O. JL. Vrouw, Onbevlekt ter eere Bijvoegsel aan DE VOLKSS TEM van 15 Maart 1931 Lourdes de Mirakelstad Lourdes voor en na de Verschijningen aan Bernadeite Een reis naar Lourdes Lourdes stad van Mysterie Lourdes. De plechtigheden Iedere maal dat, ik Lourdes moet verlaten, is het mij als een smartvolle uitrukken van levendige en diep-inge- drongen wortels. Mijn harte, lang nadien nog lijdt er onder, gekwetst en als verloren. Ik draag in mijn ziel op gesloten liet heimwee naar het Heiligdom en het vurig verlangen mij over de te lange afwezigheid trachten te troosten, met om mij heen, uit te jubelen, de schoonheid, de goedheid de mirakuleuze macht van de Goede Maagd, 'k Wou, bij ontelbare anderen, doen opwekken herinne ringen, waarvan ik nog de beeldrijke verrukking bewaar, opdat hun heerlijkheid niet vervliege als deze te fijne geuren, door de alledaagsche levenswinden verspreid. En 'k verzucht met gretig verlangen, naar den terug keer, telken jave, bij de Massabiellerots, om, vol geeste lijke ontroering, kinderlijk vreugdevol, mijn Hemelsche Moeder, nogmaals, daar aan te bieden, mijn denken, mijn leven. Mochten die vreugde, deze zekeiheid dat ieder bezoek aan de Genade-Rots ons telkens dichter naar de Hemel sche vreugde brengt, weerklank vinden bij al mijn me- demenschen, één ontluiken der liefde in ons duurbaar Vlaanderen Jean Maury. Sedert tientallen jarenis de geheele wereld met Lourdes ingenomen, daar de Mariastad de samen komst is der pelgrimskomend uit alle beschaafde landen. AL.irnt men, betreffende de bovennatuurlij ke gebeurtenissen, die nog ontrollen in de Mirakel stadverkondigt, zal immer een overgroot aantal personen liefde- en dankvol belang medebrengen. Een getuige der onvergeeflijke ceremonieën, wel ke in d,e bevoorrechte stad der Pyreneeën met immer nicer godsdienstig enthousiasm meegeleefd worden, geeft ons dc zalige impressie's die er ieder jaar zijn hart en ziel ontvlammen. Ilij wil, zegt hij, Maria en Lourdes, een tolk van dankbaarheid, bewondering en liefde brengen. Als mede is hij, voor dezen, die wenschen zich naar Lourdes te begeveneen voorlichtende leider en zijn beschrijvingen, zijn indrukken wezen voor de genen welke reeds een Bedevaart naar Lourdes moeiden medemaken, een goeddoende en nog dieper indringende herinnering aan de gebenedijde uren, welke zij in het Heiligdom van O. L. Vrouw door brachten, (Red.) Een 70-tal jaar geleden, was Lourdes slechts een veel al onbekend stadje, in een Pyreneeën-vallei gelegen. Misschien wel gewaardigden enkele Cosmopoliete bad gasten (die de in het omliggende gelegen warm-water- staties bezochten) er soms éen korte stilstand te maken. Niets, waarlijk, trok bijzonderlijk op haar de aan dacht der reizende wereld, daar gelaten haar heerlijke ligging midden een kader van wondervolle bergen. Sedert dit tijdstip, welke gansolie en, op zich zelf be schouwd, reeds wondervolle ommekeer Daar, waar voordien enkel een steile rots wag, verheft zich, sedert jaren, een prachtige basiliek, rijkelijk ver sierd en welke de universeele godsvrucht deed op bouwen. In bijna alle kwartieren der stad, rijzen talrijke en ruime hotels, inet g-ansch modern eonfort, en veelvuldige magazijnen, die de meesten, enkel godvruchtige herinne ringen en godsdienstige voorwerpen te koop stellen. En altijd talrijker, komen de bedevaarten toege stroomd uit alle deelen der wereld. Rijken en armen, geleerden en ongeleerden, maohti- gen en zwakken, in éénzelfde betrouwen op de Heilige Maagd, verdringen er zich, om zoo te zeggen, gedurende een groot deel van het jaar. Daarin ligt het tastbaar bewijs, dat, zoowel in de ne derigste hut als in de weelderigste woonst van den rijke, in het kleinste der gehuchten als in de grootste stad, men Kiert lang het Heiligdom der Grot van Massabielle tent. Naar haar zijn gericht de smeekende blikken van een groot deel van 't lijdend mensdhdom. Meer dan 1.000.000 personen kwamen te Lourdes Mn, in 1930, pei spoor. En hoeveel duizenden bezoekers per auto, per rijtuig, per fiets of te voet IVat was dan toch gebeurd in dien hoek van Frankrijk, °m een zulkdanige verandering en zoo een sterke aan- hekkingskracht te rechtvaardigen. Is het noodig u hier de heel eenvoudige, en toch god delijke gesdhiedenis der Verschijningen nogmaals te geven 1858. o. L. Vrouw, de gedaante aannemend van een Dag meisje, symbol der onschuld en der zuiverheid, ver bet den Hemel en kwam Haar Maagdelijke voeten op e rotsen van Lourdes zetten. Daar omgeven door den uister van den Thabor, verscheen Zij, tot 18 maal toe, aan een eenvoudig en arm meisje uit het volk, belovend ct geluk, niet in deze wereld, doch in het andere, het eeuwige. tijdens een dezer Verschijningen, openbaarde Zij aan einadette, na een blik van Hemelsche erkentelijkheid aar de eeuwige hoogten te hebben gericht «Ik ben de ri evlekte Ontvangenis 't Was een bekrachtiging, °"r den Hemel van het dogma door Paus Pius IX., en- e Jaren voordien uitgeroepen. Wie wil ze niet medemaken, doorheen Frankrijk, heï schoon natuurkind, dat men bewonderen kan, zelfs bij vluchtigen doortocht, als l'enfant gaté door den Schepper bedeeld. Tot aan Parijs, en zelfs nog verder op, verschilt de landbouwstreek niet of weinig van de onze. Maar, zoo haast wij de hoofdstad, eenige lOtallen mijlen, voorbij zijn, vertoont de plantengroei zich weeldiger. Hier rijpt de wijngaard in vollen grond; daar vertonnen de akkers nog, in de stralende zonne, de overblijfsels van een bui- tengewonen oogst. En bloemen, die wij te bewonderen krijgen, langsheen den weg Wat ons oog treft, zijn de groote Italiaansche populieren, prachtig in hun grillige ontwikkeling, naar den hemel hun smaakvolle toppen verheffend. Zeker, wij vinden niet overal en altijd den zelfden grondrijkdom en, over Bordeaux, zijn de «landes» heel zeker niet aantrekkelijk in hun min of meer durende eentonigheid. Doch, eens dit deel van den Fransohen bodem Verlaten, min begunstigd dan de andere, herbegint de natuuraan- trekkelijkheid, om bijna niet meer op te houden tot aan Lourdes. Maar, boven dit bewonderend gevoel van natuur schoon, stijgt, bij het naderen van Lourdes, van af Bor deaux, een godsdienstig verlangen bij de gebenedijde grot te wezen. «We naderen De harten kloppen sneller. De hoofden steken buiten, rechts, naar Lourdes uit en de grot. En plots, tussdhen de bergspalten, rijst, als een witte pijl, de Basiliek op, en in dreunende, overmachtige vervoering, breekt het los «Te Lourdes, op de bergen... Ave, Ave, Maria Tranen blinken m de oogen. De trein kucht in moeiza mer klimmen. Onweerstaanbaar blijven de oogen vastge- vezen op het overheerlijke panorama, waarin midden, als een zeilsteen, de driedubbele kerk oprijst, en waar, die per beneden, de grot ligt, met het wit stipje van het Maria-Beeld... Volk drumt daar samen. Zakdoeken wuiven. Geestdrift trilt. OnvergeeflijkEen laat ste dringend herhaald, uitbundig gejubeld V Ave, Ave... Maria... en wij zijn er... Onze Lieve Vrouw van Lourdes, dank Wij hebben niet de pretentie, in deze enkele lijnen, ter glorie van het Lourdes van den Godsdienst neergeschre ven, in detail, de groote gebeurtenissen weer te geven, waardoor het lieve Pyreneeën-stadje zoo hoog en tevens zoo innig ons diep-geloovig harte kloppen doet, die van Lourdes maken de grootste en verhevenste bedevaart plaats ter wereld. Lourdes, de uiterste, hoop van het men- schelijk lijden, de plaats, wier naam, voor de geloovigen omstraald wordt in hoogwaardigen eerbied en, voor de ongeloovigen, een mysterie daarstelt, dat de valsche rede neeringen van hun opdringende filosofie sterk wankelen doet. Zi.) moeten zich buigen voor de zoo sterke kracht van Geloof en van Hoop, welke aan de Maria-stad een bijzondere waardigheid schenkt. Evenals men bevend buigt voor de geduchte mysteries van het Boven-Aardsche den Dood, de Eeuwigheid, de Oneindigheid, deze werkelijkheden, welke ons flauw ver stand niet bij machte is te kennen, noch zelfs duidelijk te bevroeden, zoo moet men, met geluk en erkentelijkheid, zich buigen voor liet Mysterie der Smarten-bevrijding, welke Lom-des voor ons daarstelt, en wier uitstraling, ver buiten alle grenzen uitspreidt. Te Lourdes is vereenigd al het heerlijke al het diepe, al het grootsche in een synthesis van hetgeen den mensch aan zijn God verbindt het Geloof, de Hoop, de Liefde. Wat wij daar zien en gevoelen Is meer dan een ge- loofsakte een kreet van kinderlijke teederlieid, een tril lend refrein van dankbaarheid tot Jezus en Zijn Onbe vlekte Moeder, een kreet, een refrein, immer verduizénd- voudigd, bij elke solemniteit, bij en om de gezegen de Grot. Die Grot, door kaarsen zwartgebrand, en schooner dan een Aardsch paleis, is den Bedevaarder als de ingang van het Hemelsch Paradijs en verschaft hem telkenmale de zachtste ind nikken, de diepdoordringendste, en die immer bijblijven, als een versterking op den volgenden levensweg De Grot Een vlekje der wereld, waarop de Maagdelijke Voet van Maria zidh heeft geplaatst; een hoekje van de aarde, door den Hemel bezocht en welke altijd door dat bezoek zal begeurd blijven En immer vloeit het. water, door Gods genade uit de Grot ontsproten, vult de baden waarin de zieken hun lij den doopen, verduldig aan anderen leerend de oneindige hoop op Godes Liefde en Barmhartigheid. Het, zingt daar, aan de Grot, als een gedurig dank- en vreugdelied, O. L. Vrouwe ter eere. Elk der honderden kaarsvlamme- kens schijnt een stem te wezen, wen allen zich mengen, bij het gemurmel van 't vliedende Gave-water, tot één hymne, Maria ten groet. En het Beeld O de eerste oogopslag, die eerste, die pe indruk van de Onbevlekte Ontvangene, daar in de i donkere smoorzwarte rotsholte. De yoeten schijnen maar eventjes den rotswand te rakenhet heele wezen reikt In hemelstij gende beweging opwaarts, lelieblank. De oogen in extatische beschouwing verlorende handen stil smee- kend opgeheven; den blauwen sluier, vreedzaam neerslie- rend, terwijl het hoofd omkranst staat, met een nimbus «Je suis l'Immaculée Conception en aan den voet het zelfde, waarmede O. L. Vr. aan Bernadette in deze Mas sabiellerots, in het dialekt der streek, Tiaar Naam bekend maakte. Wij vergeten de niet zeer sohoone beeldhouw- structuur, om enkel, als in een droom, te raden welke de verschijning moet geweest zijn «de la belle Dame aan het nederig hei/clersmeisje. Lourdes is het middenpunt van het menschdom gewor den; men hoort er alle talen spreken- men ontmoet er al de kleederdraahtenmen ziet er al de vlaggen, broeder lijk nevens mekaar wapperen. Duizenden harten, vijftig volkeren roepen als met één ontzaglijke stem het Konin- ginneschap van Maria uit. Haar wondere mirakelen. Haar moederlijke goedheid, in het internationaal gewor den lied van «Ave, Maria Men gevoelt zich daar zoo dicht bij de machtige, de goedertierene Maagd. Ma ria wordt daar gehukligd door stoeten, zooals er nooit voor een vorst op aarde zullen ingericht worden millioe- nen onderdanen smeeken Haar bijstand af en juichen Haar toe met donderende hosanna's in al de talen dei- wereld. Bij het afstappen van den trein, te Lourdes, voelt de Bedevaarder zich onweerstaanbaar meegevoerd door den maalstroom, die de menigte naar het heiligdom drijft. Hij heeft maar één verlangen meer knielen op den grond, zijn lippen drukken tegen de rots, geheiligd door, de tegenwoordigheid, der Moeder Gods, zonder zich te bekommeren om vermoeinis, natuurlijk gevolg eener lan ge reis. En niet alleen om zich-zelf komen, met duizenden, de pelgrims naar Lourdes, dodh ook, en meestal om de hulp van Maria, Troosteres en Moeder, in te roepen voor de lijdenden, welke de Bedevaarten vergezellen. Over hen zweeft het gebed als een weldoende en hoopvolle adem. De blik der ongelukkigen krijgt een teedere uit drukking, liun hart jaagt sneller bij de gedachte aan den troost, die hun hier te wachten staat. Geen de min ste klacht, geen kreet van wanhoop, ongeduld of opstand. Vol betrouwen, gelaten, dragen de eene hun lijden op voor de andere. De treurige stoet dringt door de menigte, die de arme zieken met liefde aanschouwt. Men hoopt wel dat een zeker getal hunner, gezond van uit Lourdes de terugreis zal ondernemen. Wie zal het zijn Geheim God alleen weet het, Die het reeds heeft beslist. De treffendste ceremonie, te Lourdes, is zonder twij fel, de namiddagprocessie. Dan Worden al de zieken, deze op zijn berrie, de andere in zijn karreken, gebracht, op zij langsheen de breede laan, voor de Basiliek, waar Kristus zal voorbijtrekken. Evenals in Galilea en in Ju- Idea het volk opeendrong bij den Heiland, zoo ook, te Lourdes, is de toeloop overgroot op de Esplanade bij de H. Sacramentsprocessie een opperste smeekbede om redding, de triomftocht van aller Koning. En de geest, van rotsvast geloof, die waait, over die trossen van men- sdhenkoppen, in en rondom die groote arena, die opstijgt in eenparigen zang en gebed, die straalt uit de wezens dei- honderden zieke, grijpt u aan, adembeklemmend, doet een siddering varen door het hart... En luider wordt elke béde van den smeekenden pries ter herhaald een dwingende vraag, de eisehende klem om genezing... Alles is gedaan... Doch, diep in ons, blijft de onvergeeflijke indruk van een andere wereld, die dé echte is... En 's avonds is de aanblik der Basiliek en van de omliggende plaatsen waarlijk tooverachtêg het licht, dat alles omvat, die stroom van vuur dat van de hooge spits der bovenkerk tot. aan den voet afrolt en ommedoul en overal in duizenden dansende kaarslichten voortvloeit! Een licht, van laaiende liefde, wen indrukwekkend, de roe^i, onophoudend gegeven, onophoudend hernomen wordt, en tot Maria opklimt: Ave, Ave, Ave, Maria Welke vreugde vervult de ziel, welke zalige siddering- doorwerkt ons gansche lichaam, wanneer die klimmende opwelling van liefde besluit tot een alles overweldigend eenstemmig Credo Ja, Maria, wij gelooven... ja, wij hopen op Uw alver mogende tusschenkomst,.... ja, met verscheidene duizen den zullen wij, dees jaar (in Mei, of in Juli, of 'in Oogst a.smet de Diocesane Bedevaart van het Bisdom Gent V komen smeeken, U loven, V hulde brengen, Gezegend door den Hemel, Lourdes de Geneesster, wees gezegend door de menschen wijl, de eeuwen door, over uwe boetedoende menigten, stralende dagen heen- glijden en nachten, door uwe processies verheerlijkt, on der het symbool van het lichtend teeken van het Kruis op den Ger. nieuwe ster, door haar zaligmakenden vorm, Lourdes aan de reizigers wijzend, evenals, eertijds, een andere hemelster Betideem 'de Drie Koningen aanwees... En, wen ik mijn laatste regelen neerschrijf, juicht mijn trillend hart reeds toe al die meevoelende pelgrims, (die smeekende macht om honderden zieken, welke, te Lourdes, met mij, Maria, dees jaar, zullen te voet gallen, te Lourdes het mirakeloord, het heiligdom van het bovennatuurlijke, liet portaal van 't hemelsch paradijs. Jean Maury,, te.

De Volksstem | 1931 | | pagina 3