29 Bank raar Bast-Yliiadirii NuanMEn 172 Dinsdag Juli 1930 Belgische Erkentelijkheid De Eeuwfeesten te Antwerpen De Natuurrampen in Italië Een belangrijke statistiek De Eeuwfeesten te Brugge Een bank staakt hare betalingen te Verviers De staking in Noord^Frankriik De Ramp van Coblenz Een krach te Gent Index-cijfer op 15 Juli De Passiespelen te Oberammtrgau Eit Sot te gem Kerkstraat, 9 en 21, Aalst, iPWie JfififKtasa - Telefoon 114. - DAGBLAD - 20 Centiemen Uitgever J. Van Nulfel-De Gendt. Het vrome en stichtelijk zinnespel van «Elokerlick» dat bijna 500 jaren oud is, heeft te Gent een oprecht reusachtig succes beleefd- Herman van Overbeke, Ieeraar aan het conservatorium, had het oude gewrocht herwerkt, en bracht de geschiedenis van «Elckerlick» of - ieder een in verband met het wereldbe roemde schilderij Het Lam Gcds van de gebroeders Van Eyck. Hij maakte inderdaad van dit Ratste de apotheose van het stuk de Hemel, die open staat voor de menschen die sterven In de genade Gods. Het v/as zeer indrukwekkend het won dere lichtsprookje te beleven tusschen het Belforten St Baafskerk. Het plein, heelemaal in den donkeren, en vóór het kerkportaal ten zee van licht uit talrijke projecteurs. In dat eenig somptueus dekor werd EIckerliok in de perfectie gespeeld.Toen daarna het Iamspektakel werd verbeeld juichten de talrijke aanhoorders geest driftig. De zangers zongen fragmenten uit de mis in re van Frans Uyttenhove, Het was een gelukkige bekroning van het godsdienstig gewrocht. Het is te hopen dat het periodisch te Gent zal vertoond worden om bij te dra gen tot de loutering van de menschen door degelijk tooneel en om de aandacht der toeristen nog meer te vestigen op de stad van de bloemen en monumenten. Bij allen zal het meer belangstelling en nauwer aanvoeling verwekken voor het ongeëvenaarde veelluik der gebroe ders Van Eyck, en het bewijs is reeds hierin te vinden dat den dag na de eerste vertoo.iing een echte processie menschen het schilderij in St Baafskathedraal gin-! gen bewonderen. Op die manier wordt godsdienst en kunst gehuldigd. Gisteren avond had de laatste ver- tooning plaatsin bijzijn man den heer Minister Lippens en van eene overt al rijke menigte. Deum aan. Op het hoogzaal werd dan het Te Deuin van E. Tinei gezongen. Het Vaderlatidsch lied, op het orgel ge speeld besloot de grootsche plechtigheid welke tot h-alf twaalf duurde. DE ONTANGST TEN STADIIUIZE Op het middaguur werden de Vorsten op schitterende wijze ten stadhuize ont vangen. Zij waren er het voorwerp van een gul en geestdriftig onthaal vanwege de bestuurlijke en andere overheidsperso nen. 's Namiddags trok een praalstoet «Antwerpen door de eeuwen heen», door de straten der stad. Op de Meirplaats wra& de Koninklijke tribune opgesteld van waar onze vorsten den stoet zagen voorbijtrekken. Eene ontelbare menigte stond op den doorgang van den s.toet. Hier, ten min ste werd het volk niet teleurgesteld als Woensdag te Brussel. Bank BuildingKingsway20 Londres WC. 2. IH. Martha Zonop4,20Zonaf7,33 E. K. 1 V. M. 9 GEDENKTEEKEN IN ZWITSERLAND ONTHULD IN AANWEZIGHEID VAN MINISTER JANSON Gisteren had te Lausanne (Zw.) dè onthulling plaats van het gedenkte-eken der BelgiscJi-e erkentelijkheid. Eerst begaven minister Janson, de I DE KONING EN DE KONINGIN BIJ DE FEESTEN DE DAG VAN ZATERDAG Ook Zaterdag werden de feesten met veel luister voortgezet. In den voormiddag, werd het bezoek aan de Tentoonstelling voortgezet. In den namiddag, had bij het stand beeld van Leopold II onder den triomf boog der TentoonsXelling een grootsche nationale koloniale betooging plaats, waaraan o.m. een afdeeling Congolee- sc-he soldaten met muziekkorps deelna men. Deze grootsche betooging bestond uit een algemeene hulde aan Leopold II de hulde der Veteranen der Kolonie, de Vaandelgroet, de hulde der schoolkin dereu van minister Jaspar, den burge meester en den Koning, de uitvoering van de Kantate «Feest in 't Land», de hulde der kommissarissen der vreemde deelnemende landen aan de tentoonstel ling en ten slotte de uitvoering van het Vaderlandsch Lied, door de sc.hoolkin deren. Zaterdag avond was in het nieuw ka naaldok en de nieuwe dokken een groot nachtfeest ingericht. Reeds vroeg in de.n avond verdrong er zich een buitenge woon talrijke massa volk langs de dok ken. waar het feest zou plaats hebben. Het feest bestond uit 1) lichtspelen met het vlottend materiaal der stad 2) Optocht der zeemonsters; 3) Lichtspel met schijnwerpers, en ten slotte 4) Monstervuurwerk. Nog zelden kreeg men een zoo toover- achtig schouwspel te-aanschouwen. Ook werd zoowel door de overheden als door het geheel publiek zonder onderscheid met algemeene bewondering over de inrichting gesproken en was eenieders tevreden over den avond. Gisteren werd in de O. L. Vrouwkerk te 10 u. de plechtige eeuwfeestmis met Te Deum gecelebreerd. Lang voor liet aanvangsuur liep de kerk proppens vol. Even voor tienen kondigde klaroen geschal de aankomst van onze vorsten aan. Monseigneur Van Roey begroette ko- niag en koningin, die zich onmiddellijk naar het hoogaltaar begaven. De mis, pontificaal geassisteerd door Monseigneur Van Roev, werd opgedra gen door Monseigneur* Zeeft-, bijgestaan door drie onderpastoors, der parochie. Het befaamde koor. der hoofdkerk voerde de prachtige mis van Lodc De Vocht uit, onder de leiding van den au teur zelf. de mis hief Mgr Jan Roey het Tc eens toe. NA AARDBEVING EN WERVELSTORM DE KONING TER PLAATSE De koning vertc-eft nog steeds in het door de aardbeving geteisterde, gebied. Gisteren kwam hij te Venosa en te Mel- fi. In laatstgenoemde plaats beviel een vrouw tijdens de aanwezigheid van den Koning van een zoon. De vorst aan vaardde het petersehap over liet kind. De bladen blijven intusschen foto's en bijzonderheden over de ramp geven. On der meer wordt gemeld, dat. men thans van af gezien heeft op groote schaal houten noodwoningen te bouwen, daar men vreest dat deze barakken gemakke lijk be&mettingsoorden van allerlei besmettelijke ziekten worden. De gebor gen gewonden en dakloozen worden ei ken morgen geneeskundig onderzocht, om te voorkomen, dat men door een epi demie verrast wordt. DE TOESTAND IN DE PIAVE-VALLE1 De schade, die de wervelwind in de Pi ave-val le.i aangericht heeft, is nog niet te overzien. De oogst in de omge ving van Udine en Tréntino is vrijwel geheel vernield. Het slechte weer blijft intusschen aanhouden in Noord-Italie. In de Dolonieten sneeuwt het zelfs. Alle fascisten uit de omgeving hebben opdracht gekregen, krachtig aan het bergings- en herstelwerk deel te nemen. De slachtoffers van den wervelwind zouden vandaag ter aarde besteld wor den. PRACHTIG WERK VAN HET ROODE KRUIS Het Roode Kruis beeft vier groote vrachtauto s met geneesheereb, ver pleegsters en geneesmiddelen naar het aardbeving&gebied gezonden. Op het station te Rome staat een aantal met geneesmiddelen, voedsel en ander ma teriaal geladen treinen klaar om op het eerste toeken naar het geteisterde ge bied te vertrekken. Verder zijn op som mige plaatsen veldlazarets opgeslagen. Het bergings- en reddingswerk is overigens overal nog steeds in vollen prang. Telkens wordefPhog menschen uit het puin gehaald, die nog in leven blijken te zijn. Belgische gezant Pellzcr, de Belgische konsul Cerenville en generaal Pontus zich naar de begraafplaats, waar bloe men werden gelegd op het graf van de Belgische gesneuvelden en op dit van den h. Maus, in leven sekretaris van de Belgische legatie. Vóórafgegaan door de harmonie van de Gentsche Oud-strijders en van de stadsfa-nfare van Lausanne, trok men vervolgens naar het monument voor de gesneuvelde Zwitsers, die aan den oor log deelnamen en vervolgens begaf de optocht zich naar Ouchy, waar het alle gorische beeld van den Mechelschen beeldhouwer Wynants werd onthuld. De h. Janson, Belgisch minister van rechtswezen bracht daarbij hulde aan Zwitserland voor de hulp, die tijdens den oorlog aan de Belgen werd verleend De minister wees op de gemeenschap pelijke belangen van de kleine, staten cn op de algemeene behoefte aan vrij heid en vrede. De «Agenzia <ii Rome», bevat een be- langrijke statisiiek over de huwelijken die in de eerste drie maanden van 1930 werden gesloten. De invloed van de nieuwe bepalingen ingevolge het ver drag van Laleranen is daarin zeer goed merkbaar. In de eerste drie maan den van dit jaar werden er in Italië 79.309 huwelijken gesloten, waarvan er slechts 26G5 voor de ambtenaar van den Burgerlijken Stand werden voltrok ken. Daartegenover werden 76.821 huwe lijken kerkelijk ingezegend door den be dienaar van de R. K. Eeredienst die dan tevens optreedt als ambtenaar van den Burgerlijken Stand, terwijl 21 huwelij ken door een Rabbijn en 2 huwelijken door een Dominé werden voltrokken. Van de 2C65 huwelijken die niet ker kelijk werden geregistreerd waren er *17 van Katholieken en 148 van niet- Kalholieken. Zondag ten 12 ure werd door Mgr Waffelaert, bisschop van Brugge, een plechtig «Te Deum» gezongen in de hoofdkerk. Alle burgerlijke militaire en rechter lijke overheden waren er op tegenwoor dig. De kerk, prachtig versierd voor de omstandigheid, was proppensvol. Het uitgevoerde werk, van den toondichter August Reyns, is van een machtige op vatting en werd gecomponeerd ter ge legenheid van de zegepraal der geallieer den in 1918. Namiddags om 4 ure had er eene bloemenhulde plaats aan dewelke de schoolkinderen, het leger, de overheden en maatschappijen zonder onderscheid van partij deenamen. De ontzagelijke stoet defileerde onder het gelui van do klokken, en met den toeloop van gansch de bevolking voor het ste.delijk memo riaal der oorlogshelden. Op het kerkhof na de uitvoering van hei nationaal lied door het muziek van het 4e linie-regiment legden de school kinderen op een teeken door een kanon schot gegeven, prachtige bloemengarve op ieder der graven van de 684 helden. De burgemeester Vanhoestenberg.h-e bracht vervolgens eene roerende hulde aan de nagedachtenis der gesneuvelden die alles veil hadden voor het behoud onzer onafhankelijkheid. De indrukwek kende plechtigheid werd besl-oten met de uitvoering van het nationaal lied. Sedert zich Jn de textielfabriek AV Drèze te Verviers, een krisis heeft voör< gedaan is er heel wat onrust onder de menscli-eji der streek. Ten onrechte meenen de mee sten, dai een bank, die dezelfden naam H. Drèze, draagt, insgelijks bedreigd is. Thans wordt deze bank door aanvrat gen en terugtrekkingen van gelden over-/ stelpt, zoodat Zaterdag toelating tot uitstel van betaling gevraagd werd. Naar verluidt, zou het aktief nochtans liet tekort overtreffen. Ook werden de noodige maatregelen getroffen om de belangen van de klien- ten te. verdedigen. A- INCIDENTEN MET BELGISCHE WERKWILLIGEN GEKWETSTEN Dc stakingsbeweging in de Noord Fransche metaal- en textielindustrie heeft zich in de afgeloopen 24 uur weer verder uitgebreid. Te Rijssel, het cen trum der beweging slaken heden onge veer 15.000 arbeiders, dat zijn er onge veer 2000 meer dan gisteren. Een conferentie tusschen arbeiders cn werkgevers leidde tot geen uitslag, aangezien de werkgevers weigerden, de verlangde loonsverhooging te geven 'die door de arbeiders te betalen premies voor da sociale verzekering zou vergoe den. In de nabijheid der Belgische grens kwam het gisteren tot een incident, toen. 25 arbeiders uit Belgie, die naar Bail- leul werden gebracht per vrachtauto om in een textielfabriek te gaan werken een groep stakers ontmootle. Een aantal werkwillige Belgen werd gewond en de politic hield vijf stakers aan. Te Lillebonne in de nabijheid van Le Havre, hebben gisteren 200 textielar beiders. liet werk neergelegd. Te Rouaan steeg het aantal stakers met 3000; ook hier ontstonden eenige incidenten. Te Maubeuge nain liet aantal staksrs eyen- DE BEGRAFENIS MIDDEN GROOTE BELANGSTELLING Onder buitengewone belangstelling van de zijde der bevolking van Coblenz en omgeving heeft Zaterdag de begra fenis der slachtoffers van het ongeluk bij de pontonbrug plaats gehad. Reeds uren tevoren had een groote menigte zich opgesteld in de straten waardoor de stoet zou trekken. De. stoet zelf vertrok om kwart over vier van de kazerne, waar de lijken in de hal opgebaard hebben gestaan. De stoet werd gevormd door het mu ziekcorps van de brandweer, dat treur- marschen speelde. Dan volgde 500 man van het Roode Kruis en leden van den Koningin-Loui- sebond, welke laatste in hun helblauwe uniformen waren gekleed. TALRIJKE SLACHTOFFERS Een groothandelaar in vlas, de ge naamde Karei Van de Wynckéle, wonen de op de Graaf van Vlaanderenstraat, te Gent., had sedert eenige dagen zijn bu- reelen gesloten en was nergens meer te zien. Klacht, was tegen hem neergelegd bij 't gerecht, dat onmiddellijk een onder zoek begon, waaruit bleek dat Van de Wynckele de vlucht genomen had naar Italië, waar hij zou verblijven te Mi laan. Naar raming zou de krach 58 mill i oen franken bedragen. Twee bankhuizen van Gent verliezen twee millioen. Een aan tal nijveraars, alsook groote vlaskoop lieden verliezen verscheidene miljoenen. Het onderzoek wordt ijverig voortgezet. Voor het Rijk Antwerpen en mng, Brussel en omg. Gent en omg Luik en ojng. Prov. Antwerpen Prov. Brabant Prov. West-Vlaandercri Prov. Oost-Vlaanderen Prov. Henegouwen o-Prov. Luik Vervolgens kwamen de- vertegenwoor- Prov. Limburg digers der vereenigingen van de - - IETS OMHOOG Ingevolge het onderzoek door het mi nisterie van nijverheid, arbeid en maat schappelijke voorzorg, wordt het een voudig index-cijl'er van de algemeene lijn der kleinhandelsprijzen in Belgie, op den 15 Juli 1930, bepaald op de vol gende. cijfers - siad Coblenz en omgeving, die in het geheel lo4 met rouwfloers .edekte vaandels meevoerde. Dan volgde de geestelijkheid en ter stond daarop de tien wagens met de lijkkisten der slachtoffers. Ier weerszijden van de wagens lie pen leden van de brandweer en van de politic, die brandende fakkels droegen. Terstond na de lijkwagens gingen de familieleden der verongelukten. Het aantal kransen was ontzagelijk groot. Zij werden in den stoet meege dragen door leden van het brandweer corps en van de politie. Het voorbijtrekken van den stoet werd door de ontzaglijke menigte in diep stilzwijgen gade geslagen. De ontroering was zoo groot, dat ver scheidene personen flauw vielen en <ft>or de reddingscolonnen van 't. Roode Kruis weggedragen moesten worden. Op hot kerkhof hadden slechts de fa milieleden en. personen meekaarten toegang, benevens de autoriteiten. Rijks verkeersminister van Guerard en de minister voor het bezette gebied, Treviranus, vertegenwoordigden den rijkspresident cn de rijksregecring. Voorts waren aanwezig vertegenwoor- Prov. Luxemburg Prov. Namen voor de maand Juli 110,1. Juni Juli 866 869 900 907 917. 920 850 854 850 854 880 885 874 877 842 844 859 860 893 896 855 857 865 867 865 870 866 869 het Rijk, bedroeg, is Toen de Passiespelen van Oberam- mergau een aanvang namen verwachtte men 300.000 bezoekers. Nu een derde gedeelte van het aantal opvoeringen heeft plaats, gehad, hebben 101.500 personen de spelen bijgewoond. Er werden 20 voorstellingen gegeven; de 15 laatste uitvoeringen waren totaal uitverkocht; bijna 84.000 bezoekers kwa men uit Duitsch-land, 6786 uit Engeland 1375 uit Holland» 576 uit Denemarken, 334 uit. Zweden, 220 uit Zwitserland, 173 uit Italië, .154 uit Noorwegen, 147 uit Belgie, 108 uit F-rankrijk, 188 uit Tsjocko-Slowaije, 42 uit Spanje, 32 uit Finland, Estland en Lettland, 25 uit Hongarije, 6 uit Yoego Slavie èn Roe menie. Bovendien 6823 bezoekers uit Noord-Amerika, terwijl er uit Zuid- Amcrika dat toch overwegend katholiek is, slechts, 346 personen den Oceaan overkwamen om de Passiespelen te zien. 'O 'wecgcniwuui- UTgiitwainej ólfner Pruisische regeering, dei Uit Japan en Azie. waren respectievelijk opper-pi esident \an de Rijnprovincie, 11 en- 14 g----- - do opperburgemeester van Coblenz tal van andere autoriteiten, gasten gekomen, terwijl Atri- en ka 31 en Australië 52 bezoekers-, naar Ipbcrammcrgau zond. Op de a tich tings vergadering lieten zich vijftig leden opsohrijven. Op 17n Juli 1.1. vergaderde het bestuur voor de vierde maal en had het genos* gen vele nieuwe leden door den Voor zitter te hooren voordragen, waardoor onze bond zijn 100e lid boekte. Wan neer het nut, de werking en da macht van den Middenatand beter zullen ge kend zijn door de achterblijvende bur gers van onze gemeente en die der om liggende dorpen, hopen wij het laatste ledental nogmaals te verdubbelen. Op aanvraag van enkele leden werd te Sotlegem een efdeoling van de spaarkas voor de Middenstand inge richt. Ook zal weldra een leenkas tot aankoop van kleine werktuigen ge sticht worden. Den eersten Woensdag van elke maand zullen tusschen 6 en 8 uur in het Jongelingspatronaat, Kerkhofstr. Sottegem, alle inlichtingen verstrekt worden dan Middenstand aangaande, alsook alle aanvragen klachten aan vaard worden. Men kan er zich als lid van den Kristen Middenstandsbond aangeven Vooralle zaken betreffende den ad- vokatendienst, den fiskalan dienst dan schuldvorderingsdienst, de leen kas tot aankoop van kleine werktuigen den technischen dienst, den algemee- ne steun- en inlichtingsdienst, enz. is het bezit van da Iidkaart, om die bij aanvraag ta toonen, gevergd- Wij ver hopen, dat onze Middenstanders het nul van dezen dienst naar waarde zul len schatten en er een druk en goed gebruik van maken. Volgende brief werd van woge de den Middenetandsbond aan het ba- stuur van 21 gemeenten gezonden waar een autobus doorrijdt. Geaehte Heeren, Een nieuwe wet op do verkeersrega. ling bedreigt da autobuslijnen ondei privaat toezicht. Wetend welke groote diensten doze private ondernemingen aan handel en nijverheid bewijzen Wetend welken gewiohtigen invloed oen gunstig advies an een fHnke steun van een gemeentebestuur op een staatss of provinciaal besluit uitoefent; verhopen wij dat bij aanvraag van staats- of provinci aal advies nopens da bestaande privaati autobusondernemingen In onze streek-i bij aanvraag van steun van wage da uitbaters dezelfde Ued. immer gunstig voor de uitbreiding en verdediging van onzen handel en nijverheid zult ant woorden, en zoo het mogelijk, uitbaten van nieuwe lijnen, dit steeds nieuw» diensten aan onze gemeenten bewijzen zullen, mogelijk zult maken. Wij, Middenstanders, hopen daarin op uwa volle medewerking en bieden Ued.de uitdrukking onzer hoogachting Hebt U geld ta beleggan in AKTIES o] OBLIGATIES raadpleegt de Deze gelast zieb met het uitvoeren van BEURSORDERS op ai de binnen- th buitenlandeehe geldmarkten aan de VOORDEELIGSTE VOORWAARDEN 1852

De Volksstem | 1930 | | pagina 1