Ter viering der 40e Verjaring van den Wereldbrief RERUM NOVARUM" Internationale Bedevaart naar Rome. Bijvoegsel aan DE VOLKSSTBAi van 22 Maart 1931 - in de maand flei 1931 Naar Reme Maar tas Naar Ranse De pri's is slechts 1475 fr Naar Bsüi® Zwitserland dsorheen Zwitserland Vier-Wciidstedemnegr de St. Sethardbaan ITALIË GENUA ROME ROME FLORENTIE MILAAN SIMPLQNBAAN STRESA (Eilasiden Borromeus) BERNER-GBERLAND «VOLKSSTEM», KERKSTRAAT, 9, 21, AALST, TELEFOON 114, POSTCHECKNUM, 138,559, Met de goedkeuring van den Heiligen Stoel en onder de bescherming van het Algemeen Bestuur voor Katholieke Actie in Italië werd er een Internationaal Comiteit samengesteld voor de viering der 40' Verjaring van den Wereldbrief Rerum Novarum De zetel en de diensten van het Comiteit zijn gevestigd te Rome, Via cel Cestari, 21. Het doel er van zal zijn, het bevorderen der Bedevaart naar Rome van al de KATHOLIEKE WERKGEVERS EN WERKNEMERS uit alle landen der wereld, opdat de 40* verjaring van den Wereldbrief van Leo XIII, door allen plechtig kunne gevierd worden, bij den Stoel van Petrus. Onze Bedevaartreis ligt in een breedomvattenden geest van democratische godsdienstige samenwerking. Het doel onzer inrichting is de werkgevers uit Aalst en omliggende, gelegenheid te geven, samen niet de werk gevers, uit alle landen, de verjaring te vieren der uitvaar diging van Rerum Novarum Samen willen zij hun dank betuigen aan wijlen Leo XIII, Die in zijn wereld- briet' de werkkracht heiligde. Beste Lezeressen en Lezers, gij ook wilt Want wie uwer zag niet in droombeeld Home, onze Moederstad Home, de eeuwige stad van 't eeuwig waarheidslicht Home, de stad der duizenden martelaren 1 Home, de stad waar troont en straalt de hoogste Kris- tus-Bedienaar, Godes Stedehouder hier beneden 1 Home, de stad der paleizen en der wondervolle Kerken Home, die de wereld overwon Home, centrum van den Katholieken Godsdienst Wie, wil genieten der schoonste voordeden, ooit saamgebracht om eene reis in ieders hereik te brengen t Koor ukleine burger, voor u, patroon schdder, onder nemer, «1 beeldhouwer, of meester-sohrijnwerker, voor u, stielmannen, welke bij eigen uitbating kunst in min der of meerder mate wilt leggen, voor u ook bijzonder lijk is onze reis een eenige, en tevens een uiterst goedlcoope gelegenheid zoo talrijke hoogstaande kunstgewrochten eigen-oogig te bezichten, te bewordren. In een tijdverloop van 10 dagen, wordt, u voor oogen gebracht het heerlijke der hergennatuur, met sneeuw- en ijstoppen, de stout-ontworpen tunnels, doorboring van Zwitsersche rotsmassa's, en daarna het zonnige Italië, be zaaid met gewrochten, de schoonste welke ooit mensdhen- geest voortbrengen kon. En 5 van die 10 dagen zijn aan Rome besteed, Rome, die bezocht wordt onder leiding ran een onzer geleerdste Vlamingen, welke sedert jaren in de Eeuwige stad ver blijft En, WONDER BOVEN WONDER inbegrepen treinreis, bottocht over het Vier-Woudsteden- meer en verblijf in goede liotels. Nog- nooit werd in Belgie, aldus een zoon voordeelige reis, uitgeschreven. Daarom, in groot getal, gaat gij mede Wilt gij, in 't kort, enkele aanduidingen hebben, over hetgeen de deelnemers, onderweg zullen te zien krijgen Om de reizigers in de mogelijkheid te brengen, een vol len dag van het Zwitsersdh en van het Italiaansoh na tuurschoon te genieten, is het vertrek uit Brussel bepaald 's avonds, om Bazel, den 2n dag, in den vroegen mor gen, binnen te rijden. Bazel vormt een spoor-draaiplaat aan de 3-voudige grens (Frankrijk, Duitsehland, Zwitserland) een der meest typische staties uit Europa. Na het kof'fieontbijt (in het buffet) en twee uren oponthoud, trekken wij het bergenland, vol besneeuwde en beijsde toppen, nevens -onafzienbare rotskloven en groeiende weilanden, het land der kleurige koeien, met rinkelende bellen en door zingen de mensehen gehoed over LUZERNE, de blauwe stad, aan het OVER HEERLIJK waarover de reizigers, per boot, in grillige richting, langs heen hoekige en schilderachtige hooiden, glijden, wijl zij, in de welingerichte en rijke «salons» het middagmaal ne men. Ganschhet meer spreekt en beeldt over de wondere Zwitsersche levensgeschiedenis. Na FLUELEN (waar wij terug den trein instappen), verandering van «dekors» meer en meer rollen wij het ware Alpenland in, of liever op, stijgen hooger en hooger, langs (doorheen 80 t.unnels. waarvan de langste bij de 20 km. on der II viadukten en 83 bruggen), langs Goescbenen (dooi den St. Gothardberg, 20 minuten)over de lachende me ren van Lugano en Como, met stilstand te Chiasso, aan de Italiaanse!»- grens... Wij komen in het land onzer droomen i ...Lombardie door, tot aan de Ligurische zee... en rusten uit te GENUA (waar wij het avondmaal nemen en lo- geeren) Gij hoordet reeds spreken over doch hebt gij reeds die haven bewonderd die levendige aanlegplaats, prachtig gelegen op heuvelen, welke am phitheater vormen, door forten bekroond en het overal be sproken kerkhof, dat ligt irt de nabijheid der stad Welnu, onze pelgrims zullen zulks en meer nog, te Ge nua zien, daar wij, den gansehen dag, bij de Genueezen verblijven. 's Avonds van den 3n dag, vert-ek naar waar wij, den volgenden morgen, rond 7 uur afstappen. Kolomien en kolonneri vol zouden wij noodig hebben, om al het •wetenswaardige van aan te stippen. Het. bezoek, te Rome, wordt in tijds gere geld en we geven naderhand een korte beschrijving der wereldstad. Edoch, wat nu reeds mag verzekerd worden is het bij wonen der Plechtige Heilige Mis door Z. H. den Paus opgedragen, in de Sint Pieterskerk en, 's namiddags het Pauselijk verhoor. Zeker wel is het hoogstaande feit, voor ons, te Rome, het roerendst en diepstingaande, de plechtige Mis, welke Z. H. de Paus, de pelgrims ter intentie, in St. Pieters op draagt. Gedragen op Zijn troon, voorafgegaan door bazuin geschal, doet de II. Vader Zijne Majestatische intrede in het Heiligdom. De Zfwitsersdhé Garde, in kostuum, met roode, gele, blauwe strepen zijn in dienst, wen de Palatijnsehe Wacht en hoog-dignitarissen den Pauselij ken troon omgeven. En die duizenden hoofden, die beide zijden der kerk in nemen, juichen Kristus' stedehouder triomfantelijk toe, wijl Deze naar het altaar, te midden van het koor geleid wordt. Het galmt en hergalmt, in menige taal dooreenge- gewerkt. El viva Papa Leve de Paus !-» En de H. Mis neemt aanvang, boven het graf van den Eersten Paus. De bedienaar, de H. Vader, heeft het ge zicht naar de gelooc igen gericht. En eenig ook, sterk bij blijvend is de indruk, door de plechtigheid gelaten, Re terugtocht onzer reis gaat nu over waar we 's morgends vroeg toekomen. ÏTorentie de kunststad der musea en 'der monumenten Willen wij t enkel 3 vernoemen De Piazza del I hunne bezit monumenten van een geheel hijzonder uitzicht, met hun banden kleur-marmerde Dom, de Campanile, San Giovanni Battista (of de Baptistera. Het wonder der Dom is de koepel (107 m. boven een vloer) Achter den Dom is het Museum van Santa Maj-ia del Fiore (Kunst werken). In den boek der Domplaats begint de Via Cer- retani, die, met de Via Panzani naar het station leiden. Aan den linkeroever van den Arno (strooim, die Flo- rentie in twee ongelijke deelen verdeelt, zijn nog o.a. dé Ponte Vecchio <5e meest bezochte brug) en het Paleis Pitti. 's Middags vertrekken we naar Milaan, waar we rond 4 ure toekomen. de voorname hoofdplaats der Lombardische vlakte. Zij bezit heel bezoekenswaardige gebouwen, w. o. den Dom of Hoofdkerk, gansch in wit marmer opgetrokken en door velen het 8e wonder der wereld genoemd (begonnen in 1386; 116 torens) door beelden bekroond er rijn bui ten en binnen ongeveer 6.000 beelden. De Domplaats een ruime vierhoek door symetische ge bouwen omboord is het centrum waaruit, naar de poor ten der stad, de gvoote straten, uitstralen door elec- trische trams bediend. De bijzonderste vergaderingsplaats der Menaleezen, des avonds, zijn de Galerie's Victor Emmanuel, aan de Domplaats gelegen. 's Morgens, om 6 uur, II, Mis op het Graf van den H, Carolus—Borromeus. En nu, terug, doorheen Zwitserland, doch langs de We verlaten Milaan omtrent 9 ure, om 's middags toe; te komen in De Wester baai van het meer Maggiore dankt haai? grootsten aantrek aan de alles Borromees met hun heerlijken Zuiderplantengroei en prachtige omgeving, en in het N. de sneeuwtoppen der Alpen. De reizigers kunnen gebruik maken van ons 3 uur op onthoud te Stresa om, met de boot, de eilanden te bezoeken, in hun buitengewone natuurschoonheid. Het vaartuig, dat niet altijd het. al so la Superiores (otdei Pcscatori) aanlandt, een eiland het meest ten W., en bijna ganseh door visschers bewoond bedient im mer het, Isola Bella. Het was vroeger, een rots waarop enkele huizen en een kerk, en welke Graaf Vitalien Jlor- romée tot een prinselijk zomerverblijf herschiep, met er, van af 1632 rijke hovingen te laten aanleggen en er een kastéél te doen opbouwen (16511-71). Het ruim kasteel, onafgewerkt gebleven bezit prachtige zpJen, een schilderijencollectie en een galerij, versierd met Vlaam- sche tapijten uit de 17e eeuw. - In de hovingen opgaande in 10 terrassen (tot 32 m, boven den waterspiegel van het meer) merkt men heer lijke lanen in prieelen (rijke en bijzondere boomsoorten), alsook grotten (in sthulpeiï) en beelden. Kasteel en ho vingen worden bezocht. Ook, in volle p 1 a ntenh eerlij kheid (Engelscke hovingen en kasteel, insgelijks het eigendom der familie Borro- mée) is het Isola Madre, van waarop de bezoeker een al lerschoonste zicht over het omliggende vindt. Om 3 1/2 uur, vertrek door den Simplonherg (de grootste tunnel de wereld.) door het heerlijke langs Hem (Zwitsersche hoofdstad, in het prachtig Aare- dal) om weer aan te komen, te Basel, waar een laatste avondmaal, in het buffet der statie, wordt opgediend om daarna de terugreis naar 't Vaderland aan te vangen. ALGEMEENE SCHIKKINGEN Prijs 1.475 Belg. Frank. Goede Hotels en Trein, De Reis heeft plaats in Internationale Treinen. De 20 frank waarborg bij de inschrijving wordt aan de deelnemers terug gegeven door Libretto del Pcllegrino Pelgrimsboekje, hetwelk 10 Lire kost ea verplichtend is voor elke bedevaarder. De volledige reissom moet gestort worden vóór 15 April. De inschrijvers welke nadien door ziekte of ongeval belet zijn de reis mede te maken zullen zich moeten schikken naar het reglement. De ©schrijvers, (niet deelnemers) verliezen hun waar borg. DE SLUITING DER INSCHRIJVING is vastgesteld op 15 April aanstaanden, nochtans is het geraadzamer rich onmiddellijk te laten inschrijven, om aan het bestuur der Bedevaart toe te laten de voorberei ding der reis, welke veel werk vraagt, tot een goed einde te brengen. Hoe vroeger wij weten met hoe veel personen wij zullen vertrekken, hoe beter en gemak kelijker wij beginnen te onderhandelen met Het Inter nationaal Comiteit in Rome, de ijzerenwegeo, de hotels, enz. enz. Dus, Lezers er. Lezeressen niet gewacht tot op l¥et laatste oogeriblik. Ne.emt een besluit en zendt uwe in schrijving naar het bureel der

De Volksstem | 1931 | | pagina 3