De Ministerieels crisis opgelost en Mil Pee Klak van Moorsel Bcekiiandelvan «De Volkssiem» Juni 1931 0 0 li 0 Hangbrug Ingeslori bij Bordeaux Vrouwenhoekje XXXVII JAARGANG RUMMER 127 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgeter J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het flrrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Bruasel Rue de Richelieu, Parijs Bank Bui|d|nB/KlnflSway, H. BonifaCius Zonap3,51Zonaf7,47 L.K. 8 N. M. 11 Do Sovjets toeken aan kun bolche- Vismo meer en meer den vorm to ge. ven eener ware religie. De maat schappij Zonder God heeft on langs twee ritussen aangenomen voor de plechtigheden van het sovjotisch doopsel en de sovjetischo begrafenis met het doel dia der Kerk te vervan» gen. Voor hot rood doopsel is het een® overheid en niet do vader die den hoorür.g naar kat lokaal der sov« jets draagt waar do sekretaria hem een anti^christenen naam geelt, ge trokken uit do revolutionnaire ge beurtenissen, als «Kouounar-, Ok- tiabrima», «Revolutzia,,, «Stalina», ene. Vervolgens windt men het wichtje in roodo stot en in plaats van een kruis, hangt men hem aan den hals het kenteeken van de «Comsomol» of communistische jeugd. Vóór den vader en voor de getui gen spreekt de vertegenwoordiger der Sovjets dan eena gelegenheidsre de uit, waarin bjj den klassenhaat en de noodzakeirjkhaidinroept testrijden togen de geloovonden en de burgers. Do plechtigheid eindigt met een banket en muziek. Terwijl de «Inter, nationale» gespeeld wordt, besproeit men het kind met vodka (wijngeest) om te spotten met den godsdienstige® ritus, die wijwater bezigt, Voor de begrafenis gaan de go<L. loochenaars als volgt te werk vaandeldragers, den stoet vooraf gaande di» zich naar bet kerkhof ba- geeft, houden syndikal zinnebeelden die den vorm eener banier hebben dan komt de vertegenwoordiger der Sovjets, die den priester vervangt, dan de kist gedragen door leden van het syndikaal. Ais 't mogelijk is, geaft men de voorkeur aan een rijtuig met een paard bespannen of boter nog aan eeae automobiel, dit in tegenstrijd met de oude traditie, die wilde dat men den doode met eerbied naar het kerkhof droeg- Inderdaad, bij de vroegere Ultra» niërs volgde men te voet da doodkist op eene slede geplaatst en door ossen getrokken, zelfs in den Zomer, Nu moot de lijkwagen *a zelfs de barnassan der paarden in het rood geverfd zijn. De doodkist gaheel rood, draagt in hst midden een vijf- puntige ster of oen sikkel op een ha mer gekruist. Het orkssi volgt en speelt militaire marchen of gemeene deuntjes verge zeld met trommelgaroffel. Men eerbiedigt den dooda niet. in tegendeel, vorwanten en vrienden moeten er vroolijk uit zien, want de plechtigheid moet de aanwezigen den ongodsdienstigen en rovolutionnaireu strijd instampen. Telkens els het mogelijk is voert men den dooda naar dan lijk-oven maar eerst spreekt men godslastereu- de, walgelijke lijkraden uit, om de Kerk en da overoude trouwtraditiën bespottelijk en belachelijk te maken. De. echoot der brug- was in gewapend beton. Reeds zes maand werkt urnen aan het bouwen dezer, brug welke de oude hiouten b'rug moest vervangen; do brug was 80 meter lang. Onderhandelingen De ontbinding der Katholieke organi saties slechts van tijdel ijken aard Horstele! schen van den Paus Tot de niet-fasoistische jeugdver- oenigfingen, die nu in geheel Italië wer den ontlwmden, bobooren alle organisa ties, zoowel die van volwassenen als van de jeugd, mannelijke en vrouwe lijke. Naar, beweerd wordt, zijn deze maat regelen echter slechts van tijdelijken aard. Naar verder verluidt, zou de II. Va der be rat el oiscfren van bet geschonden rec-ht en wordt daarover Ih-ans onder handeld. Vooreerst zal de H. Stoel el se hen, dat verontschuldiging wordt aan geboden wegens de grove schending- van de exterritorialiteit der pauselijke kanselarij en wegens beleediging van den Stedehouder van Christus, die in woord en geschrift werd verguisd. Een andere eisch betreft restitutie voor. de stoffelijke schade van de in ge heel Italië aan de Katholieke en jeugd verenigingen, betoorerade gebouwen, als ook in het algemeen voor alle ge bouwen djie tijdens, de laatste ontlustan werden beschadigd. Naar de Engelsche bladen nog meld den, nemen de onderhandelingen tus- schen de fascistische regeering en liet Vaticaan een gunstige wending. Men zou te Rome van meaning zijn, dat spoedig een overeenstemming zal wor den bereikt. De katholieke kringen en clubs, die door de fascistische loverhedon waren 'gesloten, daar zij van p.olilieke /inmen ging beschuldigd werden, worden naar de «Bnitish- United Press» meldt, reeds geleidelijk weer geopend. Mussolini heeft nog tijdig een belon ging verboden van fascistische studen ten tegen het Vaticaan, die zpu plaats hebben op een piein ,in de onmiddellij ke nabijheid van Sint Pieter, vanwaar men alle Valicaansche gebouwen kan overzien. De duce was eerst enkele uren, voor dat de betooging zou plaats, hebben van de plannen der fasciitis,c/he studenten op de hoogte gesteld. Anderzijds meldt men dat de H. Stoel nogimiaals aan alle bisschoppen van Ita lië onderrichtingen heeft gegeven, hun werkzaamheden uitsluitend tot de uit oefening van hun kerkelijk ambt te blijven beperken en niet deel te nemen aan politieke organisaties, zu'lks in verband met de te verwachten oplos sing van èen ernstige conflict tuslsclien Kerk en Staat. Belangstelling betuigd aan den H. Stoel De «OsserVatore Romano» 'kondigt eene lijst af der belangrijkste snelbe- richten uit de gansche wereld voor ,don Heiligen Vader toegekomen bij gele genheid van zijn feestdag en dio alle wioior.den van diepen eerbiied bevatten voor, de smart die bij de jongste ge beurtenissen hem veroorzaakt. D© oorzaak van de ramp Uit een eerste onderzoek blijkt, dat één der vrachtwagens, die deel uit maakte van den rollenden last, welke de hangbrug moest kunnen dragen, bij de proefneming tegen een der trossen bot ste, die den schoot der brug aan de peilers verbinden, wjdke op de oevers der riviier gebouwd zijn; daardofor brak de kabel, die het evenwicht van de brug verbrak, met als gevolg dat de brug in stortte. Nog eenige nieuwsjes uit Congo die de pasisagiers van de Leopoldville medebrachten Te Kip us hi, aan de grens van Rho desia, waar mén eene nieuwe stad gaat bouwen, heeft het Comité Spécial du Katanga in April gronden verkocht aan 35 fr. den vierkanten meter. 't. Is te Kipuahi dat de gekende Prins Leo- poldmijn van de Union Minière, gele gen is. In 1930 vervoerde de Katamga- spoorweg 130.160 reizigers tegen 121.553 in 1929 en verveerde 2.901.514 ton koopwaren legen 3.459.034 ton het jaar te voren. Daar hebt ge 't beeld van de crisis in een paar cijfers. Een der oudste residenten-gezin nen in Katanga, M. en Me-v. Mortier is voor goed naar Europa vertrokken. Mj. Mortier was een der eerste inwoners van Elisabeth villa en hielp deze stad uit den grond oprijzen. 'Do firma H. Blumentlial, te Elisa-r bethville, is bij vonnis der rechtbank van eersten aanleg van deze, stad in failliet verklaard. Te Coslermansvillo is een nieuw dagblad geslicht, betiteld «Centre Afri- que» en bestemd vtoor de Belgen in Ki- vu Ituri en Ruanda-Urundi. Te Albartv-üle is naar aanleiding van hun vertrek naar Europa in hel Palace Hotel een feestmaal dat- 70 aan- zittenden vereonigde, aangeboden aan MM. Van Bost en Oosterlinek, voorzit ter en stichtend lid der Amicale Sporti ve van de C.F.I. HET NIEUW KABINET Üe oplossing nabij aanstaanden onfmost, onder meer M. Woensdag voormiddag heeft de lieer LEZERS Doet uwe bestellingen van Boeken in den katholieken boek handel van De Volksstem Kerk straat, 21, rechtover de St. tëtartinus- kerk, Aalst. TE VERKRIJGEN IN DEN KERKSTRAAT, 21, AALST De kluchtigs levensgeschiedenis aan de prijs ven 18/rSnk. [Tien dooden en 10 zwaar gewonden De nieuwe hangbrug van SL Denis- de Pfile-sur-lTslo, bij iLibourne, is Woensdagmorgen, te 8 uur ingestopt o,p het ooge-nblik der officieel© proefne mingen, tej-.wojl niet zand beladen vrachtwagen^ over de br.ug raden. Een akelig geknaak deed zich hooren en de voortuigen, hunne geleiders me desleepend, werden an het water eener rivier van Dondogne geslingerd. Vers ©Beid ene personen, die de proef neming bijwoonden, .worden e.veneens verzwolgen. Er zonden tien dooden zijn; tien an dere personen zijn zwaan gewond en vele anderen werden min erg getroffen. Reeds 12 dooden. Totnutoe heeft men 19 gewonden op gehaald, welke naar het hospitaal van Llbourne vervoerd worden; twee dezer overleden gedurende hunne overbren ging. Tien dooden zijn nog onder de puin- hoopen der vrachtwagens die. in de Isle zijn goator.t. Op het o.oigenblik der instorting, be vonden ziob 10 yraebtwagens, van de 16, op de brug, welke gel&d&a warea met. Zand en g-üint. Nog oven het kaiksalpeter Hel kalksalpeter is eene waterzuchti ge meststof; zij bezit bijgevolg de ei genschap de vochtigheid der lucht tot zich te trekken en zich daarin op te los sen. Zulks kan een voordeel wezen) ion-' der andere in den Zomer, wanneer ge- ruimen tijd lang geen regen op de aar de nedervalt on de grond bijgevolg uit gedroogd is. Wij weten anderzijds, dat de mest stoffen voldoende vochtigheid in den grond dienen aan te treffen om te.kun nen opgelost on door de vezelworteljes der planten aangeëlgend worden. Wij besluiten, dat de voedselopname gedurende den Zomer dikwijls gestremd wordt bij g'ebrek aan voldoende voch tigheid in den grond gedurende dit sei zoen. Het kalksalpeter kan diensvolgens in dit hinder tot eene zekere maat ver helpen, dioor, zonder dat hot daarom geregend heeft of dat eene begieting toegepast werd, vochtigheid aan den grond te onlleencn on deze in den grond te brengen. Zelf gedurende de grootste droogte, is in de lucht altijd eene zeke re vochtigheid aanwezig, vooral van met den avond en heel den nacht door lot na het opgaan der zien. Ten andere doordien het kalksalpe ter zeer snelwerkend is, behoeft er min der tijd en bijgevolg minder vochtig heid om deze meststof ioip te losse/n en in het organism der plant te doch over gaan dan zulks het geval i'si niet mest stoffen welke minder snqhrerkend zijn dan deze laatste. Het gebruik van kalksalpeter geduren de den Zomer is bijgevolg zeer aanbe velenswaardig; het dient ais dusdanig rechtstreeks ter voeding van de plant, en onrechtstreeks dooc de voedselop name te boguiisCiige.n en t.e be'spoedigen Synthetic. Renkin een on.derhoud gehad met de heeren Hyiraans, Janson, Max, Devèze en Gocq. Die bijeenkomst werd gehouden in het kabinet yan den minister van bui- tenlandsche zaken. Wanneer de bespreking was afgeloo- pen verklaarde de heer Renkin dat hij de taak aanvaardde om een regeeqiiig samen te stellen. Van wege de liberale leiders, werd een medede.eling aari de pe,rs verstrekt, waarin zjij verklaren dat, na over den polilieken toestand beraadslaagd te hebben, een overeenkomst mogelijk wordt 'geacht lusschen hen en den heer Renkin, om een kabinet samen te 'stel len. Zij wensohen dat de katholieke Staatsminister in zijn pogingen zoo spoedig mogelijk slaagt on dat (onver wijld een nieuwe regeering worde ge vormd. Te. 2 uur werd M. Renkin door den Koning ontvangen. De mededeeling der liberale partij Ziehier de mededieeling dolotr M. De vèze aan de journalisten na afloop van het onderhoud dat M. Renkin Woeffsidag morgen had met de leiders der liberale partij, gegeven «De liberale ministers en Staatsmi nisters, bij dewelke zich hadden aan gesloten liïM. Co-cq, ondervoorzitter der Kamer en Hieguet, voorzitter der libe rale groep van den Senaat, hebben met M. Renkin op dezes aanvraag onder handeld. Uit de beraadslaging is gebleken dat eene overeenkomst mogelijk is en de aanwezige personaliteiten waren het eens om te wenschen dat M. Renkin er in slagen zou een ministerie -Aainen te stellen op de grondvesten, die onder oogen werden genomien. Verklaring va" M. Renkin Na afloop der vergadering en nadat hij aan de pers had medegedeeld dat hij de opdracht aanvaardde .om een mi nistoria samen te stellen, zegde M- Ren kin van zijnen kant «Ik ben hel eens mot de liberalen». Waren aanwezig op de vergadering: MM. Devèze, leider Hymans, Janson, Lippens, Bovasse en Pietitjean, minis ters; Max, Staatsminister, Magnette, voorzitter van don Senaat, Cocq en Hie guet. Deze heeren waren na afloop der vergadering z.eer. gereserveerd. Zij lie ten ovenwol verstaan dat liet ministe rie zou gevormd wioirdan op de basis eèner katholiek-Liberale samenwerking. NI. Renkin legt bezoeken af Woensdag namiddag hebben wij M. Renkin ontmoet, toen hij het Kon. Pa leis verliet, waar hij aan don Koning mededeelde,, dat hij de taak aanvaard de van de Manning van. een kabinet. 'Dén ganschen namiddag, zeg-de hij, meet ik thans: bezoeken afleggen met het oog op de vorming van het ka binet, Deze avond zal het echter nog niet samen gesteld zijn, maar wel Don derdag middag. In den loop van den namiddag heeft M. Renkin verschillende politieke voor- Baels, minister van landbouw. De basis van het regeeringsprogramma Naar wij vernemen is de overeen komst die tot stand is gekomen tus- schen M. Renkin en de ljiberale leider», Woensdag namiddag-, gegrondvest op, dc volgende hoofdbeginselen D.e bestaande, minderhe.idsklasscn zullen in Vlaanderen behouden blijven, doch de leerlingen van die klassen zul len gedurende 8 jaren aangepast war den aan de klassen in de taal der streek te volgen. Dit aanpassingstermijn duurt 8. jaar: 6 jaar gedurende de lagere leergangen en 2 jaar gedurende de leergangen van het middelbaar .onderwijs. Van af het 3e jaar zal in het middelbaar onderwijs 60 t.h. van de vakken in de taal der streek, in Vlaanderen dus' de Vlaamscho taal, en 40 t.h. in de tweede taal aan geleerd worden. In het leger zullen dc beslaande wet ten toegepast worden en zal e,r voor- loopig niets gewijzigd worden. Door bestuurlijke maat(rege|len: zal men trachten meer voldoening le geven op gebied van onderwijs zo.owel aan do officieren als onder-officieren. De .militaire kredieten zullen >ap 220 millüoen vastgesteld blijven. De kwestie betreffende de rechterlijke zaken zuüoij verdaagd worden, daar de studie ec van nog niet voleindigd is in de bijzonde-ré commissie, die deze vraagstukken heeft te onderzoeken. Dit onderzoek wordt voortgezet. Be treffende het gebruik der talen in da besturen zal men in hoofdzaak het ont werp opgemaakt dootr M. Baels, bohou- den. Waarschijnlijke samenstelling van het nieuwe Kabinet MM. Renkin, minister-yoorzitlor, minister van b:innenlandsche zaken Paul Hymans, buitenlandsche. zaken; Paul-Emile Janson, minister van ju'sticie; Baron Hout art, financien; Heyinan, nijverheid, arbeid en socia le voorzorg; Baels, (waaraehiijnlijk)landbouw Van Caeneghwi^ openlbare werken; Van Is acker, volksvertegenwoordiger Van !Mteclvelen, posterijen telegraaf en telefoon; Pclitjean, kunsten en wetenlscliap- pen; Crockaert, katholiek senator; van Brussel, Rolonieën Léon Dens, liberaal senalioir van Antwerpen, verkeerswezen en handel. Voor landsverdediging is nog geen titularis aangeduid. Bovenbedoelde lijst is natuurlijk voorloop;ig en kan raag wijzigingen on dergaan. Binnen enkele uren zullen wij weten wat er definitief van is. Brusselsche bladen sproken van M. Tschoffen voor de koloniieën en van ba ron de Kerch'Oive d'Exaerde voor. land bouw; en-volgens deze bladen zou nie,t M Dens door de liberalen in het minis terie worden gebracht; in vervanging van M. Lippen)», maar wel M. Dierckx, senator voor Brussel. M. Janson heeft definitief geweigerd het portefeuille van Justitie te aan vaarden. Spreekwoorden. De huiselijke haard is het rijk der liefde, waar de moeder als koningin heerscht. «De fouten die een wij-s man begaat, brengt hem profijt bij «Als ge niet naar de wijsheid luistert zal ze u '-op do vingers tikken». «Als alles op tijd gebeurt, hebt ge voor alles tijd genoeg». «Raadpleeg uw beiuhs, voor ge uw fantazij laat werken. '«Een gelapte vest, doet eer aan de vrouw van hem, die ze draagt. Voor de vrouwen ite do 6lavernij van den arbeid buiten het gezin veel greater dan die van het echtelijk jeven. Zullen de vrouwen werkelijk de slaver nij van het gold boven die van de Liefde, stellen Het is de Franciscaner <m|onnik Blasil geweest die in een Vas.tenpreek t.e Belgradio, de werkende vrouwen aan sprakelijk stelde voor de wereldcrisis-. Deze priester beweerde dat or heel wat werkende vrouwen zijn, die erns,Ug;en huisvaders het brood ontnemen^ om het verdiende geld uil te geven aan luxe- dingen. Zeker, er zijn werkende vrouwen wie dit verwijt treft. Maar er zijn er oioik, en haar aantal is niet gering voor, wie de arbeid buitenhuis 'n bittere noodzaak is vrouwen die zelf den toe stand ellendig vinden en veel liever al haar krachten en haar liefde 'gaven aan den arbeid, binnen de vier beschutten,-. de muren van haar thuis. Weet ge... dat, wanneer men zakdoe ken strijkt men altijd in het midden moet beginnen? Anders letten zij in het midden bio-1 op. dat als een nieuwe borstel gedoopt wordt :in water ytfaurin een handvol zeul opgelost te, de haren stevigor vastzitten en "de borstel veel langer; gloted blijft dat bet besté middel om rimpels uit hel gezicht, en voorhoofd te doen vQrdwijnen, Vs< zich dagelijks te was- sohen n\$t water waarin een weinig borax, tg gesmolten? Cyclamen.

De Volksstem | 1931 | | pagina 1