Katholieke Actie en Radio Het Productiestelsel 28 Woensdki aS OctoSj. 1951 LEGERNIELIFS LAF AL IN AMERIKA RELGIE-N E DERLAND Meer dan 35 millioen autos in zeven jaar Een besluit van het Gemeentekrediet Rocd-Krnis van Belgie De IF inter op weg Krisis in het Kolenbedrijf Apostolisch Prefeht in Cone;o XXXVII JAARGAKG NUMMER 245 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD - 20 CeDti«min Uitgever J. Van Nuf/el-DeGeudL Publiciteit bulten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf lYlaxïaan 13#te Brussel Rue de Richelieu, ParijdPW JBank Bulldlng/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. H. Simon Zonop6,32ZonaI4,r7 L. K. 3 N. M. 9 Van Monseigneur Aengenent lazen we in den R. K. Middenstanders - eene waarschuwing gericht aan de werkne mers en bijzonderlijk aan de leider, die al ie geimkkelijk het kapitalistich pro ductiestelsel vcroordeelen, Van arbeiderszijde en weivan degenen, die zich de leiders noemen, worden soms klanken gehoord, die het vertrouwen van de werkgevers in de werknemers niet kunnen versterken. Zoo bijvoorbeeld de kritiek op het kapitalistische productie stelsel. Men zegt het kapitalistische productiestelsel moet verdwijnen. De tegenwoordige krisis toont het failliet van dit stelsel aan. Aan het kapitalisti sche stelsel moet een einda worden ge maakt. Ook deze tMingen kunnen niet zijn in den geest van Quadragesimo Anno. Daardoor kan de geest van Quadrage simo Anno niet worden gevestigd Het is buitengewoon simplistisch de crisis van tegenwoordig te wijten aan het kapitalistische stelsel. Enkele rede nen dier crisis, mogelijk niet allé, vallen zeker aan te wijzen. Allereerst de wereld oorlog, die het economisch leven heeft ontwricht, terwijl men na den oorlog ge heel stelselloos is gaan produceeren. Verder het feil, dat grootc deelen van de wereld bezig zijn jaren lang zich op economisch gebied onafhankelijk te ma ken van het beschaafde Europa, waar° door de internationale handel van dit Europa werd gefnuikt. Voort de hooge toluren, die zoowel de nieuw gevormde als de oude staten hebben opgericht. Derhalve is het zeer wel simplistisch onjuist de economische crisis te wijten aan het kapitalistisch stelsel en wel uit sluitend daaraan. Kleven dan de fouten aan het kapitalistisch stelsel? Ongetwij feld. Zelf heb ik sinds dertig ja*r cn als Professor*en niet minder als Bisschop daarop gewezen en er op aangedrongen, dat er gestreefd moet worden naar een uitbanning van égoïstischen geest, naar een harmonische ordening van kapitaal en arbeid, die te vinden is in de beroeps- standen of meer modem gezegd in de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Deze égoïstische geest, deze fouten zijn echter niet inhaerent aan het kapita listische productiestelsel als -zoodanig, maar gevolg van den individualislischt geest, waardoor het stelsel beheerscht werd. Aan den factoor kapitaal, vooral het geldkapitaal, werd dikwijls een te veel greote rol toegekend, terwijl de fac tor arbeid te veel verwaarloosd werd. Dit is de mammonnistische geest, waarop de Encycliek wijst. Het kapitaal speelt vaak een te groute rel heeft het geheelc krediet te regelen en zorgt meermalen alleen voor zichzelf In plaats van ook voor de arbeiders. Het is een groote fout dar bestrijders van het kapitalistische s elsel, dat zij niet voldoende onderscheid maken, of althans niet naar bui tan preciseeren Wat moet in het kapitalistische stelsel bestreden worden Wanneer dit vol- dosnde werd onderscheiden, zou niet zooveel wantrouwen gewekt worden in de werkgeverskringen. Drie beteekenissen kunnen worden gehecht aan Kapitalistische productio wijze n 1. De productiewijze waarin naast den factor arbeid en den factor natuur als derde productiefactor optreedt het kapi taal. Indezen zin kan het kapitalistische productiestelsel wel niet bestreden worden. Deze factoren zouden zelfs aanwezig zijn in een socialistische of oollectivisti- sche gemeenschap. En in desen zin zou dus ook een collectivistische samenleving zijn 2. De productiewijze, waarin het kapi taalgoederen zich bevinden in privaat eigendom, waarin de productiegoederen dus in handen van personen die niet werknemers zijn. Hiertegen kan oize strijd ook niet gaan. Hiertegen gaat wel de strijd der socialisten, die beoogen afschaffing van privaatbezit en invoering van een collectivisch productiesysteem; 3. De prodoctiewijze, waarin het kapi taal, speciaal het geldkapitaal een al te groote rol wordt toegekend en waarte genover ta weinig beteekenis wordt toe gekend aan den arbeid en dikwijls te weinig rechten worden gegeven aan de arbeiders. De strijd togen kapitalistische productiewijze in dezen zin is eerder te noemen een strijd tegen hef liberalisme en het individualisme dan tegen het kapitalisme. Dit zegt ook de Encycliek Quadragesimo Anno eerst dan is het kapitalisin verkeerd, wanneer aan het kapitaal een te groote beteekenis wordt toegekend. Als tnen dit van arbeiders- zijde maar duidelijk zegde, dan zou er geen wantrouwan bij de Katholieke werkgevers gewekt worden, want bij hen heerscht zeker ook de overtuiging, dat dit een verkeerde toas and is. Wan- Zie vervolg onderaan volgende kolom, Militairen in verlof zonder soldij, voor gesteld tot afkeuring of op pensioen- stelling Door, Miriislerieelen omzendbrief van 29 September l.l. worden er eeniige wij zigingen gebracht, aan de bijzondere bepalingen, betreffende de jmHuahren met verlo'f zonder soldij, die voorge steld zijn tot afkeuring óf op pensioen- stelling. Hieronder, deze wijzigingen ;t 1. De militair, die zich wegens zieik- te of verwonding niet in staat acht op den bij een binnenroepingsbevel ge stelden datum, terug, onder, de wapens te treden, moet zijn toestand aan zjjn konpsoverste bekend maken. Tevens stuurt hij hem een door, de gemcente- ovorh'eid' weiltig verklaard doa&ersibe- wijs, dat den aard van zijne ziekte óf verwonding opgeeft en bevestigt, dat hij niet in staat is zijn korps te ver voegen. Zoodra zijne gezondheid liet toelaat, moet hij bij zijne eenheid te rug binnengaan. 2. De gendarmerie op ronde, ziet na of de militairen, wegens ziekte achter gebleven, goenerlei werk verrichten. In voortkomende geval geeft zij hejm», die dit verbod mooht overtreden ton spoe digste aan de korpsov^sten op. 3. Militairen met verlof zonder sol dij, voorgesteld tot afkeuring of op pensioenstelling mogen, terwijl zij in dien toestand verkeeren, geen aan spraak maken op dokter- of apothe- kerszorgen ten laste van leger. Doch, indien hun kwaal van den dienst voorkomt, ,'miogen zij Ier ver pleging in de gasthuizen opgenomen worden, zoo zij een heelkundige be werking moeten óndergaan, wegens verergering van de kwaal, die tot bet voorspel tot afkeuring of pensioen aan leiding geeft. 4. Indien er drie volle maanden na den datum waarop het verlof zonder soldij verleend werd, geen beslissing over hun op pensioenstelling of af keuring getroffen is, dienen de belang hebbenden hun korpsovérsle door toe doen van den bevelhebber van 't gen- darmeriekanton te waarschuwen. Rede van M. Laval M. Laval heeft Zondag avond, toe Washington eene rede gehouden, waar in hij namelijk verklaarde «Ik ben ontroerd door het onthaal dat ik in de Yereenigde-Staten heb ge noten en ik zal een aangenaam aan denken bewaren van de gastvrijheid van hei Amerikaansche volk. De be sprekThgen die ik heb gehad met M. Hoover; hebben imiij overtuigd, dat zjj zullen dienen om de vriendschapsban den, die Frankrijk en. de Vereenigde- Slaten verbinden, nauwer toe te halen en dat hun uitslag voordeel zal opleve ren voor. de wereld Het vertrek uit Washington De Fransche delegatie heeft Maan dag te 1 ure .30 (plaatselijke tijd), Washington verlaten. M. Paul Claudel, Franseh gezant cn M. Stimson, vertegenwoordiger, van president Hoover, woonden het vertrek bij. De dochter van den Franschen mi nister-voorzitter was zooals ten ande re gedurende gansch haar verblijf in de Vereenigde-Sta'toen, zeer omringd en zij werd overladen met bloemen. Tot op het laatste oogenblik werd zij let4 terlïjk bestormd door vrouwelijke dag-: bladreporters, die haar de meesto onverr wachte vragen stelden, waarop zij goedwillig antwoordde. Toen de trein aanzette, werd zij geestdriftig toege juicht'. M. Castle vergezelt M. Laval tot New- York, waar de delegatie te 7. ure aan kwam. Toenaderingspolitiek Het katholieke blad «De Gelderlan der» oefent critiek uit op de Neder-^ landschc bladen die zich inspannen om den indruk le verwekken dat igansch Nederland togen de toenaderingspoli tiek van den heer Beelaerts van Blok land zou gekant zijn. Het blad schrijft dat. het voorbarig is zich over de Nederlandsoh-Belgiscbe onderhandelingen uit te spreken, alvo rens men er de definitieve uilslagen van kent. Men is 'thans op den goeden weg en liet blad, dat over de zaak spreekt naar aanleiding van de inter pellatie Lobman, betreurt dat men ge tracht heeft do Nedcrlandsche openba re meenimg te verontrusten. De «Nieuwe RolterdamscJie Courant» stelt als natuurlijke oplossing van he'ti vraagstuk der Rijn-Schelde verbinding voor, het opbouwen van een dam mid den de Schelde, op de Ballastplaat tous- schen de grens en Balli, de binnen scheepvaart van de zee-scheepvaart scheidende. Volgens het blad is liet bouwen van dezen dam liet eonlge wat de Ncder- tandscbe regcering mag toegeven. neer men dus eenvoudig zegtHet kapi talistische productiestelsel moet bestre den worden, dan sticht dit eenerzijds verwarring bij de arbeiders en anderzijds wantrouwen bij de werkgevers. Het is een sooialistische terminologie. Deze moet bij minder ontwikkelden vooral verwarring stichten en de .redaclite wek ken, dat het privaatbezit moet worden bestreden. Dit is zeker niet de bedoeling van hen, die zich zoo uiten, maar het is een noodzakelijk gevolg van die uitingen dat de strijd der arbeiders gaat tegen het privaat bezit en dientengevolge wordt het hun moeilijk gemaakt om te onder scheiden tusschen da rechtmatfge en on rechtmatige verlangens der arbeiders. Ik stel er prijs op hier openlijk te ver klaren dat in da laatste tijden In werk geverskringen zeer veel gedaan is om aan de arbeiders tegemoet te komen en met hun verlangens rekening te houden. En daarom moet van arbeiderszijde alles worden vermeden, wat in staat is wan trouwen bij hen te wekken. Door de gesignaleerde tekortkomingen wordt het ideaal van Quagragesimo Anno n. 1, de harmonische samenwerking tusschen werkgevers en werknemers, ten zeerste belemmerd. Tn den tijd van slechts zeven jaar, werden er, geheel de wereld door, 35 miljoen 600.000 automobielen vervaar digd, waarvan vier millioen in Europa. Dit alles vertegenwoordijg-t eene waar de van 520 milliard frank, hetzij een derde van Frankrijks fortuin of het dubbel van al het igoud der wereld. 0;p zekere tijdstippen vervaard'igde men toto 20.000 rijtuigen per daig, dank zij de nieuwerwetsche methoden, eerst in de Vereen igde-Sta ten toegepast, dan in Europa, dank ook aan de samenwer king er aan de reizen. De prijs der automobielen is 25 verminderd, toerwijl de prijs van het leven 50% verhoogde, wat medehelpt aan de ontwikkeling dezer nijverheid. Wat den uitvoer betreft onder Ame- rikaansch oogpunt, zijn er 8 millioen rijtuigen in omloop 4 millioen van Europeeschen oorsprong. Deze laatsten zijn 80 milliard Fransche franlks waard zij omtrent U0 milliard Belgische fr. Men zal allicht begrepen hebben dat lief versnellen der voortbrengst rapper gaat. dan het versnellen van 't koopen en dat in deze omstandigheden eene grootoc auto-krisis onvermijdelijk is. In een aanschrijving aan de ge meenten heeft de h. Renkin onlangs de aandacht van burgemeesters en schepenen erop gevestigd, dat zij van de uitgifte van leeningen hebben af te zien, tienzij zulks volstrekt noodzake lijk zijn zou. z Het Gemeentekrediet van Belgie heeft thans zich steunend op dit schrij ven van den eersten minister, aan dè burgemeesters en schepenen der ge meenten een schrijven gericht waarin do Raad van Beheer van dit financieel lichaam te kennen geeft dat tot nader order de voligende maatregelen getrof fen werden. De likwidalie van de leeningen die werden toegestaan in den vorm van deelname aan de obiiigalielecnmg van het Gemeentekrodiet, zal gcsihieden naar gelang van de financiccle moge lijkheden van de Maatschappij. Dezelfde schikking is van 1 recht wat betreft de, leeningen, die werden toegestaan als voorschot op de, regee- ringstoelagen. Kredietopeninigen zullen enkel toe gestaan worden in verhouding tot de opbrengst, van de cedulaire belastingen Hot gemeentekrediet zal enkel lee- nirrgen aan de gemeenten toeslaan, in dien de regeering daartoe de,, uitdruk kelijke toelating geeft, Katholieke Actie is de twintig- eeuwsdie uitdrukking van de oer oude gehechtheid onzer Vla-amsclie bevolking aan haar geloot' en aan haar kerkelijke overheid. Spijts alles moet deze katholie ke actie doorgedreven worden, niet alleen in hare bewonderenswaardi ge jeugdafdeelingen die het nieu we jonge bloed aan onze katholieke organismen leveren, niet alleen in de zoo prachtig bloeiende H. Hart- fionden, doch ook in het prakti sche dagelijksch leven van ieder kristen merusdh. Goddienst is geen privaatzaak de godsdienst moet ineer en meer op ieder van ons daden zijn stem pel leggen- opdat hij niet eenvou dig in theorie blijve bestaan, en bij den eersten windruk inleenstorte of verbrijzeld worde, zooals tegen woordig in Spanje. Zelfs uw verzet, uw vermiaalk moet, aan die princiepen onderwor pen blijven. Waarom zou een ra- diobezitter mogen luisteren naar schuimigheden waartegen hij in 't openbaar zou protesteeeren, of zich erover schamenwaarom mag hij luisteren naar oproerige taal welke bedekt of openlijk onze katholieke instellingen aanvalt, beschuldigt of eenvoudig negeert; waarom moet ieder katholiek luisteraar 70 frank per jaar betalen om zoutelooze- neutrale dus vijandige of gevaar lijke praatjes te hooren, tingeltan gel muziek in plaats van opvoeden de schoonheid, liberale anti-vlaani- sche begrafenissen te Hasselt of socialistische uiteenzettingen over kinderbeperking Waarom Om dat wij als Katholieken geen durf genoeg hebben, om te zeggen wij willen een eigen radio-uitzending, niet één armzalige dag per week, maar alle dagen of minstens 4 of 5 dagen per week. We durven niet en we zijn schuldig. Weet wel dat de insinua ties gedaan door radio machtig zijn, juist omdat ze op 'n geheim zinnige, imponeerende manier tot ons komen en geen tegenspraak veroorloven Het Evangelie moet voor ons over de daken weerklinken, en niet de neutrale leegheid van niet-ka- tholieken: dan zal ook daar de ka tholieke actie haar doel kunnen he reiken. Katholieken van Aalst steunt uw omroep, uw K.V.R.O., zoo finan- tieel als zedelijk, en begrijpt uw plicht opdat de «kinderen der duis ternis» IJ niet, overweldigen, al zij het ook in den ether, maar eilaas van daar ook in de... zielen. LC, Afdeel ing Aalst. De Kleeding WEEFSEL. Hoe losser de stoffen geweven zijn, hoe wanmier, zij zijn, want de lucht, die de poriën tusschen de vezels vult, vormt om zoo te spreken, een beschermende laag rond h>e|t (li chaam, waardoor elk warmteverlies be let wordt. WIJDTE. Tusschen de verschil lende kleederen bevindt zich een lucht laag, die wegens haar slechte geleid baarheid, de liohaamswarmte bewaart. Indien nu de kleed ij te veel spanto, zoo ontbreken de luchtlagen en het warmteverlies wondt grooter. Zijn nochtans de Rlecdercn te wijd, dan zal de er, ouder zijnde lucht zich t>e gemakkelijk vernieuwen, waarvan een tamelijk groot waiinnteverlies hel gevolg is. AANBEVELINGEN. 1) Geen klee- dinigstukken dragen die ademhaling ol bloedsomloop belommeren, zooals nauwsluitende keurslijven (corsets), nauwe halsboorden, te" veel spannende kousebandon. 2) Geen schoenen dragen met hooge hakken (hielen), want zulk schoeisel misvormt de voet en stelt aan verstui kingen bloot. Zijt ge reeds lid van het Rood-Kr.uis? Zoo niet. laat u ten spoedigste in schrijven; ge verricht een hoogst menschlievende werk. -V- De mensch wil altijd nieuws... Daarom, koop uw romans In Boekhandel J. Van Nuffel-De Gendt Kerkstraat, 21, Aalst Sneeuw in Schotland In de streek van Cppcrbanffshire, in Schotland, sneeuwt hdb geweldig. De straten en wégen liggen 8 ccnl linie Iers dik en het verkeer is onderbroken tus schen Speyside en Donside. Sneeuw in Beieren Maandag morgend, was de stad Mun- clien in een dikke witte vacht gehuld. Ook in de Aigau viel reeds 20 centime- Ier sneeuw, zooÜat het verkeer ernstig werd belemmerd. Winterweer in het Kanaal In de Kanaal is de eerste sneeuw, die gepaard ginig met een ijzigen Noor denwind en een zwaren zeegang, ge vallen, zobda'L de scheepvaart groote ver tra/ging ondervond. O'ok uit verscheidene plaatsen uit het. noorden vnn Engeland en uit Schotland wordt vrij groote sneeuwval e.mcld4 Een belangrijke vergadering te Hornu De Cen'trale van de Mijnwerkers uit de Borinage kwam Zondag bijeen in aïgeirr.jeene vergadering in hel Volks huis te Hornu. Nadat de socialistische volksverte genwoordiger Delaltrc tot voorzitJtoec was verkozen, ter vervanging van dnn h. Pepin, ontslaggever, werd Bij een parigheid van stemmen een voorstol van de patroons verworpen, strekken de tot het wederopnamen van 3.000 volkomen werkloozen, mits de afschaf- fign van de kostelooze kolenuitdeeling en met <fien verstande dat heto totaal aantal werkuren ongewijzigd zou blij ven. Wel zou de "Centrale H* vinden zijn voor een stelsel van «tenugverkrijging». bij afwisseling ten einde dc zware uit gaven te vermijden die zij zicK moest getroosten door het uitkeeren van ont zaglijke werkloozengeldcn, die den fi- nancieelen toestand van de Centrale in gevaar zouden kunnen brengen, des te meer daar de Intergemeentelijke Kas sen haar 330 duizend frank en de pro vincie Henegouwen 420 duizend frank verschuldigd zijn. Een loonsvermindering van 5 t.h. M. Delaltre gaf een overzicht van den toestand, waarin het .kolenbedrijf zich bevindt, zoowel binnen als builen de grenzen. Hij wees er op da't de voort brengst aanzienlijk geslonken was cn zette de werklieden aan een iuucJiteren kijk te hebben op deze gewichtige ge beurtenis. llij was van oordeel dat do getroffen overceukomston moesten ge ëerbiedigd worden en verklaarde dat eens loonsvermindering van 5 t.tu moest intreden van den eersten Zondag van November af gezien het dalen va» het indexcijfer. Een Belgisch Capucien Ke Eenv Patoer Basilius van de Ca- pucienen, in de wereld M. Octave Tan- ghc, komt benoemd te worden tot Apos tolisch Prcfekt van Ubanghi, in Bel- gisc-h-Congo, als opvolger, van Mgi; Carnonckel, die verleden jaai; gestor ven is. De nieuwe Apostolische Prefekt ia geboortig van Brugge en is de broeden van den Eerw. ITeer Allionse Tanghe, pastoor der nieuwe parochie- te Blan- kenberghe. Hééft de stad Brugge roeds vele missionarissen geleverd, onden hare zonen die aan het bekeeringswerk arbeiden in onze kolonio, telt zij er, verscheidene die er de hoogste waai> digheden beklecdeiL

De Volksstem | 1931 | | pagina 1