EENE KERSTREDE TAN DEN H. VADER MINISTERRAAD Rocd-Krais van Belgie WELK ES mn RECHT De crisis in de Bestendige Afvaardiging- van Oost-Diaanderen Belangrijke tocht van een Fransch Ontdekkingsreiziger Geheimzinnige zaak te IF etteren XXXVI JftftSGfllUG NUMMER 299 Kerkstraat, 9 en 21. Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 2Q Centiemen Uitgever J. Van Nuflel-De Gendt. ZONDAG 28 DECEMBER Onnooz. Kinderen Zonop7,46Zonaf9,59 MAANDAG 29 DECEMBER 1930 H. Eleonor» Zonop7,46Zonaf4,00 V. M. 4 L. K. 10 Publiciteit buiten het Arrond. AALSTl Op den vooravond van Kerstmis werd het H. Collega en 'a Pausen geestelijke e:i wereldlijke hofstaat door don H. Vader in Kerstaudientie ont vangen. De nieuwe kardinaal-dokon. Pigna- telli di Bolmante, hield hierbij ern huldigingsredc, waarin hij een uitvoe rig cvsrzicht gaf van de voornaamste gebsurtenisssn op kerkelijk gebied, die in het afgelcopen jaar hebben plaats gehad, zooals de uitvaardiging van 's Pausen encyclieken Over de christe lijke opvoeding der jeugd en Augusti- nus' eeuwfeest, de verschillende Eu charistische congressen en de zalig en heiligverklaringen van hat afgeloo- pon jaar. Zijne Heiligheid antwoordde hierop met eGn rede, die meer dan een half uur duurde en die hij voor da eerste maal bij een dergelijke gelegenheid van liet papier aflas, waarmede Chris tus's'. edahouder blijkbaar te kannen wilde geven, dat hij verlangt, dat van eijn zeer belangwekkende rede, die wat haar karakter betreft zeer veel geleek op eon consistoriale rede, geen v/cord verloren zal gaan. De sociale en economische crisis De H. Vader behandelde daarin al lo groot» vraagstukken, die op de christen wereld, volken, staten, gezin en ge.m oenschap van heden betrekking hebben, o. b..de eqonomische en finan- oieelo crisis van vele volken en het vraagstuk d9r werkloosheid, waarbij de H. Vader mot beslistheid als zijn vor<- langen to kennen gaf, dat, om den treurigentoestand te lenigen, betere sociale en charitatieve maatregelen zullen worden genomen. Verder gaf de H. Vader verschillen de vingerwijzingen mat batrekking tot do vraagstukken van het nationalism», de samenleving der verschillende vol ken en de noodzakelijkheid, om in vrede met elkaar samen te werken- Antikatholieke propaganda Daarna keerde Zijne Heiligheid zich te 'en de antikatholieks propaganda en proselietenmakerij, die in Italia en in Rome op steeds grooter schaal gevoerd wordt en die met het verdrag van La* teranen niet in overeenstemming is te brengen. Met bewogen stem herinnerde hij daarna aan het schrikkelijk lijden cn aan da verdrukkingen der christenen in Mexico, vooral echter in Rusland, met name in Siberië. De pauselijke rede bereikte echter haar hoogtepunt, toen de H.Vader een encycliek aankondigde over 't christe lijk huwelijk, die, zooals Zijne Heilig heid nadrukkelijk verklaarde zeer op portuun* is. Hij waarsohuwdc daarbij tegen gemangde huwelijken on raakte tevens de kwestio aan van hat huwelijk van het Bulgaarsoha koningspaar, dat hij als zoodanig en ook van juridiaoh standpunt besprak, zooals dat door de leidende Katholieke wereldpers reads geschiedde. Het huwelijk van den Bulgaarschen Koning Tegen het huwelijk van den Bulgaar schen koning had de H. Vader, naar hij zeide, geen andere moeilijkheden gehad, dan die, welke can gemengde huwelijke eigen 2ijn. Da dispensatie was ock hier gege ven, gelijk in andere gevallen van ■oortgelijken aard. De vereischte waarborgon aangaande de katholieke opvoeding der kinderen waren door de koninklijke personen zelf, niet door diplomaten gegeven. Over deze gebeurtenis heeft men later een wolk van valeche berichten verspreid, berichten over transigecron enz., en niet alleen private perionen deden dit, Men heeft gesproken van plechtige bodriegelijke vieringen in Sofia, met voorbedachten rade voorbereid, om aan hot greote publiek allen sohijn te ge ven van het hernieuwen of aanvullen van hot huwelijk, dat reeds voltrokken was. Dit geschiedde met het onvermijde lijk gevolg, dat zeer velen misleid wer den. Vooral de eenvoudigen werden geërgerd* Alleen voor de eer van God en het heil der zielen, gelijk zulks de plioht van onze apostolische bediening eischt, maken Wij va.n daze ploohtige gelegen heid gebruik, om do waarheid der feiten in het volle lioht te lalen schij nen. De door don Paus aangekondigde nieuwe encycliek zal volgens don H. Vsder handelen over he' christelijk huwelijk, mei batrekking tot de tegen woordige toestanden, nooden en onge' regelheden der familie en -samenleving Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13,ie Brussel Rue dc Richelieu, Parijs— Bank BuildingfKingsway20 Lotidres W- C. 2. Strenge geeseling der Oorlogszucht De Heilige Vader heeft ook een nieuwe strenge opwekking gegeven tot het behoud van vrede. De Paus zeide dal hij niet geloofde in de mogelijkheid van een nieuwen oorlog, daar Z. H, ziohniet voorstelde dat er een Staat was, die vervuld wae van de gruwelijk ste gedaohte van dan mensohenmoord Een dergelijke gedachte zou tevens gelijk staan mot zelfmoord. Bij de bshandeling van het vraagstuk van den binnen- en buitenlandschen vrede wess Z. H. de Paus op esn ern stige dwaling, die daarin bestaat dat men gelooft dat er een ware en duur zame vrede onder ds menschen kan hoerschen, zoolang dezen hun voor* naamste streven allereerst richten op stoffelijke en aardsche goederen. De vrede moet volgens een woord van den profeet Isaias de vrucht zijn der gerechtigheid en behoort naar de H- Thomas aanvult, nog eerder tot het gebied van ds liefde dan van de gerechtigheid. Zoo het bewaren van flen binnen- landschan vrede,gezien de maatschap pelijke tegenstellingen, reads moeilijk is, een duurzame vrede tusschen de volken en st&ten is niet mogelijk, sooal niet geheel onmogelijk, zoolang in de plaats van de ware en oorspronkelijke vaderlandsliefde eon egoïstisch cn hard nationalisme heerscht, dat in plaats van hot wederzijdscho verlan gen naar elkanders wolzijn. haat en nijd stalt, en de zucht naar hegemo nie on ovarheersching in de plaats van waarborgen en bescherming van het recht van allen. Volstrekt onmogelijk achter is het. dat de volken in orde en vrijheid, die het wezen van den vreda uitmaken, rust genieten, zoolang zij zoowel in wendig als van buiten af aan bedrei gingen en gevaren zijn blootgesteld, waar gsen voldoende verdadi^-ings en voorbehoedmiddelen tegenover staan» Ook sprak Zijne Heiligheid nog over hot veldwinnend communisme en her innerde hij aan de verschillende aa. d- bevingen die Italia in den loop van het jaar haddon geteisterd" Tot een der feiten van het afgaloopan jaar, die tot vreugde stemmen, re kende da Paus met name de toene ming der missiebeweging. beweging door de pijnen welke die be weging veroorzaakt. Behandeling. Volstrekte rust en verhoogde ligging van het liclmiaat. Niet beproeven den gekwetste te doen gaan. door zijn arbeid geschapen, of afge werkt. In de tweede soort werkverhuring in tegendeel, verbindt zich- de aannemer (dit woord in 't algemeen genomen) een Kompressen leggen van koud zout wa- gepaald werk te vervaardigen, of af le oTvvel een plaatse- jwerken, mits een bepaalde prijs, waarde kerSïamïlie van Wettercn. He.t meisje is Maria Yeranncman, omtrent evemC oud, afkomstig van Roesselare, wier fa milie zich tijdens de ontruiming diej^ stad in 1917, te >V et teren kwam vesti gen. Ier .of van wit water, oTwel een plaatse- jwerken, mils eon bepaalde prijs, waarde Na de eerste vasleJlmgen bracht, do .lijk zeer warm bad gedurende ren half.van de vervaardigden of afgewerkte neer politiecommissaris het parket va uur toedienen, dat twee oT drie maal per Wak. Dendermonde op de hoogte van het ge dag herhaald wordt Vervolgens druk- Uit dit onderscheid volgt nu dat do .beurde. Re rechterlijke politie ran Ge king en onbewceglijkmaking van het regels betrekkelijk Hel risico bij het werd eveneens Bijgeroepen gewricht bijmiddel van een verband. vergaan der zaak heelemaal verschil- ln don namiddag verschenen le - Nooit masseeroh tenzij op bevel van lend zijn in eerste e.n tweede geval. Men plaats, oenemjds het parket, onder lei den dooier begriipt goed dat. wanneer de werkman ding van den K. substituut Hendricks; De naaste weet beginnen wij met do enkel" bezoldigd wordt voor den arbeid anderzijds do kommïssaris der rechter- verbrandingen. evert een werlc, welke benden- of p'nysischcn arbeid is bediende verricht hoofdzakelijk lectuecl- of^geestesarbeid; voerlieden cn schippers gelasten zich met het ver voer van goederen of reizigers bij rij- Buitenlandsche politiek. Gentscne Hoogeschool De talen in het Bestuur Dinsdag aanstaande zal onder het voorzitterschap van M. den eersten mi nister Jaspar een kabinetsraad gehou den worden. M. Hymans zal zijn gewone uiteenzetting geven over den toestand -der buitenlandsche politiek. De minis ters zullen waarschijnlijk, in verband ermede, een gedachtenwisseling houden over de meeningen welke voor den dag zijn gekomen inzake het Fransch-Bel- gisch verweerakkoord. In denzelfden raad zijn nog twee an dere belangrijke kwesties te (onderzoe ken, te welen nopens de incidenten wel ke zich ter Hoogeschool van Gent heb ben voorgedaan er: waarover de regee ring een streng onderzoek heeft bevo len; en nopens de voortzetting der stu die van het wetsontwerp betreffende het gebruik der lalen in bestuurlijke zaken, liet onderzoek van dit wetsontwerp weid Maandag begonnen en er zullen niog verscheidene zittingen noodig zijn om het te Beëindigen. Voorts zal de raad eenige bestuurlijke izaken afhandelen en zich bezig houden met. de parlementai re werkzaamheden. Afdeelin-g Aalst. Ontwrichtingen Verplaatsing van een becnuiteindie uit de hoille, waarin het een gewricht vormt. Kenteekens. Dit ongeval word gekenmerkt door een hevige pijn, doior de onmogelijke beweging en dacxr de misvorming aan de gewrichtsslrcek. Behandeling. Koude kompresse-n met water op het gewricht leggen. Het lidmaat-ondersteunen met sjerpen (bo venste lidmaat) of met spalken (onder ste lidmaat). Nooit bepdoe.ven om een ontwrichting te herstellen: die bewerking is uitslui tend den geneesheer voorbehouden. Verstuikingen Scheuring van de gewrichtsbanden welke twèc beenderen vereenigon. Bij de verrekking zijn enkel de ge wrichtsbanden ultgerokken. Kenteekens. .Pijn, (opzwelling en zee.ü jnoeilijkQ Over Bestekken en Aannemingen Deze stof wordt in het Burgerlijk Wetboek behandeld als eeno afdeeling van het hoofdstuk handelende over ver huring van werk en nijverheid. Do verhuring van werk en nijverheid omvat alle overeenkomsten, waarbjj ëën loon Bepaald wordt voor diensten, zor gen cn werken van den mjeesl verschil lenden aard. Men kan verhuring van werk en nij verheid hoofdzakelijk onderverdeelen in 4 categoriën, namelijk: A) Verhuring van werk van werklie.- clcn en dienstboden. B), Verhuring van werk van bedien den. C) Verhuring van werk van vioerlie- den en schippers.' D) Verhuring van, work van aanne mers van werken. Deze onderverdeeling komt overeen met volgende contracten i het arbeidsoontract (le dontrat de travail) tusschen werklieden en werk gevers het dienstcontract (le contrat d'em- ploi) tusschen bedienden en patroons; het vervoercontract (le contral transport) tusschen voerlieden schippers en verzenders of reizigers eindelijk, het contract van aanneming van werkende cfiölr-at d'entrepnse de travail) tusschen aannemer en aanbe- steder iof eigenaar. Alle. vier maken verhuring van werk cn nijverheid uit en elk dezer 4 cate- gorien kenschetst zich door een anderen welke hij geleverd heeft, ingevolge een arbeidscontract, het verlies van de zaak voorwerp van zijn arbeid, hem nooit kan aangerekend worden. Het risico is alleenlijk voor den patroon-werkgever. Dat het voorwerp van 's werkmans ar beid kan benuttigd worden oT niet, het lijke politie lieer Spiliiaert, vergezeld van de inspecteurs, hecren Brandt ca Van Öer Auwermeulen. Het onderzoek 's Avonds te voren nond 9 uur waren de jongelieden gezion geweest op de Markt, gaande in de richting der Schol- is gelfik: de werkman zal niettemin zijn öebrug. Het paar was waarschijnlijk den loon, door de arbeidsuren verworven ontvangen. Inlegendeel, in do werkver huring van de tweede soort daar werd de ondernemingsprijs bepaald, niet om den arbeid in abslracto, maar om een Bepaald werk in concreto, voorwerp der overeenkomst. Daaruit volgt dat de annnemingsprijs maar verschuldigd is, voor zooveel het voorziene werk vervaardigd en aanvaard weze. Verder zullen wij meer bepaalde lijk over het risico spreken. (Wordt vervolgt.)] Besluit der socialistische fractie Nadat de katholieke fractie -van den provincieraad van Oost-Vlaanderen ha re houding in zake de oplossing van de crisis in de bestendige afvaardiging be de 'paald had, en namelijk het besluit ge- of troffen had, onderhandelingen met de socialistische fractie aan te knoiopen op grond van 4 mandaten aan de. katholie ken en 2 aan de socialisten, heel'L de socialistische fractie in een beperkf congres van de partij hare eigen hou ding bepaald. De De Block, Balthazar, /Die Bruyn, De Roo, Van Sweden, Vergeylen, Van ard van dienst, of werk, of nog dioor de Moulebroucke, De Vos, Nichels de wijze van verrichting; de werkman .Bouchery, deze laatste als afgevaardig- lïoofdzakelijk Ide van den I.andsraad der socialistische de partij, hebben het woord gevoerd waar- intel- na de volgende motie werd goedgekeurd «Het Qoingres vaststellende dat do socialistische groep Voor do politieke wanorde in dc pnovincie Oost-VLaande- Sclieldedijk opgewandeld. De plaats waar de lijken gevonden werden is om trent één kilometer van de brug verwij derd. Het meisje lag in een laagte op f3, meter afstand van den hoofddijk. Zij lag met het aangezicht tegen den grond en dnoeg een gapende wonde aan den Schedel. Van Durm lag eenige stappen van daar, op den rug. Hij was geheel on kennelijk tengevolge der bekomen sla gen. Hij had eeno vrecselijko wonde aan het achterhoofd, het linker oor was gekloven en zoo meer. De slagen werden met oen stomp, v-oorwerp toegebracht, doch in don om trek der lijken werd geen tuig ontdekt, dat daarvoor had kunnen dienstig zijn. Diefstal lian de drijfveer d'er misdaad niet geweest zijn; de geldbeugels den jonge lieden waren onaangeroerd. Op het lijk van Van Durm werden enkel gebruikelijke voorwerpen aange troffen tabaksdoos en pijp, zaklamp on ook hel nummer van 21 December; van een Brusselsche iHustratio en eien paar Ingangskaartjes van een plaatse lijke kinoma, uitgegeven den 30 No vember. De lijken werden naar de kliniek overgebracht voor vorder onderzoek, terwijl in het. stadhuis de familieleden der slachtoffers werden onderhoord. Het onderzoek werd tot in den avond voort gezet. Het Ts onbetwijfelbaar dat men hier voor dubbele moord staat. Vioior het overige kan men neg slechts gis singen maken. ven worden. of vaartuig; eindelijk, de aannemers van ren niet kan aansprakelijk gesteld wcr- werken gelasten zich met het makenjden, verklaart enkel het belang van do van werken, meestal iniiet bestek en'provincie op het oog te willen houden aann^mingsakte voor een aanbesteder er. een bestendige afvaardiging in Oorl of eigenaar. Vlaanderen tot stand te willen brengen. Wij hoeven hier slechts in enkele! Nadat de voorstellen van die katholie- bijzonderheden t6 treden, wat betreft'ke groep aan de socialistische grom meer bepaaldelijk de laatste categorie waren onderzocht geworden, heeft clo van werkverhuring: namelijk deze vanj s-ocialistische groep het besluit getroT- werkaannemers, ten gevolge van be-,fcn dat deze voorstellen niet in strijd stekken (Of aanncn ngan. zijn met hot beginsel van de Evenredige Voor de duidelijkheid dienl men ze- 'vertegenwoordiging vermits op 7 leden kere bewoordingen te bepalen, name- ,van de Bestendige afvaardiging 4 man lijk bestek- aanneming en bepaalde dalen aan de katholieken, 2 aan de sio- prijsdevis, mnrché et prix fait. cialisten en een aan de liberalen (de h. Deze woorden worden door de wet ge-;Weyler, gouverneur, is liberaal) gege- hruilit als hebbende dezelfde beteekenis hunne beteekenis is nochtans verschil lend. Wat Is bestek Ben gedetailleerde slaat een srthyiftolijk omstandige staat der werken die moeien volbracht worden, met aanduiding der te bezigen materia len. de koopprijzen dezer (materialen en de prijs van het handwerk. Door het be stek wordt aan beide partijen ter ken nis gebracht, al wat deze dienen le we len om de hoegrootheid der genome verbintenis vast te stellen, in een woord al wat in het werk te verrichten zal zijn De aanneming is eigenlijk het con tract van werkverhuring tusschen den ondernemer en meester van het werk gesloten, akte waarin al de voorwaarden en de bijzondore of algemeenc bodingen Zioo stipt mogelijk vastgesteld zijn. De bepaalde prijs (pm fail of nog forfait; is de prijs mits dewelke, hot werk aangenomen wordt, 't Is de aan- ncmïngssom. Welk verschil bestaat er tusschen werkverhuring van werklieden iof dienstboden, en de werkverhuring van aannemers Het groot onderscheid tusschen bei de bestaat hierin, dat de eerste verhu ring als voorwerp heeft, niet een be- Op den terugweg gestorven Casablanca, 26 Dec. Nadat hij een bezoek had gebracht aan de Marokkaan- Lche stad Sniara, welke stad voor Eu ropeanen vorboden is, is de 26-jarige Fransche ontdekkingsreiziger, Miclvel Vieuchange le Tiznit, den eersten Fran- schen post in het Atlasgebergte, over leden. Ten koste ïan geweldige moei lijkheden, was lvij erin geslaagd een be- ëcek te brengen aan Sniara, gelegen in het hart van Rio del Oro -en gesticht door het beruchte stamhoofd Ma el Amin. Deze stad, welke de hoofdsehuil- iplaats is van de gevreesde wrcedic Rgui- Het Congres is dan ook van meening bals was nog nimmer door een Euro dat onderhandelingen op dezen grond slag met Se katholieken mogen aange knoopt worden. EEN JONGEN EN EEN MEISJE OP VREESELIJKE WIJZE VERMOORD Vrijdag rond 10 uur bood zich op het politiebureel te Wetteren eene inwioon- ster van Schellebelle aan, de Cchtge- noote Pieter Vander Gracht. Zij had op den linkeroever der Schelde Iweo lijken gevonden die sporen van gewelddaden vertoonden. De heer politiekommissaris Heyten begaf zich spoedig naar de aangewezen plaats om de eerste vaststellingen te deen. De plaats der misdaad Tusschen Wettenen en Sohellebello, pcaan betreden. Alleen vanuit een vlieg tuig was men er eenigen tijd geleden in geslaagd van gr-oole hoogte een paah foto's te nemen. Teneinde in de stad to bunnen binnendringen had Vieuchange zich vermomd als Moorsch krijger en. ender gclcfde van enkele Inouwe gidsen moest hij honderden kilometers te voe.ft de onherbergzame en verlaten stre ken te Zuiden van Ou cd Draa afleggen. Eenmaal gedurende den bocht werd het kleine gezelschap door woeslijnroovers cvervallen en mioesten zij naar een oase vluchten, waardoor zij weer een eind van de rechte koers afweken. Ten slotte slaagde Vieuchange erin op 1 November de stad te bereiken. Sniara Heeft Iie0 uiterlijk van een doode stad, waar, slechts van lijd tot lijd het leven terug keert. De ontdekkingsreiziger bezocht do voornaamste gebouwen, nam eert groot aantal foto's en maakte een plal- aan de wijk Jaboko, werd eerliids dedegrond van de stad. Tijdens den terug. S-heiae rechtgetrokken. Die plaats heet lecht werd Veuiohange door buikloop. .Transvaal» Daar aan .mijlpaal 1200, aangetast. Zijn trouwe gidsen brachton lagen inderdaad twee lijken van jonge lieden die op geweldige wijize aan hun einde gekomen waren. De slachtoffers De jongeling is ée genaamde Fvdouard hem nog naar Tiznit, doch alle hulp': was tevergeefs cn eonigc dagen na aan komst. stierf hij. (De belangrijke dolcu- menten, die hij nagelaten heeft, zullen aan verschillende Fransche welen- CSn'ZrZlS óm ar^ot Van Durm, 2." jaar oud en behoort *1 £happcltJko stellingen Worden brachten arbeid, niet om Öe zaak zelve|eeno goedgokende en z-eer geachte wer-^

De Volksstem | 1930 | | pagina 1