lisrs 18 De nieuwe Algemeene Pensioenwet Koop! m reV-laanialmanakken aan tabriotprijs Donderdag Dec, 1950 Belangrijk bericht voor onze menschen die geboren zijn in 1866 en later De opstandige beweging in Spanje KAMER De Ziekte van Poincaré I DE VOLKSSTEM Kristelijke Federatie vati het personeel bij het Technisch Onderwijs fje Vlucht Belgie-Congo De Provincieraad van Oost'Vlaanderen De Burgers en de Gezinsvergoedingen XXXVI JAARGANG NUMMER 291 Kerkstraat, 9 on 21, Aalst. Tolefoou 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgortr J. Van Nuffol-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AALST, Agentschap Eavas, Adolf Maxlaan 13,(e Brussel Rue de Richelieu, Parijs— Bank Building/Kingsvmy, 20 Londrei W-C. 2. I—iwiummmr" H- Gratianu» Zonop7,41Zona!3,53 N. M. 20 E. K. 28 Ilierna antwoord op enkele inte» ressante vragen die ons gestald worden, 1Mogen vrouwen en kinderen van mijnwerkers storten Ja, als vrije verzekerden en genie- ten de gewone staatstoelagen (50, 60, 75 of 100 t. h. volgens ouderdom) indien ze da minimumvereisclite stor tingen doen. (24 fr, kinderen, 60 fr, vrouwen). Voor wat de echtgenoot» betreft van mijnwerkers, die den ouderdom van 65 jaren bereikt hebben, moet men onderscheid maken, ofwel leeft de man nog op dat oogenblik, ofwel is hij dood. Zoo hij nog leeft dan kan ze de ouderdomstoelage door de algemeene wet voorzien niet krjjgen, omdat de man ze zal krijgen als hoofd van het gezin volgers'do ouderdomspen- sioenwot. Zoo hij dood is zal ondorzoebt wor den of die weduwe zich wel of niet bevindt in de voorwaardon om te genieten van artikel 24 en 25 der mijn workerspensioen wet. Zoo ja, dan kan zij don toeslag niet krijgen van de algemeeue wet, omdat zij hem krijbt door de mijnwerkerswet, zoo neen. kan zij hem krijgen volgens de algemeone wet. op voorwaarde dat zij de minimumstortingen gedaan hebben, en juist omdat di» vrouwen niet kunnen weten wat hun toestand zijn zal wanneer zij 65jaar oud zullen zijn, moet men hen aanraden de mi nimumstortingen der nieuwe wet te doen. (24 fr iu 1931, verder 60 fr, elk dor volgende jaren 2. Mogen vrouwen en hinderen van Staatsbedienden en dergelijke storten ja, als vrij» verzekerden met recht op de gewone staatstoelagen indion zij de minimumstorliogen doon en tevens de inkomsten van den man niet hoogor zijn dan 24.000 fr per jaar. Voor wat den toeslag betreft, 2 veronderstellingen de vrouw ouder of jonger dan de man. Zoo ouder, dan krijgen ze 50 p. b, van den toeslag verbonden aan het geboortejaar van haren man, maar slechts zoo ze vol doet aan het ondorzoek over de in komsten, niet to hoog» inkomsten heeft. Zoo jonger, geen toeslag, zoo haar mail nog leeft, wijl deze, hem krijgt als hoofd van het gezin. Indien zij echter weduwe is bij haar 65 jaar dan kan zij aanspraak maken op den toeslag, zoo zij voldoet aan het on derzoek over de inkomsten. 3. Kunnen menschen met een inva liditeitspensioen (oud soldaten) nog storten en aanspraak maken op de voordeelen der nieuwe wet Do invaliditeitspensioenen kunnen samengaan met de ouderdomsrente verworven door de stortingen d6r belanghebbenden, die der patroons en der gewone staatstoelagen, Zoo zij vallen onder do reeks verplichte verankerden vanaf 1867 geboren, dan krijgon zij ook den toeslag als een recht zoo vrije verzekerden slechts na. 4. Oorlogsweduwen met pensioen. Zelfde als in 3. Ontlerzoek. 5. En de personen nog geen 65 jaren oud en toch reeds gepension- neerd door den Staat of door een ander organisme Deze moeten om dan toeslag te bekomen, op 65 jaren, 2 voorwaar den vervullen A, De vereischte stortingen doen. B. bef onderzoek over de inkomsten doorstaan. 6. Kunnen bedienden reeds gepen- sionnee?'d door de speciale bedienden- wet nog genieten van de algemeene wel Zelfde antwoord als voor de gapensionneerde mijnwerkers. 7. Hoe moeten zich gedragen per sonen die b, v. op eene plaats bediende zijn en op eene andere werhmanl Zij zijn onderworpen aan 2 pen- wetten, de wet op het bediendenpen. sioenwet en da algem, pensioenwet. Z(j moeten dus als bedieudo storten op witte kaart en ais werkman op da grauwe kaart, De patroons moeten voor dat alles zorgen- Op beid» kaar ten staat hotzelde nummer. Op den wettigen ouderdom krijgen dan die menschen twee pensioenen een als bediende eneen als werkman. De gewone toelagen van den staat krijgon zij op beide stortingen tot dat bet maximum der staatstoelage is uitgeput, den specialer, toeslag van den staat voor hun ouderdomspen sioen en ook voor overlevingsrente hunner weduwe, kunnen lij maar eenmaal bekomen. Al de menschenzoo vrouwen als mannenvan stad en dorp, die gebo~ ren zijn in 1866 en later, en die nog nooit een centiem voor hun pensioen hebben gestortmogen naar 't Bureel der Mutualiteiten en Pensioenen in het Groen Kruis komenvoornamelijk den Maandag en Dinsdag voormiddag van 9 tot 12 uurMen zal hun pen sioenkwestie met welwillendheid in orde brengen Het spreekt van zelf dat ze ook op andere dagen wel gekomen zijn. Nie- mand mag nog onverschillig blijven in zake ouderdomspensioen, opdat ook niemand zou teleurgesteld zijn, als hij 65 jaar oud wordt Oppassen is de boodschap. Madrid, 16 Dec. Al de dagbladen zonder onderscheid van politieke strek kingen, spreken over den gelukkigen afloop der voorvallen. «El Sol» sotirijft «We zijn de eer-: sten om de feiten te betreuren welke J de openbare veiligheid en de militaire luchl bedreigen en in de andere landen Spanje moeten voorstellen als een land dat op sociaal ge-bied ganseh is ontred- j derd». De organen der rechterzijde loven eenparig de roaktie-beweging der bur- gers, welke de laatste dagen werd waar- i genomen. Deze heeft wel degelijk aan de rustverstoorders het bewijs geleverd dat de volksmassa van geene revolutio naire gedachten wil weten. Staking te Barcelona Barcelona, 16 Dec. Eene gedeelte lijke staking werd heden morgen te Barcelona uitgelokt. Alles verliep zeer kalm. De arbeiders dor gehouwen on der groolnijverheid izijn in staking. Trams en autobussen doen hun ge wonen dienst. Herbergen en spijshuizen zijn open. De stad is zeer rustig. Rust In de groote Spaanscha steden Madrid, 16 Dec. De regeering heeft zich In verbinding gesteld met Barce lona, Santander, Se.villa, Burgos éit Valencia. Overal is het rustig. Zitting van Dinsdag 16 December 1930 De zitting vangt aan om 2 ure on der Tiet voorzitterschap van den heer PONCEiLET. M. CARLIER dient eene vraag in tot interpellatie der regeering. M. HOÜTART, minister van finan cien, legt een wetsontwerp neer, be treffende aanvullende kredieten op de begrooting van 's lands middelen. Begrooting van lands middelen De Kamer vat vervolgens de bespre king aan der begrooting van '_s lands middelen. M. HALLET, soc., beknibbelt, de fi- nancieele politiek der regeering en be weert dat er met de begrootingen wordt gejongleerd. Spreker vermeent dat de indiciaire taks in plaats van 300 miljoen nog geen 100 miljoen zal opbrengen. Hij keurt de verdwijning af der supertaUcs. Men gaat den weg op der nieuwe be- stingen, zegt spreker, want bijvoor beeld de verhoogi^g der rechten op de suiker, verleden week gestemd, komt daarop neer. M. HERMANS beknibbelt de militai re uitgaven. M. CARLIER hekelt jook de financiee- le politiek der regeering, die door M. FIBULLIEN wordt verdedigt. RENKIN zegt dat de huidige toe- Een groote verbetering ingetreden Parijs, 16 Dec. Professor Mario heeft Dinsdagmiddag, om 2 uur, een be zoek gebracht aan de woning van Poin caré. Het bezoek duurde slechts een kwartier en na afloop hiervan ver klaarde de professor aan de journalis ten, dat hij den oud-president opnieuw onderzocht had. Er is een aanzienlijk herstel ingetreden en de toestand vian den zieke is tlvans bevredigend. Nog steeds komen talrijke personen het register teekenen, dat in de- vesti bule van de woning ligt. Om halfdrie heeft de h. Louis Bar- llvou een bezoek gebracht aan mevr. Poincaré. Bij hei heengaan verklaarde hij aan de persvertegenwoordigers, dat de toestand van den patient veel verbe terd is. Van verlamming pf een aanval van uremie is geen sprake en de al- rmeerendo geruchten, die in de oefv- lenduren zijn verspreid, -moeten beslist worden tegengesproken. Om 6 uur Dinsdagavond zou een of- ficieele mededee-ling omtrent den toe stand van den h. Poincaré worden ver strekt. M. siand voorzeker «noeilijk is, doch' tot geen overt reven pessimisme aanleiding geven moet. Er. moet echter 'bciziuinigd' worden. M. HIJYMANS vindt dat de minister to veel de handen gebonden heeft. Hij z-cu zich enkel moeten'té verantwoor den hebben tegenover liet Rekenhof, zooals vroeger. Het Komite.it der Schatkist zou niet moeten bestaan. De zitting wlordt daarop geheven. I met groots of kleine blokken (Huisvriend) IN KERKSTRAAT, 21, AALST - Groole en schoone Keus - MOTIE Dc gewestelijke Federatie van het Christelijk Beroepsonderwijs, in alge meene vergadering van Zondag 14 De- de Be Men seint nog uit Leopoldville, 16 j>(xC De vliegers Vonder linden en, Fabry zijn Maandag te. 15 uur op 't cember \ei egenwo-or ïgenc vliegterrein der Sabena, te N'Dolo, bij roepsseholen van Deerae.dsborgen, Leopoldville geland. Dendermonde. Aalst, Lebbeke, .Soltegem Zij werden er (ontvangen door gou verneur-generaal Tilkens; M. Maron, dienstdoende gouverneur der provincie n Congo-Kasai, de dienst oversten der kolonie, een vertegenwoordiger van den gouverneur-generaal van Fransch Equatoraal Afrika en heed de bevolking: Het verloop der reis Op Zondag 7 December stegen Van- derlinden en Fabry, niettegenstaande weinig gunstige weersomstandigheden te Evere op, om 5u.35, en landden 15 Dec. te Leopoldville einde hunner reis. Deze afstand van 8000 kilometer Werd dus door beide vliegers afgelegd in 8 dagen, 9 uren en 25 minuten. Dezo vliegtocht mag wel als zeer merkwaar dig beschouwd wjorden diaar hij afge legd werd op een vliegtuig Bréguet van een betrekkelijk oud-model en de twee vliegers de reis niet bijzonder voorbe- heid hadden. Heden Woensdag terug naar Belgie De koene vliegers, die gisteren Dins dag bij den gouverneur Tilkens aan een feestmaal uitgenoodigd waren, zullen Woensdag lang$ den luchtweg terug naar het yaderland keeren. Audenacrde, na een grondige be spreking over den liuidigen toestand van het personeel in het "Technisch On derwijs voor de Provincie Oost-Vlaan- deren 1) Stelt vast dat. er van wege het Provinciaal Bestuur njog niets gedaan is, wat betreft het uitbetalen der ach terstellen van de jaren 1926-29 en 30. 2) Klaagt nogmaals aan, het achter wege blijven van alle provinciale sub sidies voor het loopende jaar, wat voor gevolg heeft dat talrijke leerkrachten niet meer uitbetaald worden. 3) Wijst er op dat bet personeel sinds jaren met de meeste toewijding en nauwkeurigheid zijn plicht heeft ge daan en eischt derhalve eerlijk verdiend loon voer eerlijk geleverd werk 4) Wijst insgelijks op hel feit, dat zioo er geon spoedige oplossing getrof fen wordt de vakscholen der Provincie zullen verplicht zijn hunne deuren te sluiten. 5) Besluit deze motie oipenbaar te maken door <miededeeling aan de pers en aan provinciale, afgevaardigden.. Bet fie stuur. De provincieraad van Oost-Vlaande- ren werd in buitengewone zitting Dins dag namiddag om 2 une bijeenge roepen. Voor de zitting hadden langdurige besprekingen plaats der verschillende groepen. Het ging er natuurlijk om de mogelijkheid te onderzoeken lotm eene oplossing tc brengen aan de krisis die nog immer heerschl in het provinciaal bestuur, vooral voor wat betreft de sa- slellmg der Bestendige Deputatie. De Zitting Het is 3 Vs ure, wanneer de zitting aanvangt, onder voorzitterschap van M. Van Winckel. De beer Gouverneur geeft lezing van het koninklijk besluit, waarbij de pro vincieraad van Oost-Vlaanderen in bui- 1 enge wonen. zittijd wordt bijeengeroe pen. M. Weyleivpreekt vervolgens een re devoering uit over de Overstroomiugen in de Provincie. In den naam des Konings verklaarde hij dan de buitengewionen zittijd geo pend, M. VERWILGHEN, kaLholiek, wijst op de onmogelijkheid van het langer duren A:an den ahnormalen toestand die in dc provincie heerscht. De oppositie heeft de bestendige de putatie m minderheid gesteld en hel ontslag der bestendige deputatie uitge lokt. Het is aan de oppositiepartijen voor de oplossing te zorgen. Zij doen juist het verkeerde. De oppositie voert eene bestendige obstructie en maakt alle werk lonmogê- lijk, door hun wegloopen bij elke stem ming. De leden der rechterzijde zullen in de vergadering aanwezig blijven en lmnne plicht doen. (Onderbrekingen van socialisten en liberalen, Toejui chingen bij de katholieken) M. VAN IMPE, liberaal, verdedigt eene gansch andere zienswijze en werpt natuurlijk de schuld van den toestand op de katholieken die hij beschuldigt van kwaden wil. M. DE BI.OCK, verdedigt de ziens wijze der socialisten en de toepassing der evenredige vertegenwoordiging de Bestendige Deputatie. Volgens redenaar zijn de katholieken een stap achteruit gegaan. Zij zfjn gée- nc voorstanders meer van de E. V. M. De Block dringt aan op de stem ming van kredieten voor de Werkloazen en de overstroomingen. Hij beweert dal de socialisten nooit het werk van den raad hebben gesabio- teerd maar altijd hiet hunne hebben willen bijdragen om een gezonden toe stand te schoppen. M. COOiL zegt dat het de schuld is der conservatieve kern der katholieke gToep dat er geen oplossing komt. M. VAN IMPE verderdigt de E. V. toegepast op de zes leden der deputa tic. M. VERGEYLEN beweert dat d'e ka tholieken en frunters bereid zijn met elkaar te besturen, doch M. Jaspar wil niet 1 Dat dekatholieken en liberalen 't akkoord komen (Bij beide groepen*; Merci Merci I M. VERGEYLEN 6telt vqod onmid-» dellijk de bespreking aan te vangen van de kwestie der overstroom ing en en van de nijverheidskrisia. M. VAN STEEN BERG HE vermeent dat men tot geen praktischen uitslag kan komen. Spreker zegt dat de. opposi tie de katholieke groep niet dwingen kan samen te gaan met eene of andere partij. De katholieke groep beoogt geenszins de diktatuur. Er kan geen 'rustig werk verricht worden zoolang er geon klaarheid komt in den toestand. De weg dien de katholieken volgen is de eenige goede. M. DE BLOCK zegt dat de liberalen de heftigste bekampers zijn van de rechten der Vlamingen. Daarom en ook nog om andere redenen kunnen de 60- cialislen met de liberalen en vfooral de Gentsche liberalen niet samengaan. Hij vraagt dat de katholieken rechtuit zou den zeggen waar zij Heen wifTcn. M. /DE ROP zegt dat de fronlers wil len zelfstandig blijven. M. VAN IMPE protesteert tegen het gezegde van M. De Block, als zouden de liberalen de rechten der Vlamingen mis kennen. M. VERGEYLEN verdedigt nogmaals het socialistisch standpunt. M. VERWILGHEN zegt dat de toe^ passing der E. V. zooals de oppositie zo voorstelt, door de katholieken niet kan aanvaard worden, omdat zij de katho- ke groep die-de talrijkste, is, in min derheid zou stellen. Er moei vaor da uitvoerende macht eene meerderheid zijn. M. Verwilghen stelt de vergading voor der aanvullingsverkiezing der bestendi ge Deputatie. M. DE BLOCK is daarop T akkoord. Hij dringt nog aan op do bespreking der overstnoomingen en der nijver- heidskrisis. M. VAN DE WATTYNE stelt voor thans de zitting te schorsen en morgen die vraagstukken te bespreken. Na nog e-ene lusséhekomst van MM. Van Mossevelde, De Block en Rionss.e, wordt de zitting gelieven om 5 u. 40. Vrijdag a.s., zitting om 3 u. Wij schreven reeds dat het Ministerie van Arbeid, Nijverheid en Sooiale Voorzorg voor één puntje toch de Burgerij ging erkennen. Ziehier dat «puntje». Het betreft de ge- zingstoelage, Luidens artikel 18 van de wet van 4 Oogst 1930 verleonen de compensatiekassen aan de belanghebbende arbeiders ten voordeele hun ner kinderen, die den ouderdom niet hebben bereikt, waarop de sohoolverplichting eindigt en in elk geval tot den voltrokken ouderdom van 14 jaar, een maandelijksche minimum» vergoeding van: 15 frank voer het eerste kind. 20 idem tweede id. 40 idem derde id. 70 idem vierde id. 100 idem vanaf het vijfde kind. Deze vergoedingen worden tot hun acht tiende jaar behouden, ten bate van de kinde ren, die gebonden zijn door een leercontract, waarvan het afsluiten door de Regeering erkend wordt en de uitvoering onder haar toezicht staat. (Dienst voor den Midden* stand). Dit bateekent dat dezelfde maandelijksche gezinstoelagen vergund blijven aan de ouders van leerlingen onder de achttien jaar, die ingeschreven zijn in het Register van het Leerlingwezen vaneen Sekretariaat, aange nomen door den Dienst voor den Midden stand aan wie een belofte van leerpremién is gedaan en onder toezicht staan van gemelden Dienst. Om in voorkomend geval bewijs te leveren dat leerjongens en leermeisjes de hierhooger vereischte voorwaarden vervullen, bezitten de Leerünfsekretariaten de berichtbrieven van den Dienst voor den Middenstand, waar door zij geregeld op de hoogte gehouden orden van de nieuw aanvaarde leerlingen. Zij kunnen ook gebruik maken van hun officieel Register van het Leerlingenwezen en daaruit afschriften afleveren; deze zullen echt verklaard worden door de handteke ningen van den voorzitter en den schrijver zij zullen vermelden dat belanghebbend® onder toezicht Btaat van het Secretariaat. Ten slotte, zoodra na ontvangst van ge wielde berichtbrieven,mogen de Secretariaten op de aan de meesters en de vertegenwoordi gers (vader of voogd) van den leerling voor behouden exemplaren der overeenkomst, een bijzondere stempel aanbrengen met volgende vermelding: Onderhavige leerovereenkomst werd aangenomen bij Ministerieel besluit van 193 Namens het Seoretariaat Voordeelen aan de kleine A mbachrt8lieden Luidens artikel 3 van gemelde wet, vallen niet onder hare toepassing, de ambachtslie, den die rechtstreeks voor rekening der ver bruikers v/erken, er. die, behalve door de bij hen Inwonende familie, enkel door een, hoogstens, door twee kinderen of jongelingen onder de 20 jaar worden geholpen, Wat te beduiden heeft dat deza ambachts lieden niet moeten deel uitmr.'ken van een. compensatiekas voer gezinsvergoedingen.

De Volksstem | 1930 | | pagina 1