Onthullingen over ergerlijke misbruiken Hei verslag Francqui moet openbaar gemaakt worden De Arbeidsmarkt ia Belgie Zaterdag nOogst 1951 De Zeppelintocht in het Noordpoolgebied Een incident in het Nationaal Radio Instituut Over den Oceaan HET HOEKJE VAN DE VROUW Naar een verhooging van de telefoon' en iclegraaf- tarieven XXXVII JAARGANG NUMMER |74 Kofkstraae, 9 en 21, Aalsl. Talefooi) 114. DAGBLAD - 20 Uitgever J. Van Nuffel-DaGandl. H. Pietera §Zonop4,24Zonaf7.2g L. K. 6 N. M. 13 Publiciteit buiten het Arrond. AALST i Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Buflding/Kingsway, 20 Lo ndres W. C. 2. Een parlementaire briefwisselaar ïcndfc uit Brussel volgenden brief aan een Antwerpsch blad. Sedert lang wist men dat ergerlijke misbruiken zijn begaan bij bet verlee- ncn van militaire pensioenen, van frontstrepen, -inivaiiditoilspjensioenen, enz. enz. 'I V. as natuurlijk een delicate kwes tie waarmee men in de Wetstraat in ver legenheid zat. Do pensioe.nen herzien was-moeilijk, en zoo lang de financieele toestand Van het land tamelijk goed was. heeft men hevei den kaas lalen ligige-n. Doch na de vette jaren zijn de magere gekomen. Men kent 't reusach tig te'Korf in de begrooting van dit jaar en voor 1930. De toestand werd nog "ha chelijker door de roekeloosheid der. Ka merleden, waarvan we in vorige brieven mienig staaltje hebben gegeven. Kor tom, de toestand is ernstig geworden voor iien minister van financien, die bet dan eindelijk heeft moeten uit brengen: het uitbetalen der verschil lende fabelachtige pensioenen kost aan den Staat de fabolacbtige som van twee en een half milliard. Voor 1932 voorziet de minister van financiën een begroeiing van negen milliard lrank. Wat zeggen wil dat al len de pensioenen meer dan hel vierde van de landsbegrootïng opslorpen, in dien die zaak ongewijzigd blijft. De regeering aarzelde, zooals hoo- ger gezegd, in deze kwcslie. Men heeft ten slotte beslist, enkele maanden gelo den. den hoer Francqui te verzoeken een .verslag op te imiaken over dit vraagstuk. Hij word hierbij geholpen door een hoeic commissie van allerlei bevoegd heden en ambtenaren. Men oordeelde! dat liet best was dir karweitje op te dragon aan een man die buiten regee ring en parlement staat en dit was ook 'I beste. Vervolgens weet men dat M. Francqui een krachtig personaliteit K iemand die, wanneer bet noodig is, met de vuist op tafel kan slaan. Dus, zoo dae.hl men, hebben zijn besluiten meer Kans om door ieder aanvaard te worden. Tndicn de voor te stellen maat regelen pijnlijk zouden zijn voor som migen. dan zal de schuld ten minste niet op liet cgeeringspersoneel kunnen geworpen worden. Enkele voorbeelden De commissie dor pensioenen beeft horhaaldoTijk vergaderingen gehouden onder voorzitterschap yan genoemden! Staatsminister. Dit gebeurde meestal' Zonder veel a)m;-tax»i. Van tijd tot tijd zag men M. Francqui en andere hooge oomes uit n. 0 der Wetstraat komen en wanneer men dan vroeg wal die hoeren daar verricht hadden, was het antwoord «Ze* bestudeeran de kwast ie der pen sioenen.» Meer werd daarover niet ge zegd. Thans heeft de lieer Francqui zijn verslag ingediend. Hot is in handen van den minister, van financien, nadat M Renkin bot hoeft ingezien. Dit verslag is zoo bezwarend voor, een groot aan tal personen dat men in de Wetstraat sedert enkele dagen nadenkt over deze vragen: Zullen we het verslag open baar maken Welke gevolgen zai dit hebben bij de openbare meening V Alhoewel ï!e tekst van dit document nog geheim is, kunnen we er, niette min hier een en ander uit mededeelen. Wederom blijkt hieruit dat, helaas ianas gelden door, sommigen op schandigc wijze wórden verspild. Er zijn, ten eerste ambtenaren die als- dusdanig een salaris genieten en daarbij nog een hooge verjgoeding we ens frontstreken. We kennen er even wel die nooit in de loopgraven zijn ge weest doch tijdens den gansclien oorlog ambtenaar waren te Havre en die even veel ontvangen als degenen die vier jaar lang aan bet front stonden. Dan zijn er ook ,gTootc misbruiken in de kwestie der invaliditeitspensioenen, zoodanig dat bijna liet gansche perso neel van een der legerdiensten een in validiteitspensioen ontvangt. Zijn al die menschen werkelijk ziek uit den oorlog gekomen V Wie heeft hun invabdileit onderzocht Werd (lit ge daan door collega's Meer andere vragen kunnen gesteld worden. Wij eischen dat het verslag Francqui gepiubficeerd worde Men durft dus het verslag van M Francqui niet publiceeren. Waarom niet Zouden wellicht hoogere amble laren in 'I gedrag komen Indien dit document niet gepubli roerd wordt, zal liet publiek hierin een nieuw bewijs vinden van bet leit dat de dooi iaötcnbetalcrs bijeengebrachte elden door lief landsbestuur worden verspild en verbras!. Indien misslagen zijn begaan dal. rnen hcrstelle. ook wan neer hooggeplaatsfen zouden te boelen bebben. Inlussclicn woekert bet stelsel der, verspillingen onverminderd voort. He den morgen publiceert een Brussels oh blad een artikel waaruit blijkt dat. in de olonie van Merxplas verschillende vol strekt met noodzakelijke veranderingen werden gedaan voor een bedrog van... vijf miliioen frank. Dit; om de kolonie in een zoogezegde sohoelgevongenis te veranderen en nieuwe pedagogische princiepen toe te passen I i Is het niet bespottelijk dergelijke hooge uitgaven Ie doen op een oogen- blik dat de Staatskas ledig is We herbalen het het fceduld der lasicnhe- lalers is niel grenzenioos. De kruik gaat zoo lang Ie water iot. zo breekt. Strafmaatregelen tegen Vlanara Op 11 Juli 1.1. werd door, de Vlanara, de Ylaumsche nationale Radio uitzen ding een Vlaamsche Toespraak van den h. W. Hermans over de beleekenis van den li Juli uitgezonden. Deze uitzending heeft ten gevolge ge had dat verschillende luisteraars pro fest hebben aangelookend bij bel be heer. van het N.R.I. en bij den bevoeg den minister, den li. Bovesse. In deze toespraak werden namelijk de hh. :Borms, Mecrl en anderen als bevrijders ,van bet verdrukte Vlaanderen evengoed als Breydcl en De Comnck gehuldigd. De h. Bovesse heeft de zaak laten be handelen door den Raad van Beheer, van bet N.R.I. dio geoordeeld beeft dat be doelde toespraak befeedigend "is voor andermans overtuigin en ook storend voor de openbare orde. Besloten word dat Vlanara zijn eerst komende uitzending zai moeten wegla ten en dat bij liet plegen van van een nieuwe inbreuk op de wel Vlanara voor goed zijn uitzendingen zal moeien slop- zetlen. De ambtenaar die kennis nam van den gewraakt en tekst -zonder dezen pas sus weg te lalen, werd gebladerd. Parijs, 30 'Juli. - Donderdagmorgen, orn ongevoer halftwaali', is door een werktuighundlge .in de nabijheid van de vüegtuigloodsen van de luchthaven Lc Bo orgel een groote Amerika arische om slag gevonden, die enkele nummers van de «New-York Times» bevatte en die met een valscherm naar beneden was gelaten. Deze om9lag zou omlaag zijn gewor pen door de bestuurders van hel vlieg tuig <Capo Cod», dal ongeveer gelijk tijdig mot hel toestel van Pangborn en Herndon is vetrokken voor een vlucht naar Konstantinopel. De brief van de Aniorikaansche vlie gers wa|s gericht aan den burgeimees- ter van de slad. De kommand an t van de luchthaven beeft dan ook den ge vonden omslag aan den voorzitter van den Parjjschen gemeenteraad doen overhandigen. Het selTijnl, dat de omslag nog niet lang op den grond lag. daar geen spoor van vochtigheid was waar te nemen. Boardman en Polando ie Konstentmopel Kónstanlinopel, 30 Juli. Donder dag, te 13 u. 1G, zijn de Amerikaanrche vliegers Boardman enT>olando uit New- \ork te Konstantinopol aangekomen Zo deden den afstand in totaal 4.984 En- Door den correspondent van het Tass-agcntschap aan boord van den «Graf Zeppelin» wordt gemeld .«Gedurende 24 uren zijn wij zonder, draadlooze verbinding geyveesL Het we der: js. guns lig voor, de .vlucht. Alles gaat goed. Den 28n morgens heb ben wij bet Noordland overvlogen, maar ter oorzake van den mist hebben wij den heer, Cuchakov, overste van de groep overwinteraars van hot Noordland, niet kunnen vinden. »De «Graf Zeppelin»" richtte zich \ervolgens naar. het schiereiland van Taimyr, dan naar het eiland Dickson, waar de voor den heer Cuc-Hakov be stemde pakken per valscherm) neergela ten werden. »Deai 29 Juli bereii te de «Graf Zep pelin» Nova-Zemhla, waar filmen op genomen werden. Wij richten ons via kaap Kanine naar Archangel en Lenin grad, waar wij den 30 Juli tusBchen 5 en 6 uur 's morgens uur. van Moseou). zullen aankomen. Wiet te Leningrad neergedaald Donderdag morgen, om 0 uirr 40, is de «Graf Zeppelin» boven Leningrad gekomen. Nadat bot grooie luchtschip rontfqm het vliegveld van Leningrad ge vlogen was, weid een valscherm uitge worpen -mei berichten voor den bevel hebber van den aerodroom en onder teekend door Eokener en Samaloivilz. Daarin wordt gemeld, dat tengevolge van hel slechte weder de «Graf Zeppe lin» het plan, om te Leningrad te, lan den, moes' opgevdn. Na het werpen dor berichten heeft ballon dan in. Zuidelijke richting zijn weg voortgezet. Men verwacht zich aan oenen Storm boven Leningrad en de wind is gewel dig er gewórden. Op weg naar Berlijn. T'it Berlijn, 30 Juli Dc «Or-aï Zeppelin.» bereikte ten 12 u. 30 liet Duilsc-he grondgebied. Ten 12 u. 50 vloog bet besluurDaar luchtschip boven Koeningsberg op weg naar -Berlijn alwaar de «Graf Zeppe lin» ten 17 ure verwacht wordt. To Tempelhof verwacht Berlijn, 30 Juli. De «Graf Zeppe lin» wordt legen 19 u. verwacht. Alles wordt -voor de ontvangst in gereedheid gebracht. Boven Berlijn Berlijn 30 Juli. Dc «Graf Zeppe lin» vioog ten 18 u. 50 boven Berlijn, vooraleer naar Tempelhof te varen. IMaar Friedrichshafen Berlijn, 30 J.uli. I-Iet bestuurbaar luchtschip landde ten i8u.47. Kort na dien werd de reis naar Friedrichshafen voortgezet. VERMOEIDHEID Da Middenstandsvrouw is da laatste om over vermoeidheid te klagen, ze heeft geen recht vermoeid ta zijn of op aan toe te geven meent ze als zooveel en zoovelen op haar wachten. En toch is er ook aan haar krach ten een gren3,diezij niet straffeloos kan over schrijden, of zij moet maanden rust nemen om goed te maken wat zij heeft verknoeid of verwaarloosd. Het Behijnt soms zoo onmogelijk rust ta nemen, als er zooveel te doen valt, maar is p.lle3 altijd wel noodig Is het niet mogelijk een kamer dia de beurt heeft, maar die haast niet is gebruikt, eens •en keer over te «laan Is het niet doenbaar voor één keer het mul te vereenvoudigen Kan oen visite niet uitgesteld worden Is er met overleg niets te bereiken Is elke hulp volstrekt onbruikbaar Is alleen wat we zelf doen volmaakt AlBwedoor den arts voor langen tijd tot ru3t gedwongen worden, moeten er wel maatregelen genomen worden die veel later de huisvrouw doen zuchten waarom kan zij niet zelf tijdig wat het zwaartste is, het zwaar ate laten wegen, en zich de korte rust gunnen welke voor haar [onmisbaar is, als zij voelt dat zij niet verder kan, dat alles haar moei lijk valt, dat zij prikkelbaar is en niet op kan tegen allerlei bezwaren VONDEL De Groote Nederlandsche Dichter schreef diep-mooie verzen over de trouwe en innige echtelijke liefde. Daar zoo de liefde viel, smolt liefde ziel met ziel, en hart met hart te gador. 'Die liefde is sterker dan da dood. Geen liefde komt Gods liefde nader, noch schijnt zoo groot. GOEDE KEUKEN. Iets waar nogal sterk over geklaagd wordt is de onvolmaakte opvoeding onzer meisjes welke het hoofd worden volgepropt met aller lei thesison waarvan de drie vierde onge bruikt naar het achtervak van hun geheugen verhuizen, daar er slechts een vierde gedeel te van die meiBjes in het leven gebruik van maken. Koken werd ten allen tijde door da mannen als een hoogstaande kunst in de hulsvrouw geprezen en daar wordt voigens de man en ten huidige dage, niet genoeg leertijd a3n be steed. Het is werkelijk geen verrassend verschijn-' se! dat jonge meisjes nu met allen ernst het huwelijk aangaan zonder iets van edele kook kunst te kennen. Een goede moeder envolmaakte huisvrouw zal er haar trots in stellen hare dochter nauwkeurig op de hoogte te brengen van of wat de huiskring aanbelangt. Er moeten ten huidige dage waarachtig veel moeders 4zijn welke niet weten dat de liefde van de man door zijn miag gaftt, zooi niet zou er niet zoo veel wanhopige jongof dames naar den gedroomden man uitzien» welke op de hoogte van haar onkunde, bij:i zijn zorgzaam huismoedertje blijft.^ of de; eenfoonige hotelkost boven haar wraakroe pende onkunde verkiest De keuken was ten allen tijde een voor-' werp van belang en dat ook groote staats-; mannen aan haar gevoelig zijn bewijst het nieuwe deoreet van den Italiaansohen Duce Mussolini w^lke de Italianen het overvloedig eten van hun nationaal gerecht da Macaroni' verbood, op grond, dat het de maag noode- loos verzwaart en het den geest ön hek lichaam lui maakt. Ik heb zoo'n vaag idee, dat de kokin van Mussolini niet goed weg weet met de maca roni, zoo niet zou hij er niet aan denken een smakelijk bord macaroni aan zijn onderda nen te ontzeggen. ZACHTHEID Indien iemand hard tegen u is, wees noolfci hard terug. Misschien zai ons zwijgen, of het' zacht woord dat wij er tegenin zeggen, derr schijn van zwakheid geven, doch dit ft.les is slechts schijn; Drie lcwaart van de wereld|is schijn en a!e wij hiervan overtuigd zijn, waarom zouden wij dan niet trachten boven dezen wereld uit' relgroeien zoo héél stil, zonder dat die wew reld er iets van merkt— aan ons zelf werken' en in onze naaste omgeving de vruohten plukken van dien innerlijkan arbeid? Al het goede, dat wij in stilte daan is welge daan. Wij moeten een wereldje op onszelf worden en ons uigen geluk opbouwen, waar alsoen hechte basis, ons leven op rust, Wij vrouwen hebben daartoe de kracht omdat wij allen in het geheim ons verlangen naar liefde en gelukalseenreinschat bewaard blijl't, CYCLAMEN. Voor alle verzekeringen LE PMENIX BELGE Antwerpen, Brussel, Gent, Hasselt, Luxemburg 506 Een continentie waarvan wij wellicht eerlang de gevolgen zullen gewaar wor den had Donderdag in het Kabinet van den h. Renkin plaats. Waren er aanwe zig: de hh. Ronkin, Bovesse, minister van P.T.T.; Houlart, minister van Fi nancies; Frimcfc, gouverneur van do Nationale Bank. De huidige financieele toestand van de regie der telefonen en telegrafen werd er onder oogen gezien en zooalsi geweten is, maakt die toestand het voorwerp uit van .groote bekommernis van Regeeringszijde. De regie sluit hai e. .bagrooting niet een gevoelig verlies en anderzijde slaat do regie voor de noodzakelijkheid en kele werken van dringenden aard uil te voeren welk een uitgave van zoowat 6 a 700 miliioen frank zullen vergen. Hoe daaraan geraakt Een lecnin.g zou op dit oogenblik niet wensclielijk zijn. Noodgedwongen zal de Regeering dan ook moeten besluiten lot het uit voeren van deze werken die niet kunnen uitgesteld worden. Maar anderzijds mogen wfj er ons aan «verwachten dat de larievcn in aanmerkelijke mate zul len verhoogd worden. Aan de Kristent bevolking van de Streek Een groote Tombola wordt ingericht met do loelatinf van de Bestendige Deputatie tegen I November e. s. ten voordeel® van 't Mobilier der Kerk van 't Heilig Hart, ta Aalst. Benevens het schoon kristelljk werk van liefdadigheid zal dexen, welke lo ten zich daartoe aanschaffen, nog ge legenheid geschonken worden een eerste lot te winnen van Vijf an Twin- tig Duizend franken, gevolgd van twin tig Loten der Verwoeste Gewesten, waarmode men een Miliioen winnen kan, gevolgd nog van een groot getal andere schoone prijzen. Het is wellicht eenig in de gesohie- denis der tombola's zulke merkwaar dige prijzen te kunnen winnen. Basle Lezers, stelt dan niet uit loten te koopen san de winketten in ae ALGEMEENE BANKVEREEN1GING Aardewerkbedrijven. In de steen bakkerijen wordt er. druk gewerkt vóór hel gereedmaken van de aarde met het oog op het aanstaande bedrijfsf&eizoen. De afzet wordt van dag tot dag belang rijker. In de gleiswerkfabrioken heerscht de -volledigste gedruktherd, zoo voor, den uitvoer, voor welken niet de minste vraag inkomt, als vooc het binnenland, wegens de vermindering yan de koop kracht der. klanten. Alle gleiswerkfabrioken hebben per soneel afgedankt en liggen gedeeltelijk stil in *afwaehting van betere tijden. In het algemeen |mag gezegd worden dat de opbrengst van die fabrieken met na genoeg 50 t.Tï. sinds cenige maanden is verminderd; de voorraad waren is dan ook weinig belangrijk, zoowel In de fa brieken als bij de groet- en kleinhan delaars. In de fabrieken van vuurvaste pro ducten is geen verbetering aan te stip pen en neemt de gedeeltelijke werk loosheid uibreiding. Er wordt gemeld dal in sommige l'a- brieKem^an aardewerk, tegels, enz., in lIenegÖuwe~n, liet bakken bij middel van gas zal ingevoerd worden. Men is van oordeel dat hel bakken imiet kolen in de gelsche mijicn, in 49 uur 8 minuien, waardoor ze bet wereldafstandsrekord varv„,„ „nriapa, j™n Coslos- hebben gebcQkeii mei l.fiOjrinatie onder vwdecliger zie vervolg onderaan volgende kolom. cicn oude ovens to kostelijk is geworden. Daar bovendien de gasproductie toe- jneemt, kunnen de producten van de cal- VQQrwaar- ngewend nyojaI&l Glasbedrijven. Do in de venster-, glasblazerijen in werking zijnde ovens, leveren een normale productie, maar; den verkoop blijft ontoereikend en men moet steeds in voorraad houden. Tn de holglasfabrieken is het biet don verkoop treurig gesteld. De ver schillende ïabrieken konden het niet eens worden omtrent cle beperking van de opbrengst. Dat heeft een zware in eenstorting van de verkoopprijzen voor. onmiddellijk gevolg gehad; die prijzen zijn bepaald beneden de voortbren- gingskosten en voor onbepaalden tijd zullen de fabrieken met verlies werken. Voedingsbedrijven. Geen verbete ring in de maalderij, Er is steeds over productie. De vooraad suiker is niet meer te overvloedig. In de broodbakkerij is de bedrijvig heid standvastiger. I)e bierbrouwerij ondergaat sterk don invloed van de crisis: het geschoold personeel wordt doorgaans aan het werk gehouden, maar in de groote ondernemingen wordf tameHjk voel afdanking van perso neel aangestipt. Het werkscizoen is. af- geloopen in de fabrieken van vischcon- serven en de hanringi ookerij. Een mer kelijk d«'el van liet jiersoncel dier In richtingen keert terug naar de arbeids beurzen. Bouwbedrijven. In vergelijking met do andere bedrijven is de toestand 'n den Jiuisbouw niet zoo slecht. Som- inige groote openbare werken houden de bedrijvigheid aan gang, samen «niet de ondernemingen van de particulieren die zoo verstandig zijn in te zien dat de bouwprijzen thans zeer voordeelig zijn. Die prijzen zijn inderdaad thans 30 l. h. lag-er dan op hot einde van 1929. Er deed zich geen verandering voor m het peil der loonen. Deze ondergin gen een daling vou 15 t.h. In vergelij king met hel hoogste peil dat werd be reikt. Houtbewerking en stoffeering. Do eenige toekenen van heropleving die in de bouwbedrijven werden aangestipt, hadden nog geen invloed op de ver schillende takken van do houtbswer- kingsbedrïjven, want in de mecanische houtzagerijen en schaverijon, in hef. timmerwerk, de (schrijnwerkerij en do lntleklieverij. blijft flo toestand zoo be denkelijk als vroeger. Tn de meubelma^? kerij is er eenige verbetering, in dezen jzin (lat de (meubelfabrieken pen deel van. hun personeel thans 48 uren per week ann het werk houden. Dc behangers zijn allen aan den slag. De scheepstimmer werven zijn met werk overlast, maar, nieuwe opdrachten zijn zeldzaanr woi.dfin4 -•

De Volksstem | 1931 | | pagina 1