues leed met bolden- geduld en doopto binst zijn martelio. dagen een zeventig menschon. Binst zijn gevangenschap, stierf tengevolge der slechte behandelingen de jeugdige Rune Goupil, uit don Anjou herkomstig. Dezo ook is iham op onze altaren verbeven. Pater Jogues koneindelijk ontsnap pen, kwam naar Frankrijk terug op den vooravond van Kerstdag 1643, en werd er met open armen door ziju medebroeders en op 't Koninklijk Hof omvangen, 't Jaar nadien vertrok bij wederom naar Canada, nadat bij van Paus Urbanus VIII de toelating bad ontvangen om de II. Mis op te dra gen, alhoewel zijne vingeren verminkt waren. 't Zou wat al te erg zijn, bad Zijne Heiligheid gezegd, van aan den mar telaar des Heeren te ontzeggen bet Bloed van Christus te drinken. Wederom vestigde bij zich te Sinto Maria en kon in vrede zijn ministerie uitoefenen, te midden der Huronsche missie. En in do meimaand van 1646 deed zijne kennis vau de taal van den volksstam, hem aanduiden als afge zant bij de Iroquois, zijne beulen van weleer. Goed en plechtig ontvangen door do opperhoofden, werd hij toch door eenige dwepers op verraderlijke wijze met een bijl het boofd afgehouwen, onder voorwendsel dat d9 duivel in zijn plunje zat. 'e Anderendaags werd een heldhaftig leek Jan de la Lande, oorspronkelijk van Dieppe, vermoord. Deze bad Pater Jogues in de missie der Iroquois willen vergezellen, ver mits hij de gezol van den moedigen Jezuit was in de droefheid en in lij den, mocht hij van hem niet geschei den worden bij de eere-ontvangst den 29 Juni laatstleden. Jan de la Lande werd dan ook boilig verklaard. Terwijl de eerste slachtoffers bun bloed voor 't gelool, met gretigheid vergoten, te midden der Iroquoisbe- volldng, waar ze 't H. Evangelie ver- den bun leven ten beste in de missie der Huronnen.Den 4Ju'.i 1648 woon» den 400 Huronsche families van Sint Jozot de mis bij door Pater Daniel opgedragen. Een bende Iroquois overrompelden alsdan bet dorp en wilden alles door 't vuur en 't zwoerd vernietigen. De goode pater bad juist don tijd om zijn zakdoek in 't water te dompelen en aan de geloofsleerlin- gen die zich daar rondom hom in de kapel bovonden, bet H. Doopsel toe to dienen. Toen de Iroquois 's avonds uit 't dorp vertrokken, leidden zij 700 gevangenen meda en lieton talrijke lijken in bot verwoeste dorp zonder begraving achter. Onder de verdwe- neaen bevond zich Pater Antoine Daniel, Zijne beuion hadden vooral eer zijn lijk lo verbranden hunne han den in zijn bloed willen wasschen. Uit Dieppe van geboorte, bevond hij zich in Canada sedert 14 jaren. Vervolgt. MARC. hervat; in scliacht. n. 5 86 op 231; in schacht n. 0 277 op 160. In de mijn «l'Escouffiaux»; te Was mes is, de toestand normaal. In schacht n. 20 van de «Produits du Fiénu» zijn 60 arbeiders aan het werk gegaan, ter wijl Maandag de staking algemeen was. Gedeeltelijke werkhervatting wordt ook vastgesteld in verscheidene mijften te Flénu, Paturages, Cuesme3. Tc Boos.su zijn de twee derden van de arbeiders weer aan het werk. In de mijn «Nord du Rien-du-Cceur» te Quarcgnon is de staking nog algemeen. Na de voorvallen in het volkshuis te Hornu hebben verscheidene plaatselijke afdeelingen van de Mijnwerkerscentrale o.m. die uit Wasmes, tot de werkher vatting besloten. Een nieuwe scheidsrechterlijke ver gadering wordt in het uitzicht gesteld. Building/Kingsway, 20 Lo ndres W- C. 2. I-Tet totaal inkomen van Belgie wordt voor 1930 op een 60 milliard geschat Hoeveel echter bedraagt 's land spaar vermogen Die vraagt beantwoordt prof. Fernand Baud hu in in een bijdrage, verschenen in het jongste nummer van het «Bulle tin d'Information et de Documentation?, uitgegeven door de Nationale Bank. Dit spaarvermogen berekent hij op een 30 millaird 170 millioen voor 1929. Voor die berekening -zijn in aanmerking' genomen inschrijvingen op Belgische aandeden 0 milliard 800 millioen hypotheekleeningen 5 milliard 125 millioen; bankbeleggingcn 3 Vs mil-'de staties naar de bijeenkomstplaatsen liard; reserven van naamlooze maat- alsmede tijdens don optocht vervoerd schappijen 3 milliard Zondag a.s., 20 Juli, zal de Koning al dc Ouds.trijders, gegroepeerd per leger- aföeelingen, regimenten en diensten, zooals zij het op li-et front waren, in oogenschouw nemen. Deze optocht zal ten 10 ure 15 aan de Schaerbccksche Poort vertrekken, en langs do Koning straat en het Graf van den Onbekenden Soldaat de Paleiizenplaats bereiken, waar de «défilé? zal plaats hebben. Aan den stoet zullen ook deelnemen: de Moeders on de Weduwen van gesneuvel den, de Groot-Oorlogsverminkten met hunne geleiders; het Nationaal Verbond der Verminkten en Invaliede Soldaten van den oorlog 1914-18; de Legervaan dols en deze van dc Broederbonden ei talrijke militaire nmzieken. In overleg met het werk der Autos voor Invalicden zijn er schikkingen ge troffen opdat de groot-verminkten van NV1.1 het partikuliere goederen 2 milliard; aankoop van buitenlandsche cffekten 2 milliard bankbiljetten en loopende rekeningen bij de Naïonule Bank: 2 milliard amor tisatie van de openbare schuld 1 mililard; beleggingen in de Spaarkas 1 Vi milliard; aangroei van het open baar domein: 1 milliard 200 miljoen aangroei van het openbaar domein 1 milliard 200 millioen; aangroei van liandél en nijverheid 1 milliard. Prof. Baudhuin acht evenwel het cij fer van 30 milliard overdreven, daar het aan het land onmogelijk is op een totaal inkomen van 66 milliard nagenoeg de helft te onttrekken aan de verbruik- behoeften. Volgens zijn berekeningen, dient het cijfer mot een 9 milliard laagd, zoodat- hij, als netto cijfer van het nationaal spaarvermogen, een 20 miljard overhoudt voor 1929. Het afge- loopen jaar immers was uiterst voor spoedig. Voor een normaal jaar zou het cijfer van lvet spaarvermogen op 16 mil liard kunnen worden bepaald. Wat noj een geweldige som blijkt te zijn. Dc Regeering heeft besloten ter ge eenheid van den Nationalen Feestdaj en van het Belgisch Eeuwfeest kwijt scheiding van straffen te verlecncn aan al de veroordeelden die voor de eerste maal tot 3 maand gevangenis èn min der werden gestraft. Aan oud-strijders die een boetstraf felijke straf liebben gekregen tot hoog stens 6 maand gevangenis wordt die straf kwijtgescholden. EEN KWESTIE VAN DAGEN Dinsdagmorgen was de toestand in de Borinage nagenoeg ongewijzigd. De sta king duurt voort te Cuesmes, te Quaxe- gnon, to Jemappes. Te Hornu sprak de meerderheid zich uit voor de werkher vatting. Men denkt dat het werk stilaan eal worden hervat in de centra waar de sta king voortduurt. Kommunistisohe ele menten bewerken de gemoederen, wat natuurlijk de bijlegging van het geschil niet in de hand werkt. Niettemin ver wacht men, dat over enkele dagen de toestand weer normaal zal geworden ijn. NOG 10.000 STAKERS worde®. Vervoer per spoor Dc verminkten, grool-invalicdcn, zullen kosteloos ver-r voer genieten; de andere gerechtigde deelnemers aan den optocht izulien 75 prijsvermindering genieten. Identifikatie Wie deelneemt aan den optocht, moet voorzien zijn van om 't even welk officieel sfuk, waaruit blijkt dat hij oudstrijdcr is, b.v. invaliditeits- kaart, fronlstrepenaltcstaiie, militair zakboekje, bondskaart, enz. 4 T.H. 1921 TREKKING VAN 15 JULI Dinsdag morgen heeft in de Nationale Bank van Beigie te Brussel dc 77e trek king plaats gehad der leening van oor logsschade 4 t.h. 1921. Het lot van 1 miljoen frank is gewon nen door serie 120,532 n. 5. Dc andere nummers van deze gerie zijn uitbelaaibaar met. 250 fr. TEGENSTRIJDIGE BERICHTEN Het komileit deelt ons mede dat voor Vereenigingen, Groepen of Kringen bij gezamenlijke bestelling van kaarten, de volgende korting wordt toegestaan. van 25 tot 50 15 t.h. van 50 tot 100 20 t.h. van 100 en meer 25 t.h. De Sint Baafsplaats is voor dc gele genheid herschapen Lot een schouw plaats. waar ruim 3000 personen kunnen plaats nemen. Een verhoog is opgetimmerd ter hoogte yan den Nederl. Schouwburg tot aan het beeld van J. F. Willems. Er is dus voor gezorgd dat de toe schouwers gemakkelijk zien en hooren kunnen. De vertooningen hebben plaats om 9 ure 's avonds, op 20, 22 en 24 Juli a.s. Prijzen der plaals.en 50, 25 en 10 fr. F-urecl Belgian Express, Vlaanderen- straat, 10, Gent. Tel. 13175. DE SPELERS Op het verzoek van velen geven hier enkele inlichtingen omtrent Lam Gods Spel als tooneclspel, dit wil zeggen over de spelers. Alhoewel e.eu ni^t te verbreken een heid, zijn er twee onderscheiden deelen in het Lam Gods Spel merkbaar, name lijk het gedeelte gesproken tooneel en het apotheose gedeelte met bcgcleidin, van zang en muziek. In het ge-preken gedeelte, dat eene nieuwe bewerking is van het oude mid- oeleeuwsche spel «Blckerlyc?, trede» ender de leid ng van Henry De Gezelle met de. heeren Remy Nachl ergaele en G. Langbeen, niet minder dan 95 personen op, en vertolken een tekst van 600 ver zen. In do hoofdrollen tiedeo' op Arthur "Van Thille .an den Kon. Ned. Schouw burg van Antwerpen, die thans ook in Valkenburg In Holland de jaarlijksche openluchtspelen leidt en voor de opvoe ringen van het Lam Gods Snel lusschen Hollands Limburg en de Arteveldestad heen en weer treint, verder de heeren ITenry Hesse.linck en Edward Depont van eten Kon. N d. Schouwburg te Gent en onderscheidenlijk in de rullen van de «Dood? en do «Vriend?. Dc heer Stevens zal in een hem gun stige rol gelegenheid vinnen om met begeleiding van den beiaard te zingen. De heer Gust Sleghers draagt de zware en iustige rol van Int «maat en drenkzieke maagschap Mevr. Van 1 rappen, hulpieerares aan het Kon. Conservatorium cn Mejuffcrs Louuart, Allard en Van Wcltcxcn ver- tolkene onderscheidenlijk de karakteris tieke rol va-id* «'Mioeder?, bet ^Geloof?, de «Deugd? cn het «Lief» Dc: volledige rolvardeeling kan echter Heen op he' programma gegeven wor den, maar onder dc- goede medewer king van de kooristen van den schouw burg zullen niet min dan 25 boy-scouts de goed gedresseerde rollen van de bruidsknapen van bet «Lief? uitbeelden. Wat het tweede gedeelte betreft, de Mariakring die onlangs, het blazoen gaat hooghouden van de Maria Theeren, zorgt voor de uitbeelding van de tafe reel en van het Lam Gods onder de lei ding van de heeren Pol vande Gehuchte. gemeenteraadslid, Richard De WiLde, geholpen door de heeren Jan Remu Op 4 Juli 1929 vóór de Bestendige Deputatie werd aangesteld, legden do fronters de volgende verklaring af We zijn hier niet om aan stelsel- matige oppositie te doen, maar wel om binnen het kader van ons. pro- gramma aan de stoffelijke en zede- lijke welvaart van het Oost-Vlaam- sehe gedeelte van de Vlaamseho Volksgemeenschap mede te werken. Dat waren woorden Ziehier nu de feiten Den 27 Juni 11. stelt de Bestendigd Deputatie nie.uwe toelagen voor, ten gunste van het vakonderwijs. De fronters. stemmen er tegen. Ook nieuwe toelagen ten voordeele' an den woningbouw. Dc fronters. stemmen er fecen. Die stemming heeft voor gevolg 1. den val der bestendige deputatie; 2. de verwerping der voorgestelde toe lagen 3 Thans zullen de leeraars der vak school mogen staan schilderen naar de vollediging hunner wedde en zuilen de menschon die een provin ciale premie mccsten genieten voor het bouwen eener werkmanswoning mogen wachten, God weet hoe lang. Schoon werk voorwaar dat zij daar met liberalen en socialisten hebben- verricht PLECHTIGHEID VOORGEZETEN DOOR DEN BISSCHOP VAN LUIK Alle zeven jaar worden de kostbaro relikwics, door Karei den Groote bijeen gebracht in de kathedraal van Aken, aan het publiek getoond. Onder meer heeft men daar den doek, waarop het bloed spatte van St. Jan den Dooper, toen hem hel hoofd werd afgekapt; den gor del van O. L. Heer; een doek waarin liet Kindje Jeizus was gewikkeld; een kleed van O. L. Vrouw; een nagel van het Kruis; de koord, waarmee Christus aan het Kruis, werd gebonden, enz. Dezo maal werd de ontroerende plechtigheid voorgezeten door Mgr Kerkhofs, bis schop van Luik. Hem daartoe uitnoo- digend, hebben de geestelijke overheden van Aken een traditie willen herstellen* bestaande sedert de XlVe eeuw, daar Aken geruim en tijd onder het geeste lijk gezag van den bisschop van ;Luik heeft gestaan. 'M. Mussolini zou cene ernstige ope- André Van Holderbeke. ratie aan de maag ondergaan hebben, Het begeleidend muzikaal gedeelte en zulks verleden week, te Bologna. De wordt aangevoerd door Jozef Verniers heelkundige bewerking werd gedaan die het 200 man sterke koor leidt, waar door professor Nigrosselli, die vroeger Mej. Solange Van Iloecke en Robert een strijdend anti-fascist was, bijge- Geirnacrt, beide laureaten uit het Kon. Conservatorium, als solisten optreden. staan door twee professors der Fakul teit van geneeskunde. Het nieuws dezer operatie zou niet openbaar gemaakt zijn ten einde de be volking niet te verontrusten. Het nieuws komt uit Budapest, maar ook te Lon den werden depechen over het zelfde onderwerp gehouden. Een dezer depechen, uit Rome ver zonden luidt als volgt «Inlichtingen uit Budapest volgens welke M. Mussolini eene heelkundige bewerking ondergaan heeft, worden of ficieel gelogenstraft Eene afndere depeche uit Geneve, daartegen, bevestigt: «Ondanks de officieele- logenstraffin gen te Rome afgekondigd, houden rei zigers uit Italië gekomen, de echtheid van het nieuws staande. Als bewijs ex- van, doen zij opmerken dat een ondoor dringbaar geheim, sinds eenige dagen, de handelingen van den dictator omrin gen. Zij herinneren e.r ook aan dat, reeds op het einde der maand Mei, er M. Mussolini Dinsdagmorgen waren er, in de Bo rinage, nog een 10.000 stakende mijn- aangekondigd werd dat werker. In schacht n. 3 van de mijnen kortelings eenn operatie zou ondergaan, 'e Hornu en te Wasmes hadden 271 ar-'waarvan het nieuws, aan het publiek niet Kondigden, gaven andere gölQQishil-^beiUers op 547 ingeschrevenen het werkjzoji medegedeeld worden* Aan het boofd van het militair orkest staat dc bekende kapitein Vercauteren, kapelmeester van het muziek van het 2e linieregiment onzer stad. Om geheel te volledigen mogen wij niet de medewerking vergeten in St. Baafstoren en van den beiaard op het Belfort, waar de stadsbeiaardier M. Ro bert Dierickx voor een heel nieuw en uitgelezen programma heeft gezorgd. Kan men na deze opsomming het bij wonen van het Lam Gods. Spel verder aanbevelen. Het volsta alleen té vermelden dat ïn- gangskaarten alleenlijk to bekomen zijn Belgian Express, Vlaanderenstraat 16, Gent, tel. 13175. DE «NATION BELGBr IN BEROEP Wij bobben gemeld dat M. Tsoh-off.cn veroordeeling der Nation Beige voor de tweede kamer der Burgerlijke Rechtbank van Brussel, had bekomen. Het Brussulsch blad deelt thans mede. dat het zich in beroep, heeft vcrorzien. LANDBOUWERSZOON WEGENS EEN BELEEDIG1NG DOODGESCHOTEN Gisterochtend, omstreeks tien uur, werd Maria-IIoorebeke door een ver- sei.rikkelijken moord opgeschrikt. Sedert geruimen tijd werden kippen gestolen in de streek. De' landbouwer Aelhrecdit kwam ten slotte tot het be sluit; dat de dief niemand anders kon rijn dan Van den Haesevelde. s Morgends werd de 25-jarige zoon van Aelbrecht, die op het veld werkzaam v/as, nogal brutaal aangesproken door Van den Haesevelde. Aelbrecht ant woordde dat hij met geen dief wou spreken. Van den Haesevelde haalde onmiddel lijk een revolver te voorschijn en schoot raar Aelbrecht, die achter het rechter oor getroffen werd en neerstortte. De moordenaar dwaalde nog eenigen tijd in de velden rond en ging zich ver volgens te Audcuaarde gevangen geven. De rijkswacht van Maria-Hoorebeke kwam spoedig ter plaatse. Aelbrecht Werd dood op de plaats van de misdaad aangetroffen. Hebt U geld te beleggen in AKTIES 0/ OBLIGATIES raadpleegt da Deze gelaat zioh met bet uitvoeren van BEURSORDERS op a! de binnen- tl) buitenlandeehe geldmarkten aaa de V00RDEEL1GSTE VOORWAARDEN 1652

De Volksstem | 1930 | | pagina 1