Sunlight- de zuiverste zeep die gij koopen kunt STIBSüfEljWS Nog M Sinie Oëoiliafeesl is vervaardigd met de zuiverste en beste palmoliën ter wereld- deze welke uit Belgisch Congo voortkomen. Zoo begrijpt men waarom Sunlight een wonderbare blank heid aan uw linnen verschaft en £de kleuren frisch en levendig (behoudt. M %>an Belgisch Congo tot den Belgischen Verbruiker: Sport. Bij 't koopon uwer suikerij Bekijk het mark, want 'k zeg er bij Goedkoope waar is zeldzaam fijn Wel 't minste als er premie* zijn. Suikerij F. C. JACOBS verdeelt geene, soms onnoozele geschenken. Dit doet de kostprijs ongemeen stijgen of verplicht de nijveraar tot het leveren eener mindere kwaliteit. 2925 DER KONINKLIJKE HARMONIE AL GROEIEND' BLOEIEND' Zooals gisteren gemeld; geven wij hier do Belangrijke Redevoering ge houden door den Heer De Clereq Senator, zooals het ons mogelijk was ze op te nemen Mijnheer Moyersoen heeft- U daar reeds, in wel pepaste woorden, over verschillige punten gesproken. Ik wil er enkele beschouwingen bijvoegen en zal het zoo kort mogólijk maken. De politieke toestand is tegenwoordig be- hcerscht door twee ontegensprekelijke feiten, die sommige menschen, nu en dan wel eens uit bet oog verliezen. M ij zijn geene meerderheid meer. Wij zijn dus noodgedwongen verplicht met eene andere politieke partij to regooren. Men is dan ook natuurlijk verplicht don bondgenoot zekere toegevingen te doen. Dat is niet aangenaam, maar'r is een feit.En do natuur van den monsch is zoo datvoor onze vrienden deze altijd te groot en voor onze tegenstrevers altijd te klein zijn. Tweede waarheid; opeen groot punt, punt welke nauw aan 't hart onzer katholieke bevol king ligt, hebben we grootondeels voldoening bekomen, ik bedoel de schoolkwestie. Sedert de jaarwedden der onderwijzers ten laste van de Staat zijn, is do toestand merkelijk opgeklaard. De ondersteuning der twee vrije hoogescholen is ook verheugend. Zeker en vast is hot geene ideale oplossing die ons volle bovrediging kan geven, maar het is een groote stap. Hot is dan ook begrijpelijk dat do betwisting op dit brandpunt zoo scherp niet meer is en de Btrjjd dan ook zoo geestdriftig meer, vooral omdat men inziet dat wij ten huidige dage, nog niet bij machte zijn eene degelijke volstrekte meerderheid te behalen. Ik vraag 11 toolating enkele woorden te zeg gen over den internationalen toestand. Ik ben geen alarmist, geen pessimist, geen zwartkijker, maar we moeten toch de werke lijkheid durven inzien. De waarheid is dat zelfs de socialistische lei ders, niet durven loochenen, dat do oorlog eene mogelijkheid is. Oh, ja, wij allen zijn vredesgezind, wij allen verfoeien en vervloeken den oorlog; wij allen botreuren dat 12 jaar na den afgrijselijken wereldbrand sommige menschen hom bijna als natuurlijk aanzien en zolfs het jaar voorspellen waarin liij gaat uitbreken. Ja, dio toestand is te betreuren. Het spijt mij van dergelijke afschuwelijkheid te moeten spreken, afschuwelijkheid, welke een oude Grieksche geschiedschrijver zoowel kenmerkte wanneer lnj schroefIn vredestijds dragen de kinderen hunne ouders naar hunne laatste rustplaats, maar in den oorlog vergezellen de ouders hunne kinderen naar 't kerkhof. Om dien geesel te vormijden.moeten wij klein landekon, moer dan een ander aan een inval blootgesteld, onze verdediging stevig inrichten, maar wij allen Belgen, zonder onderscheid, wij moeten krachtdadig en onophoudend voor den vrede ijveren. De vrede, Beste Vrienden, zal maar verzekerd zijn don dag der algemeene ontwapening, en den dag dat deze ontwapening zal samengaan met de zedelijke ontwapening ie désarmónt moral. Het is te zeggen den dag waarop de do vredesgedaclita zoo bij regooringen als lan den en volken, genoeg ingang zal gevonden hebben eu invloed verkregen, derwijze dat niemand er nog aan denkt tot den oorlog zijn toevlucht te nemen om even welk weder- landscli geschil op te lossen. Juist daarom, W&urde Vrienden, moeten wij, inwoners van een klein land, meer dan oen an der de inrichting van den Volkerenbond voor staan en den geest van het pakt van Locarno verspreiden. Deze inrichting afbreken, de geest van Lo carno beschimpen, zooals sommige bladen en zekere personen het maar al te voel doen is eene misdaad tegenover ons land want die ze delijke borstwering, aanzie ik als de sterkste waarborg voor ons land. Het heeft ons dan ook deugd gedaan te mogen vaststellen, dat de twee grootste overheden van ons land, Zijne Majesteit do Koning, aan wie ik hier ia 't voor bijgaan hulde breng, omdat Ilij altijd in het verleden, on do laatste dagen, nogmaals in het bijzonder bewezen heeft te zijn een echte lei der voor zijn volk, en zijne Eminentie Kardi naal Van Koey plechtig hebben voorgestaan en aangeprezen. Dit gezegd voeg ik er toch bij, dat ik niet be grijp, hoe een land zooais het onze dat toch niemand bedreigt, den vrede zou bevorderen met te ontwapenen en de grenzen open to laten. Hadden onze dappere voorvaderen in 13Ü2 hunne goedendags in de Groeningebekou ge worpen voor de aankomst dor Fransoho solda ten, wij zouden zekeren vast uooit de Gulden- sporenslag mogen vieren hebben. Ge zult mij ook wel toelaten U nog enkele woorden te zeggen overdo brandende taal kwestie. Go zult mij misschien vragen wat ik door do vlaamsche beweging versta Ik antwoord on middellijk hot is die beweging uelko streeft naar de algemeene vervlaamscliing van het openbaar loven in Vlaanderen hot is die be weging welke hot aan de Vlamingen mogelijk wil maken zich alzijdig, dat is verstandelijk, zedelijk, stoffelijk in hunne taal te ontwikkelen, Jf' is dus geene spraak, zooals sommigen het beweren van het Fiansch to verbannen, neen, want het woord van don populairen Keizor Karei, is nu meer dan ooft waarheid men is zoo dikwijls mensch als men talen kont. De vlaamsche beweging wil aan de vlaam sche taai de plaats geven die haar tookomt de eerste. Om mijne redeneering meer kracht bij te zetten, veronderstel ik. een oogenblik dat er m deze zaal nog iemand zou aanwezig zijn, welke op dit gebied mijne gedachten niet zou deelen en er nog zou aan twijfelen dat eene onmiddel lijke en gezonde oplossing der taalkwestie voor het land eene dringende noodzakelijkheid is. En ik stol dan do vraagkunt go waarlijk nog een oogenblik galoovon dat die beweging I kan tegengehouden worden Maar werp toch con oogslag op do twaalf laatste jaren. Is er ooit eene beweging met zoo .rassche schreden vooruitgegaan Ziet hoe de vlaamsche pers aan verspreiding eo degelijkheid hoeft gew onnen, ziet hoe alle vlaamsche in richtingen groeien en bloeien en reuzenspron gen doen. Ik noem den Viaamschen Toeristen bond met zijn honderd duizend leden, het Da- vidsfonds, de Vlaamsche Radio, het Vlaamsch Economisch Verbond, de Vlaamsche finanti- eele inrichtingen, enz. enz. Moot ik U wijzen op de politiek De verplet-1 tering in eiken kiesstrijd, dar vijanden van het vlaamsche recht, ;de aanwinst der frontpartij, de kiezing van Antwerpen, enz. enz. Oh, ja, ge betreurt sommige dier feiten, maar het is de werkelijkheid, en in da poliliek zoools in de zaken en in uw huishouden, moet ge afrekenen met de feiten en de werkelijk heid, of uw huishouden moet kapot en uwe zaken gaan ten onder. Ik ga dan een stap verder en ik zeg het is misschien mogelijk deze of gene oplossing, een jaar, twee, drio te doen verdagen door uw ver zet, maar met dit gevolg, dat ge onbetwistbaar drie vier jaar nadien, U eene oplossing zul op gedronggn worden welke veel radikaler zal Zijn en dit met haren nasleep van allerhande verderfelijke gevolgen. Ik wijs u op een enkel voorbeeld, maar het is van tel. Herinnert u wat gebeurd is met de Gentsoho Hoogeschool. Over eea tiental jaren had de katholieke Unie, waarin, zooals ge weet, alle standen ver tegenweordigd zijn, na meer dan een jaar be sprekingen een formuul gevonden, Zij was van aard, te diea tijde de Vlamingen voldoening te schenken. Gansch het land wachtte ze af met spanning, ze wierd openbaar gemaakt op eene algemeene bijeenkomst in liet St Aloysius Gesticht, te Brussel bij monde van den betreurden staats minister Helleputte. De Vlamingen namen ze aan en verheugend feit, de Brussolsche en Waalsche katholieko senators en volksverte genwoordigers beloofden ze Ie stemmen. 48 uren nadien brak er helaas, driemaal he laas, eeae hevige strijd los tegen do voorge stelde formuul in de franBchschrijvendo katho lieke pers. Do Waalsche vertegenwoordigers deinsden achteruit. Het stelsel der katholieke Unie v/ierdt verworpen. Het stelsel JNolf ging door. De Vlamingen verklaarden zich daarbij niet neder te leggen. Voor lien was de zaak dor Hoogeschool niet opgelost, enkel uitgesteld.Ze zouden betore tijden afwachten, lu 198ö 't jaar der eeuwfeesten, kregen ze voldoening. En nu de gevolgen. Overweeg zo koelbloedig en trek er de gevolgen uitOp politiek terrein: De katholieke Unie, armen en beenen gebro ken. eene inrichting die eenê de glorie en de sterkte der partij moest worden lam geslagen, ledereen begrijpt toch dat indien, het eerste openbaar optreden der Katholieke Unie de zoo kiesche, betwiste omstreden zaak der ver» vlaamsching van Gent had kunnen tot een goed einde brengen, hare tusschenkonfst in 't ver volg de eendracht dsr katholieke partij in alles zal bewerkt hebben en zij ook voor alle punten waarop meeningsverschil bestond, eene oplos sing zou gevonden en doorgedreven hebben. Van die slag heeft onze partij zich nog niet hersteld. Op taalgebied. Met de formuul Helleputte was de Fransche taal nog eene sclioono plaats toegekend en de zoogezegde Ecole Speciale wierden behouden. Nu is de Hoogeschool gansch en radikaal ver- vlaamscht. De Ecoies Spéciales zijn ook onwe- derroepelijk veroordeeld. De tegenstrevers hebben dus niets gewonnen, maar alles verloren, Op gebied, van den taalstrijd. De bevrediging is niet zoo groot als verwacht wierd. Dit is gemakkelijk om begrijpen. Veel Vlamingen hebben de overtuiging of indruk, dat dio rechtmatige hervorming, niet is toegestaan, maar aan de regeering ontrukt en afgeperst on er derhalve, geene erkentelijk heid verschuldigd is. Ik beoordeel niet, ik ste! vast. Dit zijn ontegensprekelijke feilen. Iedereen moet ze vaststellen. Klaar is de les die er uit voortspruit en Uwe mandatarissen beseffen hunne plicht en zullen dan ook voor hunne verantwoordelijkheid niot achteruitdeinzon maar ook niets doen,wat de redelijke oplossing zou lastiger maken. Sedert lang zijn zij allen overtuigd dat eene spoedige en degelijke oplossing zich opdringt in het belang van liefland zelve. Geene oplossing is aannemelijk welke voor het lager onderwijs verschil zou maken tus- schcn Vlaanderen en Wallonië. Geen oplossing is aanneembaar welke zou toelaten bij middel der kinderen van Polen, Italianen, Tjecken, Hongaren, enz. Fransche eilanden in Vlaanderen kunstmatig te doen ontstaan. En voor het middelbaar onderwijs is elke op lossing onvoldoeudo als ze allerminst; niot waarborgt dat op het einde hunner studiën de leerlingen, da taal vau het volk. grondig be zitten. Overdrijf ik, Vrienden, als wanneer ik zeg, dat vele personen gesproten uit den adel of hoogcre burgerij, bij gebrek aan taalkennis, niet !>ij machte zi.jn, do zending hun door de Voorzienigheid opgelegd, ik bedoel hun volk te liyden en voor te lichten, met kunnen vol brengen En is waar, ja of neen, dat zulks voor Gods dienst, Partij en Land, do moesto nadeelige gevolgeu lieoft In dring niot verder aan. De zaak is te klaar. Een enkel woord nog over de huidige school- ontwerpen. Ik kan onmogelijk don inhoud be spreken. Iedereen weet dat de liberale partij de bij uitstek vaderlandsgezinde partij is, ja, ja, zelfè de vaderlandsliefde in pacht hoeft. Maar ik aarzel toch geen oogenblik te vor klaren dat het een echto schande is, vooral in deze moeilijke tijden, voor een beuzelarij enkel uit partijbelang het gezag en den invloed dor regoe ing te ondermijnen. Het is 1111 toch een openhaar geheim dat de liberalen aan hunne Schoolontwerpon hebben verzaakt om do eenvoudige reden dat zij 't er niot eens konden over worden. Het is toch ook algemeen gekend dat de forrnuul Ingelbleeck enkel den liberalen aftocht moest dekkenen deze in feita. slechts den bostaandea toestand bekrachtigde. En daarom al die herrie, 8 12-052 BFÏ. Men spreekt veel over- de vrijheid v m don huisvader. Ik kan hier natuurlijk in geen e bijzonderheden treden 11c beperk mij enkel bij deze bestatiging, dat niemand voor het gods dienstig onderwijs zou durven eischen wat men op taalgebied vraagt. Ik besluit, hebt vertrouwon in Uwe manda tarissen. Zij hebben oog en oor open voor de werkelijkheid. Zij weten wat het Vlaamsche volk verlangt en het belang van 't land vraagt. Zij zijn overtuigd dat er op deu ingeslagen weg dient voprtgegaan te worden, en, op wat reeds vorkregen is kan of mag niet getornd worden. Het is in dien geest en met die gevoelens, dat ik U voorstel ons glas to ledigen op den voorspoed uwer maatschappij, op de gezond heid van Uw Voorzitter, bestuur, en inzonder heid op de werkende leden. Ik hoop en ik wensch d t Uwe Maatschappij haremeer dan honderdjarige faam zal gestand blijven: Dat ze altijd en in alles zou mogen uit blinken door hare verkleefdheid aar. do katho lieke zaak en door het peil harer kunstgehalte, Weest altijd uwe leuze Al Groeiend Bloeiend getrouw, gedenkt immer de kenspreuk der al oude maatschappij waar go vereenigd zijt Vriendschap verbroedert hier, hand in hand en hart aan hart in onderling vertrouwon en wederzijdsche genegenheid. Op uw wederzijdsche gezondheid. Na den heildronk, dien hij instelde tot den Koniug en de Koninklijke familie, sprak nog de Voorzitter der Maatschappij, de heer Van der Haegeti, over de deelneming der Harmonie aan het muaiektornooi in hetwelk zij een zoo schitterenden uitslag bekwam en ovor het concert 's morgens op het stadhuis gegeven. Dat jaarlüksch concert ter gelen genheid dor Ste Ceciliafeest, gegeven in de grooto feestzaal van het stadhuis, is telkens een regaal, voorde liefhebbers van muziek. Daar kan men vaststellen dat onze Harmo nie. onder de kundige leiding van M. Lens- sens, niet moet onder doen voor gelijk welke maatschappij en de faam die zij bezit, hoog tracht te houdtD. Daarvoor dienen i leider mueieknhton gehuldigd. En kan liet an ders als wij er- ons kuuneu op roemen mu- zlekauteji en leden te bezitten die geheel aan de maatschappij zijn gehecht eu haar steeds getrouw blijven. Zoo zijn we gelukkig heden twee onzer trouwste te kunnen vieren de HII. Joseph Vmi Cauwenbergh. als bestuurlid en Prosper Buys; als werkend lid, gedurende meer dan 50 juar. Als blijk van genegenheid voo| lino trouwe en onvermoeibare medewerking, schenken wij aan die brave leden een klein geschenk als herinnering en wij uiten den wensch dat zij nog lange jaren zullen mede werken aan den groei en dón bloei onzer Koninklijke Harmonie. ,S KONINGS NAAMFEEST Ter gelegen hsid van 's Konings Naamfeest zal Donderdag 27 November om 11,30 ure een pleohtig Te Dsum worden gezongen in St* Marfeenskerk. Te dezer gelegenheid worden de inwoners verzocht hunne huizen te be vlaggen. De HH. Reserve-Officieren der stad die wenschsn het To Deum bij te wo nen, vergaderen in de Legerpupillen- school om 11 ure. KOLONIALE KRING ven het Gewest Aalst, Men msldfc ons dat alhoewel hst bestuur de bijdrage van de werkendsleden in princiep op 5 fr. zal brengen; deze laatste, toch voof het stichtingsjaar 10 fr. zal bedragen, en dit met het oog op meer kostelooxe Voordrachten verspreiding en leesge- legenheid voor de leden te verschaffen Inschrijvingen worden aangenomen ten Lokale Belgisch Hof of bij den Secretaris van den Kring, den heer T- Moens de Hase, Arbeidsfcraat 30 T/S. Het Bestuur. BROEDERSCHAP v. d. H. ELIGIUS - Hot feest van den H. Eligius zal ge vierd worden op Zondag 30 Novem. a.s- Eene plechtige Mis van Dankzegging zal gezongen worden om 10 u. 's mor gens in de kerk van den H. Martinus* Maandag 1 December om 8 ure 's mergends zelfde kerk, Mis voor de afgestorvene Leden. Al de leden worden vriendelijk uitr ganoodigd zoo talrijk mogelijk deze plechtigheden bij te wonon, 't Bestuur. GEVONDEN een wit kinderhand- schoentje alsook een geldbeugel inhou dende een deürsleutel enz. Terug te bekomen in den Boekhandel van De Volksstem Kerkstraat, 21 T/S. VERLOREN gaande ven de Kool straat naar de Moortelbaan, een (tuk toile oirée. Terug brengen tegen goede belooning Moorselbaan, 73, T/S. 2924 WEGGELOOPEN Witte Jachthond met twee vos ooren.Vrouwlijk geslacht met naam John. "terug te brengen tegen goede belooning bij (Em.Vlieger) Vooruitzichtstraat, 27 T/S. 2926 Onze LEZERS aanbevolen Extra 8ülkerljpe6n Bi RYOKE. VOETBAL' Voetbal. lie afdeeling (Gewest) V. V. Volharden—S.K.Haeltert 14—2- Niettegenstaande in onze stad een match in lie afdeeling A, doorging,had den onze trouwe supporters eraan gehouden hunne groen-zwarten te komen aanmoedigen. Het vsld was, gezien de overvloedige regans dep- laatste dagen, in tamelijk goeden staat en de match is in snel tempo doorge gaan. Het bleek van bij het begin dat de ploeg van Haeltert in een slechte dag was, misschien v/el groofendeela door het ontbreken van een paar harer* flinkste elementen. Volharden maakte daar natuurlijk gebruik van om zijn spel op te dringeri; de schoonste combinaties werden uit gehaald en flink afgewerkt. Een match die ten allen opzichte «fair» mag hee- ten de scheidsrechter had dan ook weinig werk... zulks tot lof der beid© ploegen. Met dezo overwinning neemt Volharden de 3e plaats in van 't klas sement, met slechts 2 puntjes minder, dan de leiders- Als onze mannen Zon-; dag aanstaande zoo'n spel uithalen,zal Alost Sports het zeker onder de markt niet hebben. IVo afdeeling (Speciaal) Alost SportsV. V- Volharden 1—4. Onzejongens hielden hunne kleuren hoog bij deze ontmoeting, waarbij de besten het gewonnen hebben. Het spel ging geleidelijk op en 20 minuten voor 't einde was 't nog 1-1. Daarmee staat Zwart Groen aan den kop en is vast besloten er zich vast te zetten. Alle zeilsn bij, jongens en.,„. volharden, TUL. Alle fijnproe/ors verkiezen de pro*; du eten dor blschuitfabrlek DE TOE«, KOMST, Avenlr, Denderleeuw, omdat! ze de beste zijn. UIT TER HAND TE KOOP of te HUREN schoon burgershuis in de Desiré De Wolfstraat. Onmiddellijk inge- briiiktreding. Zich te bevragen zelfde straat nr 21. 2926» TE KOOP Schoone, gróote marmeren Schouw bestaande uit blad, voorstukke^ met console, zijstukken en vloei stuk. Allee in prachtmatmer Ste Anna. In volkomen goedep toestand. Te bsvragen Keizerlijke»

De Volksstem | 1930 | | pagina 3