14 Ban); tooi Öest-Viaanóerei; Vrijdag JVov, 1950 m NIEUWE PENSIOENWET De föinisterieele krisis sga Hevige brand te Antwerpen Dc üüssüss I:; QMm ïaiixaan en Volkenbond VERBOND Be verovering der lusht Landbouwbelangen XXXVI JAARGANG NUMMER 262 Kofkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Cantiomon Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AALSR Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13,te Brussel Rue dc Richelieu, Parijs— Bank Building/Kingsway, 20 Lonitres W- C. 2. H. Albericus Zon®p6,58Zona(4,l N. M. 20 E.K. 28 Op 1 Januari '.931 komt de nieuwe wet op het ouderdomspensioen in voege. Deze nieuwe wet brengt eene merke-' lijke verbetering mede niet alleen voor de gewone loontrekkenden, dcch ook ,voor de meeste ouderlingen uit den Mid denstand. Heer René De Bruyn in een hoofd artikel verschenen in Het Volk van 5 November 1930 heeft op bijzonder klare wijze de voordeelen der wat samengevat. In volgende nummers komen we op de wet terug. Doch een feit staat vast: dat Minister Heyman eene wet heeft opge maakt en doet uitvoeren die voldoening geeft aan vele ouderlingen uit den Mid. denstand. De Middenstand is hierom Minister Heyman dankbaar. Hier nu hoe heer René De Bruyne de wet samenvat 't Bedrag van 't pensioen wordt onder de nieuwe wet 3200 fr. per jaar of 800 fr. iper trimester voor man en vrouw, en 12100 fr. voor den alleenwonende,weduw- maar, weduwe of ongehuwd. Waar de man 65 jaar is en de vrouw nog niet, trekt de man pensioen voor hem en voor zijn vrouw (3200 frJ Is de vrouw de oud ste. dan krijgt zij van haar 65e jaar |1600 fr. tot wanneer de man op zijn beurt 65 jaar wordt. Minstens 95 t. h. zullen voortaan vol' ïadig pensioen bekomen. Wanta) be drijfsinkomen (loon, opbrengst van ak* kergrond of handel) komt niet meer in aanmerking. b) Eigen woning telt niet meer mee. c) Spaargelden an eigendom worden berekend naar een matigen intrestvoet van 4 t. h-, en de volledige vrijstelling van die inkomsten is zoo hoog gesteld,' 'dat die inkomsten schier geen invloed meer kunnen hebben op het bedrag van het pensioen. d) 't Zullen heel welstellende men- schen moeten zijn, degene die nog om hunne bestaansmiddelen kunnen uitge sloten worden van het ouderdomspen sioen. Maar ze moeten gestort hebbon. Wie niet gestort heeft, zal wel pensioen kunnen bekomen, m^ar veel min. Wia niet volledig gestort heeft, wordt de straf kwijtgescholden. Wie nog geen 65 jaar jis en niet gestort heeft, kan zich nog in regel stellen. Maar de boodschap is r storten vooraleer men het pensioen aanvraagt, ten laatste in de maand der 63* verjaring. Om de voordeelen der nieuwe wet te bekomen, moet geen nieuwe aanvraag worden gedaan. Zelft degenen die vroeger pensioen hebben aangevraagd en hunn3 vraag zagen afwijzen,moeien geen nieuwe aanvraag doen. Degene die nog geene aanvraag deden, wetende dat zc toch geen pensioen zouden bekomen, moeten nu wel eene vraag indienen. Degene die boven de 65 jaar waren den 1 Juli 1925, toen de tegenwoordige wet in toepassing kwam, kunnen nu ondar' de nieuwe wet pensioen ontvangen al hoewel zij niet gestort hebben. Zij moesten immers niet meer storten. De militaire pensioenen (voor gesnsu- velde soldaten) kunnen geen invloed meer hebben op het bedrag van hei ouderdomspensioen. De gehuwde kinde ren zijn gaen onderhoudsrente meer ver schuldigd zedelijk nog wel, maar wettelij* niet meer. Voor man en vrouw wordt het pensioen omtrent 9 fr. oer daki voor den alleenwonende 6 fr. Liberale vergaderingen van Woensdag namiddag De liberale parlementsleden lie-bben Woensdag namiddag in het Paleis dei- Natie, twee vergaderingen gehouden. De eerste, om 2 u„ was voorbehouden jPr/ vvagiêurèrcröq7d7e"ë«neens in I voor de leden der liberale linkerzijde;handen van bandieten waren gevallen, der hen bevond liadden de bandieten liet bijzonder gemunt en zij vroegen wie het hoofd was der missie. Een Pater trad vooruit en zegde: Ik ben de overste. 'Men greep hem vast en voerde hem weg. Twee Fransche missionarissen, EE. van de Kamer. Daar kwam het er alleen op aan den voorzitter van de Kamer- groep te kiezen in vervanging van wij- lent baron Lemonnier. Het voorzitter schap werd aangeboden aan M. Masson, doch deze wees het aanbod van de hand Alsdan word M. Devèze tot voorzitter gekozen. De linkerzijden van Kamer en Senaat Ten 2 uur vergaderden de libe rale linkerzijden van Kamer en Senaat, om samen te beraadslagen over den po- lilieken toestand. Men had verwacht dat de liberale ministers zouden afwe zig blijven, doch zij Waren allen op post Ook de regcering-omwcrper 'M. Max was opgekomen. Het ontslag nog niet aanvaard door den Koning Woensdag namiddag vernamen wij uit de beste bron dat Z. M. de Koning weigerde het ontslag der regeering te aanvaarden. De Vorst' 'was zeer mis noegd over het voorval, en heeft dan o.ok zijn mistevredenheid niet verboj. gen aan de personen, die dezen toestand verwekt hebben. Na zijn onderhoud met MM. Hymans en Max heeft de Ko ning geene personaliteiten meer ont vangen. Voor het Hoofd van den Staat is er dus geen ministerieele krisis De liberale* Linkerzijden stemmen het vertrouwen in de liberale Ministers De krachtdadige houding van den Koning, die weigert het ontslag der regeering te aanvaarden, is naderhand bevestigd geworden door de vergade ring der liberale linkerzijde» zelf. De bespreking is daar alles behalve malseh geweest, en volgens wij links en rechts vernemen, lveeft M. Max daar nogal klinkende oorvegen gekre gen. Er werd medegedeeld, dat de Ko ning weigert het ontslag der regee ring te aanvaarden, en deze beslissing werd nagenoeg eenparig goedgekeurd. Deze liberale vergadering liep ten 5 u. af met de volgende dagorde «De liberale linkerzijde» van Ka mer en Senaat hebben eenparig deze dagorde goedgekeurd Na beraadslaagd te hebben over den poiitieken toestand, verwekt door het ontslag der regeering, en vaststel lende dat het Hoofd van den Staat zijne beslissing voorbehoudt, drukken de liberale linkenzijden eenparig hun ver trouwen uit in de liberale ministers en drukken tevens den wenseh uit, dat de omstandigheden de partij zullen toe laten hare medewerking aan de regee ring te verleenen, zonder hare prin ciepen te moeten prijs geven. In andere woorden beteokent dit dus eone klinkende afkeuring van de fede ratie van Brussel en van ue dagorde van M. Max, die dus vernederd cn ver minderd uit dit onnoozel avontuur komt, waarover hij niet al te fier zal zijn. De regeerin-gscrisis schijnt dus fei telijk opgelost. Gij leest en herleest ze, Gij vraagt ons nog naar boeken En hebt daarbij zoo'n voldoening Boekhandel van de Volksstem Kerkstraat, 21, Aalst. werden onlangs op vrije voeten gesteld. Te Tchang, waar dc bisschop en drie missionarissen door kommunisten wer den vermoord, zijn zeven Belgische Franciskanen hun arbeid op den zielen akker komen voorzetten. Den 9 Novem ber is Mgr Canstaptini te Tchioekow geweest in de Kwang-Toengprovincic om Mgr Carnazei tot bisschop te wijden Mgr Carnazei heeft de plaats ingeno men van Mgr Vergfcia, die in Februari laatst samen met E.P. Carvario werd gedood. Beiden zijn door andere mis sionarissen vervangen. Ten slotte gaf Mgr Constatini inlich tingen over den huidigen toestand van de missies, samengesteld uit Ghin-eezen ten gelalle van 13 en welke de in prak tijk stelling vertegenwoordigen der on derrichtingen van Z. H. den Paus in zijn twee encyclieken, waar de H. Va der voorschrijft in de missies een ruim aandeel moet verleenen. De apostoli sche delegaat eindigde zijn uiteenzet ting met de volgende woorden «De toestand is moeilijk, maar wij hopen hem te overwinnen. Meer dan een mülioen schade Gisteren rond 4 ure is een felle brand uitgebroken in de uitgestrekte maga zijnen der Amerikanatie gelegen op 'den Dam te Antwerpen. Het gevaar werd bemerkt door werk meisjes, die aan den arbeid waren en het alarm werd aanstonds gegeven. De pompiers met hun machtigste mate riaal waren aanstonds ter plaatse. Het gevaar was. groot. De magazijnen waren opgestapeld met kopalgom en andere waren en de belendende gebouwen wa ren insgelijks magazijnen die met wa ren opgestapeld waren. Toen de pom piers het vuur aanvielen, stond het dak der Amerikanalie in volle laaie. Paniek in de buurt Onder de bewoners der talrijke ar beiders woningen die aan het branden de pakhuis grenzen, was een ware pa niek ontstaan en de meeste' hunner na men de vlucht met have en goed. Een paar uur woedde de brand met groote hevigheid. Ook een sleepboot kwam in de nabijgelegen Kempische vaart aan leggen om hulp te bieden bij bet bluselr- werk. Het brandend magazijn, dat. een opper\lakte beslaat, van ongeveer 200 vierkante nieter cn waarin zoowat 300 ton kopaal geborgen lagen, brandde totaal uit. Dc koopwaar was liet eigendom van de firma «Intertropical Co.mtina De schade bedraagt meer dan één millioen doch wordt door verzekering gedekt. In het «Berliner Tageblatt* schrijft prof. Ernst Schultze dat de Ka tanga provincie van Belgisch Kongo een van de. rijkste gewesten is ter wereld. Die professor meent dat de ekonomische toestand van den spoorweg, die weldra Ivatanga niet Lobita, in Portugeescli Angola zal verbinden, verzekerd is. De ze spoorweg zal zelfs van belang blij ken te zijn voor den handel lusschen Europa en het Verre Oosten. Vele reizigers zullen voorlaan om zich naar Europa te begeven, van den nieuwen spoorweg gebruik maken; voor de goederen zal dit eveneens liet geval zijn. De nieuwe spoorweg (Lobito, Di- lolo, Elisabethstad, Fort Salisbury, Bei- ra) zal de reis tot den Indi&cben Oceaan met een paar weken bekorten. Prof. Schultze stelt vast dat Groot- BritLanie ook veel meer dan vroeger belang stelt in dc Porlugeesclve kolo niën in Afrika. De baai Lobita, weste lijk eindpunt van den spoorweg van den Atlant.ischen tot den Indischen Oceaan, bezit de beste haven van we.st-Afrika. Verklaring van Mgr Constantini over de kommunistische gruwelen Mgr Gonstantini, apostolisch dele gaat in China, heeft Peking verlaten om naar Italië terug te. keeren. Hij Werd in de statie gegroet door de Chi- ncesche. overheden, de katholieke maat- sohappijen en een menigte geloovigen. Voor zijn afreis had Mgr Constantini een Italiaansch persvertegenwoordiger ontvangen aan wien hij gesproken had over de missionarissen, die gevangen gezet of gefolterd en gedood werden door dc Chineesche kommunisten en bandieten. Vijf katholieke missionaris sen zijn sedert geruimen tijd de gevan genen van bandieten, te weten EE. PP. Lafl'an en Linchan, afkomstig uit Ierland; EE. PP. Idalgo en Anido, af komstig uit Spanje, en E. P. Brunetti, afkomstig uit Italië. E. P. Marc-hesini, een ander Ita liaansch missionaris, die te Hankau werd gevangen genomen, herkreeg nog al spoedig de vrijheid. Toen de twee Ieren werden gegrepen door de ban dieten, liad een ontroerend tooneel plaats in de missie. Deze was door de brigands omsingeld. De missionarissen knielden en gaven elkaar de absolutie, waarna zij recht stonden gereed om te sterven. Qp Mgr Galvin 'die ziel; on- De vrede in de wereld De oproep van Z. Em. Kardinaal Van Roey ten voordeole der Belgisch* Unie voor den Volkenbond, oproep verschenen in ons nummer van Dms- dag, was Dinsdag ook gekend in de wederlandsclve middens van Geneve, welke tevens weten dat dc doorluch tige opvolger van wijlen Kardinaal Mercier een gezond begrip heeft over. hel. wederlandsch politiek loven. Men 'verheugt zich te Geneve zeer over de propaganda der wapens til stands wet U voor den Volkenbond en voor den Vre de. onder de katholieke bevolking van Belgie. Er zijn misverstanden geweest betreffend de gevoelens van den H. DER KATH. KRINGEN EN VEREENIGc De afgevaardigden van het Verbond der Katholieke Kringen en Vereenigin- gen vergaderden Woensdag voormid dag in «Patria» te Brussel, onder voor zitterschap van den lieer staatsminis ter Segers. De vergadering was vooral belegd tot- bespreking der Landbouwkrisis. M. SEGERS%nochtatis bij den aan vang der zitting verklaarde dat het on mogelijk was niet eerst en vooral een woord te zeggen over de uitgebroken Regeeringskrisis die werd utigelokt niet door het parle ment, maar van daarbuiten. «Ik moet geen nadruk léggen zegdo de heer voorzitter op de groote vèrba- Stoel tegenover den Volkenbond doch zing door die krisis verwekt. Zij is heel ze zijn thans uit den weg geruimd, en g-ansch buitengewoon. Zij werd ver dank aan de persoonlijke werking van^oorzaakt door' eene onnoozelheid en zekere katholieke leiders en aan de g-aat uit van de beslissing eener club. bedrijvigheid van organismen, zooals Moest iets dergelijks zich voordoen in de katholieke vereeniging van weder-'mijne partij, dan zou ik aan het parle- landsche studies. [ment. vragen uitspraak te doen, doch Bo^ndien hebben de akkoorden van nimmer mij aan dergelijk vonnis als SI. Jan-van-Lateranén toegelaten of- het hufdige onderwerpen. Ik verklaar ficieel het standpunt te kennen van'aan de liberale partij, dat wij nooit den H. Stoel tegenover den Volkenbond zullen dulden dat men ons aldus worgo en vast te stellen dat dit,, standpunt jn een kelder I (Toejuichingen), geen onlkerfning en nog min bestrij-1 De Koning heeft zijne beslissing ding van den Volkenbond insluit. De j voorbehouden. Voor wat ons betreft katholieke wereld, op de hoogte der moeten wij zeggen aan het land dat Wiederlandschc politiek, draagt meer wij niet wenschen den toestand nog er en meer bij om de werking te verstem-jger te maken. Het is. aan den Koning ken van den Volkenbond die, volgens een persoon te belasten met de samen stelling eener regeering. Wij moeten de verklaring van Mgr. Van Roey, ver re is van volmaakt, maar toch een kostbaar Werktuig is tot het bevesti- en van vrede in de wereld. Parijs-Calcutta in ruim drie dagen Een schitterende tocht van Fransche vliegers Twee Fransche vliegers, kapitein Goulelte en luitenant Lalouetle, die Za terdag morgen vroeg met een Farman- eendekker uit Parijs waren vertrokken, zijn gisteren te Calcutta aangekomen. Zij vertrokken Zaterdag om 1 u. 15 uit Parijs, bereikten Brindisi om 12 u. 15, vertrokken weer om 12 uur 30 en kwamen Zondag morgen 3 uur 25 te Aleppo aan. Uit Aleppo vertrokken zij om 6 u. 20, kwamen om 2 uur 10 's middags te Basra aan, vertrokken van daar Zondag avond 10 uur 15 en kwa men te Jask aan Maandag morgen om 6 uur 15. Zij vertrokken een uur later, kwa men om' 12 uur 30 te Karachi aan, ver trokken weer Maandag avond om 9* u. 50 en landden Dinsdag morgen om 6 uur 25 te Allahabad. Vijf-en-twintig minuten later vlogen zij weg en kwa men om 10 uur 55 te Calcutta aan. (Al deze tijden zijn Greenwich-tijd) Om 12 uur 20 's nachts zijn zij uit Calcutta naar Saigon verder gegaan. (De Fransche vliegers hadden 59u.l5 minuten noodig voor den afstand Pa rijs tot Karachi, met inbegrip van vier landingen onderweg. Verleden jaar hebben twee Engelsche militaire vlie gers den afstand Engeland tot Karachi in 50 uur 42 minuten afgelegd, maar zonder tusschenlanding. Tot Calcutta loe is echter, voor zoover wij weten nog n iemand zoq s^el gevlogen.) Bij gure weer en kouden regenslag, Is't goed te dooden sneeuw- en winterdag Dan is een boek de beste vnnd Dien gij in onzen winkel vindt. Boekhandel Kerkstraat, 21, Aalst. Over Fruitteelt Frans. Wel, wel, Jan, nu is 't tocli lang geleden dat ik u nog ontmoet heb.. Zijt. ge ziek geweest, of wat is er Jan. Van 's morgens vroeg lot 's avonds laat aan 't werk Frans... Al les is achteruit, en ik sleek er tot over de ooren in, Ier oorzake van dat bui tengewoon slecht weder. Frans. Ik geloof heel goed Jan, wat ge zegt; 't is verschrikkelijk niet waar Alle dagen regenen zonder op houden. Maar allo, we moeten toch vooruit hoor I Jan. Voorzeker Frans, daaraan valt piet te twijfelen, maar 't kan toch soms wat te veel zijn, ziet ge. Ik ben vermoeid waarlijk van den schromelij- ken last, en op den hoop toe moet ik dan nog mijn boomgaard vernieuwen die niets meer, of toch zeer weinig op- breng^. Kunt ge mij daarin niet bijstaan Frans Dat is immers een heel belang rijke zaak. Frans. Heel gaarne vriend; ik was juist, op weg naar de tuinbouwlés; Kom laat ons samen gaan; ondertus- schen wil ik u wel een weinig raad ge ven. De grond van uwe boomgaard fs wel geschikt. voor liet kweeken van fruit-, dat weet ik; doch dat is niet voldoende. t Is voor lang dat hij aangelegd wordt, en dusvolgens moet ge van de omwerking van den bodem (tot op on geveer 50 cm.) gebruik maken om vele meststoffen in te ploegen. Gebruik daarom ten minste 3000 kgr. stalmest per hectare, en voeg daar vooral mine rale meststoffen bij, zooals beender meel, staallakken cn sylviniet, in do volgende verhouding 300 h 400 kgr. beendermeel, 800 tot 1000 kgr. staal- slakken en 500 tot 600 kgr. sylviniet; al deze meststoffen moeten zorgvuldig on- derploegd worden. Vorder zult ge, voor de planting der fruitboomen nog 300 tot. 400 kgr. ammoniaksulïaat uit strooien en diep ondereggen. Ziedaar Jan wat er te doen valt. Ver geet dan natuurlijk ook niet een goede' keus van variteiten te doen. en de hoo rnen niet te dicht bij malkander te zet-1 ten. Ko.m nu mee naar de les, daar zullen! we gelegenheid hebben eenige practi-j Sche middelen nopens die zaken in te J winnen bij den heer lesgdVer. Uitstekend gedacht, Fr?*ns;| vooruit., en besten dank voor uwp wen- X?n. orxi. I zeer voorzichtig wezen en het is niet bet oogenblik om een debat over de krisis te openen. Wanneer iemand, aan wien de Ko ning zijn vertrouwen schenkt, zal ge roepen worden om eene regeering sa men te stellen, dan zullen wij zien of het pas geeft dat wij vergaderen. Blijven wij kalm, in afwachting en spreken wij geene onvoorzichtige woor den. Het land staat op het spel. De ekonomische krisis is ernstig. De regee ring van morgen m'oet, opdat zij het vertrouwen van het lang genieten in dc kalmte samengesteld tvorden. Het is. echter onze plicht den eersten minis ter en zijne katholieke kollegas dank te zeggen voor hunne toewijding aan de openbare zaak.» Gan&ch de vergadering stemde in met deze woorden en er werd overge gaan tot de bespreking der Landbouwkrisis M. MER GET wees erop dat de groote landbouwuitbatingen erger getroffen zijn dan de kleine, daar hunne voort brengselen meer aan de nijverheids- exploitatie onderhevig zijn. De redenaar onderzoekt de oorzaken der krisis: overvoortbrengst en onvol doende verbruik. Zij nochtans, die de vermindering van opbrengst, voorstaan, hebben ongelijk. Wij mogen optimist zijn, omdat wij onze binnenlandsehe markt kunnen uitbreiden voor de tarwe waarvan onze groote maalderijen nog altijd niet willen. Wij moeten ook on ze afzet uilbreiden naar den kant van het leger. Ei' heerseht ook krisis in de boeten- teelt, doch aan deze mag niet verzaakt worden. Blind proleklionism kan ons niet redden, doch de regeering moet niette min strijden tegen dc dumping. M. HAUSTRAKT van Doornijk drong erop aan dat de landbouw van dezelfde beschermingsmaatregelen zou genieten als de nijverheid. Verschillende andere wensehen wer den nog vooruitgebracht ten gunste van den landbouw en overeenstemmen de met deze der landbouwkommissie. Hebt U geld te beleggen in AKT1ES of OBLIGATIES raadpleegt de Deze gelast zieh met het uitvoeren van BEURSORDERS op af de binnen- en buitenlandsehe geldmarkten aan de V00RDEELIGSTE VOORWAARDEN 1652

De Volksstem | 1930 | | pagina 1