Landelijk Eucharistisch Congres te Mechelen 29 Baük ïosr Oost-VIaanderen Vrijdag Oogst 19!>0 Verovering der Lneht Verzakking van een Kademuur te Antwerpen De noodlottige Expeditie van Andree De Staking in Noord-Frankrijk Zegelwetten Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. XXXVI JAARGANG NUMMER 198 Telefoon 114. DAGBLAD - 20 Ceoti«"» Uitgever J. Van Nuflel-De Gendt. e..KK~r~n het Am-rmil A A LRU Aaentschav Havas, Adolf Maxlaan 13,te Brussel Rue de Richelieu, ParijsBank Building/Kingsway, 20 Londres W- C. 2. f _in, ,,i, MM-tiimniinM»—tmnimTr— H- Joan. Onthoofd. Zonop5,03Zonaf6,S8 E. K. 30 V. M. 8 PLECHTIGE EN INDRUKWEKKENDE OPENING VAN HET EUCHARISTISCH CONGRES IN DE METROPOLITANS KERK Gisteren avond werden de plechtig heden ingezet van het le Landelijk Eu charistisch- Congres te Mechelen, waar over sedert deze laatste weken in de io'hris.tene middens van gansch Belgie zou veel werd gesproken. Voor de eerste anaal immers is het geleurd dat gans oh de clrrrstene en godsdienstige bevolking van ons land door de Belgische bisschoppen wordt opgeroepen om in de stad der aartsbis schoppen en kardinalen bijeen te ko men in een geest van Eucharistisch' ge loof en om van Christus-Koning de ver wezenlijking te bekomen van de vol gende Congres-intenties 1. Heiliging van den Zondag do-or het godvruchtig en meer algemeen bijwo nen der H, Mis; 2. Eerherstel voor de heiligschende- rijen tegen -de Eucharistie over heel de wereld en vooral in Rusland. 3. Heropbloei van- de zedelijkheid door een dieper Eucharistisch- leven onder do geiO'Ovigen; 4. Vruchtbaarheid der Katholieke Ac tie bij de leiders cn ijyeraars door de veelvuldige Communie. En dat de oproep van he-t Episcopaat ruimschoots werd beantwoord, bewijst ten volle de formidabele deelneming aan de werkzaamheden en betoogingen van bet Congres van oneer dan 50.000 kin deren en jongelingen; van meer dan 25.000 meisjes en vrouwen; van meer dan 120 duizend mannen. Nooit in Belgie werden zulke (ontzag lijke legers van christenen en geloovi-» gen le heen gebracht, die allen naar Mcchcleiii stroomden om bewijs te leve ren van lvun onwrikbare trouw en ge* hechtheid aan hun christen geloof en godsdienstige overtuiging. De eeuwenoude en grootsohe leather draal der Mecihelsche Aartsbisschoppen en Kardinalen schitterde gisteren avond ir al haren luister en hare ongemeene pracht. De Zilvere Relikwiekas van den Heili gen ltumoldus, Mcchelon's Patroon, schitterde .onder het veelvuldig licht, \erspreid door de electrisehe lichten dep prachtige luchters van St-Pauluskerk .\an Antwerpen; aan de hooge gewelven, hingen dc vuurrood e drapperijen van den troonhemel, terwijl de wijde mid- denbeuk met rood-gouden behangsels, smaakvol is versierd. Langs de koLou*' r.en staan de prachtige H. Sacraonenlls- vaandels van verschillige parochiën uit Antwerpen te prijken. Het hinneiuicjht van St. Rombiouts- kerk is heerlijk en groolsch Eene massa geloovigen met reeds tal rijke congressisten is lang reeds voor den aanvang van het plechtig Jiof van '8 ure 's avonds aanwezig, dat de gods dienstige plechtigheid zal uitmaken van dc opening van het Congres. HET PONTIFICAAL LOF. Kwaart voor 8 ure verlieten de Ka nunniken in Ghoiorhabijk voorafgegaan door seminaristen in Irun wit afteeke- nend rokcl, de Matropolitane Kerk, om in het Aartsbisschoppelijk Paleis, Z. Fm. Kardinaal Van Roey en HH. DD. I-Ui. de Bisschoppen uit te halen. Het ^us een indrukwekkende optiocht; voor af het Aartsbisschoppelijk Kruis, ge volgd dioor Z. Elm. en de Bisschoppen. Treffend was in den milden Zomer avond en de stilledeemstering, het lreer- Üjk.e gamma van Kardinalen rood en bis schoppelijk purper. Prelaten, abtien en Kanunniken sloten den stoet. Eene dichte opeengedrongen massa knielde ingetogen neer om den zegen •*an den kerkdijken prins te ontvangen. Men voelde het aanstonds aan, dat ie dereen begreep welke groot-sdhe daden in aantocht zijn. Zingende uit zijn duizend monden, dreunde het triomfantelijke orgellied door het ruime beuken en over de hoof den der dicht opeengepakte massa. Een gevoel van ontzag en eerbied greep al Jen aan wanneer de luisterrijke op tocht door de kerk schreed, knielde voor °x Sacramentskapel en vandaar naar bet prachtig versierde hoogkoor- trok. jVadal het H. Sacrament uitgestald wa$, "fcgon het plecjhtig lof. Z. Eminentie was bijgestaan door Mgr. Van Olmen en Kan. Van Genechten. Tijdens het Lof werden onder leiding van Z.E.H. Kan, Van Nuffel, yolgende gezangen uitgevoerd' 1. Benedictus (4 stemmen)', De Mon te; 2. In Nomine Jesu (4 stemmen) J, Van Berchem; 3. Ave Marta (4 stem men), Jiosquin Deprès; 4. Laudate Do minium (5 stemmen), Palestrina; 5. Tantum Ergo (4 stemmen)-, Vittoria. Al deze gezangen zijn a capella. Na het 3de nummer, van het program ma «Ave Maria» van Josquin Desprès houdt E. Pater Rutten het volgende ser- moon tut de geloovigen OPENINGSREDE VAN HET NATIO NAAL EUCHARISTISCH CONGRES DOOR E. PATER RTJTTEN, VAN HET ORDE DER DO-MI N IK A N EN Wie aou, verklaart de Eerw. redenaar, op het oogenblik zonder, ontroering de heerlijkheid en den .omvang kunnen overwegen van het algemeen onderwerp, van het congres dat wij dezen avond openen: Katholieke Actie en Godsvrucht lo.t Ihet Allerheiligste Katholieke Actie, het grootste 'Orde woord van onzen roemrijken Paus Pius de elfde Katholieke Actie, ons hoogste ideaal, Katholieke Actie, het onverüref-' bare Apostolaat aan hetwelk de jongere hunne frissche en do oudere hunne la&tste levenskrachten willen wijden 1 Geen woorden kunnen uitdrukken wat de kaholieke actie zou vermiogen ware zij steeds voorgelicht en gewoed door de Eucharistie. Niet de Katholieke Actie is nieuw, maar de huidige organisatie der Katho lieke Actie; organisatie aangepast aan de behoeften van onzen tijd. In zijn wereldbrief over Ghrisffus' Koningschap legt Paus Pius de Elfde er bijzonder nadruk op dat dit Koning schap niet alleen de enkelingen maar. ook de maatschappijen cn de staten omvat. Hoever helaas, is de werkelijk heid van dat ideaal nog verwijderd 1 Zelfs in de landen waar de katholieke leering sedert eeuwen diepe wiortelen heeft geschoten, is sdhier alles wat of ficieel is, stelselmatig onzijdig wat ten slotte .op niets anders uitkomt dan op. het verloochenen van Christus' Koning schap. De adder in het -gras schreef onlangs een zeer voornaam priester, het is dat men katholieke belangen'te veel ver wart met zuiver kerkelijke belangen, on daaruit- besluit dat men het behartigen van die belangen gerust aan do geeste lijkheid mag overlaten. Wat staat er -ons te doen; ons priesters en leeken, .opdat onze Katholieke Actie vruchtbaar en duurzaam weze Het antwoord op die levensvraag wordt ons aangeduid door het programma zelf van dit congres Wij moeten het eucharistisch leven van Jezus, .qns loven steeds meer en meer laten bezielen en richten, met andere woorden: onze actie zal maar vruchten dragen voor zooveel dc eigenschappen of karaktertrekken van Jezus' Eucharis tisch leven ook ons leven kenmerken. Hoe inniger de samenwerking der vrreenigde krachten en hoe vernuftiger de werkverdeeling, hoe grootetr ook de bekomen uitslagen; welnu wie uwer heeft het noodig dat ik hem bewijze, dat. de Eucharistie niet enkel zinne beeldig, maar werkelijk en organisch aan elkander sluit tot een levendig go- heei. In de Eucharistie, het hoogste ge meenschappelijk goed van alle zielen, zijn ook allen vereenigd, gelijk de stra len, hoever ze rich ook uitspreiden, allen versmolten zijn in het brandpunt dat zij uitzendt. En dat is het nu juist wat de georga niseerde Katholieke Actie kenmerkt ho ven alles wat ons verdeelen of van el kander verwijderen kan, blijft er steeds iete hoogor en iets inniger dat ons aan- eensnoert 't is ons samenleven in Christus, onze bezieling door Christus, ens opgaan naar Christus, opdat zijn rijk tioekome aan de menschen, niet enkel hiernamaals maar ook hier op aar de. Vergeten wij het toch nooit onze Katholieke Actie zal zijn wat ons eucha ristisch leven is en ons eucharistisch leven moet het tweevoudig kenmerk dragenwaar ik heb op gewezen: ten eer., ste een vurig inwendig ziele-leven dat onze persoojilijke werking voorlicht en voedt; ten tweede, het bewustzijn dat. in het apostolaat der Kerk. Na de Benedictie verlaat Z. Em. de Kathedraal, in dezelfde orde flerwijl ihet machtig St. Romboutsorgel als een heerlijke avondgroet en een ontzagwek kende bede golven van klanken stuurt door de kerk. de versiering der stad 't Overweldigend getal der doel nemers aac het Congres heefb de stoutste ver wachtingen van de Inrichtingscomitei- ten overtroffen. Voorzeker heeft bij den aanvang nie mand dc betoogers aan den kinderdag op ruim 50.000 durven beramen; noch de meisjes, en de vrouwen op meer dan 25.000, noch de monsterbetooging van Zondag, 31 Oogst (Op. meer dan 120.000 kristene mannen Maar heden is het een feit, dat zich misschien nooit meer in zulke fewroiida- be.le verhoudingen nog zal voordoen. Het is de grootste schouwing der ka tholieke godsdienstige krachten die van 's menschen geheugen in ons land plaats had. De katholieke Actie leeft De Katholieke Actie viert triomf Zoo overweldigend is hot geval van degenen, die naar Mechelen togen tot uiting van hun geloof, zou) verheerlijk oh verbluffend schoion is de versiering der stad Mechelen, waaraan gansch de bevolking, mag luidop gezegd, heeft meegewerkt. De oude Dijlestad is getooid en prijkt in volle pracht en glans. die persoonlijke working des te dieper zal ingrijpen en des te verder reiken naarmate zij inniger versmolten zal zijn I DF. GGEAANVLUCHT DUITSGIILAND- BELANGRIJKE SCHADE ERGE ONGELUKKEN VOORKOMEN Enkele dagen geleden stelde men aan afdak 15a vast, dat de kademuren langs, de Schelde, te Antwerpen, hier en daar verzakkingen vertoonden^ I)&zo droegen evenwel geen ernstig karakter en al werden o.ok de noodige maatregelen getroffen, toch maakte men zich niét al te zeer bezorgd, daar dergelijke verzak kingen zich wel eens meer voordoen. Daar de kraansporen d-oor krombuigen buiten gebruik werden gesteld, was men genoodzaakt de zich ter plaatse bevin dende kranen ergens anders onder te brengen. 'Dinsdagnacht echter nam de verzak king ernstige afmetingen aan en plots zakte die kademuur, vlak voor de afda ken, «over een lengte van meer dan 100 meter weg. Gelukkig deden zich daarbij geen persoonlijke ongelukken vaor. Onder leiding van ingenieu~ Bollen- ger werd oogenblikkelijk het noodige gedaan ,oimi erger te voorkomen. De ka demuur en de ruimte onder de afdaken wordt ontruimd en de aarde achter de kademuur weggegraven om te beletten dat de gnoole steenblokken in den stroom terecht komen. DE OORZAAK Men is van oordeel dat de verzakking te wijten is aan een scheur die zich in do grondvesten van den muur zou be vinden, waardoor het water vrij spioöl had om het gevaarte te ondermijnen. 'Met de herstellingswerken is reeds begonnen. DE OVERBRENGING VAN HET STOFFELIJK OVERSCHOT Volgens, berichten uit Tromso gaat eerr groot aantal schepen hot expeditie schip «Brattvaag», dat de stoffelijke overschotten van Andrée en zijn mak kers aan bioord heeft, tegomioet.. Wanneer de iijken aan land zullen, zijn gebracht, zal een plechtige dienst worden gehouden in de kerk van Trom so. Te Tnomso verwacht men een druk bezoek van vreemdelingen, aangezien door de bladen uit alle mogelijke lan den bijzondere verslaggevers naar Tromso zijn gezonden. Reeds, zouden al le hotels bezet zijn. Naar verder gemeld wordt, zijn; de lij ken van Andiróe en zijn lotgenooten in zont gelegd, teneinde ze in goeden staat t'e houden. EEN HALF MILJOEN KRONEN VOOR HET DAGBOEK Uit Stockholm wordt gemeld, dat een buitenlandsch dagbladen-concern reeds een lmlf miljoen kronen heeft geboden voior Ihet in heb ijs gevonden dagboek van den 32 jaren geleden verongeluktou Fool-onderzockcr Andrée, AMERIKA VAN VON GRONAU IN DE HAVEN VAN NEW-YORK GEDAALD De Duitsehe vlieger von Gronau en zijn metgezellen, die ztooals bekend een oceaanvlucht over Groenland hebben .volbracht en Maandag te Halifax Nieuw Schotland waren aangekomen, zijn daar vandaan Dinsdag morgen om 40,45 plaatselijke tijd naar New-York vertrokken. Om 15,40 plaatselijke tijd verscheen hef vliegtuig boven New-York. Het werd door politie-vliegluigen begeleid, cir kelde een paar maal boven -de buiten wijken en daalde daarna in de haven, waar poliiiievaartuigen ruimte gemaakt hadden. Er was in en om de haven groo- te geestdrift en de sirenes loeiden. Het is de eerste maal, dat een trans atlantische vlieger te New-York gedaald is. Den 400 km. langen afstand Halifax- New-York heeft liet vliegtuig met een gemiddelde snelheid van 160 km. afge legd. De menigte, die het vliegtuig op wachtte, was zeer verrast, daar men niet cp izoio'n groote snelheid gerekend had. DE BEMANNING Wolfgang von Gnonau, die van Tra vemunde over IJsland en Groenland naar New-York is gevlogen, is bestuur der van de af deeling vliegen met water vliegtuigen van de Duitsehe verkeersr- vlieger-school te Warnemunde. Hij is de eenige zoon, die nog- in le ven is van den generaal der artillerie, die in 1914 aan den slag bij de Marne deel nam; zijn broers zijn in den oorlog ge-sneuveld, de oudste als vlieger, de jongste als artillerist. Wolfgang, die 25 Februari 1893 te Berlijn geboren is, is in den o.orlog zee officier geweest en heeft toen heel wat ervaring in de navigatie opgedaan, die hem als vlieger zeer te sfiade is gekomen. In 1926 heeft Jiij den Duitschen wed strijd voor watervliegtuigen gewonnen en het vorig jaar vloog hij van Duilech- land naar IJsland. Deze vlucht diende hem ter beproeving van verschillende instrumenten en ter vermeerdering van zijn speciale ervaring in het vliegen over zee. Het boes tel van von Gronau is een Dornier Wall, een van de vliegtuigen, waarmede Amundsen in 1926 een ver- geefsc-he poging heeft gedaan om naar de Noordpool te vliegen. Tweede vlieger was de 26jarige Eduard Zimmer uit Darmstadt, die nog slechts kort geleden zijn bevrct heeft gehaald. De verdere bemanning bestond uit den mecanicien Frans Hack en den marconist Fritz Albrecht. minister 'haar dank over vooc de ver-» leende bemiddeling. DE WERKHERVATTING HOUDT AAN Woensdag hebben in de grcnsge-< •mieenten in totaal 830 stakers het werk? weder hervat. Hebt U geld te beleggen in AKTIES of OBLIGATIES raadpleegt de Deze gelaat zieh met het uitvoeren 1 van BEURSORDERS op al de binnen- en buitenlandsehe geldmarkten aan de V00RDEELIGSTE VOORWAARDEN 1652 De snydikale kommissies van de vak bonden uit Roubaix-Tiourcomg hebben aan dfcn .minister van Arbeid, Laval, een brief gericht waarin verklaard wordt, dat de «getrouwheidspremie», die de fa brikanten wilden wijzigen in «sliabili- t6ilspremiie in werkelijkheid in do plaats komit van een loonsvarhooging die toegezegd was. Volgens de meening der leden van de syndikale kommissies schijnt ihet tex- tielkonsortium, dat nimmer erg" geest driftig voor de wet op de sociale vorzekc ringen is geweest, er op het oogenblik op uit te zijn om de vrijheid van de ar beiders, inzake vrije keuze van de ver- pkgin-gsinrichtingen, in te krimpen. De kommissies hebben in verband met een en ander besloten don strijd do.or te zetten e.a bpopgen aaa den SNELLER ALS DE BLIKSEM VALLEN VLIEGEN DOOD WIET F L Y P I C 2023 Hierna geven wij nog enkele wijzigingen ge bracht door het Koninklijk Beeluit van 5 Juli. van kracht sinde 16 Juli U. in zake toepassing der fiskale taksen. Ve veedors Er wordt eon forfaitaire éénmaal eischbara taks geheven voor de overdracht der hierna aangeduide producten e) Veevoeders, zooals afval van mout, van voederplarrten of van graangewassen,waaraan mélisse is toegevoegd; raapkoeken doorweekt met suikerhoudende stoffen, en dergelijke producten b) Samengestelde voeders voor vee of ge vogelte, gevormd door het vermengen van produeten zooals graan of bloem van tarwe, rogge, gerst, haver, boekweit, mais of van- rijst, zonnebloem-, gerst», durrha-, of sorgha- zaden, kriel, maniokbloem, gemalen koeken, oesterschelpen, visch- beender. of vleesoh- meel, enz. Het bedrag dier taks wordt, in beginsel, op 2 ten honderd vastgestold. Nochtans wordt het op 1 ten honderd verminderd, wanneer de voeders voorbereid zijn in Belgie door een persoon die de koopwaren welke tot hunne samenstelling dienen niet voortbrengt of ver vaardigt. Het verminderd bedrag van 1 ten honderd blijft toepasselijk in geval de voorbereider sleohts een deel der bestanddeelen welke het mengsel samenstellen, aankoopt.'t Is slechts in geval hij da geheelheid der vermengde produkten voortbrengt, dat de taks van 2 ten honderd eischbaor is- Dit laatste bedrag is, in alle veronderstelling, van toepassing op dergelijke koopwaren, komende Klit het bui tenland. Eens de forfaitaire taks betaald, dient men voor de'verdere verhandelingen maar slechts meer de taks van 2 per duizend toe te pas sen. Aflevering der facturen; Gaat het om eene verhandeling waarvoor de taks van 2 ten honderd of 1 ten honderd eischbaar is,en wordt dc aankoop gedaan met het oog op wederverkoop (handelaar) of voor beroepsdoeleinden (landbouwer, kiekenkv/ee- ker, enz.) dan moet men eene faktuur afle veren, welke ook het bedrag van den prijs weze. Is de verhandeling slechts vatbaar aan da taks van 2 per duizend, dan is man maar ver - plioht faktuur af te leveren van af de koop som 150 fr. overschrijdt. Voor de verkoopen welke enkel vatbaar zijn aan de taks van 2 per duizend ia men noch tans NIET verplicht faktuur af te leveren wanneer de verkoopen toegestaan worden aan: a) Partikulieren (geene kiekenkweekere), indien do prijs binnen de 30 dagen der leva- ring betaald wordt b) Landbouwers die geene 500 eierleggers bezitten. Lijnzaad 1. De taks van 2 ten honderd welke gehe ven werd op den verkoop van lijnzaad, werd op 1 ten honderd verminderd. 2. De taks van 1 ten honderd wordt aL volgt geheven a,) voor het inlandsch lijnzaad in het bin nenland geleverd, bij gelegenheid van don verkoop aan een nijverheids- of landfcouwver- bruiker en in 't algemeen aan ieder beroeps verbruiker of elk ander persoon die het produktaan een nijverheidsbewerking onder werpt, zooals olieslagers, landbouwers, enz. en, desgevallend, voor het lijnzaad welke verkocht wordt in de winkels, ter gelegenheid van den verkoop aan den verkooper in het klein, (winkelier) b) Voor het ingevoerd lijnzaad ter gelegen heid van de aangifte in verbruik, e) Voor het inlandsch lijnzaad welke uitge voerd wordt, is de taks bepaald op 0,50 ten honderd en wordt door bemiddeling van het. Tolbehoer geheven. Aflevering der facturen Gnat het om eene verhandeling waarvoor de taks van 1 ten honderd eischbaar is. dan dientfaktuur opgemaakt te worden voor ge lijk welk bedrag. De verhandelingen welke niet vatbaar zijn van de taks van 1 ten honderd tussehèn han- dehiarsj zijn onderworpen aan de factuur taks van 2 per duizend on in dit geval >s de aflevering eener faktuur maar verplichtend' vanaf den verkoop de 150 fr. overschrijdt. Er dient opgemerkt dat wanneer lijnzaad verkocht wordt aan handelaars die er leve ring van nemen en het daarna uitvoeren, de faktuurtaks van 2 per duizend insgelijks eischbaar is. Handelaftri in Gramofonen an Fonografen, opgelet Weet ge dat door de laatste veranderingen, gebracht aan de zegelwet ge van af 16 Juli 1930 een inventaris moet in bezit hebben, voorzien van de noodige zegels van al da voorwerpen en toebehoorten die met fono grafen en gramofoons betrek hebben Deze inventaris moet volgende gegevens bevatten 1. Datum van den inventaris. 2. Naam en adres van den handelaar. 3. Soort en koopprijs van de voorwerpen, 4. Totaal der te belasten som. De taks 6 o/o zal gekweten worden door het aanbrengen van den vollen zegel op den in ventaris. Deze inventaris wordt bewaard door den handelaar. We zeggen nogmaals aan onze lezers, han delaars in gramofoons en fonografen. OPGE LET 11! We zijn overtuigd dat de eerstvol gende lcontrool zal plaats hebben bij hen. Met> naar onzen raad te luisteren zulleai ze zioh,' jgrooU ongemakken on beoten spapon,

De Volksstem | 1930 | | pagina 1