0. H. Nop het overlijden van Ysaye De bgteskenis der Encyclika RERUM NOVARUM voor onzen tijd DE ERGE ONLUSTEN TE MADRID HIER Wat 6en Bakker noodzakelijk «eten moet XXXVII JAARGANG NUMHIER |J@ DAGBLAD 20 Centiamon Publiciteit buiten het Arrond Kerkstraat, 9 an 21, Aalst. Telefoon 114. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Uitgever J. Van Nuffel-Di Gendt. DONDERDAG 14 MEI O. H, Hemelvaart Zonop4,l3Zonaf7,22 VRIJDAG 15 MEI I93I H, Jan.Bapt.v.Sales Zonop4, !2Zonaf7,23 N. M. 17 E. K. 24 Veertig dagen na Zijne verrijzenis Jeidde Christus de Heer, Zijne leerlin gen naar den Olijt'beg en daar gaf Hij hun Zijn laatste vermaningen en zeg de: «Gaat cn maakt alle volkeren der •aarde tot uwe Leerlingen en doopt lïen jn den Naam des Vaders en des Z'oons fcn der H. Geesles, en leert hen onder houden al wat ik u bevolen heb, Ziet ik ben met u alle de dagen, tot "net einde der eeuwen.» (Matt. 28.19). «En toen hij dit gezegd had, werd hij opgeheven, terwijl zij hel aanzagen jen eene wolk nam hem weg uit hunne ioogen. En daar zij Hem bleven nakij ken, wijl Hij ten hemel voer,, zie zoo stonden er bij hen twee mannen in wit- ;te klceder.en, die hun zeiden Mannen van Galilea, wat slaat gij naar den hemel te zien Deze Jezus, die van U is opgenomen in den hemel, gciijk gij Hem hebt zien ten hemel varen (Han delingen der Apostelen 9-11j Jaarlijks viert de H. Kerk met groo- ten luister dc herinneming ynn dit gooot mysterie. In de laatste tijdon meer, dan ooit doen de pauzen het laatste gebod van den Heer door gansch de wereld weer klinken Gaat 'en maakt alle volkeren "der, aarde tot uwe leerlingen. Nooit hebben de pauzen met zooveel nadiuk als op heden dit gebod toege past op alle geloovigen. Zijne Heiligheid Pius de XI, de hui dige glorierijk regeerende paus, die in de geschiedenis zeker de paus der. mis sies zal genoemd worden, heeft alle ge- iloovigen den zwaren plicht opgelegd mede te werken met het hiërarchisch apostolaat voor de verovering der. we reld van Christus in de missielanden door gebeden en aalmoezen, in het binnenland door de katholieke Actie. Dank de onverpoosde werking des Pauzen cn de medehulp der gansche .katholieke wereld wordt het gebod der Hemelvaart krachtig doorgevoerd in dc iMli&sielanden. Steeds nieuwe scharen yan jongelingen priesters en broeders en zusters, het puik onzer jeugd, bla kend van geestdrift en liefdevuur ver trekken naar de uiterste punten der [aarde, steeds nieuwe gebieden worden in het onmeetbaar apostolisch veld Bij^- gevoegd, en steeds rijkere oogst rijpt voor den Heer des huizes... Dock zie, dat is het dat de machtige opbloei der missieactie onder alle stan den en volken het hart van den Vader 'der christenheid met tyeo'ost vervuld, toch dwaalt zijn waakzaam ook met 'grootn bezorgdheid over onze eigen be schaafde streken, waar Hij dagelijks de kanker van ongeloof, onverschillig heid en zedeloosheid grootere verwoes tingen ziet maken. Zijn vaderhart bloedt bij het zien van zooveel duizenden en millioenen onge lukklgen, inzondorlijk nederigen ei werklieden die door socialisme en com munisme verleid hun eeuwige belangen voor lijdelijke begoochelingen en her senschimmen hebben opgegeven. Daarom doet de paus Pius de XI een oproep tot do gansche wereld om de Katholieke Actie of de Missieactie tyij de werklieden on nederigen voor, goed aan te vatten. Hij wil dit jaar de 40 verjaardag der Encycliek «JRerum Novarum», door Leo XT]I uitgevaardigd plechtig vior.en. Grootse he plechtigheden beginnen» heden te Ilorne. Plechtige vergaderin gen en congressen worden gehouden waar de leer in «Rerum Novarum» be vat, zal uitgelegd en bevestigd en her- aangepast worden op de ontwikkeling der sociale cn economische toestanden Zijne heiligheid de Paua Pius XI, zal zelf een plechtige pontifikale mis op dragen in de Basiliek van St. Pieters cn in het Vatikaan de pelgrims ontvan gen en toespreken. Het zal de herhaling zijn dof Hemel vaart verkondiging «Gaat en maakt do werklieden terug tot mijn disoipe Jen Zie ik ben met u tot het einde der eeuwen. Alle standen zullen vertegenwoordigd zija te Rome. Zelfs de werkgevers zijn or I Deze 40 jaren hebben de meeste .Werkgevers ten minste een lijdelijk ver- pet geboden tegen de praktische uit werking der leer van Rcrum Nova- rum Zij hebben; geen gchoofi gegoven aan Ivet woord van den stedehouder van Jezus-Christus. Het gevolg is geweest dat millioenen werklieden gegaan zijn naar. liet onge- Ioovige socialisme en communisme. Goddank er is verbetering Christ ene werkgevers zullen samen met de werklieden den groote Paus Leo XIII en Zijn leer in «Rerum Novarum», vervat' huldigen. Het leven ontwikkelt niet dooi pro gramma's en stellingen. Het groeit en versterkt zich door den geest. Velen zoeken heil voor het sociaal-economi sche leven in de woorden van 'net Evan gelie. Daar. is het recept voor de gene zing der sociale kwalen niet te vinden, maar in den geest van Christus, in den eest van het Evangelie. Zoo die geest in de maatschappij door-dringt, dan zullen aristocratische en democratische werkmanshanden in elkander geslagen worden. Dan komt sociale vrede. Het is juist in dien geest dat de groote Paus Leo XIII de grondgedachten zijner En cyclika heeft geput. Dat is de charta magna voor de sociale en economi sche lévensorde. ,De factoren die moeten samenwerken om die orde te herstellen zijn volgens de Encyclika de Kerk, de Staat, de pa troons, de werklieden en de rijken. De Kerk vooreerst moet terug in het mid den van liet sociale leven staan. Zij keert de menschen af van het materia lisme waarin wij vergaan. Het libera lisme en liet socialisme richten de menschen uitsluitend naar het stoffe lijke. Daar ami kunnen zij de maat schappij niet redden. Wie verlosser wil zijn moet zich van de wereld af scheiden. De stoffelijke helvaart, is voor eenieder noodzakelijk, doch de mensch leeft niet alleen van brood. Waar geloof en zedelijkheid ontbreken kan liet geluk niet groeien. Zoo heeft de nieuwe sexueele moraal angstwek kende schade aan lichaam en ziel van den mensch toegebracht. Eindelijk is ook de Kerk de bewaar ster van het recht'. Wie het gezond rechtsgevoel van een volk misprijst, bereidt nog gnooler onheil in de so ciaal-économische orde. Die bereidt de revolutie. De Staat heeft yan zijnentwege do plicht het stoffelijk welzijn te bevor deren. Als hij de ploutocratie onverhin- laat voortwoekeren, vermeerdert hij hel getal bezit- en broodloozen. Zulke politiek baart klassen- en burg er strijd. Ook de patroons en de arbeiders moeten lvun plichten begrijpen. Zijn beiden egoïsten, dan moet er .noodza kelijk duisternis in de werkhuizen da len. Zijn zij integendeel ware christe nen van de daad, hebben de patroons hart voor den werkman, beschouwen zij hemi als broeder in Christus dan moeien genezende zonnestralen over de fabrieken nederkomen. Hebben de werklieden denzelfden geest dan zul len zo gewetensvol arbeiden, dan zullen ze, d.oor. solidariteit vereenigd, de po gingen der goedwillige patroons steu nen en het recht en de liefde doen ze gevieren. Dan zal men geen klachten meer. hooren nopens te lage loonen en overdreven winsten. Dan zal er geen ellende meer heerschen die het volk met recht verbittert. Dan zal het ka pitalisme het communisme niet in de hand werken. iDie rijke standen vooral moeten be grijpen dat hun rijkdom ook de. ge meenschap mioet ten goede komen De rijkdom ig .een gave Gods, En het gaat niet op het natuurrecht te scher men en het goddelijk gebod om 'nard- vochligen eigendom te verdedigen. Het ligt innners niet in de bedoeling Clef goddelijke wetten dat er enkele mil- liar.datren zijn en de andere menschen bedelaars. Groote vermogens hebben grtoote verplichtingen- Vergeten wij niet dat de arbeidavlijt. de bron is van den rijkdom der volkeren. Daarom komt het erop aan niet den rijkdom van den Staat, als gezag, te vermeer deren maar de welvaart van liet Staats- vtolk. Dit alles zijn gedachten die Leo XIII ons voorhield over 40 jaar. Waar staan we nu Heeft men geluisterd naar zijn stem. Is ot meer vrede Waarom al die verbittering Omdat te weinigen hebben geluisterd en te weinigen hun plicht begrepen, p. B, Madrid gelijkt op een legerkamp Hoewel in een officieel communiqué der Spaansche regeering, de onlusten le Madrid als niet zoo ernstig worden voorgesteld en de houding der bevol king slechts als een protest tegen de uitdaging der, monarchisten wordt voorgesteld, zijn de Berichten, die rechtstreeks uit (Mjadrid binnenkomen, zeer alarmeerend. Bij een botsing, die tusschen de gen darmerie en de menigte in de Aguilera- straat plaats Bad, zijn 7. menschen ge wond, van wie 2 ernstig. Het Blad El Debate is geschorst. Madrid gelijkt, op een legerkamp. Overal pjatrQuilleefen jjolitie-agenten en militairen te voet en te paard. Verschillende bladen hebben om po litiebescherming moeten verzoeken. De gendarmerie, die Maandagavond over de boulevards van Madrid reed, werd door de menigte uitgefloten, waarop ze van de sabel gebruik maakte Af en toe vielen ook schoten. De tfoe- pen daarentegen worden door. de me nigte geestdriftig toegejuicht. De regeering deelt in een mmmuni- qué mede, dat zij vast besloten is, ie dere verdere verstoring van de orde door rechts georienteerde elementen met kracht te onderdrukken. Nog kloosters in brand gestoken in verscheidene andere steden Madrid, 12 Mei. Onlusten zooals déze welke te Madrid voorvielen, heb ben Maandag avond en nacht plaats gehad in verscheidene steden des lands Te Sevilla, Malaga, Gadix en Alican te werden verschillende kloosters in brand gestoken. De staat van beleg werd in deze ste den uitgeroepen. wordt er van geene forten gesproken, Duilschland zegt men is ontwapend door het verdrag van Versailles. Indien ik de waarborg had, zegt M. Jaspar, dat alle verdragen stipt wor den nageleefd, z-ou ik zeer gerust zijn. M. BOLOGNE bestrijdt voor de twee de maal het stelsel der forten. M. MATHIEU verdedigt dezelfde the sis. De forten zullen den ondergang zijn der burgerlijke bevolking, daar de vijand er al zijn vuur op koncenlreeren zal. Het plan Gallet bereidt de verwoes ting voor van Belgie. Spreker wil wel toegeven dat Duitschland niet heel en gansch is ont wapend, doch Bij heeft vertrouwen in de overeenkomsten van Locarno en van Geneve. M. de LIEDEKERKE (verslaggever) verdedigt het ontwerp en vraagt dat het zou gestemd worden. Daar de heer Voorzitter bestatigt dat verschillende ingeschreven sprekers afwezig zijn, Beft hij de zitting om 5 ure 45. A^/V^V Zitting van Dinsdag 12S. Mei 1931 De zitting vangt aan om 2 ure, on der voorzitterschap yan 'Ml. PON. GELET voorzitter. De Militaire kredieten iDe bespreking wordt voorgezet van het ontwerp betreffende de militaire kredieten voor de landsverdediging. M. OZERAIE vraagt dat men de grenzen zou verdedigen, en vooral deze der provincie Luxemburg. Spreker is van meening dat de stichting van een korps Ardennen-jagers, de grootste diensten zou bewijzen. Er zouden mioeten garnizoenen zijn in Luxemburg en het meerendeel der grenssteden. M. Ozeraie zou zelfs een regiment gekazerneerd zien le Lu>j\a- mont. M. BOLOGNE herinnert daj hij dienst heeft genomen in 1914 in het leger, en zich heeft aangeboden voor inlichtings-zendingen. .Indien het ge vaar dat het land liep in 1914. zich nog meest voordoen, zou hij ook nog han delen zooals dan, doch men moet alle voorbehoud maken nopens het voor gelegde ontwerp. M. MARGK doet opmerken dal zoo lang er oorlogsgevaar bestaat, Belgie niet mag ontwapenen. Spreker, onderzoekt dan of het onl werp onder financieel oogpunt wei i: geregeld. Hij besluit met de verklaring dat hij militaire kredieten stemmen zal. M. VANDERVELDE doet vooreerst opmerken, dat het stelsel der besten dige vestingen, na den oorlog heeft failliet gemaakt. Die forten moeten vervangen worden door veldvestingen. De wet van 1923 werd gestemd door eene meerderheid .ongeveer saamgesteld zooals deze die wij nu zien. De meer derheid sjoot zich aan bij het voorstel van der, staf en der regeering, die de noodzakelijkheid erkende der bestendi ge vestingen. Thans erkent de staf dat de bestendige vestingen moeten behou den blijven aangevuld door andere ver- 191'4; en men heeft den uitslag gezien, fgazijnen en de winkels, waar meel of Indien er veel wordt besteed aan de daarmee vervaardigde produkteri wör- Iandsverdediging wordt er ook veel ge daan voor de sociale wetgeving. En is de landsverdediging dan geen sociaal werk den opgeslagen, uitgesteld of ie koop aangeboden. Zij stellén do inbreuken vast door, middel van verhalen. Uiterlijk binnen Bij de conferentie der ontwapening acht en veertig uren na de vaststelling GEWICHT YAN 'T BROOD Er, is voor 't oogenblik streng toe zicht op het gewicht van het brood. Wij raden onze lezers ten zeerste aan een eerlijk gewicht aan hun brood te geven. Het gewoon steenbrood van 1 kilo moet 1 kilo wegen. Er wordt wel een verlies toegestaan yan 4 fa, maar. dit is eene toegeving. Een bakker wiens ateenbrood 930 grammen woog laat ons weten dat er slechts 30 gr. te kort zijn. Dit is niet waar; er waren 70 gr.te kort 1 De wet laat een verlies toe van iO, 20, 30 en zelfa 40 grammen per kilo, maar straft deze die 50, 60 of 70 grammen te kort geven op een brood van 1 kilo. Ten gerieve onzer lezers geven we een uittreksel van K.B. van 19-7-1926 welke spreekt van den verkoop van meel, brood en andere voedingswaren. «9. Het brood mag enkel per gewicht van een y2 kg., 1 kgr., 1 kg. en 2 kg. worden vervaardigd, te koop uitge stald of verkocht. Het brood genaamd fantaisie «plaat», «galet», en «boulotbrood» mag enkel met hetzelfde gewicht of met 450 gr., 900 gr., 1350 gr. en 1800 gr wor den vervaardigd, te koop uitgestald of verkocht. 10. Na het bakken wordt een gewicht- verlies van hoogstens 4 t.h. geduld. In geen geval mag het gewicht der droge stoffen minder bedragen dan 288 voor een brood genaamd brood van 450 gram. 320 voor een hrood genaamd brood van 500 gram. 576 voor een brood genaamd brood yan 900 gram. 640 voor een brood genaamd brood van 1000 gram. 864 voor een brood genaamd brood van 1350 gram. 960 voor een brood genaamd brood van 1500 gram. 1152 voor een brood genaamd brood van 1800 gram. 1280 voor een brood genaamd brood van 2000 gram. 11. ...de opzieners der voedingswaren door de Regeering of de gemeenteover- held daartoe aangesteld, liet personeel bij het Ministerie van Nijverheid, Ar beid en Sociale Voorzorg belast met hel opnemen van de prijzen, welke dienon om maandelijks het indexcijfer van de stijging of daling der kleinhandels prijzen vast te stellen, de offioièren der rechterlijke politie, de politieagen ten daartoe door den burgemeester speciaal gemachtigd, de onderofficieren sterkingen. Niettegenstaande zekere tegenstrijdigheden in het ontwerp van jen brigadiers der gendarmerie, mogen den staf zal de huidige meerderheid onder de voorwaarden en beperkingen het ontwerp steunen. M. Vandervelde zegt dat men in de zen tijd van krisis eerst voor de wer- voorzien bij hun benoemings- of mach tigingsbesluit, inspeoteeren t 1. Te alle tijde, de lokalen gebruikt keloozen zou moeten zorgen en daarnaP»®or het bereiden en het vervaardigen militaire kredieten voorstelle Hij zal het ontwerp niet stemmen. M. JASPAR zegt dat Ml Vandervelde in zijne redevoering zijn éigen meer maals tegensprak. Men zegt dat Belgie niet zal aange- jvallen worden; men zegde beUelfdq Ui \-rm alle producten, waarvoor, meel moet worden benut, voof zooveel het bereiding én vervaardiging, eon nij verheids,- of handelsdoel hebbende be treft' «.^Gedurende den tijd, dat zjj toe gankelijk zijn yoor het publiek* de ma- van de overtreding dient, op straffe van nietigheid, een afschrift van hot ver baal aan den overtreder gezonden. Zij leggen beslag op het meel on de produklen, die in overtreding van dit besluit werden vervaardigd, le koop aangeboden, verkocht of bewaard. De produkten worden overgemaakt aan de Commissies van openbaren on derstand... (K.B. 20-8-26 en 14-1-27). 12. Doet de overtreder bekentenissen, dan laat de persoon die verbaliseert, door den eerstgenoemde eene verkla ring onderteekenen die bij het verbaal dient ghvoegd. Beveelt de rechtbank, waarbij de ver volging op grond van dit besluit of van tot uitvoering daarvan genomen mi- nistrieele besluiten aanhangig is, een expertise, zoo zal daartoe worden over gegaan door een der laboratoria met de ontleding belast. Wat betreft het broad, dienen efl tien brooden, mei hoogstens twee broo- den genaamd «kanlbrooden» in een keer gewogen. De kosten voor het verzenden naaB de laboratoria en de ontledingskosten worden door den overtreder gedekt. 13. De voorwaarden waarin de stalen dienen genomen, de aanduiding van do laboratoria voor de ontleding, alsme de de vaststelling van de wijze, voor het bepalen van... het gewicht van do droge stoffen van bet brood worden ge regeld bij" besluit van den Minister van Nijverheid, Arbeid en Sociale Voor zorg. Voor inbreuk op al dc overige bepa lingen van dit besluit wordt gestraft met acht dagen lot een jaar hechtenis en met eene geldboete van 100 tot 10 duizend frank., de vervaardigde pro dukten, in overtreding van dit besluit te koop aangeboden, verkocht of in be waring gehouden, worden verbeurd ver klaard. Al de bepalingen van boek I van het Strafwetboek zijn van toepassing op al de bovenbedoelde inbreuken. Gisteren deelden wij den dood mede van. Eugène Ysaye. Hier. volgt eene- korte levensbeschrijving van Bf-igie's groote toonkunstenaar. Eugène Ysaye werd geboren te Luik, den 16 Juli 1858. Gansoh zijn levejn was aan de muziek gewijd. Hij deed zijne eerste studiën onder leiding van zijn vader, violonïst, en orkestbestuur der in de schouwburgen van Luik cn Vervïers, en die zich in 1856 naar. Ame rika begaf, alwaar hij in New-York on le New-Orleans optrad samen met eeno groep Fransche arlisten. De kleine Eu- geen bleef de lossen volgen in hel Con servatorium van Luik, doch maakte er weinig voorderingen, bij zooverre zeifs dat de^ bestuurder hem verklaarde dat het nutteloos was daar. nog zijn tijd te komen verslijten. Na den terugkeer zijns vaders uit Amerika, hernam Eugène Ysaye noch tans ziijne muzikale studiën, ditmaal met heter gevolg, zoodat hij zelfs di plomas en medailles verwierf. Hij deed nadien eene studiereis naar Parijs en. ontmoette er Henri Vieutemips en Hen- Wannewski die hem zijne ware. kunstopleiding bezorgden. Van 1877 tot 1881 was hij concert meester bij het Bilse-orkest le Berlijn, terwijl bij ook terzelfdertijd zijne eer ste kunstreizen deed in Sksndinavio en in Rusland. Hij kwam andermaal naar, Parijs en kwam er; in betrekking met Saint-Saens, d'Indy, Chausson, Bor des 'Debussy, enz. i Op_31 Juli 1886 volgde hij Colyns op als leeraar. van viool aan het Conserva torium van Brussel, terwijl hem ook, eene speciale klas van quatuors werd toevertrouwd. Iiij gaf zijn ontslag in 18Ö7 én gin?/ in de "Philharmonie Society va.n New-York, als orkestmeester Ante»on T>er<Je gaan vervangen. Zooals men weet was Eugène Ysay» vooral vioolvirtuoos, doch zijmj wer ken getuigen van een volledig uvuzika- len aard. Zijn talent van componi»$; kwam tot zijn volle recüt in. 't Waalseir muzikaal dram» "fcPierrQ iL Houyeu F» Onze vorsten hielden, den beroemden, kunBtQRasi; in, hoe gé achting»

De Volksstem | 1931 | | pagina 1