M PENSIOEN PENSIOEN I! Bank teer Oosf-Vlaanderga Vrijdag Nov, 1950 Se We^kicasiasid De W crkloosheid in België K a M E R Scheepsramp op de Schelde te Antwerpen BRIEFWISSELING DE V OLKSSTEM Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. XXXVI JAARGANG NUMMER 263 DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. j Opdraaht v. Mariftl |Zonop7,00Zonai4,03| E.K. 28 V. M. 6 publiciteit buiten het Arrond. AALSTj i- Agentschap Havas, Adolf Maxlaan loje Brussel Rue dc Richelieu Parijs ^Smiiiii ■^hm^mihihiLi Londres WC. 2. Een der grootste plagen waarmede de wereld tegenwoordig geteisterd is dat is zeker wel de werkloosheid. Uit alle werelddeelen komen daar klachten over. Nagenoeg 13 millioen werkloozon Wat een getal 1 Ameri* ka. dal de werkloosheid nooit ge kend heeft, telt er 4 millioen. In En- 'geland zijn er hoven de 2 millioen, Duitschland, Italië, alle Iandon zijn gedrukt onder den last der werk loosheid. In ons land evenals in Frankrijk is liet zoo erg niet gesteld met de nij verheidscrisis. Niettemin neemt de werkloosheid toe, Niet alle nijverhe den zijn aangetast, maar bij degene die aangesproken werden, neemt de krisis eerder toe dan af. Wat zal het zijn wanneer de sei- zoenworkloosheid van den winter er bij zal komen Van allo kanton wor den or naar middels gozocht om do werkloosheid te bekampen. Maar het gaat veel moeilijker dan men ooit beeft kunnen denken. Dat ondervindt Engeland op eene al te gevoelige wijze. Geheel het politiek leven van En geland gaat cr onder gedrukt en op den uitslag der verkiezingen in Duitschland, was de werkloosheid van dat land ook niet vreemd. De bladen melden thans dat Engeland en ook Italië groota reusachtige wer- k u zullen uitvoeren om duizenden werkloozon aan den arbeid te kun nen zetten. De landen helpen ook de werldoo- zen door geldelijken steun te gevan. Die steun is er noodig. Hij moet de bittere armoede uit do werklo zengezinnen houden. Maar die steun is toch niet groot genoeg om welstand in die gezinnen te brongen, Engeland geeft steun aan de werk loozon. Engeland is op gebied van finalities een bevoordeeligd land,daar millioeneu kleurlingen de Engeische schatkist helpen ruilen. Welnu, in Engeland wordt het ter oorzake van du werkliadenondorsteuning een ho- peloozen toestand. Engeland ruineert zich daaraan. Geen enkel ander land zou zooveel kunnen doen. Bij krislstijd wordt niemand ge spaard. Noch ouderen,noch jongeren; noch gehuwden, noch ongehuwdea noch vereenigden, noch onvereonig- den. In da nijverheid tolt dat allemaal niet. Er wordt gestopt tweo of meer dagen per week of soms geheels weken. Gansche ploegen worden soms ineens afgezet. Wanneer de nijverheid zal herpakken, dat kan niemand zeggen. De krisis is een we reldverschijnsel. Werkmenscben die dit leest, en gij vooral die in de nijverheid werkzaam zijt, hebt gij er reeds voldoende op nagedacht dat gij plots het slachtoffer kunt zijn dier gruwelijke werkloos heid God gave dat het niot zou ge beuren. Maar bet kan gebeuren. Het gevaar zelfs is groot. Werkmenscben bet is aan tl niet de oorzaken daarvan op te zoeken, noch zelfs de groote remedies daar tegen vasl to stollen. Gij kunt maar een dingen en dat is uw eigen zooveel mogelijk daartegen verweren en maatregels treffen om don last ervan zoo klein mogelijk te maken. Als wij dat zeggen, dat Is niet om u bevreesd te maken maar wel opdat gij toch zoudt inzien boe noodig het is u te vereonigen en te verzekeren. Werkliedenen bedienden, woel gij dat werkloosheidvergoeding in ons land, bijleg van gemeentelijke werk- loozentondsen en krisisstenn alleen gaan aan de verzekerden Hot is zoo. Hot kan niet anders en bet moet zoo Eijn ook. Al wie niet verzekerd is zal staan te blinken als bat spook der werk loosheid zal opdagen. Het kan ook niet zijn zooals som migen domweg denken, dat bet ge noeg is zich te verzekeren eens dat de werkloosheid begonnen is. Nean.men moet op voorband gewapend zijn om tegen de werkloosheid te kunnen strijden. De bijdragen dor leden, da steun gelden en hulpfondsen moeten op voorhand kunnen verzameld zijn of anders zou er niets te verdeelen val len, En die sommen loopen hoog.Het Nationaal Krisisfonds heeft nu reeds ongeveer 20 millioen uitgegeven. Daarvan kregon de niet verzekerden hoe werkeloos zij ook waren, geen cent. Het ie nu, terwijl het werk aan den gang is, dat vooruitziende werk lieden zich aansluiten bij do wer- korsvereeniging en zich verzekeren tegen werkeloosheid en ook nog te gen andere plagen die het werkers gezin kunnen teisteren. De Chrislene werkliedenbeweging van ons land, met zijne talrijke ver- takkingen, zet zijne armen loijd open om de voorzienige werklieden en be- dienden broederlijk te ontvangen en ze hulp en troost le geven in alle moeilijke tijdperken van het leven. Chrislene werklieden en bedienden, hebt vertrouwen, volle vertrouwen in uwe vereeniging. Verzekert v, zoo haast mogelijk, het gaat er om uw 'eigen voordeel en het geluk van uw gezin. Het Arbeidblad van het iMiiniStterie van nijverheid en arbeid kondigt laatsjze,!eStaListieken af over loosheid in Belgie. «Op 620,673 leden van 168 kass.en van. verzekering tegen onvrijwillige werkloosheid, was het getal volledig werkl'ooze arbeiders, op 4 October 1930 23.693 (.38 t.h) De verhouding was 3^0 de vorige maand en 0,5 t.h. in Septem ber 1929. Op denzelfden datum waren 61,623 verzekerden ('t zij 9.9 t.h., tegen 8,2 t.h. de vorige maand en 2,6 t.lr. in September 1929) bij tussch-enpoozen yerkloos. In liet gc.heel gingen gedu rende deze maand 1,043,728 dagen ver loren, 't zij 336 per duizend aangeslote nen en per week, tegen 310 de vorige maand en 62 in September 1929. Indien men ala vergelijkingscijfer (100) het getal dagen nee.mt gedurende dewélke de verzekerden hadden kunnen werken, vertegenwoordigen dc verloren dagen 5.GO t.h'. in September 1930, 5,17 in de vorige maand en 1.04 in September 192<9. de werk- Dit was nu op het zwakste gedeelte van het schip, Want daar was juist de maclilenkamer gelegen. De. gemaakte br.es moet nogal groot izijn geweest, want hoe de «Hebbie» ook met zijne schroef vooruitsloeg, om zich in de gemaakte bres vast te klemmen, het gat aldus te stoppen en liet schip naar, den wal van den linkeroever te. bren gen, niets mocht haten. Het water moet in enkele stonden, do getuigen ;gen in één minuut, de machienka- mer hebben gevuld en het kleine vaar tuig tot zinken hebben gebracht, DE REDDING Van de opvarenden stee.g een hart- verscheurenden kreet, die gelukkig werd gehoord door de motorboot van Kwik, een gekend bootsman van het Margnei'iedok, die met een* Belgische en een H-ollandschc loods, alsook met den brigadier Severeyns van den tol- dienst en don tolbeambte Hernaert, daar juist in den omtrek vaarden. Dc bondsman Kwik, sneLde oogen- blikkelijk naar de plaats der ramp en zag drie man in het water spartelen. De eerste die men opmerkte was den Belgischen bovenloods Ackeleyn, doch deze had nog een paar stukken hout weten te grijpen, waardoor hij drij vend Bleef, en hun toeriep van eerst de :mdere drenkelingen te. redden. Aldus gelukte men erin -de drie lie den te redden. Het waren genoemde bcveiïloods, de kapitoiii A.J. Scott en de 2e stuurman Albert Bram. De Goo- looboot «ilebble» had dadelijk een boot uitgezet, waarvan dan nog werd vernomen dat dc lo stuurman en een stoker konden op de Gooloboot over springen, wat liet gc-tal der geredden op 5 bracht- DE VERDRONKENEN Het was van de geredden dat we verder vernamen dat er nog vijf ver misten waren, die zonder twijfel mot het schip in de dlep-e zijn verdwenen. Namen konden nog niet gegeven worden. 5 IVJAN GERED. 5 LEDEN DER BEJVJAWIM8NQ VERDRONKEN Woensdag avond rond kwaart voor zes ure, dus op het oogenblik dat de grootste duisternis heerscht op de Schelde, heeft bijna vlak voor de stad ecno geweldige aanvaring plaats gc had tusschon twe.e Engeische schepen, waarvan de gevolgen verschrikkelijk waren een der schepen is in enkele stonden. iif*de diepte verdwenen en vijf leden der bemanning hebben met het schip hun graf in de. Schelde ge vonden. DE AANVARING Het Engelsch stoombootje «Conti nental Freighter», kwam van Boom met eêne lading baksteen en vaarde den stroom af, bemand met een bo venloods, om den wc-g naar ze.e en ver der naar Engeland in te slaan. Vlak tegenover de aanlegplaats der Red Starbooten., namelijk voor afdak 28, gekomen, werden de noodige fluit signalen gegeven, om Bet rondvaren van de bocht te verzekeren en bijzon derlijk omdat van tegenovergestelde richting juist de Engel-sche stoomboot «Ilebble», do gekende Gooleboot, op- vaarde, om zich naar hare aanleg plaats aan afdak 5, te begeven. Van dit schip werden eveneens sig nalen gegeven, waarmede wij ons niet te bekommeren hebben, de deskundi gen zullen daar wel hunne gevolgtrek kingen uit maken, doch hoe het nu gekomen is, tengevolge van welke oor zaak, is voor Bet oogenblik niet gewe- lén, doch toen beide schepen elkaar kruisten, trof de voorsteven van de «I-Iebble», bet achterschip v.an dé «Continental Eüéjghter^ Mannen Vrouwen allen naar de groote vergadering op Zondag 23 November om 3 ure namiddag in de zaal van 't Groen Kruis daar zal de nieuwe pensioenwet worden uitgelegd. Al dezen die geboren zijn tusschen de jaren ISS6-I872 moeten vast en zeker weten wat er hun te doen staat. Mannen en vrouwen op post Zitting van Woensdag 19 November De belangstelling van het publiek in het Kamerdebat blijkt aanzienlijker dan gister. De openbare tribunen izijn bom vol bezet. M. PONCELET, voorzitter opent de zitting om 2 ure en na eene terechtwij zing van M. Jacquemotte nopens zijne rede van gister, wordt het woord ver leend aan M. Hubin. De socialistische redenaar izegt dat M. Jaspar veel weg heeft van de aan- eenlijmers van gebroken porcelein die men vindt in het Oud-Parijs, maar wier voornaamste kunst is de men- schen hunne waar aan te prediken.. Spreker overziet de feiten der jongst leden krisis en vindt ze. heel natuur lijk. De Koning, in zijn brief, oordeelde dat het feit dat tot de krisis aanleiding gaf eene onnoozelheid was. Hij spelde aldus de les aan M. Hymans en aan dc liberale ministers hen erop wijzende dat zij al te overhaastig hadden gehan deld. De Koning wilde door het aanvaar den van het ontslag van het kabinet geen gevaarlijk voorgaande stellen. Jammer ,zegt*M. Hubin dat de Vorst daarover niet vroeger heeft gedacht e.n den brief dien hij schreef, niet geschre ven heeft aan een ander ministerie na melijk aan dat van M. P-oullet dat over eene buitengewone meerderheid be schikte. M. Hymans, zegt (ML HUBIN, ver klaarde het gezag niet meer te hebben om de liberale groep in de regeering te tegenwoordigen. Hoeft hij dat gezag herwonnen. Heeft efe liberale Federatie van Brussel wier gekozene hij is, hare dagorde ingetrokken M. MERLOT, socialist. tZij heeft ze bevestigt M. HUBIN erkent, dat men op inter nationaal gebied niet al te pessimist moot wezen. Het is echter noodzakelijk dat alle vredesgezinde elementen zich vereeni gen indien men de bedreiging van den oo-rlog afweren wil. Al dezen die de werkersklas verdeo- en, zij weze communisten of 'christen- demokraten begaan eeno misdaad te- enover den vrede cn brenge.il denzel ven'in bet gedrang. M. Hubin raakt vervolgens dc taal Kwestie aan en zegt dat. de autonomi sche gedachten in het Walenland ,\eld| wint. j Indien de Vlamingen te hunnent wil len meester zijn, dan zullen ook de Wa len hunnerzijds dat willen in hunne streek. Spreker, verkiest en federatief regiem dat de economische eenheid van het lantd niet schaden zou. Hij besluit met de verklaring dut de, socialisten den rol zullen vervullen die hunne parlementaire positie hun aan wijst cn geenszins bereid zijn om aan dc regeering eene wissel-meerderheid le bezorgen. M. JASPAR, eerste minister. Wij vragen u niets M. DEVEZE, liberaal, spreekt van de jongste voorgekomen moeilijkheden en herinnert, dat sedert de neerlegging der regeerin-gsontwerpen, er nieuwere ge dachten en toenaderingen zijn voorge komen. M. JASPAR, eorstc-min-ister, ant woordt. aan de verschillende redenaars, en vooreerst aan de söcialisten. In zake van den cumul der hooglee raren zegt ilV'E. Jaspar, dat de omzend brief van M. Vauthier den toestand weerspiegelt van het oogenblik waarop bij werd uitgen-oodigd. Persoonlijk, zegt de heer minister oordeel ik het besluit wat al te streng. M. MAX, liberaal. Wij nemen daar akte van. M. JASPAR. -Men kan toch willen dat de hoo-gleerarcn der Universiteit van Gent, dezelfde lessen geven ia Ecole des Haut.es Etudes. M. I-IUYSMANS, socialist. De om zendbrief blijft dus van toepassing. M. JASPAR. Ik vraag u dat Gij vertrouwen zoudt hebben in de. regee ring van het bestudeeren der loyale toepassing van don omizendbriei in kwestie. De heer minister antwoordt verder aan de andere redenaars die de regee ring beknibbelen. 'Men zegt dat wij onmachtig zijn wij hebben in den loop van eencn zit tijd vijf sociale wetten doen stemmen Nooit werd binnen dergelijke tijdruim te zulk resultaat bereikt. M. Jaspar besluit met erop te wijzen dat de taalkwestie een ernstig vraag stuk is, maar er zijn zwaarwichtige!! punten: de ekonomische toestand en de landsverdediging zijn van een veel hoo- ger belang dan de kwestie van tc weten of een professor der universiteit van Gent zal mogen les geven in eene an dere instelling. (Langdurige ovatie). Ilct oplossen der economische krisis ligt niet in onze macht; wij kunnen ze wel verzachten. Wij hebben groote ontwerpen te verwezenlijken zegt M.Jaspar en ik doe oen beroep op de Kamer, opdat zij ons steune in het vervullen onzer taak! (Langdurige toejuichingen. Jaspar, wordt door menige kamerleden van rechts en linies geluk gewenscht.)! De heer VOORZITTER vraagt of men het debat heden gaat eindigen ofwel morgen terugkeeren. M. JASPAR houdt eraan dat er he den mede gedaan gemaakt worde. Het onmogelijk mqrgon te zetelen. cDe Senaat is saamgeroepen zegt de heer minister, en ik wenscli er persoon lijk kennis te geven van de mededee- ling der regeering. M. PIERARD socialist. Er zijn nog andere ministers die kunnen spre ken in de Senaat. M. JASPAR. Ik wensch het, per soonlijk te doen. M. PIERARD. -Wij kunnen U hier wel missen. Het voorstel van morgen, Donderdag te zetelen wordt verworpen door 81 stemmen tegen 19 en 3 onthoudingen. Dag-orden van vertrouwen in de re geering worden neergelegd door de so cialisten en de front.isten. M. CARTON de W1ART heeft vervol gens bet woord en handelt over de eco noiTLfSchc aangelegenheden, den inter nationalen toestand, den. volkerenbond, enz. enz. De zitting wordt, daarop geheven^ .Wij ontvangen volgend schrijven 't Aalst, 18-11-30 Geachte Redactie, "We lezen in uw blad van Zondag 16 jl. onder den titel De Nat. Oüdstrij- ders en de Wereldvrede» het onder schrift «Protest-antwoord op het B-luf- kWanifest der V.O.S. W,e kunnen niét aannemen dat do schrijver spreekt in naam van N.S.B, of van N.V.I. Het zal dus wel enkel in persoonlijken naam zijn dat do steller van bedoeld artikel gehandeld heeft. Daar wij uw blad niet aanzien als stel selmatig tegen V.O.S. gericht, hopen wij dat. gij -ons wederantwoord zult willen opnemen. Na aandachtige lezing vinden wij in hel factum van G.G. geen enkel protest nog voel minder een antwoord op het manifest dat als Bluf-Wanifest betiteld wordt veeleer een naspreken van wat wij als dochvoor elke O.S. vereeniging stellen Nooit meer oorlog. Alleen over de middelen om dat doe.l te bereiken schijnt er meeningsver- schil tusschen de. O.S. te bestaan. Do echte O.S. die gansch hun -oorlog heb bed medegemaakt in de gevechtseen- heden, en die niet om den broodo of uit praalzucht hunne innerlijke gevoelens, de stem van hun geweten, het zwijgen opleggen, zouden het nooit aandurven, in eene algemeene vergadering alléén voor hunne medemakkers uit de bloed- grachten, te beweren dat een verbond waar Generaals en Kolonels, Graven en Gravinnen en andere Havere helden het hooge woord voeren, het. geschikt or ganisme is om wereldvrede tc bevor deren. En dal is F.LD.A.C. Ten andere, het feit alleen dat het een vorbond is uitsluitend voor oud- - strijders van de oud-geallieerde landen ibewijst voldoende, zijne eenzijdigheid Jen ondoelmatigheid. Het biedl zeer ze fier aan enkelen de gelegenheid om goedkoop aangename reizen te maken van een paar maand soms, en smake lijke banketten bij te wonen waarop do gepensionneerde luitenenant-ge.ne- raal Pontus, generaal Sir Jan Hamil ton, generaal Gorecki, generaal Ku- jinsky, luitenant-kolonel M. Warneiz, kolonel Ferranüi, kolonel J-ohn Brown, kolonel Ileath, kolonel Vavr-och, kolo nel Radossarljcvitch, kapitein baron A, de Broquevillc, kapitein Demets, ma joor Bika, graaf Charles do Hemricourt de Grunne, gravin A. dc Kerokhove dc Dentergbem, Barones A. de Broquevil- le enz. enz. de. bijzonderste vertegen woordigers zijn van de stumpords uit de tranchées. Wat al sarcasme beeft do Vredesen gel moeten slikken, G. G. 1 V.O.S. Aalst, VANDAELE Renaat, Schoolstraat, 10, T./S. Bi j gure weer en kouden regenslag 1st goed te dooden sneeuw- ,en winterdag Dan is een boek de beste vrind Dien gij .in onzen winkel vindt. Boekhandel Kerkstraat. 21, Aalst Hebt U geld te beleggen in AKTIES o/ OBLIGATIES raadpleegt da Deze gelaat zieh met bet uitvoeren van BEURSORDERS op al de tiiniren- en buitenlandsehe geldmarkten aan de VQCRDEELIGSTE VOORWAARDEN 1652

De Volksstem | 1930 | | pagina 1