12 De Rationalisatie io de Nijverheid, Dinsdag Mei 1951 Issnlng Verwoeste Sewesfen De Praalstoet van het H. Bloed te Brugge De incidenten te Leuven De krisis in Belgie Böcd-Krsiis ¥an Belgie De Tentoonstelling te f'incennes De Vindictivedag te Oostende Bolsjewisme de tegenpool van hei Christendom XXXVII JAARGANG NUMMER JtfS Korkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 2QG>lii"11" U"geTer J- Van Nuf(el-De Gendl. 20 Londres W. C. 2. H. Achiel |Zonep4,16Zonaf7,19 N.M. 17 E.K. 24 Publiciteit buiten het Arrend. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Building/Kingsway, Lees morgen op eerste bladzijde ons PERSOVERZICHT. Vóór do krisis, die voortgaat de wereld to teisteren, was er bijna da gelijks sprake van .rationalisatie*. Dit woord lag voortdurend op de lip pen van personen, die in verband staan mét de nijverheid. De krisis beeft sr de beteekenis en don invloed van vermindert, maar dat wil niet zeggen d.it bot begrip heeft uitgedaan en men er verder geen rekening meer moe! mee houden, Wat is feitelijk rationalisatie Door de moeilijke tijden, dio do nijverheid na den oorlog te doorwor stelen had, de verhooging der loonen taksen en andere feiten meer, dio die zich in allo landen lieten gelden, moest er wel naar zekere middelen uitgezien worden om doze moeilijk- beden te overwinnen en zich to wa- penen tegen den strijd, die zich dan dagelijks al scherper en verwosder voordeed. Een van dezo middelen was dan wel de rationalisatie der nijverheid, waaronder diende verstaan Alle middelen aanwenden om de labriek op een gezonde, degelijke wijze te doen werken, en alle feiten bjjeen te brengen, die op een volmaakte wijzo bet vervaardigen van een artikel op de meest snelle, minst kostelijke wijzo mogelijk maakten. Met de onkosten van een bedrijf te verlagen, wordt inderdaad de kostprijs van een arti» kei kleiner, gelukt men er in het ar tikel goedkoopar af te werken. Wan neer, om een voorbeeld to neemen, een fabrikant eon rijwiel maakt, dal hem zelf 400 fr inkost aan betaalde daggelden, aankoop van do artikelen, bandon, metalen, slijt van dezes ma- chienen en fabriek, allerhande kosten van bureelen, schrijfgerief, inpak king, verzending, belaalde wedden aan bedienden, en wat nog al meor, en wanneer hij du deze inkosten hier en daar kan vormindoron door aller hande besparingen, dan zal bom dit rijwiel op zoker ooganbik slechts 350 fr inkosten. Dit verschil van 50 fr kan hij aanwenden om zijn verkoop prijzen te verlagen of daggelden te verkoogén. In zijn belang zal hij trachten zijn verkoopprijzen te ver lagen, omdat hij daardoor de kans krijgt moer rijwielen te vorkoopen en zooilus de winst grootor te maken, niettegenstaande hij dus zijn artikel goedkoopor verkoopt. Dat sluit niet uit dat hij op zulke wijze ook eene verhooging van werkgeld kan toe^ staan, Trouwens elke maal dat er eau vorhooging' van daggeld toege past word, moest hij zorgen die grootore kosten uit een verlaging van andere onkosten te halen. De rationalisatie hoeft dus als doel den kostprijs van een fabrikatle te verlagen, daardoor moer winst to kunnen mak:n, Op deze wijze kan er aan een verhooging van loon, zoo deze noodzakelijk is,voldaan worden. Ofwel de prijzen te verlagen, omwille van do mededinging (concurrentiei en zoo den achteruitgang in dan ver koop tegen te houden' Deze rationalisatie kan in de eerste plaats afhangen van de organisatie. En dit bekomt men door eene nauwe aansluiting van allo diensten, door e?n juiste on vlugge aanpassing dor bewerkingen die bet te labrikeeren artikel moet ondergaan. Vervolgt, 5 1922 108 TREKKING VAN 9 M!EI Berie 42.602 Nr. 9 uitk. »mi. 250.000 fr. Eerie 167.236 Nr 9 uitk. m. 100.000 fr. Serie 49.413 Nr 19 uitk. m. 100.000 fr. De andere nummers dezer series alsmede ook die van de hieronder vol gende series zijn uitkeerbaar met 300 frank. 1142.405 183.822 158.348 129.190 67.061 1111.012 158.141. 127.861 107.691 92.137 1114.662 31372 12.920 EENE ONGEMEENE BELANG STELLING Zondag had de jaarlijksche triom fantelijke ommegang plaats van het H. Bloed door, de straten van Brugge. Van in den vroegen -miorgen vertoon den de prachtig bevlagde straten eene buitejige-wone beweging. Van alle kanten kwamen treinen en trams, zoowel gewone als buitenge wone toe, uit Frankrijk, Engeland, Holland, zelf uit Duitsch-land waren de bezoekers In groot aantal toege stroomd. Van uit het binnenland wa ren het werkelijk echte mensche.n- massas welke van alle kanten toekwa men. Men schat liet aantal vreemdelin gen op minstens 125.000. Daarbij val len nog te voegen de duizenden autos en velos en men zal zich een juist gedacht kunnen vormen van den alge- meenen volkstoeLoop. Rond 3.15 ure kwam de optocht in beweging. Vooraan eene afdeeling bereden gendarmen, welke zich met moeite den weg baant door de dicïrt openeen ge drongen massa. Na de inleidende groep gevormd door een muziekkorps, een kodr dat de H. Maagd Maria, patrones der stad, omringd door eene schitte rende schaar engelen begeleidde, kwam de uitbeelding van het Oude Testa ment met de voorspellingen welke be trekking hebben op het H. Bloed vooraan Adam en Eva gehuld in die renhuiden, met gebukte hoofden, vluchtend onder Gods banvloek uit het Aardsch paradijs. In hunne hand hou den zij nog de vrucht van den Boom der Kennis van Goed en Kwaad. Daarop volgen de bloedoffers van Abel en Abraham het Paaschoffer, he.t tempeloffer, allen als zoovele tref fende voorafbeeldingen van het stor ten van het Alverzoonond Bloed Chri- sti, voorspeld door de profeten en dat luider sprak dan alle tempeloffers. Dit deel is zeer eigeenaardig opge steld, doch prachtig gelukt, zoowel in kostumeering als in spel. Het tweede deel verbeeldt het nieuwe Testament. Het kwam reeds vroeger jaren voor doch werd thans op zeer gelukkige wijze uitgebeeld. De, talrijke toonee- len vertoonden het leven en de passie van Christus. IMlet zijn zingende en spelende groepen verwekt dit deel een gansehe stoet door zijn eigen diepe ontroering. Spel en zang zijn passend, soms treffend, de wemeling van kleu ren in de schitterende zon ;s eenig oogstreelend schouwspel. Het derde deel is een nieuwe stoet, Het verbeeldt het feestvierende volk van Brugge, met wapenlieden, het ma gistraat en ridders bij de zegevierende, intrede van Graaf Diederik van den Elzas, die terugkeerend van de Kruis vaart, de relikwie van het H. Bloed binnen Brugge brengt, in bet jaar 1150. Allo volkeren hebben zich aangeslo ten bij deze huldiging. Dit historisch gedeelte werd zeer afwisselend en rijk afgebeeld, Daarop volgt eene. lange reeks van de kostelijke relikwiën te Brugge vereerd. Er zijn er van zeer hoogen ouderdom. De gouden en zil veren fiostors echte meesterstukken van kunstsmederij, •werpen duizen den stralen in het zonlicht. Langzaam vervolgt de grootsche stoet zijn weg. Hij heeft 1 ure ge defileerd doorheen de ontelbare mas sa. Men hoort in de verte de m<enigte beurtelings Christus uitjouwen en luid en luid toejuichen. De groepen werden afgewisseld door prachtige wagens. De stoet was gesloten door de onschat bare Relikwie van het H. Bloed, voor afgegaan door de talrijke geestelijk heid en gevolgd door Zijne Iioogw. Mgr Waffelaert., bisschop van Brugge, vergezeld van zijn coadjutor MgrLa- miroy en Mgr Sclvyrgcns van Brussel. Het was 6 1/4 ure toen Mgr. Waf felaert op de Burgplaats zijn laatste zegen gaf. De gansehe stoet met 2000 figuranten was er vereenigd. Het schouwspel door de zon overstraald met als kader de eeuwenoude praal (gebouwen was overheerlijk. "W/V .WAT MEN ER IN NEDERLAND OYER DENKT. Het. Noderlandsch blad «.De Avond post» laat zich over het incident dat zich te Leuven heeft voorgedaan, toen onze vorsten voorbij een groep Vlaam- sclie studenten gingen, in zijn blad van Zaterdag avond uit als volgt. Zooals gemeld, hebben de Vlaam- sclie studenten in Leuven, loe.n het Belgische koningspaar voorbij kwam, gedemonstreerd met den kreet «Oran- je-boven !»J Jammer! Dat Vlamingen voor hun denkbeel den en voor het recht van hun taal opkomen, ook in de nabijheid van, ja zelfs tégen hun koning, moeten zij zelf weten. Het is hun zaak. En wij, Neder landers, hebben niet het recht ons daarmede te bemoeien. Maar wij betreuren levendig dat zij het doen met een beroep op Oranje. Dit brengt een verkeerd en zeer deli caat element in de zaak en zoodoende is er alle reden tot misverstand. De berichten melden, dat de sym pathieke vorst der Belgen zichtbaar pijnlijk getroffen was door deze betoo ning en wij kunnen ons dat 'evèndig. voorstellen. Ook ons, Nederlanders, kan het niet anders dan pijn doen, dat men den naa.m van ons vereerd vorstenhuis gedemonstreerd wordt tegen den Bel gischen koning, en wij spreken de op rechte hoop uit, dat- dit niet meer zal gebeuren.» Ook Nede.Tland wil blijkbaar niels weten van het overdreven enthousias rne van sommige heethoofden Waal' moeten ze nu naar toe No; meer Oostwaarts. Afdeeling Aalst. HSTTESU-AQ De stad was vertegenwoordigd door, den heer Vroorue, feestbestuurder. Om 10 ure 30 had een tweede plech tigheid plaats op het stedelijk kerk- Aard. De hitteslag is niet aan de h0ft Waar, in het bijzijn van de bur- rechtstreeksche werking der zon toe te gerlfjke en militaire overheden, Tom- schrijven, maar hij komt bijzonder pier, consul van Engeland, afvaardi- voor gedurende warme, ge luchtgesteldheid, in onweerachti- gingen van vaderlandslievende krin- opeengepakte TEN BUREELE DEZER Beeldekens voor Eerste en Plechtige H. Communie met gouden dryk, de 25 15 tot 45 fr. De economisten, de nijveraars.de han delaars, da politieke lieden en zelfs de massa van het volk volgen, niet zonder angst, ('e wending der algemeene crisis, die ons land teistert. Men heeft een grondig onderzoek ge daan over den tosstand in Belgie en opgezocht of het seizoer.hernemen, dat in Maart-April begint, zich ook zal doen gevoelen in deze periode van economi» sche stoornis. Wij hebben in Belgie een ernstig eler. ment tot beoordeeling. geleverd door statistische gegevens betrek hebbende op de leden der verzekeringskassen tegen onvrijwillige werkloosheid, 't zij tegen woordig meer dan 50 l,h, onzer werk- maiisbevolking. De maanden Januari en Februari, die beide 24 werkdagen telden, wezen res pectievelijk op een verlies van 2,437,082 en 2,745,029 dagen om reden van werk loosheid. De maand Maart met 30 werk dagen, gaf er 3,115.000 op. Dit cijfer schrikte ons niet af, want ware de uitgebreidheid der werkloosheid aan die van Februari gelijk gebleven, dan hadden we niet 3,114,000, maar 3 431.250 werkloosdagen geboekt, wat eene beter nis is van 317,000 werkdagen. Indien wij deze gegevens op het gemid. delde per duizend verzekerden en per weok gebracht hadd n, dan bekwamen we opvolgenlijk 875 in Januari, 980 in Februari en 868 in Maart. Indien we de maandelijksche opgave der volledige werkloozen bestudeeren, dan stellen we vast dat het regelmatig stijgen, in deze laatste maanden geboekt, ingetoomd is December 63,540 Januari 77,181 Februari 81,750 Maart 80.529 Men ziet aüo dat de cijfer der volle dige werkloozen in 13 nijverheidsgroepen vermindert. Daarentegen is er eene lichte toeneming der volledige werkloosheid in eenige andere vakken. De mijnnijverheid kent een weinig meer gedeeltelijke werkloosheid- Ziehier het wekelijksch middencijfer voor eenige belangrijke groepen per 1000 verzekerden in Januari, Februari en Mcari Jan. Febr. Maart. Ceramiek 1809 1885 1730 Textiel 1010 1150 962 Bouwnijverheid 1332 1538 1280 Houtnijverheid -1090 1132 1040 Kur.st 3790 3283 2920 Vervoer 1231 1520 1300 Metalen 683 850 900 Steengroeven 1191 1131 672 Men ziet dus dat er voor de nijverheid verbetering ingetreden is. Het toppunt der crisis is voorzeker bereikt, menigte en in dicht gesloten gelederen bij vermoeide soldaten op miarsch, die gebrek hebben aan drank. Dit ongeval is veroorzaakt door de hitte van de lucht, die noch stroomt, noch ver- verscht en bijgevolg vergiftigd is. i Kenteekens. 1) Het slachtoffer gevoelt. eer§t hoofdpijn. 2) Het zakt plots ineen, met bleek gelaat en al de verschijnselen van be zwijming. 3) Soms is het ook lijdend aan ijl- ïoofdigheid en stuipen. 4) Het lichaam heeft oen hooge temperatuur en de huid is brandend (dit verschijnsel is toe te. schrijven aan het gemis van zweeten./ Voorzorgsmaatregelen. i)" Een voldoenden afstand laten tusschen do op marsch zijnde personen, om do lucht vrijen omloop tusschen de ran gen te geven. 2) Voldoende, drtinken geven, doch alleen met kleine hoeveelheden, om het zweete.n le bevorderen. 3) Geen sterke dranken laten ge bruiken. Verzorging. Den lijder in een frissche plaats in de schaduw leggen, met het hoofd wat lager, en de span nende kleederen los maken. 2) De huid afkoelen met besproei ingen van koud water. 3) Wrijvingen op de borst doen uitvoeren om den bloedomloop te doen hernemen. 4) Zoo de ademhaling niet voldoen de is, de kunstmatige ademhaling toe passen. 5) Bij herneming van het bewust zijn, verfrisschende dranken toedie nen. Al wie een menschlievend hart heeft zal niet nalaten lid fe worden van het Rood-Kruis gen en oudstrijdersvereenigingen. Do graven van commander Goodall, luite nant. Maclaehlan en deze der matro zen van de «Vindictive» prachtig niet bloemengarven werden versierd. Even na 11 u. 30 greep ten stadhui- ze een officieele ontvangst der over lieden plaats. Parijs, 10 Mei. De kommissaris generaal bij de Belgische, afdeeling op de koloniale tentoonstelling le Vin cennis heeft gisteren een feestmaal aangeboden aan niet minder dan 150 dischgenooten, onder wie de heer mi nister Reynaud, maarschalk Lyautey de h. Lippens en de Belgische am bassadeur te. Parijs. Ook de h. Jaspar was aanwezig. Bij het nagerecht werd het woord gevoerd door den h. Carton, om te wijzen op de. beteekenis van de Bel gische deelneming aan de tentoon stelling. Daarna sprak de h'. Reynaucj, Fransch minister van Koloniën. Deze verklaarde de Belgische deelneming ten zeerste op prijs te stellen. Daarna sprak de h. Jaspar om to wijzen op het Belgisch koloniale werk, dat ons breedere. en rijke gedachten bezorgt. Gister morgen werden te Oostende de roemrijke daden herdacht der be manning van Ivet Engelsche oorlogs schip II. M. C. Vindictive», die, in 1918, trachtte de haven te versperren om liet in en uitvoeren van de Duitsche onderzeërs te beletten. Dit heldenfeit dat het leven kostte van zoovele dappere «blue jackets»^ gebeurde in den nacht van 10 op 11 Mei 1918. Heel de kust was als één vlam. Al de kustbatterijen schoten te gelijk terwijl de Engelsche vliegers honderden bommen wierpen. Van uit de. zee was het schouwspel tragiscj} en de Oostendenaren die reeds zoovele beschietingen hadden beleefd, dachten dat hun laatste uur gekomen was,zoo helsch en oorverdoovend was het. bom bardement. Voor de Duitschers was de verrassing volledig en na Zeebrugge was dus ook Oostende niet meer voor. duikKooten toegankelijk. Gisteren werd deze koene "daad voor de dertiende maal herdacht. 's Morgens begaven zich de leden van de «British Legion« met aan hun hoofd commander Bickford, naar het Vindictive Memorial o.rn er bloemen neer le leggen. De leerlingen yen het schooisch'ip «Ibis?; yormiclen er, de haag In De Nieuwe Eeuw bespreekt Sub Umbra de productieverhoudmgen tus schen Sovjet-Rusland. Amerika cn de Europeesche Staten. Wat den graan bouw betreft, stelt schrijver vast, dat de productiekosten in Rusland veel lager zijn dan in andere landen, hij ziet de mogelijkheid in van een hoogere Russi sche graanproductie, welke de wereld markt totaal zou desorganiseeren en gaat voort: En dit is nog het geringste gevaar.Het grootere is dat de leiders der volken, die zich meer en meer stellen op het louter economische standpunt tot de conclusie zullen komen: dat de collectivistische productiewijze economisch voordeeliger ia dan de individualistische en dus be* hoort te worden nagestreefd. Ook dit de aartsopportunist Lloyd George heeft in de verte reeds te ver staan gegeven, dat men die richting uit zou moeten, indien het Russische expe riment mocht slagen ware opzichzelf nog geen ramp. Er beslaat geen reden om collectieve productie op zichzelf te verwerpen ze geschiedt ook buiten Rus land reeds op groote schaal. Maar indien ze als dwangsysteem van Staats wege wordt ingevoerd en geleid, brengt ze, evenals in Rusland, welhaast onver mijdelijk de ontwrichting mede van de mtnschelijke persoonlijkheid, Want in Rusland is het succes van het 5 jarenplan slechts mogelijk geworden als gevolg eener reeks van dwangmaatregelen door de regeering, zooais de opheffing van de vrijheid dar arbeiders, om te gaan wer-. ken in de bedrijven waar zij willen de strenge militariseering der bedrijven, waardoor de fabrieksraden niets meer in te brengen hebben de arbeidsweek van 5 dagen met verschillende rusttijden noor de leden van een en hetzelfde gezin dus: uiteenrafefing der gezinnen; dwang arbeid voor de Koelakken onderdruk king van iedere vrijheid van staatkundige overtuiging en meeningsuiiing verre** gaande en stuwc bestrijding van allen godsdienst, enz. enz. Een hierbij kan het uiteraard niet blijven. De consequentie eischt 'de leiders van het'Bolsjewisme zien dit zeer goed in de bestrijding van alle in dividualistische neigingen en dus ook de ontkenning der bovenzinnelijke persoon lijkheid der menschen.Al het persoonlijke in ieder mensch moet worden uitgeroeid de massa-mensch, die niet denkt over zijn individueele bestemming,die gedachs teloos meezeult in den van boven opgCr, legden alledaagschen sleur, medewerkt aan de hoogst mogelijke productie van stoffelijke goederen en vergetelheid zoekt In een gestandardiseerd sport- en ge« notsleven, wanneer hij niet gerationali* S8erd en gestandardiseerd arbeidt dat is het waarnaar het bolsjewisme con sequent moet streven omdat het anders steeds opnieuw heeft te vreezen, dat de persoonlijke neigingen den kop zullen opsteken en in verzet komen tegen de louter op het maferieë'e gestichte nieu we er de.» Daarom juist is het Bolsjewisme de tegenpool van het Christendom, dat ten slotte en in laatste instantie alles wil doen dienen om lederen individueelen mensch tot een volledige zelfstandige, zedelijke persoonlijkheid te ontwikkelen zij het in en door de gemeenschap* Deze gedachte is echter slechts uitvoerbaar als niet het «economische* doch het mo- reele uitgangspunt en maatstaf vat; beoordeeling is. j Wie zich verliest in het louter ccono/. mische loopt onvermijdelijk vast in economische superioriteit eener feil.lrjos werkende dus iedere persoonlijke nei ging onderdrukkende gehae'i op de materieel® voortbrenging geri/hto en deze als maatstaf aanvaardend» massa machine, Dat gaat de les word en van het Sovjetisme, en daarmee Uodm de wereld te staan voor da definitiöve keuze tus- schen de materialistisch?, gedachte van het louter en zelfstandig economische en de idealistische vp;,i de prioriteit van het moreele, dat dr.a ook Vaor het eco nomische de vas'.o en onveranderlijke maatstaf nig§l y^zon.

De Volksstem | 1931 | | pagina 1