ZELFÖPÖFFEKiNii K L E S N GAZET NIEUWSTIJDINGEN De wijze zwijnt eo hoort En drinkt 'n pint DE GHEEST De dwaas heeft slseds het woord En zoipt genever meest GnitsBilasidsclse Berieta IN BF.LLE-VUEPALEIS. M. Henri Miesen. glasblazer ie Luik, dia op de arbeidstentoonstelling ean dia deem in bloemen van glas had te pronk gesteld, en dit kunstwerk aan de hertogin van Braband had aangebo den, werd door prinses Astrid in het Belle-Vuepaleis ontvangen. REVOLVERDRAMA TE SINT JOOST-TEN-OODE Vrouw door haar minnaar neergeschoten KATOENSPINNERIJ IN BRAND TE LAARNE Maandagmorgen om 1 u. V* werd de brandweer van Gent verwittigd, dat een erge brand was ontstaan in de katoen spinnerij «Hanus», gevestigd t<^ Laarne Zij snelde onmiddellijk ter plaatse inet AMERIKANEN OP BEZOEK- In luli 1031 zal een groep van een lOOOtal Amerikaansche professors, meest al- Ion der seheepvaartscholen en allen uit den Wisconsinstaat, eene reis van twee weken in Europa doen, cn onder meer Bel^ie en Brussel bezoeken. Maandagnamiddag, omstreeks drie de motbrpomp. Het vuur was uitgebro- uur, ontmoette Lievens Viktor, Gasme-|ken in de stapelhuizen, waar katoen lerslraat, te St. Joost, zijn minnares|W»s geborgen en bad dadelijk een groo- Bauwens Helena, 43 jaar oud, met wie 'e uitbreiding genomen. De pompiers LANDBOUWKRISIS. Da Parle mentaire landbouwgrospenvan Senaat tn Kamer zullen Woensdag te 10 ure '30 in den Sanaat bijeen komen om de volgends punten te bespreken; De landbouwkrisis, ondervraging in de Kamer, aan te nemen houding, ge beurlijke dagorde. DE MEERDERJARIGHEID VAN AARTSHERTOG OTTO. Wia zou ooit gedroomd hebban dat men van uit Staenockerzeel telegrammen zcu ver zonden hebben, die door de pers in ganseh ce wc raid zouden verspreid worden Sedert dat keizerin Zita daar ver blijft is dit het geval. Men had gemeld dat op 20 Novem ber da jenge aartshertog Otto, die nu student te Leuven is, en die op dien dag 18 jaar oud wordt, naar Budapest zou vertrekken om den troon te be klimmen. Uit Steencckerzeel wordt dit be richt formeel gelogenstraft. Buiten een familiefeest, zal er dien dag niets plaats hebben. Alle berichten over politieke botoogingen of pogingen van troons' beklimming zijn totaal uit da luoht ge grepen- hij enkele maanden huisde in. de Ca^i- noslraat te Schaarbeek. Thans was hij hij van haar gescheiden. Lievcns kon zich aan de eenzaamheid niet gewennen en daarom achtervolgde hij geregeld Helena Bauwens om op nieuw met hem tc komen wonen. Hele na weigerde op dat. voorstel in te gaan. Na een woordenwisseling in de Gasme- lerstraal begon Lievcns plots naar zijn minnares met. een revolver te schieten. Zij werd getroffen in den hals en den schouder en moest naar het Sint-Jans gasthuis gevoerd worden. Lievens werd op de plaats van het drama, door ooggetuigen onder dé ban den genomen en nadien overgeleverd aan de politie van de Kruisvaarten- straat. Het parket werd gewaarschuwd en de dader in afwachting, in bewaring gehouden. SCHOOLSCHIP L'AVENIR," - Een ontvangen radio-telegram van hot Schoolschip «L'Avenir» meldt da posi tie van het schip op 14 November 1930, op 29o20.Noordelijke breedte en I9c50 Wester lengte (ongeveer 180 mijlen N. W- van Santa Cruz Kanari» sche Eilanden), Alles wel aan boord. HELIUM IN KONGO. Amerika had totdusver net monopool van hs- lium, een gas, zelfe het eenigo gas dat lichter is dan de onontvlambare lucht. Thans meldt men de ontdekking van helium in Kongo- Men vond aldaar een natuurlijke bron en na ontleding van de gassen, die men er aantrof, stelde men vast dat deze voldoende rijk aan helium zijn om geëxploiteerd te wor den. Wie weet of onzo kolonifl op dit ge bied niet een voor Amerika geduchte mededingster wordt. DE NOBELPRIJS VOOR SCHEI KUNDE. De Nobelprijs 'voor Schei kunde werd toegekend aan don Duit- schen hoogleeraar in de organische scheikunde aan de Technische Hooge- schoolte Munohen, prof.Hans Fischer DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN M. SPAAK. M, Spaak be stuurder van den Muntschouwburg te ''Brussel, die het slachtoffer was van een auto-óngeluk te Antwerpen is vol ledig aan de beterhand en binnen en kele dagen zal hij de kliniek mogen verlaten. Koningin Elisabeth, vergezeld van Mevrouw Carton de Wiarfc, hebben M, Spaak bezocht, Onze Vorstin heeft ter zelfder tijd eenige zalen van de kliniek van het Roode Kruis bezocht.- 130&le Vervolg. Ge zult zeker welen, antwoordde Margaux, dat ik een der erfgenamen ;de voornaamste erfgenaam, van Du- punt ben, God hebbe zijne ziel Ik al leen heb toevallig bericht ontvangen van zijn dood, maar ook de andere bloedverwanten inoet en gewaar schuwd worden. Mijnheer Margaux, zei Pandollo, ik zie clc noodzakelijkheid niet in om bloedverwanten, die allen ver van hier .wonen, tc-doen overkomen. Indien ge het echter verlangt, ga dan gerust uw gang, ik wil me met uw zaken niet be moeien. In afwachting van hun komst zal ik alles laten verzegelen. Ik twijfel er aan dat gij daar toe het recht hebt. zijt ge wel zeker dat ge de erfgenaam Sik zeker dat recht. Een vraag, mijnheer. Margaux, zijl ge wel zeker dat ge do ergenaam >an Dupont zijt 'JV&argaux ontstelde, maar dadelijk gevoelde hij zich weder gerust. De laatste maal, dat ik mijn neef heb (gesproken, zeide hij, het is nog niet lang geleden... Eergislernachi, mompelde Pan jdollo. Wat zegt gij vroeg Margaux. Niets ga maar voort, antwoord ide Pandollo. vielen hel vernielend element aan met verscheidene slangen, maar moesten nochtans ruim twee uren werken om den brand meester te worden. De schade aangericht door het vuur en het water wordt geraamd op ver scheidene honderd duizenden frank. De oorzaak van den brand is onbekend. De pompiers konden omstreeks 4 uur morgens naar de kazerne lerugkeeren DRAMA TE MERXPLAS Een gruwelijk drama, dat welliehl een noodlottigem. afloop zal hebben, vond plaats in het gezin Glaessens, op den Groot en Steenweg, te Merxplas. De 25-jarige J., die deel uitmaakte van een tooneolyereeniging der ge meente, had een herhaling bijgewoond van een stuk, waarin hij de roj van den dood verpersoonlijkte. Volgens inwo ners verklaren, had de jongen soms licble aanvallen van zinsverbijstering" Toen hij omstreeks tien ure "s avonds huiswaarts kwam greep er een woor denwisseling plaats over zijn zuster M., die sinds enkele tijd haar voornemen kenbaar had gemaakt, in het klooster te treden. Zulks was denkelijk tegen den zin van J. Op zeker oogenblik werd dezen' laatste zoo woedend, dat hij een mes greep. Hij sprong naar zijn zuster en bracht- haar een diepe snede toe in den hals. Het meisje zeeg bewusteloos neer en verloor overvloedig bloed. Een bij geroepen dokter verleende haar de noodigo hulp. Hij oordeelde den toe stand van het slachtoffer zorgwekkend. De dader ging zelf zijn misdaad beken nen'bij de rijkwacht. LANDBOUWER VERDRONKEN TE ST. MARGRIET De landbouwer Bernard Van den Heuvel, woonachtig op de wijk Katten- hoek was des avonds niet thuis *geko- men van eene vergadering van den Boe renbond welke hij had bijgewoond. Daar hij des morgends nog niet werd gezien, vermoedde rnen een ongeluk te meer nog dal men-eene klak, herkend als loe- behoorende aan den vermisten land bouwer, drijfvend had gevonden op het water der kreek, niet ver van de wo ning en welke de Van den Hemels dik wijls met een boot overstaken om den weg te verkorten. Onmiddellijk werden in de kreek peilingen gedaan en na wei nigen tijd werd het lijk van den land bouwer ontdekt. Het stond recht aan den kant der kreek en het water stond sléchts een paar de cimeters boven liet hoofd. v De droefheid van de kinderen was onbeschrijflijk. Men vermoedt dat Van don Heuvel, bij het willen overvaren der kreek, bij het van wal steken der boot Let evenwicht zal verloren hebben en in het- water gevallen zijn, waar hij jam merlijk den dood vond. Alle fijnproo/era varkiezen de pro ducten der biscuitfabriek DE TOE KOMST, Avenlr, Denderleeuw, omdaj ze de beste zijn. DOODRIJDER TE MELLE Zondag avond, rond 10 u. werd langs den Brusselsehen steenweg, ter hoogte van het huis van René Vande Weghe, MISLUKTE BANDIETENSTREEK TE ANTWERPEN Zondagavond rond half tien heeft een onbekende schurk gepQogd eenen slag te doen in den juweelenwinkel van M. Hazpu, gelegen- ~S)int-Kfathclijneve(st, wat hem deerlijk mislukte. Terwijl haar echtgenoot zich op 't le verdiep bevond, stond de vrouw Caro lina Hazau-Kesten in den winkel, toen plots een onbekende stilzwijgend bin- de 46-jarige wielrijder Eeckaert wo- ;nentrad met opgeheven hand die eenen nende Brussolsche stw., 333, die van een bezoek bij zijn zoon op den Dries huiswaarts keerde, langs achteren ge vat door een auto, rijdende in de rich ting van Brussel. Het slachtoffer wérd op het voetpad geslingerd en bleef bewusteloos liggen terwijl de automobilist wegvluchtte, zonder naar zijn slachtoffer om te zien. Door toegesnelde personen en de po litie, die intusschen ter plaatse was, werd het slachtoffer binnengedragen bij Vande Weghe, waar "Dr De Vos het kwam verzorgen. Eeckaert had eene erge hoofdwonde bekomen en klaagde van pijnen in de zijde en aan den arm. Hij werd later naar zijne woning overgebracht. Heeft hij me verklaard, dat hij geen testament had gemaakt en er geen zou maken. Dat is zoo, Dupont heeft geen testament gemaakt hij was echter in de laatste dagen wel voornemens dit le doen doch de dood heeft hem ver rast. Margaux kon een .vreugdekreet niet onderdrukken. Ik moet u ook zeggen, vervolgde Pandollo, dat ik er me altijd tegen verzet heb, dat hij ten voordeele van zijn pleegdochter Blanc-he Troehets een testament zou maken. Wat, hebt gij dat gedaan vroeg Margaux verbaasd. Zeker heb ik dat gedaan. Wel, mijnheer Pandollo, ge zijt een rechtschapen man, een izeer recht schapen man, riep Margaux en stak Pandollo de hand toe, die echter deed alsof bij het niet opmerkte en daarom de zijne op den rug hield. Ge moet weten, hernam Pan dollo, ik had de vaste overtuiging dat het niet noodig was dat Dupont een testament maakte. Mijnheer Pandollo, sprak Mar gaux, wiens sohoone vooruitzioht vriendschappelijk stemde, het is mijn bedoeling Espoir te behouden, ge zult cr uw dagoïi slijten. Dat hoop ik ook, zei Pandollo droogweg. Een spottend lachje speelde om Pandollo's lippen. Eindelijk, eindelijk ben ik rijk,en Espoir behoort mij, juiohte Margaux. revolver omknelde en het wapen op de vrouw gericht, hield. De vrouw vluchtte schreeuwend in het aanpalend ver trek. Haar man kwam op 't hulpgeschreeuw^ toegesneld en ziende wat er gaande was, vluchtte hij weer aanstonds naai' de bovenverdie ping en sloeg er pene ruit uit, waarvan de scherven op de straatsleenen terecht kwamen. De onbekende oordeelde het dan maar beter zijn heil iri de vlucht te zoeken. Hij kon ongemerkt ontsnappen. Het is een kerel van 25 lot 30 jaar, lang en slank van gestalte. •De politie, die een klacht ontving, zond zijn signalement in alle richtin gen rond. VREESELIJK DRAMA DER JALOEFéSCHHEID TE VOTTEM Twee vrouwen met revolverschoten gedood Dc kleine gemeente Vottem is in op schudding gebracht dooi een verschrik kelijk drama. Iri een blok goedkoope woningen, ge kend'onder den naam Kamp van Bever- Too woont xeen onregelmatig gezin in het huis n. 46. 't Zijn de genaamde Jozef-Michiel Kolps, schrijnwerker, 35 jaar oud en Margaretha Klcynsens, 36 jaar oud, uit wélk samenwonen twee kinderen, zijn geboren. Boven woont de gehuwde vrouw Marie Kleynsens, zustqr van Margaretha voornoemd. In den laatsten tijd was het dikwijls ruzie Lusschcn hel koppel, in gevolge do jaloersehheid van de vrouw, die zich inbeelde dat zij bedrogen werd door do -chrij nwerker. Maandag morgen was dit weer het geval en Kolps was naar boven gegaan om de zuster zijner bijzit te gaan ha len. Kolps ging intusschen in den kelder om zijn revolver le halen, die hij met 9 kardoezen laadde. Boven komend, toen de ruzie hernam loste hij eerst 6 schoten op iMiargarelha Kleynsens en daarna 3 op hare zuster. Beide vrouwen werden gedo-od. Kolps laadde terug zijn revolver, denkelijk met hel gedacht een einde aan zijn leven te stellen, maar hij zag er van af en ging zich gevangen geven op het gemeentehuis. Het parket kwam Maandag namiddag ter plaatse. MAN VERMORZELD TE KAREN Maandagmiddag 'is een rangeerder; rler statie Haren-Noord vermonzeld door een trein uit Brussel, op het oogenblik dat hij de sporen" overstak om een trein te mijden, die uit de rich ting van Antwerpen kwam aang-estoomd Het slachtoffer was midden doorgesne den. De Eerw. Heer Hugo Richter,oud kolonel van hefc Oostenrijksch loger, die onl«mgs-Pr'ester gewijd werd, is door Z. Em. Kardinaal Piffi, Aartsbis» „schop van Wecnen, benoemd tot aarts bisschoppelijk ceremoniarius. In dan oorlog legde de krijgsman de belofte af dat hij zich aan den dienst van God zou wijden indien hij behouden bleef. De Eerw. Heer Richter is 61 jaar oud. Achtien millioen pond koper wer den Zaterdag op de markt van New- York verkccht. Dien dag waren de ge dane zaken de belangrijkste van die welke sedert meer dan een jaap afge handeld werden. De deur der kamer, die Pandollo even open had laten staan, werd open geworpen. Bedaart! en ernstig kwam Je an net-te de kanier binnen. Mijnh-eer '.Margaux, sprak ze met. trillende stem, leg me eens uit waar om Espoir u izou toobehooren. Jeannette ziende, deinsde Margaux achteruit. Wie is die vrouw vroeg hij met doffe stem aan Pandollo. Vraag het haar zelf, antwoordde deze. Margaux, zei 'Jeannette, ge vraagt wie ik ben, zie me goed aan,ik heet Jeannette Dupont. De werking van deze woorden was ontzettend. Margaux wérd bleek als. een lijk hij wankelde en met stralen de brik haar aanziende, prevelde hij óp semheren toon Jeannette Maar weldra zijn koelbloedigheid terug be komende, voegde4 Mj er bij Dat is eep ïeugen, Jeannette Du pont is dood. Jeannette nam nu een snel besluit. Pandollo, zeide zij met bevende stem, ik wil me niet verbergen totdat mijn zoon. is aangekomen.Laat al de dienst boden hier komen, ze mogen er niot langer onkundig van zijn, dat de dochter van Louis -Dupont in het va derlijk huis is teruggekeerd. Pandollo ging aan de trap Staan en riep al dc meiden en knechts. Margaux, zei Jeannette, ge hor kent mij niet. Welnu, dat doet er niet toe. Ik héb u gezegd wie ik ben, nu zal ik u ook zeggen wat gij zijt. pe bedienden vyaren weldra allen in de kamer. Margaux, zoo begon Jeannette,ge zijt een ellendig, laaghartig, boos wicht. Wel verre van beschaamd het hoofd te buigen, wierp Margaux het trotsch in den nek. Zijn vlammende blik scheen iedereen te willen trols.ee- ren. Eenige weken geleden, ging Je annette v-oort, hebt gij en uw zoon des nachts een poging gedaan om Pandol lo te vermoorden. Dat is gelogen, het is een val- sche beschuldiging I barstte Margaux los. Gelukkig kwam ik juist bijtijds hernam Jeannette, om hulp in te roe pen ik was het die u de woorden toe voegde, welke ik thans herhaal Moor denaar Moordenaar Het gelaat van Margaux werd nog bleeker, zijn trekken waren akelig misvormd. Er is niets van waar, riep hij met sissende stem. Jeannette haalde de schouders op. Margaux, voegde zij er bij, ge zijt een dief Eergisteren nacht zijt ge de ka mer mijns vaders binnengedrongen, om hem te beelelen. Dat is nog niet alles. Mijn vader was wakker gewor den. Ge werd door ham overvallen, terwijl gij ovor zijn geldkast stond, hebt. gij u op hem-geworpen en ge tracht hem te wurgen. Ge hebt mijn vader gedood, moordenaar, lage moordenaar I 't Is alles gelogen sUmelde Margaux^ Men moet dus in aanmerking nemen dat een der grootste financieele veld slagen der geschiedenis begonnen is tusschen de voortbrengers van ruwe producten en de koopers dezer pro ducten. De aankocpen gaan thans geforceerd1 worden en welke ook de reactie der' baiss'ers moge zijn, zullen dezff laatsten niét meer in staat zijn het spel van de wet van aanbod en vraag te. bainvlöeden- De Duitsche vliegboot Do X heeft gisteren do haven van La Rcque do Thau niet verlaten. Tnllooze perso nen hebben gisteren een bezoek aan het vliagwender gebracht- Dr Dorniar heeft een telegram aan den vice admirael van de Fransche marine te Rcchefort gezonden, waarin hij zijn deelneming betuigt over het gebeurde met het luchtschip V. X. Zooals men weet verongelukte dit luchtschip kort nadat het opgestegen was om de Do X te gaan zoeken. De gezondheidstoestand van den lv Hamaguchi, minister-president van Japan, die te Tckio het voorwerp van een aanslag geweest is, is zoodanig- verbeterd dat de eerste minister bui ten gevaar geacht wordt. Na een lange ondervraging werd de dader Sagoya formell van moordpo ging beticht. Te Berlijn hebben Zondag tus schen politieke tegenstrevers talrijke botsingen plaats gehad. Eenige perso nen werden gekwetst. In den loop eener meeting in 't Sportpaleis werden de sprekers, on der meer Sir Wiliiam Harwood, gewe zen politieprefect van Londen doop communisten onderbroken. Drie en twintig personen werden aangehouden. Men telt twee gekwet- steh. Mgr Neveux. vikaris-kapitularis van Reims, omringd van de geeste lijkheid uit het kanton Ville en Tarde- nois, is Zondag overgegaan tot de in huldiging der kerk van Sarcy, in aan wezigheid van al de leden van den ge meenteraad, verscheidene burgemees ters uit den omtrek en tal van oud strijders vereenigingen. Deze plechtigheid tijdens dewelke ook de heropleving gevierd werd van het dorp dat tijdens den oorlog ten gronde was verwoest, eindigde met den doop van twee nieuwe klokken. Sedert meerdere maanden wer den te Limoges zoowel als in de buurt vele inbraken gepleegd, De opsporin gen door da policie gedaan, loverden geen uitslag op. Men kon nu de hand leggen op vier jonge lieden van 14 tot 16jaflr, die onder de benaming van Tondus de la place d'Ain eene ben de boosdoeners gesticht hadden. In den.loop van 6 maanden tijd plunder den zij dertig winkels. Het bendehoofd is 15 jaar. EfiT?Illlll I Dè aanwezige mannen wilden zich op hem werpen. Jeannette weerhield hen met een gebaar. Margaux, s,prak zij op drocvigea toon, toen mijn vader met u worstelde beschermde ik Blanche tegen uw zoon. die even laaghartig is als gij. Maar ik heb u het huis zien uitkomen cn door den tuin zien vluchten. In weerwil van deze verplet terende woorden, behield Margaux zijn onbe schaamdheid en vermetelheid, en met een helschen lach om de lippen riep hij op dreigenden toon. Ha, ik be grijp wat dc bedoeling is. Pandollo haat mij en mijn zoon, hij heeft al die' fcèschuldigingen .verz-onncn, om zich te wreken. Hij zou ons wel naar Afrika willen zenden. Maar het is alles gelo gen. het is schandelijke laster. Jeannette sohudde droevig het hoofd. Margaux, hernam zij, uw taal bewijst, dat ge een verhard zondaar;, zijl en geen berouw gevoelt. En noch tans heb ik, evenals de brave Pandoilo dien ge niet ontziet van een groote. laaghartigheid te beschuldigen, me delijden met u cn uw zoon. Gc zijt mijn bloed verwant, ik wil u niet aan; de 'justitie overleveren, ik wil de rust. mijns vaders in zijn pas gesloten graf met "storen. Ga ongehinderd van hier., Jeannette Dupont en haar dienstboden; evenals haar vrienden, zullen over uw misdaden, het stilzwijgen bewaren. Ik zal nog meer doen. ik zal God bidden, dat Hij u berouw doe hebben cn u ge nade Bchenkc. K'l YeEvoJfiLl

De Volksstem | 1930 | | pagina 2