ProTincials Kamer m en Kern 24 Voorontwerp op de Zondagrust Zaterdag Jan, 1931 CONGO Rond het Parlement Regeeringscrisis in Frankrijk KAMER Zegelwetten worden op Almanakkeit Paniek in de Maasvallei KERKBOEKEN XXXVII JAARGANG NUMMER 20 KfïkBiratt. 9 an 21. Aalst. Telefoon 114. - DAGBLAD - 20 Centiemen Uitgeiep J. Van Nuffel-De Gendt._ h,i yt.Tond. AALST, A gent, chap Eavas, Adolf MazH^Ï^U Brussel -Ju» d»RichtHeu, Parij,- Bank Building/Kingsway. 20 Undrcs W. C. 2. H. Timotheuo Zonop7.3SZonif4.38 E. K. 27 V. M. 3 In betrek roet het artikel getiteld Een Groot Vraagteekon I versohe- non in uw blad van 16" en 21 Decem ber wensoh ik eeniga tereohtwijzinien te doen vergezeld van gronden mijner beweegredenen, Schrijver heeft het over de aldus ba- kendgemaakte zienswijzen van ver schillende syndikaten of beroepsvar- eeniginfen ik wensch te blijven bij een enkel bewijs, dat dar beenhouwe rij Hoe is het bij deze beenhouwers do meening over de sluiting In werke- lijkheid niet als er wordt geschreven, t.t, z, accoord met hst invoege treden dezer wet. De gesyndikeerde beenhouwers zijn Op hun beurt met hun groep meestal gefedereerd bij een grooteren bond De Belfi.Landeüjken Bond der Been* houwerij», Hot hoofdbestuur belegde reeds verscheidene vergaderingen al waar de dagorde der bespreking van het ontwerp der wet op Zondagrust telkens plaats graep. Men koos zelfs een standpunt ten voordeole dezer in~ vosgetreding. Het vakblad gaf ver scheidene aftikelon over hun zienswij ze. Of nu de werkelijkheid t.t- z- de zienswijzo van elk lid, van iederen groep, ernstig werd getast, en ieder met kennis van zaken het voor en tegen» had overwogen en zulks ge kend was bij hst hooger bestuur dat laat zich ten zeerste betwijfelen, dus kon het hoofdbestuur, onvolledig in gelicht, niet handelen namens al de vereenigingen en hunne meening, Treden wij in hot bijzondere en dan stellen wij vast dat op 10 beenhou wers niet een, op honderd geen vijf te vinden zijn voor de winkelsluiting bij wet. Hot is dus volstrekt onjuist te schrij ven dat de beenhouwers daarmede vrede hebben- En juist in dat schrijven ligt het grootste kwaad gezien de open bare meening zioh derwijze vormt op valsohen grond- Wonen wij dan niet in 't vrije Belgie. Streden wij dan immer niet voor vrij heid en recht En zouden wij nu door ons eigen Bestuur die vrijheid willen afgebakend zien Onzin 1 En ziet dan naar enkele gevolgen. Een wat geeft verplichting en hoeft sanctie Hebban althans de tijdsomstandigheden, de handelscrisis on do werkeloosheid, do finantieole kentering, niet gsnoeg de nering ondermijnd en ten onder ge bracht Waar gaan wij heon Zouden wij dan nog zelf Ons het strop om den hals leggen om ons de laatste voordselen te ontzeggen. Zijn het niet de onderproducten vooral, dis eenigszins rendeerand zijn om het verlies op den verkoop van 't vleesch te dekken. Worden die ver werkte onderprodukten, endsr den vorm van gedroogden worst- leverpas tei, broodjes'met hesp cf gehakt; gee kookten levor, bloedworst, broodworst enz. niet vooral den Zondag namiddag verkocht aan den voorbijgangers, vreemde bezoskers- bij dans of mu ziekfeesten, bij cinema of gedurende hunne tusschenpoos Moeten die kliënten dan honger lij den, den knapzak meêbrengon of zich elders gerieven In feite zal er geëten moeten worden en iemand zal or kunnen gerieven, be-9 halve de beenhouwers dio de winkel sluiting zouden wonschan!.. Misver stand Maar kom Wat wenschon de noringdoeners, voorstanders der win kelsluiting Op hun zomerzijda te rus ten na den zwaran arbeid van de week! En wie kan hun dat beletten Wie is thans bij machte om hun die vrijheid te ontzeggen Niemand!.. Moest hij thans, bij verplichting, de deur open hcuden den Zondag, dan ging ik met hem accoord, om de vrijheid van zijn doen en laten..; Maar zoo staan wij nog niet in badwang. en toch wou hij bij verplichting dezelfden maatregel toe gepast zien in omgekeerde rede dwaasheid. Ik besluitDe beenhouwers, veel meer dan andere neringdoenars, heb ben er bij te verliezen met de invoege treding dezer wetDeze schendt de vrijheid, belet de neringdoener in zijn arbeid, schaadt hem in zijn bedrijf en zal nooit in staat zijn om op eerlijke wijze, als deze van heden, te voldoen aan de noodwendigheden van dan koop en verkoop- Die WIL werken en zijn zakon een hoogste rendeering wil doen geven, mag daartoe bij wet niet belet worden- Die NIET WIL werken en zijn zaken staken voor een of meer dagen per week, mag eveneens daartoe overgaan DAT is wet. Elk doe ZIJNE zaken en zsaie naar zijn zak Een beenhouwer A. en O. Vergadering van de atdeeungen Donderdag namiddag vergaderden do afdeelirigen der Kamer. De volgende wetsontwerpen werden dolor de'afdelin gen BIJ GETREDEN Wetsontwerp houdende toekenning, ten bate van de vrijwillige redders van een pensioen wegen bereiking van den leeftijdsgrens en van het recht op ver goeding vari de scfoade voortspruitende uit de arbeidsongevallen. Wetsontwerp tot wijziging van de wetten op de rechtstreek&che belastin gen. Wetsontwerp tot goedkeuring der Overeenkionrst gesloten op 23 Mei 1930 te Brussel, lussehen Belgie cn Frank rijk tot inrichting en exploitatie eener luchtvaart lijn Belgie-Frankrijk-Co-ngo. Wetsvoorstel tot opriohting als ge meente van het gehucht Weywertz (Wéwercé) (192-9-1930) De beteugeling van den hoon aan de Belgische vlag Het ontwerp werd door de afdeelin- gen met 67 legen 34 stemmen en 14 onthoudingen goedgekeurd. De Vl-aam- sche nationalisten hebben er tegen ge stemd. Onder de socialisten zijn er die tegen gestemd en andere die zich ont houden hebben,. Socialfstisclvc leden hebben als, be zwaar tegen het ontwerp aangevoerd, dat het bij de toepassing aanleiding ge ven kan tot willekeur, daar de be.teeke nis van het de-likt niet juist aangegeven wordt. Dat de officieele vlag of de vlag die in gegeven omstandigheden als dusda nig kan aanschouwd worden niet mag belèedigd worden, dat geven de leden toe, doch kan er een geen beleediging sprake zijn wanneer hel (Ie belgisehe vlag betreft daar pa'rtikuliere maat schappijen of vereenigingen meegedra gen. De vlag die hangt aan den gevel van een o'fficieel gebouw of gedragen wordt door een ,opmarcheerönd rigiment is een officieele vlag, docih de vlag die gedra- en wordt door anti-vlaamsche betaa- ers b.v. is geen officieele vlag. Katholieke -Vlaamsctie en Christen democratische leden hebben diezelfde bezwaren geopperd.Zij keurden dan oak het ontwerp onder voorbehoud goed. In de Afdeelingen werd een wetsvoor stel van M. Hubln, (soo.) VERWORPEN. Dit wetsvoorstel strekt tot aanvulling van art. 57 der Miliciewet, namelijk e-ene andere verdeeling voor de VI aam- sche en Waalsche vrijgestelden. M. "Hn- bin meent dat deze laalslen benadeeld worden. Aankomst van do «Anversville» De door de mist opgehouden Belgi sche stoomboot «Anversville», komende, van Congo, is Donderdag ter kwaarl na middernacht te Antwerpen toegekomen, jvraagd hebbende van eene dagorde door, lot groote. voildoening van de talrijke »iem voorgedragen, zoo stelde de minis- Het ministerie Steeg in minderheid gesteld neemt ontslag M. Buyot bij dagorde de prioriteit ge- fa mil iel eden en kennissen, die de te rugkeerenden opwachtten. De meesten der passagiers ont scheepten, doch er Waren ocxk die aan boord bleven vernachten, om eers.t 's morgens hel schip té verlaten. Er waren er, 39 van eerste Idas, en 59 van tweede klas; 4 uit Lissabon en 3 uti TenerifTe. Dc lading van de Congoboot bestaat in het geheel uit 3096 ton verschillende Koloniale goederen, waar onder 9Ö0 ton palmpitlen, 31 Ion cacao, 72 ton koffie, 22 toil caoutchouc, 298 ton katoen, 1636 ton Koper, 1 ton ivoor, 2 üon vellen, 19 Ion sezanizaad en 93 ton palmpïtten. Ziehier het nieuws dat de passagiers meebrengen in de Kathedraal van Elisabethville werd de Kerstnachtmis gecelebreerd door Mgr de Hernptinne, apostolisch prefekt van Katanga., -De kapel voeude, bene\ens dc inis van Maivet, werken uit van Palestrina en van Haendel; van de zen laatste een deel uit lvet «Messias». Voor het gedenkteeken Wanger- mée te Elisabethville, is 120.000 fr. venzamcld, voldoende om het monument op te ric-hten en de omgeving te ver sieren. Kolonel Wangermée. zoon van den stichter, van Elisabethville, is. op 23 December aldaar toegekomen. De in huldiging had plaats 4 Januari. Bij hel vertrek uit Leopoldville had het vliegtuig van Fabry en Vander Linden (dal aan liet meer Tsjad on bruikbaar. is geworden. Red.), 25 kgr. koerier. In Katanga is, eene. afdeeling ge sticht, der maatschappij tiot, beteugeling der wreedheid jegens de dieren. Mevr. Lieutenant heeft aan de nieuwe kerk van Likasï een prachligen gothischen kas-uifel met b ij boor igh eden door haar uit Europa meegebracht, ten geschenke gegeven. Al de groote hotels in de voorna- ter-president |Mi. Steeg de vertrouwens kwestie. De zitting werd daarop voor enkelen tijd geheven ten einde te kunnen over gaan lot het opmaken der stemming. Het voorstel van M. Buyot werd door de Kamer met 293 stemmen tegen 283 aangenomen. De regeering werd alzoo met 10 stemmen in minderheid gesteld. Zij is bij gevolg öntslaggevend. Zitting van Donderdag 22 Januari D-e zitting van 10 ure. M. Poneelet, voorzitter. Zonder bespreking worden de volgen de iontwerpen aangenomen Wijziging van de wet van 3 Juli 1928 op de belooningen van de deurwaar ders voor de protesten; inrichting van oratoria de re8ie van de gevangenisarbeld goedkeuring der consulaire (overeen komst. gesloten den 12 Juni 1928, tus- schen Belgie en Polen. De overstroomingen Dc Kamer gaat daarna over tot de bespreking v-an de volgende ontwerpen Jj'oodige kredieten om de regeering toé te laten dc' slachtoffers van do over slroomingen der maand November 1930 te helpen; krediet ter beschikking ge steld van de regoering om de langs de Maas en den Samber liggende gemeen ten te helpen om de buitengewone wer ken uit te voeren, die hun grondgebied van watersnood moeten vrijwaren. M. VAN BELLE (soc.) zegt bij ordo- motie, dat een groote ongerustheid heersebt in de vallei der Maas. De in woners van Tilleur vreezen het, ergste als 'gevolg van een nieuwe gaswolk. Er heerscht een paniekstemming. De atmosfeer was niet meer in te ademen. Dit werd veroorzaakt door uitwasomiri- me centra der kolonie, hadden op Kerst- jg0n van een fabriek waar een groot mis en Nieuwjaar groote festijnen in-j aantel ovens werden ontstoken, gericht, in prijs verschillend van 75 tot: PIERARD (soc.) hoopt dat. af- 175 fr. Likasi spande, de kroon niet delfj0ende maatregelen zullen genomen Welke zegels moeten er geplakt Vraag: Welke zegels moeten er geplakt, worden op kalender, wandalmanak, uitgehan-' gen in openbare plaatsen Antwoord; Op al de plakbrieven, dus ook op kalenders, wandalmanabken die een reklaam uitmaken voor een of ander huis. Inrichting of produkk en die voor het publiek zichtbaar zijn (aan venster, buitenmuur, her* berg, publieke bureelen, enz.) zijn volgende zegelrechten volle zegel verschuldigd A. De plakbrieven op gewoon papier zijn onderhevig, voor elke aankondiging, aan een belasting van 10 centiem per SO vierkanjg decimeter of breuk van 20 vierkante dec B. De plakbrieven die om 't even welke be* werking ondergaan hebben, ten einde den duur er van te verzekeren, hotzij het papier vervormd of bereid werd, hetzij zij beschut zijn door glas,vernis of eene ander stof.hetzij men ze vóór hun aanplakking op karton, op linnen, cp eene metalen plaat. enz. geplakt hebbe, de plakbrieven op karton, op hout, op metaal, op porcelein of op glas, de plakbrie- ven op muren, de licht-aankondigingen en meer in 't algemeen alle andere plakbrieven dan die hierboven in A vermeld, zijn onderhe- vig voor iedere aankondiging en voor gansch hunnen duur aan eene belasting waarvan het bedrag volgenderwijze ia vastgesteld, te weten Indien de afmeting der aankondiging 1 vier kante meter niet overschrijdt, 40 centiem per 20 vierkante decimeter of breuk van 20 vierk. decim. Indien de aankondiging I vierk. met. over-' sohrijdt, zonder 6 vierkante met. te boven te gaan 3 frank per vierk. met. of breuk van vierk. met. Indien de aankondiging 6 vierk. met. over schrijdt, zonder 10 vierk. met. te boven te gaan, 4 frank per vierk. met. of breuk van vierk. met. Indien da aankondiging 10 vierkante meters oversohrijdt, 5 frank per vierk. met. of breuk van vierk, mei. Aangezien de uitgehangen almanakken ge woonlijk op carton geplakt zijn en dat ze geen vierk. met. groot zijn, zal er dus gewoonlijk 40 centiem per 20 vierkante decimeter of breuk van 20 vierk. decim. verschuldigd zijn. schoonste festijn aan den fioogsten prijs, maar men kon te Donder of te Parijs niet beter eten. Eerw. pater Gérard Moyaerls; su perior der Benedictijnsche missie lc Bunkeya, is superior der missie te Lika si benoemd. Eerw. Pater Boniface Bul loos wordt superior der missie van Bun keya. Pater Moyaert is een der beste aandacht van den minister op hel feit predikanlen die men in de kathedraal dat. ook in de streek van Vilvoorden Nieuwe gevaarlijke gaswolken waarge nomen te Tilleur Een nieuw feit heeft de bewoners' van- de Maasvallei, welke nog steeds onder den indruk zijn van deze laatste voor vallen met den doodenden mist, in be roering gebracht. Het feit deed iziich voor te Tilleur. In eene wijk dezer nijverheidsgerneente, gelegen aan den voet van den heuvel, welke Tilleur met Sclessin verbindt, werden nieuwe prikkelende gassen waargenomen. De wijk werd overvallen dooi' eene blauwe wolk, gevormd door een bijtend gas, dat de keel ontstak, in de obgen brandde en zelfs (ie huid van het aan- geziolvt aantastte. Het verschijnsel was reeds Dinsdaj opgemerkt geworden, 'maar men ver leende er geen groote aandacht, aan. Toch werd hel gemeentebestuur ge waarschuwd. Het gas loste zich stilaan op in de ruimte. Een paniek onder de bewoners Toen echter ,het verschijnsel zich den dag daarop weer voor deed, ontstond er e.ene ware paniek icmder de inwoners der gemeente. ;Die ouders gingen hunne kinderen aan den uitgang der school afwachten, om ze met zakdoeken voor den mond spoedig naar huis te brengen. Talrijke-bewoners verlieten hun huis Tn de gansclve wijk verwekte het voorval groote beroering. Tot dusver werd nog geen slachtoffer bekend gemaakt, maar men heeft on middellijk voorzorgmaatregelen uitge schreven. Men durfde zich nog niet uit spreken over. de herkomst van het gag. worden en wenscht dal de onderzoeks commissie zoo spoëdig mogelijk haar verslag met dc conclusies indieno. M. JASPAR, eerste minister, ant woordt dat een onderzoek is ingesteld. Vooral zal onderzocht worden waar do oorzaak ligt der schadelijke gassen. M. FEUILLIEN (kath.) vestigt de TEN BUREELE DEZER KERKSTRAAT, 21, AALST Groote keus van KERKBOEKEN in Vlaamsch en Fransch Gethsemani heilig uurgebeden MIS ex VESPER BOEK (Affligem) KINDEREN VAN MARIA H .ALFONSIUS WARE BRUID ENZ. ENZ. OFFICIE BOEKEN FERVENTES COMMUNIONS LE CRUCIFIX met grooten of kleinen druk schadelijke gassen ontsnappen en de bevolking bedreigen. Dan wordt dc bespreking aangevat over de kredieten voor de (overstroom den. M. BAELS, minister van landbouw, verdedigt lvet voorstel en zet uiteen vol gens welke regelen de steungelden zul len uitgekeerd worden. 'Mi. TIBBAUT (kath.) heeft liet over de schade die door de bevolking werd geleden tengevolge dor twee overstroo- minjgen van 1928 en 1930. Hij betoogt dat de Staat die dijken, zou moeten over nemen en onderhouden. Het ontwerp wordt aangemiotmen. Ten slotte wordt het ontwerp behan deld, waardoor familievennoiolschappen linnen, opgericht worden. M. WAUWERMANS (kath.) betoogt dat een wettelijke vorm mioet worden gegeven aan maatschappijen die reeds bestaan. iDie bespreking hierover zal in een volgende zitting voortgezet worden. Namiddagzitting De zitting wordt hernomen te 3 ure, ondervoorzitterschap van M. Poneelet, voorzitter. Bij naamafroeping worden de ver schillende ontwerpen aangenomen die in de voormiddagzitting werden behan- jdeld, evenals het (ontwerp waardoor dc lint rest voor achterstallige accijnsrech van Elisabethville op den kansel hoor de. Lord Balfour iof Budleygh, alge meen bestuurder der Standard Bank van Londen, is op 19 December te Elisa bethville aangekomen. Er ligt een ontwerp ter studie voior de inrichting van een Dierentuin in laatstgenoemde stad; men zou er gansch de fauna van Katanga verzame len. - Te Albertville werd op 20 Decem ber in liet Hotel des (Mille Colonnes een banket van 100 koeverten gegeven ter cere van den afscheid nemenden dis trictscommissaris, M. Caroli, aan wie in naam der ganscilïe bevolking een prachtig geschenk werd aangeboden. Op 14 "December werd le Elisa bethville oen pnotesta-ntsche tempel in gehuldigd. Tentoonstelling van Elisabethville Het inrichtingscomjtcit heeft zich go- noopt gezien, met bet oog -op het over weldigend succes der tentoonstelling, de plannen der Word's Fair te wijzigen. Men meende in die groote hall in duurzaam materiaal al de locale, Belgi sche en vreemde deelnemingen met af- geteekend handelskarakter te verzame len. Maar aangezien de Belgische deel neming alleen 2000 v.m. van die groote hall vereisebt, moest m-en naar eene nieuwe oplossing uitzien. Men vroeg dus aan de verschillende ten van 8 op 6 p.h. wordt gebracht-, regeeringen, die hunne deelneming had den toegezegd de Zuid-Afrikaarische Unie. beide Rhodesia's, Angola, enz. bij zondere paviljoenen op te richten. Van do Zuid-Afrikaansche Unie kreeg 'men reeds een gunstig antwoord en "mét jkcurd met 86 stemmen logen 65. de andere zijn de onderhandelingen op zitting, worrty geheven kwaart goeden weg. lyQOi 1 ure» De vertrouwenskwestie De motie van vertrouwen in de 'regee ring als conclusie van de interpellatie over economische crisis wordt goedge- Ds Commissie van het Bouwvak zet onver moeid hare werking voort. Volgende punten werden reeds afgewerkt De Pensioenkwestie Het Loonboekje De Familievergoeding De Werkrechterarad. enHandelsrechtbankon. Het Bouwbedrijf in de Openbare Werken en de Werken voor partikulieren. Dit laatste punt werd op meesterlijke wijze ingeleid door heer Theo Goethals, voorzitter der Vrije Gilde der Meester-Schilders, te Gent, en behandeld in verscheidene vergaderingen. Belangrijke wijzigingen worden voorgesteld en grondig besproken. Doze wijzigingen zullen binnen kort verschij nen in ons blad. |A1 de leden uit het Bouwvak zullen door lezing der voorgestelde wijzigingen kunnen opmaken welk nuttig werk de Commis sie van het Bouwvak verricht. In de laatste vergadering kwam de kwestie te berde vau detusschenkomst van het Arboids- opzicht bij het plaatsen van mekanieken en en motoren: Het was heer Jules De Buck, voorzitter der vereeniging der Meestars- Schrijnwerkers en Metsers te Gent, die op zich. genomen had het vraagstuk te ontleden. Volgende besluiten werden aangenomen 1. Dat de toelating of do weigering tot het plaatsen van macluenen van de willekeur van één persoon niet mag afhangen. II* Indien geen akkoord getroffen wordt tusschen het arbeidsopticht en den patroon, zal het geschil beslecht worden door eene commis. sie bestaande uit 2 vakmannen. Deze vakm&onen zouden personen zijn, bo- hoorende tot het beroep van den aanvrager en deel uitmaken van eene wettige erkende be roepsvereniging. Deze commissie zal een aan. vrager met raad en daad bijstaan. III. Wanneer de macMenen geplaatst of ia werking zijn, zal doze oommissie in dezelfdo voorwaarden optreden by allo conflicten dio zouden oprijzen nopeoo het verder gebruik, der mekanieken. [V. De aanvrager zou In het bezit moeten ge steld worden van een afschrift van hot verslag dat de plaatsing toelaat of weigert, of de wer king van het mekaniek stopzet. Binnen de acht dagea zal hij het recht hebben de opgegeven redenen Ie betwisten.

De Volksstem | 1931 | | pagina 1