KLEIN OAZET NIEUWSTIJDINGEN DE BULTENAAR i# Hel Vri&zamanlje is aangekomen En voorzorgen worden er voer genomsa Opdat iiij nu geen kwaad zou doen Is *lli!'erken«DE GHEEST» er bij vandaan. BuüsnSasidsshe Bsrlshien Albert De Vuyst. Maria-Tiisresia Van Hauwermeiren BIJ DEN PAUS. Z- H- de Paus heeft Dinsdag gehoor verleend onn den beroemden oudheidkundige Mtfr Wilput, deken van Kollege der Ap st - f lische Protonotarissen. Dj H, Vader' ontving ook nog M, Droslan Ogifvie Forbes, zanktfelastb'de van Engeland j en de Eerw Pater Prévost, algemeen ©verste der Koncregatie van de Pries terlijke Broederlijkheid. VERJARING DER DOOD VAN LEOPOLD I, —Woensdag aanstaande zal het 65 jaar zijn dat Leopold I is overled-n, Bij deze gelegenheid zal de koning bloemen gaan neerleggen op 't graf van den stichter der dynastie, in de krypte der kerk van Lacken, Volgens aloud gebruik zullen de oud militairen die onder Leopold I hebben gediend, aldaar den Koning ontvangen en daartoe vanaf 6 1/2 ure met hun vlag op pest zijn voor de krypte. Iets later zal Koning Albert er aankomen, vergezeld door zijn ordonnano.ie offi cier, Anderzijds zal de koninklijke familie woensdag morgen een dienst bijwonen in de kerk van Laekeil. TER GELEGENHEID VAN SINT NIKLAAS zullen de magazijnen van den «Comptoir Commercial du Caout chouc?» op Zondag 7 December gansch den dag openblijven. Regenmantels, botten en galoohen, speelgoed in rub ber. Eenige keus, Aalst. Kattestraat, 36, Brussel, Miauwstraat, 4, 61 en 66. Hoogstraat, 183, Elsene, Vrodestr. 5. 2932 WERKONGEVAL TE BRUSSEL In het gasgeslicht van de stad viel de 44-jarige werlunan Jan De Boeok, uilSlrombeek-Bever, van een plank, waarop hij op G meier hoogte stond om enkele nieuwe slëenen in een muur' (c metselen, door dat de koord brak waaraan de plank was vastgehecht. De werkman brak Jiel linker sleutelbeen en hop ernstige wonden aan het hoofd op. In allerijl voerde men hem naar het- Brugmannhospilaal. Men vreest voior zijn leven. WERKMAN GEPLETTERD TE ANDERLECHT Woensdag namiddag lveeft-te "Vee- weydc onder Anderlecht een schrikke lijk ongel-uk plaats gehad op de nieuwe spoorlijn Brussel-Oostende. De werk man Alfons Miels, 35 jaar, wonende te St- Kwinlens-Lenhick, was op de lijn aan hel werken toen hij tusschen twee wagonnel jes, met zand geladen, geplët- lerd werd- De ongelukkige werd in bedenkalij- kcri toestand ontzet. Na- een eerste ver zorging ter plaats hceft'.men het slacht offer naar eene kliniek overgebracht, waar het nog denzielfden avond bezwe ken" is. Miels was gehuwd en gezins- vader. EEKEER1NG. De zeer bekende Indische rechter en de vroegere uit* gever van de beide bladen «Alahanda Independent» en «Young India», de krant ran Ghandi, is dezer dagen tot de katholieke kerk overgegaan, De vroegere Jacobitische aartsbis schop Ivanios heeft hem in de kerk opgenomen. M- Ivanios, door velen da Newman van de Jacobieten genoemd, staat aan hek hoofd van de groote beweging, die toenadering zoekt tot de katholieke Kerk. TOENEMENDE WERKLOOSHEID Hat aantal wjrkeloozen is in Polen, in de laatste weken ontzettend geste gen. daar de seizoenarbeiders in de meeate bedrijven hun ontslag gekregen hebben. Op het oogenblik staan er 173.000 werkloozen ingeschreven,doch voor einde 1930 zal dit aantal zeker tot over de 200.000 gestegen zijn. De mi nister van arbeid heeft een millioen Zloti beschikbaar gesteld voor buiten gewone werk!oozenr teun. TENTOONSTELLING VAN BRUS SELBurgemeester Max verklaarde aan een journalist het volgende: De tentoonstelling zal In 1935 plaats hebben, Talrijke vreemde staten heb» ben reeds hun officieel© toetreding gezonden* Niet alleen is da stade ge reed, maar zelfs de hall van da Land bouw. De expositie belooft een groot succes te zijn, GOUVERNEUR BRANCK OP DE THUISREIS, M, Louis Franck, gouverneur en staatsminister van de Nationale Bank van Belgie, is gisteren ingescheept aan boord van de «Nurr kanda» varende naar Marseille. Tijdens zijn varbhjf te Colombo was de h. Eranck de gast van den gouver neur van Csylon, die te zijner eer een groot feestmaal Inrichtte* WERKELOOSHEID in AMERIKA. M. William Green, voorzitter der Amerikaanschc arbeidersfederatie ver klaarde dat het getal ingeschreven stakers in de V. Staten thans 4 miljoen 860 000 bedraagt, LIJK OPGETRJOKKEN TE ROLLEGHEM Woensdag morgend beeft men alhier uit een gracht, staande vol watér, het lijk vinden liggen van een manspersoon dat. herkend werd voor dit van zekeren A. Claerh'out, landwerker, oud '62 jaar, wonende op het gehucht «te Nokeren». Men denkt dat hij 's avonds, door de duisternis misleid, in de gracht zal ge sukkeld en alzoo verdronken zijn. Het lijk werd naar het dotodenliuis overge bracht. SMARTELIJK ONGELUK TE LEUVEN Ten huize van den heer Dr Maldague, leeraar aan de Katholieke Hoogesclvool, wonende Thiensch "Vest, had een vnee- selijk ongeluk plaats. Het 8jarig doch tertje, bij "het afdalen van dien trap be ging" de. onvoorzichtigheid (zich langs de trapleuning le laten afglijden, met het ongelukkig gevolg dat het kind hiet. evenwicht verloer en op den steenen vloer terecht, kwam. Niettegenstaande de beste, zorgen overleed het jeugdig slachtoffer aan de gevolgen eener sche delbreuk. DROEVIG ONGELUK TE VORST De vrouw Germaine Pelsers, 24 jaar echlgenoole G. Hermans, mijnwerker, wonende t« Klein-Vorst (Kempen) had koffie gedronken met lvaar kind, 3 jaar oud. Zij plaatste den koffiepot op de stoof en ging liare tafel en Raar tas sen reinigen. Ondertusschen was haar i Va jarig zoontje Jozef op een stoel bij de stoof geklommen. Het kind zette den heelen koffiepot aan zijn mondje, dronk er van en liet een luiden schreeuw. De moeder kwam spoedig toegeloopen en zag dat haar kindje erg m den mond verbrand was. Een bij'geroepen geneesheer diende hel arme slachtoffertje de beste zorgen toe Ilet, w-as echter vruchteloos, want tien minuten na het vertrek van den genees heer bezweek het kind. KIND OVERREDEN TE KORTRIJK Donderdag voorniiddag om 11,30 ure kwam de 4 jarige Jacqueline De- spriet,'dochter van den ondernemer M. Despriel, wonende de Smet de Nayer- laan aan de hand Rarer moeder gegaan langs een aarde>veg, liggende tusschen gemelde laan en Herderstraat. Hst kind werd- omvergereden door den wielrijder Odile F., wonende te lleule en den rechter knoesel gebroken. Na verzorging door een geneesheer moest het slachtoffer naar eene kliniek van het H. Hart in de Cudastraat over gebracht wordeii. ARBEIDER GEDOOD TE DESSCHEL In de brouwerij «Campine», te Dos- scbel, warén eenige werklieden bezig met een groot koperen distilleertoestel le plaatsen. Een ijzeren balk, waarlop een muur was gebouwd stortte plots naar beneden. De genaamde P Brosius, 53 jaar, wonende Otterstraat, te Turn hout, werd doior den vallenden muur getroffen en het hoofd ingedrukt. Hij bleef op den slag doioid. Het parket van Turnhout is ter plaat's afgestapt om een onderzoek in te stel len. Het lijk van den ongelukkige werd naar zijne wiotning overgebracht. EEN DIEFSTAL TE VERVIERS De herbergier Jacques GVlIonseur, Nicuwslraat te .Verviers, stelde sedert enkele tijd vast dal. er nu en dan eens geld uit de toonbanklade verdween. Deze week had >zfjn vrouw 8 bankno ten van duizend frank in een speciaal kistje gelegd, op een kamer waar alleen de bewoners van het huis en de meid toegang hadden. Den volgenden mor gen was het kistje ledig. Onmiddellijk vielen vermoedens op de meid, de 17- jarige Elisabeth L, afkomstig uit het genaaste gebied en die bij familie te Verviers woont. De politie werd verwittigd en de jon ge meid werd verhoord. Zij bekende schuld. Evenwel verklaarde zij maar. 6.000 frank le hebben gestolen en ervan 2.000 fr. aan haar moeder te Rebben gegeven. Deze had er vlug gebruik van gemaakt om: voor de familie eenige. belangrijke aankoopen le doen. Zij kon dus slechts 4.000 frank aan den her hergicr terug geven. Het meisje wend natuurlijk niet :op haar woord geloofd. De politie zet het onderzoek voort. SCHIPPER IN HET WATER TE MOLL De schipper Marinus Thyssens, 30 jaar, wonende Planlinlei, te Antwerpen, kwam met zijn schip «N-elly», met kie zel geladen, uit Eysden naar Moll ge varen. Aan Sas II, te Moll, motst hij zijne beurt afwachten om tc versassen De schipper maakte dan een kabel vast aan een der pijlers van het staketsel, doch schoof uit en viel in liet water. Zijn 2'8jarige wouw, die ook op het schip stond, wierp den drenkeling een label toe, die hij echter niet scheen te bemerken. De ongelukkige zonk onder water zondqj* een kreet, le slaken. Kort daarna werd zijn lijk bovengehaald. Een verhaal uit de geschiedenis van Engeland DOOR HENDRIK TENWOUDE 9de Vervolg. Dit nu schonk don vrienden gele genheid, zich in veiligheid te stellen, wat ze dun ook ijlings, deden. Een paar minuten later wist het reuzenzwijn aan zijne vijanden te ontsnappen en ver dween, door de honden gevolgd, in 't diepste van, 't woud. AlLe gevaar was geweken. Wie beschrijft nu de. vervoering van dankbaarheid, waarmede Warwick zijn ledder omhelsde; zijn verlangen diens trekken te aanschouwen, was nu Revi er dan ooit Zekeren ochtend was het oiogenblik, door den armen Bloomen met zooveei angst tegemoet gezien, aangebroken Warwick's oogledien openden zich zijne blijdschap kende geen palen. Maar plotseling ontwaarde hij bij zijne legerstede de mismaakte gestalte van zijn cdelmoodigen verpleger. Waarom, zuchtte de graaf, waar om moet die akeTige verschijning dit eerste oogenblik van geluk komen ver bitteren En de stem verheffende riep hij vertoond Monster, wat doet gij hier Onuitsprekelijk bedroefd, verbijsterd ciuor dien harden, onverwachlen uitval, antwoordde Harry snikkend Ik ben de zoon van moeder Bloo me Eduard sprong op van zijne legerste de, bedekte zich het gelaat met eene hand en snelde naar buiten. Bloomie volgde hem wankelend; nauwelijks was hij in staat zich op de been te hoüden. De graaf stond op den bioord van een vijver en spiegelde zich in het zeer hel der water. Ontsteltenis, wanhoop maal den zich in de trekken des jongen vlucfitelings. Maar dit duurde nauwelijks eenige seconden. Plotseling greep er in zijn gemoed een geweldige verandering plaats. En als had bij den schaduw, welken de mismaakte gestalte en de Jeelijkheid des bultenaars Rem een oogenblik geleden nog inboezemden, ten eenenmale vergelen, vroieg hij nu zacht, bijna smeekend Goede Harry, wat is er gebeurd? Zeg 't mij I Droom ik misschien of ben ik betooverd Zie, wat een afschu- wel ijk beeld dal water mij voorspiegelt. .Dat misvormd en kaal hoofd, die ruwe, niet naden doorploegde Ruid, die ake lig gezwollen oogen neen, 't is niet mogelijk I... Wat is is mij overkomen? (Spreek, goede Harrv, om 's Hemels wil, 'spreek j Bloome was te edel van hart, om een zweem van wreede blijdschap over de jbillere vernetlering, welke zijn makker trof, te gevoelen. Integendeel, zijn ge laat drukle ni pr-' brijfe!ijk diep mede lijden uit, en treurig antwoordde Rij: Holaas, miliordj 't zijn uwe eigen BRIAND TE LUIK Gisterenavond stegen dikke, slinken de rookwalmen op uit het dak van een kanonnengieterij aan de rue St. Léo- nard. Spoedig word de waker gewaar schuwd, die zich nóg in hel gebouw be vond. Ben akelig gekraak van balken en gebinten werd gehoord. Glasramen braken met een korteji knal en vielen rinkelend op straat. Spoedig kwamen de brandweerlie den toegesneld. Reeds was het dak een prooi van de vlammen geworden. Na een uur spuiten evenwel kon men het vuur blusschen. trekken, die gij aanschouwt. De vree- selijke ziekte, waarvan gij nauwelijks zijl. opgestaan, heeft u in "die mate ver anderd. Wanhioop echter niet. Kan uw vroegere schoonheid u niet geheel te ruggeschonken worden, uw hoofd en uw gelaat" zullen met den tijd eenigs,- zins behagelijker vormen aannemen Eene huivering voer Warwick d<*or de leden. Tranen biggelden over zijn holle kaken. Goede Harry, zeide hij snikkend, ik heb me onmeedioogend ten uwen opzichte getoond, en daarvoor straft mij de hemel ik Ren thans leelijker dan gij Heb ik misschien ook een bochel gekregen... Neen, antwoordde Harry met een bitter lachje dat heb ik tenminste op u voor Trouwens heb ik geen bo chel van noode, om mijne «engelen wieken» te verbergen Waarlijk, hernam de jonge graaf innig dankbaar, ge zijt mijn engel, Harry, mijn gioode engel. Ik zal u dan ook niet meer beleedigen, mair inte gendeel liefhebben als een broeder en rijkelijk beloonen... Maar waf, zeg ik ^Helaas armoede is -nu ook mijn deel. Men he-eft me alias wat ik bezat., ontnomen, en daarenboven ben ik èn voor anderen en voor me zelvon een monster van leelijklieid. En de arme jonkman snikte nog heviger. De gewoonte, sprak Bloone tot zich zelf, 'de gewoontfe zal zijn leed verzachten... Hij verhief de stem- en ging Voort Geen misnoegdheid, miloi'd •Zwakhoid is een telg yan uw edel ge- De Engelsohe vliegen ierster Miss Spooner, die Londen met de Kcap in aoht dagen 'ijds verbinden wou, viel in zee op 3 km. vna de kust van Cala- brië. Zij werd gered evenals luitenant Hrward, die haar vergezelt- Men bericht uit Porto Novo, in den staat van Minas Geraes, Brazilië, dat een stapelplaats van oorlogsmuni tie, aan de gewezen opstandige troepen behoorsnd, ontplofte. Twintig lijken werden van onder da puinen gehaald. Men denkt dat er zoo wat 40 slaohtof- fers zullen te betreuren zijn. Later bericht men dat er in 't geheel 36 slachtoffers zijn. Men seint uit Leningrad dat eene botsing: welke toe te schrijven ia aan het niet navolgen der reglementen, plaatsheeft gehad tusschen e.n tram en een train op eeri onbewaakten over weg. 28 reizigers die fn het tramrijtuig gezeten waren, werden gedood.Er zijn bovendien 19 personen gakwatst. M. Winburn. onlangs te New York overleden, heeft bij testament eene som van 2 millioen fr. geschonken aan eene liefdadige instelling in Frankrijk. Na den dood van Mad Winburn zal deze instelling nog zes millioen ont vangen. Dezo sommen moeten dienen voor het bouwen van een dispensarium ta Courbevoie. Men seint uit Rangoon; tengevolge vin een geweldige aardbeving, woens dag avond tusschen Puyanataza en Toungoo in Birma waargenómen, wor den 200 menschen gedood- Bovendien werd er zware stoffelijke schade aangericht. Een reeks geweldige ontploffingen had Woensdag avond plaats loan 17 vergaarbakken van de Standard Oil Company gevuld met ruwe petrool en terpentijn ln de luoht vlogen in Brook lyn. De ontploffingen werden door brand gevolgd. De schade wordt op een millioen dollar geraamd. Benjamin List, een Engelsch sol daat, in 1915 in Frankrijk verdwenen, en wiens naam voorkomt op het ge«- denkteeken dar gesneuvelden, door de stad Middlesborought opgerioht, is thans in deze stad ter u/gekeerd. Zijn verschijning wekte een niet gerings verbazing onder zijn oud bekenden, Do oud strijder dia aan geheugenverlies heeft geleden, weet niet wat hij uitge richt heeft tijdens zijn vijftienjarige afwezigheid. Naar men ons verzekerd, bevindt de vlieger Basanessi, die in Zwitser land werd verooreeeld, om por vlieg tuig anti fascistische vlugschriften te hebben verspreid boven Milaan, waar g^IHMIIim III IIJillLJ slacht onwaardig. Stel uw betrouwen cp God in zijn vaderlijke goedheid zal Hij u kracht naar kruis schen ken. iMioed gohiouden, milord, laat den •lijd, dien machtigen trooster, zijn liefdewerk verrichten. Doch Warwick was ontroostbaar. •Wanhopig bedekte lvij zich met bei ie handen het deerlijk misvormd gelaal, en akelig weerklonk in de stilte des wouds zijn hartverscheurend snikken. y. Krijgslist van den bultenaar Eenige dagen na de gebeurtenissen, hierboven verhaald, bevond graaf Ri vers zich in zijfT kasteel te Ludow en schreef een brief aan zijne zuster,ko ningin Elisabelh. Op dat oogenblik ging de deur bijna onhoorbaar open, en een leelijk, gebocheld persoontje, waarin we zonder moeite Harry Bloo me herkennen, trad binnen. Neem het mij niet kwalijk, mi- lord, sprak bij: ik heb niet een Uwer dienaren ontmoet om mij aan te mel den. Men prijst u een zeer genadig en welwillend heer, cn dit geeft me recht tot de hoop, dat gij een armen jongen als ik, rfo vrijheid, welke hij neemt, niet heuvel zult duiden. Wanneer de andere dieren voor de majesteit huns konings sidderen, scïïnooml het muisje niet, den leeuw le naderen... Spreek op, nieuwe Esopus zeide Rivers terwijl hij de pen neerlegde. Zeg gerust, wat u op het harte ligt. Dank u, milord, ik ben gewoon bij hij de Zwitsersche reglementen had overtreden, zich niet in Belgie. Men weet dat hij te Bellinzma ver klaard had dat hij naar Brussel vertrok. Tengovolge \an het tempeest dat over heel Spanje heeft huisgehouden, !3 le Toledo de gevel eener woning ingestort, twee meisjes onder de pui nen begravende. Anderzijds zijn door aanhoudende stortregens verscheidene huizen inge stort te Cadix. Het gelijkvloers van verscheidend andere huizen werd vol komen onder water gezet. Zoo was het onder meer het geval in de Spaansche Credietbank te Cadix, waar ontzaglijke schade werd aangericht. De Heer en Mevrouw Joseph DE VUYST- MOYERSOEN, Terzoekon ons li«t overlijden te meldeu van hunnen teergeliefden Zoon MIJNHEER geboren le Borsbeke den 31 Maart 1016, en aldaar godvruchtig overleden den 3 December 1930, Yersterkt door de IIH. Sacramenten De plechtige Lijkdienst, gevolgd door de bijzetting in den familiekelder zal plauts hebben Zaterdag, om 10 1/2 U. iu de parochi ale kerk van Borsbeke. Men vergaderd om 10 u. ten sterfhulz». Vrienden en Kennissen die bij ver getelheid geen doodsbericht zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit als dusdanig te aanzien. Eon uutodienst wordt ingericht aan de statie van Horzel», voor do vrienden en ken nissen die met den trein van 10,43 u. uit Brussel komen. f Men verzoekt ons het overlijden u melden Yan MEVROUW echtgenoot© van Mijnheer FRANS SAM U ËL Lid van verschillige Confreriën geboren te Hofstade den 18 December 1871. en godvruchtig ovorleden te Aalst, don 3 December 1930, voorzien van de H. H. Sacramenten Do plechtige Lijkdienst, gevolgd van de begraving inden f müiokolder. zal plaats hebben Zaterdag 6 Dooember, om 9 1/2 ure, iu de parochiale kerk van St Jozef. Do Vigiliën daags te voren na het Lof, Vergadering ten sterfhuize Dondermond- Bchen steenweg, 196, om 9 ure. Do Dertig Grogoriaansche Missen zullen later aangekondigd worden, Vrienden *en Kennissen die bij verge, telheid geen doodsbericht zouden ont vangen hébben, worden verzocht, dit alf dusdanig te v/illen aanzien. recht dióor zee le gaan wat zoudt ge me geven, als ik prins Eduard, graaf van Warwick, in uw handen leverde Rivers verbazing was niet gering. Hij fronste de wenkbrauwen, zijn oog fonkelde, zijne houding werd dreigend. 2oo, sprak liijmet diepe ver achting, ge zijt dus geen Esiopus en geene, maar een echte schorpioen.Ziet ge waarlijk kans, een Warwick te ste ken Hoe zou dio eer u te beurt val len En zijl ge inderdaad bij machte den prins in mijne handen te leveren? Zeker, milond, vandaag nog, als gij wilt. Maar z,e-g me eerst wat ik daarvoior krijg. Hel is edel wild dat ik in uw nel wil jagen, en ik, milord, ik ben arm als Job. Ik weet dat dat men Voor de uitlevering van Warwick e«en groote som heeft uitgeloofd. Maar u geef ik de voorkeur, milord u wil ik do eer verschaffen, don zoon van Cla rence, don verrader en samenzweerder gevangen te nemen. Wat krijg ik, ediele lieer Werktuigelijk sloeg de. graaf de hand aan het gevest van zijn degen. Maar hij bedwong zijn gramschap en nlwoordde, bijna kalm, maar oenigs-< zins gedwongen Dal zullen we zien... Maar ik meen me lo herinneren, dat de jonge Warwick, een paar imaanden geleden uwe. moeder, die men wilde verdrin ken, het Ieveoi heeft gered. Vergis ik mij Neen, milord. Un gij, ellendeling, gij, miobs'teii van ondankbaarheid, gij zoudt... in yecvojgt^

De Volksstem | 1930 | | pagina 2