22 OUDERDOMSPENSIOENEN PENSIOEN PENSIOEN Bank veer Osat-VSasndarsi) Zaterdag ÏNov. 1950 Es ramp van Lyou Rced-Krais van Belgie S© meerderjarighsitS van Aartshertog ötts ie seheepsramp @p de Seliêlii© te Aiiiwérpsn S E 1 A A T G© essnomisshe crisis te Gent Leeaing Verweest© Gewesten VOLKSSTEM Kofkslraat, 9 en 21, Aalst. XXXVI JAARGANG NUMMER 269 Telefoon 114. DAGBLAD - 20 Uitgever J. Van Nuftel-De Gendt. Bank Building/Kingsway, 20 Londres W> C. 2. H. Cecilia |Zonop7,tlZonaM,02 E. K. 28 V. M. Publiciteit buiten hel Arrond. AALST, Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13,te Brussel Rue de Richelieu, In een vorig nummer hebben we hot goede nieuws medegedeeld dat voortaan de meeste ouderlingen uit den Middenstand van de 'voordeelen der wet op 't ouderdomspensioen zullen genieten. Bedrijfswinsten van handel of ambacht en bezit van eigen woning komen niet meer in aanmerking om het pensioen te ontzeggen. Hier nu volgen neg enkele inlichtingen die voor velen goed zullen van pas komen. I. BEDRAG VAN HET PENSIOEN. De personen welke het ouderdomspensioen genieten verleend door de wet van 20 Oogst 1920, de ouderdomsrentetoaslag of de koste- locze ouderdomstoelage verstrekt door de wet van 10 December 1924 en de vermeerde ring voorzien door de wetten van 20 Juli 1927 en 24 December 1928, zullen vanaf 1 Januari 3931, in plaats van deze voordeelen de rente toeslag bekomen voorzien door da wethet maximumbedrag van dezen toeslag is vastge steld op 3200 fr. indien het twee echtgenooten geldt en op 2100 fr. indien de rechthebbende ongehuwd, weduwnaar of gescheiden is, Het bedrag van dezen toeslag zal vastge steld werden in verhouding tot do som ver leend aan den rechthebbende op 31 Dec. 1930. II. WELKE FORMALITEITEN ZIJN TE VERVULLEN OM VAN DE NIEUWE REGELING TE GENIETEN De ouderlingen die reeds voor 1 October 1930 eens aanvraag tot ouderdomsrente had den ingediend, en aan welke ten gevolge van deze aanvraag het pensioen toegestaan of geweigerd werd, behoeven geen enkele pleeg vorm te vervullen voor 't bekomen van dezen nieuwen toeslag. Zij moeten geene nieuwe aanvraag indianen bij den ontvanger der belastingen. De dienst der ouderdomspen sioenen van het Ministerie van Nijverheid, Arbeid en Scciale Voorzorg, zal zelf deze herziening doen. Do rentebrevetten welke nu in 't bezii zijn van da belanghebbenden,zullen hun door toedoen van den burgemeester hunner gemeente teruggevraagd worden. Dit werk zal kortelings aanvang nemen en zal worden voortgezet derwijze dat het zal kun nen geëindigd worden in den loop van 1931, De personen welke op 1 October 1930 nog geen enkel der voordeelen hadden aange vraagd, vermeld onder paragraaf I van dit artikel, mogen te dien «inde esne aanvraag indienen, ten einde de rentevermeerdering te bekomen. Da vermeerdering der weduwrente van 540 fr. zal verleend worden vanaf 1 Januari 1931: de weezentoelage zal vanaf denzelfden datum gebracht worden op 240 fr. III. WELKE STORTINGEN ZULLEN ER DOOR DE BELANGHEBBENDEN MOETEN GEDAAN WORDEN A) Wie kan nog stoften voor het pensioen en deh toeslag De mensohen geboren in 1865 en verjarend in de maanden November en December verder de menschen geboren na 1 Jan, 1866, B) Wanneer moet men storten Ten laatste in de verjaringmaand. C) Hoeveel moet men storten 1) Lieden geboren in 1865 om 't even welke som. 2) Lieden geboren in 1866 MANNEN, 108 fr. in 1931; VROUWEN. 36 fr. in 1931. 3) Lieden geboren in 1867 MANNEN 72 fr. in 1931; 120 fr. ten minste in 1932 voor de niet werklieden.De werklieden storten volgens hun loon in de eategorie waartoe zij verhoorsn, VROUWEN 24 fr. in 1931. 60 fr. ten minste in 1932 voor de niet-loon- arbeidsters de loonarbeidsters storten vol gens het loon. 4) Lieden geboren in 1868 MANNEN 72 fr. in 1931 120 fr. tenminste in 1932 en 1933. voor de niet loontrekkenden de loontrekkenden volgens het loon, VROUWEN 24 fr in 1931. 60 fr tenminste in 1932 en 1933. vOor de nietlooptrekkenden, De loontrekkenden volgens loon. 5) Lieden geboren in 1869 MANN EN 72 fr in 1931. 120 fr ton minste in 1932, 1933 en 1934 voor- de nietloontrek- kenden. Do loontrekkenden volgens loon. VROUWEN 24 fr. in 1931. 60 fr tenminste in 1932, 1933 en 1934 voor de niotloontrekken- den. Do loontrekkenden volgens het loon. 6) Lieden geboren in 1870 en volgende jaren gaan op dezelfde wijze te werk. D) Kunnen de vrouwen niet vroeger rentetoeslag ontvangen 1) De vrouwen geboren voor 1872 kunnen den rentetoeslag van rechtswege slechts op 65 jaar vorkrijgen. Zij ontvangen dan deu vollen rentetoeslag. 2) De vrouwen geboren na 1 Januari 1872 en voor 31 December 1887, kunnen van rechtswege den verminderden rentetoeslag genieten op 60 jaar, mits volgende stortingen: A. Geboren in 1872: 24 fr. in 1931; 90 fr. in 1932 voor niet loontrekkende; da loontrek- kecde volgens loon. B. Geboren in 1873: 24 fr. in 1931 60 fr. in 1932 en 1933 voor niet loontrekkende; de loontrekkende volgens loon, C. Geboren in 1674, 1875, enz., dezelfde stor tingen, doch telkens een storting van 60 fr. meer voor elk later jaartal, Nog zeven lijken gevonden Woensdag werden nog zeven lijken .van onder dé puinen der ingestorte hui zen van Lyon gehaald. Namelijk, ten 15 Hire, (Mej. Alice Fay©; ten 16 ure 20, ecne vrouw die men denkt Mad. Jam- bel te zijn; ten 17 ure, de korporaal deri pompiers Jean Michel, 36 jaar oud; ten 19 ure 30, de pompier Louis Sainta- mand, 26 jaar oud; ten 20 ure 35, de korporaal-pompfetr Paul-Robert, 41 jaar oud, en de adjudant Joseph Mé li al 40 jaar oud. Eindelijk, te middernacht, dc pompier Louis, Gbamand-Bois,. 37. jaar oud. Seydel; aan het orgel de eerw. h. Ver hoeven. Na afloop dezer met- een Te Deum» gesloten plechtigheid, sprak Mgr Seydel eenige woorden uit die de De wonden .zijn kwetsuren waarbij Ibeteekenis van dezen dag deed uitschij- de. huid doorboord is, wat altijd gepaard ,nen. AF DEELING; AALST Wonden gaat mei min of moer hevige pijnen enj Hij haalde eerst dtf nagedachtenis op met bloeduitstorting. Twee verwikk'ê-'van Keizer Karei, verder van aartsher- iingen moeten voorkomen Worden flog Otto «godvruchtig in vreemde bo de. besmet-Idem overleden» en begroette eerbiedig de gewezen keizerin; ten slotte formu- a) de bloedstorting;, b) ling. De bloedstortingen komen voort van a) slagaders, b) aders, c) haarvaten. a) Bloedstorting der slagaders. Het bloed is helderrood en spuit stootsge wijze uit de wonde. Zeer gevaarlijk en vereisclrt spoedige hulp. Behandeling. De slagader toe drukken tussc-hen liet hart en de won de, hetzij niet een bloedstelpend tuig (garrot), hetzij met een welkdanigen and, koord, zakdoek, enz. waarbij men ©en stok of sleutel onder den knoop schuift en ronddraait tot de bloedstor- ing ophoudt. Men kan ook cle wonde ops (oppen of lamponneeren; met. één of twee vingers een kiemvrij dotekje in de diepte der wonde brengen, dan stil aan de vingers terugtrekken en in de holte kleine bolletjes gaas of watte brengen tot de. holte ganscli gevuld weze. Daarboven een bom pres leggen en dit alles bevestigen door een zeer drukkend verband. Bij bloedstorting van den slagader van den hals of van den wortel van een idmaat is het soms noodig een of meer vingers in de wonde te steken om het geopende bloedvat toe te drukken. b) Bloedstorting der aders. Het bloed is donkerrood (zwartachtig) en vloeit gelijkmatig en aanhoudend uit de. wonde. Behandeling. De bloedstorting wordt. gestelpt door drukking van het bloedvat juist onder de wonde, daar deze zich dan bevindt tusschen de toe gedrukte plaats en het harl. c) Bloedstorting der haarvaten. Het min of meer rood bloed zijpelt stil aan uit de wonde. Behandeling. - De bloedstorting wordt gestelpt met een goed drukkend verband op de wonde zelve te bevesti gen. Bij bloedstorting aan ce-n de.r uit einden, kan men ook zijn toevlucht ne men tot de gedwongen buiging van liet dmaat. De naaste week spreken wij over de besmetting bij Wonden. Op het kasteel van Steenockerzeel Woensdag avond, 7 uur, hadden in de veel te kleine eebzaal van het kasteel van Steenockerzeel een 50-tal genoo- digden plaats genomen. Aartshertog Otto zat de feestverga- dering voor die, d-oor" de aanwezigheid van talrijke Oostenrijksche en Hon- gaarsche personaliteiten wel iets van haar familiaal karakter, in het officieel communiqué aangehaald verloor. De erfgenaam van den vacanten Hon- gaarschen troon, droeg het uniform der hoogere officieren van het vroeger leger. Rechts van hem zat zijne moeder gewezen keizerin Zita links zijne grootmoeder, geboden hertogin van Saksen. Ook waren dara zijne ooms, prinsen Sixte en Xavier do Bourbon-Parma, en de broeders en zusters van den kroon pretendent. Naast hem al de edellieden der legi- timistische partij uit Hongarie, allen dignitarissen der vroeg-ere hoven van Weenen en Buda-Posth; aan hun hoofd oen der partijleiders graaf Aladar Zi- chy en rond hem graven Sigray, Unya- di en Sziraki, markgraaf Pallavicin.i en Mgi Seydél, oud-minister en gewezen hofalm.oeizeni.er. Verder de kleine hofhouding der ge wezen keizerin te Steenockerzeel en twee Belgen: graaf A. d'Ursel, die het oerst gastvrijheid aan de oud-keizerin verleende bij hare aankomst in Belgie en markies de Croix, die zijn kasteel van Steenockerzeel ter beschikking van de bannelingen stelde. Geen enkele redevoering werd uitge sproken en le. half 11 was het feestmaal afgeloop-en. Donderdag morgen, 9 uur, ontving de gewezen keizerin de Hongaarsclie on Oostenrijksche personaliteiten om hen, in eene korte rede, in het Duitsch uitgesproken, mede te dealen dat, we gens zjne meerderjarigheid, aartsher- log Otto thans hot eenig hoofd was van het Koninklijk Huis van Hongarie. Te 10 uur word in de kapel van het leerde hij den wens cl i dat weldra een Te Deum zou gezonden worden niet meer in ballingschap, maar te Buda- Pesth, waar de aartshertog zou ontvan gen worden waardig van zijn rang en zijne waardigheid. Voor het, ontbijt onderhielden de ge wezen keizerin en de jonge aartshertog zich lang met hunne, genoodigden. In den namiddag had ©ene receptie plaats voor al de vrienden van het hof in ballinschap en 's avonds vertrokken al dié heeren uit Oostenrijk en Honga rie terug naar hun land, zonder dat de meerderjarigheid vari aartshertog Otto le veel wolken deed verschijnen aan den Europaeschen politiek en gezichteinder. De slachtoffers Thans zijn ook de namen gekend van de' ongelukkigen, die met lie.t scheepje mede in de diepte zijn verdwenen, en waarvan niets meer werd weergevon den. Het. zijn Lewis Myhill, 22. jaar oud, matroos; Grilley, 60 jaar oud, matroos; Jack Level t, 33 jaar oud, le machinist; Robert 58 jaar oud, 2e machinist en Georges Saunders, 34 jaar oud, stoker Het zijn allen Engelschen. Ook werden tot heden hunne lijken niet opgevischt. Vermoedelijk bevinden hunne lijken h nog in het schip of werclen door den stroom medegedreven. Met do kapitein Scott., de Belgische rivierloods Van Ackcleyn en dc 2e stuurman Brown, werden nog door de Gooieboot gered, cf béter waren aan boord van de «Hebble», overgesprongen cle le stuurman Savage en de stoker Martin. Na de zorgen die allen hebben genoten, waren de ontsnapten Donder dag morgen allen wel te pas. De scheepvaart wordt niet gehinderd Zooals we gisteren reeds zegden, heeft den dienst van liet. Loodswezen zich dadelijk bezig gehouden met. liet opnemen van het wrak en had uit voor zichtigheid dadelijk eene groote gas- boei tér plaatse, gebracht, om de aan komende schepen van de ligging van het wrak te verwittigen en de vrije baan aan te duiden. Ook werd door denzelfden dienst, de groote schepen, die, zinnens waren den zelfden dag uit te varen, gevraagd Mannen Vrouwen 1 allen naar de groote vergadering op Zondag 23 November om 3 uro namiddag in de zaal van t Groen Kruis daar zal de nieuwe pensioenwet worden uitgelegd. Al dezen die geboren zijn tusschen de jaren 1866-1S72- moeten vast en zeiter weten wat er hun te doen staat. Mannen ep vrouwen op post Zitting van Donderdag 20 November De zitting vangt aan 0111 2 u. 15 on der het voorzitterschap van M. MA- GNETTE, voorzitter. Nlededeeling der regeering ïM'. Jaspar, eerste minister heeft liet woord en gee.ft onmiddellijk kennis van de mededeeling der regeering, zooals hij zulks- ook in de Kamer heeft, gedaan. M. VAN DIEREN, Vlaamsch Nationa list beklimt hel tribuun men roept: Iri 't Fransch Spreker zegt dat, zoo men naar zijne Vlaamscbe rede. luisteren wil, hij zijne besluitselen in het Fransch zal voor dragen. M. Van Dieren betreurt dat geen en- tel Vlaamsch minister aanwezig is. De lieer Jaspar had beloofd in 1929 de Vlaamsche kwestie op te lossen, opdat het volk zou braaf wezen in 1930. Het volk laat zich echter niet langer, voor den aap houden. M. DIERCKX, lib. Wie is de aap M. VAN DIEREN. Elkeen zou wel doen zichzelf eens in den spiegel Le bekijken. De ministerraad heeft een. verbod ge stemd voor de Gentsche hoogleeraren doeeeren. in de «Ecole du Haules Etudes». M. Vaulhier verschuilt zich (hans achter MM. Meeuwisscn en. De Bruyne. 't Is niet zeer moedig. De liberalen zijn wakker gescholen, 011 zijn bij :M'. Vaulhier gegaan die er kend heeft dat het. genomen besluit te algemeen was en moest verzacht wor den. Zulks werd bedeklcelijk gezegd in de «Nation Beige». M. DIERCKX. De katholieken heb ben in de Kamer hun mond niet open en dat vertrouwen is gewettigd door, elgeen de regeertng verwezenlijkt heeft. Zij verdient daarom te worden dank gezegd. (Toejuiching bij do ka tholieken en libéralen.) :MI. Segers vestigt de aandacht op de drie voorname punten 1. dc taalkwestie waarmede lfct be staan van het land samenhangt. 2. de landsverdediging. 3. de verlichting der sociale krisis. Sprker legt eene motie van vertrou wen neer, in de regeering. M. HIGGUET namens de liberale groep bevestigt dit vertrouwen. M. VERMEYLEN protesteert nog maals togen de bewering-en van M. Van Dieren en vraagt dat er m zake van de cumulkwestie der Gentsche lioogleera- ren volle klaarheid geschaft worde. M. JASPAR antwoordt aan redenaar! en herhaalt de verklaring die hij dien aangaande heeft afgelegd in de Ivamer. Na nog enkele woorden van M. JAU- NIAUX wordt liet. debat gesloten en de zitting geheven om 5u.20 Sterke toeneming der werkloosheid Tengevolge den (economisch© crisis iieerrïl de werkloosheid in do Gentsche. omgeving sterk toe. Op één maand tijds vermeerde het aantal werkloozen met. 2504 eenheden en zal nog toenemen, daar de komende weken het bijna vol ledig stilvallen der bouwnijverheid zal zien gebeuren. Tot hiertoe schijnt de textielnijver heid de meest, getroffene, alhoewel dc metaalnijverheid ook al reeds een 1000 lal werkloozen telt. Talrijke fabrieken of werkhuizen zijn verplicht hunne deuren twee dagen in de. week, andere een week op vier weken geaaan. Hier zijn zij afwezig. Zij izullcn sommige twee weUen op vier le 8luiten. Men voorziet dat legen het einde van Pen 1S- het jaar liet Werkloozen fonds, zegge De regeering heeft ook af ie rekenen dp sUd Gent> welelijts 800.000 fr. zat moeten opbrengen. Het aantal gesyndïkeerdc arbeiders die van het werkloozen Fonds kunnen genieten, bedraagt te Gent 50.000. kasteel een© iMji§ opgedragen, doo£ JNlgr.jeUijk getroffen» t vertrek uit te stellen tot den volgenden morgen, om met meer zekerheid door den vrij gebleven pas t.e varen. Thans heeft men de juist opmetingen kunnen doen en er werd vastgesteld, dat tussclven de ligging van hel wrak, dat gelukkig niet wars -van den stroom ligt, en de kaai, er eene ruimte over blijft van 155 meters breedte, wat na tuurlijk ruimschoots voldoende is voor alle scheepvaart. De opruiming van het wrak 'Donderdag morgen, waren de ver schillende diensten betrokken in het beheer der Scheldedienslen in yolle on derhandeling om de noodige. maatrege len te treffen tot verwijdering van het wrak. Er zijn hier natuurlijk verschillende factors waarmede rekening dient ge houden: te warden, want het gaat toch niet op, van maar dadelijk kritiek te maken van de traagheid waarmede hier te werk wordt gegaan bij het opruimen van een wrak, zooals we ter plaatse moeten hooren, als volgt: «Het zal weer zoolang duren als met de «Alps Maru» lot er weer 'nen andere opzit Moest. h.v. de Scheldedienslen ©ogen blikkelijk bevel hebben gegeven, het wrak op te ruimen en moest het schip doorbreken, wat gezien zijnen oude.r dom wel te vreezen is, de reederij of beter de verzekeringsmaatschappij zou de Scheldedienslen verantwoordelijk maken voor het, verlies. lleeds Woensdag avond werd een te legram naar de reederij van de «Con tinental Freighter», te Londen geves tigd, gezonde.n, lien aanmanende eene beslissing te treffen voor het opruimen van het wrak, waarvoor .drie dagen wordt geg-even. Wil de reederij zelf de opruiming wagen, goed zoo; docli zoo zij het schip prijs geeft worden de schikkingen voor de ctprairn-ing onniidr- met de opinie builen het parlement. Daar wordt zij gesteund zooals de ge hangene door de koord. M. MAHIEU. Wat misplaatste manifestatie hebben uwe partijgangers gehouden bij de opening der Ilooge- scliool te Gent Het was daar niet de plaats van de «Vlaamsche Leeuw» en het Wilhelmuslied». M. VAN DIEREN. - Het was eerie spontane betooging; zelfs hoofleeraren zongen mede. M. VERMEYLEN, socialist. Dat is volstrekt onjuist. Geen enkel Eooglee- raar heeft medegezongen. M. VAN DIEREN. Ik heb het ge- lozen. Zij hebben misschien stil geneu ried. Spreker wijdt nog uit over het, cu- mul-verhod. M. BECKERS, katholiek. -Dat ver bod bestaat nog. M. VAN DIEREN. Wij willen we ten of de hoogleeraars die niet in het Vlaamsch doeeeren dech hunne jaar wedde trekken, mogen kursussen geven in de Ecole Spreker besluit dat de taalkwestie het land vergiftigt en moet opgelost wor den. 1 1 EENE STEM. Gij zijt het die zulks belet I M. VAN DIEREN. Er moet eene oplossing komen al ware het .met een federaal stelsel. EENE STEM. Hoe bedoelt gij het federaal stelsel? M. VAN DIEREN. Wij zullen kor telings een praktisch statuut voorbren gen. Wij beweren niet dat het volmaakt wezen eal, doch onze meeningen en ei- schen zullen allen zijn vastgesteld. M. LAFONTATNE, socialist, beknib belt de houding der regeering in zake der ontwapeningsconferentie le Geneve M. JASPAR. M. de Brouckère, uw partijgenoot, heeft in een artikel van «Le Pe.uple» de houding der Belgische afgevaardigden goedgekeurd.. M. SEGERS, katholiek, zegt dat hij niet wil spreken van het verleden, maar, met yeitrouwon blikken in de loekomstl Leen ing van 5 P. P. 1923 Donderdag te. 10 uur had in de Na tionale Bank Le Brussel de 90e trek king plaa.ts van de leening der Ver woeste Gewesten, 5 pet 1923. Reeks 102.918 n. 2 en reeks 237.566 n. 1 winnen elk een lot van 100.000 fr. Reeks 378.043 n. 2 wint. 50.000 fr. Vijftien loten van 10,000 frank vie len ten deel aan Reeks 10,281 n. 3; reeks 88,780 n. 2; reeks 97,049 n. 3; reeks 146,100 n. 1; reeks 184,514 n. 4; reeks 198,279 n. 4; reeks 215,873 n. 3; reeks 235,901 n. 4; reeks 297,820 n. 3; reeks 301,192 n. 2; reeks 304,265 n. 3; reeks 315,018 n. 3; •ks 357,072 n. 5 reeks 358,861 n. 2 en reeks 379,513 n. 2. De andere nummers der uitgetrok ken reeksen zijn betaalbaar met 3 fr. Hebt U geld te beleggen in AKTIES 0/ OBLIGATIES m raadpleegt da Deze gelast zieh met het uitvoeren van BEURSORDERS op al-de binnen- en buitenlandsehe geldmarkten aan da V00RDEELIGSTE VOORWAARDEN 1652

De Volksstem | 1930 | | pagina 1