Rerum Novarum Kalde aan Z. H. den Pans Leo XIII 1891 Groote brand te Brussel De Kadastrale Perekwatie Onze koolmijnnijverheid Zondsrlinp diefsia! te Brusssl LEDE Bij tijds gered Welverdiende belooning Smartelijk ongeluk te Thiensn KiMA GELIJDiTJE HET BETERT DE VOLKSSTEM XXXVII JAARGANG NUMMER |Ü7 Kerkstraat, 9 en 21, Aalat. Teleloon 114. DAGBLAD 20 Cantiem.n Uitgever J. Van Nuftel-De Gendt. Publiciteit buiten liet Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Building/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. ZONDAG 10 MEI H. Job Zonop4,19Zonaf7,16 MAANDAG II MEI 1931 Kruisdagen Z onop4,19Zonaf7,17 N. M. 17 E. K. 24 Veertig jaar geleden verscheen de encycliek Rerum Ncvarum. De indruk welke hij verwekte was zóó overweldigend, dat velen meenden, dat hij rechtstreeks tegen hunne prin ciepen en handelwijze gesohreven werd.,, en daarom zwögen ze hem dood, bevreesd als ze waren, van de gevolgen, welke de toepassing van Rerum Novarum zou meebrengen, Bij ons christen volk was Rerum Novarum welkom. Onze arbeiders ver' stonden, dat het wederzijdsche nale ven van rechten en plichten door patroons en werklieden, geen andere oplossing meebrengen kon dan geluk, en maatsohappelijken vrede* Da socialisten zelf lieten zich gunstig uit over het schrijven van L^o XIII. Oordeel maar: De «Vorwarts». or gaan der Duitsche socialistan. schreef «Krachtens zijn bediening v en in de volheid zijner macht, heeft de Paus, het eerst van alle vorsten en regee ringen der beschaafde wereld, de so* clalo kwestie aangevat en opgelost. Het Nederland8che scoialistische dag blad «Het Volk» schreef dat da Kerk in de encyoliek Rerum Novarum zich op een zeer vooruitstrevend atand punt plaatste.,,* DeBelgische «Vooruit» bekende op 11 Saptamber 1891 :«Reeds verscheidene maanden is het geleden, dat zijne Encycliek is verschenen, waarin hij luide, krachtig en duidelijk, de bezitters hun plichten uiteenzette. Het stuk is in alle talen overgezet. Alle dagbladen der wereld hebben er zich mee bezig gehouden mail mag dus nannemen. dat geen enkel kapitalist onkundig gebleven is van de plichten, die hij tegenover zijne arbeiders te vervullen heeft, en hat is net als vroe» ger, precies alsof de Paus niet gespro ken had.» Na zulke verklaringen, moet elk ver standig mensch oordeelen en beslui ten «Van af dat ootfenblik, moeten de socialisten overtuigde verdedigers geworden zijn van de encyoliek «Re rum Novarum» moeten zij in 't harte dragen de H. Kerk, die deze leer nog altijd met evenveel nadruk voorhoudt en de priesters die zich beijveren om aan do arbeiders en de samenleving de vruchten van deze heilzame werk- liedenkeure te laten genieten. Nu nog wordt Rerum Novarums- toepasBing dagelijks ingeroepen, en is het voor ons het onweerlegbaar bewijs van de liefde der kerk voor de zwak ken en de geringen. Zóó groot is de beteekanis van Rerum Novarum voor het werkende volk, dat het onderhouden van die kerkelijke leer het aanschijn van da wereld moest vernieuwen, hadden allen maar ge» luisterd naar de stem van don grooten Paus(. Dat niet alle katholieken in kinder lijke onderwerping de enghartige ik zucht en eigenliefde overwonnen, is niet de schuld van onze Moeder de H.Kerk,en wij 2ijn de eerste om ze te veroordeelen, als liberaliseerde katho# lieken; zij dragen zware verantwoor delijkheid over hun handelwijze en hebben grootendsels schuld aan de thans heerschende mistoestanden. Maar wat mij veel meer verwondert ia, dat die zelfde Encycliek thans uit den booze is voor de socialisten, die eiken dag bovenarm uitvallen op die zelfde kerk. Ze houdt steeds den Wereldbrief Rerum Novarum even hoog, en her haaldelijk, Onder alle vormen, maant ze hare priesters aan, getrouw te blij* ven aan de grondbeginselen van Rerum Novarum, Wat mij vorwondert is, dat de socia* listen thans, als hun grootste vijan den aanzien de christen werklieden, die hunne organisatie opbouwen naar de leer van Rerum Novarum en in de belijdenis ven hun leven, de ohriste lijke naastenliefde en da rechtvaardig heid toepassen: Wat mij verwondert, is, dat de socialisten nü eiken dag zeggen en •chrijven, dat de H- Kerk nog niets gedaan heeft voor het werkende volk, dat ze altijd gestaan heeft in den dienst van hot kapitalisme,en dat de priesters sociale werkers alleen de rijken dienen. Vanwaar komt dia ommekeer van daan Het antwoord ligt voor de hand Ta dien tijde was het socialisme nog niet zoo zeer eene antigodsdienstige partij thans staan de leiders volop in den dienst der vrijmetselarij en moeten willens nillens, den strijd aanbinden tegen Christus en zijn Kerk. Daarom nu is alles slecht wat de H. Kerk voorhoudt en braken ze onvoorwaar delijk af, wat van do Kerk of de priesters zou uitgaan. Zoo dienen ze niet altijd hun volk, maar vooraf hun goddeloosheid. En toch, wat ze ook zeggen of doen, buitan Rerum Novarum ligt er geen heil en is er geen oplossing te vinden aan het maatschappelijk vraagstuk. Over hst economische liberalisme spreken we niet meai1. Zoodanig werd het vertrapt, dat niet een mensch meer gevonden wordt, die het theore- tisoh zou durven verdedigen, uit vrees aan den schandpaal der openbare verachting prijs gegeven te worden. Zulks echter beteakent niet, dat er praktisch geen volgelingen meer zijn van ikzucht en Onrechtvaardigheid. Het socialisme kan dan socialen vrede niet brengen. Waar het triom feert, slaat het uit In wilde uitspatting gan van communisme en burgeroorlog Waar het nog niet zegevierde, staat hot niet op vasten grond en most het zijn princiepen wijzigon naar gelange de omstandigheden. Daarom juist, om wille van de On vastheid der beginselen en der praktijk, knaagt het communisme aan hot hart van het socialisme, Sommige leiders zien reeds het fail liet in van hunne partij en doen een beslissende stap naar rechts; ze spre ken van een christelijk socialisme. Is een christelijk socialisme denk baar buiten de leer van Rerum Novarum Zou dat socialisme niet moeten steu nen op de steunpilaren rechtvaardig heid en christen naastenliefde Het ontstaan van die nieuwe strek king ig het klaarste bewijs van de on macht van het socialisme. Hot heeft het geloof willen dooven in da harten van zijn volgelingen, en nu ziet hot in, dat het tezelfder tijd ook het geluk aan de harten Ontroofd heeft. Hot was voorstaan der van da leus Noch God, nooh Meester en het heeft den arbeid voor alle gezag ver beurd. Het heeft de wonde bij de werklieden steeds open gehouden, maar daaren tegen mistevredenen en opgewondenen gemaakt. Het socialism deed zijn volgelingen veel beloften, bracht hun het geluk niet en zal nooit den maatsohappelijken vfoda stichten. Rerum Novarum kan dat alleen, om dat zijn onveranderlijke leer steunt op de grondbeginselen van Hem, die alléén bij machte is aan den mensch den vrede van het hart en aan de maatschappij den socialen vrede te verzekeren. Mochten alle werklieden den zegen vefitaan, uitgaande uit Rerum Nova rum, dan schaarden zij zich allen rondom de Pauselijke vlag en drukten ze met dankbaarheid aan hun lippen, Mochten weldra alle werkgevers ook Rerum Novarum naleven, dan rijst de zOnne van een nieuw maatschappelijk leven, waarbij werkgever en werkne mer malkandsr broederlijk de hand zouden geven en samenwerken tot het verzekeren van eigen geluk en socialen vrede. Geve God, dat die zaligt tijd niet lang meer uitblijve. Valsche lOOfrankbiljelten Zij zijn gemakkelijk te herkennen. Er zijn thans valsche biljetten van 100 frank of 20 Belga in omloop. De valsche biljetten zijn gemakkelijk herkenbaar, daar zij zeer ruw nage maakt. Het papier i3 dik; zij zijn zwaar gedrukt achter het woord De Gou verneur ontbreekt de komma. Al de in beslag genomen biljetten dragen, in de vier hoeken het nummer 864 E 421. Da leden der bijzondere kommissie, gelast met de studie der krisis welke thans de steenkoolnijvsrheid te door worstelen heeft, werden Vrijdag mor gen door M. den eersten minister Jaspar ontvangen. Deze heeft uitleg gevraagd over verscheidene punten der verslagen welke hem reeds door de kommissie warden overgemaakt, en hij heeft be loofd zich met de andere leden der rngeerirL" te onderhouden over de wanscli r, wslko in het al^emsen ver* slag uitgedrukt worden, te weten 1. Vaststelling dertonnemnat welke uit den vreemde zou mogon ingevosrd worden. 2. Verplichting voor de Belgische openbare besturen om Belgische steen kool te benuttigen. Da afgevaardigden hebben doen op merken dat er thans een stock van 3 millioen steenkool op de mijnen ligt, vertegenwoordigend een waarde van 500 millioen, Te Brussel is thans een zonderlinge diefstal ontdekt vermoed wordt dat hij heeft plaats gehad tussohen einde April of begin Mei. In elk geval juiste gegevens ontbreken en van de daders is tot nojj toe geen spoor te vinden. De feiten hebben zich als volgt vcör gedaan het bouwvallig gebouw 44, de Komediantenstraat werd door den Staat ingericht tot bergplaats van de maketten van de Sinter Goedelekerk, de Congreskolcm, da Kapellektrk, het Broodhuls. het Anspachgedenkteeken, het Stadhuis en de Beurs. 's Nachts hebben dö dieven verschei dene ruiten aan den achterkant van het gobcuw ingedrukt- Die handelwijze kon onopgemerkt geschieden, omdat juist lr.ngs dion kant slooplngs en verbouwingswerken worden uitgevoerd Tot bovenmaat van ongeluk hebben de indringers hun woede bot gevierd op dria pleisteren voorontwerpen van de Noord Zuidorverbinding, die ep het gelijkvloers opgesteld stonden. Zij werden in gruizelementen geslagen' maketten hebben een groote dokumen tarische waarde. Op 17 Mei wordt te Lede een Katho lieke Dag ingericht die bedoeld wordt als een plaatselijk Congres voor onze godsdienstige, maatschappelijke en kultureele werken. To 8 ure plech tige mis met gelegenheidssermoen. Te 9 ura vergaderen de afdoellngen. Er is een bijzondere afdeeling voor de bur gers en middenstanders, in de boven, zaal van den Volkskring. Dagorde voor deze afdeeling: 1) Verslag over de algomeene mid denstandswerking.over het leerlingen secretariaat, over de werking in het bouwbedrijf. 2) Voordracht door den heer A. For. aeyn opziener voor den Middenstand- (Ministerie van Landbouw). 3) Wenschen en besluiten. 's Avonds te 5 ura stipt, groote volks vergadering met feestrede door heer A. De Groeve. Over het ongeval aan een Belgisch visschersvaartuig overkomen, verne men wij uit Terschelling het volgende 't Belgisch visschersvaartuig Notre Dame da Lourdes 30, thuisbehoorend te Nieuwpoort, is hier binnen gobracht door het rijksbetonningsve.artuig, schipper G. Dryver. Het vaartuig werd hulpeloos aangetroffen in het Vliegat en daar opgepikt. Da bemanning, ba- staande uit 3 koppen,was zonder eenig voedsel en zonder water. Het schip, dat slechts 40 ton meet, visohte bij kaap Skagen, toen de motor defect raakte: Met een paar stukjes zeil heeft men daarna den terugtocht aanvaard. Drie weken was het scheepje reeds op zee. Gewoonlijk duurt de reis alschts 9 dagen. Tijdens eene vergadering gehouden Vrijdag morgen, in het ministerie van Binnenlandsche Zaken en Volksge zondheid, heeft de bestuurlijke Com missie van het «Carnegie Here Fundi do gouden medalie verleend aan de hearen Barbier, ingenieur, Godart en Mahieu, opzieners in de koolmijn, en Gallez, paswerker, als belooning voor hunne heldhaftige toewijding bij de ramp der koolmijn van Hornu Wasmes Do drie laatsten zullen bovendien nog eene belooning van 1000 fr. ontvangen. Donderdag namiddag omstreeks een unr had te Grimde (Thienen) een vree- salijk ongeluk plaats. De goederen trein welke den dienst doet tusschen de statie van Grimde Thienen en de fabriek der Thiensohe raffinaderij, kwam nabij Grimde afgereden langs den molen, Alhier staat een barreel- wachter welke deze dienst regelt. Deze barreelwaohter stond in de ploeg welke van 5 Ure tot i ura namid dag werkt. Toen da trein afkwam, was dozo barreelwachter reeds afgelost en wou dan met den trein naar de fabriek wederkee'ren. doch deze maal lukte het hem niet. Toen hij op den tender wou springen, mispakte hij zioh jam rnerlijk en kwam onder de lokomotïef terecht.Aan deze waren negen wagons vastgemaakt welke allen over hem bolden, Toen men den trein deed stoppen, lag de ongelukkige midden in een bloedplas, De eerste ooggetuigen gingen seffens een dokter halen. Toen deze ter plaats kwam deed hij oogen*- blikkelijk het slachtoffer overbrengen naar St Jansgasthuis. Enkele minuten na zijn aankomst Overleed hij te mid den van overgroote pijnen. Het onge lukkig slachtoffer is de genaamde Joeeph Trekele, oud 70 jaar, gehuwd, vader van drie kinderen en wonend Fabriekstraat alhier, gelegen nevens de fabriek, Een onderzoek werd inge steld. Jozef was een braaf man er zou een dezer dagen gepensionneerd worden. De mensch wil altijd nieuws. ,s Daarom, koop uw romans In Boekhandel J. Van IMufFel-De Gendt Kerkstraat, 21, Aalst Vrijdag avond, iets over tienen,sloe gen plots geweldige vlammen op uit een breigoedwinkel, gelegen aan de Lakenstraat, te Brussel, naast een be kende dar.szial. rachtOver den Neder landschen Schouwburg. Het vuur woedde hevig en in enkele oogenblikken tijd was de benedenver dieping uitgebrand, Weldra vatten ook de bovenverdiepingen vuur. zoodöt de brandweer, die ter plaatse verscheen voor een geweldigen brand stond en met drie machtige brandslangen moest werken. Uit de nabijgelegen huizen was het een haastige vlucht. Tenslotte evenwol was het gevaar omschreven qn werd de brandweer het vuur meeg ter« D« echade ij aanzienlijk, In den tijdtoen de dieren spraken, is er eer klein ratteken en..... Foei Houd op De dieren spre ken nietroept de gouverneur van de provincie Ilunan. 't Is natuurlijk een Amerikaan. En hij verbiedt van in zijn ressort te d/rukken en te verspreiden de boeken met fantastische verhalenwaarin de dieren onderling of met menschen pra ten. De goeverneur beweert cde voor stelling van sprekende leeuwenwolven, ooievaars en andere diergelijke een ko lossaal affront is voor de menschen. Daarbij zegt die brave goeverneur kunnen de kinderen door zulkdani- ge fabels misleid worden, minstens ge durende' een zekeren tijd., en meenen dat menschen en dieren op een gelijk intellectueel en moreel peil slaan. Och heere, die goeverneur heeft ge wis het... klei/n beestje gezocht. Moest die pittige La Fontaine terug keer en, wat zou lvij schrikken. Moest hij naar Hunan gaanhij werd in de boeien geslagen. Die historie van den Amerikaanschen gouverneur deed me denken nan een dame die ik twee jaar geleden in de Centaure-zaal te Brussel ontmoette bij eene tentoonstelling der werken vam, schilder Chagall. Die had de fabels van La Fontaine op zeer origineels manier geïllustreerd. Hoe is 31 mogelijk, riep die dame uit, dat Chagall een blauwe koe, een rood en groen geprikkeld zwijn, een ge le raaf en andere valscliklewrige mons ters durft schilderen f Hij moet, naar 't gekkenhuis 1 Het .was een mooie dame en 'k stond haar graag ter woord. En La Fontaine Mevrouw Qe leent hem. Hij doel zoo fijn de die ren spreken... in de plaats van de men schen, ter wille van de waarheid. Waarom zou Chagall de dieren niet an ders mogen kleuren... als uitzonderlij ke dingen, ter taille van de schoonheid? Waarom de inbeeldingdie unynderbare aliijd waardige, immer vluggere en bij na onuitputtelijke inbeelding aan ban den leggn, Zij, die de bron is van zoo veel aangenaams en mooi's Wanneer ge oud zult geworden zijn hetgeen nog heel lang ml duren en hetgeen God moge verhoed,en Mevrouw dan zal de inbeelding V toelaten te verjongen... al ware het maar in den Alles most afslaan... AlUeu^e bolastingon niogau verhoogen. Nu gaan ook de kadastrale inkomsten herzien worden. Tot nu toe werd van sommige gebouwen een kadastraal inkomen aangerekend dut nauwkeurig met den werkolijken huurprijs Overeen kwam omdat de huurceel geregi trserd word. Anderen, zooals deze door den eigenaar zelf bewoond, werden getax eerd op de basis van 1896, verhoogd door middel van een klein vermen igvuldiger. Opdat de kadastrale herziening strikt rechtvaardig gesohiede zonder de kadastrale peroeelen, er 2iju er meer dan 7 1/2 mil» üoen in het land een voor een moeten goéxpertiseerd worden. Eohto Sisyphusar- arbeid. Daarom gaat de administratie bij verge- Hiking te werk. In elke gemeente worden enkele type-gebouwen gekozen, geëxperti- seerd, en de andere worden in overeenkom stige k&tegoriën gerangschikt en als dusda» dig getaxeerd. Het spreekt van zelf dat men om do type* gebouwen,deze heeft verkozen voor dewelke men onaanvechtbare gegevens hadrwezenïij» ke koopwaarde door openbare veiling of anders, wezenlijke huurwaarde onder meer door geregistreerde overeenkomst. De moeilijkheid berust eohter in de verge lijking. Daar staat de deur open voor wille» keur eD krijgt de kritiek vrij spel. Van sommige zijden word voorgesteld liever de landmeters te laten bedljen. Dat is goed voor zooveel ze rfjpe oudervinding opdeden in hun ressort. En dan nog ver- I schilt de eene van de andere. En dat Knagelijntje maar uitroept l .«Ik zal nopit meer op de heide gaan spelen en dat de raven maar spreken in de tooververhalen van Grimm er\ dat al dat fictie-wereld je maaqr behouden blijve voor de kleine... en voor de groo te hinders. Want de hinders praten zoo graag en zoo lief. Net als die kleine Lokeraar die '8 avonds slapen ging en zijn klein rij- zwcepken devotelijk nevens zijn bedde ken plaatste, en zachtjes fluisterde j ccDag zweep ben Hamlet de Tweede. Wij hebben eenige dagen geleden dö cijfers gegeven der werkeloosheid op 4 April. Uit die cijfers bleek dal- het getal werkloozen afnam. Dit afnemen, is toch niet al te beduidend, bet is eer der eene teleurstelling. De belernis be reikte zelfs niet deze, welke men ge woonlijk in het begin der Lent3 vast stel I. IHaar het hernemen der bedrijvigheid is op weg volgens de laatste ontvan gen inlichtingen. Zoo hebben in de meubelnijvorlield van Mechelen 500 werkloozen wederom hun gewoon werk gekregen. Een zelfdo. feit werd gemeld voor de katoennij verheid te Gent. De toestand is ook verbeterd in het Kortrijksche on in de streek van Aalst. In het land van Audenaarde lveeffc men niet te klagen, integendeel De aanstaande algemeene statistie ken zullen zeggen of deze gedeeltelijke aanwijzingen eene bet-eekenis hebben voor wat den algemeenen toestand be treft, In alle geval de hooger veranielde fei-v ten schijnen aan het seizoen niet toe le schrijven te zijn. zij schijnen veel eer betrek te hebben op eene verzach ting der nijverheidskrisis. of ten minste, jtoch te bevestigen dat de krisis haai} ïn elk gsval bltjft het st*lssl der ad mini- jt0ppunt heeft bereikt. Istratietaxatie bij vergelijkiag mot type/1 Geve God dat het waar. zij en daf geoouwea op drijfiaod gebouwd. jdq toesjand maar, altijd voorf-bet er.ci X

De Volksstem | 1931 | | pagina 1