26 Senators NOYERSQEH en DB Ö,ERCQ verdedigen de belangen der Denderstreek. Koude Spijzen en Voorgerechten In den Senaat Donderdag Feb, 1951 Het Indexcijfer KAMER OPRIJS: 27,00 FR- =5 XXXVII JAARGANG NUWliWER 47 Kukalrot, 9 «n 21, Aalsl. - Tel.foou 114. - DAGBL-AD - 2Q Cimticmen - Uitgovw J. Van Nuflal-Da G.ndl. Publiciteit buiten het Ariond, iAïf>^ Agentschap Hams, Adclf Maxitum 13,U Brwuel Buo d, Biahtlicu, H. Ne.torius Zon»p6,42Zonaf5.27 V. M. 4 L. K, 11 M MOYERSOEN. Mijn interpella tie heeft een tweeledig doel: ten eerste belrel'l zij de betreurenswaardige ge- yolgcn van liet gemis aan onderhoud van de. Dender; ten tweede betreft zij jnaatregelen die dienen genomen om een staking te vermijden. Dc exploitatie van de vaart Blaton- Ath en van de gekanaliseerde Dender Vvcrd in 1863 aan een maatschappij overgedragen. Twee jaar geleden, op 12 Februari 1029, tijdens, de bespreking van de bc- grooling van het ministerie van open bare werken en van de begrooling van buitengewone ontvangsten en uitgaven, heb ik gelegenheid gehad breedvoerig uit de weiden over den deerniswekken- den toestand van de rivier. Ik bepaal er mij toe ie herinneren dat de bezwaren waarover geklaagd wordt eenc. dubbele to-orzaak hebben: dc hoofd oorzaak is de slechte uitvoering der kanaliseering met sluisbeddingen van onvoldoenden diepgang; een huidi oorzaak: de nalatigheid der concessie- houdende maatschappij, die geen on derhoud doet, noch baggerwerken, niet tegenstaande de uitdrukkelijke bepaling in haar laslkohier. Het gevolg hiervan is dat. de water lijn, die in elke ruijmte tussehen twee sluizen 2m.l0 boven den grond der sluizen zou moeten zijn, slechts lm90 is, cn izel'fs torn die hoogte te bereiken gaat de concessiehoudende maatschap pij overal boven lret reglementair peil ""-"In talrijke omstandigheden doet zij het water in een ruimte tussehen tweo sluizen tijdelijk rijzen om een schip too te laten van de een sluis naar de an dere te gaan. De schepen van 300 ton kunnen bun -xcJIe lading niet meer nemen. Die toe sla nd is vol gevaar voor de scheep vaart en geeft aanleiding tot talrijke klaGhlon Bovendien heeft de verhooging van lvcl vvaleïpeil, tengevolge der slechte uit voering der kanalisatiewcrken en do buitengewone zorgeloosheid der vergun ninghoudende maatschappij, nadeelige gevolgen op landbouwgebied en heeft een werkelijke verarming van de streek veroorzaakt. Dc oevers van den Dender bieden thans een jammerlijk uitzicht. Honderden hectaren, die vroeger vette weiden waren, zijn veranderd in eclvte moerassen die. zelfs 's Zomers niet meer droog komen en waar het weide- gras plaats heeft gomaakt voor woeker planten of afzichtelijke bosenjes. 'J'wce jaar geleden heb ik aan den mi nister een volledig dossier ter Ivand ge- ileld. De heer Baels heeft mij twee zaken geantwoord vooreerst dat de verbete- ringswerken ontworpen voor den IDen- rier niet alleen een betere scheepvaart .tot gevolg zouden hebben, maar ook een gemakkelijker afvoer van het wassende water cn een betere drooglegging der gronden. Dat is juist, ik weet het, en ik betuig hiervoor al mijn erkentelijkheid aan do regeering. Dc heer Baels heeft verder geant woord dat, wat de waterlijn der rivier- vakken en het onderhoud der werken, r betreft de bevoegde dienst, den dag zelf van mijn tusschenkoimist, de onderrich ting had gekregen de hand eraan te houden dat de vergunninghoudende maatschappij haar verplichtingen zou nakomen. Ik twijfel er niet aan dat deze onder- iichtingen werden gegeven, maar ik kan teen proces-verbaal van onvermogen op maken, want zij werden in ieder geval biet uitgevoerd. De maatschappij heeft geen enkel gevolg gegeven aan de be dreigingen van het bestuur. Een nieuwe moeilijkheid heeft den toestand nog meer ingewikkeld ge maakt. De maatschappij geeft geen vol doening aan haar personeel, f De MINISTER. Uit onmacht. M. iMOYERSOEN. Inderdaad. Het personeel der miiaatschappij *'aagt bitter -over de ontoereikendheid oi wedden. Die klachten zijn niet on gegrond. Ook moeten de agenten der maatschappij een bijverdiensten vinden °m (e kunnen leven. Dat is een onge zonde toestand. Dat geeft aanleiding tot gnoole mis- wedenheid en bestendige bedreiging s.takistaking- cn ook tot werkelijke Een eerste werkstaking brak uit op.de ondoeltreffendheid van de baggering Mei 1929. Die staking duurde één'zijn zoowel te wijlen aan de natuurlij- week lang en eindigde slechts op 13 Mei ke omstandigheden der bevaarbaarheid na t.usschenkomst van den minister van der rivier als aan het gebrek van on openbare werken. Het personeel bekwam derhoud een verliooging van 125 frank pei; dciijkheid van haar houding zou opne men. (Rechts: Zeer goed!) M. DE BRUYN. Het besluit van den minister is ietwat onrustbarend. In geval van werkstaking dreigt hij maatregelen te treffen o.mi de werksta kers te vervangen. En toch daalt het Indexnummer mei ii5 punten te gelijk en wordt er vod? deze maand eenc daling van 21 puntert aangekondigd. Hot was maar toen het Indoxnumme? met 3 punten sleeg dat we seffens wis ten waar Abraham zijnen mostaard ging Zal do regeering de hand leenen aan halen. maand, waardoor het een minimumloon van 488 frank ontving. Weldra, vroegen het personeel en do Gij weet dat een gekanaliseerde ri- yier slechts aan de noodwendigheden der, vaart kan beantwoorden indien ze overal een voldoenden diepgang heeft, maatschappij een Toelage aan den Staat'daarenboven moet izij breed genoeg zijn om de maatschappij" in staat te stellen om toe te laten dat twee schepen elkan- de lioonen ie verhoogen. |der kruisen en daarenboven mogen de Op 16 Februari 1930 schorst het per-- [krommingen niet te kort zijn. soneel het werk gedurende vier en j Die voorwaarden staan in het laslko- twintig uur, ten einde te beraadslagen.'hier voorgeschreven, maar werden niet Dc onderhandelingen leidden tot geen'volgehouden. Het is bekend dat het on- uitslag. iderhoud ontoereikend is niet alleen in Een nieuwe staking moest losbreken'de bedding der rivier zelve maar ook in óp 8 Mei, maar zij werd verdaagd ten^ de voorgraoliten. Die diepgang is gevolge van een nieuwe tusschenkomst onvoldoende en zeodra grond geraakt van den minister. jwordt is de maatschappij verplicht de Zij brak echter tioch los op 25 Au- jwaterlijn, lc verhoogen of het vervoer- gustus, zonder voorafgaande kennisge- vermogen van het schip te verminderen ving en duurde tot den Donderdag. In tussehen kende de ministerraad len voordeele van het lagere personeel, een toelage van 150.000 fr. boe. Door die staking ondergingen de op den oever gevestigde industrieën groot derhouden worden.: ten nadeele van den schipper. Even ernstig is. het feit dat die ver hooging van de waterlijn de drainage mogelijkheden nadeelig beinvloédt, des te meer nog daar de grachten s-lecht. on nadeel. De bemiddeling van de regeering lveeft geen einde gesteld aan de moei lijkheden en wij staan eens, te meer aan den vooravond van een geschil. Op 5 Januari 1931, heeft het comi- feit van het syndikaat van het lagere vanal Die toestand doét zich voor Ath tot aan Dendermonde. Mijn diensten bes.tudeeren de a meene verbetering van den Dender. Men zou aan den Dender, te Aalst een diepgang van 600 ton moeten geven. personeel van het. kanaal Blaton-Alh'doch hiertoe is de verplaatsing der slui- en van den gokanaliseerden Dender een bericht openbaar gemaakt, waarbij wordt gevraagd dat het op gelijken voet zou worden gesteld als lvet persiorieel van den Slaat. De maatschappij verklaart dat het haar onmogelijk is voldoening te geven. Het perSoneel .meent, dat er geen ander zen noodzakelijk. Aldus, zou men stroomafwaarts be vrijd zijn van de oversl.roomingen en de toestand zou stroomopwaarts even eens verbeteren. Men moet stroomaf waarts beginnen, namelijk te Aalst en te Dendermonde. Ten slotte moeten de drainagevoor- middel bestaat dan de overname dioor jWaarden verbeterd worden. De waterlijn den Staat van de Dender en van de vaa-rt van sommige riviervakken moet met Blaton-Alh. 150 cm. verlaagd worden. Waarom leeft de maatschappij de! De interpellatie was gebillijkt door verplichtingen van haar contract niet de aankondiging van een werkstaking, na, en waarom weigert zij voldoening Ik ken de klachten van het personeel, te geven aan liaar personeel Zij zijn gegrond. De dagloonen zijn be- De ware oorzaak 'ligt in het feit laclielijk'. Nochtans gezien de arbefds- da' de vaartrechten niet toereikend zijn voorwaarden, mag het personeel zich om haar toe te laten de uitgaven te be- niet vergelijken met het personeel der. kosligen die zij normaal zou moeten op bevaarbare slaatswaterwegen, want het zich nemen. ibeschikt over een woning met bijhoo- M. Jcs. DE CLERCQ. Maar die righeden. Het mag ook handel drijven, rechten zijn veel hooger dan op de an-! M. DE CLERCQ. Hel is ertoe ver dere rivieren. jplicht om te kunnen leven. M. MOYERSOEN. En die rechten' M. VAN CAENEGEM, min. van open zouden niet kunnen verhoogd worden!bare werken. De duur van werkelij- zouder gevaar te 1-oopen de scheepvaart jkefijken arbeid ia bovendien minder dan langs de boven-Schelde af te leiden voor het Staatspersoneel. Ook wenschen verschillende dezer ar beiders en agenten behoud van lvet sta tu quo. Een twaalftal klagen niet cn wel die welke een kleinen winsfgeven- den handel drijven. Deze toestand is abnormaal en onge zond. Er beslaan verschillende oplossingen, doch de Beste is de rationalisatie van de schoep va art. 'De Staat zou de exploitatie kunnen overnemen. De regeering is niet onver schillig gebleven tegenover dezen toe stand. Zij heeft in 1930 een êénige toe waar de tarieven veel lager zijn. Dat wordt trouwens verklaard in het jongste verslag van den beheerraad. De maatschappij heeft aan den Staaf gevraagd zijn vaartrechten op de Schel de te verhoogen, ik meen zelfs dat zij den Staat gedagvaard heeft wegens on eerlijke mededinging. De regeering weigert gehoor te geven aan dien eisch om geen afbreuk te doen aan het verkeer op Antwerpen ten gun ste van mededingende havens uit het buitenland. Er is slechts één imiiddel oni in dien toestand te voorzien de concessie in lage verleend van 150.000 frank om het le trekken, hetzjj na een rechtvaardige loon van 50 F.h. te verhoogen. Zij is be- transactie oT, zoo de transactie tot niets jroid nieuwe voorschotten toe te staai\ lèidt, door een beslissing van den reclr- mits interest, betaalbaar vanaf Janua- ler. de maatschappij die een werkstaking zoekl uit te lokken Zult gij de sluis wachters en bruggendraaiers doen ver vangen door soldaten £>e MINISTER. Het personeel van den Slaat volstaat. |Mi. DE BRÜYN. Weet gij wat dit personeel verdient Een kantonnier verdient 6,274 frank per jaar, een brug- gendraaier 5.640 frank, een sluiswach ter 5.650 frank. De hulsvesting heeft een -huurwaarde van ten hoogste 15D frank per maand. Misschien zijn er een paar die een goede handelszaak exploi- teeren. De MINISTER. Er zijn er elf. M. DE BRUYN. Sedert de crisis gaan hun zaken niet meer goed. Naast den toestand van het personeel is er nog "de toestand van de nijverheid. Herhaaldelijk vragen de nijveraars van. Aalst dat wij zouden tussehen beide ko men omdat de toestand onmogelijk wordt voor de scheepvaart. De schepen kunnen niet weg en moeien een omweg maken over de Schelde, hetgeen heel wat extra-kosten meebrengt. Bovendien onderhoudt de maatschappij de dijken niet meer. Welnu, op de wegen langs heen den Dender is het verkeer, zeer, druk. M. Jos:. DE GLERCQ. Er zijn jaag paden die slechts 1 imj. 50 breed zijn. M. DE BRUYN. Tussehen Erembo degem en Denderleeuw ia de weg een echt gevaar voor dezen die zich naar hun werk begeven. Vermits do minister do gegrondheid van de klachten van het personeel et- kenf, moet de maatschappij uit haar rechten worden ontzet cn dient er een rechtgcdxng ingespannen. M. Jos. DE CLERCQ. Het geldt een wederz'ijdsche overeenkomst, M. DE BRUYN. Ik vraag dat gij van uw gebaar aoudt afzien. Het per soneel heeft blijken van goeden wil ge geven. De MINISTER. Wat wilt gij doen? JM. HlCGUET» Daal het gerecht uitspraak doen. M. DE BRUYN. Ontzet de maat schappij, die het laslkohier niet na leeft. Ik vraag dat gij dezen maatregel zoudt treffen. M. Jos. DE CLERCQ. Ik steun de opmerkingen van den hoer Moyorsoen cn ik dring aan opdat de minister zijn toevlucht neme tol de .gemeenrechtelij ke middelen. Het geldt een concessie. De maatschappij moet het laslkohier naleven. Welnu, sedert twintig of vijf- en-twintig jaar w.orden de hoofdaakelij ke bepalingen niet meer in acht geno men. Derhalve volstaat het zich te wen den tot de rechtbanken die niet zullen aarzelen fiet contract te verbreken en de maatschappij vervallen te verklaren. Derhalve is de toestand zeer eenvoudig. De regeering moet. gebruik maken van de middelen waarover zij beschikt. De VOORZITTER, r- Het incident is gesloten. Laat ons nu hopen dat, als 56 artike len eenc daling van 50 punten op 4' maanden aanduiden, de menschen toch den afslag al was hot maar iop een van clie 56 artikelen zullen gewaar worden. We kunnen toch niet alleen voort met» den alslag van het verkensvleesch, Het van De Staat beschikt over alle middelen en oisclit de nietigverklaring van de concessie wegens het niet-naleven derjeen private maatschappij niet kan dek- voorwaarden in de overeenkomst be-!ken. Waar zouden wij heengaan indien paaid, en namelijk het gemis aan onder- men dezen weg moest opgaan houd. Deze oplossing kan een zekeren! Ik ben overtuigd dat er slechts één tijd uitblijven, maar intussc-henlijd ipratische oplossing is en wel het over dring ik er op aan dat de regeering de meunen van de concessie moeten intrek noodige maatregelen zou nemen om het -ken. De onderhandelingen met liet oog verkeer op den Dender le verzekeren in hierop zijn van zeer kieschen aard. De rti 1931. Kan de regeering meer doen? spreekt vanzelf dat zij het tekort geval het personeeel het- werk staakt. De staking is tegen Zaterdag aanstaan de aangekondigd. Wij kunnen er niet in toestemmen dat de scheepvaart on- derbr/oke worde. Mi. VAN CAENEGEM, minister maatschappij zou een behoorlijk aanbod moeten doen. Wij weten dat het personeel onder dezen toestand lijdt omdat de maat schappij hardnekkig blijft. Het syndi- van kaat dreigt met werkstaking. In werke- openbare werken. De twee voorwer- lijTShsId is het niet de maatschappij pen van interpellatie, hoewel verschil- maar wel de regeering die wordt he lend, spruiten uit eenzelfde oorzaak, nl. jdreigd want. de maatschappij staal on- de onmacht der maatschappij. jverschillig daar tegenover. Zij ziet naar De heer Moyersoen heeft gezegd dat geen maatregelen uit. 'Breekt er een de gevolgen uit gebrek van onderhoud werkstaking uit, dan zal de regeering betreurenswaardig zijn voor de scheep- de voortzetting van den dienst verze- en zij zal u antwoorden dat dc kost-eo vaart evenals voor den landbouw. 'keren. En zij zal beroep doen op de Ivan, het huishouden slechts met 'n cen-= De moeilijkheid der scheepvaart; enjmaalschappij opdat zij de yerailtwoor-[tiern verminderd zijn4 Het gewoon indexcijfer met 21 punten gedaald. Hot- gewoon indexcijfer bedroeg op .15 Februari 825 voor geheel het Rijk tegen 846 op 15 Januari. De stabilisatie bedroeg 104,7 in Fe bruari tegen .107.2 in Januari. Gew. ind, Stab. ind. Antwerpen en omgeving 854 Brussel en omgeving Gent en omgeving Luik en K>mgeving Provincie Antwerpen Prov. Brabant West-Vla andereni Oost-Vlaand eren. Henegouwen Luik Limburg Luxemburg Namen De ineenstorting van het index-nummei, Het. is om er niet meer uit wijs to worden. Raadpleegt nu welke huisvrouw ook 854 ro2,i 87 U ,105.1 .789 99.6 808 )103,3 834 103.7 830 104.1 811 104.0 800 102,4 846 104.2 810 104,0 825 107.6 842 106,1 827 106.5 Zitting van Dinsdag 24 Feb'uarl De zitting vnsgt aan 6m 2 ure, onder voor zitterschap van M. Gocq. De incidenten van Dixsntuide De bespreking wordt voortg-zet der inter- sellatie van don heer Debeuekelaere tot den leer minister van Justitie en tot den heer minister van binnenlandsche zaken en volks gezondheid over hunne houding tegenover de jongst vlaamsche bedevaart naar den Yzer, over de talrijke incidenten die zich voordeden door toedoen van vliegers en cn» rechtmatig optreden der gendarmerie en de maatregelen die dienen genomen te worden om daaraan een einde te stellen. M. VROOME, lib. beknibbelt de inrichting der bedevaarten die een al te onvaderlandsch karakter dragen. Hij herinnert de incidenten en zegt dat er te Diksmuido voorzeker ook veel goede Vla mingen waren, doch ook activisten buiten de goede gevoelens uit. Spreker wordt voortdurend onderbroken. M. DE JAEGHER zegt op zijne beurt dat gansch Vlaanderen te Diksmuido vertegen woordigd is, dooh hij hekelt ook de uitbuiting door de fronters. (Geroep bij de Vlaamsche Nationalisten Platbroek) M. COCQ traoht te vergeefs de stilte te herstellen en doet een beroep op de bezadig- heid der Kamerleden. M. JANSON. minister, van rechtswezen, erkent dat eronder de 70.000 bedevaarders te Diksmuide veel goede Vlamingen waren.Er waren Belgische vlaggen en Vlaamsche vlaggen met de Belgische klearen omstrikt. Men moet de Vlaamsche vlag niet tegenover de Belgische plaatsen. Voor den oorlog wapperden belden zijde aan zijde. Het was echter noodzakelijk zekere maat» regelen te nemen. Geroep bij de Vlaamsche Nationalisten; Gelijk in Italië M. JANSON. Gelukkig voor u dat wij hier niet in Italië zijn I De minister zegt niet te kunnen dulden dat vreemden zich met onze zaken komen aioeien Hij beJoelt hier het verbod van het land aan den Nederlander Simon, Voor v/at de rechterlijke gevolgen der in- oidenten aangaat heeft de minister zich niet uit te spreken. Noch de Senaat, noch de Kamer hebben da vonnissen der rechtbanken te beoordeelen. M. HUYSMANS socialist, betreurt het dat san M. Simon werd ontzegd in het land te komen. Hij heeft veel diensten bewezen aan de Vlaamseh^zaak. Spreker protesteert tegen de brutaliteit van de gendarmen. Al de rest is volgens hem kiespar&de. M. Huysmans beweert dat de rechterzijde en de fronters in den grond 't akkoord zijn. M. DE BEUCKELAERE zegt dat de mini ster op de interpellatie niet heeft geantwoord Wat hij zou willen is de feitelijke zienswijze der regeering in deze zaak. Hij steekt verder den draak met de beweringen van da heeren Vrooms en Dejaeghere, M. DE BACKER. Het zijn komediespeler*. M. DE JAEGHERE, Leg eerst uw hand op uw hoofd. M. LEUR1DAN.— Het Zijn beschaamde Vlamingen 1 M. DE BEUCKELAERE herhaalt dat hij nog immer het klare antwoord afwacht der regeering. De bedevaart zal in Augustus opnieuw plaats hebben met of zonder de gendarmen. Wij zullen ons desnoods zelf beschermen, zegt spreker; Het incident is gesloten. Andere interpellaties De Kamer of de eenlge leden die nog overblijven, aanhoort nog de interpellatie van den heer Hermans tot de regeering,"over de schennis van artikel VI der wapenstil 8taudsovereenkomst van 11 November 1918 van artikel 212 van het verdrag van Ver sailles, mitsgaders de toepassing van de ont- ruiming-samnestio van Coblenz (5 October 1929) vervat in hel Youngplan Alsook deze van den heer Piérard tot den heer minister van wetenschappen en kunsten en tot den heer minister van Financiën «over don toestand waarin het neolitisoh station van Spienne, dat deel uitmaakt van het Staatsdomein, gelaten wordt De zitting wordt geheven om 6 u 30. TE VERKRIJGEN TEN BUREELE DEZER Het Prachtig Fransch Boek voor het bereiden van MET MEER DAN 200 GEKLEURDE MODELLEN

De Volksstem | 1931 | | pagina 1