21 Een nieuwe Encycliek m\ het sociale vraagstuk Nog de Wijzigingen in M Ministerie Donderdag Mei 1031 Katholieke dag te Lede K A 1 3 Kortstraat, 9 en 21, Aalst. XXXVII JAARGANG NUMMER 115 Telefoon 114. DAGBLAD 20^"'U,,D Uitgever J. Van Nufiel-De Gendt. Publiciteit buiten liet Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13,te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Building/KIngsway, 20 Londres W. C. 2. H. Hospieius Zonep4,04Zonai7,3l E. K. 24 V. M. 31 RERUM NOVARUM QUADRAGESIMO ANNO Een nieuw economisch stelsel moei worden opgebouwd. Het is derhalve absoluut noodzake lijk heel hat eoonomisch systsem op nieuw te regelen door het terug te brengen tot de beginselen der sociale rechtvaardigheid, teneinde de gemeen schappelijke vruchten van kapitaal en arbeid meer naar billijkheid te ver- deelen. Aldus zal de bevrijding van het pro letariaat door Leo XIII zoo vurig ver langd, tot stand komen. De arbeiders moeten trapsgewijze kunnen komen tot zekeren ge'êvenra- digden welstand van bezit. Dat kan in den tagenwoordigen stand van zeken niet bereikt worden, tenzij door middel van een rechtvaardig en billijk loon. Het loon moot derhalve zoo zijn dat het in werkelijkheid voldoet aan de wettige eirchen niet alleen van het individu, maar cok van het gezin van den rachtschapen arbeider en hem in de mogelijkheid stellen, om werkelijk binnen on boven aangegeven grenzen, in da maatschappij op te klimmen. Aan het einde van het tweede déél geeft de H. Vader da algemeene richt lijnen aan., waarlangs de sociale orde moet hersteld worden om te beant woorden aan#de wetten dar rechtvaar digheid. Aan eiken klassenstrijd worde een einde gemaakt en een eendrachtige samenwerking der verschillende groe pen worde opnieuw in het leven ge roepen 1 Arbeid is niet een willekeurige han delswaar, maar in den arbeid moet immer de mensohelijka waardigheid van den arbeider geëerbiedigd worden. De versohillende ambachten, de ver schillende voortbrengselen.de verschil lende beroepen moeten samenwerken tot het algemeen welzijn en de men sohelijka samenleving aal des te har monischer geordend zijn. naarmate ieder en allen getrouw hun eigen be roep uitoefenen, d. w. z. hun eigen roeping vervullen. De economische macht is in de macht van weinigen Eindelijk geeft de H. Vader in het derde gedeelte een samenvattend over zicht van den tegenwoordigen toestand van het moderne eoonomisch stelsel en ofschoon hij het niet veroordeelt in zich, kan hij het toch niet anders zien dan zeer misvormd en belast met allerergste misbruiken. In plaats van da vrije en vaak ba: - delooze concurrentie, is de overdreven concentratie van heel de economische macht, niet slechts van de naties af zonderlijk, doch van geheel de wereld In handen van zear weinigen gekomen. Concentratie en macht# die ontaardt in despotische tyrannie. Hat eenige geneesmiddel tegen deze wanorde is, geiijk gezegd, de terug keer tot de gezonde beginselen der Christelijke sociale politiek on de wij ze van toepassing er van op het kapi taal, op den arbeid en op beter onder lings verhoudingen. Goed Katholiek en waar Socialist sluiten malkaar uit Ook het socialisme, dat er vroeger groot opging, tegen dezelfde kwaal een radikaal geneesmiddel ean te brengen dat «ohter erger was dan da kwaal zelf, heeft sinds Leo XIII plotseling diep gaande wijzigingen ondargaan en heaffc zich zelfs in twee partijen gesplitst, de de «ene, die van het socialism© do uiterste consequenties aanvaardt,heeft den naam aangenomen van commu nisme en het Is al te bekend, dat het zioh op geenerlei wijze met de leer der kerk laat overeenbrengen, de an der partij, die voortgaat zioh socialis ten te noemen, heeft dikwijls in vele opzichten het program gewijzigd en Is op verschillende punten minder of mter de katholieke sociale beginselen zoo nabij gekomen, dat sommigen aich afvragen, cf er nu wel van iets anders Sprake is, dan van verschil van naam- Doch de H. Vader aarzelt niet nadruk kelijk te verklaren, dat dit socialisme, Indien het in werkelijkheid zoo blijft, zich aldus verzacht en zekere pro grammapunten, die overeenkomen met de rechtvaardigheid en ook door de kerk worden aangenomen,voor zich opëjschend.'niettemia, op een funda- menteele opvatting gebasseerd is van de menschalijka aamenleving die zoo verschilt van de ware opvatting door het Evangelie ons gegeuen, dat olka zeer stellige verzoening nog altijd ab- ■oluut onmogelijk blijft. Hat is niet mogelijk tegelijk goed ka tholiek en waar socialist to aijn. En do H. Vader vermaant in dit verband met vaderlijke welwillendheid die verdwaal de zonen, die door valsche voorspiege lingen misleid de rijen van het socia lisme zijn gaan vergrooten.dat zij toch zoo spoedig mogelijk terugkeeren tot den schoot der Kerk, dien zij zoo ver keerdelijk hebben verlaten en dat zij zioh aansluiten bij de edelmoedigen.di© volgens de beginselen van Leo XIII met al hun krachten er aan werken,om inderdaad de rechtvaardigheid en de liefdein de mensohelijka maaatsohap- pij te herstellen. Verbetering der zeden is noodig Komende tot de meer in bijzonder heden afdalend© aanwijziging der ge- noesmiddelen tegen de tegenwoordige kwalen, merkt dé H. Vader met diepe scherpzinnigheid op, dat do wortel van de wanorde zoowel in de moderne ecG- nomie als in het socialisms hierin be staat, dat men uitsluitend op de aarde sche goederen lot, zonder zich om God en om de eeuwige dingen te bekomme ren, en dat het geneesmiddel derhalve op den wortel zelf moet toegepast wor den. door da geesten en de harten tot God te verhaffen en ze te bewegen tol «dele eri zuivere verlangens. Daarom is hat noodzakelijkallereerst te streven naar een ernstige verbete ring der zeden en het rijk der gerecht tigheid, waarvan heel de sociale econo mie moet doordrongen zijn, te heratel len, V Verklaring van NI. Jaspar Een confrater ontmoette Dinsdag morgen den Eersten Minister, die hem zegde dat eene kabinetswijziging in den echten zin niet heeft plaats gehad. Eigenlijk is niets ande.rs gebeurd dan dat gevolg ds gegeven aan het herhaald aandringen van M. Vauthier, om in zij ne vervanging te voorzien. Daarom heeft de Eerste Minister aan den Koning voorgesteld, in de plaats van M. Vauthier, M. Robert Petitjean, wiens tusschenkomsten in de Kamer zeer de aandacht trokken, tot minister le benoemen. Van den anderen kant heeft M. Jas par van de gelegenheid gebruik ge maakt om aan zijn zeer bekwamen en bevoegden. v-oornaams;ten medewerker, M. Charles, de portefeuille van -kolo- nieën toe te vertrouwen. De nieuwe ministers leggen den eed af De Koning ontving Dinsdag voor middag ten paleize de heeren Jaspar, Eerste Minister Petitjean, minister van Wetenschappen en Kunsten; Char les, minister van Koloniën. De twee nieuwe- leden der regeering legden den eed af in handen des Ko- nings. Ontevredenheid in de liberale senaatsgroep In lvet begin van den namiddag liep het geriicht dat de liberale linkerzijde van den Senaat, na een redelijk lange beraadslaging, besloten had, haar ver-, trouwen aan de regeering te ontnemen. Dit was eenigszins overdreven on be antwoordt niet aan de waarheid. Men bezorgt de volgende bijzonder heden over de vergadering der liberale linkerzijde van den Senaat, die in den werkelijken zin des wioiords haar ver trouwen in de. re'geering niet ingetrok ken heeft. De zitting werd voorgezeten door M. HiegueL M. Arman'd Huysmans heeft zich ge kant tegen de houding van den eersion minister bij de regeeringshervorming. De parlementsleden werden over de kwestie niet ingelicht en zelfs zekere ministers werden niet op de hoogte ge steld. M. A. Huysmans protesteerde even eens tegen het feit dat een beroep, ge daan werd op M. Petitjean) om M. Vau- t'hder te vervangen op het oogenblik dat de taalkwestie voor de hooge Kamer gaat behandeld worden. M. Dierckx werd aangesteld om de liberale stelling in taaiopzicht te ver dedigen. M. Lippens, miinisler, woonde de zit ting bij. Ontslag van Minister Forthomme De zonderlinge omstandigheden, waarin het ministerie is gewijzigd ge worden, dreigen op een regeeringskri- sis uit te loopen. Dinsdagnamiddag heeft de li. Fort homme inderdaad ontslag genomen als minister van Posterijen, Telegrafie en Telefonie, als protest tegen hel feit dat de eerste minister hervormingen ring heeft toegebracht zonder voorken nis van zijn kollega's Geruchten waren ook dn omloop over een mogelijk aftreden van den h. Lip pens als minister van Yerkeerswozen. Later werd dat gerucht tegengespro ken, terwijl een kabinetsraad Dinsdag avond bijeengeroepen werd. Sovesse, minister van post en tele graaf en Telefoon. Yan het cabinet van den eersten mi nister was bericht gekomen dat de h. Jaspar eene mcdedeeling zou doen aan de dagbladschrijvers te. kwart na acht uren. Al de persvertegenwoordigers waren op het vastgestelde uur! aan wezig, doch zij werden ontvangen door den kabinets-overste van den eersten minister, M. Helbig, dié hen eenvoudig mededeelde dat de lieer Bovesse, libe raal Kamerlid voor Namen, tot minis ter van post-, telegraaf en telefoon is benoemd. Verder kon M. Helbig niets mededeelen. Daar de journalisten reeds te 6,30 u. op de hoogte waren van de benoeming van M. Bovesse we.rd de vraag gesteld om welke rede de persvertegenwoordi gers in het cabinet van den.eersten mi nister werden geroepen. De ministers hebben te 9 ure. eene vergadering gehouden ,in het particu lier huis van M. Jaspar. Een lid der regeering zegde ons; evenwel dat die vergadering niet werd bijeengeroepen in verband met do gebeurtenissen van Maandag daar lot deze bijeenkomst reeds 3 weken geleden werd besloten. LEZERS Doet uwe bestellingen van Boeken in den katholieken boek handel van De Volksstem Kerk straat, 21, rechtover de St. Martin us- kerk, Aalst. De Katholieke Dag heeft, God zij dank een gr ooien verkeugenden bijval geno.ten. Voorbereid door gebed en Communie is hij uitgegroeid tot een heerlijke ge loofsbelijdenis van onze katholieke be volking. Reeds in de solemneele -M.is was de •kerk proppensvol, en met groole aan dacht werd geluisterd naar het zeer in drukwekkend gelegenheidssermoen door Zitting van Dinsdag, 19 Mei 1931 De zitting vangt aan om 2 ure, on der voorzitterschap van M. Van Dievoet Interpellatie M. VOS frealist, ondervraagt Het ware. gemakkelijker geweest val de taalkwestie geen regeeringskweslU te maken. Ik heb zulks nie.t gewild, omdat da regeeringsmacht ook daar in den dienst van hel land moet staan-. Maar er werd nooit gezegd dat da oplossingen, do.or de regeering voor eersten-minister over de niet nadering gesteld, zonder wijzigingen moesten der gedane beloften op taalgebied, aangenomen worden. Maar het is niet Spreker haalt een aantal verklaringen laan te nemen dat het parlement teksten aan van M. Jaspar, luidende, dal degoedkeurde die de Belgische eenheid taalkwestie zou tot oplossing zijn ge bracht geweest vóór het einde van ver leden jaar M. Vos beslaligt dat de re geering in verzuim is. De vervlaamsch-ing der hoogeschool yan Gent, werd slechts afgedwongen, bekomen. De bestaande taalwetten worden niet toegepast. Zelfs het taairegiem in het leger is een facade. Spreker beweert dat de jeugd de ran gen der gematigde Vlamingen verlaat (Protest "rechts) M. SAP zegt dat men te Brussel den toestand in Vlaanderen niet inziet zoo als hij feitelijk is. Met goeden wil kan er nochtans wel in verholpen worden. Spreker zal njiet. antwoorden aan M'. Vos; de leider eene.r partij die de scheuring wil van het land verdient zulks niet. M. Sap herinnert verscheidene ver klaringen door M. Jaspar o-p verschil lende plaatsen afgelegd, en inzonder heid de miinisterieele verklaring van 1929. Hij herhaalt dat de heer eerste- minister zich heeft, misgrepen nopens de genx>edgestelten|is in Vlaanderen, waar men van gem uitsluieringen meer hoor-en wil. Dit wil niet zeggen dat de heer eerste-minister 'en zijne mede werkers niet bezield waren met goeden wil en goede voornemens. Er werden zfclfs loffelijke p.ogingen aangewend, doch men had ongelijk van de Vlaam sche kwestie eene reg-eeringskwestie te maken. M. JASPAR. De gr.ond van de in terpellaties is de huidige toestand in -het Vlaamsc-he land. -De heer Sap zegt ons «Ik ben geen zwartkijker; doch de toestand is ernstig omdat de regee ring hare verbintenissen niet nakwam en dat men er geen vertrouwen meer in stelt. Men vraagt onmiddellijke da den». Ziedaar de grond der interpellatie Ik zal eerst uiteenzetten wat de re- een E. P. Capucien van Aalst, en dat keelemaal in het teeken stond van de geering beloofde, -om te zien of zij die. hedendaagsche toestanden. De drie stemmige mis van De Boeck werd op keurige wijze door de Schola uitgevoerd Na de Mis begonnen onmiddellijk do vergaderingen in de afdeelingen. Kon het gewaagd schijnen ook in den voormiddag vergaderingen te. beleggen toch was de opkomst zeer bevredigend; in ieder sectie werd een nieuwe spoor slag gegeven tot. intensieven en aan houdende werking. De sprekers 1). Meulem-ans voor de boeren en hoeren- j-eugd, he.er Fordeyn voor de midden standers en heer Van Geert voor de wcfrklieden werden warm toegejuicht. 's Namiddags te 3 ure vergaderden de b-oerinnfen waar Mej. Goetschalks sprak over meer katholiek leven door de gilde terwijl de Rath, vlaamsche Meisjes met. groot genoegen luisterden naaf de mooie voordracht van Mej. Fordeyn over Kath. Actie Te 5 ure was de groole feestzaal van de Volkskring bomvol geloopen voor de algemeene Volk s v efr gad e rji n g met he/t gebed. Met begeleiding van harmonie werd door de honderden aanwezigen het indrukwekkende «O Kruise. den Vla ming» aangeheven. De voorzitter heer M. Triest sprak den harlelijken wel- ko'migpoiet uiit en heer J. Meuleman las het algemeen verslag met de wenschen en besluiten. Na den zang van het Bondslied hield de heer Dr. de Groeve de prachtige feestrede. Diepinslaande gedachten, opwekkende stemming, geestdriftig ne meeslepend woord de spreker betoogde dat de katholiek van de daad in onzen modernen tijd moet zijn een man van gebed, van actie en van offervaardigheid Door allen werd het heerlijke «O, Moederkerk van Rome gezongen en na dat lezjng was gegeven van een hulde- telegram aan Mgr. Coppieters, die den Katholieken Dag gezegend had, en van een protestmotie tegen de lijkverbran ding dankte de B.H. Pastoor al deze die medegewerkt hadden oimi onzen eersten Katholieken dag zoo prachtig te doen lukken De Katholieke actie gedachte is te Lede dieper doorgedrongen cn beloften gehouden heeft. Wat beloofde zij Hoe dikwiijls herinnerde, men mij aan eene tafelrede, uitgesproken in eene Brusselsche club Zij gaf aanlei ding lot- talrijke zetten vanwege de heeren Huysmans en Mathieu. M. HUYSMANS. Ik heb niets gozegd. M. JASPAR. Gij schrijft soms en uwe pen Is vinnig. M. HUYSMANS. Ik heb uwe beloften van 1929 aangehaald. Niets meer. M. JASPAR. Ik zal ze zelf aanhalen, t is zekerder. Wat waar is, dat is dat ik verbintenissen aangegaan heb. Men zou er mij moeten geluk om wenschen, in plaats van het me te verwijten. Er was een zekere mioed noodig om in een* niet voorberejd midden le zeggen dat er een Vlaamsche kwestie is en dat men ze moest, oplossen. Ik heb nooit gezegd dat ik de taal kwestie zou oplossen. De heer Sap heeft, bekend dat fik een dergelijke taak niet op mij kon nemen. In dc ministe- rieele verklaring heb ik de noodzake lijkheid uiteengezet de kwestie op te lossen in den loop van dit zittingsjaar. Hoe kan men dan zeggen dat ik ver diende voor een snoever uitgescholden te worden... (Onderbrekingen)'. M. SAP. De «Libre Be-lgique» heeft zulks geschreven. M. VAN WALLEGHEM. Het is een uwer bladen. iMl JASPAR. Wij bespreken geen persartikelen. Ik wil de Vlaamsche ge wetens geruststellen en bewijzen dal de man dien men beschuldigt nog waar dig is door de Vlamingen en door de Walen geacht le worden. (G-oedkeuring op vele banken),' Het taalvraagstuk beheerscht de re geeringen. Ik zeg zulks niet uil ijdele aanstellerigheid, maar omdat ik er een nationale kwestie wilde vaii maken. Haar te laten oplossen door het par lement was gevaarlijk. Door het gezag der regeering bij de zaak te. betrekken, heb ik de eenige mo gelijke houdiing aangenomen. verbreken. De regeering zal haar bestaan niet binden aan kwesties van bijzonderhe den. Mijn verbintenissen van 1929 waren beperkt. Ik heb beloofd wetsontwerpen ter tafel te leggen. Ik kon niet belo ven dat zij zouden aangenomen worden In die mate ben ik het parlement niet meester... (Uitroepingen bij de socia listen). Ziet maar wat er gebeurt met de be grootingen waarvan de stemming uit blijft, ondanks mijn herhaald aandrin gen. M. VANDERVELDE. En in zake so ciale verzekeringen Is het hel par lement dat niet vooruit wilde M. JASPAR. Als de patroon cr zich maê bemoeit I De regeering is van meening dat. do. kwestie oen gezamenlijk programma uitmaakt, dat moet opgelost worden in den loop van dit zittingsjaar. Hebben wij, ja of neen, als regeerjng, niet een reeks daden vervuld in dien zin Ziet ■miaar wat de regeerigen gedaan hebben inzonderheid sedert den wapenstilstand W-jj hebben verschillende wetsontwer pen aangekondigd en ter tafel gelegd, Ik som hier feiten op, daden, waarovor men nooit spreekt. M. DE SCHRIJVER. Ik heb ze allo opgesomd. JVI. JASPAR. Wij hebben ook nol ont werp op liet gebruik der Uien in be stuurzaken ter tafél gelegd. Hebben wij na in 1929 beloofd te hebben dat wij een gezamenlijk pro- gramróa zouden hebben, ja of neen woo'rd gehouden, waar- wij een reeks wetsontwerpen bij het parlement aan hangig maakten Het ontwerp dat wij ingediend heb ben was de uitsLag van langdurig en zorgvuldig voorbereidende studies. Zij werden niet allen geestdriftig ont haald. Zij worden gecritiseerd. Ik hen bereid wijzigingen aan te nemen op de ingediende ontwerpen indien men er, in slaagt mij te overtuigen. M. SAP. Geen enkele Vlaming neemt de ontwerpen aan. M. HEYMAN, minister van Nijver heid. Men zal ze wijzigen. M. JASPAR. Wij hebben de mede werking der Vlamingen noodig o.m de taalkwestie op te lossn. Ik heb het ge zegd in kringen die de Vlamingen vijandig gezind zijn. Er moeten natio nale oplossingen gevomden worden. Er werden du6 Belangrijke hervor- niingen'tot stand gebracht. De kwestie der universiteit van Gent werd gere geld. Uitmuntende leden van oppositie, o. m. de heer de Brouckère, hebben de hervormingen tot het uiterste bekampfc M. J. MATHIEU. Hiij sprak in zijn persoonlijken naam. M. JASPAR. Het is de huidige regcc- ring die de hervorming tot eland bracht en nagenoeg de eenparigheid van de leden van het parlement, bui ten de fronters, bewerkstelligde (On derbrekingen bij de Vlaamische natio nal i>l en. Luidruchtige woordenwis selingen.» Deze uitslag werd bekomen dank zij de regeerlngskracht. Zoo niet, ware o£ weerstand geweest op de banken van de drie partijen. Ziedaar waar.orti het talenvraagstuk beschouwd werd als een regeoringsvraagstuk om de hervorming in een nationalen gee6t door te voeren. Zulks was belangrijk voor de hoo-ge- school, die als de hoofdzaak der Vlaam sche eischen beschouwd werd. Het zal volstaan dat ik wijs op de gewichtige redevoering, uitgesproken door, den h. Van Cauwelaert in deze Kamer, waarin hij verklaarde, zooals in do memorie van toelichting stond, dat de Vlaamsche universiteit een machtige band zou worden tusgchen de verschillend^ standen in Vlaanderen. Waarom herinnert gij zulks nu niet aan het Vlaamsche VoFk Waarom aan de samenstelling van zijn rcgec-jVoor de katholiek^ yverkiog, En. daar ik voor alles een Belg boDr,!"# aan hel volk niet dat het do die nationale oplossingen wil vin (Pan, rageering -Jaspat is die de Vlaamsche schooner dan ooit ligt de toekomst open[hfcb ik mij wilLon laten leiden don hoogeschool «schonk, die. gij bekent het ^wcnsch van hel land. zelf, een. ?ymhool

De Volksstem | 1931 | | pagina 1