51 Canadeesche Heiligen como Beiilt Teer Best-Vlaanderen Donderdag Juli 1950 De Historische Stoet te Brussel De Aardbeving in Italië E oor de Belgen in Frankrijk Eereteekenen van het Eeuwfeest Twee zware faillieten verwacht in België Koning Albert in het kamp van Elsenborn Oorlogsschepen te Antwerpen Vreeselijke botsing te SinUAmandsberg De Prins van Wales in België De Ministerraad XXXI» JAAROAMO NUMMER 174 Ksrkstraat, 9»n21, Aalst. Teleioon 114. DAGBLAD 20 Ow>tUm«a Uilg«ver J. Van NuKel-D» OandU 'Publiciteit buiten het Arrond. AALST, Agentscha Havas, 'Adolf Maxlaan 13,te Brussel Rue de Richelieu, ParijsBank Building/Kingsway, 20 Londrcs WC. 2. H. Ignatius Zonsp4,23Zonaf7,30 E. K. 1 V. M. 8 VERVOLG. Binst den Vasten van 1649 begon nen dalrokeezen tegen oen reeds oude zendoling hun haat bot te vieren. Pa. ter Jan do Brébeuf, uit eene oude Normandische familie gesproten, be vond zicb reeds lang in Canada, ver- mits bij er aanlandde met bet groopje Jezuiten dat den 2 Juni 1624 ont scheepte. Sedert dien leefde bij onder dat Huroonsche volk als eon van liunne stumgenooten. Toen in de maand Maart 1649 de Irokeezen de stad Sint Louis wilden innemen, was bet Pater de Brébeuf die den weer stand belegde en schikte. Poch voor 't overgroot getal moest men wijken Bij den dorden aanval werd da stad ingenomen.,. Het laatste uur voor Pater de Brébeuf sloeg met éénen. Waarin zijne martelie bestond, dat zal ons een ontsnapte aan bet bloed bad verhalen "Ik heb gezien en aangeraakt, zoo verhaalt de lechebroeder Chrisloflel Regnault, eene menigte groole blazen die hij over zijn lichaam droeg, nadat die barbaren hem met kokend water hadden overgoten, om te spotten met het H, Doopsel, Slachtoffer van die wreedheden, atiorf de Pater den 16 Maart 1646. 's Anderendaags wierd insgelijks ge marteld en stierf den jeugdigen Pater Gabriel Lalemant, te Parijs in 1610 geboren en slechts sedert 6 maanden te Sint Louis. Met stukkon sparrenschorsen be dekt, aan dewelke men bet vuur schikte te steken, slBurde men hem eerst voor Pater de Brébeuf, die op sterven lag, en na afgrijselijke pijnen uitgestaan te hebben, bouwde men hem bet hoofd af met zulk geweld dat zijn hersens bloot lagen... In December 1649 doden de Iro keezen nen aanval op bot dorp Sint Jan, Volgens hunne slechte gewoonte vermoordden zij alle aldaar verblij- venden of leidden ze mede in slaver nij. De zendelingen die in de streek verbleven, werden ook zeker niet ge spaard. Berst viel in de macht der beulen Pator Karei Garoier, geboren te Parijs den 25 Maart 1604, en die sedert 1638, in nieuw Frankrijk met bijzonderen ijver werkte aan do be keering dor heidenen. Zijn kameraad en medebroeder, dejonge Pater Noel Chabanel, uit de Lozèrestreek word laffe!ijk van 'tlevon gebracht oeuige dagen nadien, dooreen afvallige Hu ron, die al zijn familieongelukkon aan de Jezuiton toeschreef. Zooals in de eerste eeuwen der Kerk verwekte hot bloed der marte laren de opstanding van nieuwe christenen, Door bet bloed der holdon vrucht baar gemaakt, zou de jeugdige ge meente met rassche schreden vooruit gaan en Pater Ragueneau kon wel haast aan Z. E. Pater Generaal der Jezuiten te Romo overbrieven «Nooit hebben wij zooveel vruch ten van onze werken geplukt, nooit beeft bet geloof zulko diepe wortelen gescholen, nooit heeft de christen naam meer geschitterd en bijval ge noten, als in doze ongelukkige natie.» De Irokeezen lieten zich welhaast stillekens aan bekeeren. En thans, omtrent al wat nog overschiet van oude inlandsche stammen op Cana- deesch grondgebied, mag wel met de beste vreemdelingen, voor wat de godsdienstigheid aangaat, gelijk ge steld worden. notie. Indien bun opofferingen on rechtstreeks bun land hebben gediend door den invloed van die natie nog voornamer te maken, dienden zij ook, en nog meer om don invloed van do H, Kerk te verspreiden en de zalig heid dar zielen te bevorderen. Marc. REGELING VOOR ZONDAG EN MAANDAG A.S. De Nationale Eeuwfeestkommissio meldt ons dat de uitnoodigingskaarten voor den grooten h:storischen stoet, in het Jubelpark, en die voor 23 Juli waren afgelas.t voor den 3n Augustus geldig zijn. Deze zelfde kaarten geven den vol genden Zondag recht o<p toegang tol de esiraden voor den Ommegang. De groole historische stoet .zal voor den tweeden keer uitgaan op Maandag 4 Augustus. Er weze aan herinnerd dat, hij den 3n Augustus denzelfden weg zal volgens als deze bepaald voor 23 Juli, namelijk "T Jubelpark, Wetstraat, Koninklijke straat, Berg van 't Hof, Ravenste.inst.raat Kardinaal Mercierstraat, Heuvelstraat Groote Markt., Gulden Hoofdstraat, Ko- lenmarkt, Zuidstraat, Verversstraat, Anspachlaan, Bêurs, de Brouckèreplein, Adolf Maxlaan, Rogierplein, Kruidtuin laan, Bisschofsheimlaan, Regentlaan, Regentlaan, Wetstraat, Jubelpark. Den 4n Augustus zal hij volgenden weg nemen Jubelpark, Wetstraat, Hertogstraat, Paleizenplem, Koninklijk plein, Regen- tiestraat, Kleine Zavel, Groote Zavel, Jozef Stevenstraaf, Kapelleplein, Blaas- straat, Zuidlaan, Maurice Lemonierlaan Anspachlaan, Beurs, Kiekenmarkt, Grasmarkt, Kardinaal Merci ers.traat, Kolonienstraat, Wetstraat, Jubelpark. Waarlijk Canada mag fior eijn op zijne belden en Frankrijk niet min. Doch die vreugde thans, wordt ge noten door geheel de H. Kerk, voor wie de nieuwe heiligen eens hun bloed vergoten want 't was voor do uitbreiding onzer Moeder de H. Kerk dal ze stierven, na het vrijwillig bal lingschap aanveerd te hebben, aan alle zendelingen een grootsch voor beeld nalatende. Do Missionaris is de man der li- Kerk en niet deze van gelijk welke DE HULPDIENSTEN EN DE HEROPBOUW Volgens een officieel bericht over do hulpvcrleening in bet gebied van de aardbeving is de inrichting van alle hulpdiensten thans voltooid. Met he.t bergen van de lijken is men zoo als gereed. Een gerelgelde. en voldoende verdeeling van levensmiddelen en ver de-re levensbehoeften is verzekerd. De bouw van vaste woningen voor de dakloozen is reeds bevolen en zal de volgende weck beginnen, zoodra de nooT digc bouwstoffen zijn aangevoerd. De herbouw zal geschieden door particu liere endernemingen De nieuwe neder zettingen komen in dc onmiddellijke na bijheid van de verwoeste plaatsen. De koning is te Rome teruggekeerd. EEN KABINETSRAAD Mussolini heeft gisteren, Dinsdag, te Rome een kabinetsraad voorgezeten tijdens denwelken een uitgebreid plan tot heropbouw van de geteisterde stre ken werd besproken. Honderd en twaalf weeskinderen uit de Avellino-provincie zijn Dinsdag te Rome aangekomen. Zij werden door de zorgen van den gouverneur van Rome bij de aanzien lijkste families der hoofst-ad onder dak gebracht. Vele Belgen die in Frankrijk verblij ven of naar Belgie teruggekeerd zijn, klagen dat. zij de terugbetaling niet kun nen bekomen van de sommen, die zij te veel voor hunne identiteitskaart betaald hebben. M. Grinda, lid der Fransche Kamer, bad aan den minister van binnenland- sche zaken eene vraag gr-steld, ten ein de de inzichten te kennen van de. Prc- fektuur van Parijs nopens de vreemde lingen die in liet departement der Seine verblijven. De minister antwoordde dat het on derzoek der vragen begon onmiddellijk na de afkondiging van het dekreet van 26 Januari 1930. Vele vragen bekwamen bet gewenscht gevolg, en bet onderzoek der dossiers wordt regelmatig voortge zet. Schikkingen zijn genomen opdat dit werk in den kortst mogelijken tijd zou beeir.digd worden. Er dient aan herinnerd te worden dat de Belgen die Fran' rijk verlaten heb ben. hunne klachten moeten zenden aan den konsul van Frankrijk, die juridictie over hen heelt. De laatste uitstel is be paald op 30 Augustus, 1930, DE VOORWAARDEN TOT VERLEENING Bij koninklijk besluit van 29 Juli 1930, uitgaande van het 'Ministerie van Binnenlandsche Zaken en Volksgezond heid, wordt er oen bijzonder kenteeken «Herinneringseereleeken van het Eeuw feest» ingevoerd. Het wordt verleend aan hen die, voor 1 Januari 1931 ten minste twintig jaar lang, gedeeltelijk of geheel onder de re- geei ing van Koning Albert, goede en trouwe diensten aar. het land bewezen hebben. De voor 1 Januari 1906 volbrachte diensten komen maar in aanmerking zoo ze door de Herinneringsmedalje der regeering van Leopold II niet reeds wer den beloond. Overeenkomstig het koninklijk besluit mogen de bijkomende- annuiteiten voot oorlogsdierrst in aanmerking komen voor het berekenen van de twintig jaren dienst. Aan d<? oudstrijders van den veld tocht 1914-1918 werd-t er verleend 1. Een annuit-eit voor iedere vermel ding bij Legerdagorder, met. uitzonde ring van gemeenschappelijke vermei dingen in verband met wegens ancien- netelt toegekende eereteekens. 2. Een annuiteit voor het Oorlogs- kruis met palm of bijkomende palm we gens langdurige aanwezigheid op het front; 3) Een halve annuitei-t voor iedere frontstreep. Gedemobiliseerden, die in boven staande voorwaarden verkeeren en dat eereteeken verlangen, kunnen een aan vraag richten tot het Ministerio van Landsverdediging. De aanvragen moeten vermelden haam en alle voornamen plaats en da tum van geboorte; 'korps of dienst waar toe belanghebbende behoord heeft, met datum van intrede en vertrek; stam boeknummer; juisit adres; in welke taal het brevet dient opgemaakt. Londen 29 Juli. De Financial News» bespreken de jongste faillieten op 't "Vasteland, doen opmerken, dat Belgie tet-nu-toe aan de «zwarte reeks» is ontsnc.pt, doch laten er dan opvolgen: «Men hoort echter spreken van de mo gelijkheid van twee stakingen van beta ling, waarvan de City in zekere mate den weerslag zou kunnen gevoelen. Uit Sourbrodt wordt bericht dat Ko ning Albert Dinsdag morgend, om 8 u. 10 per vliegmachi -n naar 't kamp van Elsenborn is vertrokken. 1 Hij had het vli-egplein van Evere ver laten met een toestel, geloodst door luitenant Lenoir. Generaal Swagers cn majoor Van Cauberg, vergezelden den Koning, ieder in een vliegtoestel, geloodst het eene door Forest en het andere door Hoton. Generaal Gilleaux, bevelhebber van het vliegwezen, volgde ook Zijne Ma jestcit in een vliegtoestel, geloodst door den adjudant Lang. Volgens nader toegekomen berichten heeft dc Koning zijne reis per vliegtuig niet kunnen voortzetten tot Elsenborn. Ter hoogte van la Baraque Michel werd het weder zoo ongunstig dat de loods het niet veilig oordeelde van de reis voort te zetten en keerde terug naar het vliegtuig van Bierset. Het is om. 10,30 uur dat de Koning en zijn gevolg per auto naar het Kamp vertrokken is alwaar hij de schoolkinde ren in oogenschouw heeft genomen, terwijl deze langsheen den weg waren opgesteld. De Koning onderhield zich met den burgemeester de. onderwijzers en de on derwijzeressen. Door de kinderen werd de Braban^onne gezongen. DE TERUGTOCHT Om 14,50 uur is de Koning uit Elsen born terug te Evere aangekomen. De luchtreis verliep ditmaal in de beste voorwaarden. DINSDAG IN DE HAVEN AANGEKOMEN Zooals bekend wordt op de Antwerp- sche tentoonstelling een Nederlandsche weck gehouden. Ten einde deze op te luisteren brengt een Nederlandsblv es kader thans een bezoek aan de Schelde- stad. De oorlogsbodems zijn Dinsdagmor gen aangekomen. Op den grijzen stroom werd omstreeks half e! f de «Heemskerk», zichtbaar voor de roede beft de staf, muziek van dc Nederlandsche Marirq aan boord van het admiraalschip, de Braban^onne» aan. Inmiddels, stevent ook do «Witte De Wit» binnen en wordt naast de «Heemskerk» gemeerd. Konsul-generaal Ruys, generaal Ver Eecke en majoor Gcdeau, alsmede ha venkapitein Adriaenssens en hoofdkom- missaris Van Den Steen zijn bij de aan komst aanwezig. Even voor lialftwaalf gaan de overheden aan boord. De mari niers presenleeren het geweer en de lijke. ernstig gekwetst aan het aange- TOERAUTO TE PLETTER GEREDEN TWEE DOODEN EN ZEVEN GEWONDEN Maandagavond, omstreek 7. uur, ge beurde een schrikkelijk autc-ongeluk te St. Amandsberg, aan de wijk oude bar- reel, gelegen Antwerpsche steenwe; Een foerauto, toebelioorende aan de Royal Talace Garage te Bi ankenberge, bezet met Engelsche toeristen, komende uit Antwerpen, naderde uit de richting van Lookristi. Nabij de viaduct aan de Goedlevenstraat, kwam de motorfietser Pietcr Van den Abeele dokarbeider, wonende Meulesteedsehen steenweg uit deze straat gereden. Op hetzelfde oogenblik kwam de toer- auto rnet gewone snelheid aangereden. De autobestuurder die den motorfiets.er wilde ontwijken, op wiens duozitting Oskar Veyt gezeten was, wonende Lour- destraat te Ooslakker, zwenkte links, alle remmen sluitend. De linkervoor- band barstte. De wagen boisle tegen een boom cn kwam daarna terecht tegen den muur. De auto werd letterlijk ineenge- drukt. De motorfietser werd verschei dene meter ver geslingerd. Een vrouw stortte uit de auto en viel op slag dood. Gehuil en getier steeg uit de verbrijzel-r de auto op. Personen, die liet ongeluk zagen gebeuren, snelden Ier hulp. De politie werd verwittigd. De h. adjunkt-, kommissaris Van Hcecke kwam ter plaatse, en stelde het eerste onderzoek in. Dokters Van de Korkhove, De Jon en Paul Desbonnct dienden de eerste zorgen toe. -DE SLACHTOFFERS Mevr. Stowel-Davidsen, 58 jaar, werd op slag gedood. Zij had een schedel breuk opgeloopen. Haar echtgenoot, de h. Stowcl, was zoo zwaar gekwetst, dat hij een half uur later overleed. De doch ter van deze twee personen werd insge- TE EVERE Zooals reeds gemeld, is de prins van Wales, de oudste zoon van het EngeH sche koningspaar, deze week de gast van de Belgische vorslen, in verband met zijn bezoek aan dc tentoonstellingen Itr Antwerpen en te Luik. De Engelsche kroonprins, is Dinsdag avond, uit Croydon, per vliegtuig to' Evere aangekomen. Even na halfvijf. verschenen de koning en de koningin op' het vliegveld, waar zich reeds talrijke personaliteiten bevonden. Enkele minuten voor vijf kondigde motorgeronk de aankomst van den voor name gast aan. Uit de grijze regenwol ken kwam langzaam het Engelsch smal deel te voorschijn. Na even boven het veld gecirkeld te hebben, streken de drie sierlijke luchlvogcls zachtjes neer. Het toestel van den prins, bestuurd door kapitein Don, rolde gezwind tot voor de loods,waar onder een afdak, de wach tende overheidspersonen een schuil plaats voor den regen hadden gevonden. De koning en de koningin staplen zonder aarzelen, door de modder heen, naar het veld toe, spijts een stormach tige regenvlaag die precies op hetzelfde oogenblik neersloeg. DE BEGROETING Intusschen sprong de prins van Wa les vlug en lenig nit h&t toest-el: een innemende verschijning, in lichtbruin vliegerspak de blonde haren door den wind verward. Beweging e.n houding verraden den sportsman. De konrng treedt zijn hooge gast te gemoel en-drukt hem de hand. De. prins van Wales kust de hand van onze vors tin. En dan volgt de voorstelling van de personaliteiten. Het geheele tooneeltjc spoelt zich af in den regen. Dan wordt do Engelsche kroonprins naar een hofauto geleid. Hij laat onze koningin instappen en gaat naast haar plaats nemen. Als ook de koning neer zit, verlaat de auto bet vliegveld in de richting van he.t paleis. Deze korte plechtigheid was treffend in haar eenvoud. «Heemskerk» lost de gebruikelijke sa luutschoten. De onderzeeers «O. 9» en «0.70» zijn intusschen ook komen aan leggen. Niettegenstaande den regen is er heel wal volk op liet Zuiderterras om de aankomst van het Nederlandsche smal deel bij U wonen. Dinsdag namiddag word een Minis terraad gehouden. Bij het eJnde der ver gadering werd aan de Peis de volgende mededeel ing afgekondigd De leden der Regceving vergaderden in Raad, onder voorzitterschap van den heer Jaspar, eersten minister. De heer minister van buitenlandsche zaken bracht verslag uit over de bui tenlandsche politiek. De Raad behandelde, gedurende het overige der zitting, allerhande achnini.s- traüeve, yraagstukken, zicht. De toeristen Huut en Macquy lie pen zware verwondingen op, veroor zaakt door glasscherven van. de auto. Twee andere inzittenden werden ook ge wond. Per ziekenauto werden de ge kwetsten naar de kliniek van dokter Vercauteren overgebracht, terwijl de twee lijken naar het doodenhuis te St. Amandsberg vervoerd werden. De motorfietser Van den Abeele brak het rechter sleutelbeen en De Veyt klaagde over inwendige pijnen. Beiden werden na voorloopig verband, naar hun woning overgebracht. Volgens de eerste vaststellingen wordt de oorzaak van hot ongeluk toe geschreven aan de onvoorzichtigheid van den motorfietser. Dinsdagnamiddag slapte het parket af, met de hh. onderzoeksrechter Jac- quart en don wetsdokter, die de lijk schouwing deed van dc twee slachtoffers Dit verschrikkelijk ongeluk heeft bui tengewone opschudding yerwekt, AANKOMST VAN DE «ALBERTVILLE» Dinsdagmorgen, ten 9 uur is de Bel gische stoomboot «Albortville», kapi tein Bosquet, in Antwerpen van Congo toegekomen, waar eene groote menigte de terugkeerenden opwachtte. Aan boord bevonden zich 118 passa giers van le klas, 95 van 20 klas en 3 in 3e klas. Onder hen bemerkten wij de eerw. zusters de Caerle G. en W. Travers, der Zusters Franciscanessen; de eerw. pa ter Vaneeghem M., capucien cn de fami lie Innocent, die voor rekening der Pa ters Jezuieten naar Congo ging en heden terugkwam. Onder de passagiers bevonden zich ook M.M. F. Cattier, voorzitter van den beheerraad van de «A.M.I.», A. Van Op stal, beheerder-afgevaardigde en zijn twee dochters, welke hun verlof in Por tugal hebben doorgebracht. Te Lissabon hebben ze de groots.chö feesten bijgewoond, die door de Portu- geesche regee.ring waren ingericht ter gelegenheid van onzen Nationale Feest dag en de 100e verjaring onzer. Onaf hankelijkheid. De lading bestaat uit 2642 ton ver schillende goederen, waaronder 343 ton palmpitten, 947 ton eo-pal, 135 ton palmolie, 69 ton cacao, 43 ton koffie, 6 ton caoutchouc, 287 ton katoen, 691! ton koper, 94 ton hout, 3 ton ivoor, 4 ton vellen, 8 Ion sesamzaad en 12 ton er&chillende goederen, Hebt U geld te beleggen in AKTIES o/ OBLIGATIES raadpleegt de Deze oclast zieh met het uitvoeren van BEURSORDERS op al de binnen- In buitenlandsche geldmarkten aan de VOOROEELIGSTE VOORWAARDEN 1652

De Volksstem | 1930 | | pagina 1