S Ondankbare Kinderen. Bank teer Gost-Viiandsren Vrijdag Sept. 1950 De Oceaanvlucht Parijs-New- York De Schaal Gordon Bennett Wedstrijd der schoone W erkmanswoning Koninklijke Maatschappij Het Belgisch Trekpaard De Noodlottige Expeditie Andrêe Nationale Hoptentoon stelling te Antwerpen. De werkloosheid in België Landbouwbelangen Kerkslraat, 9 en 21, Aalst. XXXVI JAARGANG NUMMER 204 Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Genili. Publiciteit buiten het Arrond. AALSTj Agentschap liar.as, Adolf Maxlaan 13,<e Brussel Rue de Richelieu, P<trijs~- Bank Buildmg/Kingsway, 20 Londres W- C. 2. H. Laurentiu» Zonop5,l3Zonaf6,25 V. M. 8 L. K. 15 (slot.) De kinderen vergeten te liclit wat vader en moeder voor ken hebben gedaan. Vergeten is misschien niet wel gezeid zij denken er keelemaal niet aan. Het is zoo van zelf sprekend dat ouders zoo bandelen, bet is zoo algemeen, altijd en overal, dat bet schier niet anders kan. Ziehier eene vertelling van ondank bare kindoren, die hun vader zooveel verdriet hadden aangedaan, dat zijn hart brak. Een oude vader had zijn bezit aan zijn zos gehuwde kinderen uitgedeeld Hij had, zooals de volksmond het zegt «zich uitgekleed voor hij slapen ging» in het begin wedijverden de kinderen om hem in huis te ontvangen. Maar weldra wist ieder om beurt een reden waaronder de heimelijke wensch ver doken zat den ouden man weg te krijgen. Vader, er is hier van nacht een kindje geboren, en op de plaats waar uw zetel staat, zal ik de wieg moeten plaatsen wist de eerste, Hier bebt go toch geen enkel rustig uurtje, zei de tweede. De win kelbel lawaait heel den dag Onze kamer is voel te vochtig en slecht voor uw rheumatiek. Be« proef het maar eens by mijn broer raadde de derde. O, die hooge trappen Ik schrik en beef wanneer ik u hoor omhoog kiimmeu. Ge zult nog oen ongeluk halen... waarschuwde de vierde. Ge woont hier zoo ver van de kerk en de wegen zijn zoo slecht zoo jammerde de vijfde. De zesde was zijn jongste dochter Kathelijne. Die was gehuwd niet den grafmaker. Daar woonde de ouder ling enkele dagen en hij speelde met zijn kleinzoontje,een geestig praterke- Weet ge, grootva, wat mijn moeder zegt Voor u dient nog maar één kamertje, en dat is er een, zooals mijn vader er maken kan. Toen brak den ouden man '1 hart in den boezem en hij stierf waar hij zat. Hier werd dus het spreekwoord waarheid dat een vader of moeder wel zes kinderen en moer kunnen grootbrengen, maar die zes kunnen geen vader of moeder onderhouden. Menigeen heeft in oogenblikken van peinzen en overwegen moeten bekennen «Ik b?n voor mijn ouders niet geweest zooals het moest. Ik heb de gebreken van hun ouden dag on dragelijk gevonden, terwijl zij noch* tans mijn gebreken steeds verdragen en verschoond hebben.» Ware het nog te herdoen, ik zou het anders aanpakken I Zoo moe. ten we bijna allemaal zeggen. Het is een bitter verwijt, iets dat knaagt en pijnt, en ge zoudt er alles voor geven om het nog te kunnen herdoen- Zij die nog de kans hebben,moeten zich deze leer te nutte maken. Zij hoeven te bedenken, dat de ouders, op jaren gekomen, niet enkel het noodzakolijk levensonderhoud behoe ven, maar dat vriendelijke bejegening en liefdevolle behandeling niet te veel gevraagd is. Met een hauw en een snauw het dagelijksch brood geven, en voorts in alles barsch en dwars zijn, vult met gal den levensbeker der ouders. Nog eene andere manier van ver driet aandoen is, de oudjes totaal negesren, doen of ze van geen tel meer zijn. Vroeger bestuurden ze zelf d* familie en later mogen ze niets meer weten over zaken en zelfs niet over familieaangelegenheden. Heeft God zelf niet geleerd «Eert Tader en moeder, opdat hel u welga op aarde-* Gisteren konden wij in onze «Laatste Tijdingen.» het nieuws van het welluk- ken dezer prachtige Oceaanvlucht aan kondigen. Hier volgen nog eenige nadere bij zonderheden HET NIEUWE RECORD Uit Halifax meLdt Reutor Toen Costes en Bellonte over Nieuvy ■Schotland vlogen, beteekende dat een nieuwe etappe in de geschiedenis van de luchtvaart boven het Noorden van Atlantischen Oceaan. Kingsford Smith gelukte erin den Al- lanlisoh-en Oceaan over te steken, maar «het Vtraagteeken» is het eerste vlieg tuig dat de Oostelijke luchtweg van het vasteland van Europa naar het vaste land van Amerika heeft afgelegd. Evenals Kingsford Smith- zijn Crosles en Bellonte door den mist opgehouden in het Zuiden van New-Eaundland, maar zij zijn er in gelukt zich te blijven orien- t'eeren en hun tocht voort te zetten. De vlucht duurde 87 uren en 17 mi nuten. DB LOOPBAAN VAN COSTES De Fransche vlieger Cost-es begon zijn loopbaan, die them groote successen zou brengen, tijdens den wereldoorlog. Meer en meer ging de ambitie van dan koenen loods naar lange non-stop- vluchten uit, en zoo zien wij hem in 1926 Parijs-Assoean zonder lussehen landing afleggen, en kort daarna Parijs- Djask (Perzi-e). In 1927 vloog Gostes in 29 uur van Parijs naajr Nizjini Taylk- du (Siberie) en op den terugweg legde hij in dén étappe het trajact Moscou- Parijs af. Qostes grootste prestatie was tot dus ver te samen met Le Brix, de wereld vlucht in 1927-1928. In totaal legden de vliegers, in 38 etappes niet -minder dan 57,000 kilometer af. Via de kust van West-Afrika ging het eerst naar Brmzi lie, en vandaar via alle hoofdsteden van Zuid-Amerika naar Mexico, New-Ytork en San Francisco. Daar werd het toestel naar Tokio verscheept, van waar de vliegers in zes etappen over Hanoi, Cal cutta en Aleppo naar Parijs terugkeer den, waar h-un een grootsHhe ontvangst wachtte. Einde September 1929 stegen Gostes en een nieuwe partner Bellonte (met Lo Brix had hij oneenigheden gehad) te Parijs op met het vliegtuig en zij slaagden er in alle tot nu toe bestaande afstandsrecords te slaan dioior begin Oc tober nabij Tsitsihar (Mandsjoerie) le landen. In 52 uur hadden zij 9610 kilo meter afgelegd. Later in het jaar ver beterde Gostes mqg eenige records (af stand in gesloten rondvlucht en snel heidsrecord) izija ideaal bleef echter een vlucht over den Oceaan. Daarin is hij thans gelukt. BIJ M1EV. COSTES Mev. Costes, de echtgenoote van den vlieger, die voor haar huwelijk een Rus sische prinses was en thans een zeer bekende filmactlrice is, had volkomen vertrouwen in hot welgelukken van den tocht. Toen zij bij lvet vertrek op het vliegveld aanwezig was, zegde zij «Na tuurlijk zal Dieudonné slagen, anders zou hij er niet aan gedacht» hebben om te vertrekken.» DE LEVENSMIDDELEN DER VLIEGERS De twee vliegers namen een geringen voorraad levensmidelen mede. Behalve twee flessoheu champagne, hadden zij twee dozijn bananen, twee gebraden kip petjes, vier flesschen sodawater en een fchérmosflesch met heete koffie bij zich. De drio Europeescbe ballons die het vertrek namen ip dezen te Cleveland gehouden wedstrijd hebben tegenslag gehad. De Fransche ballon «Fisbadh» was verplicht; te landen te Smithville, de DuiXsche ballon «Barmen» kwam neer te Tittsfield en de «Belgioa» met De- imiyter landde in het gebergte te Adams Massachusetts De maat van Demuyter, Goeckelberg, was uit den ballon gesprongen om hem lichter te maken. Hij werd niet gekwetst Hij liep vier uren rond vooraleer hij eene hoeve vond waar herb zorgen kon den toegediend worden. Het omhulsel van den Amerikaan- schen ballon «City of Cleveland» scheur de bij de landing in den Staat New-York en de «City of Detroit» landde in een steenbakkerij te Go.eyma.niS (Staat New- York), BELANGRIJKE MIËDEDEELING. Gezien, eenerzijds, de nog immer toe nemende belangstelling, bevestigd door honderdtallen inschrijvingen; Gezien, anderzijds, de uitbreiding der prij-zenreeks., zoodat elk ernstig deelne mer op een be-looning rekenen kan Werd besloten de uiterlijke datum van inschrijving te verlengen tot en met lOn September a.s. Alle aanvragen dienen gerichü tot het Provinciaal Bestuur, 8e Afdeeling, Gent. Verdere inlichtingen vindt men op aanplak- en in omzend brieven. De andere Amerikaanse!»» ballon .«Good Year VIII» is, na het óósten van den Staat New-York overigevl-ogen te hebben, uitstekend geland in eene wei de te Canton, gisteren om 2 u. 15. De voorloopige uitslag 1. Good Yar VIII (Amerika) 885 km. 2. Betgica (Belgie) 700 km.; 3. City of Detroit (Amerika) 690 km. '4. City of Cleveland, (Amerika) en Pit-tsfield (Duitsohland) 580 km 6. Fisbach (Frankrijk) 280 km. Sommige dagbladen melden, en wij dee.len het nieuws onder alle voorbehoud mede WIE IS DE OVBRWINNAAR De Belgica», van Ernest De Muyier, is gedaald -op 800 kilometers van Cleve land. Ondanks den tegenslag zou hij een der langste, zoo niet den langsten weg afgelegd h-ebben, en de overwinnaar zijn Wij zullen het afwachten. ZEER BELANGRIJK BERICHT UITSLUITING UIT HET «STUD-BOOK» Het Comiteil der Redactie van bet «Stud-Book» herinnerd de fokkers dat, volgens besluit genomen door het Ad ministrative Beheer, alle paarden, voort komende van voortbrengers die zelf niet ingeschreven zijn, uit gesloten wiotrden uit het «Stud-Book» en weP.van af iste October a.s. Ook trekt bet Cioimiteit de aandacht der fokkers op de meer waarden die ver zekerd is aan de afstammelingen waar van do herkomst kan bewezen worden en op de belangrijke schade -die hun zou kunnen worden berokkend door het niet inschrijven van een paard, daar al zijn» afstammelingen stelselmatig geweigerd worden in bet «Stud-Book». Ten einde toe te laten dat hunne paarden in het herkomstboek worden ingesolireven zal toegestaan worden Lot Iste October a.s. i 1. De inschrijving -miet herkomst dep afstammelingen geboren 1929 en 1930 k Voor deze inschrijving te bekiomen moet de fokker een geboorte verklaring invullen; deze zal geteekend worden door den eigenaar van de merrie en den eigenaar van den hengst, vader van üJ>t voortbrengsel. Hert zal gecontroleerd worden door een dokter der Regeer in g aangenomen veearts en gestuurd aan den zetel der Maatschappij, vergezeld door een getuigschrift van bevruchting, behoorlijk ingevuld en geteekend. 2. De inschrijving van paarden zon der herkomst geboren in 1928 en vroe ger. Om de inschrijving van deze laai sten te bckommen moet de eigenaar een in- scihrijvings-feulletijn (gnoen), leveren, geteekend door den eigenaar van hel. paard, een lid der Provinciale onder^ Commissie van het Stud-Book en een doktor der Regeering aangenomen veearts. Een- inschrijvingspecht van 25 frank ,per paard wordt geeischt vcxor al de leden der Maatschappij en vijftig fr. voor al de andere personen. Deze som kan werden gestort op postcheck reke ning n. 110,857. Deze som is onafhan kelijk van het eereloon dat door den heer veearts zou kunnen gevraagd wor den en waarvan hij zelf het bedrag kan vaststellen. Alle veranderingen worden kosteloos uitgevoerd. De personen welke stortingen zouden doen voor rekening van derden wiorden verzocht op de overzijde der p-ostcheck naam of namen te vermelden voor wien de storting gedaan is. Het sekretariaat, Koninklijke straat, 60, Brussel, houdt zich tor beschikking der belanghebbenden, voor- alle inlich tingen die zij noodig achten. HET STOFFELIJK OVERSCHOT DER DRIE LUCHTVAARDERS TE TROMSOE De «Bratvaag» met het stoffelijk overschot van Andrée en zijn gezellen aan boord, is Dinsdag te Tromsoe aan gekomen, begeleid doior het Noorschö oorlogsschip «Michael Sars». De Zweedsche kruiser «Ssensksund», die de lijken naar Zweden zal overbren gen, kan eerst Vrijdag te Tnomsoe aan - komen. Tot dien dag werden de lijken in het gasthuis van Tromsoe op een kata falk geplaatst. Het dagboek van Andrée werd tiext nu toe nog niet geopend. De aanteekenin gen zijn evenwel met potkoiod gemaakt; zij zullen voor het grootste deel ontcij ferd kunnen worden, ofschoon het boek ernstig beschadigd is. Zeer belangrijke gegevens, hoopt -men te putten uit het journaal, dat zeer goed leesbaar is en -op vele honderden bladj zijden gegevens, bevat over posities geografische aanwijzingen en dies meer Andrée en zijn begeleiders hadden tot liet. laatst den moed niet verloren. De bekende Zweedschc paolvorscber professor Andersson komt naai* aanlci ding van het tot nu toe gemelde in eeo artikel in «Svenska Tagblad», bot de gevolgtrekking, dat de expeditie niet vrijwillig naar St. GiWasland vertrokken is, doch door drijfijs aldaar is terecht gekomen. NOG BIJZONDERHEDEN OVER HET TERUGVINDEN DER LIJKEN Ziehier aardige bijzonderheden O vee het terugvinden der overblijfselen van Andrée en zijn gezellen. Het eers.te wat.de aandacht van Horn trok was een primus-toestiel met een Zweedsch fabriekmerk. Hij zag toen de beenen van Frank el uit de boot steken en ontdekte 1 aller Andrée's lijk, zittende onder de bescherming van een rots; het scheen alsof de Poolreiziger hem aan keek. Volgens Da*. Horn beeft Andrée's lichaam bijna geen verandering onder gaan. Het is opmerkelijk dat een kapitein drie weken voor Horn eveneens eeji be zoek aan Gilles-land heeft gebracht en niets heeft ontdekt. Nadien zijn groote hoeveelheden ijs gesmolten. Een Noorsch blad schreef gister «Dj «Bratvaag» keert terug van haar tocht in de IJszee met de Noorsche vlag half stok. Ons volk groet Andrée en zijn metgezellen op hun laatste reis». Het blad meldt, verder, dat Irct dag boek moeilijk te lezen zal zijn, Dr Horn is echter van meening, dat de meeste aanteekeningen nog ontcijferd kunnen worden en gelooft tevens, dat nog meer voorwerpen op het Gilles-ei land liggen. Hij stelt daarom een nieu we expeditie voior. Hij heeft nog ge tracht voor een tweede maal te landen, doch door de hooge zee was dit niet mogelijk. Volgens Dr Horn is Andrée op ongeveer honderd kilometer ben Noorden van het Wbite-eiland geland en rs toen naar dit eiland geloro.pen, waar hij waar schijnlijk in September is aangekomen. De expeditie-leden zouden niet lang geleefd hebben en een van hen is. voor de andere twee gestorven, door dezen begraven en met zware steenen bedekt. In October aanst. zal er te Antwerpen een tijdelijke nationale prijskamp voor hop gehouden worden, waarvoor er tal rijke eeremetalan en 12.000 frank pre mies le winnen zijn. De Belgisefee hop- planters alleen mogen mededingen met een daartoe bereid baaltje van 2 kilo gram droge hop, vioior elke gekweekte variëteit, d.w.z. Aalstersche, Pop-ering- sc.be of vreemde soort. Alle inlichtingen worden verstrekt door den Secretaris van hot Inrichlings- comrteit, E.H. De Jacgher, 30 Boeschep- straat te Poperinghe. Het ministerie van nijverheid en ar beid kondigt de volgende statistiek af over de werkloosheid in Belgie. «Op 634,591 leden van 167 kassen van verzekering tegen onvrijwillige werk loosheid, was heb getal volledige werU- loozo arbeiders, op 5 Juli 1930, 12,226 (1.9 t.h.) Deze verhouding was, 1,9 tji. "de v.orige maand en 0,4 t.h. in Juni 1929. Op d enz elfden datum waren 41,336 verzekerden (hetzij 6,5 t.h. tegen 6 tüv. de vorige maand en 1,8 t.h. in Juni 1929. bij tusschenpoozen werkloos. In het geheel gingen gedurende dezoi maand 621,148 dagen verloren, hetzij 196 per duizend aangeslotenen en per. week, tegen 227 de vorige maand en 46 in Juni 1929. Indien -men als vergelijkings'cijferf (100) het getal dagen neemt gedurende dewelke de verzekerden hadden kunnen, werken, vertegenwoordigen de verloren dagen 3,27 t.h. in Juni 1930, 3,79 t.h. in de vorige maand en 0,77 tJh. in Juni 1929. BEWERKING DER POTASCH MESTEN OP DE PLANTEN Iedereen is overtuigd dat de pataseu een noodzakelijk voedsel is voor da plant. De piotasobmesfcen brengen onver mijdelijk eene zekere werking in den groei der planten te weeg en verwekken alzoo groote opbrengst verin eerder in- gen. Van een anderen kant beschouwd ver vult de potasch' een bijzondere rol, in de samenstelling der planten, zij -be gunstigt het vormen van koolhydraten De werking der pota&ahmestten laat zien bijgevolg bijzonder gevoelen op al de planten die men toelb tot het bekomen van koolhydraten; bijvoorbeeld bij do graangewassen zal er meer zetmeel gé vormd worden, bij den aardappel mecc aardappelmeel, bij de beaten en het fruit meer suiker. In de praktijk bes(;atigt men dagelijks dat de potaschme-siten zwaardere granen teweegbrengen, dat zij het aardappel meel verhoogen bij de aardappelen, eu dat zij het suikergehalte bij de beeten vermeerderen. Deze bijzondere nol den potasdh, in de samenstelling der planten bewijst dat de sterkte der celweefsels toeneemt, en in groote maat het legeren der graan gewassen verhindert. Dit jaar bijvoorbeeld hebben bijna ai de graangewassen gelegerd, en men zou daaruit besluiten dat de potasch- zonde.', uitwerksel is togen het legeren, dit wa re natuurlijk eene groote dwaling. In derdaad, wij hebben dit jaar verschillen de graanvelden beziooht en hebben over al ondervonden dat de partijen welko de sterkste potaschbemestingen ontvan gen hadden, veel min gelegerd waren er» dus hebben die landbouwers min ver lies ondergaan. Men moet daaruit be sluiten dat in een normaal jaar de po tasch veel kan bijdragen tegen het le geren, wel te verstaan indien men geen misbruik maakt der stikstofmesten, en dat men een voldoende hoeveelheid fos- foorzuurmestatoffen gebruikt. De weerstandsvermeerdering tegen het letgeren der graangewassen :s dus een der bijkomende uitwerksels der po- tasr.h. Door bijkomende uitiwerkscls verstaan wij deze welke niet te danken zijn aan potasch, alleenlijk als voeding» bestanddeel beschouwd, t.t.z. die zich niet enkel door gewichlisvermeerdering van den oogst te kennen geven. Onder deze melden wij ook nog aan de werking de.r ruwe potaschzoulen die de vochtig heid in de lichte gronden weerhouden, en die ook niet zonder invloed zijn op. de talrijke larven en insecten die in den gnand vertoeven. Hedendaags wordt ook veel gebruik gemaakt van fijngemalen sylvtnïetkainiet die oen der doeltref fendste verdcigingsmiddelen is van wit te mostaard of hederik en vele aiuicrd onkruiden. Eindelijk is de werking der potaschc tegen de verschillende cryptoganische zjokten goed g-ekend, en men weet ook daJ, de potasch het vriespunt der planten V''aagt, dieae zoo vrijwaart togen win tervorsten, lale lentevorsten en vroegq herfstvers ten. Intensiever. Hebt U geld te beleggen in AKTIES of OBLIGATIES reedpleegt de Deze gelest ziob met het uitvoeren van BEURSORDERS op al de binnen- en buitenlandaehe geldmarkten aan de VOORDEEUGSTE VOORWAARDEN 1652

De Volksstem | 1930 | | pagina 1