ZFLFOPflFFFRINS 25 Dinsdag Nov, 1930 ONS KW KENIELWERK Is de vredegedachte een illusie Onze Spc®reeg®5i Nieuwe Overstromingsramp in Belgie XXXV i JAARGANG NUMMER 211 DAGBLAD 20 Uitgev«r J. V»n Nuftel-De Gendt. 'Eubliciteit buiten Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. het Arrond. AALST, Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13,U Brussel Rue de Richelieu, ParijsBank Building/Kingsway, 20 Londres W- C. 2. H. Catharina Zonop7,152onaf3.59 E. K. 28 V. M. 6 Ons mengelwerk Zelfopoffering dat bij onze lezers zooveel bijval kende eindigt lieden. Morgen beginnen wij een nieuw men gelwerk «DE BULTENAAR» door Hen drik Tenwoude. Hel is een verhaal uit de geschiedenis Nan Engeland, die zooals iedereen we.et zoo rijk is aan ridderlijke en spannende" javonturen. Het ;zal bij iedereen welkom wezen I Eene rede van den Aartsbisschop van Zweden, Aartsbisschop Soederblom van Zweden, dis door volen gedoodverfd wordt als de winnaar van den Nobel prijs voor den vred», heeft in de Engelbrektkork te Stockholm een merkwaardige redevoering gehouden over liet onderwerp Is de vredes- gedachte oen illusie 'h Een generatie groeit thans op zeido de aartsbisschop die er niet was, toen de machten dezer hel over ons deel van do wereld worden los gelaten. De jeugd is de barometer van de menschheid. Op vele plaatsen zijn er thans aanwijzingen van donder en storm. Wij moeien niet spreken over de geschiedenis of over den vrede op een dergelijke wijze, dat de jeugd daartegen in verzet komt. Doch de vooruitzichten zijn niet schitterend. De ontwapening die ons was beloofd, schijnt nauwelijks de vernielingswerktuigen te verminde ren integendeel worden zij steeds verschrikkelijker in hun uitwerking. Wij moeten nimmer de bedreiging vergeten, die hoven deze kleins Europeesche samenleving hangt, te recht trotse)", (loch ten onrechte ver waand over hare langdurige positie van eer en macht, welke thans wordt samengedrukt tusscher. de gewapende bedreiging uit het Oosten mot de wereldrevolutie en den universeelen toestand van Amerika met zijn macht van jeugd Als een hoopgevend teeken voor den vrede noemde spr. do interna tionale christelijke eenheid, gevormd door het georganiseerde economische werk voor den vrede door de kerken Hij herinnerde ook aari de krachtige resoluties, aangenomen iu de wereld conferenties der Anglikaanscho bis schoppen te Eisenach, waarin er bij elke kerk, elk land op wordt aan gedrongen geen eukelen oorlog te er kennen, tenzij de regeering van haar civan land zich bereid heet! verklaard het geschil aan arbitrago te onder werpen. Een internationale rechts orde wordt thans opgebouwd door verdragen tusschen de naties om arbitrage in plaats van oorlog te ge bruiken, om geschilion op te lossen. Spreker drong er bij de volken en de staten in naam van God op aan.voort te boirwan aan deze structuur, welke volgens christelijk geloof een voort zetting is van Gods eigen schepping. 434ste Vervolg en s,lot Wel zeker, mijn zoon, antwoord de Trochets. Ik moet u ronduit beken nen, dat ik er niets tegen heb. .Pandollo naderde. Mijn jonge mees ter, aan wien ik liet hehoud van mijn leven te danken heb, stamelde hij, mag ik, een oud dienaar van de familie, u als de eigenaar van Espoir mijne hul de komen brengen Philippe reikte hem de hand. Gij zult voortaan geen dienaar meer zijn sprak hij, gij zijl de. vriend van den jongeling, wien gij nu dertien jaar leden in de herberg van Saint Irun als kind op uw knieen genomen e.n gekust hebt, Inlussohen was'de gravin naar Jean- nelto gegaan. Na haar hartelijk om helsd te hebben, sprak zij«Gij zult uw zoon niet. meer verlaten, lieve Joannct- le Zoowel op Arfeuille. als in het ho tel Bussières te Parijs zuilen voor \i Hij waarschuwde tegen het domme denkbeeld, dat iemand het monopolie van de vredesbeweging heeft, daar de vrede te ernstig is om te worden ge bruikt voor partijbelangen, Tot de fundamenteele instellingen van het christelijk geloof behoort de broeder schap van alle mannen rondom Onzen Heer Jezus Christus. In dit verband is het een plicht uit alle geschiedenisboeken op de scholen datgene te verwijderen, dat haat ver oorzaakt tegen andere naties, In antwoord op de vraag Is de Vredesgedachte een illusie haalde de aartsbisschop het antwoord aan van Christus aan de discipelen «De dingen die onmogelijk zyn by de menschen, zijn mogelijk bij God.» «Het is onze menschelijke en chris telijke plicht, zeide hij, geduldig en berustend to werken voor het schijn»* baar onmogelijke voor den vrede. De eenige weg naar den vrede is de smalle, op wolken niemand zichzelf in vrede laat. doch strijden moot een onverbiddolijken strijd tegen den ou den Adam in zichzelf on in anderen.» worden. T>e belemmering welke de tun nel met een enkel spoor aan het verkeer Bruasel-Bergen-Parijs toe brengt zal derhalve opgehouden heb ben te bestaan. Door den Raad werden verschillende tarifeeringsmaatregelen vastgesteld, onder dewelke het invoeren van een nieuw bijzonder tarief voor de. bevor dering van den afzet van den kolen- voorraad uit de Belgische steenkolen mijnen Te Dendermonde .Te Dendermonde heeft het overtol lige water veel schade toegebracht. Vroeg in den morgen reeds werden de bewoners opgeschrikt door een alarm signaal. Het was, het teeken dat het water de dijken had doorgebroken en thans de stad binnenstroomde. :Ten gevolge van de hooge tij, het overvloe dige ïopperwaler en den hevigen wind welke het water opstuwde was het water van den Dender rond 6 uur zoo danig aangezwollen dat de rivier bui ten hare oevers trad en de volle stad instroomde, aldaar alles onder, water zettend. Het verhoog en van de dijken en kaaien waaraan men de volgende dagen koortsachtig had gearbeid, mocht niet moer baten. Op korten tijd stonden de Dijkslraat tournet de oude gedemplen Dender, de Bo- gaerdstraat, St^ Rochus&traat, enz., 'blank. Ook het Kanaal en de Oude. vesten traden buiten hunne oevers en zetten op hunne beurt de Nieuwstra-at en "de O-u- deveststraat onder water. De schade welke door het water werd veroorzaakt is onberekenbaar. Overal staan de kelders vol, gelukkig vallen er tot hiertoe nergens menschenlevens te betreuren. De pompiers zijn volop in aktie en verleenen eene voorloopige hulp waar dit .mogelijk is. Langs alle kanten is men, koortsachtig aan den arbeid om maatregelen te tref fen tegen de hooge tij van Zondag Afschaffing der overwegen De Beheerraad van de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwe gen vergaderde op 21 November^ Het programma der in 1931 uit voeren vernieuwings,werken werd vast gesteld. Het omvat, inzonderheid, even als dat voor het loopend dienstjaar, be langrijke vernieuwingen van hoofdspo ren en van bij sporen. De Raad heeft, daarenboven, voor stellen van het bestuur goedgekeurd welke verband houden met verbeterin gen van het materieel, versterking van de koppelingen, uitbreiding van de elec- trisehö verlichting in de reizigersrij tuigen, verbouwing van zekere catego- rien van die rijtuigen, enz. Voortgaande met de ralioneele wc~ lerinrichting van de werkplaatsen der Maatschappij, werd besloten te Meche- len en te Guesmes veranderingen tot avond stand te brengen, waardoor de bedrijfs- uitgaven zullen verminderen. Over de afschaffing van de overwe gen werd ook beraadslaagd door den Raad, die de geleidelijke verwezenlij king er van wil doorzetten. Van nu af reeds zijn een groot aantal van de over wegen voorzien van optische seinen welke de zichtbaarheid er van merkelijk verhoogen# Te dezer gelegenheid werd er aan herinnerd dat de maatschappij op haar rekoning «kapitaal» enkel het dee.1 van de uitgaven voor afschaffing van over wegen hoeken mag, dat in verhouding staat met de bezuining m de bedrijfs- uilgaven welke elke afschaffing kan mogelijk maken. Er werd ook gezegd dat de belangrijke bestellingen in de nationale nijverheid, elke in verhand staan met de uitvoe- werd onder water gazet ring van de voor het volgend jaar be schouwde werken, enkel kunnen toege wezen worden na goedkeuring, door de Kamers, van d/e leening, welke, de Na tionale Maatschappij aan de Regee ring gevraagd heeft te mogen uitschrij ven. De aanleg van de nieuwe baan tus schen 's Graven-Brakel en IIcnnuycr,es vordert normaal. Ze zal tegen het mid den van 1931 kunnen in dienst gesteld Later meldt men ons dat de drie ver schillende dijkbreuken gelegen zijn als volgt Eene stroomopwaarts en twee Stroomafwaarts. Deze twee laatste me len 85 en 65 meter. Door de dijkbreuk nabij Gasteels staan de wellanden blank. Tot hiertoe, echter bleven de dor pen vrij. Door het Rood-Kruis werden in al- lerhaast noeibooten aangeschaft en werd de bevolking uit het overstroomde gebied weggehaald. De Scheldedijk doorgebroken nabij Grembergen Gansch dc gemeente onder water Slecht is het gesteld met de Schelde- dijken. Deze zijn doorgebroken omtrent «het Lamméken». Gansch de gemeerde Grembergen ligt totaal van alle verkeer afgesloten. Men kan Grembergen enkel nog bereiken langs den ijzerenweg. De huidige toestand doet ten volle heïd van Grembergen is de streek tus-Jontstaan was, verklaarde de heer bur- schen de Scheldebrug en de statie Zéle gemeester van Grembergen dat hij té en Waesmunster overstroomd. 5,45 ure des morgens verwittigd werd Uit een bezoek ter plaatse van de dat de tij sterker <zijn zou dan de vorige hooge overheden der Nat. Maatschap- dagen- pij van Spo'orwegen blijkt, dat bij lage Itond 6,15 ure deed hij do nookdlok tij al de overstroomde plaatsen langs kleppen en te 6,45 ure had de tij Raar den gewonen weg per spoor kunnen be- hoogste punt bereikt en stroomde tiet reikt woirden. Gedurende de hooge tij zullen de rei zigers voor de baanvakken van Lokeren naar Zele en van St. Niklaas naar Waes munster via Gent omgeleid worden< Het beheer heeft maatregelen getrof fen om het verkeer op den korst mo gelijken tijd te herstellen. Op de plaats des onheils De wegen welke naar. de plaats des onheils leiden getuigen van het ver schrikkelijk stormweder dat Zaterdag nacht over ons land heeft gewoed. Overal liggen ontwortelde hoornen die de wegen versperren en staan de rachten boordevol als zij niet overloo- pen, zoodat er geen verschil meer te vinden is tusschen weg en sloot. .Veel laag gelegen weilanden liggen als uit gestrekte meren, waaruit knotwilgen en kaal struikgewas opsteken en hier en daar ligt afgezonderd als op een eiland je een hoeve die uitgestorven schijnt. De wegen zijn verlaten, alleen in de nabijheid der plaatsen waar het over weldigend element het zwaartste ge woed heeft wordt het levendiger. Het is aldaar een druk verkeer van ve.lorijders, gendarmen en pompiers, welke «zich naar die plaatsen spoeden^ Grembergen dat op 25 en 26 Novem ber 1928 zoo zwaar geteisterd werd, wordt ook nu weer zwaar getroffen. Op 150 meter afstand van de brug der spoorlijn Deildermonde-St. Niklaas, staat de steenweg totaal onder water. Rechts van de spoorlijn is men er in geslaagd van eene bres, welke Dender monde bedreigde, te dekken. De. bevolking is erg opgewonden en sterk onder den indruk van de ramp. Algemeen wordt er gemopperd dat er niet voldoende voorzorgsmaatregelen worden getroffen om de kwaal zooveel mogelijk af te wenden. Ta Dendermonde deed de eerste dijk breuk izich voor tusschen 6 en 7 u. des morgens bij hooge tij. De bres was 80 meter lang en bevindt zich nabij het fa briek Roos-Geerinck-De Nayer tusselien Grembergen on Zele. Eene tweede bres ontstond te Hamme op de plaats «Dreigoolen». Hamme, Mocrsele en Gastel werden er door be dreigd. Eene br.es van 7 meter ontstond te Zevec-oten en later nog twee in den dijk van den .Dender te Dendermonde. Beroep werd gedaan op de genietroepen van Antwerpen. Generaal Thirifay heeft de noodige orders gegeven. De bres welke in de Scheldedijk te Greenbergen werd geslagen lveeft eene lengte van 80 meters en ontstond op ongeveer 100 meter afstand van de plaats waar voor twee jaar de dijk be- af. Het gedeelte van den dijk dat zich bevindt aan de wending van den stroom werd op eene lengte van 30 meter weg gespoeld. De hulp dijk welke achteruit lag werd een breedte van 50 meter weg geslagen. vertrekken in gereedheid worden ge bracht. Ik dank u uit de grond van mijn hart voor u vriendelijk aanbod, ant woordde Jeannette, .maar het is mijn vast voornomen, in stille afzondering op Espoir mijn leven te slijten. Mijn zoon behoort thans aan zijn gade en in uwe kringen ik zal hem niet terug houden, hij zal u volgen, en zonder smartgevoel zal ik hem zien vertrek ken voor zijn geluk zou ik tot alle zelfopofferingen in staat zijn. Maar Espoir behoort mij toe, en hij izal ér nu en dan zijn moeder komen bezoe ken. Dierbare Jeannette, hernam de gravin, ik zal mij niet tegen uw voor nemen verzotten. Maar zonder dat gij terugdenken aan 1928. Alhoewel lot.De dijkbreuk had plaats tegenover het hiertoe de ramp nog zulke zware uit- schalienfabrïek; de stroom inj bre.iding niet heeft genomen. Een mededeeling der Nat Maatschappij van spoorwegen. Tengevolge eerier dijbreuk op den linker oever der Schelde in de nabij- welke op die plaats ontstond was zoo hevig dat de loodsen van de fabriek door het wa ter werden weggevoerd. Ondervraagd aangaande de omstan digheden waarin de bres in "Hen dijk water reeds op sommige punten over de dijken. Bressen ontstonden tevens, zoo ver klaarde de lieer burgemeester Th de dijken van Durme. Dc brug over de Schelde te. Dender monde werd tijdelijk voor het verkeer gesloten. De spoorwegen Lokeren- Moerbeke en Hamme-St. Niklaas staan gedeeltelijk onder water. In de straten van Grembergen staat op vele plaatsen een halve meter water, 'alhoewel gansch de gemeente n.'og niet. door het water werd overweldigd. Ge vreesd wordt dat met de sterke tij van 19,30 ure de overstrooming zich nog zal uilbreiden. Men heeft de bevolking der woningen welke het meest bedreigd waren doen! ontruimen. Het Rood-Kruis heeft twee hulpposten en twee slaapgelegenheden ingericht in de gemeentehuizen van Dendermonde en Grembergen. De burgemeester van JGremhfjfrgeni werd eveneens verwittigd dat de tij Zondag morgen eene boogie van 6 me ter had bereikt en dat er bijgevolg 35 centimeter meer water was dan voor 2 jaar toen de. ramp te Dendermonde plaats had. Tot hiertoe werd er geen enkel per soonlijk ongeluk gemeld, Minister Van Caeneghem op de plaats des onheils. De hulp van het leger Te 14 ure kwam iMi. Van Caenegem, minister van Openbare Werken, verge zeld van M. Delmer, algemeen secreta ris van het departement op de plaats des onheils. Te 14,40 ure ontscheepten genietroepen zij werden dadelijk aan het werk ge steld voor het stoppen der twee bressen stroomafwaarts. Zoo men er Zondag avond in geslaagd is van de noodige herstellingswerken aan te le.ggen, zal de stad Dendermonde gespaard blijven A an de overstrooming. Te Schoonaerde deed er zich e.en min der belangrijke dijkbreuk voor. Te Waelhem werd de dijk op drie verschillende plaatsen doorgebroken. Te Brussel en omgeving Het tempeest van Zaterdag op Zon dag heeft de toestand voor de Brussel se he omgeving nog hachelijker ge maakt. Te Anderlecht staat gansch liet kwartier van de Hert- Bollinckx- en Paepsemstraten onder water. Om sommige plaatsen staat het wa ter een meter hoog. Ook het kwartier, van het Kleine Eiland en de Goujous- s tra at staan blank. Te Vorst werden de weg van Hal, Emiel Patheslraal. en het gedeelte van de Vorst Zuidstalie tot aan den steen weg van Ruysbroeck door hel water overrompeld. Het water staat daar on-< geveer gelijk met de spoorbaan. Te Brussel zelf liepen in h'èt lager gedeelte der stad talrijke kelders vol water. Zondag morgen werden de bewoners van de oevers van de Zenne door den dienst van Bruggen en Wegen verwit tigd dot men nieuwe overstroomingen vreesde cn dat men bijge.volg best doen ben en te zamen over het verleden spreken^ De twee vrouwen omarmden elkan der innig. Inmiddels was de notaris met Blan che insgelijks op dc plaats gekomen."" Het lieve, meisje bloosde en Sloeg beschroomd de oogen neder. Philippe snelde haar tegemoet. Philippe zei de notaris, ik breng u uw bruidje. Ze zal er geloof ik,niets tegen hebben^ Zij boog het hoofd, en Philippe drukte vriendelijk haar hand. Dc stern van Trochets zeide Uw gelukster verrijst aan den hemel. O, welk beminnelijk kind fluis terde de gravin Jeannette toe, hoe daarom deze schoone vallei, waar ik hartelijk zullen Ave haar liefhebben. Een maand later waren de vooiv n'aamste personen van ons verhaal te Arfeuille. ook nu e.n dan eenige dagen hoop door te brengen, voor altijd behoeft te ver laten, zult gij toch Avel eens. komen zien hoe uw zoon en zijn lief vrouAvtje Zelfs Pandollo had besloten Espoir het te Arfeuille maken. Wij beiden voor een paar dagen te \?erlaten. Ifij hebben als moeder veel geleden wij,had het bestuur over de hoove zoolang zullen elkander begrijpen en iiofh^b-vjaan e.en vertrouwde knecht utoever trouwd, dien hij toch reeds tot zijn opvolger lvad besLemd.. De goede Pandollo meende niet te mogen verzuimen, om bij het huwelijk zijner pleegdochter tegenwoordig te zijn. Na de voltrekking van het burger lijk huwelijk had de huwelijksinzege ning in de kapel van het kasteel plaats. De schoone. Blanche, de dochter van Leonora en Trochets, de Wolvendoo der, was thans de gravin De Bussières. Het geheele dorp Arfeuille was fees telijk getooid en uit de naburige dor pen-was men hier heen gegaan om deen te nemen aan dc vermakelijkhe den, die de notaris en de gravin De Bussières ter gelegenheid van het hu welijk aan den landlieden, aangeboden hadden. Blanche's schoonheid en lieftallig heid AveÜten de "Bewondering van allen op. Ze werd luide en hartelijk toege- juich t^ peg-iasa van Arfeuille verscheidene triomfbo gen opgericht, bloemen werden in me nigte op haar weg gestrooid. Van alle zijden weerklonken do kreten Wat is zij schoon en bevallig. Welk een vriendelijk lachje Wat ziet zij er lief en zachtaardig uit 1 Welk een zachte blik En allen die het jonge paar <zagen riepen Wat. schoon paar I Wat geluk kige jongelui I Pandollo was in bewondering over, de bewondering en genegenheid die men Blanche betoonde, en de goedo Pias, die hem overal vergezelde, was niet minder in zijn schik bij het hoo ien van al het goede, dat men van zijn pleegzoon sprak. Trochets, die wel twintig jaar. jon ger scheen, nu hij zijn langen baard cn haar had laten knippen en zijn be- deiaarspak door een nette kleeding had vervangen, was dronken van vreugde. Niettemin liepen nem nu en dan tra-. Op den Aveg van het raadhuis naarjncn over de wangen. Hij dacht aan het kasteel Waren door de inwoners!Leonora en sprak lot zicbzelven [i OoJbk

De Volksstem | 1930 | | pagina 1