20 H. Is" en PlecliSiga ConwiB Beschouwingen over de Krisis en de deszelfs oorzaken Vrijdag Maart 1951 Voor het Beroepshof van Gent Be Meisjes tot zestien jaar schoolplichtig Heiligschennende Diefstal te Ninove Moord te Denderleeuw KERKBOEKEN PATERNOSTERS BEELDEKENS Karkslraat, 9 en 21, Aelsl. XXXVII JAARGANG NUMIYieR 65 Teleloon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-D» Qendi. Publiciteit buiten het flrrond. AALST Agentschap Havas, Adolf SVIaxlaan 13, te Brussel fgSLA ^3®6i©SB8EB WERKGEVERS Rue de Richelieu, Parijs Bank Bullding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. H-Joachim Zonop5,57Zonal6,01 E. K. 27 V. M. 2 Verlangt gij, In heel voordeelige voorwaarden, de reis naar ROME, dees jaar mede te maken Vraagt dan onmiddellijk een prospec tus, ten bureele van «De Volksstem», Kerkstraat 9-21 te Aalst. Eenige ge legenheid, aan prijs van 1476 Belg fr. Wordt hel wetsvoorstel in kwestie wet, dan izullen de meisjes, eens dat zij t'ot hun veertien jaar regelmatig de lagere s.cïïool hebben bezocht verplicht worden van hun veertiende tot hun zestiende jaar nog de school te blijven bijwonen gedurende ten 'miinste tien uren per week. Van veertien tot zestien jaar zullen Het doodelrjk spoorwegongeluk aan den onbewaakten overweg te Erpe Tn de Kamerzitting van 22 Januari 11. werden op het bureel der Kamer twee wetsvoorstellen neergelegd, on- dfcdteqkeiid door 'kamerleden van de drie voornaamste partijen, waarvan ir.ag worden gezegd, dat ze werkelijk op - tijd ko>m<en. Het eerste wetsvoorstel wijzigt som mige bepalingen van de'wét op het la ger onderwijsi voor wat de meisjes be treft en het tweede voorstel is feitelijk het noodzakelijk gevolg van het eerste en wijzigt enkele bepalingen van de wet op den arbeid van vrouwen en kin deren. De redenen die het neerleggen van dözè wetsvoorstellen verrechtvaardigen worden opgegeven in de Memorie van Toerichting bij het WetsvoorsCel ge- yoegd en kunnen als volgt samengevat worden Waarom komen die beide wetsvoor stellen op hun tijd en wat houden ze zooal 'merkwaardigs in Ieder verstandig mensch weet, dat het nog niet volstaat voor een arbeider een hoog loon te verdienen, on^, in wel stand te leven. Het is een groote zaak het gewonnen loon goed te besteden, 't is te zoggen, dat het van het aller- ■groolsté belang is, dat moeder de vrouw, die het huishouden te beredde ren heeft, haar zaken goed regelt en schikt. Immers imienschen, en er zijn er izoo, giij en ik, wij kennen er, die zelfs met het grootste denkbaar inkomen voor een arbeidersgezin nog niet zouden toekomen. Maar om een huishouden te beredde ren, en ordelijk te besturen, moet men ér wat van kennen, men moet het an-' ders gezegd, loeren. Wie huishouden heeft geleerd, wie verstand heeft van zuinig en toch sma kelijk spijizen te bereiden en overschot jes aan te wenden, wie op t.ijd en stond waakt, op het verstelwerk aan boven- 'en onderkleer;en, zal een aardig som metje uitsparen, daar waar anderen, die van huishouden nooit de eerste let ter hebben gehoord, ongehoord veel geld zullen verkwisten. Tn de tijden die we thans beleven, waar alles schijnt berekend, op veel en spoedig gewin, waar vele ouders zich weinig schijnen te bekommeren om do ioekoemst van hun kinderen, maar veel meer belang hechten aan wat die kindéren hen onmiddellijk kunnen op brengen, gebeurt het al te veel, dat de kinderen, hier voornamelijk de meisjes niet eens tot in den vierden graad van het lager onderwijs geraken wan neer de schoolplicht ophoudt, dus wanneer hun meisjes veertien jaar zijn geworden. Daar er echter maar in den vierden tg'raad huishóudolijik 'onderwijs wordt gegeven, missen die kinderen, dus reeds hun eerste gelegenheid om wat onder richt Ic ontvangen, dat hun veel nut zou kunnen opleveren. Anderzijds wordt algemeen vastge si old, dat de inrichtingen van na- sehooTsch huishoudkundig onderwijs, die in vele sleden en dorpen bestaan lang niet genoeg, worden gevolgd. De redenen daarvan zijn te zoeken in de gemakzucht eerst en vooral van de meisjes zelf en ten tweede in het gem,'is aan verantwoordelijkheidsgevoel bij de ouders, die misschien het nut van die huishoudklassen aan het hoofd zien en dan ook hun kinderen maar la ten doen en hun zrn geven. Waar noch de meisje zelfs, die op -Veertien jarigen ouderdom de school bobben verlaten om meestendeels in de fabrieken en de werkhuizen terecht te komen, hun plicht tegenover zich zelf en hun toekomst niet schijnen willen te begrijpen, en de ouders al evenmin liet groote nut inzien, dat er Voor hun meisjes ligt in het volgen Van fiet huishoudkundig onderwijs na jj® jaren van den schoolplicht, is het oog&t noodig dat de wetgever ingrij- be en eens voor goed de verplichting °Pleggen komt. De huurhouder De Kerpel vrijgesproken Voor het beroepshof van Gent werd ze dus niet meer van 's morgens tot 'sj Woensdag het spoorwegongeluk van avonds naar, de school moéten gaan Erpe behandeld, dat destijds zooveel als vroeger, enkel nog tfen uren in de opschudding veroorzaakte in de streek week. !en dat wij toen breedvoerig hebben Tijdens die tien uren les. die ze die meegedeeld. Den avond van den 18 twee schooljaren in de lagere school ^VCaart 1930 kwamen de echtgenooten zullen krijgen, zal er niets anders £,c gutter Yan Erpe, per voituur liuis- meer gegeven worden dan lessen over vvaarts gereden uil Hofst.ade-bij- Aalst huishoudkunde en over alles wat met waar .zij Cen doopfeest hadden bijge- het beheer en bestuur van een houden in verhand slaat, huis- woond hij een hunner twaalf kin deren die aldaar gevestigd is. De huur houder De Kerpel voerde hen huis- Maar niet alle meisje zullen lot zes- waarts. Gekomen aan den onbewaakten tien jaar d,ie lessen moeten volgen. De overweg te Erpe, werd het gespan ver- meisjes die, wanneer ze hun veertiende rast door een trein. Het gespan werd jaar hebben bereikt, al de klassen van aan splinters geslagen en de beido cle lagere school hebben doorgemaakt, oudjes op den slag gedood. De koetsier dus ook den vierden graad, zullen van ontsnapte als bij lirjirakel aan den de schoolplicht kunnen ontslagen wor.- dood, doch liep niettemin verwondin- den wanneer ze vijftien jaar oud zijn, gen op waardoor hij thans nog onbe- maar dan moeten ze een diploma heb- kwam is te werken. De ongelukkige ben, ail's- bewijs dat ze met vrucht de huurhouder werd vopzonden 'voor de leergangen over huishoudkunde hebben boetstraffelijke rechtbank en vrijge gevolgd. De wet nu op den arbeid van vrou wen en kinderen bepaalt dat de kinde- sproke.n na bewogen debatten tusischen den prokureur des Konings en den ver dediger Mr Hemeleers-^Legrand. De twaalf kinderen van de slachtoffers ren slechts mogen aanvaard worden in waren naar de zitting gekomen om er fabrieken en werkhuizen wanneer, ze de vrijspraak te vragen van De Kerpel, ten volle veertien jaar oud zijn en ze een bewijs voorleggen van het school hoofd, dat ze hun lagere studiën heb ben voleindigd. Gezien de inhoud van het boven be sproken wetsvoorstel is maar redelijk dat die bepaling dan ook wordt ge- fout van het Spoorwegbeheer dat aan wijzigd en zoo stellen Kamerleden voor de machinisten niet het bevel wil ge- de wet op den arbeid van vrouwen en ven te fluiten aan de onbewaakte over- kinderen zoo te wijzigen, dat het aan wegen, waardoor alle verantwoorde- de meisjes van minder dan ize&tien jaar lijkheid zou vervallen, verboden wordt arbeid te verrichten in Na eene beraadslaging van een half fabrieken, werkhuizen, enz. ten ware uur, sprak het Hof eveneens de vrij ze-met hun diploma konden bewijzen spraak uit van den koetsier die ter dat ze op vijftienjarigen ouderdom zitting gekomen was in gezelschap van Daar de prokureur des Konings be roep had aangeteekend kwam de zaak voor de 4e Kamer, van het Beroepshof van Gent. Na het rekwisitoiiiülnx kwam de ver dediging aan de beurt en drukte op de ontslagen worden van de verplichting tot zestien jaar naar school te gaan, oim;dat tze de noodige kennis van huis houdkunde hebben opgedaan; De stad Ninove werd Woensdag mor- talrijke vrienden. Het ware te wenschen dat de machi nisten in het vervolg hevel kregen tc fluiten bij het voorbijrijden van onbe waakte overwegen. Dit kan zeer ge makkelijk gedaan wrordcn, vooral op kleine lijnen waar de treins niet snel ler rijden dan aan 40 kilometers per uur. Naar we vernomen hebben wordt er van sedert het ongeluk gefloten aan gen in opschudding gebracht door een den onbewaal!ltea overweg te Erpe, heiligschendende diefstal, gepleegd in de dekanale kerk. Toen do koster in den vroegen mor gen in de sakristij kwam, stelde hij vast dat de aldaar staande brandkas opengebroken was en dat de Heiligo Vaten er uit gestolen waren. Do gen darmen werden onmiddellijk verwittigd en de bevelhebber was reeds ten 6 ure ter plaatse voor het onderzoek. Het bleek dat de dieven, gekomen over het kerkhof, op een venster ge klauterd waren en vandaar het dak van de Sakristij bereikt hadden Daar li ad- den ze eene opening gemaakt langs- waar zij zich hadden laten afdalen. De brandkas werd open gepraamd en al het zilverwerk en andere kostbaarheden werden door. de schurken geroofd. De doch dit geschiedt op bijzonder initia tief der machinisten. Het spoorwegbe heer heeft tot nogtoe geen maatrege len getroffen. De mensch wil altijd nieuws... Daarom, koop jUW romans Inboek handel J. Van Nuffei-De Gendt Kerkstraat, 21, Aalst ASSISENHOF van O08T-VLAAN DEREN Heden verschijnt voor, het Hof J. De genaamde Jozef VAN IMPE, aar dewerker, oud 40 j., wonende te Den derleeuw, tibans aangehouden, wordt waarde van het gestolene wordt ge-[beschuldigd van: Dooding te hebben raamd tusschsn de 200.000 350.000 .gepleegd, met oogmerk om te dooden fr. Het is natuurlijk een zware slag op den persoon van Petrus D'Ozier, te voor de Eerw. iïéeren geestelijken. De gendarmen doen hun uiterste best om de daders van dien aanzienlij ken diefstal te ontdekken. Het Parket werd met de izauk in kennis gesteld. Denderleeuw, in den nacht van 14/15 October 1930. Beschuldigingsakte In gouden of zwarten druk TEN BUREELE DEZER KERKSTRAAT, 21, AALST Den 14 October 1930, had Petrus D'Ozier met Karei Staels bij wien hij inwoonde, te Tervueren geweckt. Zij waren samen terugkekeerd met den trein van 19 ure te Iddergem, Halt. Na geelen te hebben, gingen zij eerst het huis van Hubert Michiels, likeur- handelaar, gelegen •Landuitstraat n. 85 binnen. Het was dan rond 19 ure 30. Een gebuur, Théofiel Steppe, was daar aanwezig. Een weinig later, kwam aan geklaagde hen vervoegen. Aangeklaag de is overal gekend als een brutaal ke rel en een twistzoeker. Petrus D'Ozier integendeel waa door iedereen als een heel zachtmoedig Man, die met nie mand moeilijkheden had aanzien. Een woordenwisseling ontstond tus. schen Petrus D'Ozier en aangeklaagde over onbeduidende zaken. De vier man nen verlieten het huis Michiels rond D'O'z.ier en aangeklaagde begaven zich dan- naar, den winkel van Gustaaf Van der Straeten gelegen Landuitstraat, n. 105. Daar zat volk te kaarten in de keuken en de nieuw aangekomen traden ook de keuken binnen. Er werd geneven geschonken. Aangeklaagde was dronken en be dreigde eenieder, zoodat Gustaaf Van der Straeten bang werd en het ergst vermoedende leidde hij alleman buiten. Aan de deur begon Van Impe met zijne kamaraden te vechten. Hij nam Staels vast, deze kon door zijne makkers ver lost worden. Hij vluchtte met Van der Straeten in dezes huis. Bleven dus buiten aangeklaagde en de gebroeders d'Ozier. Bejamin D'Ozier vluchtte dwars door het veld en kwam later te- naar, zijn broeder zoekend. Hij vermoedde het ergste. Benjamin Di'Ozier wekte Staels en beiden gingen op zoek. Zij vonden het lijk van Petrus D'Ozier, in de Landuit- traat, op ongeveer vijftig meter van de woning van Hubert Michiels. Het lag in eenen grooten plas bloed nevens een hoop kalseidesteenen die ingselijks met bloed besmeurd waren. Het droeg vreeselïjke wonden aan het voorhoofd. Staels en Benjamin D'Ozier gingen on middellijk de gendarmerie verwittigen. Intusschentijd was aangeklaagde de herberg «Het Sport» te Iddergem. gehouden door vrouw Philemon ScTieirlynck, binnengetreden. Zekere Frans Sonck was 'daar aanwezig. Aan geklaagde ihad het aangezicht en de banden vol bloed. Hij fluisterde aan wrouw Scheirlinck's oor «Ik heb ge vochten. Er ligt eenen dood waarop vrouw Scfieirlinck zegde «Jefke, wat hebt' ge nu gedaan Aangeklaagde voegde "erbij 't Is Jolle Pier (bij naam van Petrus D'Ozjer), zeg dat ik geheel den avond in uwe herberg ge zeten heb Terwijl hij zoo sprak kwam aange- klaagdes vrouw binnen. Sonck betaalde een glas Bier voor aangeklaagde en eeif stuk chocolade voor dezes vrouw. Dan verlieten «zij alle drie de herberg. Op straat verklaarde opeens aange klaagde «Ik heb ginder eenen dood, of omvergestaken, en hij ligt ginder, zulle». Zijne vrouw vroeg om naar huis te gaan, maar. hij antwoordde dat hij wilde gaan zien en dat zijne vrouw moest medegaan. Sonck. vergezelde hen denkende dat het niet waar was dat er, iemand dood lag. Toen zij de plaats bereikten van de misdaad was de gendarmerie reeds daar aangekomen. Aangeklaagde werd aangehouden. Hij loochende eerst alle plichtigheid ,en beweerde dat hij noch geslagen, noch gestoken had. Later wilde hij doen gelooven dat hij eerst aangevallen was geweest, en onmiddellijk na het vertrek van Van der Straetons winkel een vuistslag had gekregen. Eindelijk ver telde bij dat het Benjatmjin D'Ozier was die met een steen op zijn eigen broe der geslagen had. Aangeklaagde's mes werd nevens het lijk teruggevonden. Het was in twee stukken gebroken. Het hecht, waaraan bloed kleefde, lag tusschen de kalseide sleenen. Het lemer daarnevens, op den grond. Aangeklaagde erkent dit mes als hem toebehoorende, maar beweert dat hij het verloren, heeft in het huis van Van der Straeten. Het lijk van Petrus D'Ozier droeg niet min dan twintig messteken op het aangezicht. Deze wonden, door hun groot getal, en het overvloedig bloed verlies die zij lïehben voortgebracht waren voldoende om den dood te ver oorzaken. Geheel het lichaam van het slachtoffer was zoo goed als uitge bloed. De scrvedelstreek was erg gekneusd, bij'zonderlijk do linkerkant van hét voorhoofdbeen en geheel het linker wandbeen. Er bestonden ook talrijke spleetbreuken. JOe neusbeenderen en bovendeelen der bovenkaakbeendcren waren verbrijzeld. De diepe beenderen van den neus waren gansch vermor zeld. Aangeklaagde werd reeds veroor deeld uit hoofde van slagen en ook van; diefte. Zie vervolg der zitting 2 blad. EERSTE EN PLECHTIGE H. COM MUNIE. -Groote keus van kerkboeken en paternosters, aan zeer voordeelige 21 uur. Theoiïél Steppe trad dan zijne Pp'-izen biJ J- van NufTel-De Gendt, woning binnen, gelegen L-anduitstraatj (rechtover de St. IVlartinusherlO, Kor)> n. .95 en ging slapen, Staels, Petrnsislraat, n, 21, Aalst, De huidige crisis, welks gevolgen zich dag op dag meer en meer laat gevoelen en nijpender worden, is ontegensprekelijk een der scherpste die ooit beleefd werden. En wat meer is, hij is alomvattend, want niet een enkel land, niet eene nijverheid, geen handol, ambacht of be diening die gespaard is gebleven. De finanoieele wereld vooral wordt door dan heerschendoa -toestand het ergst geteisterd, in do verliezen welke do bankinrichtingen zoowel als do par- tikulioren langs dezen kant ondergaan, zijn onberekenbaar. Niet èén mensch, van n ij veraar tot werkman, dio aan de gevolgen van deze krisis niet lijden moet. Ook is 'tgeen wonder dat men 'tallen kanto onrust ontwaart en dat vele lieden met achterdocht de komende dagon tegomoet zien. Mon heeft een tijdperk beleefd van 10 jaar overvloed en rijkdom waarvan ieder om het meest genoten heoft. Aan rijkdommen opsta pelen, in plezier eu genot leven, gold verteeren zonder tellen, aan dit alles scheen geen einde te kunnen komen, doch helaas, het oude spreek woord Zoolang gaat de kruik te water tot ze breekt werd hier nogmaals bewaarheid. Vele te gemakkelijk verkregene rijkdommen zfjn verzwonden over plezier en genot mag voor velen een kruisje g egoven worden, en menige onder dezen dio hun gold als 'tware weggooiden, zien zich verplicht er thans heel zuinig mede om te springen. Alles is uiteengespat en ligt ten gronle. ge« broken cn vernietigd als een eenvoudig kaar tenhuisje. Maar hoe is 't mogelijk dat zulk iets zoo plotseling verandoren kan Hoe toch komt het dat een toestand, die scheen durend te /.allen zijn, ineens eene 'wending nemen kan die de donkerste vooruitzichten in het verschiet legt f Dit zijn vragen die men dagelijks hoort oppa- ren en over wolks beteekenis menigeen niet een klaar begrip heeft. Deze vragen in al hunno bastanddeolen nauwkeurig beantwoorden ware slechts mogo- lijk en dit zou ten andere niet het onderwerp moeten uitmaken van één enkel artikel van on» blad, maar menigvuldige keeren zou me# op hetzelfde thema moeten terugkeeren. De grootste factor, de meeste schuld aan den hui» digen kritisclien toestand is zeker te wijten aan de overproductie. Om dit te bewijzen zal het genoeg zijn een overzicht te doen van de tien vervlogene vette jaren. Toen op het einde van den wereldoorlog, dus einde 1918. de wereld terug in vrede kwam, was er niet alleen schaarscliheid, maar wel volstandig gebrek aan al wat voor het leven noodzakelgk is. Al wat er in Europa en ook in Amerika be. stond als industrieelo inrichtingen, 't zij ze tot oorlogvoerende of niet oorlogvoerende natiën behoorden, was ingericht geworden om alleen oorlogsmaterieel, en niets dan oorlogsmate» rieel voort to brengen. De gevolgen hiervan lieten zich geleidelijk gevoelen, en deze die de jaren 1917 cn 1918 in Belgle beleefd hobbon, kunnen zich herinneren welk gebrek er dan heerschte. niet alleen aan huishoudelijke za ken en mondbehoeften, maar tevens aan al wat voor hat onderhoud van den mensch noo* dig is. Het jaar 1919 vond de geheole wereld in een staat van volledige uitputting. Er was inder» daad niets meer voorhanden. Mondbehoeften, stoffen, materialen enz. er was volstandig ge brek aan alles Er diende dus ten spoedigst® gezorgd te worden voor al wat ontbrak, en dit zou geen klein bier wezen. Onmiddellijk zag men mannen v&n durf de handen aan 't werk slaan en op de stoutste ma nier zaken aangaan voor dewelke zij nochtans niet waren opgeleid on die. ja zeker in gewono omstandighedednn, niet zouden hebben aanga- durven. En.,, ze lukten Sommige zelfs buiten mate, daar zo op kerten tijd een groot fortuin binnen haalden. Handelaars die men voortijds steeds met de meeste voorzichtigheid hunne aankoopen zag regelen staken thans zonder redeneeren hunne beschikbare gelden in al wat ze als koopwaar kragen konden,wel wetende dat. ze mocht goed of slecht zijn, de koopwaar toch aan den maa zou gebracht worden. En.ook doze lukten 1 Inderdaad bestond geen concurrentie, en de nood dwong d«n koopor om zonder tegenstrib belen te betalen wat men hem oftoeg, Zoo zag men weldra sommige handelaars, die men voorheen had gekend als eenvoudige, deftige kleine burgers, op korten tijd pronken als miljoenbezitters. Ze voerden -auto'shunne huizen werden buiten en binnen gansch gemo derniseerd, en sommigen deden daarbij een verteor als hadden zij het geld enkel van hun nen rug te schudden. Gelijk de vlinders zich laten aantrekken door het licht, om er ten laatste hunne vleugels te laten aan verbranden, zoo ook voelden velen zich aangetrokken bij het zien dezer rap en gemakkelijk gewonnen fortuinen. Nieuwe handelaars kwamen op, en winkcD en magazijnen zag men t'allerwego als padde stoelen oprijzen. Gansche straten zag men in handolskwartie- ren herschapen; groote particuliere gebouwen werden tot handelshuizen omgezet; tot in de kleinste gebuurten en tot aan de uiterste hoe ken der stad, daèr waar nooit een mensch zou gedacht hebben eenigen handel te kunnen drijvoD, zag men magazijnen totstandkomen. En dat do handol die ze dreven voor al deze lieden voordcelig was kon men wel merken. Onze oudmodischo winkels bleken' niet meer voldoende en er ontstond een ommekeer die aan sommige straten en ook aan de buitenwijken een gansch nieuw uitzicht heoft gegeven. Er werd aan praal en aan pracht heel wat geld verspild in deze laatste jaren, en het zou bijna blaken of sommigo handelaars het in hot hoofd haddon gekregen elkander door den blaai don joef af to steken. Niets was nog modorn genoeg ingericht, en de verouderde uitstallingen pronkten niet evenredig met den gulden tijd dien wij beleef den. Daarom moest alles, binnen cn buiten, geheel worden omgekeerd; de winkels werden met den meest mogel ijken luxe gestoffeerd, terwijl het ook niet meer volstond de buiten muren in effen metselwerk to laten sta^n. Mar mer, koper, blaai en compagnie, d'^t werd da leua 1 Kijk eens rondom u en zeg dun of wat Ut bowces boven de waax heid l !i .Vervolgt*

De Volksstem | 1931 | | pagina 1