De Mariamaand 03 nieuws Belastingen. Het Vlaamsche Vraagstuk en di Kapitalism en Socialism, Dt 7s,e Mei-Viering Belangrijk bericht EEK FILM XXXVII JAARGANG NUMMER |QI Xerkstraat, 9 »n 21, Aalst. TelefoouU4. DAGBLAD 20 Guliunii Uitgever J. Van Nuffsl-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13,1e Brussel Rue de Richeiieus Parijs Bank Bullding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. ZONDAG 3 MEI H. Kruisvinding §Zcnop4,30Zonaf7,06 MAANDAG 4 MEI 1931 H. Monica lZonop4,28Zonaf7,08 L. K. 9 N. M. 17 Kom, lieve Mei, hom weder Breng zachte luchtjes mee, Zend milde stralen neder Verdrijf ons ijs en sneè. Onze Lourdesbedevaarders hebben onze inzichten aan da Onbevlekte in bare Mariastad toevertrouwd. Hier ook overal in onze kerken en kapel len en bijzonderlijk in de heiligdom men der H, Maagd, viert en feest men de Zoete Memelmoeder. Brugge Antwerpen en Gent ('I Was op te merken met don Meiavond) zijn im mer nog de drie groote Mariasteden van 't land. Al onze steden eh dorpen staan in 't Mariateeken, Zulks heb ben zo wederom bewezen. Maria moet meer vereerd worden dan de andere heiligen, want zij is God de allernaaste. Nu, de Moeder van God is onze Moeder. Dus aan ons, trouwe kinderen, Haar de eer te geven welke Haar toekomt, Maria is de middelares aller genaden. Wij hebben genaden op genaden noodig. Tot Haar dus onzen toevlucht ge nomen, want door de almachtige voorspraak van de H. Maagd kunnen wij bekomen alles wat ons berte lust en onze zaligheid voordeelig is, De H. Bcrnardus en de H- Alfonsus zijn bewijzers van deze waarheid. Dagelijks smeeken wij Maria, door het zoo dikwijls opzeggen van 'tWees gegroet, door het opzeggen van het Angelus, dat driemaal daags geklept wordt, Wekelijks vieren wij den Zaterdag, ter barer eer. Maandelijks feesten wij een aaneenschakeling van herinnoringsdagen aan haar mjrste- riën en jaarlijks geven en tooien wij drie maanden Mei, Oogst en Octo ber aan en voor O. L. Vrouw. Mei is de echte, de oude, do schoon ste maand van Maria. Do schoonste in do orde dor gena de, daarom zingt men «O Koningin des Hemels, verheugt U, want uw Zoon is verrezen en zoovelon door en met Hem.» 't Is de schoonste maand in de orde der natuur, want alles ontwaakt, nieuw leven in do natuur, 't is te zeggen in planten, bloemen, dieren, menschenwereld, wordt ver* wozentlijkt. Maria is onze hoop en d* hoop zelfs der hopeloozen, en binst deze maand moet en zal zo meor bysUnd verleenen aan de jeugd, die aan moer en moerdere gevaren is blootgesteld. Reods in da 16e eeuw begon Sint Philippus Nerius die viering bij de jonkheid van Rome. De Paters Ca- milianon te Ferrara in 1748 waren de voortzettende inrichters van jdeze devotie en de Paters JezuitentoRome celebreerden de Mariamaand open baar en met veel luister, nadat zelfs enkele leden Mariamaandboekjes hadden opgesteld en uitgegeven op 't einde der 18e en in 't begin der 19e eeuw. Wij op onze beurt moeten gansch de Meimaand aan O. L. Vrouw toe wijden- Wij moeten hernieuwen onze godsvrucht, vermeerdoren onze vu righeid, om door Maria naderbij Jezus te geraken. Binst deze maand dienen wy er ons op toe te leggen om Maria's deugden nauwkeuriger na te volgen. De vertering van die smeekende Almacht van de Onbevlokte, van de Bestendige Helpster in alle nooden, zulten we onderhouden in ons herte, in ons huis, in onze kerk. Ik zag in ons hert j daarom ook moet eerst on vooral ons hort zuiver blijven en moeten wy onze standvas tige bede naar den hemeltroon van Maria sturen. Ik zeg iu ons huis en daarom tullen wij 't rozenkransgebed in don buiskring onderhouden en Maria's beeld met bloem en licht versieren. Zoo deed Klein Treesje in 't klooster too handelde den E. II Poppein den hof van de Zustersgemneata van Moerzeke, toen by iederen dag een bloempje bij het Mariabeeld ging plaatsen. Ik zeg In onze kerk met de god delijke diensten bij te wonen, tegen woordig te zyn 'a morgens in de H. Mis, aan de H. Tafel en 's avonds in het Lof. Allen moeton we tot Maria onzen toevlucht neman wij die belast en boladon zijn wy die door driften bedwelmd en meegesleurd worden wy de kranken naar 't lichaam w(j de veriatenen wy de lauwen en flauwen wy zelfs de vurigen om nog vuriger te worden en de volmaakt heid naderbij te komen, Marc. Zeker, 't is een onloochenbaar feit dat de Vlaamsche Kweatlï, wetgevend gesproken, nog geen volledige oplos sing kreeg. Dat de fronters-nationalisten het; uitblijven dar volledige Vlaamsche Oplossing uitbuiten om de Vlaamsche tfemoadersn op te hitsen# zal wel nie mand verwonderen. Dat ligt in hun rol van onfcbin<tende extremistische partij. Dat de frontpers. naar aanlei ding van de gebeurtenissen in Spanje, een dreigend POST-OP I roept, is toch een onverantwoordelijke streek, maar moet toch hen niet verwonderen dia de frontpers-monfcaliteit kaniien. Maar dat men ook in niet-nationa- listisohe bladen bijzonderen nadruk meent te moeten leggen op de Spaan- scha gebeurtenissen, als verwittiging tot de Regeering. dia, naar hun zeg gen, de eenige sehuld is van 't niet volledig oplossen der Vlaamsch® kwestie, vinden wij treurig. Laat ens heal objectief, aenige feiten doen sprs- ken, om da overdrijving in zake dezer beschuldiging, aan te toonon. Dat iadcr, die in ons land snakt naar taalvrade en behoud dar Belgische staatseenheid, ongeduldig uitziet naar een volledige wetgevende oplossing van het Vlasmscha Vraagstuk, is maar al te goed te begrijpen, Dat voelen wij, ten andere, aan ons zeiven. Want het uitblijven van die oplossing kan alleen het extremisme, dat wij veraf» schuwen, bevoardeelea. Maar van het feit dat het Parlement nog niet geheel het taalvraagstuk af handelde, besluiten tot een heftigen aanval tegen de ragearing. haar ba- sohuldigend dat zij daarvan de eenige oorzaak ia, is onjuist, onrechtvaardig en verdient terechtwijzing. Wij hebben maar AL da katholieke Vlaamsche bladen open te slaan om, vooral in de jaren 1928-29, als volledig Vlaamsch programma terug te vindon.- 1) Hok vervlaomschen der Gentsohe Universiteit; 2) het vervlaamsohsn vaa het ge- reent 3) het vervlaamachan dar openbare besturen 4) het vefvlaamsehen van het Ieglr fVlaamsche regimenten, enz.); 5) maatregen te treffen in het lager en middelbaar onderwijs, Geen enkele dier vraagstukken buiten de legerkwestie, en dit nog op onvolmaakte wijze was opgelost, wanneer het tweede Cabinet*.Jaspar d« Regeering in handen nam, einde 1927 (en waarin drie Vlaamsche Mi nisters: HH, Basis, Heyman cn Van Caeneghem), Welnu 1) deze Referring daad het ver- vlaamschen der Gentsohe Hoogoschoo! stemman 2) zij legden een wetsvoorstel nêsr op het vervlaamsohen van het gerecht 3) door een treeden uitleg der wet, werden de Vlaamsche regimenten e//eotief ingevoerd 4) een wetsvoorstel op hst leger- en middelbaar Onderwijs werd neergelegd dat den tekst overnam van de speeiale Commissiemet dit doel ingesteld. Die voorstellen der Ragearing wer den bckampt zoo van Vlaamsoha als van Waalschs zijde, on terecht; zij zijn bepaald van da baan in hun oor spronkelijke» tekst. Op 19 Mei vangt de Senaat het be^ spreken aan van hst wetsvoorstel op het lager onderwijs, met do hoop een bevredigende oplossing voor de YJ-*d« mingan te bereiken# Eindelijk, wij wotön door de ver. slagen van den Ministerraad, dat deze laatste waarsohijnjijk op initiatief der Vlaamsche Ministers het wets voorstel op het gebruik der talen in de besturen, dak door een speciale commissie werd epgemaakt.beschouwt als onvoldoende Om een afdoende op lossing aan het vraagstuk te gaven. De heer Minister Baels werd diensvolgens mek het opstellen van een nieuw ont werp gelast, dat thans sedert een drie tal weken in den ministerraad bestu deerd wordt, en naar werd verxe* ksrd heel binnen kort «al worden neergelegd- Dat de Ministers, welke toch in deze boven de politieke agitatie staan, ver» langen do zoo delikate als ingewikkelde vraagstukken betreffende de taalken nis der hoogere ambtenaren en het taalgebruik in de csntrala besturen grondig willen instudeeren, vooraleer ze in wetsvoorstel cp het bureel der Kamer nèar te leggen, kon alleen hen verwonderen die he« ingewikkelde de zer vraagstukken niet bessffen.of alles bekijken door een bril van politieke roerighaid. Zoodat weldra esn volledig stel wetsontwerpen over al de punten van het Vlaamsoh programma door de Regeering zal .ingediend worden. •De l!ste Mei bad hier te AaJst. en heel het land door een zeer kalm ver loop. Zooals ieder jaar bepaalde zich viering in de stedaa- bij hot uilgaan van optochten, die dit jaar; in Iseken stonden van verzet tegen het hui dig a eoonomisch' .stelsel en van propagan da voor de ontwapening en den yrede onder de volkeren. In sommige sleden- ■vierden de com munisten afzonderlijk liet fees/, vrij den arbeid. Doch hunne aanhangers waren weinig talrijk opgekomen, T© Brussel verving M. Brunfaut leader, Van der Velde, op reis in den vreemde en hield na de betooging voor het volkshuis de gelegenheidsaanspraak. Niet de minste wanorde greep plaats. Te Gent was er nogal wa? volt. Een gewezen rood volksvertegenwoordiger zegde mij «Onze stoet vermindert alle jaren. Binnen 10 jaar gaat het partijbestuur alleen rond. Een overtuigde strijder stond op een tram-platform Er zal heel wat volk zijn. 't Is den eersten keer, dat ze hun kosfcume in de zon kunnen toonen Men had beweerd dat Anseele in zijn vroegeren ministe rieeion Rolls-Royc-e den stoet zou ge volgd zijn, gezien zijn ouderdom. Balthazar, die zich speciaal geoefend heeft, zou als chauffeur optreden. Dat alles bleek alras een gentsche blague te zijn. Er werd ook niet gezongen van «.Wijj zullen Leopold zijn huufd afwringe alhoewel Vander Velde in Spanje uit riep dat nog vele koninghuizen op 't springen staan. Die Belgische socialis tische ropuhilkeinen hebben meer dan twee gezichten Een rood bloemeken werd te koop aangeboden. Een jonge kerel riep verontwaardigd uit «Enfin-, zij.de-nie beschaamd Dat te presen teeren aan 'nen werkluuze Ge zoedt er nog geld moeten bijgeven In Wallonië was het verloop evenzoo kalm1 en ner gens worden onlusten vermeld. In de stoeten werden spandoeken gedragen meldende, den strijd voor het 40 urenwerk, voor de algemeene ontwapening en tegen den oorlog. •De communisten betoogden ook doch alles bleef kalm* LEZERS Doet uwe bestellingen van Boeken in den katholieken boek handel van De Volksstem Kerk straat, 21, rechtover de St. Martinus- kerk, Aalst. r-v* Familievergoeding. Wie op 1 November 1930 meer dan 10 werknemers bezigde moet zich in re gel stellen en aansluiten bij eene Com pensatiekas van af 1 Juli aanstaande. Wie op 1 November 1930 meer dan 5 werklieden bezigde moet zich in re gel stellen en aansluiten van af 1 Oc tober aanstaande. Al wie op 1 November 1930 maar 5 om min werklieden bezigde zal zich in regel te- stellen hebbeïi ten uiterst op, 1 Januari 1933j aandeelhouders van de soc. «Arbeidors-t banik» heeft Anseele zijn groote vreugde uitgesproken over het aanzienlijk aan- Daar komt de ellelange reeks nieu- deelbezit in de «Sidac»4 we Belastingsmiserie's af. De volgelingen der partij mogen Wij weten het wel koken moet kos-'daarover echter niets vernemen. Goj ten. Iedereen weet dat het. beheer van begrijpt wel om welke redenen I een Staat uitgaven vergt die door de In de partij-organen geen woord burgers op rechtvaardige manier moe-.daarover. Dat houdt verband met do ten bekostigd worden. samenstelling van den Beheerraad. De Doch waarom wordt- van hoogerhand beheerders zijn over gansch het land zoo weinig het voorbeeld van de be-jgekozen en hebben invloed genoeg op de parfijorganen om ze te doen zwij gen De «Filsoietis», een fabriek van kunstmatige zijde te Gent, die ook van de «Arbeidersbank» afhangt, gesticht met een kapitaal van 5 miljoen liet haar bilan verschijnen in 't bij-num mer van 't «Staatsblad» van 13-14 April 1931. Het bilan sluit met- een zuiver ver lies van 445.052.80 fr. Natuurlijk dat men in de soc. pers; daarover geen woord zal reppen I Over gansch de lijn is het een orde woord ZWIJGEN De partij'genooten mogen niet verne men hoe de soc. «Arbeidersbank» bezig is met het kapitalistisch regiem neer; te halen of... het te bemachtigen. Dat zwijgen heeft echter een groote boteekenis; men durft niet spreken. Er zijn mondsloten uitgedeeld I sparingen gegeven Voor de Middenstanders werd de be grooting, die reeds veel te klein was, met enkele duizenden besnoeid. Voor, de anderen werd ze met millioenen ver meerderd. Is dat rechtvaardigheid I De grondbelasting gaat met 50 t.h. vermeerderen. De bedrijfsbelasting gaat verscherpen daar de vennootschappen bij hunne jaarlfjksche aangiften zullen nioeten verklaren welke som elk. deel genoot ontving. De bijkomende personeele belastin gen worden gepèrekwateerd. Voor de hooge inkomsten (thans 100.000 in plaats van vroeger 300.000/, blijft men toch nog heel breed. De overdrachtsbelasting wordt ver dubbeld en de vrijstellingen (brood, aardappelen, melk, boter, eieren, enz.) worden gehandhaafd, 't Er zou nog dat aan inankeeren. f (De zoogezegde weeldebelasting, die niet altijd «weelde» is, wordt van 6 p. h'. tot 8 p.h. opgevoerd voor de heffin gen aan de bron. De successierechten vermeerderen, hoogere douanerechten yan lichte mi nerale -oliën, essence en benzol wor den ingevoerd. De accijnsrechten op het bier, wel ke 19 centiem per liter brouwsel be droegen, zouden nu 24 centiem per li ter bedragen. Het percentage der evenredige 'rech ten op de cigaretten; dat thans tus- schen 10 en 30 schommelt svordt op 20 a 60 t.h;. gebracht. En voila I Dat zijn de voorstellen der regeering I Overal vermindert de levensduurte en ons fameus goevernement verhoogt de lasten. Dat is zeker om de crisis .te doen ophouden Wanneer ze van Duitschland hun geld moeten eischen zijn ze zoet als lammekens. Voor cie belgisoha burgers deurwaar ders en boeten en taksenverhooglngen. 't Is te hopen dat het Parlement zich niet zoo maar klakkeloos zal laien be tijen, en dat die voorstellen geen wer kelijkheid zullen worden. ff. TEN BUREELc. DEZER Beeidekens voor Eerste en Plechtige H. Communie met gouden druk, de 25 15 tot 45 fr. De bilans van de soc. «Arbeidersbank yer.schènen in «L'Ech-o de la Bourse» yan 8-9 Maart 1931, met een uitvoeri ge beschrijving van al de kapitalisti sche maatschappijen, waarin zij betrok ken is. Die uitvoerige beschrijving Is onderteekend door den voorzitter, van den Beheerraad, M. Anseele. 't Is een merkwaardig kapitalistisch dokument. Dè socialistische dag- en weekbla den zwijgen erover, als vermoord. Mo gen de volgelingen van de partij dan niet weten wat er in de kapitalistische partij inrichtingen bij de socialisten ge beurt De «Arbeidersbank» bezit 26.942 ka- pitaal-aandeelen van 500 fr., 12.628 dividende-aandeelen zonder nominale waarder der «Compagnie Inter dos In dustries Chimiques» (Interehimic)Zij beschikt ook over 5831 kapitaalaandee- len van 500 fr., 4640 dividende- en 11970 gewone aandeden beide soorten zonder nominale waarde, van de «Si- dac». De «Sfdac»"" is een internationale ka pitalistische maatschappij die het mo- nopool van doorschijnend papier, over heel de wereld in handen heeft. Juist omdat zij het monopool heeft, regelt zij eigenmachtig de verkoopprij zen. In 1930, mét een kapitaal van '12 miljoen, deed die maatschappij eene zuivere winst van meer dan 19 miLjoen. Meer 3an 150 °/0. Voor 1931 is het bilan nog niet ver schenen. Maar -men spreekt van eene zuivere winst van 30 miljoen of 250%'t In de algemeen^ vergadering1 der. Van onzen Genlschen medewerker. DE RECHTEN VAN DEN MAN Het Chicago met de- vrienden van Al Ca/pone en Jack Diamond, de mannen van de machinegeweer en en den ge- smokkelden Black and white doet brave burgers gewis ldekenvleesch krij gen. Doch hetzelfde Chicago waar eeni ge honderden getrowwde Amerikanen eene vereeniging tot verdediging der rechten van den man hebben opgericht, verdient ontegensprekelijk de meest gulle bewondering van het sterk ge slacht. De voornaamste statuten van die broodnoodige Associatie tot verdedi ging van spijtig bedreigde rechten luidt als volgt ;J 1) De leden gaan de verbintenis aan minstens eens per week samen te ko men buiten de echtelijke mening, en niets aan hun vrouw te vertellen over de manier waarop zij den avond door brengen. 2) Zij zullen alles in hel werk stellen o-m hunne vrouw te doen begrijpen dat zij voor plicht heeft eiken morgen de eerste op te staan om het ontbijt gereed te maken, en dat in geen enkel geval de man dit werk hoeft te doen. 3) Zij zweren van geen enkel huis* houidelijk werk te verrichten, tenzij de vrouw wegens gezondheidsredenen moest belet zijn. Bravo, bis, hip, hip, hoerah De regeering van het huishouden kan slechts op stevige basis blij,ven slaan in dien het ministerie van buitenlandsché zaken aan den man wordt gelaten, en dit van binnenlandsche zaken aan de vrouw. Te Chicago werd in rechte en in feite een minimum-program opgesteld De suffragetten, onder het voorwend sel enkele sociale en politieke rechten te doen bekomen, hebben vele vrov/wen geleerd hunne eerste plichten te ontduu hen. In de groote steden meenen vele mo derne vrouwen dat hun plaats in de ci- mena'8 en tea-rooms is, en dat de scho- telwasch door den echtgenoot kan ge daan worden. Hiphip, hoerah Leve de heilige rechten van het man nelijk geslacht I In de Chicago Tribunewaarin ih hoogerstaande verheugend, bericht mocht, lezen, vond ik ook nog het volgende De vereeniging was pas gesticht en al de leden hadden met hunne handen, tot bloedens toe in vervoering toege juicht, toen de deur openging en een zestal vrouwen binnenkwamen. Krijt wit stonden aanstonds zes mannen op om hun vijf-en-zeventig procent gé- dweê te volgen, zonder 'den mond t%. du/rven opendoen. De zes Evadocht&'s deden toen hurk tong man-ceuvreoMm., om het bevenda sterk geslacht, aan zijn onderworpen heid ie hetónn-eren. En geen enkele mannelijke held dierf tegenspreken. O tempora, o mores Iiam}et de Tweede

De Volksstem | 1931 | | pagina 1