OostVlaanderens Bedevaart naar Lonrdes Bank rear Oost-Vlaaadenn Oogst 1930 Incidenten aan de Fransch'Belgische grens De Duif in den Postdienst De Koloniale Troepen van Leopoldville Prinses Astrid in de Roomsch-Katholieke Kerk De Middenstanders naar Luik Het Aartsbisdom en Ward Hermans Het British Legion te Yper VOCRDEELIGSTE VOORWAARDEN XXXls- JAARGANG NU BI WEB 183 Karkslraat, 9 #n 21, Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Goationien Uitgever J. Van Nnffol-De Qendh 'Publiciteit buiten het Arrond. AALST, Agentschap Eaxas, Adolf Maxlaam. 13,te Brussel Rue dc Richelieu, Parijs Bank Building/Kingsway, 20 Londres W- C. 2. Gaëten Zonop4,33Zorial7,20 V. M. 9 L. K. 17 Per vliegtuig VIERDE BRIEF. Lourdes, 4n Oogst, 's avonds, Onze Bedevaarders schijnen geen vermoeienis Ie kennen. Immer voort in groote massa, neüien zij deel aan alle godsdienstige oefeningen, met diepen godsdienstzin, vol betrouwen op Maria. Niets kan hen afschrikken en, ondanks de warmte die, gedm rende den dag heerscht welk bui tengewoon heerlijk weertje— beklom, men zij. Zondag morgen 11. in dicht opeengepakte groepen,den berg, waar op de Kruisweg, Hobbelig is de krinkelende, steile weg, met stoenen, soms scherp of gladdig, bezaaid voren, door 't af glijdend water gegroefd, maken do baan nog ongelijker... En toch, aan- boudond.geloovig, hoopvol hernemen onze Bedevaarders Jezus' lijdensweg, biddend, zingend, mediteerend. Zij merken niet hoe prachtvol da zonnige natuur om hen been. langsheen de omliggende bergklompen, rustig in de groene valleien ten toon ligt. Met oogen van rouwmoedig geloof blikken de pelgrims op naar de meer dan levensgroots bronzen beeldengroepen de diverse stadiën van Kristus Lijden voorstellend.,.Altijd boogor, in zwen kende lijn, wen het «Stabat Mater» treurt, do «Wees gegrooten» preve len, de meditaties gelezen worden.., Heerlijke geloofsuitdrukking van meer dan 2000 menschen, met één zelfde gedachte bezield Gods onein dige bermhartigheid. Aan do XIIo Statie preekte E. II, Van Bossuyt hot sermoen «O Vos. omnes qui Iransilis per viam.. Gij die hier voorbijgaat, geeft aebt en ziel of er een droefheid is, zoo groot als dc mijne... Het lijden dat de Goddelijke Zaligma ker doorstond, verduurde Hij uit liefde voor ons. Om onze zonden treeft Hij dat. alles geleden, vrijwillig aanvaarden de den Kruisdood, om den wrekenden arm Giods tegen te houden. Mot Jezus leed ook Zij die Hij het meest beminde, Maria ook aanvaardde dat lijden, met dezelfde onderwerping als hij de boodschap. Haar «feest» be wijst haar instemming met de goddelij ke wilsbeschikking. Hier offerde Maria met God den Va der haar goddelijken Zoon. Eva, do ie moeder, trok ons allen mee in haar val; Maria, dc nieuwe moeder, kwam al les weer goed maken, door le lijden in wat ze het liefst had in haar liefde tol haar Goddelijken Zoon. In dat lijden werd Zij onze Moeder... de Moeder der Smarten, medehalpende, om ons de oneindige verdiensten van Jcsus en haar lijden toe te passen. Onder de middelen ter zaligheid, waardoor die verdiensten ons. worden toegemeten, hebben wij a) het vol brengen van den dagclijksclien plicht, b) het gebed, c) het lijden dat wij ook geduldig moeten verdragen, omdat lvel lijden loutert en sterkt. Offeren wij dat lijden op, tot uitboe ting van ^>nze zonden, tol bekeering der zondaars en om den zegen Gods neer le trekken over allen die ons duurbaar zijn, door Maria's bemiddeling. Geduronde het H. Misoffer werd een omhaling gedaan, die de Bede vaart, ten deele, moet toelaten a. s. jaar nog meer zieken naar Lourdes te brengen. Liefdevol gaven allen, uit godsdienstige naastenliefde. Zingend daalden wij den berg af, wen de vreemdelingen in bewonde ring stonden voor ons aantal, onze godsvrucht, onze tucht. 't Was niet nutteloos dat de zoo vendienstvolle geestelijke Bestuurder, de Z. E. H, Kan. Van don Gheyn, een beroep had gedaan op ellen, aan de baden, met de priesters, te bidden voor onze zieken. Heel velen omring, den het hekken, hun smeeken voe gend bij de aanroepingen tot ontfer ming, tot genezing. En bewonderens waardig verduldig blijven onze zie ken, hun eigen lijden offerend tot heil der anderen sublieme liefde, welke slechts de Katholieke godsdienst ge ven kan. Zullen wij mot genezenon naar Vlaanderen weorkeeren God geve het. Doch, wat huiten twijfel valt sterk in hun pijnen, den Heer lovend om huu geestelijk geluk, zullen onze ziekon de terugreis nomen, tot voor beeld vau anderen. In den nacht van Zon- op Maandag was de zoo ruime Rozenkranskerk er zijn ruim 2000 zitplaatsen met onze Bedevaarders gevuld. Er waren er zelfs in de vrij» tusschenplaalsen op stoeltjes gezeten, Van af 10 3/4 u, werd gezongen, gebeden, gemediteerd dieptroffende bespiegelingen, door den Z, E, H, Kan, Van den Gheyn, over de II. Eucharistie—tot om raid- dernacht, de talrijke priesters-bede vaarders aan> het hoofdaltaar en in de zijkapellen die het ronde schip van het heiligdom omkransen, de H, Mis celebreerden. En de lange rijen pel grims kwamon altijd voort aan de II. Tafel, treffend schouwspel. De cere monie is ten einde, het «Tantum Ergo» weerklinkt, een hreede zege ning van het Allerheiligste over de menigte Oost Vlaamsche bedevaar ders, en allen, met, diep in hun hart, hun Zaligmaker, gaan hotelwaarts of brengen huu Moeder aan de Grot een vernieuwden groet, wen ontelbaar, de kaarslichtjes pinken, en de Gave, witschuimend in de nachtelijke stilte, eon «Ave Maria» meezingt, lieden Maandag, is eigenlijk éen rustdag, alhoewel toch verscheidene ceremonieën plaats grijpen, inzonder heid bijzonderlijke gebeden voor de zieken, Heerlijk schittert nog altijd 't zon- uoken, hadend do gansche omgeving in betooverend licht, blinkend groen en goud en hronskleur op de hergen, purper met geel gemengd tusschen de hoornen der Esplanadelauen, Vreugde en voldaanheid straalt op ieders gelaat en alle Bedevaarders spreken nog immer den grootslen lof uit over de perfecte wijze waarop het Bestuur dor Bedevaart alles heelt ge regeld, In hun naam, hier onzen oprechten dank. Voor zoover we weten, haoft nie mand moeilijkheden van gevolgheh- bend belang aan te slippen, zoodat ons verblijf bier naar ieders voldoe* ning verloopt, Spijtig dat de dagen vliegen, nog rapper, schijnt het, dan in Beigie. Morgen, Dinsdag, hebben wij als bijzonderste godsdienstige ceremoni», de II. Sacramentsprocessie, welke door onzu Bedevaart geleid wordt. De Z, E, H, Kan, Van den Gheyn za! de eer hebben het Allerheiligste te dragen en de zieken te zegenen, Godo schenke ben verlichting. Die dag is, spijtig genoeg, de laatste, die wij te Lourdes mogen doorbrengen, daar den volgonden dag wij de terugrois moeten ondernemen, met oponthoud te Lisieux, Ons hart banijpt bij do gedachte de gezegende grot van Massabielle reeds te moeten verlaten, Doch, velen onzer drukken reeds do balolte uit, weldra te Lourdes terug te keeren. Wees gegroet, Maria l DE POLITXE-COMMISSARIS VAN MEE- NEN EN EEN GENDARM GEKWETST Schermutselingen ten gevolge van de staking in den textielnijverheid, ihadden Maandag nlaats aan de grens Hatlewijn- Meenen, Xoen de autocars, aankwamen uit Roubaix-Tourcoing, yervjoerende Belgisehe werklieden, mannen en vrou wen, wonende in Belgie. De eerste schermutselingen hadden plaats oin 5,30 ure des avonds. Een groet getal stakers s-tonden op de wijk Barakken, te wachten naar de werklieden die aan den arbeid wanen ge bleven. De eerste ploegen waren de bureelen van de Belgische en Fransche djouane gepasseerd zonder hindernis. De betoogers wierpen scheldwoorden naar het hoofd der Belgische werklie den die in de autocars stapten. Eens de tolpleegvormen vervuld, had den op een lOOtal meters van de grens, hevige fooneelen plaats. De eerste autocar werd bel<jgcrd met steenen, waarvan de ruiten werden ver brijzeld. Eene vrouw getroffen door een steen werd aan het voorhoofd, gewond Eene vrouw die uit den autowagen stap le, werd omringd en geslagen De chauffeur die tusschen kwam werd aan gevallen en geslagen. De vrouw werd door een werkman verdedigd die haar in den autowagen bracht, die dan vertrok onder een ha gel van steenen. Een tweede voortuig onderging het zelfde lot. Een jong meisje werd insge lijks door een steen aan het voorhoofd gekwetst en een andere aan het oog. Van een derde autowagen door dc sta kers tegengehouden, stapten jonge moisjes af, die erg werden geslagen. Plet alarm werd gegeven door M. DeT ghey6t, politiekommissaris van Meenen, die zich dicht het Belgisch- tolbeheer bevond. Eenige agenten (cn ge.ndarmen ter plaats gestuurd, herstelden de rust. Echter om 9 ure 's avonds hadden talrijke stakers post gevat in de Rijsel- sclvestraal te Meenen. De politiekommissaris nam de noo- dige maatregelen om de orde te doen handhaven en een barreel werd opge-7 steld aan de. grens door de gendarmerie van Meenen. Om 10 ure kwamen dan de autobus sen uit Frankrijk aan, met Belgische werklieden die. tot 9 ure hadden ge werkt. Zij worden door dc stakers uitge jouwd; de betoogers wierpen zich op de vrouwen die zij mishandelden. Een gendarm die een staker wilde aanhouden die zich liet ergst aanstelde, was verplicht hem los te laten want de stakers wierpen met flesschen, steenen, kortom alles wat onder he.n bereik was naar do gendarmen, waarvan een erg aan de kaak werd gekwetst. Een ander gendarm werd bijna de kleederen afgerukt. Middelerwijl waren dc aan het werk gebleven werklieden in eene herberg op Fransclien bodem gevlucht. De stakers gaven het niet op cn zelfs werden vuurschoten gelost. Alsdan deed de lieer politiekiommis- aris de eerste gebruikelijke sommaties terwijl de gendarmen hunne karabijnen gereed hielden. Deze maatregel had voor gevolg dat dc stakers zich terug trokken. Op dit oogenblik werd de kom.miissa- ris aan het voorhoofd door eene flesch getroffen en erg gekwelst. Men bracht hem in een naburig huis, waar hij de noodige zorgen ontving. Stilaan kwam er nadien kalmte maar de werkvrouwen konden slechts 's nachts 'huiswaarts keeren, geeseorteerd door gendarmen. sel, in den geschiedkundigen stoet, het voorwerp van geestdriftige ovaties. Ook Maandag namiddag hebben zij nog een deel van den stoot medegemaakt, doch daar zij denzelfden avond moesten af reizen, hebben zij ten 5 ure, aan de Hal- lepoort, den stoot verlaten, om naar de kazerne der Daillyplaats weer te keeren. Hior maakten de zwarte soldaten de toe- Jdelandsche Zee dat de duif haar glorie-*' bereidselen voor de afreis. Koffers cn titel won. Het gebruik van de postduif dagfee-' kent van de oudste tijden. Langen tijd voor dd christene tijdrekening gebruik-* ten haar de Chineezen als boodschap ster, maar het is bijzonder rond de Mid-< MAANDAG AVOND TE ANTWERPEN INGESCHEEPT VOOR CONGO Het detachement koloniale troepen van Leopoldville heeft Maandag avond Belgie verlaten om naar Congo weer te keeren. Men weet dal deze troepen naar Belgie gekomen waren om hier deel te nemen aan de vaderlandsche feesten der honderdste verjaring onzer onafhanke lijkheid. Op al dc. groote plechtigheden, to Brussel, Antwerpen on Luik, hebben do kolonialen den uitbundigste bijval behaald. Zondag nog waren, zij te^B.rus- valiezen, inhoudende de aankoopen wel ke de zwarten in Belgie hebben gedaan, werden in autokamions geladen. Daarna weerklonken in den koer der kazerne bevelen. De negersoldaten moesten nog eene reeks oefeningen uit voeren, als- tijdverdrijf in afwachting der afreis. Ten 7 Y2 ure -stopten de autocars voor de kazerne. De soldaten stapten in, en dadelijk ving de reis naar Antwerpen aan. Kolonel Labbeye, bestuurder in het ministerie van kolonies, en andere over heden waren bij deze afreis aanwezig Eene talrijke menigte juichte uitbundig toe, terwijl de autocars wegsnorden. Te Antwerpen zijn de koloniale troe pen onmiddellijk ingescheept aan boord van de «Mayumbe», welke naar de ko lonie afgevaren is. Gisteren Dinsdag is H.K.II. de Herto gin van Brabant in de Roomsctr-Katho- ke Kerk opgenomen geworden door Zij ne Bmiinentic Kardinaal Van Ro>ey, aartsbisschop van Meohelen. De plechtigheid heeft plaats gehad in de kapel van het aartsbisschoppelijk paleis, in tegenwoordigheid van Z. K. H. den Hertog van Brabant, van E. H. Kanunnik Dossain en E. H. Leelef, pri- vaatsocretaris .van den Kardinaal. Duizend twee honderd Middenstan ders uit aclit en dertig verschillende bonden van O.ost-Vlaanderen trokken verleden Maandag per bijzonderen trein naar Luik. Afgehaald ter statie. Guille- mins door afvaardiging vau dc Chris ten Middenstandsorganisatie van het Luiks.che, trok de stoet door de bijzon derste straten der stad, voorafgegaan der Middenstandsjeugdvlag, naar het stadhuis, waar het schepenkollege den Oost-Vlaamsohcn Middenstand op wachtte. Z. E. E. Joos, bracht den groet van den Vlaamschen Middenstand aan de Waalsche broeders. De lieer eerste schepen sprak een prachtige welkomre de uit en beide aanspraken werden lui de toegejuicht. Schuimwijn werd aan allen aangeboden. De dag we/d flink en aangenaam doorgebracht. Beide afdee- lingen der Tentoonstelling werden be zocht. iDoor «De Standaard» wordt volgend bericht medegedeeld Naar wij in ccn katholiek Neder- landsch blad lezen, en ons bij nadere informatie wordt bevestigd, heeft volks vertegenwoordiger Ward Hermans van zijn pastoor-deken een schrijven ont vangen, waarin hem uit naam van Zijne Eminentie Kardinaal Van Roey, aarts bisschop, werd meegedeeld, dat het hem niet meer is geoorlofd de HH. Sakra- ïwenfen te ontvangen, noch in zijn woonplaats Hoist-op-den-Berg. noch overal elders. En dit zoolang hij zijn oneerbiedige uitlatingen jegons de bis schoppen, in «Do Schelde», van 15 Juni jl-, niet openlijk zal hebben herroepen. Te lleist-op-den-Berg hoorden wij dat Ward Hermans den wensch had te kennen gegeven van zijn pastoor-deken te vernemen welke in zijn Schelde-arU- kel de door Zijne Eminentie gewraakte uitlatingen zijn. Voornoemde Z. E. H. Pastoor-Deken is echter thans in re- tret. Voorzeker, zo.o verwachten de. Vlaam sche geloovigcn ook zijn geloofs broeders van een andere Staatspolitieke denkwijze als de zijne zal Ward Her mans zijn verlangen te kennen geven in deze tragische aangelegenheid te han delen, als een goedwillend kind der Kerk. Aldus werd ook verzekerd te Turn hout, door Ward Hermans' moeder, wier schoonc geloofsijver aldaar een voor werp vein stichting is yoor .Veleu. i Verscheidene eeuwen voor Christus had in Griekenland een reus van Jiefi eiland Legine, die aan de Olympische spelen deelnam, het gedacht opgevat een postduif mede te nemen. Na zijne overwinning liet hij de duif los met een purper lint aan den poot bevestigd, tec- ken van de overwinning. 43 jaar voor Ghristus werd het gar-* nizoen van Mutia, te Rome, door A11- nius belegerd. Dank aan eene postduif, aan »welks. hals men eene boodschap be vestigd had, kon een hulpleger verwit tigd worden. Later, onder het keizer rijk, werden de rijke wedders op do spelen van de uitslagen verwittigd door postduiven bekleed met de kleuren van den overwinnaar. De kronijken verhalen dat gedurende gansch den tijd van de kruisvaarten, de Muzelmannen gebruik van de postduif maakten. Het is door een bij toeval ge kaapte duif dat de Kruistochtcrs de ne derlaag van de Turken in hot fort van Harzar.ten jare 1098 vernamen. Het.is door middel van dc duif dat- de Sultan van Egypte, Nour Eddin, el- ken dag nieuwstijdingen uit de verste hóeken van zijn uitgestrekt keizerrijk ontving (1146). I11 1179 richtte de Kalif Abbassi-Ah1- iiich een officieele dienst van postdui ven in. Elke 12 mijlen was ee.11 duiven hok opgericht bevolkt door geselektio- neerde en geoefende duiven, die in ceii slamibooknumm'er ingeschreven werden'. Wat Europa betreft, de reizigersduif werd er maar gebruikt te beginnen van de 16e eeuw. In 1589 tijdens het beleg van Parijs door Hendrik IV konden de belegerden bij middel van eene duif in verbinding, treden met "t hulpleger" van Alexander; Farnèse. Honderd jaar later vertrouwde Wil lem van Oranje tijdens het beleg van. Haarlem en Levden zijne boodschappen aan dc postduif. Den 18 Juni 1815 was de mist te Wa terloo Z'oo diclit dat de luchttelegraaf. dc seinen niet kon overmaken. Grouchy; kwam te laat... en Napoleon verloor er, zijne kroon. Rotschild integendeel won er zijn rijkdom. Vooruitziende als hij! was, had Rotschild een bijzondere dienst met postduiven ingericht, die hem te Londen, voor elk ander pers.0011, van dö overwinning dor Verbondenen, bericJiteri Meester van den gelde.lijkên toestand kon hij een vlugge spekulatie verwek ken die den oorsprong was van- zijn, machtig fortuin. Dinsdag morgen, rond 10 ure, kwa men twee treinen opgepropt met leden van hel British Legion de static bin nengereden. Zij waren een 800 in ge.taL Dadelijk vergaderden zij onder den zc- genbooig, alwaar aanspraken gedaan en. zangen uitgevoerd werden. Eene prachtige kroon werd 'er neer gelegd. Van daar gingen ze naar liet gedenkteeken der Ypersc.he gesneuvel den. alwaar ze eveneens een prachtig^ kroon met kollebloemen aan de over- k id overhandigden. Daarna bezochten zij de stad en het omliggende. Jammer; dat liet weder niet meevalt. Hebt U geld te beleggen in AKTIES 0/ OBLIGATIES raadpleegt de Deze gelast zich met het uitvoeren ven BEURSORDERS op el de binnen- Sn buitenlandsehe geldmarkten aan da 1652

De Volksstem | 1930 | | pagina 1