30 Moderns meisjes modern Apostolaat, Bank nor Oost-Vlaanderen Donderdag Oclob, 1930 Mussolini over de llaliaansche Herzieningspoliiiek. IXaklarik der redevoering van Mussolini De nieuwe Posttarieven Dc Mijnramp te Alsdorf XXXVI JAARGANG NUMMER 251 Kerkstraat» 9 an 21, Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuflel-De Gendt. AgentsckapHawa, Adolf Maxlaan 13,tg Brussel Rue de Richelieu, Parijs— Bank Building/Kingsuiay, 20 Lomlres TV-C. 2. 'Publiciteit buiten het Afrond. AALST. H. Germonus Zonop6.35Zonaf4.34 Y. M.6 UK. 13 EN Vervolg. 't Zal lastig zijn, dat weten ze Maar doen zij het niet, wie zal het doen Een eeregroet moeten wij brengen aan die durvende meisjes. Zijn zij en hun te redden zusters niet de toekomstige moeders van ons ras echte Vlaamsche volk, waarvan de arbeidersstand het grootste déél uit maakt En zijn de moeders bedorven hoe zou dan ons volk christen blijven? En zij de edele zielen die «fier, rein en blij» door het leven willen gaan. willen ook de reddende engelen zijn voor bun zusters en voor hun volk. Zij kennen den nood, zij weten dat -goede wil» niet volstaat, dat men nooit het arbeidsmidden zal verover ren met enkele meisjes braafjes te houden noch met wat zoetsappige- devotieuse vergaderingen. Zij die ko men uit alle middens en zelf door hun organisatie do moderne vraagstuk ken leerden kennen en beoordeelen, zij weten wat zij aanpakken wanneer zij spreken van «verovering van het arbeidsmidden». Vastberaden gaan zo hun gang. Oh 1 ze schreeuwen het niet op alle daken, ze klagen niet moedeloos over don grooten nood en ovor... een andere verantwoordelijk heid. Zij zijn gewoon aan de daad in hun leven, en de reddende daad willen zij stellen, daarom studeeren zij nu, om daarna opgetogen, maar in allen eenvoud, heerlijk-offervaardig zich in het gewoel te werpen. De nieuwelingen op het werk loo- pen spoedig verloren bij gebrek aan hulp 6n steun welnu zij zullen plaat sing en bescherming organisoeren. Da schoftijd is voor velen een tyd van slecht vermaak, van loopen met jon gens, van verderf zij zullen er een lijd van maken voor apostolaat. Le zing vergiftigt maar al te vaak do zielen door valsche begrippen over zodeleer en godsdienst, tij zullen goe de aantrekkelijke lezing verspreiden die echte vreugde op vaste grondslag voorhoudt, namelijk hun prachtblad Lente-leven, dat heel wat meer geeft dan wal novelletjes en alledaagsche photos zooals ze zoo vaak elders van katholieken krijgen. Zij zullen do hoofden bijeensteken op de fabriek,al komen ze van 20 verschillige -paro chies, om door eensgezind werk sterk te staan en anderen mee te trekken. Zij zullen bidden en offeren waar ge vloekt wordt en zelfzuchtig geschar reld. Zij zullen in hun hart meedra gen Christus die ze-in de kerk gingen halen, om Hem door hun daden te doen heenslralen in het arbeidsmid den. Een mooie droom meent ge Niet te verwezenlijken Geen droom 1 Werkelijkheid wordt het en is het reeds op verscheidene plaatsen. Hun durfkracht, gegrondvest op diep gods dienstig en offervaardig apostellevea staat borg voor de overwinning. Honderden heerlyke veroverings feiten zon men kunnen aanhalen, maar één feit toont wellicht meer dan zulke afzonderlijke gevalleu bun al gemeens durfkracht aan. Die een voudige werkmeisjes beslisten aan do voeten van Z.H. de Pans zelf de ver- wezentlijkingen en tevens hnn groote belofte neer te leggen De jongens waren er geweest met 1500 met hun vlaggen en met hun groepen in wer- kerspak schokschouderend haddon buitenstaanders geglimlacht of veront waardigd gelijk JudaB tegenover Magdalena's daad gesproken Waar toe die verkwisting, kon men dat geld niet beter gebruiken Neen, dat kon men niet De uitkomst bewees dat de edelmoedige jongelingen, dis hun spaarconten voor die geestelijke waar den eener openbare godsdienstgetui» genis over haddon, juist zagen. Ge weldig was de invloed op geheel de beweging en daarbuiten, en do ganscli speciale, nooit geziene ontvangst die Z, H. de Paus zelf gowild heeft in 'I- Vatikaan en zijn speciale zegen aan zijn missionnarissen van den arbeid, toonde genoeg dat hun bedevaart een groote en Gode welgevallige katho lieke daad was. Dio daad willen de arbeidsmeisjes ook stellen. De jongens waren met 1500. zjj zulleu mot 2.000 zijn. Oh, de "moderne vrouw Hoe wordt er niet over gesproken en geschrevon. Zjj zullen toonen in die grootsche daad boo in mederue arbeidsmeisjes ook verheveu godsdienstige-zedelijke idealen leven. Tegenover den roep om zingenot, den vloed vau zedeloosheid willen zij voor geheel de wereld hun roep stellen om geestelijke waarden en hun veroveriugsstrijd voor het goede. Men moet het weten dat in hel arbeidende meisje die heerlijke opgang naar Rome werkt. Men zal het weten door hun daad. Eu hun daad zal het werkelijk zijn. Daarom sparen zij, daarom offeren zij, en dat is wel het schoousle met houderden zijn ze nu bezig na de lastige werk uren mutsen te breien, bloemen te maken, kleedjes te naaien, en moeder en zuster helpen vaak mee. Ik ken er die werkelijk het eten uit den mond sparen «Moeder, 'k heb liever niets bij mijn boterhammen die ik mede draag als ik dan het gold krijg voor de bedevaart». Zullen z'er komen Och, het is zoo lastig, en sommigen der leidsters die het 't meest verdie nen, hebben het thuis zoo hard. Zou den wij die niet een stootje helpen Zou bij niemand weerklank vinden de heldhaftige edelmoedigheid die ik bij een meisje ontmoette, zou niemand deze helpen. Een fabriekmeisje komt bij haar geestelijke leidsman te rade 'h Heb nu met sparen en met 's avonds laat le werken 300 frsaam gebracht voor mijn bedevaart maar zie, een vriendin van mij die den host moet verdienen voor zich zelf en die haar zuster steunt, die ziek is en sinds lang niet werken kan, ligl nu zelf in hel Hospitaal, ge ziel van hier de ellende, mag ik mijn 300 fr aan dat meisje geven en moedig kwam het er uit 'k zal ik dan maar van m'n bedevaart afzien, icant ik geraak er dan niet meer En tot den laatsten centiem gat ze dat geld van maanden over werk en haar schoone droom meteen en,., werkt nu 's avonds opdat een ander meisje, dat er alleen ook niet komt, zon kunnen meegaan, maar ze stelt het geld door een tusschen- persoon ter hand, want 't meisje moet dat niet weten, zegt ze Zou zij niet kunnen meegaan Ver- dient zij het niet En gij die het beter hebt, ical denkt gij er van, wat beslist gij 1 Zulke gevallen van heerlijke opof fering zijn niet zeldzaam, maar die heilige meisjes willen het niet dat het gekend weze. Soms komt het uit, bij toeval een fabriekmeisje, dat maan den lang haar drinkgeld, iedere week naar een arme familie draagt, omdat er, ongeivelen door anderen, nood heerschleen meisje dat 's avonds, dag aan dag gaat aankloppen bij vreemden om vooreen zieke vriendin aangepast werk te zoeken, enz. Och hom, ih eindig er mee, ze nemen mij het kwalijk dat ik kun zieleadel ver kondig. In stilte offeren zij voor O. L. Heer, opdat zij de genaden mogen ontvangen noodig om het arbeidsmid den te verchristelijken. Daarvoor offeren zij, daarvoor bidden zij, daar om willen zij om 's Pausen Zegen naar Rome Edele Kajotsters, gaat voort met taaien wil, ongekend door de wereld, maar groot bij God. En wij, die dien harden strijd niet te strijden hebben, zullen wij enkel bewonderend en ont roerd toekijken en hen alleen geheel het gewicht laten dragen of zullen wij mêebidden, mêeofjeren, enz. ook steu nen hun bedevaart naar Vader le Rome, en geheel hun wirking Het arbeidsmidden veroveren Ja, dat krijgen ze klaar met Gods genade, vooral,., als ieder Zijn plicht begrijpt. Maandag hield Mussolini ie Rome in het Palazzo Yenezia een redevoering voor de provinciale fascistische veree nig ingen. van geheel Italië. Aan dit ora torische factum lOfntleenen wij het vol gende liet fascisme is nuopgeklommen tot 't hoogste punt van^iolitieke en zede lijke vastberadenheid, en tiot de volle bewustheid van zijn verantwoordelijk heid. Spreker herinnert aan vroeger ge houden redevoeringen, waarin hij ge waagde van het tooide, (huichelachtige Europa, dat ie Getaève babbelt over den vrede en zich overal tot den oorlog uit rust Hij verklaard, aan dat Eu ropa het masiker te willen afrukken, en die woorden werden opgevat als een oorlogsverklaring. Maar wordt er niet sinds lang in zoovele landen een intel- leotueele oorlog tegen het fascistisch regiem gevoerd, welke intelloctueele oorLog den militairen aanval moot voorbereiden Mien belastert ons op afschuwelijke wijze; geen laster is le dwaas en te gemeen, als hij maar te gen het fascisme is gericht. MiHioenen en millioemen prediken haat tegen dit fascistisch Italië. Dat deze «geestelij ke» oorlogstoestand bestaat, kan met worden geloochend. Intusscihen worden, naast dien gees telijken oorlog, de toebereidselen vtojor. den materieelen oiorlog voortgezet op onze grenzen. (Hier treedt Mussolini in technische bijzionderbeden, waarna hij voortgaat)Het fascistisch Italië zal zich strijdvaardig maken in de ma te, waarin al de anderen iliet doen. Het zal tot ontwapening overgaan, wanneer, al de anderen het doem. Iedereen mag en moet weten, dat wij ons geestelijk en stoffelijk strijdvaardig maken, niet om aan te vallen, maar om ons te ver dedigen. Hot fascistisch Italië zal nimmer het initiatief tot een oorliog nemen. Ook onze politiek inzake herziening van de verdragen, welke politiek niet van gis teren dateert, amaar reeds in Juni 1928 op den voorgrond trad, heeft ten doel een oorlog te voorkomen. De herzie ning van de vredesverdragen Iheeft geen specifiek belang voor Italië, maar is van allerhoogst gewicht voor Ernropa en de wereld. Dit is noch dwaas, noch onuitvoerbaar, wamt ook in het Volken- bondspact wordt met de mogelijkheid van een (herziening rekening- gehouden. Alleen zij, die beweren, dat de Verdra gen onveranderlijk zijn, verkoopon dwaasheid. Wie vergrijpt tzich aan het Yolkenbondspact Zij, die te Genève twee categorieën Staten in het leven hebben geroepen cn dien toestand te eeuwigen dagen willen handhaven gewapende en ongewapende. Welke ju ridische en zedelijke rechtsgelijkheid kan er tusschen een gewapende en een ongewapende bestaan Deze klucht kan niet eindeloos voortduren, want zelfs degenen, die ze ineen (hiebEe-n ge zet, beginnen er .genoeg van te krijgen! Aangaande de llaliaansche Donau- poliliek, zegt Mussolini: Deze politiek wordt ons voorgeschreven door strenge noodzakelijkheid. We trachten, ons ge bied tot het uiterste te exploit-eeren, maar do voortdurende groei onzer be volking is een element, waarmede Wij rekening moeten houden. lm 1950 tzal Italië in een vreeselijk verouderd Euro pa, de éénige jonge natie zijn. Onze vredelievende expansie kam ziqh uit sluitend Oostwaarts lichte-n. Teder mensch met gezond verstand meet dan ook onoe vriendschapsverdra gen en allianties begrijpen. Wij poli- tiseenen in 't volle daglicht, huichelen niel, maken geen geÖueimj voorbehoud. Iedere verbintenis, die wij aangaan is heilig voor ons er moge van klome wal wil. De thesis, dat- het fascisme geen uitvoerartikel is, moet vtorden verbeterd. Want als idee cn doctrine is het fas cisme universeel, 't Is Italiaansch in zijn organisaties, maar universeel naai den geest. Men kan zich dus hieel goed een fascistisch Europa voorstellen, eern Europa, dat voor zijn organisaties de doctrine en de praelijk van het fascis me tot grondslag noemt, d.w.z.: een Europa, Hetwelk hot probleem van de'n modernen Staat, van den Staat der XXe eeuw, die te eenenmale verschilt van dc Staten, die voor 1780 bestonden of zich later vormden, oplost in fas.cisti- schen IN FRANKRIJK Al de bladen Bespreken breedvoerig de redevoering door, M. Mussolini voor de gewestelijke besturen van de fascis tische partij uitgesproken. De «Petit Journal» Sedert lang weet men in Frankrijk dat M. Mussoli ni van oordeel is (lat Europa niet kan gezuiverd wordiem dan op de basis van de tegenwoordige ontwapening.. De Fransche regeering integendeel oordeelt dat het uiterst gevaarlijk is het vraagstuk der territoriale grenzen terug aan een breedvoerig debat te onderwerpen. Italië zelve is zeker, niet genegen de kwestie harer grenzen van Tyrolen terug o.p het tapijt te brengen', De «Populaire» Belicht door de gebeurtenissen die zich dezen laatsten tijd in Europa voordeden nemen do woorden van 'Mlussolini eene bijzondere beteekenis. M. Mussolini stelt zich aan als het hoofd van de fascistische bewe ging in al de landen waar deze reactie een offensief uitlokte tegen de demo cratie en tegen /het socialisme. Men moiet zich aan eene groote bedrijvig heid vanwege de fascistische diploma tie verwachten. «L'Honrme Lihne»: Zoo het begrip van een Europeesoh verbond eene nieu we rechtvaardiging vereischte, zouden de spreekbuizen der buitenlandsehe politiek van het fascisme er beslissen de leveron. «L'Avenïr»: Het gebaar van M. Mus solini op het uur dat Duitschlaaid naar hem opkijkt om eene herziening van het Young-plan te bekomen, ontbloot wel degelijk den band die beide landen voreenigt en dien men uit andere fei ten reeds vermoedde. Zij zijn het eens dat Frankrijk van den zegepraal mis bruik maakte en dat het yerdrag moet herzien worden. IN ENGELAND De «Daily Herald De redevoering van M. Mussolini vestigt de aandacht op den geringen, vooruitgang welke op den weg dor stabilisatie van den vrede gebeurde. Het ware ij del aan den Duce de wijtzlo te verwijten waarop hij zich uitdrukt. Hij aanvaardt den stijl die aan zijne toehoorders bevalt. Wat erg is,, is niet dat M. (Mussolini van .oorlogstoebereidselen spreekt, maar het feit dht deze bestaan, en dat de oorlog eene mogelijkheid is. Zoo' de wereldvrede werken Hunne inspannin gen verdubbelen. De «Daily Epross» T Door fcuHce re devoeringen uit te spreken heeft M. Mussolini niet eens de verontschuldi ging die de gewezen keizer kon aanvoe ren om zich to rechtvaardigen. Hoe groot de diensten ook waren die hij aan ItaLie bewees, (heeft M. Musso- Iini aan dit land de sterkte niet gegeven de vra-cht van een oorlog te dragen. Meer dan welk ander land van Euro pa ook rmoel Ilalie op vrede steunen om izijn toestand te stevigen. Zoo ML Mussolini er zich geen rekenschap van geeft gaat hij naar eene ramp. Zoo zijn krijgswoorden ,m daden moeten veran deren, dan zou zijn Werk als een kaar tenhuis instorten. was, dat de ramp aan de bevolking verkondigde zoekt men naar, slachtof fers. De vrees bestaat daft (het geheim vaii deze donkere gangen nog niet geboet is opgelost- en nog steeds duurt do spanning bij de lijdende bevolking bij de verdere uitslagen der ontruimmgsr- werken. Gift van Z. H. den Paus Z. H. Paus Pius XI heeft eene som van 10.000 mark geschonken voor de nagelaten betrekkingen van dc slacht offers der vreeselljke mijnramp te Als dorf. Z. Exo. Mgr Orsenigo, Pauselijk Nuncius te Berlijn, is door den H. Va der gelast het Hulpgeld aan het komi- toitt voor hulpverleen te overhandigen;.; De Koning heeft een besluit onder- jleekend in verband met de nieuwe posttarieven die van af i. December zul len toegepast worden voor de nieuws- bladen echter zal de verhooging eerst op 1 Januari in izwang treden Hier .volgen, de nieuwe tarieven Fr. N),70 2,45 2,45 0,40 •0,80 0,10 Bij gure weer en kouden regenslag, Is t goed te dooden sneeuw- en winterdag Dan is een boeJc de beste vrind Dien gi.j in onzen winkel vindt. Boekhandel Kerkstraat, 21, Aalst. Weer twee slachtoffers De droeve lijst der slachtoffers van de mijnramp te Alsdorf is weer met twee gestegen. Een der zwaar gewonden die zich in het hospitaal te Barnenberg bevond is daar overleden Waardoor het getal doo den van de mijn Anna, n op 263 werd gebracht. Het aon echter daarbij nog niet blij ven. In de .noodlottige 460 meters ver dieping vond toen oen opzichter die evenals zoovelen van zijn mannen, bij de uitoefening van zijn plicht is ge vallen. Hoe lang heeft die ongelukkige nog geleefd en op redding gewacht Werd hij onmiddellijk door het ruw geweld gedood of hoeft hij uren en uron 'het einde afgewacht Thans nog, een week nadat do felle jjl&g öce ontploffing het. alarmsignaal Gewone brieven, tot 50 gr* 'Expresbrieven Aangeteekende brieven; [Gewone postkaarten 'Postkaarten met bet. antw1,- 'Gedrukte naamkaartjes Naamkaartjes met beleefdheids formule v. hoogstens 5 woorden 0,23 Naamkaartjes met correspondentie 0,40 Geïllustreerde postkaarten, zelfde tarief als naamkaartjes Drukwerk (per 50 gr.)j 0,10 Monsters (tot 200 gr.)', 0,40 Monsters (p.50 gr.of fractie meer) 0,10 Zakenpapieren (tol 350 gr.) 0,70 Zakenpapaeren (per 50 gr. jpfcer)] 0,10 Dagbladen (post-ahonnement) 0,04; Dagbladen of periodieken onder band 0,05, Dagbladen of periodieken (bijvoc- geli'jk per 50 gr. boven de 75), 0,02 Postchecks (vaste laks) 0,50 Stortingsbulletijn 0,50 Te innen effecten en kwijlschrif- len tot 50 fr. o,70 van 50,01 tot ,100 fr, 1.00 vatn 100,1 tot 200 fr. 1,25 boven de 200 tot 1000 fr., bij- voegclijke taks p. 100 fr. 0,25 boven dc 1000 fr, bijvoegolijke taks per 1000 fr. of fractie 0,50 Handelseffecten ter. acceptatie aan geboden if25 Postmandaten visa voor datum, betalingsaidvies, betaling ten huizo o,70 Stollingen voor postchecks, in de Handen van den brievenbesteller: tot 50 frank o,50 boven de 50 frank 0,70 Ontvangbewijzen tot 1000 fr. 0^70 Ontvangbewijfzen per 1000 fr. meer 0,50 Advies voor datum, advies of toe- lating lot betaling v. postchecks 0,70 Acceptatie door den brievenbestel ler van postmand, tot 50 fr. 0,40 Idem, boven-de 50 fr. o,70 Inschrijvingsrecht voor abonne menten op weekbladen -of min dere tijdschriften 0,85. Idemi op nieuwdbladep verschij nende 2 of 3 maal per week 0,951 Tdem op nieuwsbladen verschij nende meer dan 3 maal per week 1,05 De taksen worden onderscheiden lijk verminderd voor de nieuws bladen kosteloos door den uit gever besteld, fr. 0,65, 0,75 en 0,85 Ingeschreven venzendingen aan den brievenbesteller afgegeven 0,70 Onlvangadvies o,70 Vraag voor doorschrapping of ad res. verandering p,7Q Hebt U geld te beleggen in AKT1ES of OBLIGATIES i raadpleegt da Deze gelast zich met het uitvoeren van BEURSORDERS op al de binnen- en buitenlandaebe geldmarkten aan de VOORDEEUGSTE VOORWAARDEN Iff 52

De Volksstem | 1930 | | pagina 1