Naar de Kluiskapel en de Abdij Affligum 4 Zaterdag April 1951 PAASCHAVOND. Uitbreiding onzer l'liegdienslen Belgische Toervlucht -vv\ LafttHhoawbelaiagen De ontvreemding van 15 millioen te St Joost-ten-lXoode Vrouwenhoekje \l lat" en Plechtigs Communie DS VOLKSSTEM XXXVil JAARGANG NUMMER 77 Kofkslraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 CeatUmon Uitgevêr J. Van Nuttel-Pe Gendl Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Building/Klngsway, 20 Londres W. C. 2. H. Isidorius Zonop5,25Zonat6,24 L.K. 9 N. M. 18 In dan vroagen morgand wordt liat vuur gawijd, want da dood en de (code lijn overwonnen en bet Licht der wereld is verschenen. Met hot nieuw vuur ontsteekt men de driepikkeikeers. welke de drie goddelijke deugden verbeeldt en ter* stond daarna heeft de wijding der Paaschkeers plaats... deze beduidt de verrezebe Verlosser en de vijf wierooknagels bedieden en de vijf wonden en de reukwerken waarmede Jezus lichaam gebalsemd werd. 't Doopwater wijdt men ook, want vroeger doopte men de catechumenen of doopleerlingen bij deze plechtig heid, gelijk ten andere ook den dag van Sinksen, 't Wijwater met een weinig doopwater er in, wordt ook gewijd. Eindelijk da II. Mis volgt en binst het Gloria luiden de klokken klingelen en ringelen de bellen en weerklinken de orgeltoonen met luidruchtigheid. Eena godvruchtige folklore is af te leiden van verschillige voorwer. pen welke op deten dag gewjjd of ingezegend worden. De nagels, die heden de wierookgraantjeg vervang gen, worden in het water gelegd, waarin het zaad gespoeld wordt, om hot graan te vrijwaren van het pop pen. Men legt ze onder den dorpel van huis en stal tegen de ziekten,men raspt den nagel om met het veevoe der te mengen tegen de veeziekten. De visschers der Vlaamsche kust, die heden gaan beèvaren naar O. L. Vr. te Lombardzijde, gaan bij den pas toor een gewjjdje vragen, dat is een klein zakje met een beetje paaschna- gel in, vervaardigd in het klooster. Dat gewijdje zullen ze nagelen aan den mast van hun schip. Er zijn kerken, onder andere te Zoutleeuw, waar de Paaschkeers op een grooten kandelaar geplaatst wordt. In sommige andere heilig dommen is het een Paaschboom met loover versierd. Nog iets het eerste kind dat gedoopt word; na de Vontwijding, ontvangt een vontekroontje. Dat komt voort van de kroon en 't witte kleed dat de eerste nieuwgedoopten van vroeger droegen. Wanneer de klokken bimbambom- men, gaan de kinderen en sommi, groots monschen ook, op zoek naar de paascheioren, want de klok is wearjrokeerd van Rome en zij heelt nen koek mode gelijk als alle thuis' koniers van verre reizen. Vroeger beschilderde men de oieron ik weet er van te spreken toen ik klein was ofwel men ver sierde ze met alles zoo wat on zelfs er stond, n spreuken op, Thans is dat te gemeen en tabertelijk, Hedendaags zijn die eieren in suiker en chocolade, Het ei is een zinnebeeld der Verrij zenis, immers, wat er in zit schijnt dood en wordt welhaast levend. In ons dorp en elders nog in Vlaan deren gaan do schoolkinderen of 1 ter de misdienaars, da koster zelfs, of nog de kerkbedienden rond orn paaschoieren bij de hoeren en ander® inwoners. Vrouwke, vrouwke, doe uw best, baal een eiken uit den nest van die witte hennen, God zal ze kennen. Een ei en is geen ei, de tweede is een hal/ ei, de derde is een Paasehel. Dan is het deeling onder de koor knapen of andere knapen van de rond gehaalde eieren. Na den kerkelijken dienst wordt de Vasten uitgeklopt en 's noens mag men vleesch eten, waut met den mid dag is de vaerligdaagsche boelvoer digheid ten einde, Iti «Rond den Hoerde slaat liet zoo schoon De dommelde mette De Vasten is uit Kyrie ele'ison, Te Pasehen zullen wij eieren eten, zoo is de Vasten vergeten, Kyrie elaison, De kantwerksters plachten; wan- nser de klokken luidden, op hun werktafeltje te kloppen en hel te sluiten, 't Gebeurt ook dat de knech ten in sommige hoeven op de deuren kloppen en roepen Paschen erin en de Vasten er uit Wie de eerste den roep kon doen, ontving 's mor gens twee of vier eieren meer dan de anderen, d'Alleluiakoeken eet men vandaag •n 't zit nen alteiuiakoek in de oven. Elk ne- zalige Paschen 1 Op Paaschavond verbrandde men vroeger de HII. Oliën van het jaar te voren het volk zegde dat men Judas oplaaide. Daarom zou dezen dag Judaszaterdag heeten. O, o Sommige lieden laten zich hun haar snijden en baard afdoen,om al het oude af to leggen.., ik leg dat afzonder dat. Marc. waakzaamheid over de geldmiddelen van dc gemeente verweien. Het was een zeer bewogen debat, waarbij het college op den rooster werd gelogd door de katholieke leden Gielo en Lust en hetjsocialistiach lid Lalle- rriand. HEKELGEM gezien, moest nu toegeven, dat hij het nazicht had verzuimd. IDe burgemeester en de schepenen, Geulemans en Petitjcan,maakten er zich van af met de vorklarng dat, zooals de ontvanger te werk ging, niemand het bedrog kon bemerken. Naar blijkt uit. wat om. schepen Pe tit,Jean verzekerde, zal de diefstal niet gedragen worden door de belastingbe talers. Alleen de buitengowone begroo ting zal een ernstig tekort boeken, dat men zal trachten goed te maken door een vertraagde aanwending van uitge trokken kredieten. Ten slotte werd met f3 stemmen te- WERKGEVERS gen 8 een motie van M. Lal-lemand aan- Verlangt gij, In heel genomen, waarbij besloten wordt tot voordeelige voorwaarden, do reis naar de oprichting van een administratieve. dees jaar mede te maken onderzoekscommissie die tot opdracht krijgt Op Zondag 12 April (Beloken Pa schen) begint de jaarlijksche beganke- inis naar de eeuwenoude Kluiskapel, De schepen van financiën»€eulemans, at A. t' i ti li, v 4 ^,ii waar O. L. Vrouw aangeroepen wordt die op 11 Februari had verklaard, dat hij dc kas van den ontvanger had na ROME, Vraagt dan onmiddellijk een prospec tus, ten bureele van «De Volksstem», De Sabena gaat voort met de breiding van ha ir diensten. Zoo ver nemen we, dat ">p 1 Mei de lijn zal in gehuldigd worden, die de lijn Londen.- Brussel-Antworpen-Hamburg in aan sluiting' zal stollen met Malmo, dit in medewerking der Duitsche en Zweed- Een vliegtuig met Engelsche journa listen aan boord zal op 30 April "te Anl- sohe lijnen, werpen aankomen. Zij blijven hier tol den volgenden dag t Mei. D|ien dag zullen, om 9 y2 u-> op het viiegplejn van Deijrne, perjvli.eg-. tuig uit. Brussel toekomen Prins Leo pold en Prinses Astnid, die vergezeld zullen zijn van verschillende persona liteiten, waaronder de heer Lippens, minister van Vervoer. Zij zullen de inhuldiging bijwonen van de nieuwe statie, waarvan de in stallaties nu volledig klaar zijn en het vertrek van het eerste vliegtuig, dat Belgie met Zweden, hot vaderland van Prin&esi Astrid, verbindt. Men schat dat de reizigers uit En geland, die deze lijn gebruiken zullen, wanneer zij 's morgens uit Londen ver trekken, 's namiddags half 6 ie Malmo kunnen aankomen. Op 1 Mei heeft ook de eerste steen legging plaats van de nieuwe zeevaart school, die zooals men zich herinneren zal, nabij dc Royerssluis zal opgericht worden. Prins Leopold en Prinses Astrid zul len deze plechtigheid bijwonen, die zal plaats hebben na de inhuldiging van de volledige inrichtingen van de lucht- vaartslatie van Deurne. 1. uit te maken welke omstan digheden en feiten de. ontvreemdingen hebben mogelijk gemaakt; 2. waar, de verantwoordelijkheden schuilèn 3. maatregelen te beramen om een her haling te voorkomen. Die commissie is samengesteld uit 'den bugermeester, twee liberalen, twee katholieken en aen socialist. Oran "(Algerie), 2 April. - Gister middag is de Belgische toerisme-vlic- ger en kapitein, graaf de Looz de Cors- warem, met een vliegtuig van 85 paar- dekracht, komende uit Alicante (Span je), op het vliegveld van Da Semia ge land. Na twee. uren. te Oran gebleven te zijn ia de vlieger opnieuw vertrokken om de Middellandsche Zf" over te ste ken en Alicante te bereiken; Voor alle verzekeringen LE PHENIX BELGE Antwerpen, Brussel, Gent, Hasselt, Luxemburg 500 waar O. L. Vrouw aangeroepen w bijzonder voor de gelukkige kinderge boorten en de bevrijding van dc kwade koortsen. Dank zij de milde giften van de ge- buren uit Hekelgem en Erembodegem en van vele andere Mariavereerders; is de oude kapel nu gansoh hersteld en met veel siwaak versierd. Een splinter nieuw torentje, in den stijl van de ka pel, steekt nu hoog boven de boomen uit, en een liefklinkcnd klokje zal voor taan over de stille kluisbosschen zijn stemmetje laten liooren. De plechtigheid van Beloken Paselven zal gelden als een herinhuldiging van dit eeuwenoud heiligdom en als een weder in cere herstelling van de oude tradities. Zondag 12 April, to 9,30 uur, plech tige Hoogmis in dc. kapel. Daarna wij ding van het nieuwe klokje door den Hoogeerwaarden Heer Prelaat van de abdij All'ligem. Na de kerkelijke plech tigheid, voordracht in open lucht over de geschiedenis der Kluiskapel, en de clamatie van het bekende dichls.tuk «EEUWIGHEID» van ten Kate, dat de legende van dc Kluiskapel bezingt. In den namiddag, vereering van hot mira- kuleus beeld van O. L. Vrouw fer Kluis, en de welgekende Kluiskermis, Gedurende het Oktaaf, alle dagen missen in de kapel te 7 è.n te 8 uur. Voor liefhebbers! van oudheidkunde en folklore zijn er nog van het oude bedevaartvaantje, der Kluiskapel enkele afdrukken van de oorspronkelijke ko perplaat uit de jaren 1600. beschikbaar Bedevaarders kunnen lvet nieuw bede- vaartvaant.je getrouw nageteekend op de oude koperplaat, zich Ier plaatse Bezigheden in April 1. Deze miaand ia best. geschikt voor het planten der aardappels op groote schaal. Benevens stalmest, lang op voorhand ondergewerkt, zal men per hectare 400 kgr. superfosfaat, 150 tot 200 kgr. zwavelzuur potasch en 300 kgr. ammoniaksulfaat toedienen. Het plantsoen dient goed verzorgd. G-eheele aardappels van middelmatige grootte worden fel aanbevolen. 2. Voederbeeten zooals men weet zijn roofplanten, 't is te zeggen gewas sen die den grond zeer uitputten. Wil men groote en goede opbrengsten be komen, dan geve men per hectare, be nevens stalmest, 800 tot 1000 kgr. su perfosfaat, 200 tof 300 kgr. cfrloorpo t&soli en 600 tot 800 kgr. ammaniaksul- faat. Bij sujikerbeelen mag men deze hoeveelheden 40 tot 50 <V0 verminderen wel te verstaan als men voorafgaan de-lijk- stalmest beeft aangewend. 3. Bij den aanvang van April ma; men nog gerust aan de graangewassen die kwijnend zijn, 100 Lot 150 kgr. am moniaksulfaat toedienen, alsook 200 tot 300 kgr. superfosfaat en 100 kgr. clvloorpotasch, zorg dragende den grond daarna te eggen piet de omgekeerde eg waartusschen men rijshout heeft ge vlochten. 4. Wil men veel vlas van goede hoe danigheid bekomen, dan is, het nood zakelijk een doelmatige bemesting aan te wenden. In de talrijke proeven door ons aan gelegd bekwamenVij de beste uitslagen met 600 kgr. superfosfaat, 300 kgr. zwavelzuur potasch en 300 kgr. am moniaksulfaat por hectare toe te die nen. Na omploeg-ng van den grond deze meststoffen, goed Levendig debat in den gemeenteraad De gemeenteraad van St. Joost-ten- Noode besprak in hare jongste verga dering den toestand geschapen door de belangrijke ontvreemding ten nadeele der gemeentekas. Waren aanwezig 11 liberalen, 3 so- oialislen en 7 katholieken. Het college is homogeen liberaal. De omheining van het pubiick was zoodanig gevuld, dat men eene achter zaal moest open zetten om het volk te plaatsen. De kwestie van de verantwoordelijk heden in verband m'et de ontvreemdin gen ten bedrage van 15 millioen, ge pleegd doo.r den gemeenteontvanger strooit men Bourgeois, werd te berde gebracht naar dooreengemengd, cp de sneden uit, en aanschaffen. Ieder kluisbezoeker moei er eentje m'eenemen als aandenken. De Geschied- en Oudheidkundig» Kring' van West-Brabant, wenschendo het zijne bij te dragen lot het weder in eore herstellen van de aloude began kenis naar de Kluiskapel en lot het heropbeuren van de volkstradities, heeft besloten zijn Vn Gouwdag dit jaap op Beloken Paschen te houden aan do Kluiskapel en in de abdij Affligem. Een prachtige Tentoonstelling, voor namelijk gewijd aan het beroemd ver-, 'leden der abdij, is door hot toedoen, van den kring belegd in de lokalen van het klooster. Na de plechtigheid aan de Kluiska pel. te 11,30 uur, opening der ten! o mi stelling. Te 14 uur, wandelvoordracht in do, abdij en de puinen onder leiding vair Hoogleeaar Dr. Tricot-Royer. Te 15,15 uur, academische zitting in de—nbdij onder voorzitterschap van do Hoogeerwaarde Heer Abt. Te 17 uur, wandeling door het He- kelgemach landschap Boek hout berg-, molens, Kerk van Hekelgem, zandtapijt. Het publiek zal toegang hebben lot de tentoonstelling op Zondagen 12 en 19 April van 11 lot 18 uur.; in de week van 15 tot, 18 uur. Inkomgeld 2 fr. Het. is iedereen bekend welke belang rijke rol de Abdij Affligem in de ge schiedenis, van onze streek gespeeld •heeft, Ooli lijdt het geen twijfel dat deze merkwaardige verzameling van geschied- en oudheidkundige stukken do belangstelling var) al de bezoekers in hooge mate za! opwekken. Tussehen ,de geexposeerde stukken zullen niet Iie.t minst de aandacht trekken de be langrijke vondsten aan bet licht ge bracht door de laatste opdelvingen in. de puinen der abdij® aanleiding van de herziening van de begrooting voor 1931 op grond van de nieuwe provinciale en gemeentelijke Mas'üingwetgevlng. Deae herziening egt ze daarna zorgvuldig onder. Daarna gaat men tot het zaaien over. 5. In den groenselhof zaait men in vollen grond wortelen, kervel, selder, maakt een leening van 10 millioenspinazie, rapen, ajuin, pastenaken, ra- noodig, aan te gaan bij het gemeente krediet, in afwachting dat de opgelden en andere taksen opbrengen. dijzen, schorseneeren, enz. 6. De kamerplanten die zulks vragen zal men splitsen en .men zal de potten Door de miinderheid, gevormd door'van nieuwe aarde voorzien. Verder zal katholieken en socialisten, wordt aan men de Gloxinia's, de Begonia's en de de liberale meerderheid gebrek san;Canna's in potten plaatsen, DDtf. De pop der jonge vrouwtjes Enkele jaren geleden werd, in Amerika en ook wel eens in Europa, een pop uitgedost als een baby. Ze vertoonde haar wezenloos geverfd gezichte door de autoruiten, kreeg een stoel in een restaurant, werd vertroeteld en geknuffeld, vergeleken met andere poppe- kinderen, geprezen om haar zoete onderwor penheid. De moderne Amerikaansche vrouwen met haar levenlooze kleinen verspilden aan haar poppen de teederheid die een uitweg zocht. Welk een voordeel zoo 'n pop. Zij at niet, nooh dronk, zij nam in het appartement geen plaats in, zij belette nooit da aanvaarding van een invitatie, zij kostte geen tijd en geen toewijding. De dag kwam dat de pop vergeten werd en eenzaam bleef in een hoekje van de sofa, zonder klacht öf traan. Het nieuw voorwerp van taerdorheid werd ean Peking-blaffertje. De vrouwtjes zijn met hun Chineesch kind dol gelukkig. Het is niet dood, het leeft, het maakt geluidjes, het laat zich beknorren, bekammen en borstallen, het drinkt warme melk De vogue der Pekingoesjes neemt dan dag toe. Maar waarom heeft het jonge vrouwtje geen eigen kindje Ja, waarlijk, er zijn te veel redenen, die mevrouw beletten e?n eigen kindje te hebben. Voornaam is het naar een voordracht over gezinsopvoeding te gaan met Chang-Chung op den arm, gewikkeld in een zijden doekje, opdat de schat in het gure weer geen kou vat. Voornaam is het de moederliefde te idealisae- ren en een paar dure piëta's aan de wanden van de kamers te hangen. Maar we gaan zoetjes vooruit. Van de pop naar den hoid is al een haele stap. Als «mama» op zekeren dag merkt.dat haar schat noch lacht, ncch praat, noch voortgang toont in denkbeelden en ontwikke ling, keert zij misscben toch nog terug naar het kind, dat zij thans zoo graag ziet in de armen van anderen. De vrouw in den industrie-arbeid, De Russisohe regeering is van plan, de vrouwen meer dan tot nu toe het geval was in den industrie-arbeid te betrekken. Het is de bedoeling een groot aantal kin derhuizen op te richten om de kinderen te verzorgen en op hen te letten, zoolang de moeders haar beroep uitoefenen. Verder zullen openbare gaarkeukens, waschorijen en dergelijke inrichtingen, waar door het werk der huisvrouw k&n worden vervangen, vermeerderd worden. Van hun duivalsch standpunt uit is dat juist gezien De laatste rest van de ohristelijbi gedachte moet uitgeroeid worden; het gezit mag niet meer zijn de eenheid voor de maat schappij, de moeder moet naar de fabriek en de kinderen moeten naar de staatstehuizen Wat de kinderen moeder leer en Neen 1 zei do ervaren moedor en schud de krachtig het hoofd, geloof nu maar niet wat sommige menschan je willen wijsmaken dat de kindaren juist zullen zijn zooals je het hebben wilt, als je maar krachtig en aanhoudend genoeg wil I Ik ben ook met der gelijke gedachten begonnen, maar mijn kin deren hebben 't me anders geleerd. Van het begin af heeft elke klauter zijn eigen karakter, en al heb je er tien, dan zijn het er tien verschillende. En niet alleen is de een'braaf en da ander stout van in zijn priila jeugd en da aan stil en de ander luid ruchtig en de een zenuwachtig en de ander kalm haast in alle dingen hebben ze hun eigen kenmerken ernmaniar van doen. Dit mag niet fatalistisch klinken, want zoo bedoel ik het heelemaal niet. We kunnen onze kinderen immers altijd helpen om op te groeien tot prachtexemplaren 4lin hun aard». Sukkels van moeders zijn het. die hun kin deren allemaal volgens hetzelfde patroon willen wijzigen. Moeders zoggen toch zoo gemakkelijk: Waarom kan Marletje nu toch niet rustig slapen gelijk andere kleuters na het eten Hoe vervelend dat Jantje zoo bang is van vreemde menschen, en nooit aardig een handje wil geven gelijk vroeger onze Pist 1 Als hij toch maar niet alles wou betasten v/at hij ziet I In al da kleine dingen die da aene kleuter van Z9lf doet en die de ander niet wil doen, of die de eene van zelf laat en die de andere maar niet kan laten, zal ja stilaan een sleutel vinden voor zijn karakter zijn lichamelijken on geestelijken aanleg. En zoo zal ja gemakkelijker goedgeluimd blijven als baby al eens iets uithaalt dat je last ver oorzaakt. Zoo zal je minder zenuwachtig wor den en veel meer plezier aan je kinderen beleven ais za klein zijn. En natuurlijk zal je ook beter in staat zijn om het kind te hel pen, dan wanneer je dadelijk fongeduldig wordt. Als het kind niet slapen wil, kan dat misschien 'n teoken zijn niet vah rusteloozan aard, niaar ook van slechte voeding Als hij niet zoo gewillig 63n handje geeft, dan is dit misschien omdat hij te zenuwachtig is, te grooten indruk ondergaat bij het zien van nieuwe gezichten; hot hooren van nieuwe stemmen. Je zal missohien al wel eens zuchten: Lenas klein Mientje is lief en vriendelijk tegen iedereen. Mevrouw Janssens moet haar Maxje maar neerleggen en hij slaapt. Ja. ik wou dat Jantje of Liesje zoo maar was Maar in don grond van je hart zou je dat natuurlijk niet willen. Want met al hun lasti ge maniertj es en kleine gebreken zijn ze toch jo eigen kinderen, en iemand moet er maar eventjes iets op aanmerken, dan wordt ja neiging om ze te verdedigen al wakker, en wie je dan bezig hoort zou meenen dat er ter wereld geen volmaakter rnodelexemplaren zijn, KERKBOEKEN PATERNOSTERS BEELDEKENS In gouden of zwarten druk TEN BUREELE DEZER KERKSTRAAT. 21, AALST

De Volksstem | 1931 | | pagina 1