6 Oproep aan de Aalstersclie Bevolking Banii mi Oost-Vlatndersn Oroevs oeestesrioiilioo. mi noodweer Donderdag JVov, 1950 Uit da VaHkaasische Stad CONGO Rond hst Parlement Rond de zaak van Beernem WELK IS MIJN RECHT Kerkstraat, 9 en 21, Aalst, Telefoon 114. XXXVI JAARGANG NUMMER 256 DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuftel-De Gendi. 'Publiciteit buiten het Arrond. AALSTj Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13,1c Brussel - BESS8 Rue dc Richelieu, ParijsBank Building/Kingsway, 20 Londres WC. 2. H, Leonerdus Zonop6,46Zonaf4,22 V. M. 6 L. K. 13 De Inwoners der Stad AALST, worden uitgenoodigd tot het bijwonen der Plechtige Mis van Dankzegging, gevolgd van TE DEUR), welke zal plaats hebben in de hoofdkerk van Sint Martinus, op Dinsdag 11 November a, s. om 10 uren voormiddag, ter gelegenheid van den verjaardag der bevrijding van België. De Aalstersche bevolking wordt ook vriendelijk verzocht dien dag de Nationals vlag aan hunne huizen te laten wapperen, In den voormiddag ora 11 uren en 's avondsom 7 uren zal de heer KAREL- DE METTE, Stadsbeiaardier, ta dier gelegenheid, twee bui. tengewoae beiaardconcerten geven, Be Burgemeester R. MOYERSOEN, De Engelsche kiesveldtocht van verleden jaar liep voor de travail- listen bijzonderlijk over de werke loosheid. Zij, en zij alleen waren de mannen om Engeland van die plaag te verlossen,Zij deden dienaangaande al wat ze konden, maar al de midde len die zij aanwendden, waren niets anders dan plaasters op een bouten baen. En de plaag der werkeloosheid in plaats van af te nemen, nam meer en meer uitbreiding. Dank eens verleden jaar in Mei. waren er een millioen 110.000 werk- loozen, nu zijn er een goed millioen meer ot 20 0;0 dor Engelsche arbei dersbevolking Niet ta verwondereu dat hot vraagstuk do aandacht der travail- liston gaande maakt- Zij erkennen hunne macbtelooskoid het vraagstuk op te lossen. Een komiteit zoekt naar middelen om de werkeloosheid te keer te gaan, maar die middelen laten zich zoeken, zelfs met de lantaarn van Diogeen. Do travaillisten troosten zich bier- in dat do werkloosheid ook in andere landen woedt, 't Is waar, maar in Duitschland, Amerika is ze slechts van voorbijgaandeu aard, terwijl zo in Engeland chronisch geworden is, Zij is roeds diop ingedrongen en ingeworteld in het maatschappelijk leven en za ondormijnt voortdurend de levenskrachten van het land. Do zieken zijn dekwaal zoodanig gewoon geworden dat ze naar geen genezing meer vragen de maatschappelijke doktor mag gerust hun hnis voorhij gaaif. De werkloozen van Engeland, voor al de jonge, hebben liever te «dop pen» dan te werken. De u'iardij wint het op de werkzaamheid. Dit jaar ging in Engeland een deel van den oogst verloren, omdat de w erkloozen weigerden een handje toe te steken. Hot was, zoo redeneerden ze, de moeito nies waard te werken voor 30 sh. in de week, als za er 27 kregen om niets te verrichten. Zij hebben wainig of geen gebrek, kunnen voort met den onderstand, dia hun milddadig verleend wordt en vragen dus naar geen werk, dat ze reeds voor de drie viordeu ontleerd hebben- Voorzeker, de noodlijdende moet geholpen worden. Maar waar de travaillisten het spoor bijster gewor den zijn, is wanneer zij ban toevlucht namen tol lapmiddelen waarmede een roekelooze vrijgevigheid gepaard ging men kan, ten nadeeie der al. gemeenheid, te edelmoedig zijn. En zoo ver kwam het dat de beko men onderstand omtrent zooveel be droeg als bet loon dat da werkman met arbeiden verdient. Waarom dan nog werken Maar er is meer. Verleden jaar kwam een nieuwa wet nit bepalende dat de werkloozo niet verplicht is te bewijzen dat hij werk zoekt. Het werk moet hun ten huize of ten minste op 3e arbeidersbeurs aangeboden wor den, en dan is hij nog niet verplicht het te aanvaarden, indien het hem niet aanstaat Zulke onbehendige politiek komt hierop uit dat jonge- werkloozen van heide geslachten, jaren lang, ton koste dus van openbaren onderstand kunnen leven of in andere woorden door de regoering gepensionneerd zijn om niet te arbeiden. Gelijk men ziet, is de trein der Engelsche regeering ontriggeld de aangewende geneesmiddelen hebben niot alleen het lijden verzacht maar eene nieuwe ziekte doen ontstaan. Zal or tegen de ingekankerd» ziekte een afdoende geneesmiddel gevonden worden? Niemand zal het zeggeu, ten zij de toekomst. Die nog oan greintje gezond ver stand heeft, zal begrijpen dat lapmid delen niot baten en zelfs gevaarlijk kunnen zijn, want indien zij aan de werkloozan levonsonderstand ver- schaffen, helpen zij ook grootendeels medo de nieuwe ziekte te bestendigen. De Engelscho regeering moet dus een anderen weg inslaan, zoo zij dei: wantoestand verhelpen wil. Zal zij er den moed (oe bobben en het noodi- ge doorzicht Misschien, maar het begint in alle goval hoogst noodig te worden. 's Pausen nieuw telefoontoestel iDe&er dagen overhandigde ingenieur IMLa.de Leoni, onder wiens leiding het nieuwe telefoonnet in de Yaticaansche Stad werd aangelegd, het ihiuJdetoüjik van de internationale telefoon- en te- legiraafmaadsichappij van New-York, n.l. een gouden telefoontoestel, aan den Pausi. Het kostbare geschenk staat thans op de schrijftafel van den H. Vader in 7-ijn particuliere biblioihheeik. Het toestel is zooals en weet, geheel van goud en rijk versierd met zilver en email, waarin de symbolen def vier Evangelisten en het wapen van Z. H. Pius XI <zijn gedreven. De H. Vader betuigde ingenieur Leo- ni Zijn blijdschap over dit pradhiig ge schenk en sprak tevens Zijn viofldoe- ninig uit over de onberispelijke uitvoe ring van den modern ingerichten tele foondienst in de Vatic-aansche Stad. De pauselijke hoffotograaf, Felici, kreeg verlof, een foto van den H. Va der te maken, gezeten aan Zijn schrijf tafel, waarop het ikos,tibare telefoontoe stel staat. Bij gure weer en kouden regenslag, Is't goed te dooden sneeuw- en winterdag Dan is een boek de beste vrind Dien gij in onzen winkel vindt. Boe/chandel Kerkstraat, 21, Aalst. Het vertrek van de «Leopoldville» De Gongoboot «LeopoJdville»*' is Dinsdag voormiddag, om 10 une, voor de achtste maal onder bcvej van kapi tein Biebnyek uit Antwerpen jiaar, de Kolonie vertrokken, er scheepten 130 pasagiers van eerste en 86 van tweede klas in, zes reizigers zulten le Tene- rifFe en een te Lissabon aan land gaan De lading bestaat in het geheel uit 4.000 ton verschillende goederen, waaronder 90 ton mtetalen platen voior. do «Ghe- min de fer 175 ton gebinten voor de «Compagnie des Pétroles» en een; uit eengenomen schuit van 80 ton voor hert, Ministerie. Als deklast worden twee motorbooten van een ton elk voor de «H.G.R.» mede gevoerd. De afvaart werd door een vrij talrijke menigte bijtgewqond* De begrooting van Landsverdediging De begrooting van landsverdediging bedraagt 1 milliard 42 mildioen 5-22 duizend frank aan gewone uitgaven en mingen toegebracht kan op dit ©ogen blik pog niet vastgesteld worden, go- zien het water nog op 3 ju 50 hoogte met geweld doorstroomt. 500 werklie den vallen daardoor zonder werk. 't Is cene onmeledjike ramp en voor de 163 millioen 57 duizend frank a»ai uit- .streek en voor de aannemers zonderlijke uitgaven, te samen 1 mil- Zenne gaat aan het wassen liard 205 millioen 579 duizend franik. De gewone uilgaven zijn verhoogd met 73 «millioen frank en verminderd met 58 millioen fr. De uitzonderlijke uitgaven worden met 6-0 millioen fr. Ve.rminderd. <De totale verlaging van de, uitgaven bedraagt 46 millioen 681 durend frank. Worden vooral verminderd de kre dieten voor de luchtvaart met 6 mil lioen frank, de kredieten voor de voe ding yan do troepen mat 48 miljoen fr. De kredieten voor de militaire hios.- pitaien en apotheken worden met 1.4 miljoen frank vehhjoogd. Vóór -bewapening, trein en paarden tuig worden 22 millioen meer uitgege ven. 'De wedden en de soldij van officie ren en soldaten. eiscbm een meeruit gave van 33 miljioen frank. Het leger lelt 3,982 officieren, 1,802 adjudanten, 6,608 onderofficieren, 3,96Q korporaals, en 46,620 manschap pen, waarvan 690 vrijwilligers en 6,590 bezoldigden. De begroeting var. 's Landsmiddelen Ilct ontwerp begrooting van 's. lands middelen werd thans -aan de 'kamerleden uitgedeeld. H-et bedraagt 9 milliard 740 miilioen 28"3 duizend frank aan min-- ontvangsten, waarvan gewone ont vangsten 8 milliard 776 milUoten frank, uitzonderlijke ontvangsten 1 millioen en herstelontvangsten 962 miillioeri 996 duizend franik. Wij kennen op c'jt Qogenblik niet de gewone uitgaven en 'weten, dus nog niet met hoeveel boni die begroroiting sluiten zal. Wel kennen wij de uil/zondorlijike uit gaven. Deze bedragen 1 miüiarcl 902 millioen 83 duizend frank, terwijl de uitzonderlijke ontvaïigsten l milliard 350 milifioBp 46 duizend frank bedragen dus een tekort van ruim 500 miLlfoen frank. Dit te ko-rt zal gedekt worden, naar wij vroeger reeds hebben mee gedeeld, door middel van het hoeken op dio begrooting van een bedrag van na genoeg vijf honderd millioen frank, zijnde de opbrengst van die likwidatie van de in beslag genomene Duitsch-e goederen. Overstroomingen in Vlaanderen Te Koewacht is het al niet veel be ter als elders. Al de watergangen s.taan boordevol. Het water stroomt over de weiden en ia nog bestendig aan het stijgen. Te Moerbeke heeft het drie dagen zoo goed als onafgebroken geregend. De lage landen staan blank en alle werk op de velden is, totaal onmogelijk geworden. Aan den Overslag stroomt het water over den steenweg. Te Kleine Sinaai ia het schouwspel al even treurig. Nooit s-tond er zooveel water in de meersohen vtan de Koe brug en Goiemansbrug. Het baanve-r- keer ligt zoo goed als, stil. De moer vaart- dreigt over de dijken heen te spoelen. In den Hondsnost mioeten de boeren met.deai veestapel naar veiliger oorden uitwiijken. Versciheideue var kens vond men des morgens verdronken in hun stal liggen. De scheepvaart ligt eveneens stil. Te Stekene staan er verscheidene straten onder water. De vaart dreigt buiten hare oevers le treden. Gansc-h het Broek staat blank. Te Yperen en omtrek Het on weder hoeft in deu Westhoek ook leelijk huis gehouden. Tal van hui zen en landerijen liepen onder ep overal is de schade overgpoot. De vaart van leper naar den IJzer, waar ver scheidene aannemers aan het werk zijn is op een naeht ondergeloopen en heeft al de ingang zijnde ondememin gen ionder water gezet. De spoorweg brug van Boesinghe, die nog een voor- loopig na-csorlogsch werk was is ten gevolge van den groeten watervloed ondermijnd geworden en het spoorweg verkeer is moeten geschorst wioirden. De laatste trein die over de brug was gereden was deze van 10,3"0 ure uit Oostende. De overheden der spoorwegen waren van 's morgens vroeg ter plaatse 'en hebben onmiddellijk besloten de ho- venbrug weg te nemen en de sporen le verleggen op een aarden dam, in de vaart. Pe sihadq hior aaji d& onderpo- Ook rond Brussel begint men vrees te koesteren voor overstroomingen vooral langs Vorst, Ruysbroeck, Loth, waar de Zenne aan het wassen gaat. Op sommige plaatsen zijn reeds kel ders onder water en staan weiden blank. Dinsdagochtend, alhoewel het peil eenigszins gevallen was, bleeik het ge vaar nog niet uitgesloten dat de rivier baar oevers treden zou en dat weer een overstrooming was te vreezen. In dien regenval uitblijft zal allicht ook hot overvloedige water kunnen ge weerd worden op tijd. In het land der Nethe Lier krijgt ook altijd van de brokken als er sprake is van gezwiallen rivieren of blanke weiden. Heel de omtrek van de Nethes tad staat als het ware onder water, en in de stad zelve is bet al niet veel beter. De Netlie staat boordevol en het water reikt tot de kruin dor dijken. En dat zelfde schouwspel doet zich voor te Heysi-op-den-Berg, I-tegem, enz In het land van Schelde en Rupel De tijen in de Schelde zijn z«oo hoog, dat in kleine rivierdtorpen de lage lan derijen voortdurend overstroomd wor den, zooaLs te Baasrode, waar -het wateT op den straatweg van. Bendermtonde naar Mechelen kwam en vele bewoners de vloedborden hebben moeten plaatsen om het water buiten de gangen en kel ders te bo-uden. In de buitenwijken van Baasrode heb ben reeds verschillende landbouwers hun vee naar hooger gelegen gedeelte moeten brengen wegens, overstmoming door do geweldige regens. Al deze ellen de komt voort van het ©pperwater, dat een uitweg vindt en wordt vooral voroarzaakt door den slechten onder houd der watergangen en grachten waarvoor in vele gemeenten onduldba re nalatigheid bestaat. Langs de rivie ren neemt de onrust toe, want bij de minste dijkbreuk zouden groote ram pen kunnen ontstaan. TusscSen "YViHebroeak en Baasrode zijn ook uitgestrekte landerijen onder water. Op veel punten staat het water tot nabij den weg (Mechelen-Dender- monde. Zulke meren vindt men bij Willebroectk, Lippeloo, en in de nabij heid van Bug-gen hout en Baasrode. Ook staan veel landerijen blank bij Fiiurs en Ruysbrioeck. Gent heeft ook te Mjijn Tengevolge van de oveivio^jige en aanhoudiende regens zijn talrijke kel ders aan de Scheldelaan, te Gent, lus- scihien de Loiusbergbrug en de Hei mis, onder water geloopen. Volgens werd vastgesteld, wordt een massa water aangevoerd uit het Niotorden van Frank rijk alwaar de sluizen werden geopend, insgelijks naar aanleiding van dein ovcrvloedigen regen. Langs den Sabeldekant te G-onthrag- ge zijn tal van landerijen en huizen overstroomd. Groote schade werd ver oorzaakt langs den rechter-Schelde- kant- Langs den kant van Hamme en Kal ken zijn overstroom in gen gebeurd. Werklieden moesten in karren naar Ihiun werk vervoerd worden, daar verscheide ne wegen blank staan. In de eerste po-litiewijk zijn eveneens talrijke kelders onder water geloopen. De dader zou zich hebben aangegeven Op eene aaniklaciht van een inwoner van Fiorcfries, werd de genaamde Ste vens, afkomstig van Oostcamp, aange houden. Deze laatste zou gezeigd heb ben, dat hij de moordenaar was van jachtwachter Diorickx, tijdens den oor log vermoord te Beernem, terzelfder tijd als M. d'Üdegem d'Aeoz. Stevens zou ook békend fa-ebben, den (jachtwachter te hebben gedood mei twee geweerschoten en zijne vriendin zou iDierickx met mess teken hebben af- gemaaikt, na (hem van zijn tgeld te heb ben beroofd. Hot lijk werd verbrand en begraven op eene plaats die Stevens» zou hebben aangeduid, Zooals men weet had dö kamer, van inbeschuldigingsstelling van het be roepshof op 8 Juli j.l. een bevel v-an niet vervolging uitgevaardigd te«gen onbekenden, daar-.nergens een spoor van Ihel lijk van."Dierickx na menigvul dige opgrayin^on werd ontdekt. Eenige wenken over de Premie in de Leveneverzekeringen. De premie in de levensverzekering, gelijk in alle soorten verzekeringen, is do prijs van het risico (pretium periculi) t.t.z. de bijdrage be stemd om net gewaarborgd risico te dekken, met de algemeene onkosten der inrichting. Do praktijk leert dat in het overkomen van toeval lige gebeurtenissen, in overgroot getal be schouwd, er een merkwaardige regelmatigheid bestaat. De tabellen van sterfte bevatten voor iederen ouderdom, do waarschijnlijke levens.- duur naar mathematische berekeningen. Het bedrag der to betalen premie zal volgens deze basis bepaald worden, voor elke verzekerings categorie, daarbij in acht nemende de alge meene onkosten der inrichting en het bedrag van den intrest in het beleggen der kapitalen. De premie in do verzekering op het leven verschilt met de premie in de andere verzeke- ringscategorien. Terwijl in 't algemeen, de storting der promie voor den verzekerde, op straf van vervalverklaring op den vervaldag verplichtend is, is zij voor den verzekerde op het leven, na de eerste storting, heelemaal facultatief. Het staat hem vrij bij eiken verval dag zijn polis-leven te laten varen, daartoe moet hij slechts de betaling der premie schor sen, 01' beter gezegd, do betaling zijner premie niet hernieuwon. Eigenlijk bestaat er eene op eenvolging van tijdelijke verzekeringen, voor een jaar, welke men vernieuwen kan door het voorts vrijwillig betalen der premie op den ver valdag. Dit facultatiof karakter bestaat maar nochtans ten behoeve van den verzekerde, niet bij den verzekeraar, die gehouden is het risico voorts te dekken, zoolang de promie gestort wordt. De verzekeraar is dus verplicht de le vensverzekering te hernieuwen, telkenjaro dat de premie hem betaald wordt. De verzekerde op het leven, die de promie op fyd niet betaald, wordt dus eigenlijk niet ver» vallen verklaard: hij hernieuwt zijn contrakt niet en 't is el. In praktijk, om te beletten, dat door vergetelheid van den verzekerde, het con- trakt aldus niet vernieuwd worde, nemen de verzekeringsmaatschappijen de voorzorg het bedrag der premie op den vervaldag te doen innen, alhoewel de prt-mie, in de vei zekering op het leven, niet inbaar, maar wel draagbaar is daarbij wordt er meestal in de polissen een termijn van uitstel bepaald voor de betaling der premien, meestal een termijn van uitstel van 30 dagen. Eindelijk op ieder tijdstip, na schorsing van premiebetaling en op uitdrukkelijk en schrif telijk verzoek van den verzekerde kan de polis meestal nog opnieuw in kracht worden gesteld mits een nieuw geneeskundig onderzoek en betaling der achterstallige premien met intrest Het beding waarbij wordt voorzien dat het contrakt van rechuwege vernietigd is, door gebrek aan premiebetaling binnen do maand na den vervaldag, beteekent slechts dat de keus welke aan den verzekerde gelaten wordt, de verzekering te hernieuwen door premiestor- tiug, vervalt, by gebrek aan aanvaarding, door deze storting veropenbaard, (Brussel, 3 Novem ber 1916 Tas. 191Ï II I zie Cass. 28-11-1918 Pas. 1919 I IJ. De ierste premiestorting is nochtans ver plichtend. De verzekerde is verplicht de eerste premie te betalen, na ondei tuekening van Let contrakt, zooniet heeft het contrakt geen uit werksel tegenover den verzekeraar, in geval de verzekerde komt te overl'jden vóór dezo eerste betaling, al was hij reeds in 't bezit van het dubbel der polis, zou de maatschappij niet gehouden zijn het bedrag der verzekering uit te keeren. Gewoonlijk zal de eerste premie ge kweten worden tegen afgifte der polis. De premie is op voorhand betaalbaar, van daar overigens de naam premie, van het latyn prium vooreerst, en wordt per jaar be paald. Nochtans voorziet men meestal de moge lijkheid de premie per trimester of por semester te kwijten, hetgeen slechts modaliteiten van betaling uitmaakt, 't Is qo onderteekenasr der polis, die de pre mie botaalt. Is doze in de onmogelijkheid zulks te doen, dan vermag een derde persoon in zijne plaats de premie stcVten. Tot dit uitvluchtsol zal men overgaan, om te beLtten dat door ge brek aan hernieuwing van het verzekeringscon- trakt, het voordeel ervan geschorst worde of een einde neme. Aldus zal de handelaar in fail liet verklaard, de levensverzekering voortzot ten. De curator ook zal de verzekering mogen doen voortleven, door betaling der premien, en dit zelïs tegen den wil in van den in failliet verklaarde. Er werd gevonnisd dat, wanneer een in fail liet verklaarde, bij middel van winsten, welko do noodwendigheden van zijn onderhoud ovor- sclirijden, de premien vaneen verzekeringleven betaald, verv.ukering-leven door hem onder schreven, ten bate van een zijner kinderen, wien hij niets verschuldigd waa, do begunstigdo verplicht is aan de schuideischers op 't bedrag der verzekering, de uitbetaalde premien terug ^to keeren. (Brussel 19-3-1917 Pas. 1917 II 217) Eindelijk, wat de rechten tusschen 6chtge- nooten betreft, dient er vermeld dat eene ver zekering-leven een voordeel kan uitmaken bij middel van gemeene geldon (golden der ge meenschap) voortgebracht. In de regoling der vereffening der gemeenschap, zal dit aanloiding geven tot inbreng in do gemeenschap van het bedrag der premien, welke tot het stichten der verzekering gediend hebben. Adv. A. Rodenbaob. Hebt U geld te beleggen in AKT1BS of OBLIGATIES raadpleegt de Deze gelaat-zioh met het uitvoeren van BEURSORDERS opral de binnen- en buitenlandache geldmarkten aan de VOORDEELiGSTE VOORGAARDEN 1652

De Volksstem | 1930 | | pagina 1