Het conflict tusschen het Fascisme en de Katholieke Actie DE MINISTERIEELE CRISIS Be Finaiilieele toestand van het Land 6 van Prof, Piccard Eene nieuwe wending in de onderhandelingen» Zalerdag Juni 1951 haslooper in een woud aangerand De Belgische Oorlogsverminkten Het Ifeezenbloempje De Terugkeer VOLKSSTEM XXXVII JAARGANG NUMMER |£8 Kofkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 2O Gentlemen Uitgever J. Van Nu/tel-DeGendl. Een nieuw en krachtig protest van Z. H. den Paus Rome, 3 Juni, Z. H. de Paus ont ving' de priesters van liet college voor de Italiaans,che emigratie en sprak hun op de eerste plaats oven hun werk zaamheden. Vervolgens behandelde Zijne. Heilig heid de j-omgste gebeurtenissen en pro testeerde met kracht tegen de tmledee- lingen van fascistische zijde, dat het beyel tot onmiddellijke ontbinding van alle jeugdorganisaties die niet behoor den tot .fret nationale werk van don ba- of de fascistische par,tij, zonder incidenten is uitgevoerd. De Paus ver- zoo be.sloot Z. H. Zijn toespraak zijn ook opgeheven in de scholen, die onder leiding staan van geestelijken, zoo bijv. in de scholen der'Salesianen en dei- broeders, terwijl de methodische en protestansche vereenigingen door dezen maatregel niet werden getroffen maar mogen blijven voortbestaan. De Romeinsofre correspondent van de «Daily Telegraph» stelt vast, dat Z, H. de Paus vast besloten is, de katho lieke rechten te verdedigen en de. on derdrukking den katholieke jeugdorga nisaties. niet te gedoogen. Bn het blad citeert in dit verband merkwaardige klaarde, dat hij leed bij de gedachte woorden, welke de H. Vader dezer da- geweldplegingen, 3en m een ..particuliere audiëntie moet aan alle incidenten, buite.nsporigh.oden, vernielingen, be slagnemingen en vandalismen, die in verschillende deelen van Itialie zijn .voorgekomen en dat alles met beleedi- ging van de souvereine persoon van de pauselijke waardigheid. De .Paus wees vervolgens op een an dere ve el bete ekenend e uitdrukking in bovengenoemde mededeeling, die over jeugdorganisaties. Dat is het dus, waarop men doelt, zei Z. H., het is de mannelijke en vrouwelijke katholieke jeugd, die men. treffen wilde. [Deze uit drukking is vee.l bot eekenend, want zij leer.l ons, dat het juist de katholieke jeugd is, d.ie gevaarlijk kan zijn voor het lan.d en de gemeenschap. Men heeft maatregelen tegen haar genomen en daarmede tegen den Paus, die nooit zijn verantwoordelijkheid gescheiden heeft van die van zijn geliefde zonen, die hem liefhadden en gehoorzaamden. Men h-eefl die orders niet- volgens een wet uitgevoerd, want de katholieke ac tie staal onder bescherming van art. 43 van hel concordaat, maar zuiver, als poliiie-maatregelen. Het is treurig en belachelijk om ver denking te hebben, om zelfs de vrouwe lijke katholieke- jeugd van politiek te beschuldigen en het van de tmiannelijke jeugd te beweren, waarvan in de. laat ste jaren tmieer dan 5400 tot het pries terambt worden bestemd. Men heeft, inbreuk gemaakt op liet natuurlijk reclit van vereeniging, dat gebruikt word voor het heil van de zie len en van den naaste. !M!en heeft het recht van de kerk aangetast om de j-oin- ge zielen te vormen en te bestemmen voor het bovenaardsche en het aposto lisch leven. Dit. is een goddelijk" recht, dat op goddelijke wijze aan de kerk is toevertrouwd. D-it, alles moot gezegd worden, herinnerd worden aan hen, die zich een monopolie aanmatigen, die zelfs wiHen gaan beslissen .oiver de op voeding in het geloof der vaderen. Eu dit alles zal als toren duidelijk ziet, haat gewold, oneerbiedigheid tot zelfs god deloosheid meebrengen. De katholieke jeugdivereenigingen, gesproken hebben «Indien ze. onze verenigingsgebou wen gesloten houden, zullen wij in de kerken samenkomen; als ze OiOk onze kerken sluiten, zullen wij vergaderen in de catacomlben en ook als zij de ca tacomben sluiten zullen wij voortgaan te bidden, zicoals wij 2000 jaren gebe den hebben». Het directorium van do fascistische partij. Rome, 4 Juni. De dagbladen la'.en zich lieden morgen uit over de beslui ten en de verklaringen die voorkomen in liet verslag .over de vergadering van het bestuur der Nationale Fascistische partij. De «Messagero» schrijft in het bij zonder aangaande de Katholieke Actie: «Het Fascisme is getrouw aan zijn rechtvaardig optreden en a.an zijne kla re begrippen, plechtig bevestigd dooi; positieve handelingen». De «Popoio di Roma» schrijft «Niets nieuws is er gebeurd of is op liet punt zich voor te doen. -De partij die zeer juist werd genoemd de rugge- graat van het regiem blijft getrouw aan zichzelf. Zij brengt hulde aan den Chrislolij.ken godsdienst en aan zijn geestelijke werking, doch zij waakt tarzelfderlijd over bare eigen verdedi ging, met te verhinderen dat tegen overstaande machten zich zouden ver eenigen. Zij blijft, zooals zij ertoe het recht heeft, 'bet cenig middenpunt van politieke macht in Italië. Geen enkele tegenstrijdigheid met haar verleden en met hare onverander lijke bevestigingen aan Gae&ar wat aan Caesar toekomt on aan God wat aan God toekomt gisteren, zooals vandaag; heden zooals morgen. Dit is niets dat verwondering kan baren. Het is voeleer zonderling dat in Italië nog anti-fascisten zijn en dit in het 9e jaar van het Fascdsme. Hun bestaan is nie.t logisch en niet redelijk. Maar wat maken deze enkele overblijvende, wanneer de. njatie zich getrouw rond hare leider, schaart en niet beter vraagt dan hem te volgèn, daar waar hij dit verlangt.» DE VERGADERINC DER KATHOLIEKEN De vergadering van het bureel dar rechterzijden werd bijgewoond door do hh. Van Cauwelaert. Segars, Hey- man, Crockaert» Sap, Van Dievoet en Renkin. Ten 4 ure kwam Al, Devèze in hot parlement a eggende dat hij telefonisch werd geroepen door M. Renkin. Ten 6 ure versoheen M. Crcckaert Om meda ie deelen, dat de besprekin gen geëindigd waren en dat men het eons was geworden. Vrijdag of Zaterdag aldus de spre ker zou het kabinet samengesteld worden. Wij vernemen verder dat de h,h. Van Cauwolaort en Sap nog eens het Vlaamsche standpunt aan M. Davèze hebben uiteengezel. Denzelfden namiddag heeft M.Vana dervelde een gesprok gehad in het par lement met M. Renkin. DE TOESTAND DONDERDAG AVOND Uit goede bron vernamen wij dat on danks de half optimistischo verklaring van M. Crookaart, volstrekt geen over eenkomst is bereikt tusschen do Vlaamsche katholieken en At. Devèze, Deze laatste blijft onverzettelijk bij het liberale standpunt. Publiciteit busten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf EViaxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Building/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. 'De, heer Senator Van Overbergh is de lyerslag'gever van de Senaatskommissie over de algëmieene begrooting van den istaat. De lieer Van Overbergh is ook voor zitter van de 3e sectie van den Bcono- mischen Raad, die zich bezig hield met den kleinhandel. Het was dus te verwachten dat de beer Van Overbergh in zijn verslag van den kleinhandel zou gewagen. Het is ook zoo, doch de toon i§ hee- lemaal .gewijzigd. De aanvallen legen den middenstand zijn afgesprongen tegen de rots der waarheid, en worden nu een bezadigde beoordeeling en waarneming der zaken Het. verslag begint met te zeggen dat na verscheidene jaren rijke overschot ten, de begrooting sluit met een te kort jvan 1.200 millioen voor 1930 en van 2.500 millioen voor. 1931, Als heelmiddelen worden aange bracht 1) 400 millioen bezuinigingen; 2) 2.500 millioen jaarlijks,che nieu we lasten; 3) Binnenlandsc-he leening om do deficieten te dokken. Niettegenstaande dien toestand blijft de heer Van Overbergh zeer optimlis- tisc,h gestemd De Belgische Economie blijft sterk, gaat liet verslag voort Zij strijdt krachtig tegen de. crisis zij weerstaat beter dan de meeste van haar mededingers. Dank zij de reser ves opgestapeld gedurende de voor spoedige jaren zal zij lensjlotte onge krenkt, de beproeving te boven komen. Zoo zij vertraagd werkt, organiseert en past zij zich beter aan; zij verlaagt •langzamerhand baar kostprijzen; zij maakt gebruik van de verlaging der levensduurte. Haar, financieele helpers beschikken over overvloedige reserves. De binnenlandsefre markt'wordt beter geëxploiteerd en onze uitvoerinrichtin- gen verwaar,loózen niets om de vreem de markten te behouden en er nieuwe voor te bereiden. Over het geheel ma ken do overeenkomsten onder onze voortbrengers vooruitgang. En het eco nomisch Belgie zal bereid zijn om zijn vlucht te hernemen, zoohaast aan den internationalen herriel een teeken van [ernstige herleving verschijnt. Dit is een ernstige reden van hoop. Het. is niet de eenige. [Ofschoon do handelsbalans een te kort aanwijst, blijft de rekeningsbalans gunstig. De frank houdt stand. Bijna voortdurend freëft onze munt 3n 11)30 premie gemaakt op de ande>r;e goudmunten. De politiek van goedkoop geld werd onverzwakt toegepast. De discontovoet die op 1 Januari 1930 3 y2 t.h. bedroeg, kon op 1 Mei op 3 t.li. en op 1 Augustus op 2 y2 t.h. worden verlaagd. Dit is de laagste discontovoet dfo. seder,t 35 jaar in Belgie wercl toegepast Het. Youngplan wondt uitgevoerd. De crisis en het. minder dure leven zullen misschien een einde stellen aan de toeneming van onzen geldomloop die 17 milliard overtreft, niettegen staande alle hinderpalen door de Natio nale Bank voorzien, niettegenstaande de verlaging der prijzen, niettegen slaande de ongehoorde toeneming van de andere betalingswijzen. Verlaging der, kleinhandelsprijzen De campagne tot verlaging der klein handelsprijzen heeft uitslagen opge leverd. Van miaand tot maand daalt het indexcijfer. Einde Maart boekt het een daling mol Ongeveer 10 t.h. De werk zaamheden yan de.n Eoonomischen Raad hebben tot een reeks voorstellen geleid, die, indien Regeering ep on- middelijk gevolg aan geeft., een politiek van lagere kleinhandelsprijzen, zullen beteekenen. Aldus zou ons land op zijn mededin gers het voordeel behouden van liet 'goedkooper leven, niettegenstaande den lfast der belastingen, de verhooging van liet vervoer en van de regi&n en de ver schillende oorzaken door den Economi st often Raad aangeklaagd als zijnde zoo veel hinderpalen voor de verlaging det levensduurte. Deze verlaging der kle.inhandelsprij- ,.ken begint invloed uit te oefenen op de Joonén, op de kostprijzen en beeft ten slotte een weerslag op de uitbreiding Zie vervolg kolom hiernoven, H. Norbertus ZonBTASlZftB?'7.48 CK. B N.M. 16 van het verbruik zelf, wat een van de groote middelen tegen de crisis is. Bij aldien do verschillendde voortbrengers zich bewust zijn van de rol die zij ver vullen in het geheel van de nationale economie, bijaldien zij in dien dienst van de gemeenschap eenige opoffe ringsgeest betoonen, zal de logica der economische wetten zich vender doen gelden ten voondeele van allen en onze productie in de gelegenheid stellen om, op de buiteailandsclve markten, uit de eerste herleving voordeel te halen. Tot daar het verslag. Het is een nuchtere waarneming dor feiten. De klein handelsprijzen zijn gedaald in denzelfden tempo die wij beleefden bij de klimming. In heel dien processus its: de mid denstand verarmd, zooals; professer Baudhouin het tegenover alle journa listen en halve, sociologen gezwet6, heeft bewezen. Om de kleinhandelsprijzen te doen dalen was er geen campagne noodig, of geen aanvallen van den Economi- sofren raad, die. toch maar zeepbellen zijn geweest-. De vrije concurrentie tusschen de Middenstanders brengt de prijzen tot het juiste gehalte, als de monopoliums en cartels van voortbrengers of ver- deelers', de zaken, nigt kompn, in do war, $tur&n» Heden zullen de besprekingen al* weer hernomen worden. De vlaamsche liberalen kijken toe en laten begaan. DE HOOGHARTIGHEID VAN M, HYMANS Al. Hymans, minister van buiten- landsohe zaken heeft zijn veto gesteld tegen de kandidatuur van M. T6chof- fen als minister van koloniën. DE VERDEELING DER PORTEFEUILLES Zooels gemeld, staat nagenoeg vast dat de hh. Hymans, Houlart. Hayman, Van Caenegem, Baels en Petitjean hun portefeuilles zouden behouden. Dit zou ook met den h. Bovesse het geval zijn, terwijl sommigen meenen dat hij de Landsverdediging zou overnemen. Voor Justitie noemt men de h. Cocq, voor koloniën den h« Crockaert. Wie voor Verkeerswegen in aanmerking komt. is nog niet uitgemaakt. Dat de h. Renkin zalf naar Binnan- landsche Zaken zou gaan, ia reeds vroeger gemeld. Dit alles is evenwel nog geenszins definitief. DE RAADPLEGINGEN. Heden Vrijdag, vanaf 10 u* ontving M. Renkin nog verscheidene politieke personaliteiten in 't vooruitzicht der definitieve toekenning van zekere ministerieel® ambten. Zeventig duizend frank gestolen Donderdag avond werd in het woud van Senart, bij Brunoy in Frankrijk, eon banklooper aangerand, zekere Jo zef Amiot, 34 jaar oud, die 150.000 fr, bij zich had, hetzij 50.000 fr. in gel,d en 100.000 fr. in geescomp.teeerde wis sels, of clieks. Hij werd langs achter door een re volverschot in den linker schouder ge troffen en viel ten gronde zonder, zijn aanvaller te kunnen herkennen. Deze laatste denkende zijn slachtofr fer gedood te hebben roofde zijn geld- tasch en verdween. Een uur later keerde Amiot tot het bewustzijn terug en kon zich naar Brunoy slepen, waar hij zijne lotgeval len verhaalde. Hij werd naar het gast huis van Ciorbèil overgebracht. Eene klopjacht werd in het woud in gericht en de geldtasch die nog voor 80.000 fr. eheks en wissels bevatte, werd terug gevonden. De bandiet heeft dus 70.000 fr, ge roofd. Bezoek aan Knocke-aan-zee Donderdag hebben 32 oorlogsver minkten uit Bruisiscl een bezoek ge bracht aan het lieve badstadje Knocke- aan-Zee. Zij reden per auto over Brug ge en Blankenberghe en werden bij hunne aankomst te Knocke ontvangen in de raadzaal 'van het gemeentehuis door geheel den gemeenteraad, met de lieeren burgemeester Desmidt en sche penen Van den Broek en Dockers. M. Desmidt hield eene treffende rede. Hij herinnerde aan hun eerste bezoek te Knocke en verzekerde de glorievolle oorlogsverminkten van de erkentelijk heid van heel de bevolking. Spreker wees er op dat de inwoners hunne hui zen bcvlagd hadden ter eere van de bezoekers, wat zeker en vast wel bet schoonste welkicxmbewijs is. Sergeant Delaruolle, in het Franisch, bedankte namens zijne makkers, waar na de eerewijn geschonken en eene lek kere sigaar gerookt werd. Majoor De Backer dankte dan, in het Vlaamsch, voor Het gemoedelijk onthaal. - Ten 12 ure gingen de oorlogsver minkten twee kronen neerleggen aan het Gedonkteeken der Gesneuvelden. Het is eene echt gulhartige ontvangst geweeist te Knocke; de bezoekers zullen er lang de herinnering van beh«oiuden. Gelukwenachoii dienen gestuurd aan MM. Vande Put en Neerincx, voorzitter en ondervoorzitter van den Oud-Wa- penbroedersbond van Knou.ke. L>e OiOtr logsverminklen hebben denzelfden dag ook een bezoek gebracht aan De Zoute. Voor alle verzekeringen LE PHENiX BELGE Antwerpen, Brussel, Gent, Hasselt, Luxemburg J50Q LEZERS Doet uwe bestellingen van Boeken in den katholieken boek handel van D8 Volksstem Kerk- Op Zondag 14 Juni a.s. zal de jaar- li jTtscfie verkoop' van het Weczen- bloempje. plaats hebben. Zooals men zich zal herinneren, werd deze ingesteld in 1916 gedurende de Duiitsche bezetting en ten voordeele van de kinderen, wier vader door oor- logisfeiten voor ons vaderland gestor ven is. De bekomen uitklagen zijn steeds zeer bevredigend geweest. De opbrengst er van wordt gebruikt om de oo-rlogsweezen krachtdadig bij te staan in de uitoefening yan het ge kozen ambacht.. Tot beden werd er daarvoor ongeveer een millioen frank geleend oip eere woord. De jonge meisjes van goed gedrag ont vangen bruidschatten waarvoor tot he den een kapitaal van 900.000 frank vverd uitgekeerd. Dioicfr meer dan 8000 oorlogsweezen kunnon deze belangrijke voordeelen nog verlangen, die liunne ouderen bekomen hebben. Wij richten daarom, een warmen op roep tot de bevolking en hopen dat zij Donderdag te half zes kwam Prof< Picoard met den Pulinanntrein uit Zu rich te Brussel aan. Zijn helper Kipfer had de reis; paft vliegtuig gemaakt en was te kwart na vier op l.et yliegplein yan Evere ge.- daald. Hij begaf zich aanstonds per' auto naar Mevr. Piccard, om haar het eerste goede nieuws over haar, echtgenoot te brengen. Een groot aantal persoonlijk heden was reeds te vijf ure in de Noordstatie aanwezig, o.a. M. Francqui voorzitter van het Nationale Fopds, van Wetenschappelijke opzoekingen (het welk de luchtreis van Piccard gefinan- ceerd heeft). Generaal Neefs, direc teur der Militaire School, de ministers Lippens en Petitjean, Kamerleden, Se natoren, studenten der Universiteit en tal van burgerlijke en militaire overhe den. Een hoerrageroep ging op, toen Prin,s Leopold, even voor de aankomst van den trein de statie, binnentrad. Op het vastgestelde^ uur, 5 uur 34 kwam de sneltrein langzaam aangebeld Wanneer Prof. Piccard zich aan een dei- ramen vertoonde steeg een donde rend applaus op. Met een stelde men vast dat ook Mev, Piccard, de vier kinderen en M. Kipfer zich ook in den trein bevonden. Do. trein had gestopt in de statie van Het Terkamerenbosch nabij de woning van Al. Piccard. Mevr. Piccard en de kinde ren hadden daar reeds hun man en ,vai der omhelsd. straat, 21, rechtoypc de Sfc JVJartlnu§-. [den verkoop van het Weezonbloen^je kerk, Aalst. ^dit jaar milddadig zal steunen, Prof. Picoard werd bij het uitstap pen gefeliciteerd door Prins Leopold; M. Francqui en de andere persoonlijk-* heden. Vergezeld van zijn kinderen en zijn echtgenoote richtte prof. Piccard zich naar den uitgang, toegejuicht doo-r eene groote menigte. Plots werd hij evenals zijn helper op de schouders gestoken en in triomf op liet Rogiersplein gedragen, waafy duizenden menschen hem een donde rende ovatie brachten. De professor en zijn familie namen plaats in een auto en reden naar he.ti lokaal van het Natoinaal Fons yan We tenschappelijke opzoekingen. Daar werden zij gehuldigd door den voorzitter van dit fonds, Staatsminiiateh M. Francqui en andere wet ons etappe-* lijke personaliteiten,

De Volksstem | 1931 | | pagina 1