Voor allesKalmis Ce terugkeer vaa 1 aval ei! fltnsri 4 wm s Woensdag Nov. 1951 Duitsche Bedevaarders te leperen I'll de VaükaaRsehe Stad De Automobiel van den Amerikaanschen arbeider De heropening der Kamer Na de Engelsche Verkiezingen DRAMA in eene MIJN IN SCHOTLAND De Bewapeningsvakantie Opiumschuiver)'j ontdekt te. Antwerpen XXXVI! JAARGANG NUMMER 252 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 111. DAGBLAD 2 O Centiemen Uitgerer J. Van Naf/el-Dê Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf tVlaxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu. Parijs Bank Building/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. H. Carolus ZonopB,43Zonat4,26 N. M. 9 E. K. 17 Uit De /Middenstands Krant Het houdt geen miskenning van der, ernst der tijden in, wanneer wij bewere: dat de toestand onnoodig moeilijker wordt gemaakt dan hij is. AI moeten wij toegeven dat interna tionaal bezien, de toestand zoowel eco nomisch als poliliek precair is, we moe ten anderzijds niet over het hoofd zien dat in ons land, ondanks bestaande moeilijkheden de toestand nog zoo is,dat dat het niet moeilijk valt ons zolf te troosten dat hat elders nog veei erger is- Het is daarom te betreuren dat in deze tijd zoo langzamerhand een algemeene stemming wordt gesuggereerd dat we absoluut aan den grond zitten of anders binnenkort zullen komen, zonder de kans weer overeind te komen. Waarbij nog komt dat van verschillende zijden deels bewust, deels onbewust onrust wordt gestookt. Nu voelen wij behoefte er eens op te wijzen dat wij juist in dezen tijd veel meer behoefte hebben aan kalmte. Laten wij bedenken dat we met poss - misme nog nooit moeilijkheden zijn op gelost en dat we als redslijke wezens met een groote dosis Godsvertrouwen de toekomst tegemoet moeten gaan. Wanneer we ons los maken van zwart- kijker ij doch daarentegen vervuld zijn van een verstandig Godsvertrouwen dan kunnen we met kalmte den toestand be kijken. In een tijd dat veleer gemoed uiteraard zoo ontvankelijk is voor een onrustig ge voel, moet iedereen er op bedacht zijn niet onnoodig onrust te wekken. Het spreekt van zelfs dat er in ons land verschillige personen zijn die niets liever doen dan onrust te stoken on niets nalaten om het vuurtje warm te houden en aan te wakkeren, ten einde den toeu stand en de menschen zoo te troubleeren dat zij op een gegeven moment hun slag kunnen slaan. Maar naarmate deze personen zich be ijveren om tragiteeren, moeten de ande ren zich meer beijveren om het hoofd koel te houden en een kalme, rustige sfeer te bevorderen. Daarom begrijpen wij b.v. niet hoe de pers telkens berich ten de wereld inzendt omtren» regee- ringcrisissen. portefeuillewissellngen.enz alsof het de onschuldigste zaak der we reld geldt. Het Buitenland leert ons toch wel vol doende hoe politieke onrust reeds op zich zelf een ernstigen slagboom vormt op den weg naar herstel van het economisch leven. Dergelijke berichtgeving is koren op den molen van hen die gaarne in troeb- bel water visschen. La'.en we nuchter blijven èn kalm de toekomst tegemoet gaan en niet mea doen aan sensatie. Dan bewijzen we ons zelf en de ge meenschap in dezen tijd een grooten dienst. Gelijk verleden jaar, nagenoeg op hetzelfde tijdstip, hebben een 700 Duit sche bedevaarders een bezoek gebracht aan de Duitsche en andere kerkhoven in het omliggende van Ieperen gele gen. Maakten deel uit van de bedevaart Duitsche overheden, de geestelijkheid en afgevaardigden der stad Aken. Ook waren de Duitsche spoorweg maatschappijen, de groote vereeniging van oud-strijders en verminkten mits gaders de pers, er vertegenwoordigd. Nadat zij in St. Maertenskerk om .7 ure de H. Mis hadden bijgewoond, waar de harmonie van Aken verschillige 'mo tellen op prachtige wijze had uitge voerd, trok de bedevaartstoet naar het gedenkteeken der Ypersche gesneuvel den waar kronen nedergelegd werden ter eerc van de stadgenoten op het veld van eer gevallen. Vandaar ging he' naar de kerkhoven van Broodseinde '(Durtsch)j en Tynecole (Engelsch) waar eene grootsche plechtigheid plaats had. Daarna trokken de bezoekers in ze ven verschillige richtingen naar de kerkhoven waar vrienden en kennissen begraven liggen. Eene afvaardiging van de Reichsbund, syndikaat van den Boud der verminkten ging eene kroon nederleggen aan het groote gedenktee ken van Dlksmuide. De bedevaarders vertrokken uit Ype- ren met. bijzonderen trein om 8,30 ure Alles verliep in de beste orde. Te Plymouth Plymouth, November De «ïle de France» is alhier ten een uur aan- gekcfmien. M. Lu vul verklaarde aan de vertegenwoordigers der pers, dat hij gelukkig geweest was den bijval te ver nemen door Mac Donald verworven bij de algomeene verkiezingen. Ik beu er zeker van, verklaarde hij, dat de uitslag dier verkiezingen zai bcteekenen dat eene nog nauwere sa menwerking iusschen Engeland en Frankrijk gaat gevoerd worden. Ik ben er van overtuigd dat de Franseh-BrUscliö betrekkingen z/ullen uitmuntend blijven. Een nauwer Fransch-Britscïie samenwerking is noodzakelijk tor wille van den wereld vrede Tijdens de vijf dagen der reis van New-York naar Europa, bleef M. Laval in verbinding met New-York en met Parijs. Acht draadloosoperateurs wer den in het werk gesteld om 80.000 woorden over te seinen, wat een we reldrecord daar stelt. TE HAVRE Le Havre, 2 November M. Laval werd hij zijne ontscheping aan boord van de «Ile de France» begroet door de leden van de pers die aan boord van de sleepboot Minotaure den voorzitter van den raad waren tcgengevaren tot meer dan vijf (mijlen in zee. M. Laval onderhield zich met zijne collega's van de regeering en met de dagbladschrij vers, maar hij weigerde aan deze laat ste eene politieke verklaring af te leg gen. Hij wees evenwel op het genot, dat hij in do terugreis -gevonden had, te rugreis gedurende dewelke hij uitrus ten kon van de vermoeienissen en van de zorgen van de reis. Bij het binnenvaren in de haven van de «He de France werd M. Laval luid toegejuicht door de menigte, die hem afwachtte. Een militaire muziek speel de Marseillaise. De prefect, de sena tors, de volksvertegenwoordigers en de gemeenteraadsleden gingen aan boord alwaar zij door M. Laval in het groote salon ontvangen werden. De passa giers blijven talmen om M. Laval een laatste maal te begroeten. (De voorzit ter van den raad, de ministers en al de overlieden begaven zich op het wandel- dek, waar de burgemeester van Le Ha vre, M. Pierre Laval verwelkomde en hem geluk wenschte de belangen van Frankrijk verdedigd 'te' hebben, zon der dat hij door welke verbintenis ook de vrijheid van handelen van het land had vastgelegd. M. Laval bedankte en drukte de hoop uit dat de belangrijke zending die hij volbracht heeft gelukkige uitkomsten voor Frankrijk zal hebben en dat zij toelaten zal voort te werken aan het werk van den vrede. «Ik heb mijn best gedaan, 'zegde hij, om (mijn land le dienen». M. Laval be dankte nog den kapitein vam den pa- kotboót en vergezeld door Mej. Laval ging de voorzitter van den raad te half elf aan wal om ten kwart voor elf ure den trein voor Parijs te nemen. IVfaandagnamlddag te Parijs toegekomen De li. Laval is te Parijs te 2 u. 06 toe,geko|mien. Hij werd door talrijke ministers en een vertegenwoordiger van den president opgewacht en be groet. Een massa volk juichte den eersten- minister op zijn doortocht toe, Zondag heeft Z. H. de Paus een be zoek gebracht in de nieuwe lokalen van de Vatfkaansehe Stad. Tijdens dit be zoek, dat meer dan drie uren duurde, stelde de Paus, met deze bevoegdheid 'welke hem eigen is, het grootste be lang in deze nieuwe gebouwen en steunde op de artistieke en geschied kundige argumenten. In het werkhuis der mosaieken stel de de H. Vader levendig belang in de tentoongestelde werken, vervaardigd lè Straatsburg. Vervolgens begaf Z. H. de Paus zich naar da lokalen der nieuwe spoorweg statie welke hij een voor een ging be zichtigen. Vandaar bereikte hij het Paleis van den goeverneuc waar hij ontvangen werd door den Kardinaal Staatssekretaris en den goeverneur M Scrafini. Pius XI bezocht eerst en voor al de nieuwe Sinte Marthékerk, vervol gens de verschillende gebouwen en na melijk hetgene bestemd is voor vreem de vorsten. De H. Vader drukte zijne groote vol doening uit over het voltrokken werk en in 't bijzonder over den aanleg der prachtige lokalen, bestemd voor de gastheoren. Na zijn zegen geschonken te liebben aan al de bedienden, stapte de Paus in zijn auto en begaf zich naar het Elhio- pisch Pauselijk Kollege. Pauselijke onderscheidingen Inlichtingen en voorwaarden bij het verkrijgen ervan De H. Vader .heeft een commissie be noemd, wier taak het zal zijn, alle vorfmsen tót verleening van pauselijke joiden, ondorscheldingen en ac^elli'jjke titels te bepalen. Aan hel hoofd van deze commissie staat de Maestro di Camera, mgr, C. Caccia Dominioni. Om pauselijke orden, adellijke titels en andere onderscheidingen te verwer ven moeten zeer uitvoerige inlichtingen Iverstrekt worden door middel van hun bisschoppen, eventueel van den betrok ken aposfolisclien nuntius, over de te decoreeren personen, hun functies en verdiensten. Eerst dan zal de aan vraag nader worden onderzocht. Zijn alle informaties naar genoegen bevonden, dan gaat de zaatk naar de jderde sectie der pauselijke staatsse cretaris, naar de kanselarij dej aposto lische brieven. Bij de instelling der* com|miissie .werd bepaald, dat van nu af aan geen enkele titel, orde of onderscheiding meer zou worden verleend, zonder de storting van de vastgestelde som, wel ke aan het verleenen van de onder scheiding' verbonden is. Tot nog toe bestonden deze voor schriften nok, doch zeer dikwijls wer den hiefop uilzionderingen gemaakt, wat thans niet meer zal voorkomen. Men heeft ons zoo dikwijls en zelfs met zeer veel enthousiasme gespriken van die heerlijke automobiel, welke do Amerikaansche werkman zich dank zij zijn hoog loon kan aanschaffen. Toevallig kregen wij dezer dagen een knipsel in handen uit een dagblad van Nieuw-Orleans, waarop wij een rafo- voering van den heer Fletcher, sena tor, 'in Florida, 'le lezen kregen, de- voering welke per radio werd uitgezon den. Het onderwerp van deze redevoe ring was i De crisis, welke thans hevig in Amerika heerscht. Senator. Fletcher is van meening. dat' do aankoop woede van het Ameri kaansche publiek een der oorzaken van de crisis is geworden. De woede hfi«ft zeker de ontwikkeling van menig be drijf bevorderd, doch op abnormale wij-ze, want er werd niet alleen met kontant geld gekocht, doch bijzonder zegt senator Fletcher op krediet. Zoo zou de particuliere schuld - met maandelijksche stortingen af te lossen wel vier milliard dollar bedragen, Vooral de aankoop van automobielen trekt bijzonder de aandacht. Was dit rijtuig niet stilaan het symbool go worden van de Amerikaansche politiek der; hooge loonen In verband hiermede merkt senator Fletcher op Als staaltje van aankoopwoede dient bijzonder het feit aangehaald, dat het publiek 26.000.000 dollar in automo bielen gestoken heeft, waarvan 4/5 betaalbaar in termijn... De aiutos ver gen gemiddeld per jaar voor nafta, olie, herstel en onderhoud een uitgaven van ongeveer 3 milliard dollar. Iedereen, die een auto bezit en naar verhouding ook de geldmiddelen, heeft er het gebruik en het plezier vaft. Maar er zijn in Amerika menscihen, die alleen sandwichen, conserven en charcuterie eten om een auto te kun nen houden. Doordat zij geen warm eten en versche groenten gebruiken, geraakt hun gezondheid ondermijnd. Als men dit. hoort en dus eens do keerzijde van de medaille te zien krijgt dan vóelt men, dat die automobiel van den Amerikaanschen arbeider eerder een last dan geluk beleekent. Oiogen- schij'nlijk waren de Amerikaansche ar beiders gelukkiger dan de Buropeesche doch in feite waren zij door gemis aan eenvoud en overleg het slachtoffer van hun verlangen om steeds maar g^oot te doen. De Kamer zal haar arbeid op 10 No vember hervatten. Op dien dag zal het Bureel van de Kamer denkelijk wor den herkozen. 's Anderendaags valt de verjaardag van den Wapenstilstand en er zal geen openbare zitting plaats hebben, even min als op de andere dagen der week. Alleen de Kamferafdeelinjgen) zullen vergaderen om -de ontwerpen op de Vervlaamsching van Lager en Middel baar ondervijs te besproken* Troostmiddel voor den verslagen Henderson Henderson heeft van Vandervelde en Adler, den voorzitter en den secretaris van de socialistische internationale een telegram gekregen, waarin zij zeggen [T «Wij wenschen u (miet de arbeiders partij te bewaren tegenover de coalitie van alle anti-socialistische krachten. Het telegram prijst den p'rachtlgen moed van Henderson en wraakt de po litiek die een geweldige aanmoediging heeft gegeven aan den aanval, die in alle landen ontketend is tegen de so ciale wetgeving en de loonen der' ar beiders. Het besluit met aan Henderson den dank te betuigen van de interna tionale, omdat hij de eer en de toe komst van Liet Engelsche socialisme gered heeft op een uiterst ernstig en moeilijk oogenblik'4 Tien dooden Door, een ontploffing in de mijn: Bowhill bij Lochgelljr (Fifes,hire. Schotland/ zijn 10 mijnwerkers ge dood. De mijn is een der grootste in Schotland. Er, werken ,1440 mijnwer kers. De mongenploeig was Zaterdagmid dag juist uit de mijn gekomen, toen do mannen een ontploffing hoorden, wel ke in de geheele plaats verwoestingen aanrichtte. Tal van vensterruiten werden ver nield. Aanstonds vulden de straten zich met honderden menschen, die naar den ingang van de mijn holden. Er werden reddingsploegen samen gesteld, die naar beneden gingen. Zij namen zes kanarievogels mee ten ein de de gesteldheid van de- lucht te on derzoeken. Alle vogeltjes stierven on der den invloed van de gassen. Niettemin gingen de mannen verder. Na een zwaren arbeid van zes uren, moesten zij evenwel -terugkeeren, zon der iets te hebben bereikt. Andere mannen gingen naar bene den. Hun is het na eenige uren van noesten arbeid gelukt, midden in den nacht door te dringen tot de plaats des onheils, waar zij tien volkomen -ver minkte lijken onder het puin vandaan haalden. Het ongeluk heeft plaats gehad op 600 m. onder den grond. Aan den in gang der mijn wachtten vrouwen met tranen in de oogen op berichten, tot dat zij eindelijk de onheilsboodschap vernamen. Dit ongeluk is het grootste dat ooit heeft plaats gehad in de ko lenmijnen van Fisfeshire. Pas 24 uren na de ontploffing is het gelukt de lijken der verongelukte mijn werkers boven te brengen. Steeds weer moesten de reddingsploegen bun werkzaamheden wegens h'et uitstroo- mend gas opgeven en terugkeeren. De meesten hunner waren volkomen uit geput. Toen zij bet daglicht weerzagen, moesten eenigen hunner zich onder geneeskundige behandeling stellen. Den gebcelen nacht door hebben groo te groepen menschen aan den uitgang van de mijn gewacht op den uitsl ig der bergingswerkzaamheden. Het on geluk heeft plaats gehad toen de mijn werkers een ventilator, wilden over brengen naar een andere afdeeling. Ook Argentinië treedt toe Buenos-Aires, 2 Nov, De Argen- tijnsche minister yan buitenland sohie zaken heeft aan het sekreiariaat van den Statenbond doen weten, dat Ar gentinië zich aansluit bij het voorstel tot hel stopzetten der bewapeningen gedurende één jaar* Het antwooid van Duitschland Berlijn, 2 Nov. Rijkskanselier. Bruning heeft schriftelijk metfedeelihg gedaan aan het sekreiariaat van den tatenbond, dat Duitschland akkoord gaat met ontwiapeningsbestandvoor- stel. De Duitsche regeering vat het voor stel echter als een eersten voorberei denden stap voor de aanstaande ont wapeningsconferentie, wier taak niet moet bestaan uit het handhaven van de huidige bewapeningen, imiaa^ van een sterke vermindering van de zwaar gewapende landen. Bij de'ze gelegenheid herinnert Duitschland er tevens aan, dat alle onderteekenende landen gelijke 'rech ten dienen te krijgen. Frankrijk aanvaardt ook Het Fransche ministerie van buiten- landsche zaken heeft aan het sekreia riaat van den Volkenbond het antwoord van de Fransche regeering op| het voorstel inzake een bewapeningsva- cantie voor den tijd van een jaar, toe gezonden. In haar, antwoord deelt de Frarscho regeering mede, dat zij, als de bowa- peningsvacanüie door de aan Frank rijk grenzende landen in acht wordt genomen, eveneens bereid is, binnen de door, de volkenbondsvorjadern.g aangenomen grenzen en onder de in het begeleidend schrijven omschreven voorwaarden, genoemd voorstel te aan vaarden. Sinds 'n drietal weken had de politie der 1ste wijk vermoedens dat er in hel Schipperskwartier eene opium schuive- rij werd gehouden door eenige Cliinee- zen. Het onderzoek werd met alle voor zichtigheid en nauwkeurigheid gedaan eri Maandag voormiddag werd-de igroo- te slag geslaan. De heeren politieof ficieren Landman, Matthiewis en De- lille, vergezeld van eenige agenten gin gen rond kwart na tien in drie ver schillende ^ogementl^uizen van den Guldenberg binnen. .Dadelijk werden de agenten in het eerste huis een felle opiumreuk gewaar. Nauwkeurig werd alles onderzocht. Op eene mansarde, achter behangerspapier werden pijpen en opium aangetroffen. Een tweede pak werd gevonden tusschen het latwerk op den scheerzolder. De buit werd aan-" geslagen en eerst op het politiebureel der Sint-Paulusplaats neergelegd. Een Chinees die zich in het logementhuis; bevond, de 32-jarige Cheng Pai, werd ook naar het politiebureel gebracht en opgesloten -ter beschikking van den Procureur des Konings. In een tweede logementhuis werd niets gevonden. In het derde werden 5 Chineezen aangetroffen die allen naar het vreem delingenbureel werden geleid om zich in regel te stellen met de inschrijving. De buit die in het eerste huis werd aangetroffen, was nogal aanzienlijk. Een pak opium van 510 gram; 6 pak jes opiumpoeder van 3 gram elk', 2 vol ledige pijpen, eene weegschaal* twee flesschen inhoudende opiuim vermengd met alcool, een doosje vloeibaar opium een blokje wat de Chineezen to soort thee noemen, doch dat" scheikundig zal moeten onderzocht worden. Do politie dient wel geluk gewenscht' met haar goede Vangst.. Zoo wordt da wijk ook stilaan gezuiverd, wat wel zoq spoedig mogelijk inag geschieden.

De Volksstem | 1931 | | pagina 1