Het Congres der Belgische ïnvalieden De Regeerin gscrisis Vliegtochten in Congo Róód-Kruis van BaSgie Voor onze Handelaars Het lot der Jesuiten in Spanje Het Indexcijfer Het honderdjarig bestaan onzer dynastie Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. XXXVII JAARGANQ NUMMER 119 Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Genilt. Publiciteit buiten het Rrrond. AALST Agentschap Havas, Adolf lïlaxlaan 13,tc Brussel Vlaanderen moet dan weten ■dat het zoo niet- duren kon, dat het zelfs niet lang meer duren kan. Wat Wel om het ineens voor uw voeten te werpen: dat de Katlk. Vlaamsche Radio-Omroep zijn werking voorzette zonder steun en medewerking van gansch het Kath. Vlaanderen. Dat kan niet, om de heel eenvou dige reden, dat kaken kost, en ra dio-uitzendingen veel kosten; om de even eenvoudige reden- dat geen enkel budget ia evenwicht 'olijven kan, als er maar steeds moet uit gegeven, en als er nooit binnen komt. Dat kan niet, om de brutale re den, dat er lek is, dat er deficit is, en dat Nonkel Jan er al zijn haar zal bij verliezen, zonder daarom een uitkomst te zien aan het pro bleem: Hoe onze radio-aktie voort zetten, zonder blijvenden en groo- ten steun Daar is odk geen uitkomst aan te zien. En ik sta verwonderd, dat wij allen sinds lang ons met d'at probleem niet hebben bekommerd. Want tenslotte, wij kunnen ons toch even voorstellen, wat een ont zaglijke som gelds die radio-uit zendingen reeds moeten gekost hebben en wat. kamt er binnen? De abonnné's op «De Katholieke Vlaamsdhe Radïogidsa vergoeden nog zelfs den kostprijs niet van hun blad. En daarbuiten He t Na tionaal Instituut voor Radio-Om roep (N.I.R.) Geeft niets, ten zij... wat last en moeilijkheden, De K.V.R.O. is nu aan zijn tweehonderdste en zooveelste uit zending: 't is de grootste leerschool de volksuniversiteit bij uitstek. En hij sukkelt voort in bestaansonze- kerheid, zonder steun, zonder daad werkelijken, financieelen steun, zonder vaste en voldoende inkoms ten. 't Is om er droef bij te worden.. En wij zien 'dan rondom ons de stelselmatige steunverleening en ontzagelijke financieele inkomsten -nu reeds van de S,A.R.O.Vs Socialisten) Maar er moet dadelijk en af doend hulp geboden. En daarom 'dit ordewoord al onze Kath. Vlaamsche organismen godsdienstige kultureele, socia le, enz. maar allen, zonder uit zondering- zouden dadelijk een noodgift van 100 fr. meer is odk goed aan K.V.R.O. moeten zenden. Zij hebben allen tenminste een klein «voorschotje» in bas: zij kunnen allen bij hun eigen leden of door eigen werking, dadelijk wat steun vinden. Komaan Schatbewaarders van alle Vlaamsche organismen, na overleg met uw bestuur, een over schrijving op postrekening n. 2.36 (N. V. Radio-Leuven) met als motto Men zegt dat K.V.R.O, zal ver gaan 't En zal Pater C. Van Gestel, Dominikaan Het bovenstaande is een uittrek sel uit een heel breedvoerig schrij ven d-at wij' niet volkomen opnemen kunnen. 't Is zeker en vast, velen zeer ve len onzer ohristene, katholieke bra ve menschen zijn te traag en te gie rig in 't ondersteunen der katho lieke werken. 't Is hoog tijd, dat die verkeerde gesteltenis en doenwijze ophouden. Zie eens naar Spanje 't. geld, dat de braven daar ook zoo gierig in de kas gehouden hebben, zal er nu duizendvoudig door duizend grijpmiddelen der roode soort uit weggehaald worden.,.. A. Men weet dat het jaarlijks» con- gres cler. Belgische ïnvalieden. te Pa trijs; wer.d gehouden, dit, op de uilnoo- di'ging der Parijsche sectie der. Belgi sche ïnvalieden. Na de algemeene vergadering van Zaterdag (in den loop waarvan M.M. Hemr.i Leclercq, als voorzitter, Rcis- dorff en Dei'auw, als londec-vuorzittcrs, Castiaux, als schatbewaarder qii Van Dooren als algemeen secretaris herko zen werden voor twee jaar), werden de congressisten ten stadhuize ontvan gen, waar zij ook een concert oijwoon- den. Om 7 tuur 's avonds heeft de heer Leclercq de vhtm op het graf van den Onbekenden Soldaat aangewakkeid. Zondag morgen -had in de groote zaa! an liet Trocadero-paleis een voltallige zitting plaats, voorgezeten door gene raal Du Bois, militair attaché aan de Belgische ambassade te Parijs. Deze zitting, welke het grootste en- Ihousiasm bij de aanwezigen verwekte, eindigde, met een groet aan de gesneu velden, waarna men een gtoet vormde, welke naar hel graf van den Gnbe- konden SoLdaat ging om etr bloemen ne der te leggen. Gedurende een banket dat daarna plaats greep heeft de heer Maginot, mi nister van oorlog, het woord genomen, om uit naam der Fransche regeering de Belgische ïnvalieden te begroeten. Hij herinnerde aan den moed en de zeffop.offering der Belgen gedurende den oorlog en stelde in het licht al het belang dat do veldslagen van Luik en dgs van don IJzer gehad hebben. «De tractaten moeten geef bied igd worden, verklaarde hij onder moer, die van na den zegepraal zoowel als de an deren. De echte vrede kan niet be staan zonder hot respect aan de trac taten. Tot wat zou het dienen, bij voor beeld, scheidarechters-proceduren in t richten ala men daarnevens toeliet dat de aangegane tractaten niet geëerbie digd worden Rue de Richelieu, Parijs r— Bank Building/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. 'e pooi ten DINSDAG 26 MEI H. Philippua Zonop3,59Zenaf7,37 WOENSDAG 27 MEI 1931 H. Bad» Zonop3,58Zonaf7,38 V. M. 31 L. K. 8 Zooals gemeld heeft de Koning Maandag niemand ontvangen in ver band 'met de rege.etringscriséis. Heden Lin&dag om iO u. heeft de Koning den heer Janson ten paleize ontvangen. Kamer en Senaat bijeengeroepen De Kamer van Volksvertegenwoordi gers is bijeengeroepen tegen Woens- 27 Mei, te 3 uur, en, de Senaat tagen Donderdag 28 Mei, te 2,30 uur voor de stemming over de voorloop.ige kredie. ten. Algemeene indruk De algemeene indruk is dat M. Poul- let deze week Eerste minister zal zijn. komend van Blis)abet.hville, geland te Naar wij vernemen, is zijn gezond- üong-o wordt thans voortdurend in alle richtingen overvlogen, njet alleen door de reguliere diensten yan de Sa bena, maar ook door liefhebbers en vooral vreemde zendelingen. Zaterdag 11 April kwam het Fran sche drie motoren vliegtuig van kapi tein Goulette 's morgens; 3 uur uit Ta nanarive, Madagascar, vetrokken, te Elisabelhville aan; Zondag 12 April zet te het vliegtuig de reis naar Brazza ville voort, doch moesit te Coquilhatvil- le dalen wegens ziekte van Goulette, die met bloedsopdrang in de longen in het •gasthuis werd opgenomen. De Portugeezen zijn ook niet werke loos. Zij richten vlieglijnen in tussclven hunne koloniën van Mozambique en Angola. Het vliegtuig van de zending, welke met de studie van den aanleg dezer lijn is' gelast, bemand door com mandant Gintra en luitenant Andracje, daalde op weg naar Angola en komend uit Beira, op 13 April te Elisabothville. Nergens toch bewijst het vliegtuig meer diensten dan in dit land van groo- te afstanden; zoo bracht het postvlieg tuig van 12 April drie Zusters- van Diefde -over van LeopoLdvillc naar Eli- sabethville, waar zij als gasthuisnon nen komen dienst verrichten. Op Maandag 20 April vertrokken per vliegtuig uit Elieabethviile naar de Westkust Mgr N'èVe, abt- van St. An- dries (bij Brugge), die in Congo eene lange inspectiereis in de Benedictijn- sohe Missiën heeft ondernomen de controleur der belastingen Jacobs met vrouw en kind; Me.v. Willems, vrouw van den beheerdèr deu* gasthuizen en hare beide kinderen. Hot vliegen door liefhebbers neemt ook fel uitbreiding in Katanga, dank aan de propaganda van de Aero Club er is< daar nu een-e schaal ingesteld ten voordeele van dames-loodsan, om het langst alleen in de luchi te blijven, met een minimum van 10 minuten. Het vliegtuig dat op 10 April ver scheidene passagiers uit -Elisabetliville naar Leop-oldville vervoerde, moest te Bukama dalen wegens motordefect. Een ander vliegtuig kwam uit Luluaburg om- de passagiers verder te vervoeren. Door den heer Voach, bestuurder van de «Mess;ageries automobiles du Con go oriental», en het «Imperial Airways» werd een nieuwe hicMdienst in het leven geroepen om Mddd en - A f r.i k aover Egypte mot Europa te verbinden. De voorziene landingsplaatsen zijn, Kar- toem, Kairo, Athene, Genua, Bazel en Brussel. De reis van Batu naar Brus sel zal 21.000 frank kosten, logement en voedsel inbegrepen. Het eerste ver trek werd v-oorloopig vastgesteld op 27 Mei a.s. Het vliegtuig zou dan te Brus sel aarilto'men op 8 Juni. M. Figov van N'Dlola Rhodesia, met zijn eigen vliegtuig op 19 April te Elisabethville aangekomen, om er v-oor een familielid eene ziekenverpleegster te komen halen, die langs den lucht weg naar N.Dola meevoelde. Voor de eerste maal, is. een vlieg tuig van de. «Aero-club van Katanga, begroetten den Koning aan der stad. Z.M. begaf zich' dan naar liet huis van den kolonel van de burgerlijke gar^- odsdien&t, maar door, de onverschil ligheid der katholieken, door, de lauw heid van het ontzaglijke aantal Spaan- sche katholieken, die nu het er op aan- do, Olivier, waar hot déjeuner, dool: de kpmt him ge,oof Apentijk te belijden, stad aangeboden plaats had. gaarv00r te schamen. Het is van Vourno uit, dat Leopold I 0ok a, ZQU ;man eehter aMe JesuicWn zijn triomfanlelijken tooht deed naar, uit &pimje verbannen, hun orde zal Brussel, waar de sleutels der stad hem büjven Y,oorLbestaan.Andere vbllien zul- overhandigd werden. Te Veurne en De Panne zullen deze feiten over twee maanden met luister gevierd worden. Vorig jaar had men reeds in De Pan ne een beeldwerk onthuld, gewijd aan de intrede van koning Leopold op Bel gisch grondgebied. en hun onderdak verleenen. Zij zullen worden ontvangen in China en in het heidensche Japan, waar een niet-chris- lelijüe regeeping hun toesitemming gaf, om een universiteit te stichten, die het voorecht heeft, den titel van «keizer lijke» le dragen. LEZERS Doet uwe bestellingen van Boeken in den katholieken boek handel van De Volksstem Kerk straat, 21, rechtover de St. ITIartinus- kerk, Aalst. Afdeeling Aalst. Besmettelijke ziekten Voorzorgsmaatregelen. b), Vooc den ziekenoppasser 1) Op tijd voedzame en gezonde spij zen nemen, doch de maaltijden niet ge bruik eai in de ziekenkamer. 2) Voldoende rust genieten om het weerstandsvermogen des lichaams niet te verminderen. 3) De handen goed ontsmetten, ia- deren keer men de ziekenkamer yer- laat. 4) D»e kleinste wonde bij zich zelf verzorgen, opdat langs daar geen be smetting gebeure. 5) Geen overblijfsels van de spijzen der zieken opeten. 6) Op de ziekenkamer een bovenkleed aantrekken, dat men uitdoet als men de kamer verlaat. 7) De slijmvliezen van mond en neus ein houden door uitspoelingen of gor gelingen:, b.v. met zuurstofwalèrv 0) Voor alle andere personen. 1) De grootste reinheid in de woning op het lichaam en op de kleederen on derhouden. 2) Zooveel mogelijk alle betrekking met de aangetaste personen vermijden; dus geen v^iendschapsbezoeken afleg gen. 3) Matig zijn in eten en drinken. 4) Alleen gekookt drinkwater gebrui ken en geen ongekookte groenten als salade eten, want zij kunnen door mestwater bevuild zijti. 5) Bij de minste ongesteldheid, het zij pijn In de ingewanden, hetzij afgang het koortsachtigheid, seffens een gel neesiEeer raadplegen. Wordt lid van het Rood-Kruis. een echt menschlievend werk. t Is heidstoestand niet van aard, dat hij om die reden zal moeten weigeren. Vermoedelijk zullen van de oude mi nisters enkel terugkeeren MM. Heyman nijverheid en arbeid, Hymans, buiton- landsche zaken, Lippens, vervoerwezen en Van Gaeneghem, openbare werken. Maar dit zijn enkel «pronostics» met zekerheid kan niets gezegd worden vooraleeer M. Poullet officieel de op dracht heeft aanvaard. Daling voor het Rijk, 5 punten Het Indexcijfer op 15 Mei is vastge- steld op 803 tegen 808 op 15 April Ziehier het Indexcijfer voor de :4 groot e agglomeraties Mei April Antwerpen 831 831 Brussel 84 L 854 Gent '768 777 Luik 778 .788 Provinciën Antwerpen 810 814 Brabant 807 813 Wesft-Vlaanderen 795 797 Oost-Vlaanderen 783 787 Henegouwen 823 826 Luik 783 790 Limburg 802 809 Luxemburg 820 827 Namcm 805» 811 Panda-Likasi. Er werden verschillende vluchten boven het district ondernomen. Tenge volge van een slecht gelukte landing sloeg het vliegtuig om en werd vrij ernstig beschadigd. Gelukkig waren er een persoonlijke ongevallen te be treuren. Zondag 19 Juli a.s. zal in Kei klad je Veurne, in bijzijn van Koning Al- bert, de honderdste verjaardag gevierd worden van het intrede van Leopold 1 in Bel^ie. Op het huis waar de eerste vorst der Belgen in "17 Juli 1831 verbleef zal een herdenkingsplaat geplaatst worden. In de archieven van Ve.urne vindt men nog Ket verslag der besprekingen, die in den gemeenteraad gevoerd werden over de -ontvangst van Z. M. Leopold Georges, Chjrótien, Fréderic, prins yan Saksen-Corburg. De receptie had plaats op het grond gebied, waar thans het vriendelijke badplaatsje De Panne ligt. De souverein werd aan de Franseli- Belgisiche g(r,erLs ontvangen door den minister van binnenlandsche zaken Desauvage. De gemeentelijke overheden, de ver- eenigingen en de bevolking van Vöurru} Aan een airtikel in «El Mati» onder, den kop «Gaan de Jesujeten. neon? ontleenen wij het volglnde ,Werkelijk verrassend zijn de berich ten, die in den laatsiten tijd door, de re geering, ,de peirs en de radio verspreid worden over het vertrek der religieu ze qnden, met, name der Jespielen, uit Spanje. Natuurlijk is het de wensch. van de vijanden der openbare orde, beschaving en cultuur, dat de Jesoiieten Spanje zullen verlaten. Zij zullen echter niet heengaan, omdat zij dit niet kunnen en niet willen. Zij zullen de hondenden melaatsohen die zij te Fontilles in de provincie Ali- canle verzorgen, niet aan hun lot over laten: de communisten i'mimers zullen hen daar niet vervangen. Evenmin zul len zij aan hun lot ovqr kunnen laten, de duizenden en nog eens duizenden die in Spanje onderwijzen, in hun schitterende cultuurcentra die met de onlangs verwoeste acaxiemie voor s oho one kunsiten in Madrid de trots zijn van ons vaderland en de bewondering afdwingen van alle buitenlanders. Tal van hun onderwijsinstituten werden door het gepeupel verwoest, waarvan oen groot gedeelte uitsluit/end was bestemd voor arme kinderen, en kinderen uit de arbeidende, klasse. De anti-godsdienstige campagne wint steeds meer en meer »/eld, eclrter De klant la koning «The customer is king», 't Kan niet genoeg herhaald worden, want telkens wordt het weer, soms geheel onbewust, vergeten. 't Ig nok zoo moeilijk als men als vakman meent gelijk te hebben, om dan zijn eigen meening niet al le zeer op den voorgrond te dringen maar respect te hebben voor de minder juiste mee ning van den klant. Hebt u al eens opgemerkt hoe graag de klant zijn wetenschap toont over een door u verkocht artikel als liij daar toevallig ie.ts meer dan anderen -van. meent te weten En Keusch, al zegt hij dan iets ver keerds, laat hem zijn ondeskundigheid niet al te zeer voelen. Geef hem gelijk, zeg dat u graag te doen hebt met iemand, die ec verstarrd van heeft en toon dan langzamerhand aan, dat uw metkode, uw meening mis schien nog wel iets beter is Jan de zij ne. Dan krijgt uw klant vertrouwen in Als u slechts medelijdend waet te glimlachen als de klant een verkeerde meeiïing verkondigt en de praktijk zou de klani eens- toevallig gelijk geven, dan kunt ge een verloren klant boeken. Do klant is koning. Ge hebt aan zijn bevelen te gehoorzamen. Een slechte naam Het bezit van een goeden financiee len naam is heel wat waard. Is een slechte naam eenmaal uw deel geworden, dan duurt het zoo lang voor alles wee? in orde komt. En toch, hoe roekeloos wordt er, soms met een goeden naam omge sprongen, juist op een moment dat men dien naam meer dan ooit moet trachten te behouden. Eén voorbeeld U hebt 'n goeden naam, dcch de zaken gaan op 'n be paald oogenblik niet naar wensoh. Na tuurlijk moet Tijen op zoo'n oogenblik geen onnoodige dingen ko-open en zoo weinig mogelijke nieuwe schulden ma ken. Maar wat men op zoo'n oogenblik niet moet doen is Ioopende kleine schulden Ioopende houden. Kleine schulden worden zoo licht uitgesteld en soms blijven ze uitgesteld. Maar vergeet niet dat juist daar- door uw goeden naam verdwijnt. Het wordt reeds gauw genoeg verondersteld dat uw zaken, op een bepaald moment niet schitterend gaan, maar betaalt die kleine schulden niet, dan weol men het vast. "Betaalt U ze wel, dan houdt u heel lang uw goeden naam. ledereen aan 't werk niet door het aantal yjjaftden van d<JJi4vacan,i0L Laat de prikkel tot verkoopen gevon den worden bij allen, die in uwe zaak werkzaam zijn. De loopjongen, die U klachten over brengt of nieuwe bewoners van een huis aanwijst, hij is in zijn soort een even goede propagandist voor uwe zaak als de boekhoudster die een bijzondere zorg besteedt aan een heel moeilijke brief, als de winkelbediende die bij heb afsluiten van een koop nog de aandacht weet te vestigen op een ander, artikel zonder opdringerig te worden, als da magazijnknecht die keurig zorgt vooij; een hernieuwde inventarisatie. Door een provisie- of tantième-stel sel moet de stemming nog meet wor-* den aangewakkerd. Als nieuw systeem van een fextra- provi&ie hebben wij hooren spjreken van de «vacantie-provïsie»^ Naar gelang het verkocht bedrag peft afdeeling of verkooper stijgt, w*5rdt langer vaeantie gegeven aan de jrferkod- pers- Sters der afdeeling. Elke nieuwe klant, dien -Qe loopjon gen weet aan te brenger., verlengt zijn

De Volksstem | 1931 | | pagina 1