Be Rationalisatie in de Nijverheid, Pee Klak van Moorsel 't Ziet er regenachtig uit PERSOVERZICHT Boekhandelvan «De Volksstem» CONGO ERGE ONLUSTEN TE MADRID MINISTERRAAD Kerkstraat, 9 an 21, Aalst. XXXVII JAARGANG NUMMER |39 Teleioo» 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-DeGendt. H. Servetius Zon«p4,14Zonat7^0 N.M. 17 E.K.24 Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, to Brussel Rue de*Rlchelieu, Parijs am*m Bank Euilding/Kingsway, 20 Londres W. O. 2. nu Vervolg. Verder hoort de Taylorisatie (vol gens ingenieur Taylor) ook tot de rationalisatie. Deze methode streeft er naar, in elke beweging, in elke bewerking, da minimum krachtin spanning, den kleinst af te leggen ■weg te bereiken. Onder meer stelt de Taylorisatie zich voor de beste be wegingen van de beste arbeiders als voorbeeld, als staal der fabrlkatie aan te prijzen, waarop da bewegingen van do andere arbeiders dienen afge leerd en nagevolgd. Met daarbij een inrichting van het werk dia elke nutteloozo vorplaatsing, elke nutte- looze beweging zelf overbodig en on mogelijk maakt. Vorder bestaat da rationalisatie nog uit de normalisatie of standardi- satie. Normalisatie van normaal, ge woon, eenvormig; standardisatie van standaard, model, voorbeeld.» Deze gedachten begrijpen bet aanwenden van eonyormigheid in de fabrikatie, dit is, een zelfde artikel fabrikeeran dat altijd dezelfde afmetingen en vormen heeft, om bet vervaardigen per sorie, in een groote boeveelheid te verwezenlijken. Do organisatie kan nog in de hand gewerkt worden door de bijzondere eigenschappen van een arbeider aan zijn werk toe te passen. Elke arbei der aan een werk te plaatsen, waartoe hij het best geschikt is. Zoo zal men een man, die een ge brek heeft aan zjjn oogon, niet aan liet werk zotten, waar hot zicht van de grootste hoteekenis is. Een die zenuwachtig is en vlug het hooid verliest, niot aan een machien, dio van den bediener kalmte en tegen woordigheid van geest verlangt. Dan hebben de gezondheidsvoor» waarden en de veiligheid in de fa briek ook nog een groot belang. Daar waar het frisch en luchtig is, waar de ingeademde lucht zuiver is en alles rein wordt gehouden, zal bet aangenamer werken en bijgevolg zal «r ook meer voortgebracht worden, Waar de veiligheidsvoorwaarden in aanmerking worden genomen, zullen er zich minder ongevallen voordoen en buiten de pijn en de ellende, die ongevallen na zich sleepen, lijdt de voortbrongst er ook onder. Ten slotte heeft men nog het ver spillen van tijd of bestanddeelen, Een werkman kan zijn tijd verspillen in allerhande bestanddeelen. Wanneer verschillende fabrieken samensmelten, te zamen werken, zal deze groep van fabrieken sterker zijn Het voornaamste doel der rationa lisatie was dus meer voort te brengen maar dit heeft ook tol overproductie geleid, een der grootste oorzaken der wereldcrisis. Wanneer het bloeitijdperk lerng zal ingetreden zijn, zal het woord rationalisatie terug mode worden.Het zal er dan ook op aankomen de be grippen die het stelsel inhoudt, op een bezadigde manier toe te pasten, •en gulden middenweg te bewandelen die nooit had mogen verlaten worden. TE VERKRIJGEN IN DEN KERKSTRAAT, 21, AALST De kluehtige levensgeschiedenis v an aan de prijs Pin 18 /rink. Aankomst van de st. «Anversville» Groote drukte was er Maandagmor gen, te 9 uur, aan de wandelbrug en omliggende bij de aaAkomst van de Belgische stoombooit «Anversville», van de Gomp. Maritime Beige, onder, bevel van kapitein Mathieu. Ter hoogte van kaap yilano, heeft het schip tengevolge van buitengewoon dikken mist, -gedurende een vierta] uren voor anker mioeten liggen. Aan boord bevonden zich 97 passa giers van le klas, 76 van 2e klas en 2 van 3e klas. Drie passagiers waren reeds te Teneriffe en 1 te Lissabon af gestapt. De lading bestaat in bet geheel, uit 2189 ton verschillende goederen, welke Matadi en te Boma aan boord wer den genomen. Daaronder zijn, 906 ton lcopcr van de «Union Minïère», en verder ivoor, katoen, palmolie, copal, groene koffie, caoao, caoutchouc,buffel- en antilopen- vellen, ebbenhout en nog verschillende andere houtsoorten en een hoeveel heid materialen, welke voor herstel naar Bélgie werden verzonden. Te Teneriffe werden in het geheel nog 711 ton kisten bananen en tomaten aan boord genomen. Dé passagiers brachten de volgende tijdingen mee -Te Kamina is de hoer Tasch, ge hecht. aan de Pastorale du Lomami bij ongeluk in den stroom verdronken. Ber vliegtuig zijn te Elisabethville op 6 April aangekomen Mej. Van Es- sche, iDir Valoke, M. Seydel, Dr. Thomas en M. .Erkens, muziek overs te der fan fare van de Openbare Macht M. Erkeris neemt de leiding der. muziekfeesten, in die stad ingericht naar aanleiding der Tentoonstelling. Mgr. Stappers, is eenige dagen te Elisabeth komen doorbrengen en stap te er af in de Salesiaansche missie; hij vertrok vervolgens naar zijne residen tie. De gekende Congo-reiziger en journalist Chalux is op 27 Maart uit Bukavu naar Kissenyi vertrokken, van waaruit hij Ivivu verlaten zal. Te L'éopoldville worden door een coimiteït groote feestelijkheden inge richt tot opluistering van de Jaar beurs die aldaar in de maand Juli wordt gehouden. Veekweek in Katanga M. Achten, gewezen districtscommis saris en bestuurder der S.E.G. {Socié té d'Elevage et de Oulture-Forminière) is benoemd tot vertegenwoordiger der beheerraden van de veekweekmaat schappijen, met verblijfplaats in de Pastorale du Lomami. M. Achten, op weg van Belgie naar Katanga via Kaapstad, was op 8 April te Bulawayo, waar hij werd vervoegd door Dr Bouvier, veearts, technisch raadgever der; Pastorale. Hij zal M. Achten ter zij staan, bij den aankoop van verscheidene duizen den stuks kweekvee, bestemd 'voor de Lomiami. i M. Achten wefd half Mei in Katanga verwacht. Tentoonstelling van Elisabethville Het algemeen programma der fees ten naar aanleiding der opening van de Tentoonstelling van Eflisabethville, is verschenen. De plechtige opening heeft plaats op Vrijdag 16 (Mei, te 8 uur 's avonds. Het feestprogramma is opgemaakt tot 4 4 Juni. Elke week is er een feest uitsluitend voorbehouden aan de inboorlingen, De Unatra heeft aan het eomileit. der. Tentoonstelling laten weten dat het aan de bezoekers, die zich naar de tentoonstelling begeven, biljetten weg en weer aflevert aan den prijs van ee"n enkel biljet, hetzij vijftig per honderd vermindering op den prijs van heen- en weerkaarten. De Zuid-Afrikaansche regeefing liet. weten dat het haar niet mogelijk was officieel deel te nemen aan de tentoon stelling, aangezien de tijd ontbrak om eene indrukwekkende deelneming der Zuid-Afrikaansche regeering voor te bereiden. Doch veel Zuid-Afrikaansche firmas nemen afzonderlijk deel aan deze be tooging van arbeidslust en economi sche bedrijvigheid in onze kolonie. De dagbladen in Zuid-Afrika maken overigens bestendig reklaam voor de Ten toons tell i n g. Om vijf uur 's morgens wordt ons kleinste wakker; iets dat nooit man keert; daarom hebben we nog nooit een wekker hoeven te koopen en of er nu hij koninklijk beslv.it zomer of winteruur gedikteerd wordt om 't even onze ivek- Icer man Joe er t nooit en schreit den dag open om vijf uur precies Mijn eerste werk is het raam open trekken, de lucht insturen en raden wat voor weder we te verwachten zijn-. Van cyclonen, anti-cyclonen, en de pressies heb ik geen benul en ik ga nog altijd te rade op de oude volksweerkun- de. De straten zijn eil ledig en stil; le vers op de vorst van een maitre-hotel met nen hof aan zit een merel te flui ten. De morgenzonne zit hard en wit in n hemel; veel te schoon om Lang le duren; er is geen dauw geen mist; er is en trok... 't is Lillig in den schoo- nen klaren uchtend. Mijn weerkundig in&tinkt zegt me dat er komedie aan de zonne hangt.... ook merels die 's morgens te vroeg fluiten roepen op nat en regen... er valt een narigheid over mijn gemoed. Ik zou vandaag ipoeten twee zonne baden nemen en ze zal haar weer weg steken; ik zie en staar naar de gesloten stille huizenreien.... de tragiekstc poezij der steden O tragiek der steden Ons kleintje is weer in slaap gevallen en ik blijf droomend door liet open raam hangen; ...ik weet en voel alleen lijk dal het vandaag zal regenen of er regenachtig uit zién en een oud dichtje komt me plots ontroeren Ik weet nietwat zou hel bed/uiden dat ik weer zoo treurig ben 1 Ik voel zelf hoe dat nu zeever in den nuchteren morgen, ik kijk weer naar de harde witte koulijke zon en voel mijn weemoed vei'dikken. Ik voel hoe alles onstandvastig is zelfs de zon en de Meimaand en hoe ge tegenwoordig op niets kunt vertrouwen; 't is precies alsof ook het weder op de beurs gekwoteerd wordt Wij leven in den tijd der onbegrens de mogelijkheden en het onmogelijkste is mogelijk tegenwoordig. Ik heb ook van alles hooren vertellen en ik geloof alles Onder andere, dat het bij koninklijk besluit gedikteerd, is dat het heel den Zomer er zal regenachtig uitzien. Van nen anderen kant heb ik me laten wijs-maken dan zij de zon na tuurlijk er onderdvdmsche betrek- Icing en op na houdt met de Soviets en medehelpt aan hun vijfjarig plan, en komn imiislengedac h ten Dan zijn er die zeggen dat het de dokters hun fout is omdat ze tegen woordig een nieuwe methode volgen en de zieke en kapotte menschen reparee- ren met ultra violetst-ralen en dut zij Zondag hebben de leden der konings gezinde partij eene vergadering ge houden te 'Miadrid. «De Werkman»* schrijft in vette letters «j Dé Volks stem» interesseert zich aan, de Ylaam- sche kwestie» Het frontersbiad be- Een spreker, M. Arlillano, heef» eene doelt de artikels die in ons blad verlc- belangrfjke rede gehouden, vragende den week over het Vlaamseli vraagstuk dat de monarch-is,lische kaehten aich zouden groepeeren om bij de wetgeven- de zon natuurlijk daar een beetje over gestoord is. maar dat is niets ze maken al erzats-v.Jtra violet stralen met elektriek en en kost eigen lijk niet veel... ge zijt er maar op drij jaar tijd mee geruïneerd Dan is er nog een ItaUaansche pro ne fadst natuurlijk die di-e vuile bezeurde plekken op de zonne gezien heeft en die beweert dat het zui ver vit van de sleet is dat dg zon niet meer bij machte is om door de regen achtige luchten te boren. Enfin, voor vandaag ziet hel er in alle geval regenachtig vkt en voor de volgende dagen, weken en madnden ook, want Hier 't onzent, krisis, forten reparee- ren, Luxemburgsche alpenjagers fabri- keeren; en nieuwe contributiebiljetten maken... Heere Ood weeral ne keer 1! In Holland, zware kanonnen en gas maskers voor alle man, lijk hier... zelfs voor de Haarlemmer kaasbollen.. Duitschland en Oostenrijk zeggen Oott mil uns Engeland, Frankrijk en Italië gaan duik boot en bijmaken als gevolg van de vriendelijke vlootconferentie. En binnen twee jaar staan, xmze goeie vrienden, de Russen paraat met zes milUoen flinke goeie soldaten om den vloer van t huishouden «Europa» uit te vijgen. Voorvaar H ziet er regenachtig uit Merci fluit maar Tittm Van den HwyVA verkiezingen op te treden. Vervolgens werd overgegaan Lot het inrichten van een monarchistisch cen trum. Honderden koningsgezinden woonden de vergadering bij. De eerste botsing Na de vergadering liepen jonge mo narchisten langs de straten. Zij riepen: Leve de Koning. Een taxivoerder antwoordde met den kreet r Leve de Republiek. Daarop wierj^ zich de groep ko ningsgezinden op den chauffeur die het erg te verduren had. Voorbijgangers kwamen tusschen ten voordeele van den taxivoerder en zoo ontstond een bloedig straatgevecht, waarbij verschillende personen werden gekwetst. Langs beide zijden werd met steenen geworpen. pe republikeinen waren woedend en staken drie autos van monarchisten in brand. Dan vormde zich in alle kwartieren der, stad groepen van koningsgezinden die natuurlijk in botsing kwamen met de republikeinen. De policie was on machtig de orde te handhaven. De hulp der burgerwacht werd ingeroepen en moest dikwijls de betoogers uiteen drijven. De oorlogsstaat uitgeroepen Madrid, 11 Mei. De regeering heeft den oorlogsstaat uitgeroepen. Kerk en klooster in brand gestoken Madrid, 11 Mei. Bij den ochtend gelukte de menigte er toch in het goed der Jesuieten in de Gran via in brand te steken. De vlammen bereik ten spoedig eene groote hoogta een dichte menigte bevond zich ter plaatse. Het klooster der Carmelietèn op de Piazza d'Espana, werd insgelijks brand gestoken. Vele beroepen staken zoo goed als algeheel. De. strijd tusschen de ver schillende werkliedeninrichtingen, van stichtingen is scherp afgeleckend. Overal in de straten nemen gelegen heids sprekers het woord. Plunderingen Madrid, 11 Mei. Te Madrid wer den twee magazijnen gedeeltelijk ge plunderd door jonge communisten. Zondag avond om llu30 was het nog zeer woelig voor de bureelen van de «A.B.G.», Tusschen de betoogers en de burgerwacht werden scholen gewisseld. Nieuwe aanhoudingen werden gedaan. Onder de gekwetsten bevinden zich de heer Frederico Sentander, gewezen burgemeester van Valladolid en de markies van Camarines, die beiden van het monarchistisch centrum 1eel uit maken. verschenen zijn natuurlijk is het om ze te beknibbelen en er, miep te spot ten Hoe zou het. anders kunnen. Buiten «De Werkman» oordeelt ieder een verkeerd over het Vlaamsch vraag stuk... Het stoort blijkbaar deze heeren dat «men het monopolium der vlaamsch- gezindheid dat zij zich toe-eigenen niet eerbiedigt. De katholieken wetén. even goed als zij dat er nog Vlaamsche grieven zijn, 't is echter niet met de katholieke Vlamingen gedurig in den rug te schieten dat men ze zal doen verdwijnen, 't Is ook niet met de za ken partijdig voor te stellen dat men de vrede in Vlaanderen zal herstellen. Kwade Trouw De Fronters hebben een meeting in gericht tegen de militaire kredieten. De aankondiging droeg in vette letters X Ze Bereiden den Oorlog». De fronters weten nochtans heel goed dat de nieuwe, kredieten die ge vraagd worden enkel tot defensieve doeleinden moet dienen het bouwen van forten. Met forten voert men geen oorlog, men verdedigt zich. Maar het klinkt heel wat opruiender ze bereiden don oorlog Bekommernis van objectiviteit en nuchtere waarheid bestaat niet, wanneer men zich door, partijbelang laat verblinden. De «Indépendance Beige» begint ook in le zien dat het hoog tijd is, dat het Vlaamsch Vraagstuk op te lossen. Zij wijdt, heel een artikel aan deze beschouwing. Indien men het land de ramp van onherstelbaar uiteenscheu- ring wil vermijden», schrijft ze «moet men daar gedaan mee maken. Het is jammer dat de liberalen dat niet vroeger hebben begrepen Ver heugend is het dat zij het nu toch ein delijk inzien. Het is niet alleen voor het behoiicl van de eendraoht in ons land, dat eori spoedige en algeheele oplossing zich opdringt, ook de hoogste zedelijke en godsdienstige belangen zijn «r me* bemoeid. XA/V LEZERS Doet uwe bestellingen van Boeken in den katholieken boek handel van De Volksstem Kerk straat, 21, rechtover; de St. Martinus* kerk, Aalst. pV De leden van de pers werdén Maan dag «morgen om lu30 door den minister van binnenlandsche zaken ontvangen. Hij overhandigde hun de beloofde nota. Het geval van de «Jaime B» Madrid, lil Mei. Een afvaardiging van matrozen van het pantserschip «Jaime I» meldde zich aan bij den mai- re te L FerröKhem waarschuwende dat in geval de tweede commandant van het schip niet uit zijn ambt ontslagen werd de bemanning niet kon instaan voor wat zou kunnen voorvallen. Tien kloosters In brand gestoken! Madrid 11 Mei. Te 16 ure ver klaart de minister van binnenlandsche zaken bij het verlaten van den raad, dat het aantal te Madrid in brand gestoken kloosters tien bedraagt. De minister voegde er, aan toe dat de orde thans hersteld is, en dat men spoedig het vuur meester, zou zijn. Rond de kerken en vooral rond de kloosters zijn troepen met machienge- weren opgesteld om deze tegen moge lijke aanvallen te beschermen. De nacht De nacht verliep betrekkelijk rustig Hierl en daar. werden vreugdevuren aangelegd met groote pakken A.B.C. dagbladen. Generaal Quiepo de Liano* kapitoin- generaal van Madrid, werd na ecu on derhoud met den minister van binnen landsche zaken door de menigte In triomf gedragen. De leden der Regeering hielden Maandag hunne wekelijksche raadzit ting. De Eerste Minister braclït den Raad op de hoogte yan zijne deelneming aan de opening der Belgische afdeoling aan de Internationale Ko-loniale Tentoon- stellin^van Vincennes. De Minister van Buitenlandsche Za ken bracht verslag uit over de buiten landsche politiek en legde aan den Raad de punten voor, welke voorkomen op de agenda der vergaderingen welke te Geneve, in den Volkenbond, zullen ge houden worden; hij zal er deze week dé .Regeering vertegenwoordigen. Do Raad heeft kennis genomen van de door den Ekonomischen Raad uitge brachte wenschen, besloot er zich tQ laten door leiden en de daarop betrek king hebbende uitvoeringsmaatregelen uit te vaardigen. Het gaat om de be teugeling der «misbruiken In zake op gelegde prijzen en om behoud van het huidig indexcijfer. De Raad keurde den tekst goed van, verschillende wetsontwerpen, welke aan 's Konlngs goedkeuring Sullen worden onderworpen met het oog op hunne indiening bij het Parlement. De Minister van Financies deelde mede dat de belaslingon in April laatst 414 miljoen hebben -opgebracht. Het vooruitzicht was 416 miljoen. De mi nister handelde over de modaliteiten der uitgifte eenor leening, om het de- ficiet der begrooting te dekken* Ten slotte werd nog een onderzool gewijd aan lvet wetsontwerp tot vervlaamschingj, der openbare besturen. Dit Ontwerp za! isrsschien deze week in de Kamer, in- (gediend worden.

De Volksstem | 1931 | | pagina 1