10 SE VERVLAAMSCHING VAN HET GERECHT Wat een Bedrijfsleidei welen moet I Woensdag Juni 1951 DE KONINGIN TE ANTWERPEN Paar denkeuring te Ninove MSTERRMO Laneioraklangigi O. LVr. van Lourdes De Rijkdom van den Staat Ktffkslraat, 9 en 21, Aalat. Telefoon 114. XXXVI! JAARGANG NUMMER |31 DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuf/el-De Genót. H. Mergareta |Zouop3,49Zonaf7,51 N.M. 16 E.K. 23 Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank BuWding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. TOUMI—niWl> i [Vervolg. Onze uiteenzetting van gisteren had ons het besluit doen treffen dat voor staan- de rechtsplichtigen die Iret [Vlaamscli' taalgebied bewonen in 'ij. Vlaamsch zullen moeten gedagvaard worden, dat echter wanneer de partijen iin persoon verschijnen, hun het recht moet toegekend worden zich te bedie nen van de taal waarin zij zich' host kunnen verdedigen. De zaak echter wordt -meer inge wikkeld voor de proceduur die de reolvt- streeksehe persoonlijke medewerking ,van den recht'splichtige niet vereischt. Hier gelden andere beginselen. Men kan inderdaad niet beweren dat wanneer bijvoorbeeld een pleitbezorger aan een anderen pleitbezorger stukken beteekent in hel Fransclv of wanneer de advocaat in het Fransch pleit om dat hij knapper de verdediging van zijn klient in deze taal voordraagt, dat de rechten van de partijen op eeniger wijze gekrenkt worden. Nochtans is bet duidelijk dat de te genwoordige toestand abnormaal is. Waarom moet van liet oogenblik af dat de leiding van de proceduur in de handen valt van de technici (tat'on we ze zoo noemen) d. z. dc.rechters, pleit bezorgers, advocaten, de taal er van veranderen Waarom moet telkenmale de Vlaam- sclie rechtsplichfige voor. de Rechtbank verschijnt, of eenvoudig weg in de ge rechtszaal aanwezig is, bestatigen dat bijna alles daar in het fransch gebeurt; afroeping van de rol, dagstelling, be spreking tusschen rechters en pleitbe zorgers, advocaten en rechters... en aldus den indruk opdoen dat heel dat •gerechlsgedoe iets vreemds is in eigen land, of het vernederend gevoelen heb ben dat zijne taal niet toereikend is om in den rechterlijken kring gesproken te worden... Men kan hier misschien aanvoeren dat dit gevoelerigheid is... dat, ten slolte de rechlsplichlige maar één ding vraagt, namelijk tlat hij goed verdedigd wor de, Wij zullen daar eerst op ant woorden dat het louter rechtelijk be lang ei-schtdat de rechtspKchtige de belangen is dat milieu dus niet bevor derlijk het tegenovergestelde is dik wijls waar... Nochtans, hoe groot zou de invloed kunnen zijn Op laatsten studiedag van het Vlaamsch RecRtsgenootsohap te Leuven wees men nog op het tekort van een «Vlaam- sc-he Gerechts taal». Deze krijgen we nooit zoolang èn rechters èn advocaten niet verplicht worden de vlaamsche taal te gebruiken. We krijgen ook nooit eene vlaamsche aristocratie indien deze die. er «op gewezen zijn deze uit te maken, in de beoefening van hun eigen ambt of beroep niet Ylaamsch zijn. Ten slotte dringt zich met. den dag meer en meer het nieuwe dogma der verscheidenheid van den Belgischen staal aan de Belgische politiek op eerbied voor de gaafheid van beide kui turen Indien het gerecht in "Vlaanderen nog langer een factor blijft vreemd aan de Vlaamsche kuituur, dan is'die gaaf heid niet verzekerd; er ontbreekt het hoofd op het werk Maar, zal„ men zeggen, is daarvoor wettelijke regeling noodig Hoeven we niet te wachten naar de noodzakelijkè evolutie... We zijn overtuigd dat door de Verviaamsching van de Ilocrge- school; van laag en middelbaar onder wijs... de gewoonten en ook de geest in onze gerechtshoven in een afzien bare tijdspanne veranderen zal... Dat anderzijds dient, rekening gehouden met bestaande toestanden. Ware het bijvoorbeeld niet onlogisch en onbillijk eenerzijds aan een scherpe cn gewettigde critiek de vroegere on derwijstoestanden in Vlaanderen te on derwerpen en anderzijds, geen de min ste genade te kennen voor de slachtof fers van deze toestanden, er dienen niet het oog op de bestaande toestanden danigheid van algemeen beheerder van het ministerie van koloniën. De raad behandelde ten slotte ver schillende administratieve vraagstuk ken. We vernemen verder dat de inhoud van de regeeringsverklaring op de den'Vlaamsche ministers een zeer gunsli- gen indruk heeft gemaakt. Een dezer laatste zegde dat een vol ledige overeenkomst is bereikt tus schen de liberalen en de katholieke mi nisters inzake de Vlaamsche taalont- werpen. De regeeringsverklaring zal in den Senaat in het Fransch worden voor gelezen door M. Hymans en in het Vlaamsch door M. Diens". In de Kamer zal zij door M. Renkin in de twee nationale talen gelezen wor den. De regeeringsverklaring zal trou wens niet lang zijn. De militaire kwestie We vernemen verder dat de minis terraad besloten heeft in het grensge bied twee sterke verdedigingslinies aan te leggen. Op een door ons gestelde vraag werd geantwoord dat men niet wist of de h. Marck weder zijn amendement zal in dienen, waardoor de militaire credieten van 220 millioen frank tot 175 millioen worden gebracht. Men oordeelt evenwel dat die kwes tie van geen praktisch belang is, daar gedurende de zeven overblijvend maan- steed worden hetwelk hooger zou zijn den van het jaar geen bedrag kan be- dan 175 millioen. De volgorde der te bespreken wetsvoorstellen De regeering heeft verder besloten dat eerst de wetsontwerpen van finan- cieelen aard zullen behandeld worden. Vervolgens de militaire ontwerpen en daarna de ontwerpen betreffende de taalkwestie. De minister van financiën betoogde in den kabinetsraad dat de ingediende overgangsmaatregelen getroffen te worden., bijvoorbeeld, men dient aan;ontwerpen betreffende ztjn dejmrtement advocaten die een groot aantal jaren praktijk hebben toe te staan in het Fransch te-pleiten maar het moe ten overgangsmaatregelen zijn. Het kader waartoe alles moet groeien dient vastgesteld le worden. Er dient een wettelijke regeling te komen die eens voor goed ook in zake gerecht, het princiep vaststelt dat in Vlaanderen gebeuren, dat Vlaanderen kultureele autonomie bezegelt. Waarom Er Is eene wet noodig, ten eerste grootst mogelijke zekerheid bezille -over den ernst waarmede zijne verdediging i!'!,11"' ,T, J t 6 alles normaal in 't Vlaamsch dient te wordt waargenomen... en dat dit zo-j kerhcidsgevocl honderd ten honderd zou vermeerderd zijn den dag dat alles geschiedt in de taal welke hij begrijpt, Het is opdat iedere rechtsplichtige dit gevoelen van zekerheid.van vertrou wen zou hebben, dat de rechtszitting openbaar is. Is het dan niet tegen strijdig een rechtbank openbaar te ver klaren, en anderzijds er eene taal te spreken die niet begrepen of maar half begrepen wordt door den rechtsplich tige 2 Maar er is ook, dat het waardigheids- gevoel van den Vlaming, die zich ge krenkt voelt door de miskenning van zijne taal, door het hooger gezag in ons land, eerbiedwaardig is... Indien er niet gezondigd wordt tegen de rechtvaardigheid, dan wordt er wel meer dan eens gezondigd tegen de kristelijke liefde. De verplichte Vlaamsche proceduur; dringt zich dus op, omwille van het' rechtskundig princiep, dat rond het gerecht het maximum vertrouwen dient geschapen om wille van het waar digheids gevoel van ieder Vlaming. P/leer nog misschien in naam van het volksbelang in 't algemeen. Wie in dc Vlaamsche beweging niets anders ziet dan eene bewoging voor het horstel van individueels grieven, be grijpt deze maar half, er Ls in deze be weging, een collectief bestanddeel dat niet kan geloochend worden. Niet alleen de enkelingen die toeval lig met het, gereoht m aanraking ko men en deze zijn ten slotte ccn uit zondering maar heel het vlaamsche volk heeft belang in de normaliseering van het Rechtswezen in Vlaanderen. Het is inderdaad onbetwistbaar dat, van uit de rechterlijke wereld een groo- ten invloed op kultureel, sociaal en po litiek terrein uitgaat. Het is inder daad in dal 'midden dat men de meest invloedrijke vrije. beroepers aantreft. P'e invloed van dat milieu is groot. Het atmosfeer echter tenzij in enkele kleine middens rzoo-als1 iDendermon- onverwijld behooren besproken en ge stemd te worden. De Koningin heeft Maandag een be zoek gebracht aan Antwerpen. 's Namiddags bezocht zij de kunst tentoonstelling van Akos, na h-et ont bijt op de Meir. Mejuffer Ger.trued Van Cauvetaeri bood bloemen aan .ie Koningin, die bij haar bezoek de kunstenaars warm gé- omdat er nog geweldig veel slenter juk wenschte, heerscht die slechts door wettelijkeI De Koningin bracht ook <n het Si. verplichting kan weggenomen worden, vincentiushospitaal een beabek aan Ei; is ook hier en daar een geesteage-,Dr. Morlet die eene operatie heeft steidheid die verderfelijk is... er is jmoeten ondergaan, daar hij hel slaoht- vooral... dat timet hot oog op de pacifi- joffer is geworden van radiumuitstra- catie in Vlaanderen, Belgie's politiek lingen. Zij heeft den geneesheer bloe- in vaste wetten dient omschreven te! men aangeboden. worden. pe Koningin werd in, het hospitaal Men heeft het dikwijls gezegd «Het verwelkomd door Mg. Van Reckem, al- is een ongeluk voor ons land en spe- gemeen overste dor Zusters van Liefde, ciaal voor Vlaanderen, dat de Vlaamsche Onze geliefde Vorstin heeft zich Ia- kwestie bestaat». Hierdoor natuurlijk ter naar het ffitoraHy-gesticJit van de politieke Vlaamsche kwestie ver- Westmaile begeven. staande. Wie, die een open oog heeft voor al Wat. in Vlaanderen omgaat, zou deeg oordcel weigeren te ondsrteekenen Hoeveel verdeeldheid Hoeveel on vruchtbaarheid bij de Jongeren 2 Wat Uitslagen. De keuring van fokmerries en mer rieveulens, gehoudon op de Graan- eon .beletsel voor" echt" Vlaanisch kul-lmarkt' te Nin°ve. PP Maandag 8 Juni, lureel werk. I Het wórdt tijd, dat ooklh'eeft volgenden uilslag opgeleverd de kwestie van het gerecht van het po- I Merrieveulens van 2 jaar i. liliek strijdperk verdwijne. Ha woord blond, toebehoorende aan Em. zal dan zijn aan de Vlaamsche intel" De Vos' llit Pollare: 2. «Florette», lectueelen, aan de jongeren vooral, van blond, t06b- aan K- Van den Haute, uit wi® dringend vlaamschen arbeid ook iniNinovft' «Charmante», vos, toeb. aan de - - is er op verre na niet Vlaamsch Voor de. behartiging van de yiaamseho het gerecht wordt verwapht L. M. wed. E. Van Sinav, uit Oullre; 4. «Su- son» gr,ijs, toeb. aan de gebroeders De Wael uit Aalst; 5. «Azurette», bruin, toebehoorende aan G. Van den Berghe, De leden der regeering vergaderden uit Meerbeke, in het ministerie van binnenlandsche I II. |M',errieveuIens van 3 jaar zaken onder voorzitterschap van M. 1. «Agonne» bleekbruin, toeb. aan Ph. Renkin, eersten minister,. |.Van Acker; uit Ninove; 2. «Bertha», De raad stelde de bewoordingen der blond, toeb. aan Phil Goessens. uit Oul- minislerieele verklaring vast. De mi-Jtre; 3. «Margareta», bruin, toeb. aan nisiers keurden een aan den Koning K. D'c Clercq, uit Denderwindeke. voor te leggen ontwerp van besiluit III. Merries van 4 jaar en meer: goed waarbij zekere ambtsbevoegdhe-: 1. «Fanny», schimmel, 5 jaar toeb. den van het ministerie van openbare,aan Luc. De Neyer, uit Santbergen; 2. werken overgedragen worden aan, dit'«Caline», blond 4 jaar, toeb. aan Joz. van het verkeerswezen. j\Tan Paepeghem, uit Nin-oye; 3. «Lena De heer minister van koloniën zal bruin, 4 jaar toeb. aan Frans Wijnant aan 's konings goedkeuring een besluit'uit Oultre; 4. «Diane»", bruin, 5 jaar, voorleggen houdende benoeming van'toeb. aan P. Maesfrancx, uit Nieuwen den h. Paul Charles, algemeen secrela-jlvove, 5; '«-Martha» baai, 5 jaae, toeb. ris van het ministerie van koloniën, aan wed. Rerni Torrekens, uit Appel- gewezen minister, yan koloniën, in Roe- lerre-J&ichem^ Bezigheden in Juni. In Juni mag men voortgaan met het zaaien van voedermais, met tu&schen- ruimle van nagenoeg dre weken, 't Is een groenvoeder dat o.vergroote op brengsten geeft als men doelmatig be mest, en dat gemakkelijk kan inge kuild worden en 's winters zeer goed te pas komt. Benevens stalmest raden wij aan per hectare 300 kar. superfos faat, 200 kgr. cbloorpotasch en 200 t-ot, 250 kgr. ammoniaksulfaat aan te wen den. Deze meststoffen met elkander vermengd mogen, voor het .zaaien, op de sneden van den omgeploegden akker uitgestrooid -worden. 2. ,De beeten zullen zorgvuldig opge hakt worden; een hakking i,s immers een besproeiing waard; en moest liet gebeuren dat de ontwikkeling der plan ten -onvoldoende is, geef dan nog voor de laatste ophakking 75 tot 100 kgr. ammoniaksulfaat. 3. Menige landbouwer heeft dikwijls te kort aan groen voeder. Daarom raden wij aan telkenjare een kleine hoeveel heid lupienen te" zaaien, die zeer voed zaam zijn en gegeerd worden door, het vee. Als bemesting zal men 700 tot 800 kgr. staalslakken en 500 tot 600 kgr. sylvmiet onderploegen, en op de sne den, voor het zaaien, 75 tot 100 kgr. ammoniak sulfaat ineggen. 4. Bij nat seizoen zal de landbouwer niet nalaten de aardappels zorgvuldig te besproeien met Bordeleesche pap. 't Is een voorbehoedmiddel, dat zeer loonende uilslagen geeft. 5. Einde Juni kan men reeds kleine hoeveelheden rapen zaaien. Om le ge lukken zal men goed ge'eerd stalmest inploegen met 800 kgr. staalslakken en .500 kgr. sylviniet. Op den omgewerkt en grond zal men dan nog voor h-et, zaaien, 200 kgr. asrni- moniak sulfaat uitstrooien en duchtig ineggen. 6. In den moesluin s-1 men:- waken dat de grond frisch, los en zuiver ge houden worde, en aan dc kwijnende groensels zal men 1 lot 2 kgr. ammo- niaksulfaat per are toedienen. 7. Aan de bloemen die balcons en vensters versieren zal raen twee maal per week een besproeiing toedienen van regenwater, waarin per liter 2 tot 4 gr. ammoniaksulfaat zijn opgelost. Dl X L BISDOM GENT. Oost-Viaanderens Bedevaart naar 11e Zomerbedevaart van 3e tot 11e AUGUSTUS onder de Hooge Bescherming van Z.D.Hgw. Mgr. den Bisschop van Gent, die de Bedevaarders naar Lourdes zal vergezellen. Geestelijke Btesluurder K Kanunnik Van den Gfieyn. De serm-oenen zullen gepredikt wor den, .in het Vlaamsch door: Z. D. Hgw. Mgr. de.n Bisschop en E. H. Mannaert, Prof. aan het Seminarie van Gent. In het Fransclv door: Kanunnik Y&n den Glïeyn. Vier bjizondeire treinen 1)' Rechtstreeks Lourde.s ct terug, met bedevaarders en zieken. Vertrek: Gent, over Melle, Wetteren, Dender-- monde, Aalst, Denderleeuw, Ninove, Geeraardsbergen, Bergen. 2) Langs Parijs (II. Hart van Mont- martre), Bordeaux en Lisiioux bij de terugreis. Vertrek: Antwerpen (VVaes) over Gent, Geeraardsbergen. 3) Rechtstreeks Lourdes en terug langs jLiaieux. Vertrek: Brugge, over Gent, Audenaarae, Ronse, Doornijk. Het spoorwegnet op 20 milliard geschat De Koninklijke bibliotheek is een half milliard waard. De kommissie, belast met lvet op maken van een inventaris van do ei gendommen van den Staat heeft een verslag aangenomen, waarbij aan on ze spo-orwegen een waarde van twintig milliard wordt toegekend, JDe h. Tonrneur. lvoofdkonservaior van de Koninklijke Bibliotheek, heeft voor deze zelf e^n inventaris ingediend, waaruit blijkt dat men haar op een 460 millioen mag sclvatten. Er is een par tij handschriften, die 275 millioen blijkt waard te zijn. De boekwerken vertegenwoordigen een 75 millioen. Onder de 40.000 prenten, die de Biblio theek rijk is, komen er voor die op een millioen geschat worden. Do mensch wil altijd nieuws.. Daarom, koop uw romans In Boekhandel J. Van Nuffel-De Gendfc Kerkstraat, 21, Aalst HET LOOfóKÖElf j£ Het Staatsblad van 8 December 1929 beval liet Koninklijk Besluit dat de uitvoering bepaalt van art. 2 dor wet van 15 Mei 1929, welke do wetgeving wijzigt op de vorgoeding dar schade veroorzaakt door arbeidsongevallen. Dit loonboekjo moet gegeven worden aan iedoren werknemer welke onder de toepassing valt der wet van 24 December 19o3 (Werkliodon leerjongens bedienden.) In dit Ioonboekje staat ingeschreven het be drag van hot loon door don werknemer opge» trokken. Op de eerste bladzijde van den om slag dient de benaming van de firma of van den werkgever vermeld die het uitreiktdo naam en voornamen van den werknemer.hat ambacht of beroep dat hij uitoefent, het nummer van zijn lijfrentekaart en den datum waarop ze hom werd overgemaakt. De tweede bladzijde van den omslag vermeld den tekst van Art. 2 van do wot van 15 Mei 1929 do tekst van de art, 4, 5 en 6 van het Konink lijk Besluit alsmede bijgaande onderriohtingen. De volgende bladen zijn voorbahoueen aan- do bij eiku butaiiun aoor den werkgever in te schrijven vermeldingen. Dit loonboekjo. moet, naar het inzicht van den wetgever, toelaten op degelijke wijze het loon nu te gaan dat dn werklieden ontvangen hebben gedurende het jaar dat hun ongeval voorafgaat. Het Koninklijk Besluit bepaalt hoe deze loon boekjes moeten opgemaakt worden. Deze loonboekjeshouden wo ton gerieve onzer leden. We trekken do aandacht onzer werkgevers op het feit dat ze verplicht zijn nauwkeurig do datums van prestatie, hot aantal werkelijke dagen of uren. alsmede het totaal bedrag van het daarmee in verband staande loon op te ge ven. De oudomemers die hunne loon staten opma- »ken door middel van specialo machines, mogen gebruik maken vaneen boekje gegomde bladen inhoudeude. Het Ioonboekje moot koslelooS aan don werkman gegeven worden, Wauneer het boekje is verloren geraakt dan mag do werkgever het nieuw bookj(a doen be talen, doch de pr(js mag de df ie frank niet overschrijden, Dit loonboekjo is den eigendom van den werk man of van zijn rechtverkrijgenden. De werkgever die een arbeider in dienst neemt, moot doze een nieuw book je geven, Hij mag in geen geval Inzage vragen van het Ioon boekje of loou boekjes bR vroegere werkgevers gebruikt. De loonon moeten ingeschreven worden bij elke betaling. Dit stelsel is praktisch onmoge lijk in groote firma's of ondernemingen.Indien de werkgever hot nuttig oordeelt mag hij da boekjes invragen eonige dagen voo r de betaling ten einde do noodige inschrijvingen te doon. Het boekje wordt terug aan den werkman gegeven bij de uitbetaling van het loon' Model «au het Loonhoekje 4) Rechtstreeks Lourdes e.n terug langs Ne-vers. Vertrek Brugge, over Gent, Denderjmonde, Aalst (Geeraards bergen. De inschrijvingen der Bedevaarders zullen niet meer na de 10 Juli aanvaard worden. N. B. De inschrijvingen van de Zie ken worden na den 31 Mei niet meer aanvaard. Vraagt prospectus Mevr. Van. de Kerckhove-Cercelet, Lange Zoutstraat, n. 11 Aalst, of aan de Gewestelijke af gevaardigden. Afgevaardigden voor Aalst E. II. Impens, Ónderpastoor, M, Jean Van Nuffel, 21, Kerkstraat, Aantal dagen waarop werklijb gewerkt 2 £5 periode 1 loon 3 4 5 6 CD Totaal UITLEG. Kolom 1. Hier vermeldt men den eersten en laatsten dag van de arbeidsperiodo waarop het uitbetaald loon betrek heeft. Kolom 2. Het aantal dagen waarop we*d gewerkt, Kolom 3. het loon betaald gedurende de riode opgegeveu in Kolom 1. Kolommen 4, 5 en 6 worden voorbehouden voor alle facultatieve vermeldingen die aoudien kunnen nuttig zijn. Bijvoorbeeld kan men daarin schreven het bedrag dor afhoudingen gedaan voor kat pen sioenen de bedrijfsbelasting. Nut van dit LoonbcAhje. Bij een ongeval ia or geen moeilijkheid meer hot loon van den worknemer vast lo stellen. Zijn Ioonboekje vermeldt de som.men door don werkgever zelf ingeschroven j_/óus geen twijfel moer Qver hot bedrag van het loon,

De Volksstem | 1931 | | pagina 1