2 Overwegingske. genk Tier Oest-VlitRderso Zaterdag Oogst 1950 Landelijk Eucharistisch Kongres te Mechelen Hei Engelsch luchtschip over den Oceaan De E er jaardag van IHinister Jaspar De Japansche prinsen in België De Aardbeving in Italië De Staking in Noord - Fr a n krijk De Tragische Vlucht van van Matthew en Hook Landbouwbelangen Kerkstraat, 9 »n 21, Aalst. Telefoon 114. 2CXXS» JAARGANG NUfftMER 176 DAGBLAD 20 Centiemen Uitgevor J. Van Nuffel-De Gondt. H. Alphonsus |Zonop4,25Zonaf7,27 V. M. 9 L. K. 17 Publiciteit builen het Arrond. AALST. Agentschap Havas, Adolf Maxi am 13,ie Brussel Rue dc RichelieuParijsBank Building /King sway, 20 Londres W- C. 2. Sinds lange jaren reeds wordt or ▼eel gewerkt op sociaal gebied. Nie mand zal betwisten dat men niet genoeg doet voor do werkende klas. Ja de burgerij zou durven inbrengen dat men te veel in de weer is voor de arbeiders en to weinig voor haro be. scherming. 't Is ook waar dat velo werkers en workstors niet gonoeg 'begrijpen en waardeeren wat man in 't werk stelt tot bun meeste voordeel en tot bet volbrengen van huu ver langens. Zekerlijk do toestand van vóór den oorlog mocht en moast verandoren en verbeteren. Nu allo veranderingen zijn geon verbeteringen, zegt bet spreekwoord en dat blijft een groote waarheid, Doch men mag van de goede zaken en van de weelde geen misbruik ma ken. De weelde is een kwade beest zegt nog 't spreekwoord en die beest verslindt alles tot de beste zaken toe.. Te veel woelde kan niet deugen, want die leidt onvermijdelijk tot «buis. Men moet zijn eigen en diege nen die aan onze zorgen zijn toover- trouwd of voor wiens verantwoorde lijkheid men moot instaan, kunnen intoomen en wel oens muilbanden. Wat er ook van de kwestie of de zaak is, bet staat vast dat er veel arbeiders, werksters en werkersge zinnen de spaarzaamheid daarlaten en zich aan verkwisting overleveren. In sommige werkerswoningen, in som mige werkliedenfamilies gooit men bet eens zuur en thans gemakkelijk gewonnen geld langs venstors en deu ren buiten. De arbeider-enkeling ziet or niet moer op om geld te verbrassen, te verteeron, zijn gang te laten gaan.., men wint het immers zoo rap en met zoo weinig moeite. Ja zeker bot geld is goedkooper dan vroeger, dat voelt iedereen Doch de weerde van 't gewonnen geld kent men niet meer of schat men niet meer genoeg. Maar waarom dan nuttelooze,dwa ze, onbezonnen kosten maken! Omdat er sommige schatrijken zoo handelen? Omdat Pier, Jan, Klaas zoo te werk gaan Omdat het menschelijk opzicht dat vergt Omdat de mensch in 't alge meen en onder dat opzicht beschouwd oen aap of «martiko» gelijkt Om dat de mensclien groote kinderen zijn? Een appeltje tegen den dorst mag nochtans van kant gelegd worden 1 Zullen ds tijden blijven zooals zij thans zijn Zal 't werk voortgaan, voortduren zooals 't nu nog redelijk is. Zullen de loonon blijven wat zo zijn op onze dagen Ga moogt zolfs in alles 't beste voorspellen on verzekeren, dan nog blijft de ondervinding en roept ze ons spreekwoordelijk toe Hebt en gebruikt zorgen voor morgen, 't Zal te laat zijn om den put te vullen als 't kalf verdronken is. Morgen komt te laat. De tegenwerpers zullen het hunne inbrengen Iedere dag heeft zijn last. Geen zonsopgang zonder moeite. Geen werk dat niet moet be taald worden of onbeloond blijven 1 Met sparen gaat het ook op. Achter ons vergaat de wereld. Laat ons nu het hoofd met rozen versieren, terwijl ze nog niet verslenst zijn en het nog tijd is. Dat zjjn waarheden gevolgd van enwaartreden, doch 't zekerste is 't beste en onzinnig spreken en onwijze praat vertellen komt hier absoluut niet van pas. Daarom roepen wij aan onze werkende klas toe Spaart 1 Spaart meer 1 Weest spaarzaam om gerustiger, vrediger en vreugdiger en deugdiger loven Ie genieten! Marc. Het Algemeen Sekretariaat stuurt ons de volgende mededeelingen I. DE VLAGGEN MEE Sommigen hebben zich' afgevraagd of de vlaggen van de parochies en van de katholieke werken ook deelnemen aan de massabetooging van Mechelen. Na tuurlijk Natuurlijk 1 Eerst en vooral omdat onze vlaggen een van de heerlijkste rijkdommen zijn en op kunstgebied een ongeëvenaarde waarde bezitten. Wat is et schooner dan een vlaggen ontplooing Vraagt het maar aan de mannen van den Boerenb'önd, van de Bonden van bet H. Hart en van de Ka- jotters: waarom ze zooveel beziens heb ben gehad in Home; wat de vreugde van den H. Vader zoo opgewekt heeft Ze zullen B antwoorden de vlaggen Ook laatst nog op het Internationaal Eucha ristisch Congres ie Carthago waren de vlaggen van de Bonden de «clou» van de slotprocessie, zoodanig dat een Fran sche Bisschop uitriep de Vlamingen hebben dc ramen van hun cathedralen naar Carthago gebracht Maar de groote reden waarom onze vlaggen al onze vlaggen naar Me chelen moeten is dat ze daar het sym bool moeten zijn van al do katholieke werken en oiganisalies van geheel het land, die hulde komen brengen aan Christus, den Koning van de Eucharis tie. Dus van nuaf het wachtwoord gege ven: geen enkele vlag blijft thuis. II. ZANGEN EN MUZIEK. Op Zondag 31 Augustus vooral zal er te Mechelen geen tekort zijn aan bewe ging, leven... en muziek. De toetredin- ken komen zoo geweldig binnen dat het cijfer van 100.000 vroeger voorspeld, zeker overtroffen wordt. Van 's morgens tot 's avonds, zal het een geroesemoes zijn van vrome en opgewekte betoogers, niet alleen in de groote straten, maar tot dc kleinste straten van Mechelen zullen bezet zijn. Verder hebben reeds vele muziek maatschappijen, fanf&ren en harmonies bun toetreding beloofd. Hier wenscht liet- Sekretariaat een bijzondere hulde te brengen aan de maatschappijen, die, om reden van het uitzonderlijk karakter en \an de hooge beleekenis van deze massabetooging, hunne toetreding ge heel belangloos hebben aangeboden ze hebben daarmee een prachtig voor beeld gegeven. Al te samen worden tusschcn 150 en 200 fanfaren verwacht, die concerten zullen houden in de verschillende stra ten, waar de zes stoeten zullen gevormd worden, en ook het opmarschecren zul len opluisteren. Een eigenaardigheid van het Congres zal ook het ruime deel zijn dat aan ge zamenlijke zang wordt aangewezen Onder de Pontificale Mis van 11 uur zal door het volk de Missa de Angelis uitgevoerd worden, met Credo I. Onder dc stoet en in afwachting dat de geestelijke stoet op de Wilsonlann ankomt- zullen ook algemeen gekende liederen uitgevoerd worden De roede Roos, Wij willen God, het Bondslied, Lauda Jerusalem, enz. (de woorden ver schijnen in het Congresboek). Op de eindplechtigheid zal het Te Deum (Juxta more.m mmanum) uitge voerd worden. Eindelijk zal de Mechclsche beiaard spelen en de talrijke congressisten ver gasten op heerlijke concerten.' Aan afwisseling, zooals men ziet, zal het niet ontbreken. III. WIE HELPT ER MEE Ilct Inrichtend Komiteit herinnert er nog ehns aan dat de onkosten van bet Congres outzetteud groot zijn en dat bet op de medewerking rekent van alle weldenkende lieden om dc onderneming ook geldelijk te steunen. Van iedere deelncmier, die per trein, tram, autobus of fiets naar Mechelen komt, wordt de som van 3 fr. gevraagd worden hen aangeboden als aandenken aan hun schoone daad. Degenen, die zich op deze wijze wen- schen aan te sluiten bij het Congres, kunnen zich wenden tot het plaatselijk komiteit, ofwel .het bedrag rechtstreeks sturen aan het Algemeen Sekretariaat BIJ HET EILAND BELLE-ISLE Londen, 31 Juli. Gisteravond om 7 uur vloog het Engelsche luchtschip het (Postcheck, n. 288628). 16, Korte t0°» fat Dinsdagnacht van vliegveld te Cardirigton is opgestogen Schipstraat, Mechelen. (De Minister van Buitenlandsclie Za ken en Mevr. Hymans hadden Donder dag, in hun hotel der Herlogelijkestraat te Brussel al de leden van het Goever- nement op een ontbijt uitgenoodigd Deze ontvangst eindigde met ©ene. verr rassing. Want het ontbijt was slechts een voorwendsel om M. Jaspar te vieren die ervan volstrekt niet verwittigd was. De Eerste Minister is 60 jaar oud ge worden, en zijne kollegaa wilden dezen verjaardag in familie vieren. Het «komplot» kwam maar uit toen de champagne geschonken werd. M. Hy mans stond recht en richtte den Eer sten Minister, namens zijne kollegas, de hartelijkste gelukwenschen toe, er overhandigde hem, als geschenk, een si garettendoos in gedreven zilver, waarop de handteekens van al de ministers ge graveerd zijn. M. Jaspar dankte ontroerd en gemoe delijk voor de aangename verrassing. BEZOEK TE ANTWERPEN De Japansche Prins en Prinses Taka- matsu hebben Donderdag een bezoek gebracht te Antwerpen. De Prinsen wa ren vergezeld door M. Nagai, gezant van Japan en Mad. Nagai; M. Takeo Yama- gata, ceremoniemeester; Makichi Ishi- kawa. grootmeester van het prinselijk Huis; kapitein Mizurfo, stafofficier en Mad. Oachiai, eeredame. De reis van Brussel uit geschiedde per auto. Aan den inkom der stad wer den de Prinsen verwelkomd door M. Vandevelde, voorzitter van den Japan- schcn Vriendenkring, en door M. Mino- da. konsul-generaal van Japan. Aan dc prinses werden bloemen aangeboden. De autos reden naar liet stadhuis, waar de Prinsen ontvangen werden door den burgemeester, omringd door de schepenen. De burgemeester heette de hooge bezoekers hartelijk welkom. De Prins bedankte. Daarna bezochten de Japansche Prinsen de verschillende za len van het stadhuis en betoonden bij zonder belangstelling voor. de kunst voorwerpen. 4 Van het stadhuis ging de tocht naar de Kathedraal, waar de hooge bezoe kers ontvangen werden door de leden van den kerkraad. Ten 11 ure scheepten zij in de haven in aan boord van de salonboot am de haveninstellingen te bezoeken, Mid dags waren zij de gast bij M. Vandevel de en 's namiddags bezochten zij de ten toonstelling, en moei in 't bijzonder, de Japansche afdeeluig. TOENEMENDE BEDRIJVIGHEID VAN DE VESUVIUS De bedrijvigheid van den Vesuvius is in de laatste 24 uur aanmerkelijk toegenomen, waardoor bij de bevolking die nog leeft onder de verschrikking van de aardbeving opnieuw onrust ge wekt wordt. Des nachts vertoont de berg cc.n fan tastisch schouwspel, daar vlamtongen of en toe ten hemel opstijgen. Een sectie van den kegel is opengc- spleten, waardoor een sterke gloed den .hemel verlicht. 'De hoeveelheid ontsnappende rook is niet belangrijk toegenomen terwijl er evenmin schokken zijn waargenomen. door de plaatselijke koniiteiten. Daar voor ontvangen de congressisten hel NOG MEER LIJKEN ONTDEKT herkenningsteeken van het Congres en Een verslag van den onderstaatsse- een rijk geilluslreerd congresboek, mei krotaris van opertbare werken van het plan en de beschrijving van Meche- Italië wijst op hot feit dat met den len, de woorden van de uitgevoerde zan- heropbouw in metselwerk van e.lf dor- gen, de volledige dagorde, de plaatsen pen een aanvang werd gemaakt, waar de vergaderingen zullen gehouden Te Acadia werden nog drie en te. worden, de volgorde van enz. enz. dc s.toeten, Monlccalo nog twee lijken ontdekt. Dc podeslaat. van Lacoodonia beeft aan Daarenboven wordt in iedere parochie Mussolini getelegrafeerd om hem do rondgegaan om besehermende leden en ecreleden aan te werven. De bescher mende leden betalen 100 fr. de eerele- deïi 50 fr. Kunstrijke, toetredingak^actoa, verknochtheid en de erkentelijkheid der bevolking uit te drukken voor den'spoed waarmede de, herslcllings\YT>vken Wer den aangaat. mei bestemming naar M-ontreal (Kana da) over dc Straat van Belle-Isle, ten noorden van New-Foundland. Men sein de aan boord, dat het weer nog steeds gunstig was. De miotoren liepen uitste kend zonder de minste onregelmatigheid DONDERDAGAVOND TE MONTREAL VERWACHT Montreal, 31 Juli (draadloos) Dc «R. 100» is in araadlooze verbinding gekomen met Bellc-Isle, het stoomschip «Empress of France» en met het radio station van Montreal. Verwacht wordt, dat liet luchtschip Montreal vanavond tusschen 7 en 8 uur Greenwie.htijd zal bereiken. Het weer boven Kanada is gunstig. DE KANADEESCHE KUST BEREIKT Montreal, 31 Juli. De R. 100 heeft gisteravond laat (Kanadees.che tijd) de kust bereikt. BOVEN DE HUDSONSTRAAT GEVLOGEN Londen, 31 Juli. De seinpost te Saint-Hubert in Kanada meldt dat de «R. 100» Belle-Isle voorbij was te 1 u. 31 in den ochtend cri boven de Hudson- straat vloog. Een onweder belet den seinpost te Louisbourg met het luchtschip verbin ding te hebben. OP 600 MIJLEN VAN MONTREAL Montreal. 31 Juli. De R. 100 seinde zelf dat hot. Donderdagochtend boven het Anti-costi-eiland was, op 600 mijlen van Montreal. Vanaf den 15 Juli bleef mna zonder aieuw» v&a hen. Acht dagen nadien kwam te Londen het bericht toe, dat Matthew alleen de Krone aangekomen was, waar hij door ontbering en ver moeienis uitgeput nederviel. Na verzorging verklaarde Matthew dat hot vliegmachicn in de jungle neerge- istort was, doch dat hij en Hook onge deerd bleven. Zij bevonden zich- zonder levensmiddelen in de woestenij. Dag ca nacht stapten zij in de richting van do bewoonde streek. Des. nachts konden zij geen aog sluiten, daar het gevaar voor, de tijgers te groot was. Hook was volledig uitgeput. Den vijf den dag verklaarde hij aan zijn gezel dat hij niet verder ilieer kon. Op dit oogenblik hadden zij den oever ccaer rivier bereikt. Matthew wilde zijn gezel niet verlaten, doch Hook smeekte, hem, dat hij alleen zou voortrukken om hulp te halen. Mattew geraakte over dc ri vier en over het gebergte van den over kant, waar hij de bewoonde streek van Krone bereikte. Matthew had zoo goed mogelijk aan geduid waar zijn gezel achtergebleven was. Ecne hulpkaravaan trok uit, doch moest na acht dagen vruchtelooze op sporingen terug-koeren. Ecne tweede ka ravaan werd den 23 Juli uitgestuurd, en het is deze, die nu het lijk van Hook ontdekt heeft. Hook woonde in eene voorstad van Londen. Zijne vrouw li-ee.ft daar bericht ontvangen van den dood van haren man. De ongelukkige wil er geen geloof aan hechten, en hoopt ondanks alles nog dat haar man in le-von is. DÈ TOESTAND TE RIJSEL ONGEWIJZIGD 'De staking te Ilijsel duurt nog steeds voort. Incidenten ooen zic.h evenwel niet voor. Voor Woensdag was geen enkele be tooging uitgeschreven. De arbeiders, ko men alleen bij de arbeidsbeurs lnin sta- kin.gskaart afhalen. Twee fabrieken, die tot nu toe bui ten de staking gebleven waren, zagen zich Woensdagmorgen bij g-ebrek aan personeel genoodzaakt de poorten te sluiten. Op enkele uitzonderingen na is de taking algemeen. De kantoorbedienden in de metaalnij verheid hebben zich solidair verklaard me.t de stakende arbeiders. Te Roubaix,wae een fabriek gedwon gen liet bedrijf stil te leggen, daar 214 van de 226 arbeiders in staking waren. Te Kamer ijk, Catteau en Maubeuge is een lichte beweging waar te nemen tot hervatting van het werk. NOG STEEDS UITBREIDING TE HAZEBROEK In de omgeving van Hazebroek breidt de werkstaking zich nog steeds uit. Tc Bailleul brak in een fabriett sta king uit op de weigering van de pa- roons de- salariseiscben in te willigen. Te Gorgue-Estaires zijn 1280 textiel arbeiders in staking. Te Hazebroek is hot beginsel van al- gemcene staking door de. arbeiders aan genomen. Het personeel van de textiel fabrieken heeft besloten loonsverhoo- ging van de werkgevers te eischen. Zij verklaren zich geheel aan te sluiten bij de nieuwe wet op de sociale verzekerin gen en vragen haar toepassing. Een duizendtal arbeiders zijn onder het zingen van de «Internationale» door de stad getrokken. HET LIJK VAN HOOK GEVONDEN Tc Londen is Woensdag het bericht toegekomen dat het lijk van den Engel- schen vlieger Hook in de Jungle van Birmanie is terug gevonden. Me.n zal zich den tragischen tocht van de Engel sche vliegers. Matthew en Hook herinne ren. Den 23 Juni laatst waren zij uit het vliegplein van Croydon opgestegen, om den tocht Engeland-Australic af te leg gen, ten einde het afstands^ekord te veroveren. In 't begin van den tochVmaakten zij snelle vorderingen, doch 'in Birmanie hadden zij mei. ongunstig weder af te rekenen: windork^nej?., zandstormen en stortregens. TIJDIG BEMESTEN Tijdig bemesten veronderstelt, dat de meststoffen zoo lang op voorhand toe gepast werden, dat zij volkomen aan- eigenbaat- geworden zijn op het oogen blik dat het nieuw gezaaide of uilge- plante gewas daar behoefte aan gévoelt. De meststoffen moeten door gansch de bouwlaag van hel vezelwortel net doorloopen en eenvormig verspreid wezen; daarom worden zij goed onder gewerkt, min of meer diep, al naarvol- gens. hunne eigene samenstelling, hun nen graad van oplosbaarheid, den aard van den 'grond, de groeiwijze van het geteelde gewas, enz. De meststoffen worden opgelost in water, en met-liet grondwater door dc bouwlaag gevoerd; die graad van op-? losbaarlveid verschiet van de eene. plant tot. de andere. Steeds zal het geraad zaam wezen de toepassing te doen bij naderenden regen, ook om te beletten dat verdichte oplossingen desgevallend schadelijk mochten inwerken op groei ende planten. Ilct voordeeligst zal liet wezen dc meststoffen op het bloote land uit te strooien en ten spoedigste in to werken. Li elk geval zal lvet geraadzaam wezen de meststoffen tijdig te gebruiken; de zwavelzure ammoniak, het superfos faat, de chloorpotasch en de zwavelzu re potasch worden in gewone omstan digheden best acht dagen tot drie we ken, terwijl de s.ylviniet-kamiet en do slakken liefst zes weken, twee maanden en langer zelfs voor de zaaiing of do planting toegepast worden. Dc dekbe.mestingen kunnen zeker nog voordeel geven, doclv, om het maximum van voordeel te bekomen zal liet steeds noodzakelijk blijken voor de zaaiing of. de planting te bemesten, aangezien in voorkomend geval een min of meer be langrijk deel niet het gewas, waartoe de bemesting bestemd was, maar wel de volgende teelt ten goede komt. INTENSIEVER. Hebt U geld te beleggen in AKTIES of OBLIGATIES raadpleegt de Deze oelast:ziah met het uitvoeren ven BEURSORDERS op al de binnen- tfi buitenlandseha geldmarkten aah da V00R0EEUGSTE VOORWAARDEN 1652

De Volksstem | 1930 | | pagina 1