Hot verlies voor de Haven van Gent Oe Middenstand in Donderdag JVov, 1950 D© Katholieke Drukpers KAMER De zaak der balustrade Rond het Parlement De ramp van Lyon XXXVI JAARGANG NUMMER 267 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114; DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. I. AALS2] l' Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13Jc Brussel Rue de Richelieu, ParijsBank H. Felix Zonep7,08Zonaf4,04 N. M» 20 E.K. 28 Na het prachtig kongres der katho lieke Drukpers, hetwelk vorige maand te Brussel gehouden geweest is, mag men wel denken dat AL de katholieken eindelijk toch de oogen zullen opendoen. Het Kongres heeft er nadruk op gelegd dat de katholieken, meer dan ooit, hunne pers stounen moeten. Hoe helpt men de katholieke pers? Door eene drukke en aanhoudende propaganda, op alle plaatsen, door onbaatzuchtige stoffelijke ondersteu ning inschrijven, aankondigingen plaatsen, medewerken, enz. Aan den christelijken haard mag men maar één blad vinden het 'llioliek blad. Kleurlooze bladen mogen niet bin nen komen bladen die tot geene partij behooren,moeten buiten blijven. Weg ook met de bladen, die anti katholiek zijn, en weg, weg met deze die zich onzijdig noemen, maar het niet zijn. Ja, weg met de bladen, dio gelijk zijn aan den wolf in een schaapsvel. Onzijdige bladen! Die bestaan niet, die kunnen niet bestaan niet meer dan onzijdig onderwijs het een is een onzin als het andere. Als wij die lezen, werken wij den vijand in de hand. De bladen onzer vijanden zaaien haat en tweedracht, ze zijn de vijan den onzer princiepen en onzer plicht ten. Wij moeten die bladen ongenadig verbannen. Wij zullen een vriend die in zich kiemen van besmettelijke ziekten draagt, verbieden in ons huis te ko. ma:i. En waarom zouden wij minder voorzorgen nemen als het geldt do gezondheid onzer ziel, van ons hart, van den geest Maar daarmee is 't nog niet genoeg Als wij op reis zijn mogen wij niets anders koopen en lezen dan katho lieke bladen Het is waarlijk bodroe- vend en ontmoedigend te zien hoe veel katholieken de bladen der vijanden van ons geloof, van onze partij, koopen. Men zou zeggen dat de katholieke pers in waarde ouder die der anti katholieke staat. Katholieken koopen geen anti katholieke dagbladen, 't Is een schande zulks te doen, bet is Christus Koning oneer aan doen, het ls een steen werpen naar hot hoofd der Kerk, Een katholiek moet durven wat een liberaal, een socialist durft met een blad zijner gezindheid op reis zijn. Toon wie gij zijt op straat, in den trein, op den tram, in bureel on werkhuis, zij katholiek uit één stuk. Dertig centiemen geven aan een anti katholiek blad, is medehclpen aande ontchristiging van 't vaderland. Groot is uwe verantwoordelijkheid indien gij geld geeft en blijft geven aan ontchrister.eude dagbladen I Hebt U geld te beleggen ln AKT1BS 0/ OBLIGATIES raadpleegt da Deze gelast zieh met het uitvoeren van BEURSORDERS op al de binnen- en buitenlandsehe geldmarkten aan de VOORDEELIGSTE VOORWAARDEN 1652 Zitting van Dinsdag 18 November De zitting wordt geopend te 2 ure, onder voorzitterschap van M. Ponoelet. Bij 't begin der zitting zijn. niet vele leden aanwezig, doch de zaal volt zich langzaam. Al de tribunes izijn bomvol. M. JASPAR, eerste minister, staat recht om eene mededeelmg te doen. Spreker zegt dat de Kamerleden de documenten kennen die aanleiding ga ven tot de kortstondige crisis en herin nert dan aan de brieven door M. fly man s tot den eersten minister gorioht- Verder de brief van den Koning- De re den van het ontslag der liberalen was niet voldoende. De Koning heeft daar ook zoo over gedacht. Spreker legt dan uit hoe de crisis werd opgelost. De Kamer had zich- niet uitgespro ken over de politiek der regeering. We hebben ons neergelegd bij de beslis sing van den Koning. De regeering heeft geen verklaring1 af le leggen; ons pro gramma werd ontwikkeld in 1929 en werd door de Kamer goedgekeurd. Dit programma begreep vermindering van belasting, de wet op de gezinstoelagen die sedert gestemd werd; verder de op lossing vari het laalvraagstuk en de- verwezenlijking der groote werken. Een groot gedeelte van dit programma is reeds in wetten omgezet. Spreker somt dan al de wetten op die in den loop van het afgeloopen parlementaire jaar war den gestemd: de pensioenwetten, de wet voor de bedienden, de vervlaamsching der Gentsche Hoogeschool. In de toe komst zal de regeering de uitvoering van haar programma voortzetten. Wat de ontwerpen betreft die over het lager en middelbaar onderwijs wer den neergelegd, is de toestand veran derd sedert het oogenblik dat ze inge diend werden. Te zijner tijd zal de re- geering li-aar beschouwingen laten gel den (Misschien zullen izioh nog moeilijk heden voordoen... M. YOS "(front), De Vlaamsche mi nisters hebben de laalontwerpen onder teekend. M. JASPAR. Incidenten kunnen zich voordoen, doch we zullen niet terug deinzen voor de moeilijkheden. De toe stand in Europa is ernstig. Men moet niet dramatiseeren. -De internationale toestand van Belgie is vastgelegd in in. ternationale tractaten. Dan hebben we de waarborgen yan den Volkenbond. M. PIERARD (soc). Doch M. Sinzot gelooft daar niet aan. M. SINZOT (kath.) Neen, daar geloof ik niet aan. (Gerucht). M. JASPAR. De economische toe stand is niet schitterend, doch niet ho peloos. Het aantal stakers is, minder dan elders. De Staats waar den zijn goed In deze zittijd zullen we maatregelen te nomen hebben om de landsverdedi ging te versterken. Zelfs de taai-ontwerpen moeten ons niet afschrikken. Wie zou een jaar ge leden geloofd hebben dat do vervlaam sching der Hoogeschool met zulk een meerderheid zou gestemd worden IMIet nieuwen moed vooruit voor het welzijn van het land. (Toej. rechts). M. DEVEZE (lib.) stelt voor een be spreking te houden over de mededeeling der regeering. Instemming. De bespreking M. VOS (Front) werpt te mjdden van het algemeen gerucht zijn banbliksems naar de Vlaamsche ministers, die de onderwijsontwerpen hebben geteekend, doch de Vlaamsche ministers blijven op hun banken zoo kalm als aartsengelen; ja, M. Bael's keuvelt vriendelijk met M. Joris, die weldra wordt opgévolgd, naast den minister, door een ander Kamerlid. M. Van Gaeneghem heeft M. Thee!en naast zich; beiden praten gemoedelijk, ïntusschen gaat M. Vos /het een wre kende slem voort. Het gerucht duurt voort. ;ML DE VOORZITTER, stilte a.u.b, M. VOS zegt verder dat De Standaard geschreven heeft dat M. Jaspar zich gé- diskrediteerd heeft. M. Vos windt eich verder op. Rood als een kalkoen is hij wanneer hij verklaart De Vlaamsche ministers hebben zich schuldig gemaakt aan volksbedrog. M. Vos sommeert hen uitleg te geven. Moest ge de Kamer durven ontbin den, dan komen we met twintig 'hier te rug. (Toej,); Ftedevoering van M. Huysmans M. Huysmans (soc.) We zijn ont snapt aan een groot, gevaar: we hebben bijna M. Jaspar verloren. Dit waren we verschuldigd aan, M, Max. Deze was, van een dansfeest terug gekomen. Hij had gedineerd en dacht nu gaan we eens de ministers doen dansen. Doch M. Ily- mans houdt niet van dansen. (Gelach). De crisissen breken steeds op een Maan dag uit; wat bewijst dat de ministers Brusselaren zijn. (Gelach). Plechtig-zegt dan M. Japar, ik blijf om te overwinnen. Overwinnen Wie? M. JASPAR. U. (Gelacft).. M. HUYSMANS. iMaar ge staat dichter bij mij dan bij M. Max. (Gelach) Verder vraagt hij: mag een onderwij zer van een gemeenteschool lessen ge ven in een vrije school Neen, niet waar. Waarom rebelleeren de professo ren van Gent zich dan, wanneer men hen verbiedt te onderwijzen in het In- stitut des hautes études. De vrije hoogeschool van Brussel ver biedt dat professoren lessen geven aan de Üniverité Nouvelle van Brussel. M. Max is lid van den beheerraad. Hij wil dus niet dat anderen doen wat hij /zelf doet. (Beweging). Trouwens het is verboden aan pro fessoren der Universiteit van Luik dat ze les geven in andere scholen. Spreker geeft andere voorbeelden van gevallen, waarbij het aan professo ren verboden werd te doe eer en in con- cnrreerende scholen. Op welsprekende wijize betoogt spre ker dat de rogeerijig gelijk had wan neer ze den bekenden maatregel nam. De minister van kunsten en weten schappen kon niet anders, handelen. In zijn verslag zegde M. Poullet dat het onbetamelijk was dat professoren der hoogeschool lessen gaven in het Insti tuut des hautes études. Dat M. Max en zijn collega's dit niet begrijpen, versta ik niet. Sedert het votum der Senaatscom missie 'is er toenadering gekomen tus- scheri ons en de rechterzijde, 't Is won der dat de liberalen niet dezelfde evolu tie meemaken. We willen Vlaanderen eeh. Vlaam sche cultuur geven, zooals de Walen Voor het Beroepshof van Brussel Het debat in deze zaak werd Dinsdag voortgezet. Mr. Nyssens beeft zijn pleidooi geëindigd en bewezen, dat de Hoogeschool nooit een burgerlijke ver bintenis tegenover het opschrift heeft IVlis van den H. Geest Zooals alle jaren werd Dinsdag teil gelegenheid van de heropening van- do Kamer, een plechtige mis aan den IL Geest opgedragen in de- S^e Goedelekerló Die godsdienstige /plechtigheid werd aangegaan. M. Warren geloofde .mis-[bijgewoond door al de katholieke mi- schien aan dit akkoord; hij heeft zich bedrogen. Het Amerikaansch komiteit dat dikwijls van het opschrift sprak, kon geen verbintenis opleggen aan de Hoogeschool. ♦Mien zegt, waarom heeft de Hooge school die tegen het opschrift gekant is dit verzet niet doen kennen van in 1922 waarom er mee gewacht tot in 1927 Omdat men werkte naarmate er fondsen waren. Geruimen tijd heeft men zelfs gemeend, dat men de onderneming niet zou kunnen voltooien. Slechts in 1927 werd gesproken van het plaatsen der balustrade en dan is Mgr. Ladeuze tus- schen gekomen. M. Veldekens, tweede advokaat der Hoogeschool, bevestigde dat de gestpl- de kwestie de volgende is r Heeft de Hoogeschool, zich ver zettend tegen het opschrift, de rechten geschonden waarop de bouwmeester zich mag beroepen betreffend hét ge bouw dat hij opgericht heeft De rechtbank van Leuven, heeft be vestigend geantwoord, zich steunend op het feit dal de Hoogeschool hare toe stemming voor lvet opschrift had gege ven. Zij verklaarde te meer dat de Hoo geschool, met het opschrift te weigeren, de konventioneeLe rechten van den nisters: heer en Jaspar, Heyman, Baels, Van Caenegem, Hou tart-, De Broquevill® de ministers van State de heeren Poul- let, Vandevyverc, Carton de Wlart do. oud minister Garnoy, Carton, Moyer aoen en talrijke katholieke senatoren en.' kamerleden uit Brussel en de provincie. Op zoek naar de slachtoffers M!aandag hqeft men do ladder terug gevonden, welke de pompiers hadden opgericht bijna onmiddellijk na de eer ste instorting. Van ónder de puinen van het hotel- «Petit-Versailles» werd het verminkte lijk gevonden van een der dienstmeiden. Francia Faye, 24 jaar oud. Hare zuster, is nog niet teruggevonden. Te 9 uur 's avonds bereikte men het lijk van een pompier, dit van Paul Ge- nin. Het getal teruggevonden lijken is? dus op zestien gebracht. Tijdens de opruimingswerken heeft men bevonden dat de oude Romeinscho muur, onder het hotel «Petit-Versail- les», nietweerstaan heeft. Do genie uit Grenoble heeft, zeer, machtige mijnmachines ontboden om ,T |de opruimingswerken in de richting van bouwmeester schond. Het gaat hier omL ,r -r-. de rue Tramarssac met sukscs voort te zetten. een gedac-htenproces. De rechtbank heeft de juiste rechtskundige stelling der partijen niet ingezien; men doet ge- looven dat de Hoogeschool begunstigd is geworden met eene gift, welke het Amerikaansch volk aan kardinaal Mer- cier heeft gedaan. Het is M. Warren die zulks wil doen gelooven. Welnu het is onjuist. De Financieels hulp De gemeenteraad van Saint-Quentin, in buitengewone vergadering bijeenge roepen, heeft een eerste krediet van 20,000 fr. gestemd ten voordeele der slachtoffers van de ramp van Lyon. De stad Lyon, had Als marraine van het Verw-oeste Saint-Quentin, na bouwmeester bevestigt dat de Belgen "IL u x" een cultuur hebben. Alleeri de liberaleiü&el opschrift willen. Hij stelt zich als - belangD-jka s.eungelden ge verzetten zich hier tegen. Hoe lang nog? Dit zullen we zien. Verder zegt spreker dat de regeering haar beloften niet vervuld heeft. De re geering is niet meer op haar plaats. De ministers van verkeer en posterijen mo gen u buiten Iransporteeren per spoor on door do lucht. (Gelach). Er is hier een meerderheid om de Vlaamsche taalontwerpen volgens de Vlaamsche eischen op te lossen. De 'socialisten zijn het eens' hier over eenheid van taal in Wallonië, eenheid van taal in Vlaanderen. M. PATER (lib.), Ge zijt het niet eens. M. HUYSMANS. De liberalen zijn het minder dan wij. Op taalkwestie zijn we het eens met de Vlaamsche katholieken. Indien de liberalen zich vorder tegen den volkswil verzetten, dan hebben zé lechts een dingen te doen: er uit trek ken. (Beweging) Welk is de politiek der regeering te genover de werkloosheid M. MAX (lib.) leest een document oor waaruit blijkt dat een professor der BrusselScbe hoogeschool werd ge schrapt, omdat hij tevens professor was van de Université Nouvelle. M. DELATTRE (soc.) spreekt over de werkloosheid en het crisisfonds. Hij betreurt dat de bazen niet zelf voorstellen dat de arbeiders een' minder aanéal uren zouden arbeiden, om toe te laten dat een grooter aantal werk lieden werk zouden hebben. De arbei ders verlangen in de eerste plaats werk; Indien ze dat niet hebben dan willen ze een fatsoenlijk steungeld. tolk van den wil der Belgische en Ame- rikaansche volken, en in dit alles wordt de noogesc-hool in de schaduw gezet. zonden aan laatstgenoemde stad. Keldenhulde Om hunne kameraden van Lyon, dTö 'als slachtoffer van den plicht zijn ge- TT-i i 1 ctlü ölcU'lllUilOI V cl II UUIl pil CIU Z1J11 Let proces berust op een dubbelzinnig- u t, Vj i i,„M TT i j I tt 6[Vallen, te huldigen, heeft de colonel van rieid. Het is klaar dat de Hoosreschool k crowiiri hoof» rroi ai j--T ihet regiment pompiers van Parijs be- gewild heelt-, dat de bibhotheek ere-Li„. -ij, sloten dat in al de kazernen en alle bouwd worde volgens de plannen van' i m wo,.™ i-i u i i posten van het regiment defilé's zullen M. Warren, maar dit beteeken-t. niet dat „i - ,,nIlunn ,R AT plaats hebben op 16 en 17 November. zij hare instemming heeft betuigd met het opscirrift. Een spijtig ongeval is aan da Gentsclje haven overgekomen te weten de sluisbr-euk van Terneuzen. Sedert jaren hing dit gedn^ig'onder de puinen van de Sint. Janswil'k dreigend gevaar als een zwaard van Dam clè rr«K.-,oiri boven de haven, het havenbestuur, het? ad,- r-chaald maar de 'Opruimingswerken. bestuur waren er bewust van en hebben er waren gevorderd tot op eene plaats Van Een eerste défilé, met afroeping der namen van de plachtoffers, waaijop tel kens werd geantwoord «Gestorven in het vuur», had Maandag plaats op do koer van het hotel van den brandweer- Staf te Parijs. IWen nadert de lijken der pompiers Dinsdag morgend te 8,30 ure was nog geen enkel lijk van een pompier De dagorde De Kamer beslist morgen de bespre king voort te zetten over de mededee ling der regeermg en Donderdag de be grootingen te -onderzoeken in de afdee- lmgen. M. JACQ.M'OTTE (comm.)1 oordeelt dat de verklaring der regeering niets oplost. •Terwijl men Brussel bij gelegenheid der onafhankelijkhejdsfee6ten verlicht te, waren er veel die honger hadden. M. FOUCART (lib.)". In Rusland 'ster ven de arbeiders van honger. ■- M. JAGQMOTTE. Thans gaat de re geering een leening sluiten van twee milliard. M. JASPAR. Dat is valsc-h". M. JAGQMOTTE. Men gaat ten min ste groote bedragen verteren voor mi litaire doeleinden. Pe. zitting ;wordt geheven -te ,5. Jk 25, herhaalde malen bij de opvolgende regeerin gen op gewezen, doch klopten steeds op doo- vemans deur. Het kwaad is nu gebeurd, trachten wij eens te berekenen wat het ons gekost heeft om er dan een praktisch besluit uitte trekken voor de toekomst. Van de 60 schepen welke vóór het ongeval de haven moesten aandoen zijn bijna allen naar andere havens gaan lossen wat voor Gent een verlies was van 370,0t0 metriesche tonnen of 160,000 moorsom tonnen, voeg daarbij nog dat na het ongeval bijna geene zeeschepen meer ingeschreven ziiu te Gent edurende het herstel van de Sluis, en dadelijk komen we tot de fabelachtige som van 5 6 miljoen franken schade. Deze som ontbiedt zich als volgt: gemis aan kaairech- ten fr. 486,000, aan aanlegrcchten fr. 60,000, niet gebruik der stadskranen en tuigen fr. 225,000 verschillige Fr. 80,000, maakt te samen fr. 850,000; Neemt daarbij als verlies gedaan door de handeldrijvende en neering- doende middenstanders minstens fr, 200,000, dan komt nog de schade geleden door al dezen wiens zaken uitsluitend aan het havenbedrijf verbonden zijn zooals reeders, makelaars, stouwers, commissionnarissen, sleepdiensten, bf/rachiers, schippers, vcermans, handels agenten, private uitbaters van havenwerk tuigen, nijveraars, enz. welke minstens op een miljoen frank mogen gebracht worden dan is er nog het verlies van dagloon der dokwerkers geschat op 1,150,000 fr.; de lig gelden der schepen en schade geleden door de zeevaart minstens fr. 500,000; voeg daar nog bij het verlies geleden door de spoorwe* gen, de douanen, het post en telegraafbeheer, enz. welke ook verscheidene miljoenen be draagt; maken wij eindelijk nog melding van den zedelijken achteruitgang der Gentsche haven en gij zul t moeten bekennen dat doze cijfers niet overdreven zijn en dit ongeval eene ware ramp is geweest, Hoe was het nu met de haven gesteld juist voor dit voorval Hare vooruitgang was verrassend en overtrof de stoutste ver wachtingen, getuige daarvan de volgende cijfers: sedert begin 1930 bezochten er 2297 schepen de haven met een meersom tonnen- maat van 2,443,463; de totale goederenbewe ging bedroeg 8,706,320 ton, waardoor de haven van Gent zich de 10° rangschikt der waar een sterke lijkreuk opstijgt. Men nadert dus een groot getal doo- den. Volgens de verklaringen van een ka pitein die als bij wonder aan den dood ontsnapte, zouden op deze plaats de vier agenten en vele pompiers bedol ven liggen. Een onthoofde pompier Dinsdagnacht werd het lijk onldokf, 'van een onthoofden pompier. Het hoofd van 't slachtoffer werd niet gevonden. £cl lijk was verpletterd onder een mas sa "steenen en balken. FRANKRIJK. In Frankrijk bestaat zooals hier in Belg-ie, oen Hoogeron Raad van Technisch Onderwijs. Deze Ilong-ere Ra id is gelast mot al de vraagstukken te bestudeerca die betrek hebben op het beroepsonderwijs in algemeen. De Kamer voor Ambachten en Neringen van den El/as heeft niet opgohouden aan te dringen opdat in dien Hoogeron Raad de ^mbachten er zouden vertegenwoordigd zijn opdat deze afgevaardigden de belangen van den Leertijd ten huize zouden kunnen verdedigen. Onlangs werd de Ambuch'en recht gegeven en zullen hunne vertegen woordigers zetelen in den Hoogeren Raad van het Technisch Onderwijs, DUITSCHLAND. Het Departement van Binnenlandscho Aangelegenheden van Baden uitschlandi hceffc een omzendbrief gestuurd aan do bedienden gelast met het toezicht en de toepassing der arbeidswotten, hen opleggendo bijzonder nazicht te houden op den zoogenaam- don verdoken arbeid eu daartoe de-medewerking te vragen der Beroepsveleeuiging. De ambachtslieden kloegeu van do mededin ging welke ze te lijden hebben van hunne eigene werklieden of van werklieden uit de nijverheid die na hunne uren van reglementairen arbeid, 1170 1 nog arb.'id verrichten voor eigen rekening Europeesche bestaande Zeehavens. Op dit j gansch ten nadeale van eigen patroon, zonder oogenbhk heeft de haven rond.de 800 hectaren al de lasten te dragen het patronaat opgelegd, oppervlakte, de overdekte stapelplaatsen De bepaling n an "den ontdoken arbeid is vast- be drag en 2 0,000 M2, de lengte dor kaaien in (gestel in hot Nijverheidswetboek, waarin opge- diepv.i.te. -> ..Urometers en eindelijk do ber-I legd wordt alle uitoefening van een bijberoep werktuiging en uitbating zijn de modernste kenbaar to maken aan hot beheer met liet Ü0«L en best geregelds van de wereld. [de fiskale wetten toe te passen*

De Volksstem | 1930 | | pagina 1