Onze Reizigers terug naar huis 9 Bink voor Bost-Vlianiferin Zaterdag Oogst 1930 Het ongeluk in het Kamp ran Beverloo Landelijk Eucharistisch Congres te Mechelen Vertrek van het Nederlandsch Eskader Voor de Belgen in Frankrijk De Staking in TVoord-Frankrijk. Voor onzan Middenstand die handel drijft mei den vreemde Kerkstraat, O »n 21, Aalst. Telefoon 114. XXX»» JAARQMISO NUMMER 182 DAQBLAD 20 Gwatiemea Uitgever J. Van Nuffel-D» Qsndt. Publiciteit bidten bet Arrend,. AALST, Agentschap Havas, Adolf Mazlaan 13,fe Brussel Ruc de Richelieu, ParijsBank Building/Kingsway, 20 Lo ndrcs W- C. 2. H. Rolandus Zonep4,35ZonatT,16 V. M. 0 L. K. 17 AVIGNON De iiilichtiag&n. van het Agentschap scJUidden. ons een trein aan uit Marseille naar Avignon om 17,50 uur. Doch we meenden eens slimmer te moeten zijn. ■Er stond in de statie, een trein gereed en voor het spoor stond op het plakkaat te lezen Aries, Avignon, Lvon, Ponjsom 17,15 u. exprès. We sprongen op den trein want het was zijn uur om te vertrekken en we dachten verstandig gehandeld te hebben en een goede hal ve uur vroeger aan te komen dan onze papieren «aanduidden. Maar of we be drogen waren Toen we op den trein de uui tabels nazagen, bevonden wij tot ons groote teleurstelling dat we een half uur later zouden aankomen. De «Ra pi de» van 17,50 zou ons te Taras- con voorbij steken. In Frankrijk moet imieri een groot verschil maken tusschen do «Exprès» treinen en de «Rapides». In onze haast om een kansje te doen, haddén we dit verschil vergeten cn hadden er. een te genvallertje aan. Dit gaat zoo als de jonge en onerva rene lui; iets beter willen weten dan de oude liier do rcisrattcn van Agencies die in deze zaken, door lange ondervin ding als gekonfijt zijn. In Italië hebben we dikwijls dezelfde farce gehad. Neem daar voor lange rei zen nooit geen «diretto», maar wel een «direttiss.imo». Te Tarascon moesten we dus een hal ve uur blijven staan om den onzen Ra- pidc te laten voorbijstuiven. Om onze nijdigheid te koelen, gingen we een wandelingje doen in dit fameuse stadje, voor eeuwig vermaard door de helden- streken van Tairtarin. Dit wandelingje had ons andere men- schen gemaakt. Wc waren ingelijfd in de romantische sfeer van Provence. We hadden de lucht van Tartarin ingea demd, en onze neusgaten bliezen drei gend en sissend de lucht in en uit, ge reed om als er een leeuw kwam hem te verscheuren. Toen we op den (rein terug kwamen botsten we op onzen gezel van Biskra, in de boot, onze Vikaris-Generaal van L. Hij had ook zoo slim geweest als. wij. Maar hij moest hel erger uitbaten, Ilij reed lot Lyon en kwam er 2 uur later aan. Haast en spoed is zelden goed. Is liet zoo voor kleine zaken, zonder ernstige gevolgen, het is zoo te meer voor vele dingen in het loven waarvan de nasleep onberekenbaar is, omdat men te onbedacht cn te spoedig heeft gehan deld. We kwamen te Avignon toe om 8 u in plaats, van om 8 en werden door de «car» \an het hotel ter beslemmiin; gebracht. Het grand hotel d'Avigno.n». Dit hotel is schoon gelegen te midden an do laan die van de statie recht naar do markt leidt, rechtover een oude kerk met. prachtige Renaissance gevel, nu in gericht als nationaal Museum. Avignon is een stad van vermaken De inwoners, zooals ten andere ook te Aries, Nimes cn in, heel het zuiden, cn toch een beetje overal, houden meer van uitgaan dan van werken. Alle avonden zijn er concerten in groote cafés en op de markt en al hel volk stroomt er he nen. 's Anderdaags moesten wij om 10 uur het paleis der pauzen bezoeken. Hot schol heel weinig of we waren l:ifr wqer te laat. Oorzaak 1) onze slapers; 2) de coif feur. Als ik onze lezers een raad mag ge ven, dan is het van nooit op reis. te gaan met menschen die zich zeiven niet sche ren. Dat is een ware pest. Men heeft, schoon iets te regelen 's morgends, een uur te bepalen, af te spreken met autobus of gelijk wal, al tijd komen de coifleurzaken het spel yormoeiiijkcn of bederven. Het was, hier terug betzolfde. Vooral eer onze twee_ kerels een coiffeur gevon den hadden, die hun aanstond, en ge schoren waren stond iedereen reeds een halve uur te wachten. Om den tijd te dooden deed ik een toerken langs de bijzonderste winkels van de statielaan, en zie daar komt met zijn hoofd verre boven de talrijke voor bijgangers, de vriend Ch. S. uit Gent op mij toe. Wat een plezier u hier te zien! Was ons beider uitroep. .En het is waar lijk aangenaam op reis een bekende fi guur tegen te komen, en zijn indruk ken eens te kunnen me.dedeeien. ,M. S. was met den broeder yan Kardinaal Le picier, de pauselijke legaat van het Ench. Congres, een rondreis aan 't doen in Provence. Hij gmg nu het paleis der pauzen bezichtigen. Wij trokken met heimi mede. Waren onze baardemannen te laat, zooveel te slechter voor hen. Gelukkiglijk kwamen ze juist voor de pin als we voorbij hun coiffeursalon gingen, en met een beetje haast waren we nog in tijds voor het bezoek van 10 ,uur. Avignon heeft zijn roem en zijn toe ristisch belang grootende.els aan het \e.rblijf en het paleis der pauzen te dan ken. Alhoewel een oude stad en heel schilderachtig gelegen aan den oever der Rhone, op den Roc-des-Doms, zou het achter Arles en NSme& zijn gesteld geworden, terwijl het- er nu zeker wordt boven verkozen. In 1305 was de Paus Clemens V, om de gedurige troebels van RGme te. ont vluchten, door het toedoen van den franschen koning Philips IV zich te Avi gnon komen vestigen. Zijn 6 opvolgers tot aan Gregoiré XI verbleven ook te Avignon. Deze vertrok in September 1376 met heel zijn hof, uitgenomen 6 kardinalen, terug naar Ramie. Bij zijn overlijden werd hij te; Rome opgevolgd door Urbanus VI, doch de franscho kardinalen vereenigden zich in concilie en verkozen Clemens VIT, die zich te Avignon vestigde. Zoo Qnt- stond de groote Weslorsche Schisma, waarbij er twee wettig gekozen pauzen in de katholieke kerk regeerden: een te Rome en een te Avignon. Deze dr.oeve toestand duurde tot, 1409 toen het alge meen concilie de. twee pauzen tot. ont slag nemen overhaalde, en een nieuwe paus te Rome aanstelde. Het 104 jarig verblijf der Pauzen te Avignon, alsmede het fameus ongeluk kige Schisma hebben aan Avignon een onsterfelijke roem verworven. Alles in Avignon blijft er den indruk van dragen. Het paleis der pauzen, gebouwd naast de kathedraal, op den Roc-des-Doms., beh'oerscht ganse-h de stad. Het is een kolossaal massief gebouw, tm-et zware vierkante torens langs alle. kanten voor zien van schietgaten en sterke muren steenblokken, die het eerder liet uit zicht geven van een vesting als van een paleis. Het doet uitwcjidig aan het Gravenkasteel van Gent denken. In wendig bezit het. prachtige gothieke haJ- len en audiëntiezalen die vroeger met kunstige fresko's uit de 14e eeuw be schilderd waren. Ongelukkiglijk deden de franschen liet paleis dienen als ge vangenis en kazerne en natuurlijk werd binst dit tijdperk alles verbrijzeld wat maar niet f.c heet, of te zwaar was en wat maar eenigszins kon verbrijzeld worden. Ik licb nooit een droeviger monument bezocht... Al de kunstschatten die een eeuw lang de pauzen, de groote bescher mers in gansch de geschied-enis, hadden aangebracht, zijn verloren of" ijselijk verminkt. Droevig beeld van de- mense-h- heid als de lagere inslinkten en driften rijen teugel vieren... Van op de buitengaanderijen en bij— derlïjk van op den hoogslen toren heeft men heerlijke zichten op heel de Rhóne- vallei en op de St. Benézélbrugge die hare 4 zware bogen öp de lagge pijlers, als een weelde van vroegere dagen, in don omsttiimigcn vloed weet te bewaren- e zijn benieuwd die fameuze brug, waar we zoo dikwijls het aangenaame wijsje van neurieden, eens van nabij te beschouwen, doch eerst moeten we naar de kathedraal N. Dame-des-Doms. Wij klimmen vele trappen omhoog en we komen op het. voorplein gemaakt op het, toppunt van de rots. Voor ons verheft zich statig met vele torens bekroond de gothieke hoofdkerk. Het portaal, zegt is het overblijfsel van een Her- kulestempel. De hoofdtoren sieekl zich ver boven het massaal van het paleis der pauzen omhoog, en draagt als op een reusachtige zeskantigen sokkel, met pilaren en bogen verbonden, een prachtig steenen. beeld van O. L. Vrouw Van binnen is de kerk, rijk cn over vloedig versierd met schilderijen en beeldhouwwerken die eerder aan een re naissance kerk zouden doen denken. Zij bevat ook den byzantijnschen in wit marmer gehouwen pauselijkcn stoel, alsook de praalgraven der pauzen Be- nediklus XII en Joannes XXII, die aan den heerlijken tempel een grootschen indruk geven. Langs den schoonen bolanioken hof aoaan we vele trappen afdalend naar, de Rhöne, en daar staan we voor die monu mentale bogen van die brug, waa*- we zoo dikwijls van zongen Sur le pont d'Avignon', l'on y danse, 1'on y danse, Sur le pont d'Avignon, l'on y danse tous en rond. Er moet in dien tijd waarlijk plaats geweest zijn om te dansen op die brug. Zij was gansch in steen gebouwd, op 10 groote bogen, die op zwa^e steenen pijlers in den vloed rustten. Groote watervloeden hebben in 1660 de brug verwoest zoo dat er nog slechts 4 bogen overblijven. Deze triomfeeren bot hiertoe over de woestheid van den stroom en houden boven de wateren hun groote massa steenen, tot roem van den lieiligen Benèzet, die ze ontwierp en voltooide. Avignoni is een van de rare steden die hun verstorkingsimiuren hebben be waard. Gansch de stad is omgeven met sterke, muren yan 3,12 m. dik voorzien van 39 groote torens en prachtige poor ten. TVlen kan den toer van de stad doen langs de gaanderijen van de muren. Langs een der poorten nevens de brug komen wc in de oude stad met smalle klimmende en dalende stralen. Het is er donker, bochtig en vuil zooals in de Zuid er steden. We komen weldra op de place Gril Ion; en van daar naar ons hotel waar we overvloedig eer doen aan het goede maal dat ons wordt opgediend. (Slot volgt)'j r>E TOESTAND VAN KAPITEIN FIEVET BEZOEK VAN PRINS LEOPOED De gezondheidstoestand van kapitein Fievet, die onlangs zeer erg werd ge kwetst bij de vreeselijke granaatont- ploffing in het kamp van Beverloo, is veel verbeterd. De kapitein is thans bui ten gevaar. Alvorens uit het kamp van Beverloo te vertrekken heeft majoor Prins Leo pold een bezoek gebracht aan kapitein Fievet. De Hertog van Braband, die verge zeld was door zijn stafofficier, kolonel Six. heeft zich langen tijd onderhouden met kapitein Fievet. schen deel te nemen, aan den Vrouwen dag van het Congres. Elke Gongres&is-te betaalt 2 fr. ei ontvangt a) eene Congreskaart die trecht geeft op 35 °/0 vermindering op den prijs der reiskaart; b) lvet kenteeken van ,hct Congres; c) een volledig pro gramma van den Vrouwendag. Het bedrag mag gestort worden op Postcheckrekening n. 290,14 4 "(Eucha ristisch Congres, 22, Dwarsstraat, Brus sel). Zijne Eminentie Kardinaal Van Roey en HH. Hoogwaardigheden de Bisschop pen noodigen dringend allo katholieke vrouwen en meisjes uit, om naar Me ubelen te komen op dezen dag en deel le nemen aan de werkzaamheden van het Congres. TWEE REDENEN OM NAAR AALST TE KOMEN DEN 10 OOGST Het openluchtspel van 't Volkstoneel in 't GROEN KRUIS De Vlaamsche Kermis in ST. MAAR- TENSGESTICHT. DE VROUWENDAG Op Vrijdag 29 Augustus wordt de «Vrouwendag» gehouden, uitsluit-elijk bestemd voor vrouwen en meisjes boven 14 jaar. Ziehier de dagorde Te 9,30 u., Pontificale 'Mis, in de Me tropol itaansche Kerk, toespraak door den E. P. Odorjcus, minderbroeder te 11 u-, sectievergaderingen; le 15 u.r al- gemeene vergadering in het Klein Se minarie. Zullen er het woord voeren Z. H. Mgr Kerkhofs, bisschop van Luik; Z. E. Kan. Debaels; E.H. Engelen en Juf. Baers; te 17 u. Pontificaal Lof in de Metropolitiane kerk; te 17,30 u. bei aardconcert. Volgende afdeelingen worden' inge richt a) Voor de vrouwen 1 De eerste ardceling voor de vrouwen die behooren t.ot den boerenstand. Dc tweede afdeeling voor de vrouwen die behooren tot den arbeidersstand. De derde afdeeling voor de overige, b) Voor dc meisjes Dé eerste afdeeling voor de meisjes, die behooren tot den boerenstand. Dc tweede, afdeeling voor de meisjes, die behooren tot den arbeidersstand. Dc derde afdeeling voor de sfudee- rende meisjes. De vierde afdeeling voor de oudere Kruisfcochters. Dc vijfde afdeeling voor de overige. Hef, Sekretariaat van don Vrouwendag gevestigd te. Brussel, 22 Dwarsstraat, raagt dat de EE. HH. Pastoors ten laatste voor 11 Augustus, zouden mol den, -hoeveel hunner parochianen wen- Gistermorgen rond half tien beeft het ÏTollandseh eskader, bestaande uit de «Jacob van Heemskerk», de «Witte de With» en twee onderzeeers, dat onder het bevel staat van vice-admiraal Quant, Antwerpen veria ton. Benevens heel wal belangstellenden, die de wandelbruggen vulden, om het vertrek der oorlogsbodems, bij te wonen, waren nog toegekomen om afscheid te nemen van de Nederlandsche bezoekers: M. Ruys, consul van Nederland; M. J. Adriaenssens, havenkapitein; M. Goris, namens den he.pr burgemeesler; M. M Van den Steen, hoofdcommissaris Brys, adjunct-havenkapitein; Suelens, luitenant van den dienst der kaaien. Bij het vertrek stonden aan boord der scbopen, officieren en bemanning op bet dek in gelid opgesteld en toen de schepen voorbij de ree-de vaarden, werd aan boord de «Braban^onne» gespeeld, werd met de seinvlaggen gewerkt en steeg tegelijkertijd een algemeen ge juich op van de menigte. Terwijl de schepen zich stilaan ver wijderden, werd door de menige opge dane kennissen, goede reis toegeroepen en wuifden de matrozen met hunne pet ten. Zoo bar lelijk bet verblijf der Neder landers is geweest, zoo hartelijk ging het bok toe bij het vertrek. Het eskader vertrok in bestemming voor den Helder. ontreddering van het werk voor gevolg gehad en zal de sluiting bespoedigen- DE ALGEMEENE TOESTAND Ongeveer duizend Belgische arbeiders togen weer aan het werd. Het totaal aantal stakers is van 29.490 op 28,530 gedaald. Te Roubaix bedraagt het cijfer der werkloozen 26.085, dus imieer dan laatst opgegeven. In 90 fabrieken is de staking volle-* dig. Twee instellingen deden toegevingen? aan hun personeel, zoodat er thans. 7-ï zijn waar in totaal 13,556 werklieden aan de nieuwe voorwaarden arbeiden. M. Gustavo Doussain, volksvertegen woordiger, heeft aan don Franschen minister van oorlog gevraagd om liet. volgende punt nader te bepalen Welke zouden juist dc militaire verplichtingen zijn van een Belg van 23 jaar oud. die sedert 1918 in Frankrijk woont en die reeds een jaar militairen dienst ge daan heeft in Belgie, in geval hij dc Franschc naturalisatie zonj bekomen. De minister heeft geantwoord dat hij in toepassing van de krijgswet van 1928 zou vrijgesteld zijn van dienst in Frank rijk, cn zou ingeschreven worden in het rescrveltger bij de klas van zijnen ou derdom. NAAR DE SLUITING DER FABRIEKEN De Grand Echo du Nord schrijft dat de toename van het aantal stakers te Roubaix-Tourcoing vooral voortspruit uit het wegvallen van den Belgischen handenarbeid. Inderdaad dagelijksch rij den voorbij de. verschillende tolbureelen van Tourcoing 190 autobussen m,et werklieden geladen. Niet een autobus reed Woensdag voorbij die lolposten. Alle dagen komen uit Belgie per trein, per fiets, te voet of per tram 8000 werklieden en werkmeisjes te Tourcoing aan. Woensdag kwamen or slechts 800 Op de 20,000 Belgen die aldus alle dagen over dc grens gaan op de eeno cf andere wijze om naar Tourcoing Roubaix of in andere gemeenten te gaan werken, is er slechts een tiende ditmaal gekomen. Men vreest dat het aantal onvrijwil lige stakers nog zal toenemen. In HO fabrieken waar slechts gedeeltelijk ge slaakt wordt, is, het werk algeheel ont redderd. Men. spant zich in om de meest dringende bestellingen uit to voeren, waarna de fabrieken zullen sluiten. Men werkte tróuwiuis in vele fabrie ken voor den voorr/iad die tengevolge aan de economische crisis bestond in de textielnijverheid. De overdreven toena. me der algemene onkosten heeft, de DE REGELS VAN DEN UITVOER. De Nationale Bank van België heeft in 1927 onder den titelHet Bankkrediet en onze Uitvoermj verheden «ene belangrijke brochuur uitgegeven, welke men als e n handboek voor den uitvoerder mag aanschouwen. \Vij achten het nuttig aan onze lezors eenigo uittreksels der stucie voor te leggen welke begint met de hiernavolgende beschouwingen. Voor dezen die mot sukses uitvoerzaken willen doen, zijn er drie regels welke men niet uit het oog was verliezen 1* Regel Uw akte van verkoop en de beves tiging ervan moeten met *org en op eerliike- wyzo opgemaakt zijn, derwijze dat do weder- keerigo verplichtingen er juist in aangeduid zyo Houdt u met tevreden met daaromtrcut juist te zijn dat brengt u altijd misrekeningen by. Deze regel is niet alleen toenasselirk on de verhandelingen met uwen koopar, maar ook op de wederzijdsche akkoorden, welke "ij sluit met uwe leveraars van grondstoffen, met uwe «ventueelo tusschenpersonen, met uw zoovaart- agentschap, hetwelk ge gelast mot t vervoer of aan bo°rd brengen, met uwe verzekeraars. Let er op dat de verbintenissen jegens u geno men, nauwkourig overeenkomeu met de ver bintenissen welkogij hebt genomen ten opzicht van uwen overzeeschon kooper. ieder voischil leidt tot risico's. 2° Regel. Ge moet leveren op behoorlijke wjjzo: t.t.z. juist degene wat ge hebt beloofd. Uwe beloften en verbintenissen niet volgens uw inziens uitvoerende, maar volgens dit-van uwen kooper, zoowel voor w^t betreft do kwa liteit als voor do gelijkheid van het monster, en ooit voor de verpakking. Uw uitvoerzaken moet go nog beier varzorgen dan deze voor da binnenlandsche markt, want in het eerste geval zyn de moeilijkheden veel grootor, indien er Klachten komen vanwege den kooper. De ge schillen leiden soms tot groote onkostea. Daar enboven wordt do markt voor u slecht en mis schien ook wel voor uwe collegas. Eindelijk, indien uwe bankiers bemerken dat do moeilijk heden oprijzen door dat ge slecht geleverd hebt dan moogt ge verzekerd zijn dat uw krediet er zal onder lijden. Let er op dat al uwe leveringen gelijk ziio niets geeft een slechtercn indruk dan dat dó uitvoerders de eerste maal eene goede waar leveien, de tweede maal een min goede en da dorde een slechte. Wij moeten er integendeel naar streven de hoodaingheid onzer produkten altijd to verbete ren den goedkoop kan wel afzetgebicdon ope nen, maar mets is zekerder dan de innerlijke waarde van do fabrikatie. On dar do voorwaarden eener goede levering lette men ook vooral op de verpakking. De ge. brekkighoHl ervan geeft dikwijls aanleiding tot klachten van wege de vreemde invoerders* Denkt er ook aan, dat in 't algemeen gij ver antwoordelijk zijt voor de verpakking, niet op liet oogenblilc dat de koopwaron de fabriek verlaten, maar dan, als ze in do landingshaven ingescheept worden. Ziet dus dat ge u in regol stelt met uwe aan boord-brengers of met uwe zeovaartagenten en neemt er alleen zulke op ien ge moogt bet betrouwen. óe Regel Ge moet op tijd leveren Onver» schilhgheid in zake datum van levering is reed» zeer betreurenswaardig daar waar het geldt leveringen in het binnenland en de grens landen, doch het kan gomakkolijk erg worden met de ovorzeesche landen. Wanneer men het vortrek van een schip mist moet men soms 13 dagen tot 3 weken wachten naar een volgende. Dit kan voor gevolg hebben dat uwen kooper de markt of het verkoopsei zoen verliest of dat zijn bewerkingen er door veraehterd worden. Denkt dat hij doorgaans een zeer kostolyken handarbeid, hooge kosten van vervoeren ande re te dragen hoeft. Indien hjj door uwo nala tigheid misrekeningen heeft, zult gij er wel de g \olgen van dragen bij uwe volgendo betrok- k gen. Het dient tot siets zyn uitvoerzaken iu\ te breiden door bewerkingen die al te ge waagd zijn, of slecht ingedacht, of met over dreven voorwaarden aangegaan. Hebt U geld te beleggen in AKT1ES o/ OBLIGATIES raadpleegt da Deze gelast ziehznet het uitvoeren van BEURSORDERS op alule binnen- en buitenlandeehe geldmarkten aan de V00R0EELIGSTE VOORWAARDEN 1652

De Volksstem | 1930 | | pagina 1