Onze Reizigers terug naar huis Voor de Jeugd. 19 Bank Tear Best-Ylaaafcran Zalerdag Juli 1950 De Eeuwfeestviering Landelijk Eucharistisch Congres van Mechelen IXoodweer in Italië Een nieuwe l laamsche Bisschop De Duivenvlucht van Algiers Lindbergh en de Draadlooze Friendenhulde F. Fan Cauwelaert Grondverzakking te Gembloers De Vampier van Dusseldorf XXXIr JAARGANG RUfBWER 165 Kerkstraat, 9 «n SI, Aalst. - Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgerer J. Van Nuffel-De Gsndt, 'Publiciteit buiten het Arrond. AALST, Agentscha Havas, Adolf Maxlaan 13,te Brussel Hue dc Richelieu, ParijsBank Building/Kingsway, 20 Londres li'. C. 2. H. Vino«ntius Zonop4,08Zonaf7,45 N. M. 25 E. K. 1 De maatstaf van haar waarde Jongens, meisjes, droomt gij soms niet van een schitterende toekomst, van eigen hoogo vlucht, van een werkvolle loven, die u tevans geven vouden rijkdom, eer en roem, vrede en geluk Gij zijt vol geestdrift,warm van ijver, voelt, uw aders tot den arbeid zwellen om door onverpoosds werkkracht u to vormen tot een zelfstandigheid, tot iemand die niet enke! eigen weg haantrmaar ook voor anderen zijn zou een leilicht langs de slingerbaantjcs van hun loven en een reddingsboei te midden van de hoogste branding hun- nor jeugd, Een geheime stem zegt U dat ge iets wordon en iets doen moet in het leven. Met bewondering kijkt go op naar die of die makker van uw leeftijd, die mot u ter school ging, mot u opgroei de, on na daar staat voor uw geest als een karaktervolle en jvilskrach- tige kerel, waarop men bouwen kan, en die daarom ook door iedereen ge zocht wordt en geëerbiedigd. Gij had dezelfdo middelen als hij, en als oen tweede Augustinus groeit ook in u die onweerstaanbare drang naar iels groots en iets schoons, on uw rijpende krachten en gaven galmen liet uit Wat hij vermocht, dat kan ik ook Neen, gij wilt uw loven niet verslij ten, mat de armen gekruist in een maiscken leunstoel. Hoe meer gij in u zeiven keert, he- sefï gij, dat ge in Gods geschapen wereld niet geplaatst zijt, om uw lage zinnenleven te verzaden, en uw wis pelturige verbeelding vrijon teugel te geven in alles. Al te klaar ziet gij het in dat er geoti keurmensck uit u groeien zal bij een foorkraam, een danstent, een paardjesmole», een speeltafel of een schommel, waar do wereld zooveel lachende zwierders samontrommelt. «Ieder geschapen wezen, hoe klein of hoe groot het ook weze, draagt in zich van natuurwege een neiging om,naar zijn aard en krachten de hoogst mo gelijke ontwikkeling to bereiken. (Fr. Van Cauwelaert.) 3)o lagere wezens, de planten en de dieren, heeft Gods loutere goed. beid tot ons goschapen. Ze dienen om ons te voeden, te kleeden en andere diensten to bewijzen en daarna te sterven. God heeft hun geen andere bestemming gegeven. De mensch goschapen naar Gods eigen boeld, werd bedeeld met edeler gaven en kreeg van God een schooner en beter bestemming. Hij is gemaakt om blijven te leven, en voor eeuwig bij God gelukkig te zijn. Da monscb van zijn koningswaardo bewust, kan slecbts tevredenheid en geluk vinden, kan alleen groot worden en schoon, in de harmonische ontplooiing van al de krochten hem door God .geschon ken, om eens voor alle eeuwigheid, vollen lof en glorie te geven aan zijn Schepper. Verstandig wezen, weet hij dat hij heel en al in den dienst staat van God, dat alleen de Godsdienst hem kan ophelpen tot hooger deugd •n wijsheid, en hem schenken eon onsterfelijke waarde, in 't onderhou den van Gods wet, waar zooveieu van terugschrikken, ligt dus oas groot heid en ons waarde. Leefden wij nog een eeuw In een roes van plezier, van overvloed en rijkdom, zonder Gods geboden te ouderhouden, ons leven ware klakke loos verspild, wij zoudsn uitkomen op een ruïne, en met leege handen staan op den drempel van ons eeuwigheid. Neen. meisjes, uw waarde bestaat niet in een mooien opschik naar de wetten van de laatste mode, een sier lijken trippelgang, een bevalligen mondplooi, in reukwerk of blanket sel. Gij moet iets meer doen dan te schitteron in toilet en fijn mondje op te zetten, wilt ge uw kostbare leven niet nutloos verkrokon en verguizen, Neen, jongens, uw waarde bestaat Biet in 't drageu vaa oen fjjngekrul- den knevel, een dasspeld die in 't oog springt of geelgepoetste schoeneu, in 't hooge woord te voeren. De maatstaf van uw waarde bestaat in 't naleven van Gods tien geboden, in 't kwijten van uwkristeno plichten. Dat alleen geelt nu en later echte waarde, waren vrede, rein geluk. Hel Algemeen Sckretariaal stuurt ons üe volgende mededeelingen ZATERDAG 30 AUGUSTUS, DAG-DER LEIDERS EN DER JEUGD Het Eucharistisch Congres van 'Me- chelen wil een hulde zijn van geheel het land han Christus-Koning. Terwijl op Donderdag 28 Augustus de kinderen en vooral dc Eucharistische kruistocht in dichte gelederen noar Me chelen zullen komen om de hulde van de kleinen te bieden aan den Koning van de H. Eucharistie; terwijl de vrouwen op hun beurt naar Mechelen zullen togen op Vrijdag 29 Augustus, worden de twee iaatsle dagen van het Congres^ voorbe houden aan de mannen. Het program van beide dagen is noch tans van verschillenden aard: Veel werd er reeds geschreven en gezegd over de massabetoging der mannen op den machtig lveeft bijgedragen tot het schit- ZONDAG. Doch uiterlijk vertoon alleen terend welslagen der Fran«che week zal geen blijvende vruchten dragen als 1 Donderdag morgen uil Antwerpen v< het niet geschraagd is door studie en trokken. daarom zal de ZATERDAG een studie- Met de schetterende fanfare reed dag zijn voor de leiders en voor de jeugd schitterende ruitersgroep naar üe Zuid- De groote mannenorganisaties, roe- statie, waar een bijzondere trein gereed pen op dien dag hun leiders op om in stond, die d'c (roep naar Senlis zou te- gezamenlijke bespreking het algemeen rug voeren. Tijdens dc operaties dei- inscheping voerde de muziek van liet 6e KOLONIALE TROEPEN AFDEELLNG MET MUZIEK AANGEKOMEN (Vervolg.) Donderdagmorgen kwam te Antwer- Men siddert als men nog aan die pen, met Jiet vrachtschip Mayuunbe noeste werkers denkt en naar de Iroog- van de Compagnie Maritime Beige »|tenf diepten en bruggen ziet, van op on een afdeeling Congolcesche soldaten zen weg die aan dc bergen hangt en aan. Het is een peleton, afkomstig van het garnizoen van Boma. De zwarte soldaten staan onder het bevel van een blank officier, en worden insgelijks door een dokter vergezeld. De reis van do kolonie naar Antwerpen werd ook door een muziekkorps medegemaakt. De «Mayumbe» werd door de Gomp. Maritime Beige» speciaal voor den overtocht der zwartjes uitgerust. Da delijk na aankomst stapten zij in een drietal gereedstaande vraehtautos, waarmede zij zich naar Brussel bega ven. De negersoldaten zijn naar Belgie waar slechts een rijtuig kan passeeren... Zoo rijdt men een uur in volle wilder nis en ziet ineens roept mijn gebuur - daar... een aap... Hij had seffens zijn slachtoffer erkend... Dit is uit gewoonte... We kwamen aan de apenrivier. Een klein nederig hotel naast een na tuurwondcr... Van honderd meter hoog- e komt de Chiffa tusschen nedergeval- len rotsblokken en instortingen van bergwanden, ruissohend naast het hotel voorbij. Van weerskanten zijn dc berghcllin- gekomen, om te Brussel aan het défilé gen met struikgewas en hooge eiken- op 21 Juli deel te nemen. De muziekka-Iboomen beplant. pel zal ook verschillende, concerten de hoofdstad geven. De Congolcesche troep zal den Groo- ten Nationale Kolonialen Dag van 26 Ju it te Antwerpen medevieren. Tijdens hun verblijf in onze stad zal de muziekkapel ook verschillende con certen geven. HET VERTREK DER SPAIIIS Het eskadron spahis, dat heel Ant werpen heeft doen loopen en dat zoo de onderwerp van het Congres te behande len n.l. meer uitstralende kracht in de katholieke aktie door de inwerking van de H. Eucharistie. Dit algemeen onderwerp wordt daar bestudeerd, in verband met de speci fieke doeleinden van de organisaties. Op dien dag dus worden uit geheel het land onze voormannen verwacht, vooral die van het Jeugdverbond van Katholieke aktie. Het spreekt van zelf dat vooral de luitenant linie, onder de leiding van Courtain, een concert uit. Talrijke personaliteiten bevonden ziclv in de statie om afscheid te nemen van kapitein de Langlade en zijne offi cieren, die hier zulke goede, .herinnerin gen achterlaten, onder andere baron Tuénard, voorzitter der Franschc sec tie graaf van der Burch, Kolonels Ver- mandele en Mory, kapitein Chomé én icene delegatie infanterie officieren, parochies van het Aartsbisdom en op de verscheidene leden der Fransehe Kolo eerste plaats die van het arrondissement Mechelen zeer talrijk aanwezig zullen zijn. DAGORDE 's Morgens om 10 uur Mis in de St. Pieterskerk, met aanspraak door Monseigneur Lamiroy, Hulpbis schop van Brugge. Om 11 u. openingsvergadering op het Klein Seminarie, voorgezeten door Z. D. H. Mgr. Coppieters, Bisschop van Gent. Sprekers Professor Van Goetliem, Voorzitter van J. V. K. A. Professor Verbist uit Mechelen. Om 3 uur vergadering der verschil lende afdcelingen Bonden van -het II. Hart, Boerenjougd, Eucharistische Kruistocht, (afdeeling studenten), Ka jotters, Werkgevers enz. Om 5,30 u. Algemeene Vergadering op het Klein Seminarie. Sprekers Eerw. Heer Cruysberglis, algemeene Proost van J.V.K.A. Advokaat August Dc Schrijver. Z. D. H. 'Monseigneur Coppieters. Om 8 uur. H. Uur in Stt Pieterskerk daarna beiaardconcert. VERVOER. De deelnemers kunnen kaarten bekomen waarmee zij aan het winket van de statie tre.inbiljett.en kunnen bekomen met 35 afslag (deze kaarten kosten 0,25 fr.) Aanvragen te sturen aan het Algemeen Sekretariaat van het Congres, 16, Korte Schipstraat Mechelen, Postcheck n. 2886,28. Deze kaarten zijn geldig voor de heenreis, op den ZATERDAG; de terugreis mag ge schieden ofwel den Zaterdagavond (voor degenen die thuis, gaan slapen) ofwel den Zondag. NACHTVERBLIJF. De deelnemers die den Zaterdagavond in Mechelen blij ven vernachten zullen onverwijld hun aanvraag sturen aan den Z. E. H. Kan. Dessain, Secretaris van Z. Eminentie, die de leiding van de afdeeling nacht verblijf waarneemt. Rome, 16 Juli. De dagbladen mel den dat Dinsdag gedurende den gehee- len dag geweldige stormen over. Noord- Italie zijn losgebroken. In de streek van Trentino viel sneeuw n het gebergte en in vele plaatsen heeft, de hagel 40 t.h. der oogsten vernjeld. Te half 11 reed de trein de statie uit, terwijl de muziek van het 6e linie de «Marseillaise» speelde. Het beeld van de troep spahis zal voorzeker nog jaren'in 't geheugen der Antwerpenaren geprent blijven. MGIt J. CUVELIER De Apostolische prefectuur van Ma- ladi wordt verheven tot vicarrtat. Mgr. 'Jj Cuvelier. Redemptorist, die onlangs lot prefect werd benoemd is nu benoemd tot vicaris De bisschoppelijke wijding zal hoogstwaarschijnlijk plaats hebben den 24 Augustus e.k., in de Sint Jozefskerk té Brussel. De wijding zal geschieden door Kar- oinaai Van Rossum, eveneens Redemp torist. Mgr Cuvelier is geboren te Hallo bij Brussel den 24sten Januari 1882. Hij vertrok naar Congo den 24 Augustus '907. De wijding zai bijgevolg plaats hebben juist 23 jaar na zijn eerste af reis. En van tusschen het struikgewas en uit de hooge kruin der hoornen komen een menigte apen naar ons toe, verlek kerd als ze zijn op de nootjes, de spek ken en alle andere artikels die ze ge woonlijk van de reizigers te verorberen krijgen. Er zijn er van alle soorten, groote en kleine, oude en jonge, moeders met het nog zuigende jong aan de borst. En die kleintjes kunnen zich daar zoo goed vastklampen, dat de moeder er de groot ste en moeilijkste sprongen mede om- oog of omlaag kan maken, zonder den l leincn slokkop voor 't minste te stoo- ren. De oudste zijn de stoutste en komen uit onze. handen eten; de kleine worden op afstand gehouden door de groote; en als er eentje gelukkig met ne wip een stuk kan komen halen, dan vlucht hij er raeö, zoo rap als de wind nen boom op, tot op de uiterste takjes waar hij ziel* iaat zwieren van den eenen boom naar den anderen uit het bereik der groote apen.... Het is daar een echte «struggle for life» en we moeten zelf van verre da kleinere apen wat toesmijten, of zo zouden niets van ons traktement bin nen te peuzelen hebben. Dc apen hebben een vreeselijk gebit en ze kunnen elkan- c;er verschrikkelijk bijten. Het is een heel aangenaam tafereel de apen in de vrije natuur in liunno doening te zien, ze zien loopen, sprin- en, vechten, vluchten de boomen of de bergen op, en dit met een gezwindheid als van een vogel in de vlucht. De terugtocht naar Algiers ging over IColéa, een heel lief stadje, Zeralda, Ita- oruli Sidi-Ferruch, waar de franschen het eerst ontscheept hebben, Guepotvillo en Ste. Eugenie, heel den tijd aan den boord van de zee, tusschen rijke wijn- velden en veel vruchtbclovende landou wen een voorzienigheid voor hot moe derland. Te huis gekomen trokken we naar do succursale van het agentschap Cook in de ruc d'Isly, voor de kwestie van onza koude middagmalen die «en paniers»' gebleven waren. De «paniers» zijn ge commandeerd, zc moeten betaald wor den meende men in het hotel. We kon den zc toch per'aulo niet achter den au tocar voeren. Natuurlijk. Maar als we dc «paniers» moeten be ialen moét ge ze ons hier geven. Ze wa ren er, dat spreekt van zelf, niet meer, en zoo kwamen we nog al goed akkoord met oen teruggave van 20 franscho franken op de 30 die. een middagmaal ginder kost. We waren er goed van af met onze eters^ ('t Vervolgt.) DE EERSTE DUIF IS WOENSDAG AVOND TE VOBST-BRUSSEL BIN NENGBVLOGEN Maandag morgen, ten 6 ure, heeft te Algiers de cplating plaats gehad der duiven, welke aan de groote internatio nale prijsvlucht deelnemen. De eerste duif is Woensdag avond ten 8 ure 32 haren kijker binnen g-evlogen bij M. Fir. min Wilputte, Berkendaelstraat, te Vorst-Bru&sel. Het is eene duivinne van 1923. Reeds in 1927 .had het diertje den grooten prijs van Pau gewonnen. Met de vlucht Algiers-Brussel heeft deze duivinne een prachtig rekord behaald Dc eerste Fransehe duif is te Mar seille binnengevlogen Woensdag mor gen, ten 8 u. REDE VVF.I.KE OVER HEEL DE WE- RELD ZAL GEHOORD .WORDEN Men meldde Donderdag uit New-York dat de gekende vlieger Lindbergh zich gereed maakt om in de lucht een rede voering te houden, welke men door bij zonder bestudeerde schikkingen aan de draadlooze, over gansch de wereld zal kunnen hooren. Voor het gemak der toehoorders zal de. beroomde luchtvaar der eerst dc korte golven benuttigen en derwijze zijn uur kiezen, dat hij kunne gehoord worden op de gewone uren van de radio-uitzendingen. Den 8 Augustus te 4 ure 25 namiddag (uur van Novv-York), zal hij voor de eerste maal spreken. Dc Belgen zullen hem kunnen hooren wanneer alhier de uurwerken 9 ure 25 aanwijzen. Eenige ui en later 1 Lindbergh zijn aanspraak herne men voor de Amerikaansche toehoor ders. De aanspraak, voor Europa be- - - v-v-i JJU1 upo uc- onmogelijke daling der temperatuur stamd, zal door de draadlooze ook naar werd in dezelfde streken Jiani'genoinen.jAustralië overgezet worden. Op aandringen van vele vrienden, heeft het Komiteit de vriendenliulde F. Van Cauwelaert vastgesteld op 20 Juli a.s* Het is onmogelijk alle oud-sludie- makkers te hereiken en hun omzend brieven te zenden. Daarom doen wij een beroep op allen die met F. Van Cauwe laert te Leuven studeerden opdat zij hunne toetreding zouden zenden aan M. J. Smets, 10, Dc Lcscluzestraat, Ant werpen. Die vriendenh-ulde moet talrijke Katholieke Vlamingen naar Antwerpen doen komen om met hunne makkers te verbroederen en nog eens de gulle vreugd3 der studentenjaren met hunne vrienden te herdenken. NADAT DE PULLMANTREIN PAS WAS VOORBIJGEREDEN, Ten gevolge van den aanhoudenden en overvloedigen regen had gisterenna middag, om 4 u. 40, nadat de Pullmann- trein uit Amsterdam voorbijgeroden was, een grondverzakking plaats. Over een lengte van ongeveer 20 me ter, werd daardoor de afstand tusschen le sporen met tien centimeter verbreed. Een spoorwegbediende merkte het feit op en gaf het alarm. Een dienst over enkel spoor word in gericht in afwachting dat alles weer ity orde was. Doordat bijtijds'maatregelen getroffen waren, werdeu.-ernslige ongo-, valleu \ariuédeu4 Ofschoon de onrust, die maanden lang ever Dusseldorf heeft gehangen, thans vrijwel geweken is, houdt de moorden reeks en de man die voor alles verant woordelijk is, toch nog steeds de ge moederen bezig. Daar vele persmen- schen zich niet ontzien aan de behoefte aan nieuwsjes van de lezers om minder fraaie wijze le voldoen komen er af eri toe geruchten over Peter Kuerten en zijn misdaden in de wereld, die van el- ken grond ontbloot zijn. Zoo werd on langs verteld, dat Kuerten, al zijn beken tenissen ingetrokken zou hebben. Zooals reeds gemeld is daar niets van aan. Maar zelfs algeheele ontkenning zou Kuerten niet mper kunnen baten. De bewijzen en zoogenoemde «stille getui gen» tegen hem zijn overweldigend in aantal. De politie en het gerecht zijn dan ook volkomen overtuigd van het da derschap van den man. Wel is dezer dagen gebleken, dat Kuerten af en toe praatjes vertelt oven kleine bijzonderheden, die lrij uit zijn duim zuigt. J Zoo beweerde hij al zijn misdaden vroeger reeds aan een geestelijke opge biecht te hebben. Later moest hij deze mededeeling terugnemen. IntuSschen bestaat er te Dusseldorf nog steeds een verbitterde stemming; tegen de politie. Het is bekend geworden, dat. de politie de brieven van den moor- denaar nooit vergeleken heeft met liet handschrift van bekende lustmisdadi- gers.. Had zij dit wel gedaan, dan zou men Kuerten veel eerdeir te pakken hebben gekregen. Hebt U geld te beleggen in AKT1ES of OBLIGATIES raadpleegt de Deze gelaat zieh mat bet uitvoeren ran BEURSORDERS op al de binnen- tn buïtenlandaehe geldmarkten aafl da V00RDEELIGSTE VOORWAARDEN 1652

De Volksstem | 1930 | | pagina 1