19 ministerraad Bank Teer Ossf-Vlaeadens Woensdag Nov, 1950 Op wandel in t Land van Aalst. m DE CRISIS Onze Paardenuitvoer De ramp mn Lycm NAKLANK Uil de Vatükaansche Stad VOLKSSTEM XXXVI JAARGANG NUNifflER 266 Karkslraat, 9 en 21, Aalst. Telafoon 114. DAGBLAD 2Q Centieman Uitg«T«r J. Van Nuflel-De Gendl. Publiciteit buiten hel Arrond. AALS1} li Agentschap Eavas, Adolf Maxlaan 13,te Brussel Rue de RichelieuParijs— Bank_JhnMuyj/Kmgsi^ H. Eliiabeth Zonop7,05Zonaf4,05 N. M. 20 E.K. 28 2" VERVOLG. We gaan weer op schok... We z'jo nog immer to Meerbeko bij Ninov», Halt, luistert naar de Kabouter» mannekens Wie deftig is en waardig En liomt in nood en druk, Mag hopen dat wij vaardig Betrachten zijn geluk. Van bazen en bedienden Van boer en meid en knecht, Zijn ivij de beste vrienden En ieder krijgt zijn recht. Thans gaan we 't recht geven aan d'historieboeken welke 't een en 't ander schreven over Sinta Berlindis' won derdorp. Ir. de IXo esuw bestond te Meer- heka een kapitel, dat reeds opgetee. kend slaat in 870 (dus stokoud) bij de verdeeling van Lotharingen tus- schen Karei den Kale en Lodewijk van Germanië men aëhreef de stichting van die vergadering van Kanunniken toe aan Odelardus en aan Nona, zuster van St Amand, AK hoewel die giite door Odelardus werd geschonken, bleef Meerbeke toch een onalhankolijk eigendom in do Xe~eeuw schonk zekere Goisi» nar ze opnieuw aan de abdij van Nijvel, en alhoewel die gifte gedaan werd gelijk het zijn moost, ging het dorp toch niet over aan deze kloostor gemeente in 1059 maakte het dorp deel uit van do begiftiging der abdis, doch hij 't begin van de 13e eeuw, bestonden alhier heeren die slechts a's overste den hertog van Brabant herkenden. Twee bijzondere Iconen bleven te Meerbeke aan de juridictie van abdij en onderdanig en onderworpen, te weten aan Ternath en aan Prindal. Deze van Ternath bevatte een leen roerig bof van 10 a 12 leenen (later bracht men het op 26), een burgslot, gronden, enz. Voor wat Prindal be treft, daar hadden ze een leenroerig hof van vijf achtorloenen en oen makelaarshof. liet grondgebied Meerbeke en Wer.ergrato, was een dor bijzonder ste baronnies vanVIaanderen, dewoi- ke toch van 't hertogdom Brabant alhing. De heeren van Wodergate bezaten in de gebuurte van Appelterro een versterkt kasteel dat hun naam droeg 't Was hun voornaamste verblijf, vooraleer zij te Meerbeke een andere verblijfplaats hadden gebouwd. Dit kasteel bestond reeds in 1189. Nog eens halt Vindt ge niet dat dio geschiedkundige gegevens wat vervelend zijn. Nu ge moet alles slikkon en dien hutsepot maar niet laten aanbranden. Slaat maar aan voor do geschiedenis want daarin is te vinden de grootheid, de fierheid en vrijheid van ons land en van ons volk. Da's gelijk Tilten bij 't volk van Aaigetn, die zong dat zijn keel poer- droog werd en zijn stemsnaren bijna doorbraken Als ik u, Vlagge, zie toaaien En rond uw stokke zie draaien De gele kleur van mo liefelijk goud, Dan weel ik niet wat mijn harte weerhoudt Om niet van fierheid aan stukken te springen En 'k voel een krop in mijn hele dan wringen, Omdat ik zeg: Dat is 't goud van mijn land, 't Werd.,, op een ander verpand. Wat zullen we thans openbaron van d'ontvangst bij M(jnlieer Pastoor, Alia 't was zeer wal en berielijk.mon kon niet beter en meer wcnschen.Zijn pastorij is zoo groot als een halle.. en do gesmede ijzeren bekkens om in zijnen bof binnen te treden zijn prin- eolijk. Zijne beste kamer of salon is zoo ruim dat er een regiment dra gonders kan in exerseeren, wel te verstaan wanneer ze te voet zijn. Ge heel 't monument staat juist rechtover de kerk langs de steenweg van Halls en moet dagteekonen van in de 18e eeuw. 'k Zou daar ook willen wonen, doch iedereen is geen herder en beeft geen handeling om zulk een kudde te hoeden. Vervolgtkil A RG. De liberale federatie van Brussel hand haaft hare dagorde van wantrouwen tegen de liberale ministers De liberale federatie van Brussel, die verleden Dinsdag door de dagorde van M. Max de regeermgskrisis had ver wekt gaat voort met haar komediespel. Zaterdag avond had zij eene «groote» vergadering belegd, voor hel onderzoek 'van den politieleen toestand. Geen enkel liberaal minister was op deze vergade ring verschenen, ook niet Staatsminis ter Devèze, voorzitter van den liber^Jen landsra&d. Daar waren een zeventigtal liberalen aanwezig, onder wie de eeu- twiststokers en de onverbeterlijke antiklerikalen en vrijdenkers, die op een liberaal-s.ocialist.isch kartel aan sturen, De brief des Konings aan M. Jaspar, zijnde de meesterlijke afstraffing der liberale dwarsdrijvers, was juist ver dienen, toen de federatie vergaderde. M'. Max gaf ér lezing van. Men kan den ken dat "die brief daar als een emmer ijskoud water over de libérale samen zweerders neerkwam. Niettemin hebben al de redenaars er het standpunt, dat de federatie verleden Dinsdag heeft aangenomen, gehand haafd, en bleven er volharden in het wantrouwen tegen de liberale ministers. Na afloop der vergadering werd eene dagorde .medegedeeld, waarin gezegd wordt, «dat haar eerste motie, waarin zij de intrekking van. den verbodsmaat regel ten opzichte van de Gents clue hoogleeraren eisc-htc, onaangetast blijft na do vertrouwensmotie, goedgekeurd door de liberale linkerzijden van Kamer en Senaat. De vergadering handhaaft haar standpunt wat betreft den grond van de zaak, maar, daar de Koning hét ontslag van de regeering niet aanvaardt wenscht zij, alvorens haar houding na der te bepalen, eerst te vernemen wat de regeering Dinsdag aan de Kamers "zal mededeelen. De liberale komedie duurt dus voort. Het is echter te liopen dat de regee ring voortaan dit onnoozel spel niet meer tragisch zal opnemen, en onge stoord den weg zal volgen, welke Z. M. de Koning haar heeft getrokken. De brief van den Koning en het gekuip van burgemeester^ Max Le Vingtièrne Sièele» wijdt de vol- ende belangwekkende beschouwingen aan de daad van den Koning De brief van den Koning aan den Eersten Minister is een groote daad. Kuipende of onbezonnen politiekers poogden het Parlement ondergeschikt te maken aan vooroordeelen van klie ken en aan club-combinatiën. Daardoor zou het Parlement op een dwaalspoor worden gebracht en van zijn aanzien inboeten, in het verderf worden gestort. In den loop onzer lange en smarteiij ke geschiedenis heeft het buitenland zich dikwijls meester gemaakt van on zen Staat, en zich ervan bediend tegen ons. Vandaar bij zoovele Belgen een soort van stugheid en prikkelbaarheid en lust tot tuchteloosheid, wanneer de Slaat te voorschijn treedt, voorschrijft beveelt, eischt of straft. Maar 't is nu eenmaal zoo gesteld met ons land; zelfs zijn toekomst waagt het, wanneer mangel bestaat aan samenhelang on samenwerking niet de keur van zijn hoofden. Derhalve bewijst men aan de Natie een zeer grooten dienst, wanneer men de regeering ontrekt aan den invloed van kleinzielige eigenliefde en aan de kuiperijen van degenen, die verdeeld heid willen zaaien. Dit nu heeft de Koning gedaan, met zijn helderziende en kalme vastberaden heid. Men zal ons zeker veroorloven, bier op de waarde van zulk een daad te wijzen. En deze tusscli-enkomst van den Ko ning betrof de Vlaamsche Kwestie ook dat heeft zijn bijzondere, weldoende beteekenis. Een eindeloos, laag getwist ontspon zich over dit schoone onderwerp. - Vlaanderen moet worden aangevuurd om zijne vruchtbaarheid en zijne fier heid terug to vinden, IVlaandoren moet ervan worden: .overtuigd, dat zijne ga ven niet zijn verzwakt, dat zijn genie eenendeele is vernietigd; dat het, zooals in do beste eeuwen van zijn ver leden, door grpole werken zijn kracht en zijn waarde moet doen uitschitteren Gedurende de negen eerste maanden van dit jaar* werden er uitgevoerd 3243 veulens voor eene som'van 10,124,000 frank; 4293 merrien voor de som van En met dwaze vooroordeelen en woes- 22,316,000 frank; 8348 mins voor eene ten wrak werd zulk een debat geopend, waarde van 49.428,000 frar^k 011 393 en wordt, het nog altijd voortgezet. Van de onmetelijke passie, welke Vlaanderen doortrilt, had men een heerlijke kracht moeten maken voor de toekomst van geheel Belgie. Uit zelfzucht, uit on rechtvaardigheid, uit verstrooidheid en uit domheid heeft men zoo hardnekkig etracht, die wederopleving van Vlaan deren te loochenen, le hekelen, te be lemmeren, dat zij' dreigt, te veranderen in een sombere gevaarlijke gramschap eg-en de Natie. Het gekuip van Burgemeester Max Was maar een episode maar hoe suggestief van die worsteling tus- schen den geest van nationale een dracht en van nationale eerzucht te eener zijde; ter andere de geest van bittere bedeeling. de geest van hatelijke vooroordeelen, welke geest telkens, wanneer er sprake is van Vlaanderen, tot uiting komt. In deze zaak nu beeft de Koning vol komen duidelijk zijne zienswijze tot uitdrukking gebracht. Als een onomkoopbaar rechter heeft hij die schandelijke kuiperijen veroor deeld; zijn hoogc en volle goedkeuring gaat uit tot de burgers, wier streven het is, evengoed de ontwikkeling van Vlaanderen als- dio van Wallonië te verzekeren. De mededeeling der regeeriitg in de Kamer De leden der Regeering vergaderden iri Raad, onder voorzitterschap van den heer Jaspar, Eersten Minister. De Eersten Minister heeft aan den Raad een uiteenzetting gegeven van de mededeeling, welke hij morgen, namens le Regeering, aan het Parlement zal doen, en over dewelke de Raad zicli eens verklaarde. De Raad heeft den toestand der par lementaire werkzaamheden onderzocht heeft de rangschikking vastgesteld van de 31 interpellaties, die op de dag orde van de Kamer staan. Het overige der zitting werd besteed aan het afhandelen van administratie ve vraagstukken. burgerlijke slachtoffers der, j-amp, lof FourviÖres. De godsdienstige plechtigheid heefB plaats gehad in de kapel van het gast—; huis waar de lijken waren onderge-J bracht. Lang voor het vastgestelde uur was? eene aanzienlijke menigte welke mciw hengsten voor de som van 3,045,000 fr. schatten kan op meer dan 100.000 per- zij een totaal van 16,277 paarden waar- sonen, uit alle gedeelten der stad sa-f voor we 85,273.000 frank ontvingen. mengestroomd om een laatste en vro-; Onze uitvoer was vooral belangrijk me hulde te brengen aan de slachtoffers-' met Frankrijk. We zonden er naartoe: der ramp. 11.664 paarden waarvoor 56.435,000 fr. werd betaald. Duit&chland kocht 2548 paarden waarvoor 19.684.000 frank, ontvangen werd. Holland kocht ons af 1298 paarden waarvoor 4.579.000 fr. ontvangen werd. Gedurende de negen eerste maanden werden hier ingevoerd uit Frankrijk, De experten vreezen dat het Chazeaux- gasthuis weldra zal Instorten DER HEUGLIJKE VIERING VAN ÜET VREDEFEEST (11 Nov.) DOOR DE LEDEN VAN DEN N.S.B. EN HET N.V.l Dat. de leden van Nationaal Verbond dei- Oud-Stpijd^rs en der Oorlogsin- valieden er prijs op stellen hel Vrede- Duitdschland en Holland 14,875 paar- feest, hun onvergetelijke hoogdag den voor een totaal van 21.980.000 fr. in allen luister en mot alle mogelij ke plechtigheid te vieren, daarvan gaf hun 12de indrukwekkende betooging van 11 Nov. j.l. andermaal een treffend bewijs. Dat deze prachtige betooging boven-* dien te volle in het teeken stond van. Onrustwekkende berichten doen dc den dnurzamen «werelvrede» daarvan ronde: Let blijkt dat het Ghazeauxgast.- getuigden op welsprekende wijze do huis ieder uur dreigt in te storten. M. 'twee spandoeken opgemerkt bij den op- Hcrriol beklimt den heuvel met de in- tocht p Geen oorlog meer l en «Leve genieurs van den wegenisdienst. Een Vrede motregen valt over Lyon neer; iedereenl Hierin zagen we trouwens het rake' weet dat slecht weder doodsgevaar bo-antwoord der Nat. Oud-Stf ijders op het toekent voor de reddingsploegen. Tocli kilometer lange bluf-manifest, enkele wordt het. opruim ingswerk voortgezet plagen to voren rondgestrooid door de V.O.S.sen en waarin de tamtamvoerende grootsperkers zich uitsluitend het mo nopol ium der Vredesgedachte» schij nen toe te eigenen I Door een gelukkig samentreffen -der Eeuwfeesten onzer onafhankelijkheid, gepaard met de huldeweek gewijd aan den Volkenbond, hadden de Nat. Oud- Strijders eraan gehouden hunnen hoog dag op een bijzondere wijze te vieren, lijk deel van het Ghazeaux-gasthuis., tot En inderdaad bleek ditmaal hunne de drie vierden van het gebouw, dreigt prachtig geslaagde betooging groot- niet in te storten en vertoont niet de sqher en machtiger dan ooit in afwachting van het besluit der ex perten. Den ganschen Zondagnamiddag door liep M. Herriot de loopgraven die haast het begin van de rue Tramassac berei ken. Eindelijk, rond 4 uur. ontdek ken Genietroepen een ander lijk. \t Is dit van een vierjarig kind. Thans wordt ook het besluit van de experten bekend' gemaakt. Het no orde- minste scheur daar liet op een rots ge bouwd is. Het zuidelijk deel daarentegen op binnenmuren gebouwd, enkel in dc aar de gemets.t zonder stevige grondvesten. veel kloven. Meer dan veertig doodon Bij gure weer en kouden regenslag Is't goed te dooden'sneeuw- en winterdag Dan is een boek de beste vrind Dien gij in onzen winkel vindt. Boekhandel Kerkstraat, 21, Aalst. Nog het latijn ais levende taal In Vaticaansche kringen volgt men met levendige belangstelling het stre ven der Ilaliaansche geleerden om het Latijn wederom als levende taal in te voeren. iMten herinnert daarbij aan den herhaaldelijk" uitgesproken wensch van den Heiligen vader, om liet Latijn ook levende taal in te voeren -op de pause lijke seminaries en colleges. Het doet van den H. Vader is. echter niet alleen, het Kerklatijn steeds meer en meer bekend te .maken, maar ook het klassiek Latijn. De II. Vader verlangt, dat de geeste lijken niet alleen zoo goed m-ogelijk. on derwezen worden in het kerklatijn, maar dat zij ook het klassiek Latijn ten volle belreerschen, om ook dit perfect te kunnen Spreken en schrijven. Buitenstaanders zullen zich wellicht hebben afgevraagd waaraan dit over weldigend succes te wijten is. Welnu, om de eenvoudige reden dat er zich sinds acht jaren aan 't hoofd der Nat. blijkt binnenkort te zullen instorten. Al Oud-Strijders van Aalst een man be de muren zijn bijna gescheurd en de vindt die het zware ambt van Voorzitter rond van den tuin vertoont eveneens met de meeste liefde, toewijding en be- langlooze offervaardigheid vervult, en met hart en ziel aan zijn verbond en zijne dierbare strijdmakkers is ver volgens M. Besson, eigenaar van het Heefd hotel Petit-VorsaiUes blijkt, dal de lij- é6n man gtaan de honderden en ven twee meiden de gezueters Anne oud de[i6 der afdaeli rond hun en Francia Faye, onder het puin mo£ Eympatiek6n 6n z00 vcrdienstvollen en bedolven liggen. Verder vonaen ^0 n Pwlro De H6Pl geschaard pompiers, 4 agenten 6 veptjwen eén v en Btlkel huImBr is .overigens man en een kind den dood bij de mstor- geheim, dat hun hooggeachte tingen. Tevens weet men dal een tien- ^ofdman ten ulien slonde gcreed is in tal personen de ingestorte woningen he- breg te ïpr|ngon> daar waar hel de verdediging der belangen zijner vroe- ere strijdmakkers géldt Zonder zijne alomgekende nederig-. woonden, zoodat liet aantal dooden meer dan veertig bedraagt. Misschien moet men daarbij nog enkele zwervers j voegen die gewoon waren den naohtj^^ (e kwe(Sorii mogen we or bovendien door te brengen in de stallingen van het Ito tel Petit-Vers ailles. zonder eenige overdrijving aan toevoe gen, dat zijne edele gevoelens van brec- de en milde liefdadigheid tegenover! noodlijdende of behoeftige oorlogswe duwen en weezen baast spreekwoorden lijk is geworden. Door dit mooi en edelmoedig gebaar1 zet hij op waardige wijze jfe traditie van zijn diepbetreurdon vader voort. Het mag dan ook niemand verwon deren dat bij elke betooging de leden! als één man den oproep en het orde woord van hun goliefden voorzitter be- Een muur ingestort van het Ghazeaux-antwoorden, in wien ze de spil, den leider, de ziel, den nederigen werken van hun steeds bloeiend en groeiend Nieuwe onrust Maandagmorgen, te 2 u. 30 maakte zich nieuwe onrust van de redders meester. De ingenieurs van den wege nisdienst merkten op dat de terreinen tusschen de Tramassacstraat en de Ghemïn Neuf langzaam wegzonken. 1 Indien die beweging moest vergrooten, dan dreigen al de huizen der rue Tra massac in te storten. Hebt U geld te beleggen in AKTIES of OBLIGATIES raadpleegt de Deze gelast zieli met het uitvoeren van BEURSORDERS op al de binnen- en buitenlandsehe geldmarkten aan da VOORDEEÜGSTE VOORWAARDEN 1652 gasthuis Te 3 u„ 30 \s morgens blies de kla roen bet alarm. Alle redders snelden naar de Saint-Jean-Kcrkplaats. De zoeklic-hten werden op de bedreigde zone gericht en men zag een massa puin instorten. Het was een deel van den schoormuur van net Ghazeaux- gaslhuis die ingestort was. Na dit alarm werd liet opruimingswerk voortgezet. M. Herriot vraagt een onderzoek M. Herriot, maire van Lyon, heeft volgenden brief aan den Prokureur der Republiek gericht Ik heb de eer u te venzoeken tot een onderzoek te willen overgaan be treffende de ramp van St. Jean over do omstandigheden en over do oorzaken, verbond begroeten. Doch h-oe kan het anders Ganseli de oorlogstragedie heeft de Heer Pedra De Hert in zijne hoedanigheid van oor-, logsvrijwilliger als doodgewoon soldaat móegemaakt. Wars van eerzucht en ij dele roem wees hij telkens elke verheffing in graad van de hand, om als eenvoudig soldaat te midden zijner dierbard strijdmakkers te kunnen vertoeven, om derwijze beter hun lijden en strijden tg deelen. Geen wonder dan ook dat den N.SJ3* met recht en reden fier gaat over zijn! gevierden en-hooggewaardeorden Voor-! zltter aan wiens knappe leiding hoti welke ze ook zijn. Het is wel niet noodig Verbond en al zijn leden zooveel goodsi u te zeggen dat ge voor dit onderzoek Ito danken hebben. op mijn algeheele medewerking moogt Om die toewijding en onberekenbare rekenen. offervaardigheid en edelmoedigheid ben Begraving der eerste slachtoffers j tuigen allen ham dan ook volgaarne Ma and a^n amid d-ag heeft le Lyon de hunne diep erkentelijken dank ea U'OVU bcgrayiü'g plaatsgehad van de corstelwc verkleefdheid.

De Volksstem | 1930 | | pagina 1