UIT MET LEVEN Het gesciiii tussciien liet Vafikaan en tiet Fascisme Het Boloiscti Fokpaard 00 Zaligvorklering ven Pius X van Voor onze Burgerij CONGO Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Talefoon 114. Publiciteit buiten Het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel XXXVII JAARGApld NUMMER 135 DAGBLAD 20 Centieman Uitgever J. Van Nuffa!-DeGendt. Ne pas s'en. faire Tic zié gaarne het kindje dat berus'l fep de waakzame liefde der moeder, en zonder zorg op haren boezem te slui meren ligt. Ik zie gaarne den jongeling die ,[«vlam in 't herte en vlam in d'ooge» steunend op zijn spier- en wilskracht, yol zëTfbe trouwen de toekoan'st te ge ipioet ziet. Ilc zie gaarne den optimist, den. man 'die niet om en ziet, die geen talmen kent, doch vastberaden spreekt het zal wel gaan het moet wel gaan Ilc veracht de zwartkijkers, de onge lukkige menschen die altijd en alles langs den noodkant bezien, die onder den last gebukt gaan van kwalen welke ■ben misschien nooit zullen treffen; ik iVeracht ze, de broeimachiencn van zor gen en kommernissen, die in alle klei ne bijzonderheden vernesleld het doel van hun leven missen, en de gouden spreuk uit. het oog verliezen «elke dag heeft genoeg aan zijn eigen kwaad Er is uit den poel der t.uchtelqoze ge- notkoorls van na den oorlog een wasem 'opstegen, die vernielend over ónze ge westen rondsliert ne pas s'en faire,I» ;«den boel maar laten draaien zich enkel bemoeien met het warm koeste ren van zijn eigen persoontje, en om al het overigo zich zooveel bekomme ren als of het niet en bestond Dat is de ergste der naweeën von den groot en oorlog, de kanker, die op 't imen.sch.dom is gevallen, en op maat schappij en godsdienst blijft ine!en en {voortwoekeren. Neen, wij mogen niet den boel zoo maar laten draaien Wij leven in dien boel, wij maken er deel van uit, en wij hebben er groot belang bij ons best te doen opdat de boel goed draaie. Neen, wij mogen niet, |als enkelingen, zeggen ilc geef, buiten niezelf, niets om al de rest Wij hoor en toe tot de samenleving, evenals de verschillende ledematen ons lichaam samenstellen en het aigemeen belang al zou het ons ook niet recht streeks ten goede komen, mag ons niet onverschillig laten. Wat zou do wereld er lief uit zien, zoo elkeen achter liet vaandel stapte waarop geschreven staat ne pas s'en faire Wi-° van ons zou in een trein willen zitten, waarop een machinist staat die, in plaats van de signalen, zijn sigaret!e slechts in acht neemt, en den wilden boel maar over de riggels laat bollen Wat zouden we gewoirden zijn, zoo tij dens den oorlog, de hooge veldheeren die over ons lot te beslissen hadden, lieel 't spel maar lïadden lalen draaien? En lyo.e ver zouden we nu staan, zoo in 't jaar 1918, toen alles ontredderd en vernield lag, zij die het roer van Belgie in handen hadden, zonder ge voel van plichtbesef en verantwoorde lijkheid, aan alles den brui hadden gegeven En al zijt ge dan ook geen stuurman of al berust de welvaart van 't land niet op uw schouders, steeds blijft gij bur ger, steeds hebt gij plichten te ver vullen en'gij moogt u niet geheel en al afzijdig houden, om enkel uwe belan gen te behartigen. Of zou in een huis gezin e'nkel de vader plichten te ver vullen hebben Zie naar den bielcoff en bewonder het mierennest Indien elk lid van een gemeenschap doet wat hij moet, dan is er groei en bloei. Elke tand van elk wieltje moet gaaf zijn, en dan alleen loopt liet uurwerk. «:Den boel maar laten draaien», ten volle uil den booze. God houdt ons zijn tfeboden voor; wie kan er zich aan onttrekken Het land legt zijn wetten op, mogen we leven alsof ze voor ons niet bestonden Ons mensclv-zijn stelt zijn leefregels Voor; zc zijn niet te ontwijken. We hebben plichten 'tegenover onzen naas te; kunnen we een bestaan voeren als of we alleen woonden hier op de we reld Ons geweten spreekt; moeien we niet luisteren naar die zangvolle stem? Een goed menscb, een goed burger, een goed christen kan of mag met al les laten rollen zooals het wil, en enkel op eigen lijf en inlerest bedacht, on verschillig toezien op al bet overige rondom hem. Hij die den boel maar laat draaien, zou met zijn passieve houding, alle deugd uilsluiten, de christelijke liefde miskennen, en Gods geboden in den vvmd slaan. Voorzeker neen, we mogen den boel zoo maar niet laten draaien Gelukkig de geloovigen mensch die de aardsche goederen weet te bezitten, zonder dat die zelfde goederen van hem bezit heb ben genomen; die ze weet te gebruiken al$ middel, niet als doel, tot zijn aard sche leven; die het eeuwige boven het tijdelijke stelt en bij 't leven het over leven indachtig is, die steeds bereid is om den minderwaardigen wereldschen boel maar te laten draaien, liever dan zijn zïelezaligheid te verspelen voor. al tijd. Gelukkig de geloovige mensch' die dagelijks, als een kind naar zijn vader, tot God de handen opsteekt en bidt Geef ons heden ons dagelijksch brood»: die met een hart yol betrouwen den Al behoeder, die de veldbloem in veelldeu-. rig fluweel kleedt, te voet valt en zon der zielslerende zorgen door het. leven die het gedoe alss bijzaak kan aanzien en op zijn aardsche reis de .erminusstatie van de gelukzalige eeu wigheid niet uit het oog verliest. Doch het zou vermetelheid zijn, in dien de mensch de armen kruiste, en onverschillige vadsigheid alles van God moest verwachten. Hij zon niet handelen naar den geest van de chris telijke leering, hij die, aan den boom gelijkt, roerloos zou blijven staan, en wachten dat bloemen en vruchten uit den hooge op zijn hoofd werden uitge strooid. Neen, de Godsdienst leert ons niet de handen in de' schooit te leggen, en door het gebed ie vragen dat de ge braden kwakkels ons in den mond val len. Help u zelf, zoo helpt u God Wij moeten steeds willen, wat God wil, ja doch ons «Willen» mogen we niet ver eten. En wanneer we ons best doen, en wanneer wij, met de overtuiging die het geloof ons schenkt, kunnen zeggen dat God ook altfjd alles voor ons op zijn beste schikt, dan, er moige komen wat wil, dan mogen we gerust den boel laten draaien Jos. Joos, Aalmoezenier, Leuven. Londres Bank Building/Kingsway, Rue de Richelieu» Parijs De antwoord-nota van Italië fai het Vatieaan Hat voorafgaandelijk onderzoek van het proces der zaligverklaring van Paus Plus X. is geëindigd het heeft 8 jaar geduurd l D® rechtbank van de Kongregatie dar Riten, gelast met de studie van de zaak en samengesteln uit den Patrick graaf Huyn, gewezen aartsbisschop van Praag, en da aarts bisschoppen Mgr Volpi en Mgr Testa heeft haar laatste zitting gehouden. Het eigenlijk preess dor heiligverkla ring zal nu beginnen. BISDOM GENT Z. D. H. Mgr de Bisschop haaft ba* noemd tot Pastoor te Prosperpolder (Kialdrooht) den E. H. E, Hermans, onderpastoor te Meerbeka tot Onder pastoor te Hofstade, den E. H. R. Beeokm&n, onderpastoor te Erpo. Afdeeling Aalst. Besmettelijke Ziskïaei DE TYPHUS Oorzaak. Evenals de cholera Is de typhus of slijmkoorts ook een ziekte der ingewanden. De besmetting ge beurt niet door de ademhaling, maar enkel door het voedsel en dan drank- Water uit besmette putten is de groot ste besmettingsoorzaak; nochtans kan men ook de ziekt# krijgen door andere oorzaken tie gek«nde bacterie kan ock in het lichaam dringen met onge kookte melk, met gawasschen of afge spoelde vruohtan en groenten, door het eten van oesters,bij middel van keuken en waschgerief, enz. Bij den zieke zijn de bacillen te vin den bijzonder in den afgang, ook in het braaksel en in de fluimen. Kenteehens. Ongestoldheid van maag en darmen mat braken en afgang hevige hoofdpijn, vermoeidheid, neus bloeden (vooral in 't begin), min of meer sterke koorts welke geregeld klimt, Ijlhoofdigheid. Voorzorgsmaatregelen. 1. Zorg. vuldig latten op de afzondering en de ontsmetting, 2. Niet3 ongekookt gea bruikon en vooral geen water in het huis van den typhuslljder, 3. Gaen on gekookte groenten, en enkel geschild fruit etan 4. Verder de grootste rein heid in acht nemen en zorgen voor den geregelden afloop van het keuken wa ter. 5. Zich laten inanten tegen typhus wat tegenwoordig met vaal bijval ge daan wordt. In aansluiting bij hetgeen wij reeds schreven, laten wij nog onderstaande meded8alingen volgen Graaf de Vecchi, de Italiaansche gezant bij dan H. Stoel is, gelijk reeds gemeld, Diasdag middag ontvangen door kardinaal Farcelli, pauselijk Staatsekretaris en hoeft Zijne Eminen tie het antwoord van <le Italiaansche Regeering overhandigd op de twee nota's, welke het Vaftcaari onlangs in gediend heeft in verband met de span ning, welks tusschen do twee Souve- reine Staten is ontstaan. Herinnord dient te worden san hot feit, dat de graaf de Veoohi niet in het Vatiqaan Is geweest nadat het protest van den H. Vader hem den 81 Mei was Overhandigd en dat hij zelfs zijn gewo ne bezoek op den verjaardag van den Paus heeft nagelaten. De grootste terugboudenheid dient in acht te worden genomen ten opzichte van berichten betreffende den inhoud van het antweord van da Italiaansche Regeering. Niet officieel v/ordt op het Palazzo Chigi (het Italiaanscne Ministerie van Buitsnlandsche zaken) medegedeeld dat de toon van de nota over het alge meen verzoenend is en Tint, hoewel niet reohtstreeks verontschuldigingen werden aangeboden, wagens da balee» digingen, dsn H- Vader aangedaan tijdens do anti katholieke onlusten, toch het optreden van de onverantwoor delijke demonstranten wordt betreurt Van den anderen kant wordt het fait dat de katholieke vereanigingen onder het toeziohfc van de bisschoppen zijn gesteld, beschouwt als een waarborg, dat zij een zuiver godsdienstig en goon politiek karakter zullen dragen. Italië is begrijpelijker wijze bereid, do geringe som te b,2t'-lcn, welke het Vat UVZUTO VUÜl' Stolt «vla rrzg VJ.t- de sohade, aan deze vereonigingen toegebracht. Vr.n beide zijden verlangt men deze zaak af te handelen, voordat de her denkingsfeesten to Padua, ter gelegen heid van- dan 700sten verjaardag van den dood van St Antonius, op 21 Juni aanvangen, zoodat da H, Vader een pauselijk legaat kan zenden. Zooals men weet had hij in varband mat de omstandighadon de herden* kingsplechtighaden afgelast. De romoinsoha correspondent van de «Times» zegt aangaande de nota- wisseling tussohen het Vatioaan en Italië, dat de pauselijke protastnota's drie in getalla waren.i De eerste nota bevatte een protest tegen de betoogingen der studenten, de tweede diende om te herinneren aan het feit. dat de eerste nota onbeant- woordwas gebleven en de derde pro testeerde tegen de aangekondigde ont binding der jeugdorganisaties van de Katholieke Actie. In de Italiaansche antwoordnota aldus de «Times»-oorrespondent, worden de Vaticaansehe nota's alle drie behandeld. De nota gaat in op bijzondor8 klach ten van den Paus en geeft opheldering omtrent de omstandigheden.waaronder de buitensporigheden van fascisten plaats haddon. De Italiaansche nota geeft verder ts kennen dat' de berichten over de bui tensporighedan in vole gevallen over dreven waren. In de nota wordt verder over poli tiek gedoe van de Katholieke Actie gespreken en werdt het Vatikaan be schuldigd van schendingen van het verdrag van Lateranen en van het concordaat. Het Staatsblad van Vrijdag 12 Juni kondigi san koninklijk besluit af wijzigingen brengen de aan do bepalingen het wegverkeer rege- lende. Ziehier de voorschriften betreffende den voorrang van doorgang Ieder bestuurder van voertuigen die een weg splitsing, aansluiting of kruising nadert, moet de volgende regelen in acht nemen, voor de toepassing waarvan de openbare wogen als hoofdwegen of als secundaire .wegen worden beschouwd. Indien hij op een secundairen rijdt, is hij verplicht den doorgang vrij te laten voor den bestuurder die over den hoofdweg rijdt, Daartoe moet hij vertragen, ten einde na te gaan of de andero weg zonder gevaar voor botsing opgereden kan worden. Worden als secundaire wogen beschouwd de aardewegen en do wegen die niet verder dan de aansluiting loopen. Een omgekeerde gelijkzijdige driehoek, aan gebracht in de nabijheid van de wegsplitsing, aansluiting of kruising, beduidt dat de gevolg de weg op dat kruispunt secundaire weg wordt. Buiten de bebouwde kommen moei dat sein 0,7 0 m, zijde hebben. Worden onder meer als hoofdwegen be schouwd A. Buiten de bebouwde kommen 1Do radicale wegan Weg nr 9, Brussel—IeperenDuinkerk e, Weg nr 10, Brussel—Gent—Oostende, 2. De wegen voorzien van kilometerpal en met rooden kop. B. ln de bebouwde kommen De wegen die meer dan één rijbaan hebben en die waarop een spoorbaan loopt. Nochtans zijn da wegen met verschillende rijbanen hoofdwegen ten opzichte van al de andere. De dwarsannsluitingen tusschen daze rijbanen zijn secundair. In al de hierboven niet voorziene gevallen moet de bestuurder, die een wegsplitsing, aan sluiting of kruising nadert, den doorgang vrij laten voor don bestuurder die van rechts komt, Daartoe moet hij des te langzamer rijden naar mate da zichtbare lengte van den genadsrden weg kleiner is. Daarenboven is iedor bestuurder van ean •voertuig verplicht de volgendo regelen in acht te nomen. 1) Hij moet den doorgang vrij laten voor de in beweging zijnde voertuigen a) Als hij na een stilstand weer aanzet b) Als hij uit esn aan den openbaren weg ge legen eigendom of uit eenparkeertorrein komt. c) Als hij bewegingen vooruit of achteruit verricht om terug te keeron of om zich op don kaat van den rijweg te zetten alvorens stil te staan, 2) Indion hij links wil afdraaien, buiten de wegsplitsingen, aansluitingen of kruisingen, en doorrijdt. 3) Hij moet den doorgang vrij laten voor het voertuig dat van rechts komt, in geval ze el kaar kruisen op een openbaar plein. 4) Hij moot, bij zijn naderen, de voetgangers waarschuweu die zich op zijn weg bevinden. 5) Bij eeue hiudernis, waar do voetgangers moeten omheen gaan over den steenweg moet hij langs die hindernis eon© vrije ruimte laten van ten minste één meter, of, zoo dit niet mo gelijk ls, zo voorbijrijden met do snelheid van een voetganger. 6) Aan halten van tram- en spoorwogen.moet hij vertragen en een voldoende ruimte laten voor het wachten, het in en uitstappen der rei- igers en desnoods stilhouden. 7) Hij moot er voorzorgen dat hot koetswerk of de lading van in beweging zijnde voertuigen niet over de voetpaden uitsteekt. ZONDAG 14 JUNI H. Basillus Zonop3,48Zcnaf7,53 'MAANDAG 15 JUNI 1931 H. Landelinua Zonop3,48Zonaf7,64 N. M. 16 E. K. 8 Tegen het misbruik der fiskale inmengingen Daarover lezen we in Le Réveil Econom'que De economische groepsoringen hebben jemeen het initiatief goedgekeurd wel ke door do Unie der Economische Be langen werd genomen, Door deze Unie werd den wensch uit gedrukt dat hel tijdperk zou verkort wor den, waarop de fiskus het recht heeft de belastingsaangifte op het inkomen en dep grondbelastingen na te zien. 't Is met de grootste, instemming dat deze wensch werd aangenomen zoowel door do open bare meening en de economische groe peeringen als door de talrijke parlemen tairen, die de termen ervan volledig goedkeuren. De ontvangen aanmoedigingen bewij zen ten zeerste dat het initiatief door de Unie genomen rechtvaardig is. Het is maar recht dat het misbruik aan den fiscus toegelaten, ophoude. Men mag er zeker van zijn dat de Unie sterk door de talrijke aanmoedigingen, den strijd zal voortzetten totdat volledige voldoening zal geschonken zijn. De wensch der Unie is als volgt opge steld Dat het Parlement den duur van 5 jaar, vestgesteld bij decreet van 15 Oct. 1926, voor het nazicht der aangiften van de belastingen op het inkomen en aan de grondbelastingen, zoude brengen op 3 jaar. Samenwerking in het belang der Middenstandsjeugd Uit het Nederlandsche vakblad «De Vee* en Vleeschhandel «Dein Rotterdam en ver daarbuiten zeer goed bekend staande slagerszoons- vereeniging heeft door middel van haar Bestuur voor de leden nieuwe perspec tieven kunnen openen, door samenwer king met andere vereenigingen van zo nen van patroonsin andere (ook levens middelenbranches. Over een jaar ontving het bestuur van «Jong Rotterdam» een uitnoodiging om tegenwoordig te willen zijn bij de Wordt lid van hst Rood Kruis een echt mensc hoevend werk. 't Is Vertrek van de Leopoldvilla Vrijdag voormiddag, te 11 uur, is de Belgische stoomboot Leopoldville uit Antwerpen naar Congo vertrokken, onder hst bevel van kapitein Biebuyek Aan boord bevonden zich 52 passa giers van eerste klas en 45 van tweede klas. Twee pessegiers sullen ontsche pen te Lissabon. Tusschen de vertrekkenden bevond zich o. e. de esrw. pater Van Durme. De lading bestaat in bet geheel uit 3780 ton verechillende goederen, waan onder 250 ton spoorwegriggels en 160 ton palen voor den Chemin de Fer; 126 ton metalen inpakbandon voor de Co- tonco, en 8 ton maohinorie voor de Sa.'.ga, De Nationale Wedstrijd te Brussel Vrijdag morgen werd in het Jubel park, te Brussel de 42' nationale wed» strijd voor Belgische fokpaarden ge houden. Da bijeengebrachte voreameling praehtdieren bewees voldoende dat de laatste jaren de paardenfokkkert) tn Belgie groots vorderingen had ge maakt. De Internationale beteekenia op landbouwgebied van dezon wedstrijd bleek bovendien tan volle uit da talrijke aanwezigheid van de buitenlandsohe bezoekers* De regeeringen van Dultschland, Frankrijk. Nederland, het Groot Her togdom, Luxemburg, Engeland, Rums- mie, Tsjaoho-Slowakije, Polen en Chili stuurden ean efvaardiging nsiap Brus sel ol lieten zich vertegenwoordigen door hun politieke of militaire ge zanten. Bovendien bemerkte men de aan wezigheid van 40 Zweedsohe paarden fokkers welke eene studiereis maken door ons land. 801 paarden werden naar het Jubel- park gezonden door 306 paardenfok kers. Er waren dus 29 inzenders meer dan ln 1930. Onder da voornaamste Inzenders mogen vermeld worden de gebroe» dors en gezusters Mathieu uit Baste naken. welke met 33 pzarden aan dan wedstrijd deolnaman daarop volgen M. Peten uit Velm met 30; Baron Evenoe Coppée uit Libramont; Gaston Deleener uit Horrdzooht Lombeek gebroeders Van den Brouoka uit Eegom. Wielsbake en Stslhille, ieder mat 20 paardon vorder lanbouwers, uit da negen provinciën van het lend, met 12; 11, 10, 9, 8, 7, 6 en 5 paarden. Voor da kategorie merrieveulens van 2 jaar waren er 67 inschrijvingen Er werd dien avond opgemerkt dat ook de Bakkerszonen het nut van sa menwerking begrijpen en het gevolg daarvan was dat weldra te Rotterdam naast de Slagerszonen ook eene veree- niging der Bakkerszonen gesticht werd. Na een jaar was het Bestuur in de gelegenheid de eerste jaarvergadering mede te maken en er bleek weldra dat de Vereeniging der Bakkerszonen ook een grooten bloei kende. De wederzijdsche kennismaking werd nog eens vernieuwd en er werd besloten overal waar het mogelijk was, samen te werken. Weldra had eene vergadering plaats waarop ook nog aanwezig waren afge vaardigden van de vereeniging der Krui denierszonen en der Kruiueniersdoch- ters. Besprekingen werden gehouden om bij de eerstkomende tentoonstelling der Slagerszoonsvereeniging tot een nauwe samenwerking te komen. Behouden we onze plaats I L'Echo des Corporations» schrijft I Om onze plaats te bekomen mogen we ons niet afzijdig houden van de verschil lende politieke partijen. In ieder dezer partijen moeten we onze plaats behou den en deze uitbreiden door er al onzen invloed uitte oefenen, We moeten aan hunne vergaderingen deel nemen, wel te verstaan van deze partijen welke onze philosofische en godsdienstige overtuigingen aankleven we moeten er het getal onzer persoonlijke vrienden vermeerderen er ons aan ge« wennen daar het woord te nemen, om er de overtuiging onzer goede gevoelens en onzer rechten vasten voet te doen vin. den. Indien we willen kunnen we rondom ons al de burgers scharen, die zonder vooroordeel de voor hen uitgebrachte argumenten oordeelen en deze na over tuiging zuilen voorstaan. In andere woorden, we moeten in de politieke groe peeringen vasten voet krijgen om er eene verstandige middenstandspropaganda te voeren. Zei s in de kleine gemeenten waar we maar met enkelen zijn, zullen.we het niet moeilijk hebben de sympathie te verkrijgen van mannen, als we gosd te werk gaan we zuilen er hen toe bren gen datze met ons zuKenmedewerken tot het veroveren vanhet medezeggingschap in de regeerings- en wetgevende kringen, dat aan ons, .zoowel als aan aüa andere burgers, toekomt. LEZERS I Doet uwe bestellingen van Boeken In den katholieken boek handel van De Volksstem Kerk- hoogst'e getal; daarna dl» v,ail de hengst-1 straat, 81, rechtover; de St, Mactinus» veulens 63, [keek, Aaisk

De Volksstem | 1931 | | pagina 1