De Economische Crisis in België 27 Bank reor Gost-Ylaantta Woensdag Oogst 1930 DE GOUVERNEUR DER NATIONALE BANK, M- LOUIS FRANCK, OVER DE CRISIS Mgr Cuvelier Bisschop gewijd Duitsche Vlieger op Groenland Aanwerving van Electriekwerkers De Belgen op de St Emericus Feesten Een geleerde spreekt over de Tering De Paus en hef Geschil van Malta De Staking in iMoord-Frankrijk Landbouwbelangen De Fransche gesneuvelden gehuldigd te Aarlen XXXVI JAARGANG NUMMER 196 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Culim Uitgeyer J. Van Nuf(el-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AALST, Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13,te Brussel Rue de Richelieu, ParijsBank Building/Kingsway, 20 Londres W- C. 2. H- Cesarius Zonop5,OOZonaf6,43 E. K. 30 V. M. 8 De Nationale Bank haeft gistaran hare jaarlijksche algemeens vergade- ring gehouden onder voorzitterschap van den heer Louis Franck, gouver neur en staatsminister, aan het bureel omringd door de heeren regenten en censors* Na het zesmaandelijksch bilan te hebben voorgelegd en technische bij zonderheden te hebben medegedeeld over de jongste goudaankoopen. hield de aohtbare gouvarneurzich bijzonder -met de crisis bezig. De crisis en hare gedaanten. De wereldcrisis, zagde hij, vertoont twee gedaanten en heeft (wee orden van oorzaken- Eerst heeft men de algemeene daling der prijzen. De oorlog had ze tot over- dreven hoogten doon klimmen. Het is natuurlijk dat ze nu omlaag gaan en naar da vooroorlogscha prijzen terug kaeren- Dit gaat beat geleidelijk, maar gen beurt ook soms met geweldige schok ken zoo ging het in 1920, en zoo gaat het nu ook. Spreker woerlsgt de bewering als cou de daling der prijzen veroorzaakt zijn door eene slechte verdeeling van het goud over de wereld, en staaft zijne zienswijze door menigvuldige bewijsvoeringen. De oorzaak dar prijzendaling ligt elders. Van 1925 tot 1930 is de wereld productie toegenomen met 27 oio voor geutijzer, 30 o/o voor staal, 25 O/o voor de mekanieknijverheid, 30 o/o voor de electrieknijverheid. Indien voor de katoen en wol de productie slechts met 6 o/o en 13 o/o toegenomen heeft, voor kunstzijde is zij meer dan ver dubbeld* Welke toeneming. Om er het hoofd aan te bieden zou men moeten kunnen rekenen op de groote overzeesche markten. Het is hier dat de tweede reeks der oorzaken van de crisis naar voor ko men. Op vele internationale markten zijn in de laatste maanden ernstige beroeringen ontstaan, van diversen oorsprong, maar die allen het koop vermogen der bevolking hebben ver minderd 't is het geval in de Vereenig- de Staten, in Canada, in Brazilië, in Australië, in Indie en Egypte. Indien men verder den slaat van China en van Rusland bsschouwt, dan ziet men hoe talrijke markten gehinderd en be» lemmerd worden* De wereldcrisis, door het samenval len van deze ongunstige factors gescha pen, is zeker ernstig. Maar, wat ligt er nu in dit alles, on geneesbaar en bestendig? Men moet eerst en vooral erkennen dat toeneming der productie, 't is te zeggen der beschikbare rijkdommen, in zich zeiven ean onbetwistbaar goed is. In eene vooruitgaande beschaving heeft men de wereld daardoor zien. achteruit gaan. Steeds is het disparate tusschen productie en verbruik opge lost geworden. Dit heeft men zien ge beuren tijdens de crisissen van 1873 en 1893, die veel schorper waren dan de huidige. Wat de particuliere oorzaken, eigen aan de overzeesche markten, aangaat, eenige daarvan zijn reeds op weg van te vardwijnen.Men mag zelfs verwach ten van daar de eerste lichtstralen te zien komen. Het groote gevaar ligt in kunstmati ge geneesmiddelen tarifaire bescher ming, wettelkke beperking van pro ductie, subsidies en staatspremies. Al die lapmiddelen verlengen maar de crisis, vermits men alzoo het inwerken van de prijzen beleL De gevolgen der crisis in Belgie Welke van deze algemeene beschou wingen raken Belgie? Ik zal niet spre ken van de Beurs, zegde de achtbare gouverneur, want de fouten, tegen de welke ten gepasten tijde werd gewaar schuwd, hadden er hun natuurlijken weerslag. Al wat men zeggen kan, is dat zoowel de professioneelan als het publiek een merkwaardig weerstands- Vermogen aan den dag hebben gelegd. Maar in den grond wordt de Beurs beheerscht door de groot economische stroomingen. 't Is daarom dat het wer kelijk vraagstuk zich bij ons herleidt tot den industrieeleii, oommercieelen en bankzakentoastand. Het Is stellig, dat eene wereldcrisis van grooten omvang ernstigen weer klank heeft in ons land dat zoo van uitvoer moet leven als Belgie maar zij is op dit oogenblik minder hevig bij ons dan in al de andere landen, die met ons kunnen vergeleken worden wat exportnijverheid aangaat. Welke zijn de oorzaken van dien toe stand Van af het einde van 1926 kon onze nijverheid dank aan de stabilisatie hare plaats op alle markten heroveren, haar reserven herstellen, haar uitwegen uit breiden en een tijperk van grooten voorspoed genieten- Verschillende verschijnselen en o.m. onze disconto-politiek waren van aard om de aandachtvestigendo geesten van «f da eerste helft van 1929 te vestigen op de gevaren der crisis. Ook heeft de Belgische nijverheid geene abnormale voorraden grondstoffen die zij te duur betaald heeft. Dit is een eerste gunstig element. Maar gunstiger nog is dat zijdoor eene eerste ranguitrusting beschikt, onlangs hernieuwd dat zij ernstige reserven maakte tijdens de schoone jaren die thans geëindigd zijn. De levensduurte in Belgie blijft lich* telijk beneden dien van de concurree- rende landen, dank aan een breeden tolpolitiek. Eindelijk oordeelen de goede rech ters dat de meeste onzer nijverheden kunnen leveren tegen de huidige prijzen op voorwaarde dat de afzet voldoende grooi is en dat de kostprijs behouden blijft. Wij moeten terecht onze bewonde ring uitdrukking voor de arbeidersklas, wijselijk geleid, en den huidigen toe stand begrijpend. Zij weet dat aij het grootste belang bij heeft do uitvoer niet te stremmen. In die voorwaarden meen ik dat ik mezelf niet vergis wanneer ik zeg dat da Belgische nijverheid bster geplaatst is dan welke conourrearende nijver heid ook aan de krisis te weerstaan en om haar voorsprong te hernemen zoo- dra de omstandigheden gunstiger zul len worden. De gevaarlijkste uiting eenef han- delsorisis, omdat zij van langen duur is, is diegene welke het bank en kre dietorganisme wankelen doet. Dit was het geval mat da krisissen van 1873 en 1893 en 1907. Heden integendeel, is hel. over de gansche wereld een karakte ristieke trek der huidige krisis dat de bankinstellingen niet bedreigd zijn. Dit is in het bijzonder in Belgie het geval waar al onza grooten or stevig voorstaan. Dit is eon element te maer om vertrouwen in den thans zoo on- gunstigen toestand te stellen. Om de krisis te keer te gaan, Welko middelen zullen er kunnen toe bijdragen buiten de actie op de prijzen. Er is er ean dat in het verle den altijd goede uitslagen gegeven heeft. Het is die van het goedkoope geld. Wij waren onder de eersten om dien weg op te gaan. Dit is ean voor deel van onze stevige muntmarkt. Geen twijfel of de privaatbanken zul len geleidelijk ons voorbeeld volgen. Een tweede is de inrichting van onze nijverheid met het oog op de ontwik keling van onze buitenlandsche mark ten. Daar zijn wel verbeteringen in dien weg maar er blijft nog veel te doen. Daartoe is het oogenblik gekon men. Een derde plicht hangt van de open bare financien af. Zij eisoht een poli tiek van maatregelen en van Spaar zaamheid. Men moot zich genezen van de noodlottige gewoonte tijdens den oorlog on de periode dia er op volgde genomen die erin bestaat eerst te vertoren, om dan na ts gaan hoe» men betalen zal. Dia tijd is voorbij voor den staat, gemeenten en provin cie. Men moet binnen de mogelijkheden van het land blijven. Moge de openbare meening belang stellen in definantieele vraagstukken, zij doet zulks niet genoeg- Een verheugend besluit- Wij maken eene diepe en ernstige Crisis door waarvan het einde nog niet te voorzien is. Maar het land staat sterk om te weerstaan. Het zou kin derachtig zijn pessimistisch te worden en zich te laten ontmoedigen. Men kan niet altijd gemakkelijke tij den beleven. In de harde tijden stelt man vast dat avontuur en de specu latie da plaats niet kunnen innemen van vooruitzicht en arbeid-Dan vormt men het best da niauwe geslachten tot nieuwe inspanningen en nieuwen vooruitgang Zondag- werd te Brussel, in de St. Jo- zefskerk door Z. Em. Kardinaal Van Rossum, de Z. E. P. Cuvelier, gewijd tot Apostolisch Vicaris van Matadd in Kon go met bisschoppelijks juridictie. Op het hoogkoor hadden plaats geno men Z. E. Mgr. M:ieara, Pauselijke Nun tius, Mgr Van Rerlvem, hulpbisschop, van Gent, Z. E. P. Murray, algemeen overste van de Orde der Redemptoris ten; Z. E. P. Meersdom provinciaal van Be.gie, Z. E. P. Wouters, provinciaal van Holland, Z. E. P. Van der Vorst, pro vinciaal der Paters'je/uieten, Z. E. H Kan. Desmedt, voorzitter van het mis- siekomiteit^ de heeren Heyman, minis ter van koloniën; De 3enge, bestuurder, talrijke inwoners van Kalle geboor testad van Mgr Cuvelier met Z. E. H Kan. Michiels, deken, burgemeester De Maeght, Z.E.H. Poss.oy, bestuurder van het College aan het hoofd, Debouck toe gevoegd s-enator oti talrijke priesters. M. Cuvelier is de zie? van de bloeien de missie der Redemptoristen van 'M&- tadi die thans 36000 kristenen telt. Sedert 20 jaar- is hij werkzaam in Neder-Kongo en in zijn vicariaat» wor den thans meer dan 17000 kinderen doo-r de Redemptoristen ondfrwezen Moge God den nieuwen bisschop lan- jaren schenken tot bloei van zijn Vicariaat, üit Ivigtut, op Groenland, bevesiigt men dat de Duitsche vlieger von Gro nau Vrijdagnamidaag om 3 uur 30 al daar geland is. von Gronau die gedurende zijn over tocht Westenwind had, bereikte ikaap Farvel om 13 uur. Hij s.t-ond toen. nog draadloos in verbinding met Reykjavik; hij kon evenwel deze verbinding niet handhaven. Wanneer de weerberichten goed zijn, zal hij waarsdhijrüijk naar- Labrador of New-Fomdland vliegen en vandaar naar Que-bec. In Amerika vQjgt men miet groote be langstelling de onverwachte Oceaan- vlucht van von Gronau. Naar verluid', werden de redacties van de New;-York- sche bladen overstroomd met valsche berichten over een noodlanding, die hij gemaakt zou hebben tusschen New foundland en NeW-Schotland. Toen werd ec.htcr aan alle twijfel een einde gemaakt door het definitieve bericht, dat lrij op Groenland geland was. LATERE BERICHTEN New-tork, 25 Oogst. De Duitsche vlieger kapitein von Gronau is gisfcer- mddag om kwatr voor twee plaatselijken tijd uit Ivigtut (Groenland) te Queen- spor.t in Nieuw Schotland (Canada), aangekomen en ylot geland. New-York, 25 Oogst (Draadloos). von Gronau neemt Ie Queensport olie en benzinne in. Vandaag zou hij zijn tocht voortzetten naar New-York Eerlang izal bij het Beheer van Tele grafen cn Telefonen een vergelijkend examen afgenomen worden voor plaat sen. van eleotriekwe"ker. Minste leeftijd van toelating tot deT> .wedstrijd iü.jaar; v«n indiensttreding: 20(Jaar. Hoogste Leeftijd bij de ïndienstroe- ping; 35 jaao- (40 jaar voor de oud- strijders en gelïjkgostelden). Andere voorwaarden Belg zijn; van goed gedrag, leven en. zeden zijn; in' voorkomend geval, aan al de militaire verplichtingen voldaan hebben. Do rangschikking van de candidaten zaJ overeenkomstig de wet van 3n Au gustus 1919 (voorkeur aan de strijders, gemobilis,eerden, enz.; geschieden. Bezoldiging 38 tot 47,50 fr. per dag. Daarenboven 1) do toelage gelijk aan 16 t.h. van het bruto loon, welke voor gansch het personeel is voorzien; 2). desgevallend, een gewestelijk bijloon en een gezinsvergoeding. De aanvragen, opgesteld op, daartoe bestemd formulier bekleed meli een postzegel van 10 fr., dat de candidaten zich in verschillende posknnforen kun nen aanschaffen, moet ten laatste op De 8t. Emericus-fetsfen hebben een groot aantal Belgische pelgrims hier heen gelokt. Vermelden wij Z. D. H. Mgr Heylen, bisschop van Namen, met zijn sekretaris^ den Zeereerw. Heer Kan. Tbareisius; eon groep pleegouders van Hongaarscjhc ri aderen, onder gelei de van Z.Z. Heeren Kan. Valvekens en Cardyn; Z. H. Kan. Reynaart, van Brug ge; Z. H. Kan. Simenon, van Luik; Z. Pater van den Wildenberg, van de Uni versiteit van Freiburg (Zwitserland) E. P. Lefèvre, S. J.; MgrNoofts-, procureur- generaal der Pretmtonstratensers te Ro me. Meer dan 30 Belgische studenten wa ren komen deelnemen aan heli Interna tionaal Kongres van le Katholieke Jeugd Een groep onder geleide van Berw. Pa ters Jezuieten gerfoot do gutLe gastvrij heid in de Abdij dor Premonstatensers van Goedoelloo; een andere groep on de~ -geleide van de Verceniging der Bel gische Kaftholioke Jeugd, werd niet minder gastvrij opgenomen in het St- Emeiricus-college te Pest. H. K. H. Prinses Stéplianie van Belgie vereerde beide broepea met een bezoek. Zij werd warm toegejuicht en richtte vriendelijke woorden tot onze jonge Landgonooten, om hun te zeggen, Ivoe verheugd zij was, zi.'h in hun midden te bevinden. In hei St. Emericus-college werd Hare Koninklijke Hoogheid ont vangen door den zaakgelastigde van Belgie. IMgr Glattfeider, bisschop van Ozanad,. stichter van het Werk der St. EmeTicus^-colleges in Hongarije, heette haar welkom. De Eerw. H. Hanoul, Bel gisch bestuurder van de slmdenten, richtte een schoone en treffend i toe spraak tot- de Prinses. Deze was blijk baar aangedaan; zij deelde eenige stof felijke herinneringen uit aan de studen ten, en verwijderde zich onder de ha-le lijkste toejuichingen. NI O T H P I C DOODT WIET, MAAR BEHOEDT TEGEN SCHADE DER MOTTEN 2023 De Bcrlijnsche professor Sauerbruclr, bekend omi zijn wer&eq over de tering, hield te Dresden een lezing over de me thodes gebruikt tot bestrijding van de ze ziekte. Volgens den geleerds is de tering een kwaal, die door operatie kan worden ge nezen. De moderne wotensdhap over wint zestig tot tachtig ten honderd van de longziekten en h-ct sterftecijfer na de operatie is slechts gering. De dietctische methode en het beroep op zon cn lucht' passen in geval van been- of gewrichtsierrng, betoogde de hoogleeraar, C ve?der uiteenzette hoe hij kennis maakte met Dr. Gerson, uit Bielefeld, wiens gene zapnocédé hij, sinds twee en half jaar met goede uitslagen toepast. Zelfs kwam prof. Saucrbruch tot het besluit, dati de dietctische me thode mag worden beschouwd als. een grooten vooruitgang, dit zonder afbreuk te doen aan de waarde van. dc beproefde' oudere methodes. DE MALTEZER BEDEVAART IN GEHOOR ONTVANGEN Z H. de Paus heeft Zaterdag gehoor: verleend aan .verscheidene honderden Maltezer bedevaarders, met aan hyn hoofd de bisschop van Goz-zo, die zich vandaar naar Lou-rdes» begaven. De Heilige Vader werd warm toege juicht door de bedevaarders toen Hij hun verklaarde dat hunne aanwezigheid' in de Vatikaansohe stad voor Hem ecno groote voldoening was. gezien de huid-L g« gebeurtenissen op bet eiland Malta Alhoewel er nog vele moeilijkheden te overkomen zijn, toch zullen Wij erin gelukken de hinderpalen weg te ruimen die ons van elkaar verwijderd houden Wie getrouw is aan Jesus moet getrouw blijven aan den Paus, en wie zich aan do zijde van den Paus schaart, moet ook de bisschoppen ondersteunen. Er zijn per sonen die meenen dat dit princiep nieuw is. Dit princiep is zoo oud als de Kerk zelf. Het zijn valsche profeten die zeg gen wat zij willen. Te Rijsel mag de staking als geëin digd aanzien worden. Te Roubaix kwamen de besturen der arbeiderssyndicaten, samen om kennis to nemen van de voorstellen der werk gevers. Deze werden eenparig verworpen en men besloot tot de voortzetting der staking. Hot zelfde besluit werd te Tourcoing, Halluin en Lamiroy getroffen. nOGGETEELT Te Aarlen hadden Zondag groote feestelijkheden plants tor gelegenheid der onthullingen van een gedenkplaat, aangebradht, in den gevel van het pro vinciaal gebouw, ter eere van de 10.000 Fransche soldaten, die in Augustus 1914 in Belgisch Luxemburg zijn gesneuveld. Hit Charleviile. was het 9e linie nruet vaandel en muziek overgekomen, welk regiment zich in de omgeving van Vir ion onderscheidde. De Franschen werden ontvangen door een afvaardiging vau het 10e linie, met muziek. Dc»militaire optocht begaf zich naar het monument voor dc gesneuvelden van het 10e linie waar een bloemenhul de plaats fhiad. Om 10 uur s,telden de plaatselijke vercenigingen zicvlv in stoet op, waarna de deelnemers zich naar het klooster der Jezuii.en begaven, waar een gedenkplaat 15n September 1930 bij de Examen- voor de weggevoerden werd onthuld. Op jJ&£ gemeentehuis had een ontvangst plaats, tijdens dewelke aan de stad Aar len do» medalie der Fransche Erkente lijkheid werd uitgereikt. De Fransche senator Hubert hield een treffende rede. In den namiddag werd de plaat, ont huld voor de Fransoive gesneuvelden, commissie voor liet vy'erkliedenporso- neel (Hoofdbestuur van Telegrafen cn Telefonen, Munt, te Biussel) toekomen. Aan Tie candidaten zal een exemplaar van het programma der vakken en van de voorwaarden van net examen gezon den worden. De rogge is een voornaam voeder voor mens'chen en dieren en in veel nij verheden als stokerijen, aardappelmeel fabrieken, enz. wordt zij gebruikt. Dit graangewas verdraagt geen zware of te natte gronden. Het geeft de groot ste opbrengsten in lichte bodems zooals zandgronden. Onfiledingen van W<-Iff, Muntz en Ge rard doen ons de gemiddelde ramenstel- ling van de rogge kennen. Zij bevat per 100 kgr. ongeler Graan: 1,76 stikstof. 0,82 fosfoorzuur 0,54 polasoh en 0,05 kalk. Siroo 0,40 stikstof 0,25 fosfoorzuur, 0,80 polasch en. 0,36 kalk. Deze cijfers bewijzen dus dat de rog ge veel stikstof, fosfoorzuur en potasch inhoudt. Derhalve moet» men daarmee rekening houden bij de bemesting. Het is zeer aan te prijzen een goede bemesting met stalmest toe te passen, die zoo vroeg mogelijk zal onderge- ploegd worden. Daarenboven zal nnen per hectare voor het zaaien 400 kgr. superfosfaat, 100 kgr. chloorpofasch en 10C kgr. zwavelzuur ammoniak diep on dereggen. De verbeterde inlandsc.he rog ge, de Zweedsche en ook de Russische re uz on rogge zijn soorien die alle aan beveling verdienen. Met degelijke bemesting op de verbe terde irulandsche rogge bekwamen wij, in 1929, oen opbrengst van 3430 kgr. graan en 5970 kgr. s-trao per hectare. Dat zijn voorwaar schoone uitslagen die ruimschoots do meerdere uitgaven ver goeden. -* Indien de landbouwers maar rekening* wilden -houden met de wenken die hun gereven worden, welke grootere winsten zouden ze alle jaren niet verwezenlij ken I - DIXI. Hebt U geld te beleggen in AKTIES oOBLIGATIES raadpleegt de Deze gelast zieh met het uitvoeren van BEURSORDERS op al <le binnen- an buitenlandsohe geldmarkten aan da VOORDEELIGSTE VOORWAARDEN 1652

De Volksstem | 1930 | | pagina 1